Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (217)Автореферати дисертацій (73)Книжкові видання та компакт-диски (451)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>K=МОСКОВСЬК$<.>+<.>K=ЦАРСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 622
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Лотоцький О.  
Автокефалія. Т. 2. Нарис історії Автокефальних церков / О. Лотоцький; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1999. - 559 c. - укp.

Розкриваються історичні факти втілення засад автокефалії крайових церков. Висвітлюються устрій та зовнішні відносини Кіпрської, Синайської, Грузинської (Іберійської), Ново-грецької, Румунської, Болгарської та Сербської церков, Охридської архиєпископії, Карловацької, Чорногорської, Германштадської, Буковинської митрополій. Особливу увагу приділено нарису головніших подій з історії Української церкви до повстання Московської церкви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-60

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Білер Г.  
Вестфальський мир 1648 року (до 350-ї річниці договорів) / Г. Білер, А. І. Дмитрієв; Пер. з нім.: А. І Дмитрієв, М. І Міхньова; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. - К. : ІнЮре, 1998. - 180 c. - укp.

Досліджено значення Вестфальського миру 1648 р. у становленні сучасного міжнародного права. Вперше у вітчизняній літературі підготовка і проведення Вестфальського конгресу розглядається не як виключно західноєвропейський феномен, а як наслідок взаємних зв'язків і взаємодії лабільної системи держав того історичного періоду. Невід'ємною складовою частиною тієї системи держав були також Московська і Польсько-Литовська держави, Запорозьке козацтво, Кримське ханство, Балканські держави, Османська імперія та ін. Підписання Оснабрюцького і Мюнстерського договорів як складових Вестфальського миру оцінюється як закономірний початок сучасного міжнародного права, а також як процес становлення європейського та світового правопорядку. Містяться додатки, які включають переклади російською і українською мовами найсуттєвіших положень Оснабрюцького і Мюнстерського договорів, а також їх повний німецький переклад з латинської мови, що став основою наукового дослідження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)43-683.7 + Х91-321 + Х919.69"1648" + Х2(0)43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Цибульський В. І. 
Визвольна війна українського народу середини XVII ст. у зарубіжній історіографії : Зб. наук. пр. / В. І. Цибульський. - Рівне : Перспектива, 2000. - 179 c. - укp.

Розглянуто причини та передумови війни, проблеми зовнішньополітичної діяльності уряду Гетьманської держави, причини укладення українсько-московської угоди 1654 р. та її наслідки щодо подальшого розвитку держави. Окремі розділи присвячено визначним історичним особистостям: Б.Хмельницькому, М.Кривоносу, А.Кисілю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)442 г + Т1(0)-1(4УКР)442

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603844 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Котляр Ю. В. 
Військова історія України : Навч. посіб. / Ю. В. Котляр; Миколаїв. навч.-наук. центр Одес. нац. ун-ту ім. І.І.Мечникова. - Миколаїв; О., 2000. - 101 c. - укp.

Зроблено спробу показати розвиток Збройних сил України від княжих часів до сьогодення і роль у даному процесі українського повстанства. Розглянуто структуру війська княжих часів (XI - XIV ст.), його стратегію, визначено діяльність полководців. Досліджено основи побудови Збройних сил українського козацтва (XVI - XVIII ст.), а також головне завдання українського козацького війська Б.Хмельницького. Відзначено видатних полководців даної доби. Наведено факти про знищення Запорізької Січі та запровадження в Україні московського адміністративного устрою. Розглянуто пластунський та січовий рухи в Україні (кінець XIX - початок XX ст.). Наведено історичні дані стосовно повстанського руху Півдня України, а також збройних сил України у періоди національно-визвольної революції та громадянської війни, тоталітарного режиму. Показано передісторію створення Збройних сил незалежної України, її законодавчу базу, роди військ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)1 я73 + Т3(4УКР)0-54

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604224 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Горобець В. М. 
Еліта козацької України в пошуках політичної легітимації: стосунки з Москвою та Варшавою, 1654 - 1665 / В. М. Горобець; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2001. - 533 c. - укp.

Досліджено проблему розвитку політичних відносин керівництва Війська Запорозького з офіційними Москвою та Варшавою у контексті пошуку ним способів легітимації політико-соціального статусу козацтва як повноправного політичного народу. Детально проаналізовано діяльність Ю.Хмельницького, І.Брюховецького та П.Тетері. Основну увагу приділено Переяславсько-Московському договору 1654 р., українсько-польській угоді 1658 р., політичним і соціальним передумовам Чорної ради, а також міжусобній боротьбі на Правобережній Україні 1663 - 1664 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Шейко В. Н. 
История художественной культуры : Учебник для студ. вузов искусства и культуры. Кн. 1. Первобытность. Древний мир / В. Н. Шейко, А. А. Гаврюшенко, А. В. Кравченко; Харьк. гос. Акад. культуры. - Х., 1998. - 190 c. - рус.

Рассматривается искусство и художественная культура первобытного общества; культура, религия, искусство письменности, художественное ремесло, литература и храмы Нового царства в Древнем Египте; искусство и власть в Ассирии, верования народов Двуречья, художественная культура и ремесло Древнего Вавилона и Нововавилонского царства; культура эпохи Вед и художественные традиции Древней Индии; культура эгейского мира и эллинизма в Древней Греции; архитектурная и скульптурная культура Древнего мира.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(0)3 я73 + Т3(0)3-7 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342556 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Казаков О. О. 
Маловідомі сторінки московсько-литовської боротьби за давньоруські землі на межі 70-80-х років XV ст. / О. О. Казаков, В. М. Мордвінцев. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1997. - 28 c. - Бібліогр.: 65 назв. - укp. - рус.

На підставі вивчення різноманітних джерел, як російських, так і іноземних, розглядаються маловідомі сторінки військово-дипломатичної боротьби між Московською державою та Великим князівством Литовським за давньоруські землі на межі 70-80-х років ХV ст. Підкреслено, що цей період засвідчив нову розстановку та зміну зовнішньополітичної ситуації в Східній Європі. На зміну різноманітним державно-політичним утворенням Північно-Східної Русі прийшла сильна Московська держава, яка ставила собі за мету об'єднання всіх давньоруських земель, що неминуче вело до військового конфлікту з Великим князівством Литовським, королем якого на той час був Казимир IV. Литва не мала військово-політичного потенціалу, необхідного для утримання в складі своєї території давньоруських земель. Вторгнення Менглі-Гірея на Правобережжя та розорення Києва на певний час припинили коливання кримського хана у виборі союзника, яким став Іван III. В даних умовах потенційні супротивники не наважувались на широкомасштабну війну між собою, а намагались діяти в складі коаліції, використовуючи сили союзників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84102 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Валіцький А.  
Марксизм і стрибок у царство свободи: Історія комуністичної утопії / А. Валіцький Д. Андрухів. - К. : Вид. дім "Всесвіт", 1999. - 510 c. - укp.

Детально проаналізовано концепцію свободи Маркса та Енгельса, доведено, що саме ця концепція лежить в основі комуністичного бачення суспільства майбутнього. Висвітлено історію комуністичної утопії в марксистській думці, включно з марксизмом-ленінізмом. З'ясовано, як внутрішня логіка комуністичної концепції вселюдського визволення перетворила марксизм на узаконення тоталітарних методів. "Стрибок із тваринного царства у царство свободи" - сутність доктрини "наукового соціалізму", а "царство свободи" - марксистська ілюзія комунізму, яка не стала та й не могла стати реальністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф055.22 + Ю3(0)6-60

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Немчинов І.  
Метаморфоза релігійної ідеї про "Третій Рим" на рубежі XV - XVI ст. / І. Немчинов // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 45-51. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Проаналізовано зміну ідей "Третього Риму" на рубежі XV - XVI ст. Розглянуто філософсько-релігійні твори того часу, зокрема, "Повесть о Белом Клобуке" Геннадія, погляди Феофана Грека, Андрія Рубльова, Філофея Псковського. Ідея "Третього Риму" - тлумачення особливої місії Москви, що виправдовувало не лише зовнішню експансію, а й внутрішню консолідацію московської держави. Розвиток цієї ідеї спричинили історичні події навколо Московщини. Висунуто гіпотезу, що ідея "Третього Риму" була чи не єдиним культурним надбанням тогочасної Московщини. Вона відповідала ідеології зміцнення централізованої держави та піднесенню царської влади.


Ключ. слова: месіанізм, "Третій Рим"
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4Рос)440.7 + Э372.24-34-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Короткий В. А. 
Михайло Максимович та освітні практики на Правобережній Україні в першій половині ХІХ століття / В. А. Короткий, С. Г. Біленький; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1999. - 387 c. - (Видат. постаті Київ. ун-ту). - Бібліогр.: с. 275-387. - укp.

Здійснено спробу подати в одному контексті такі феномени, як освітня ситуація на Правобережній Україні в перші десятиліття ХІХ ст. та постать одного з найвизначніших українських діячів ХІХ ст., ученого-енциклопедиста, першого ректора Київського університету Св.Володимира, професора М.О.Максимовича, на тлі процесу "винайдення" України, соціальних і культурних передумов формації української нації. Побудовано окремо кілька віх життя і діяльності вченого: від народження до 1834 р. - з особливим розглядом московської кар'єри М.Максимовича та з поясненням причин його переходу до Києва, описується київський період діяльності вченого, спеціально подано зв'язок його з Київським університетом, зокрема, ректорство, педагогічну роботу і творчість періоду київських викладів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч213(4УКР)51-8 Максимович М.О. + Ч33(4УКР)51

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593891 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Кузик П.  
"Москва - Третій Рим": місія загибелі з власної волі / П. Кузик // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 55-61. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Зазначено, що на початку ХVІ ст. псковський ігумен Філофей, намагаючись припинити розправи і пограбування псковичів, написав декілька листів московським правителям, у яких висловив ідею про особливу місію Москви як Третього Риму. Сформульована Філофеєм месіанська ідея впала на благодатний грунт московської дійсності. Розглянуто шість функціональних аспектів концепції Третього Риму, що, на думку автора, найбільше вплинули на закорінення цієї форми месіанства в російській свідомості та дійсності (експансіоністську функцію, функцію національної ідеї, релігійну, етатичну, історіософську та міфотворчу функції).


Ключ. слова: месіанство, Третій Рим, Філофей
Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44 + Т3(2)45 + Ф1(4Рос)440.7 + Э372.24-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Казаков О. О. 
Московсько-литовська війна 1500-1503 рр. за українські землі / О. О. Казаков. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 48 c. - Бібліогр.: 165 назв. - укp. - рус.

Висвітлюється ключовий момент у боротьбі між Російською державою та Великим князівством Литовським за давньоруські землі - війна 1500-1503 рр. На основі різноманітних опублікованих матеріалів та архівних джерел розглядаються питання військово-політичної боротьби, міжнародних відносин у Східній Європі на межі ХV-ХVI ст. Досліджуються актуальні і в наш час проблеми, пов'язані з правом населення самому вирішувати власну долю співвідношенням добровільності та насильства в ході формування Російської держави, місцем міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів у процесі державотворення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-68 + Т3(4УКР)44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Фреїшин-Чировський М.  
Нарис політичної історії України / М. Фреїшин-Чировський; Братство Св. Володимира. - Л., 1997. - 248 c. - Бібліогр.: с. 245-246. - укp.

Подається нова інтерпретація політичної історії України. Розглядаються особливості росту і занепаду Київської Русі-України, Галицько-Волинської держави, Литовсько-Української (Руської) держави. Висвітлюються основи формування козацько-гетьманської держави і її політична доля, становище України у московсько-царській неволі, історія створення Української Військової Організації, Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії. Досліджуються позитивні та негативні сторони незалежності України, перспективи її розвитку та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви : У 4 т., 5 кн. Т. 1. X-XVII ст. / І. Власовський. - Репр. відтворення вид. 1955 р. - К. : Либідь, 1998. - 293 c. - укp.

Розглянуто процес виникнення християнства на українських землях до охрещення України-Русі, передумови заснування Української Церкви. Описано церковну єпархію і управління Церквою, взаємовідносини між Церквою і державною владою, її вплив на суспільне життя до татарської навали та занепаду Києва і київської державності у 988-1240 рр. Особливу увагу приділено висвітленню Української Православної Церкви (УПА) від занепаду Київської держави до поділу Київської митрополії на Київську і Московську у 1240-1458 рр., а також правового положення, внутрішнього стану УПА в Польсько-Литовській державі до підпорядкування її Московській Патріархії у 1458-1686 рр. Проаналізовано стан шкільництва й духовної освіти у цей період, виникнення і діяльність православних церковних братств.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э373.27-3

Шифр НБУВ: В342974 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви : У 4 т., 5 кн. Т. 3. XVIII-XX ст. / І. Власовський. - Репр. відтворення вид. 1957 р. - К. : Либідь, 1998. - 359 c. - укp.

Висвітлено діяльність Української Православної Церкви (УПА) в складі Російської Православної Церкви у 1686-1917 рр., зокрема, доля Київської митрополії як автономної Церковної області, причини занепаду української культури під впливом Церкви, український церковно-культурний потенціал, його роль і працю на службі культурного піднесення Московщини. Проаналізовано долю Православної Церкви й православних українців під владою Польщі від часу підпорядкування УПА юрисдикції Московської Патріархії до падіння польської держави в кінці XVIII ст. Показано роль УПА в житті українського народу в ХІХ - на початку ХХ ст., у т.ч. на Буковині та в Закарпатті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э373.27-3

Шифр НБУВ: В342974 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви. Т. 2 / І. Власовський; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1998. - 397 c. - у.

Розглядається найголовніша доба в історії Святої Церкви - XVI-XVII століття. Розповідається про боротьбу і засоби боротьби православних в Польщі за права своєї Церкви в першу чверть віку по унії 1596 р. Йдеться про відновлення року 1620 православної ієрархії Української Православної Церкви, а також про боротьбу за її легалізацію в Польсько-Литовській державі. Проведено аналіз внутрішнього життя Церкви в XVII ст.: церковна ієрархія з виборів, духовенство, управління Церквою. Висвітлюється соборна діяльність Церкви в XVII ст. Досліджується стан шкільництва й духовної освіти, вплив української вченості в церковному житті Московщини XVII ст. Описується розвій церковного мистецтва, культурно-освітня праця Української Церкви. Особливу увагу приділено підпорядкуванню Української Православної Церкви (Київської митрополії) юрисдикції Московського патриарха.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Власовський І.  
Нарис історії Української Православної Церкви. Т. 3 / І. Власовський; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1998. - 390 c. - у.

Розповідається про розвиток Православної Церкви українського народу в складі Російської Православної Церкви в 1686-1917 рр. Аналізується стан Київської митрополії та її долі, як автономної Церковної області. Ряд питань присвячений висвітленню становища української культури під впливом Церкви і причин її упадку в перше століття після підпорядкування Української Церкви Москві. Розглядається український церковно-культурний потенціал, його роль і праця на службі по культурному піднесенню Московщини у ХVIII ст. Відображається доля Православної Церкви й православних українців під Польщею від часу підпорядкування Української Православної Церкви юрисдикції Московської Патріархії й до падіння Польської держави в кінці XVIII ст. Простежується вплив Православної Церкви на життя українського народу в ХІХ-ХХ ст. (до революції 1917 р.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Неправда московських анафем / упоряд.: Димитрій (Рудюк) (ігумен). - К., 1999. - 471 c. - укp.

Рассматривается суть анафемы и причины ее наложения в православной церкви. Представлены архивные документы, статьи, выдержки из публикаций по этой теме, в частности, документы по поводу неканоничности московской анафемы на патриарха Киевского и всея Руси-Украины Филарета, в т.ч. постановления Архиерейского Собора Русской Православной Церкви, обращение Митрополита Филарета к духовенству Украинской Православной Церкви (УПЦ), письмо епископата УПЦ Алексию ІІ, заявление Священного Синода УПЦ Киевского Патриархата, обращение Комитета по защите Украинского Православья к православному духовенству, верующим и всему украинскому народу и др.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-625.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589586 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Осягнення історії : Зб. наук. пр. на пошану проф. М.П.Ковальського з нагоди 70-річчя / ред.: Л. Винар, І. Пасічник; Остроз. акад. - Острог; Нью-Йорк, 1999. - 595 c. - укp.

Висвітлюється життя та діяльність професора, педагога, дослідника Миколи Павловича Ковальського, представлена бібліографія його праць. Містяться статті з проблем археографії, джерелознавства, історіографії, персонології, історії культури. Розглядаються проблеми історії Холмщини на сторінках зарубіжних та українських видань, деякі аспекти висвітлення сталінської репресивної політики на Придніпров'ї в часописі "Борисфен", проблеми походження козацтва в "Історії Русів". Досліджуються особливості реформування Запорізької Січі Хмельницьким, повідомляється про зв'язки Історичного товариства Литви (1929-1940) та українських істориків, про Переяславсько-Московський договір 1654 р. в оцінках М.С.Грушевського. Розкривається проблема авторства "Опису Європейської Сарматії" в історіографії, проблема соціальних рухів у західноукраїнському селі другої половини XIX ст. у новітній українській історіографії та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)6-8 Ковальский М.П. + Т я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590669 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Зубарь В. М. 
От язычества к христианству. Начальный этап проникновения и утверждения христианства на юге Украины (вторая половина ІІІ - первая половина VI в.) / В. М. Зубарь, А. И. Хворостяный; НАН Украины. Ин-т археологии. - К., 2000. - 180 c. - Бібліогр.: с. 155-177. - укp.

Освещена политическая, социально-экономическая и религиозная история античных государств Северного Причерноморья и населения Юго-Западного Крыма в позднеантичный период развития. На основе комплексного анализа источников дана объективная характеристика сложного, длительного и неоднозначного процесса проникновения христианской религии в регион, ее восприятия жителями Херсонеса, Боспорского царства и Юго-Западной Таврики, где на территории современной Украины зафиксированы наиболее ранние следы распространения христианства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-34 + Т3(2)249 + Т4(2)33

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34188 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського