Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (14)Наукова електронна бібліотека (56)Автореферати дисертацій (967)Книжкові видання та компакт-диски (1208)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>K=СПІН$<.>+<.>K=СПІНОВА$<.>+<.>K=ВЗАЄМОДІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5981
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Baryakhtar I. V. 
A motion equation for magnetization: dynamics and relaxation = Рівняння руху для намагнічування: динаміка та релаксація / I. V. Baryakhtar, V. G. Baryakhtar // Укр. фіз. журн. - 1998. - 43, № 11. - С. 1433-1448. - Библиогр.: 25 назв. - англ.

Запропоновано загальний метод побудови динамічного та дисипативного членів у рівнянні руху магнетизації на основі кінетичних рівнянь Онзагера. Особливу увагу приділено явищам дисипації. Розвинено теорію дисипативної функції феромагнетиків, антиферомагнетиків та парамагнетиків. Показано, що ефективні магнітні поля, що відповідають магнетизації та магнітному моменту (або їхній лінійній комбінації) підрешітки, можуть бути визначальними змінними дисипативної функції. Метод побудови дисипативної функції складається з трьох етапів. По-перше, проводиться класифікація взаємодій в магнетиках, а саме розділення їх на обмінні та релятивістичні; по-друге, побудовано інваріанти ефективного магнітного поля відповідно до симетрії кристалів; по-третє, розглянуто мікроаспекти коефіцієнтів дисипації в магнетиках. При цьому враховуються найнижчі степені ефективного магнітного поля в розкладі дисипативної функції. Дисипативна функція кристала дозволяє знайти релаксаційні доданки в рівняннях магнітних моментів мігнітної підрешітки. З метою ілюстрації методу розглянуто затухання спінових хвиль, рухливість доменної стінки та ширини ліній магнітного та феромагнітного резонансів. Розглянуто також релаксаційні процеси динамічних солітонів у феромагнетиках.


Ключ. слова:
Індекс рубрикатора НБУВ: В377.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Alexeyev C. N. 
Angular Momentum and Spin-Orbit Interaction in Weakly Guiding Fibers = Кутовий момент і спін-орбітальна взаємодія в слабонапрямних оптичних волокнах / C. N. Alexeyev, Yu. A. Fridman, A. N. Alexeyev // Укр. фіз. журн. - 1999. - 44, № 6. - С. 694-700. - Библиогр.: 18 назв. - англ.

Побудовано теорію збурень для повного кутового моменту електромагнітних полів у слабонапрямних оптичних волокнах. Встановлено структуру основних мод випромінення, пов'язаних з їхньою здатністю переносити кутовий момент, сформульовано і доведено теорему про момент імпульсу суперпозиції електромагнітних полів. В першому порядку теорії збурень побудовано гамільтоніан спін-орбітальної взаємодії, проведено порівняння з відомим квантово-механічним результатом.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.223

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Alexeyev C. N. 
Continuity equations for spin and angular momentum and their application = Рівняння неперервності для кутового момента і спіну та їх застосування / C. N. Alexeyev, Yu. A. Fridman, A. N. Alexeyev // Укр. фіз. журн. - 2001. - 46, № 1. - С. 43-51. - Библиогр.: 20 назв. - англ.

Отримано рівняння неперервності для спінового і кутового моментів. На базі цих рівнянь розглянуто проходження світла крізь еліптично деформовані світловоди. Побудовано уточнену теорію досліду Р. А. Бета. Отримано вирази для елементарного механічного моменту і сили, що діє на поглинальну частинку.


Індекс рубрикатора НБУВ: В315.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Єльникова Г. В. 
Сутність адаптивного управління, його закономірності і принципи / Г. В. Єльникова // Наука і сучасність. - К., 2000. - Вип. 2, ч. 1. - С. 69-78. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розкрито поняття адаптивного управління як варіативного сполучення функцій управління та самоуправління, за яким відбувається взаємоузгодження цілей людини й організації, де вона працює або вчиться, кооперативна взаємодія керівника та виконавців, спрямована на досягнення вищого ступеня партисипативності. Адаптивне управління має свої закономірності, на яких воно грунтується, сформовані на теоретичному рівні шляхом дедуктивного аналізу з синергетичних позицій ідеї спрямованої самоорганізації. Висунуто тезу про те, що доцільно ввести у професійну діяльність керівників закладів та установ освіти адаптивне управління, що сприятиме гуманізації та гуманітаризації стосунків, розвитку ініціативи та самоуправління.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Lunarska E.  
Efect of grinding, hydrogen chargine and oil coating on internal friction of iron and steel = Вплив шліфування, наводнення та мастильного покриття на внутрішнє тертя заліза і сталі / E. Lunarska, D. Samatowicz // Фіз.-хім. механіка матеріалів. - 2000. - 36, № 4. - С. 44-48. - Библиогр.: 16 назв. - англ.

Методом зворотного крутильного маятника виміряно внутрішнє тертя зразків заліза різної чистоти та сталі, підданих наступним поверхневим обробкам: механічному шліфуванню, наводненню та покриттю мастилом. Для всіх оброблених зразків у температурному режимі 100 - 400 К виявлено складний спектр внутрішнього тертя. Природу релаксаційних процесів у приповерхневому шарі оброблених зразків визначено, порівнюючи параметри отриманих піків внутрішнього тертя деформованого та наводненого заліза і сталі. Взаємодія атомів проникнення з рухомими дислокаціями та рух сходинок на гвинтових дислокаціях є можливою причиною утворення піків внутрішнього тертя в зразках, покритих мастилом.


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.062.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Rivas M.  
Generalized Lagrangians and spinning particles = Узагальнені лагранжіани для частинок зі спіном / M. Rivas // Укр. мат. журн. - 2001. - 53, № 8. - С. 1109-1120. - Библиогр.: 16 назв. - англ.

Показано, що спінова структура елементарних частинок природно описується узагальненими лагранжіанами Остроградського, що залежать від похідних вищого порядку. Одна компонента спіну відповідає обертанню частинки, а друга, що обумовлена залежністю лагранжіана від прискорення, відома як вібраційна (zitterbewegung) компонента.


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.102.23

Шифр НБУВ: Ж26161 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Zubov V. I. 
Higher transcendental functions in statistical theory of strongly anharmonic solids = Высшие трансцендентные функции в статистической теории сильно ангармонических кристаллов / V. I. Zubov, J. N. Teixeira Rabelo, N. P. Tretiakov, I. V. Zubov // Металлофизика и новейшие технологии. - 1999. - 21, № 10. - С. 50-55. - Библиогр.: 34 назв. - англ.

Розв'язано систему трансцендентних рівнянь, яка виникає в кореляційній теорії несиметризованого самоузгодженого поля для дуже ангармонічних кристалів. Розв'язками цих рівнянь у випадку парних сил є декілька вищих трансцендентних функцій розмірність гратки, а X - безрозмірна комбінація температури та силових коефіцієнтів другого і четвертого порядків. Описано відповідні рівняння для випадку з багаточастинковими взаємодіями, відповідну трансцендентну функцію v(X, X'). Фізичний зміст цих функцій полягає в тому, що вони описують ступінь ангармонізму системи, а їх значення можуть бути використані як вихідні дані для обчислювання структурних, динамічних та термодинамічних властивостей твердих тіл із сильним ангармонізмом.


Ключ. слова: higher transcendental functions, strong anharmonicity, theory of solids
Індекс рубрикатора НБУВ: В371 + В372.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14161 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Lev B. I. 
Microscopic and Phenomenological Treatment of Nematic-Cholesteric Mixtures = Мікроскопічний та феноменологічний опис немато-холестеричних сумішей / B. I. Lev, S. B. Chernyshuk // Укр. фіз. журн. - 2000. - 45, № 2. - С. 185-192. - Библиогр.: 18 назв. - англ.

Запропоновано новий мікроскопічний підхід до описування немато-холестеричних сумішей, що базується на мікроскопічній теорії багатокомпонентних сплавів з урахуванням орієнтаційного впорядкування молекул. Із використанням модельних потенціалів міжмолекулярної взаємодії, отримано вираз для густини вільної енергії суміші в континуальному наближенні. Отримано залежність кроку холестеричної спіралі від концентрації холестеричної компоненти, яка збігається з експериментальними даними. Передбачено спінодальний розпад немато-холестеричної суміші, температура якого знаходиться в межах температурного інтервалу існування мезофази. Концентраційні неоднорідності, які виникають під час розпаду, деформують ідеальну структуру. В найпростішому випадку, коли концентраційна хвиля виникає в напрямку осі спіралі, це призводить до періодичної модуляції кроку спіралі.


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Berezovsky S. V. 
Non-linear distributions of a one-component order parameter = Нелінійні розподіли однокомпонентного параметра порядку / S. V. Berezovsky, V. F. Klepikov, V. Yu. Korda, Yu. V. Sereda // Укр. фіз. журн. - 1999. - 44, № 5. - С. 655-660. - Библиогр.: 27 назв. - англ.

Розглянуто різні типи нелінійних просторових розподілів однокомпонентного параметра порядку у системах з конкуруючими взаємодіями. Обговорюються їх властивості та фізичний зміст.


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Kholodov R. I. 
Polarization effects in synchrotron radiation in ultra-quantum approximation = Поляризаційні ефекти у магнітогальмівному випромінюванні в ультразвуковому наближенні / R. I. Kholodov, P. V. Baturin // Укр. фіз. журн. - 2001. - 46, № 5-6. - С. 621-626. - Библиогр.: 13 назв. - англ.

Досліджено ефект електронної самополяризації у магнітогальмівному випромінюванні в наближенні слабкозбудженого стану електрона в сильному магнітному полі. Визначено суттєву відмінність імовірностей процесу з переорієнтацією спіну електрона вздовж поля і проти поля, що свідчить про більш чітко виражений ефект самополяризації електронів на відміну від квазікласичного випадку.


Індекс рубрикатора НБУВ: В334.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Sitenko Yu. A. 
Polarization of the Massless Fermionic Vacuum in the Background of a Singular Magnetic Vortex in (2 + 1)-Dimensional Space-Time = Поляризація безмасового ферміонного вакууму сингулярним магнітним вихорем у (2 + 1)-вимірному просторі-часі / Yu. A. Sitenko // Укр. фіз. журн. - 1998. - 43, № 12. - С. 1513-1525. - Библиогр.: 27 назв. - англ.

Визначається дія конфігурації зовнішнього статичного магнітного поля у вигляді сингулярного вихора на вакуум квантованого безмасового спінорного поля. Використовуються найбільш загальні граничні умови у виколотій точці сингулярності, що забезпечують самоспряженість двовимірного гамільтоніана Дірака.


Індекс рубрикатора НБУВ: В315.43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Lunarska El.  
Role of hydrogen in efficiency of anodic grinding of WC - Co sintered alloy = Роль водню в продуктивності анодного шліфування спеченого WC - Co сплаву / El. Lunarska, St. Zaborski // Фіз.-хім. механіка матеріалів. - 2001. - 37, № 4. - С. 21-26. - Библиогр.: 13 назв. - англ.

Методом зворотного крутильного маятника проведено виміри внутрішнього тертя зразків заліза різної чистоти та сталі після шліфування, наводнювання та покриття. Для усіх оброблених зразків за температур 100 - 400 К виявлено складний спектр внутрішнього тертя. Природу релаксаційних процесів у приповерхневому шарі оброблених зразків визначено через порівняння параметрів піків внутрішнього тертя з літературними даними для деформованих і наводнених заліза та сталі. Взаємодія атомів втілення з рухомими дислокаціями та рух сходинок на гвинтових дислокаціях є, ймовірно, причиною утворення піків внутрішнього тертя в зразках, вкритих оливою.


Індекс рубрикатора НБУВ: К232.306.24

Шифр НБУВ: Ж29109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Borisenko O.  
Screening, Aharonov - Bohm effect, and linking number in spin systems = Екранування, ефект Ааронова - Бома та лінкове число у спінових системах / O. Borisenko, K. Petrov, M. Faber // Укр. фіз. журн. - 2000. - 45, № 9. - С. 1135-1141. - Библиогр.: 6 назв. - англ.

Вивчено механізми екранування та інші відповідні ефекти в різних спінових моделях у зовнішньому магнітному полі. Запропоновано новий параметр порядку, який дає можливість відрізнити екранування дискретних зарядів спіновими збудженнями від екранування зовнішнім магнітним полем. Принцип дії даного параметра порядку базується на ефекті Ааронова - Бома. Як приклад вивчено гауссову модель і модель Ізінга. Для останьої проведено числові розрахунки методом Монте-Карло. Отримані результати застосовано для двовимірних абелевих і неабелевих спінових моделей. Доведено, що запропонований параметр порядку можна використовувати під час вивчення фазового переходу Березинського - Костерлітца - Таулеса.


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.242

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Sitenko Yu. A. 
Self-Adjointness of the Two-Dimensional Massless Dirac Hamiltonian and Vacuum Energy Density in the Background of a Singular Magnetic Vortex = Самоспряженість двовимірного безмасового гамільтоніана Дірака та густина вакуумної енергії у зовнішньому полі сингулярного магнітного вихору / Yu. A. Sitenko // Укр. фіз. журн. - 2000. - 45, № 4-5. - С. 569-578. - Библиогр.: 26 назв. - англ.

Проведено квантування безмасового спінорного поля у зовнішньому полі сингулярного статичного магнітного вихору у 2+1-вимірному просторі-часі. Метод самоспряжених розширень застосовано з метою визначення найбільш загальної сукупності фізично прийнятних граничних умов у місцеположенні вихору. За цих умов визначено густину вакуумної енергії й ефективний потенціал у зовнішньому полі вихору.


Індекс рубрикатора НБУВ: В315.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Lengyel V.  
Spin effects in quarkonia = Спінові ефекти в кварконіях / V. Lengyel, Yu. Fekete, I. Haysak // Наук. вісн. Ужгород. ун-ту. Сер. Фізика. - 2000. - Вип. 8. Ч. 1. - С. 89-92. - Библиогр.: 16 назв. - англ.

Описано спін-спінове розщеплення у важких і змішаних мезонах у межах потенціальної моделі з екранованим потенціалом. Показано, що конфайнментна частина потенціалу має змішану Лоренц-структуру. Для розрахунків використано ті ж параметри, за якими було розраховано усереднений спектр мас частинок. Розрахунки проведено за допомогою методу накладання конфігурацій.


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.161

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68850/фіз. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Gurskii Z.  
Spin-dependent interatomic potentials in transition metals = Спин-зависящие межатомные потенциалы в переходных металлах / Z. Gurskii, J. Krawczyk // Металлофизика и новейшие технологии. - 2001. - 23, № 2. - С. 135-145. - Библиогр.: 21 назв. - англ.

Записано в рамках формалізму псевдопотенціалів функціонал Кона - Шема для повної енергії перехідного металу, в якому враховано залежність від спінів. Розвинуто підхід до вивчення з перших принципів міжатомних взаємодій у перехідних металах. Він грунтується на використанні наближення локальної густини спінів і припущення про можливість вираження густини валентних електронів у вигляді лінійної суперпозиції. Подано в аналітичній формі вирази для залежних від спіна парних і потрійних потенціалів. Запропонований підхід відкриває перспективи визначення з перших принципів параметрів моделі Ізінга.


Ключ. слова: transition metal, spin-dependent density, multi-ion interactions
Індекс рубрикатора НБУВ: К230.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14161 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Gabovich A. M. 
Superconductivity Against Dielectrization: Evidence for Competition and Coexistence = Надпровідність проти діелектризації: докази боротьби та співіснування / A. M. Gabovich, A. I. Voitenko // Укр. фіз. журн. - 1999. - 44, № 1-2. - С. 223-229. - Библиогр.: 53 назв. - англ.

Зроблено огляд досліджень надпровідників з хвилями зарядової або спінової густини, що виконані у відділі фізики кристалів Інституту фізики НАН України протягом останніх 10 років. Розглядаються розрахунки термо- та електродинамічних властивостей, а також тунельних явищ. Особлива увага приділяється високотемпературним оксидам.


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Telychko F. F. 
The interaction of the absorbed radiation with the microstructures of tissue = Взаємодія випромінювання з мікроструктурами тканин / F. F. Telychko // Наук. вісн. Ужгород. ун-ту. Сер. Фізика. - 2000. - Вип. 8, ч. 2. - С. 357-360. - Библиогр.: 11 назв. - англ.

Результати визначення поглинальної спроможності мікроструктур біосистеми на атомно-молекулярному рівні розкрили велику різноманітність кількісної характеристики ефективних перерізів взаємодії залежно від атомно-молекулярного складу й енергії випромінювання. Отримана кількісна характеристика поглинальної спроможності має суттєве значення для мікрорадіології та екології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*669-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68850/фіз. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Fabrikant I. I. 
Theory of electron-molecule collisions in the sub-meV range = Теорія електрон-молекулярних зіткнень у субміліелектронвольтному діапазоні / I. I. Fabrikant // Наук. вісн. Ужгород. ун-ту. Сер. Фізика. - 2000. - Вип. 8, ч. 1. - С. 51-54. - Библиогр.: 18 назв. - англ.

Проаналізовано роль далекодіючих дипольних і поляризаційних взаємодій у зіткненнях електронів з молекулами в субміліелектронвольтному діапазоні. Ці взаємодії можуть підтримувати слабо зв'язані чи віртуальні стани, що веде до сильного зростання перерізів для непружного розсіювання. Поляризаційна взаємодія може також посилювати прилипання електронів до молекул. Проаналізовано просту модель захоплення електрона деякими молекулами.


Індекс рубрикатора НБУВ: В314.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68850/фіз. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

VII Українська конференція з керованого термоядерного синтезу та фізики плазми, Київ, 20-21 верес. 1999 р. : Прогр., зб. анотацій, список учасників / НАН України. Наук. центр "Ін-т ядер. дослідж.", Українська конференція з керованого термоядерного синтезу та фізики плазми (7; 1999; Київ). - К., 1999. - 80 c. - укp.

Розглянуто питання використання кільватерних полів у плазмі для потужних ВЧ-генераторів, релаксації неідеальної нестисливої плазми із течією у магнітному полі, взаємодії плазмового струменя з пиловими частинками. Описано тривимірне комп'ютерне моделювання релаксації плазми у плазмовому кристалі, взаємодія згустку пилових частинок з плазмою, збудження солітонних збурень у плазмовому потоці з від'ємними іонами. Висвітлено особливості формування та динаміки перехідного прошарку під час взаємодії потужного замагніченого потоку плазми з перешкодою, вплив імпульсних плазмових потоків на структурний та фазовий склад модифікованого поверхневого шару вуглецевих сталей тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: В333 я431(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592191 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського