Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (17)Автореферати дисертацій (49)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦАРСЬК$<.>+<.>K=РЕЗИДЕНЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 260
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Добрянський І. А. 
Громадська та приватна ініціатива в розвитку освіти України (кінець XIX - початок XX ст.) / І. А. Добрянський, В. В. Постолатій; Кіровогр. ін-т регіон. упр. та економіки. - Кіровоград, 1998. - 143 c. - укp.

Досліджується зростання потреби українського народу в освіті на рубежі століть, соціально-економічні передумови її прискореного розвитку та специфіка структури. Характеризується політика царського уряду і діяльність прогресивної української інтелігенції в галузі народної освіти, специфіка функціонування недержавних навчальних закладів України. Розглядається початкова, середня, комерційна, вища, педагогічна та професійна освіта. Висвітлюється розвиток освіти в Єлисаветграді. Визначається місце і роль приватної та громадської ініціативи в системі народної освіти України, співставляються процеси минулого і сьогодення, розглядаються можливі шляхи та напрями розвитку освіти України в найближчому майбутньому.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)53 + Ч33(4УКР4)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Сергійчук В.  
Етнічні межі і державний кордон України / В. Сергійчук. - 2-ге вид., доп. - К. : Укр. вид. спілка, 2000. - 432 c. - укp.

На підставі великого архівного матеріалу досліджено, як століттями царська, а потім більшовицька Росія, панська Польща, Австро-Угорська монархія, боярська Румунія здійснювали експансію щодо України, загарбували її історичні землі, нищили культуру, мову.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т5 в92 + С5*425 + Т52(23=УКР) + Т3(4УКР)-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Бочаров В. В. 
Изменение структуры крестьянского землевладения в юго-восточной Украине (1906 - 1916 гг.) / В. В. Бочаров // Вісн. Східноукр. держ. ун-ту. Іст. науки. - Луганськ, 2000. - № 2(24). - С. 31-35. - Библиогр.: 19 назв. - рус.

Проаналізовано роль переселенської політики царського уряду під час столипінської аграрної реформи в зміні структури селянського землеволодіння Південно-Східної України. Піддано сумніву твердження радянських дослідників щодо виключно насильницького характеру переселення. Доведено позитивний вплив останнього та вирішення проблем малоземелля.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)523-211 + Х2(4Укр)52-623.131.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Немчинов І.  
Метаморфоза релігійної ідеї про "Третій Рим" на рубежі XV - XVI ст. / І. Немчинов // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 45-51. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Проаналізовано зміну ідей "Третього Риму" на рубежі XV - XVI ст. Розглянуто філософсько-релігійні твори того часу, зокрема, "Повесть о Белом Клобуке" Геннадія, погляди Феофана Грека, Андрія Рубльова, Філофея Псковського. Ідея "Третього Риму" - тлумачення особливої місії Москви, що виправдовувало не лише зовнішню експансію, а й внутрішню консолідацію московської держави. Розвиток цієї ідеї спричинили історичні події навколо Московщини. Висунуто гіпотезу, що ідея "Третього Риму" була чи не єдиним культурним надбанням тогочасної Московщини. Вона відповідала ідеології зміцнення централізованої держави та піднесенню царської влади.


Ключ. слова: месіанізм, "Третій Рим"
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4Рос)440.7 + Э372.24-34-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Фреїшин-Чировський М.  
Нарис політичної історії України / М. Фреїшин-Чировський; Братство Св. Володимира. - Л., 1997. - 248 c. - Бібліогр.: с. 245-246. - укp.

Подається нова інтерпретація політичної історії України. Розглядаються особливості росту і занепаду Київської Русі-України, Галицько-Волинської держави, Литовсько-Української (Руської) держави. Висвітлюються основи формування козацько-гетьманської держави і її політична доля, становище України у московсько-царській неволі, історія створення Української Військової Організації, Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії. Досліджуються позитивні та негативні сторони незалежності України, перспективи її розвитку та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви : У 4 т., 5 кн. Т. 4, Ч. 1. XX ст. Ч. 1 / І. Власовський. - Репр. відтворення вид. 1961 р. - К. : Либідь, 1998. - 367 c. - укp.

Досліджено процес відродження Української Православної Церкви в епоху національного відродження українського народу з розпадом Російської царської імперії, в період Першої світової війни (1914-1918) й революції 1917 р. Описано український церковний рух в Україні в часи Жовтневої революції 1917 р. до Всеукраїнського Церковного Собору (ВЦС) в Києві 14-30 жовтня 1921 р. Розглянуто діяння ВЦС 1921 р. та подальші події в житті Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) в Україні до Другої світової війни 1939-1945 рр., зокрема, ліквідацію комуністичним урядом Москви організаційної системи УАПЦ у 1931-1932 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э373.27-3

Шифр НБУВ: В342974 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви. Т. 4, ч.1 / І. Власовський; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1998. - 384 c. - укp.

Розглядається відродження Української Православної Церкви в добі національного відродження українського народу з розпадом Російської царської імперії, в часи Першої світової війни (1914-1918) й революції 1917 р. Досліджується український церковний рух в період революції 1917 р. до Всеукраїнського Церковного Собору в Києві в 1921 р. Висвітлюються діяння цього Собору і дальші події в житті Церкви в Україні до Другої світової війни в період 1939-1945 рр. Наведено ієрархію Церкви за часів Відродження в Україні в 1921-1936 рр., а також розподілення Церкви на церковні округи і кількість парафій по округах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Попович О. О. 
Осип Маковей - історик літератури : Конспект лекцій / О. О. Попович; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1999. - 64 c. - Бібліогр.: 56 назв. - укp.

Висвітлено історико-літературні праці О.Маковея - відомого письменника, критика і публіциста, історика літератури і видавця кінця ХІХ - початку ХХ ст. Основну увагу зосереджено на літературознавчих зацікавленнях О.Маковея, що охоплюють коло проблем літературного процесу Буковини, Галичини і Наддніпрянщини у ХІХ ст. Проаналізовано монографічні дослідження О.Маковея про П.Куліша і Ю.Федьковича, підкреслено роль дослідника у збереженні та оцінці творчої спадщини братів Сидора і Григорія Воробкевичів. Розглянуто статті О.Маковея, що стосуються шляхів розвитку української літератури в царській Росії впродовж ХІХ ст. та проблем національного відродження в Галичині й на Буковині. Частково порушено питання про ставлення О.Маковея до інших слов'янських і неслов'янських літератур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Маковей О. 33 я73-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596893 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Караванська М. Ю. 
П.О.Рум'янцев. (Таємниці сім'ї Рум'янцева. Військова кар'єра.) / М. Ю. Караванська, В. М. Мордвінцев. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 42 c. - Бібліогр.: с. 39-42. - укp. - рус.

Основною метою праці є узагальнення досліджень, присвячених долі видатного полководця і військового реформатора другої половини XVIII ст. Петра Олександровича Рум'янцева. Автори на основі глибокого, серйозного вивчення і переосмислення різноманітних джерел зробили спробу розглянути маловідомі сторінки життя і діяльності П.Рум'янцева. На думку авторів, він був дуже неординарною талановитою людиною, бездоганним державним діячем. Все що він робив, він робив добре. Проте з другого боку його згадують як інтригана, розпусника, шибеника, заздрісника, підлабузника, скнару з непомірною пихатістю. Хоч він не цурався простих людей, та серед дворянства мав лише одного справжнього друга. На фоні беззастережної любові до матері і сестер байдужість до власних синів та дружини теж приголомшує. Але на думку видатних вчених-істориків, цілком природно, якщо талановита людина мала "складний" характер. Автори роблять спробу пролити світло на таємничі відносини між царською родиною та родиною Рум'янцевих, бо без розуміння цих стосунків не можна скласти правильне і цілісне уявлення про події "рум'янцевського" періоду російської історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)46-8 Румянцев + Т214(2РОС)4-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84221 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Срібняк І. В. 
Полонені українці в Австро-Угорщині та Німеччині (1914 - 1920 рр.) / І. В. Срібняк; Київ. держ. лінгв. ун-т. Каф. історії України. - К., 1999. - 296 c. - укp.

На підставі широкого кола документальних джерел простежено діяльність Союзу Визволення України на теренах Австро-Угорщини та Німеччини щодо виокремлення полонених українців царської армії у спеціальні табори та налагодження в їх середовищі національно-патріотичної та культурно-просвітницької роботи. Проаналізовано комплекс заходів табірних організацій полонених щодо формування з вояків-українців "Сірожупанної" та "Синьожупанної" українських дивізій. Особливу увагу приділено висвітленню діяльності українських військово-санітарних місій на теренах Центральних держав, спрямованої на налагодження процесу репатріації полонених українців, а також надання їм гуманітарної допомоги.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)524.119 + Т3(0)532.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597491 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Правова держава : Щоріч. наук. пр. Вип. 11 / ред.: Ю. С. Шемшученко; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. - К. : Вид. дім "Юрид. кн.", 2000. - 625 с. - укp.

Розкрито питання теорії та історії держави і права, проблеми державотворення, державного управління, адміністративного, цивільного, підприємницького, трудового, аграрного, кримінального та міжнародного права. Особливу увагу приділено формам здійснення державної влади у постсоціалістичних країнах, світовому досвіду організації місцевого самоврядування, конституційним основам реформування військового правосуддя в Україні, удосконаленню кримінального законодавства у галузі боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів тощо. Детально проаналізовано історичні аспекти цензурної політики царської Росії в Україні, а також міжнародно-правові особливості створення без'ядерної зони у Південно-Східній Азії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф036 + Х.я54(4Укр)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Каравченко І.  
Правові методи здійснення цензурної політики в царській Росії / І. Каравченко // Право України. - 2000. - № 4. - С. 115-117. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Рос)621.131 + Ч610.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27747 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Горобець В.  
Присмерк Гетьманщини: Україна в роки реформ Петра І / В. Горобець; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1998. - 323 c. - укp.

Досліджується проблема розвитку української державності нового часу в один з найбільш критичних періодів її існування - добі правління російського імператора Петра I. Аналізуються напрями реформи державного управління, проведеної царським урядом в Україні через засновану 1722 р. Малоросійську колегію, з'ясовуються характер нововведень, їх мета та наслідки для подальшої долі української державності. Детально висвітлюється політична діяльність наказного гетьмана П.Полуботка, а також Я.Лизогуба, В.Жураківського, Д.Апостола, Г.Грабянки, М.Ханенка та інших відомих тогочасних політиків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-5 + Т3(2)462-53 + Т1(4УКР)64-8 Горобець В + Х2(4УКР)46-523

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587126 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Стоян Т. А. 
Студентство університетів підросійської України в другій половині XIX ст. / Т. А. Стоян. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 28 c. - Бібліогр.: с. 26-28. - укp. - рус.

У праці на основі широкого кола джерел та публікацій автор аналізує станову структуру, чисельність, національно-віросповідальну приналежність, правове та матеріальне становище, ставлення до навчання, суспільно-політичну діяльність студентської молоді Харківського, Київського та Новоросійського університетів у другій половині ХIХ ст. Розглядається система соціально-охоронного регулювання, яка була запроваджена царським самодержавством з метою усунути можливість студентських політичних виступів, в першу чергу на національному грунті, русифікація університетської освіти в Україні. Досліджуються причини масових студентських виступів, їх гасла, форми боротьби студентства українських університетів з самодержавством.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.430 + Ч433(4УКР)53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85206 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Гуржій О. І. 
Україна крізь віки : В 15 т. Т. 8. Гетьманська Україна / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб; ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т археол. - К. : Альтернативи, 1999. - 303 c. - Бібліогр.: с.298-300. - укp.

У роботі висвітлено події останньої чверті XVII - середини 60-х рр. XVIII ст., тобто, періоду від завершення Визвольної війни українців 1648-1676 рр. до остаточного скасування гетьманства царським урядом у 1764 р. Обгрунтовано думку щодо співіснування кількох національних автономних політичних утворень - Лівобережної та Правобережної Гетьманщини, частково Слобожанщини - у складі інших держав. Охарактеризовано всі їх головні ознаки державності: владу, кордони, населення та закони, за якими жили конкретні люди. Висвітлено життєдіяльність окремих осіб, які були творцями історії України нової доби. Проаналізовано складні й неоднозначні образи державних мужів Гетьманської України, а саме: І.Самойловича, І.Мазепи, П.Орлика, І.Скоропадського, П.Полуботка, Д.Апостола, К.Розумовського та ін. Розкрито їх політичні та воєнні здобутки, спосіб мислення, усвідомлення приналежності до політичної еліти. Значну увагу відведено ролі українського етносу в створенні власної республіки, кордони якої не збігалися з масовим розселенням корінних мешканців. Визначено основні шляхи міграцій, подано важливу інформацію про чисельність і етнічний склад жителів України, а також окремі сюжети про перебування українців за межами вітчизни та ставлення до них іноземців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46,02 + Т3(4УКР)46-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Зайцев П.  
Життя Тараса Шевченка / П. Зайцев. - 2-ге вид. - К. : Обереги, 2004. - 480 c. - (Б-ка укр. раритету). - Библиогр.: с. 470-475 - укp.

Викладено новітні відомості про життя та творчість Т.Г.Шевченка. Проаналізовано важливі матеріали, які стали доступними лише після 1917 р., коли революція відкрила доступ до архівів царської імперії. Висвітлено ряд фактів, які раніше не були відомі внаслідок перебігу історичних подій в Україні або лишалися спірними. Наведено відомості про духовний світ поета, його літературні, мистецькі уподобання, а також про його оточення.

Изложены новейшие сведения о жизни и творчестве Т.Г.Шевченко. Проанализированы веские материалы, которые стали доступными только после 1917 года, когда революция открыла доступ к архивам царской империи. Освещен ряд фактов, которые раньше не были известны вследствии хода исторических событий в Украине или оставались спорными. Представлены сведения о духовном мире поэта, о его литературных вкусах, интересах в искусстве, а также о его окружении.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Шевченко,Т.Г. 4,0 + Щ103(4УКР)5-8 Шевченко Т.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА658379 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Голобуцький В. О. 
Запорізька Січ в останні часи свого існування (1734 - 1775 рр.) / В. О. Голобуцький. - Д. : Січ, 2004. - 424 c. - укp.

Розглянуто питання життя та боротьби славнозвісних запорожців в один з найбільш захоплюючих періодів історії запорізького козацтва, так званої Нової Січі. Охарактеризовано тяжке становище нижчих верств запорозького населення, участь козацтва у російсько-турецькій війні 1768 - 1774рр., в антифеодальній і національно-визвольній боротьбі народів царської Росії, а також епізоди ліквідації царизмом Запорізької Січі у 1775 р.

Рассмотрены вопросы жизни и борьбы знаменитых запорожцев в один из наиболее увлекательных периодов истории запорожского казачества, так называемой Новой Сечи. Охарактеризовано тяжелое положение нижних слоев запорожского населения, участие казачества в русско-турецкой войне 1768 - 1774 гг., в антифеодальной и национально-освободительной борьбе народов царской России, а также эпизоды ликвидации царизмом Запорожской Сечи в 1775 г.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА658189 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Апанович О. М. 
Збройні сили України першої половини XVIII ст. : Моногр. / О. М. Апанович. - Д. : Січ, 2004. - 232 c. - укp.

Розглянуто особливості комплектування, мобілізації, організації озброєння та забезпечення українського козацького війська, сторожової та допоміжної служби в Україні. Висвітлено стан Запорізького війська в першій половині XVIII ст. Показано залежність структури, матеріально-технічного оснащення українських збройних сил від рівня розвитку козацького господарства, диференціації козацтва, кріпацьких відносин, класової та соціальної боротьби, а також від політики царського уряду в Україні.

Рассмотрены особенности комплектования, мобилизации, организации вооружения и обеспечения украинского казацкого войска, сторожевой и вспомогательной службы в Украине. Освещено состояние Запорожского войска в первой половине XVIII ст. Показана зависимость структуры, материально-технического оснащения украинских вооруженных сил от уровня развития казацкого хозяйства, дифференциации казачества, развития крепостных отношений, классовой и социальной борьбы, а также от политики царского правительства в Украине.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР)46-55 + Ц4,8(4УКР)1:4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА657407 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Одрехівський Р. В. 
Зображення символів Пресвятої Євхаристії у різьбленому декорі царських врат в іконостасах церков у Галичині / Р. В. Одрехівський // Вісн. Харк. держ. акад. дизайну і мистец. - 2005. - № 2. - С. 181-186. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розглянуто походження та тлумачення головних найбільш поширених символів Пресвятої Євхаристії: винограду, чаші, хліба. Показано їх роль у декорі царських врат.

Рассмотрено происхождение и толкование главных наиболее распространённых символов Святейшей Евхаристии: винограда, чаши, хлеба. Показана их роль в декоре царских врат.

In article are being considered the origin and the explanation of main and the most spread symbols of Holy Eucharist - grapes, bowl, bread. The role of symbols in decorum of holy gates is shown.


Ключ. слова: декор, символ, царські врата
Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР331) + Щ125.508.043(4УКР331)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Культурологічний вісник. Вип. 13 / ред.: В. І. Воловик; Запоріз. держ. ун-т, Запоріз. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти. - Запоріжжя : Прем'єр, 2004. - 148 с. - укp.

Розглянуто питання історії запорозького козацтва, археології, краєзнавства та етнографії, а також міжнаціональних відносин, філософії, соціології, педагогіки та психології. Проаналізовано ставлення царської прокуратури та суду щодо діяльності членів українських політичних партій в Києві в роки столипінщини. Висвітлено особливості утворення в 1924 - 1926 рр. Молдавської автономної соціалістичної радянської республіки у складі УСРР, проблеми вивчення історії південної України. Розкрито аспекти теоретичної ідентифікації посттоталітарної специфіки української девіантної правосвідомості. Розглянуто питання педагогічної свідомості як фактор розвитку суспільства.

Рассмотрены вопросы истории запорожского казачества, археологии, краеведения и этнографии, а также межнациональных отношений, философии, социологии, педагогики и психологии. Проанализировано отношение царской прокуратуры и суда относительно деятельности членов украинских политических партий в Киеве в годы столыпинщины. Освещены особенности образования в 1924 - 1926 гг. Молдавской автономной социалистической советской республики в составе УССР, проблемы изучения истории южной Украины. Раскрыты аспекты теоретической идентификации посттоталитарной специфики украинского девиантного правосознания. Рассмотрены вопросы педагогического сознания как фактор развития общества.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11я54(4УКР)3 + С.я54(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68830 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського