Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (59)Автореферати дисертацій (71)Книжкові видання та компакт-диски (101)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ДАВНЬОРУСЬК$<.>+<.>K=ПИСЕМНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 571
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Благовісник праці : Наук. зб. на пошану акад. Миколи Мушинки / Міжнар. асоц. україністів. - Ужгород; Пряшів, 1998. - 437 с. - укp.

Вивчається внесок Миколи Мушинки у дослідження проблем етнічної історії українців та діяльність москвофілів-русинів на північній Лемківщині в XIX - на початку XX ст. Висвітлюються питання функціонування наукового центру музичного карпатознавства і початки культу книгозбереження на Закарпатті: від монастирських осередків до перших світських бібліотек. Велика увага приділяється етапам формування західноукраїнської модерної поезії та поглядам М.Грушевського про місце казкового епосу в етнокультурному процесі українського народу. Аналізується діяльність Кирило-Мефодіївського товариства в українському національно-визвольному русі. Містяться дані про церковно-офіційну писемність карпато-русинів (Листи єпископа М.М.Ольшавського) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч21 я434

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: Ж68838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бережинський В. Г. 
Виготовлення зброї в давньоруській державі / В. Г. Бережинський; Наук.-дослід. центр гуманіт. пробл. Збройних Сил України. - К., 2000. - 243 c. - Бібліогр.: 284 назв. - укp.

Досліджено проблеми видобування металів, їх виплавки й обробки на території давньої Русі, виробництва кожного з видів клинкової, древкової, ударної та метальної зброї. Узагальнено результати металографічного аналізу металевих зразків озброєння. Висвітлено історіографію галузі історичного зброєзнавства. Відображено різні технологічні схеми зброї Київської Русі з металу, дерева, кості.


Індекс рубрикатора НБУВ: К781.4г(4УКР) + Т3(4УКР)414-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА610104 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Яблонський В. А. 
Вища освіта України на рубежі тисячоліть: Проблеми глобалізації та інтернаціоналізації / В. А. Яблонський. - К., 1998. - 228 c. - Бібліогр.: 153 назв. - укp.

Вперше показано історію розвитку української вищої освіти, починаючи від Київської Русі і до наших днів, її сучасний стан, успіхи й невдачі перших кроків реформування: давньоруські школи книжного вчення, перші українські університети, стан та напрями розвитку освіти в період між першою та другою світовими війнами, вища освіта Незалежної України. Наведено деякі особливості освіти, в тому числі, сільськогосподарської, в окремих зарубіжних країнах і зроблено критичні узагальнення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч483(4УКР) + Ч483(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Горбаченко Т. Г. 
Вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України: релігієзнавчо-філософський аспект / Т. Г. Горбаченко. - К. : Академія, 2001. - 272 c. - Бібліогр.: с. 229-270. - укp.

Розглянуто питання впливу християнства на становлення писемної культури Русі-України у XI - XVII ст. На засадах філософсько-релігієзнавчих позицій грунтовно проаналізовано мову та писемність як складові церковно-релігійного життя в цілому і, зокрема, православних християн: документальні пам'ятки християнської писемної культури - рукописні та друковані книги, способи їх збереження та використання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-117.3 + Ч611.5 + Ч611.63(4УКР)4 + Ш108*03 + Ч734(4УКР)759.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605674 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Асєєв Ю. С. 
Давня історія України : В 3 т. Т. 3. Слов'яно-Руська доба / Ю. С. Асєєв, В. Д. Баран, Я. В. Баран, С. О. Біляєва, Я. Є. Боровський, В. М. Зоценко, Г. Ю. Івакін, Д. Н. Козак, Б. В. Магомедов, В. Л. Миц; ред.: П. П. Толочко; НАН України. Ін-т археол. - К. : Наук. думка, 2000. - 695 c. - укp.

На підставі широкого кола археологічних, історичних, етнографічних та антропологічних джерел висвітлено давню історію населення України слов'янської та давньоруської доби (кінець І тис. до н.е. - ХІІІ ст.) в усіх її аспектах - політичному, соціально-економічному, культурному. Викладено найголовніші гіпотези, концепції та погляди на проблему походження слов'ян, шляхи формування Києворуської держави, зв'язки східного слов'янства з Візантією і кочовим світом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(4)45 + Т4(2)432 + Т3(4УКР)414

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342141 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Гурбик А. О. 
Еволюція соціально-територіальних спільнот в середньовічній Україні (волость, дворище, село, сябринна спілка) / А. О. Гурбик; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1998. - 319 c. - Бібліогр.: с. 259-295. - укp.

На широкому тлі еволюції аграрних відносин досліджується історія сільської громади в Україні XIV-ХVІ ст. Показано давньоруські корені багатьох сторін громадського життя середньовічної України. Основну увагу звернено на трансформацію форм громадської організації, аналіз соціально-економічних та правових відносин у сільській громаді, розкриття типології дворогосподарств та їх об'єднань у громаді. Автор намагався прослідкувати вікові традиції життя громад, розглядаючі еволюцію інститутів громадського самоврядування XIV-XVI ст. в контексті становлення органів місцевого управління.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587339 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Етнокультурні процеси в Південно-Східній Європі в І тисячолітті н. е. : Зб. наук. пр. / ред.: Р. В. Терпиловський; НАН України. Ін-т археол. - К.; Л. : РАС, 1999. - 329 c. - укp.

Висвітлено питання археології, історії та культури східних слов'ян. Наведено нові дані про старожитності ранніх слов'ян, розглянуто важливі проблеми соціально-економічного розвитку слов'ян, їх взаємовідносини з сусідніми племенами, передумови виникнення державності в давньоруський час на Україні. Детально розглянуто історичну географію східнослов'янських племен між Саном та Дніпром за даними городищ VIII - X ст., питання про перебування кельтів в Україні, про час появи печенігів на території України, про своєрідне та спільне в зарубинецькій та поянешті-лукашівській культурах, поселення III - IV ст. у Розточчі, формування культури типу Луки Райковецької у Середньому Подніпров'ї, три періоди розвитку історичної топографії давнього Галича тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР)4 я434 + Т4 г(237УКР)д Баран В. + Т3(4УКР)41 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604124 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Етнічна історія народів Європи. Історико-етнологічні дослідження і національна ідея : Зб. наук. пр. Вип. 9 / ред.: А. Г. Слюсаренко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : Унісерв, 2001. - 140 с. - укp.

Висвітлено ідею української національної державності у радянській історіографії. Наведено нову версію старого міфу про давньоруську народність. Проаналізовано вплив вітчизняних історико-етнологічних досліджень на еволюцію національної свідомості українців у середині ХІХ - першій третині ХХ ст. Розглянуто питання про формування нації. Досліджено філософсько-аксіологічний вимір національної ідеї у контексті еволюційної динаміки буття. Охарактеризовано етнічні процеси у сучасній Фінляндії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я43(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70494 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Бережинський В. Г. 
Зброя Київської Русі / В. Г. Бережинський; НАН України. - К. : Ін-т археології, 2000. - 296 c. - укp.

Систематизовано та проаналізовано відомості про озброєння Київської Русі та бойове застосування деяких його видів. Визначено склад комплексу озброєння давньоруського війська та окремого воїна, еволюцію та тенденції його виникнення, розвитку та розповсюдження. Подано класифікацію всіх видів зброї та оснащення, історико-зброєзнавчу характеристику рублячо-колючої, ударної, метальної та запальної зброї, облогової техніки. Висвітлено роль зброї в побудові бойового порядку, вплив на тактику ведення пішого і кінного бою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-7 + Ц4,8(4/8)414

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Збірник наукових праць Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди / ред.: Л. М. Плиско. - Х. : "ОВС", 2000. - 213 с. - (Історія та географія; Вип. 6). - укp.

Розглянуто давньоруську великокняжу символіку у контексті традицій середньовічного мистецтва. Досліджено особливості розвитку кустарної промисловості Середнього Уралу та Харківщини кінця XIX - поч. XX ст. Детально проаналізовано роль іноземного капіталу у розвитку соляної та ртутної галузей Донецького басейну в другій половині XIX ст. Окремі розділи присвячено освітній діяльності Бердянського земства, соціальним проблемам використання трудових ресурсів в українському селі за часів непу, а також боротьбі органів Держбезпеки на Україні проти альтернативних політичних партій та течій у 1937 р.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)3 + Д59(45Укр5)45

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69417/Іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Завгородній Ю.  
Київ у системі сакральної онтології в культурі давньоруської доби / Ю. Завгородній // Наук. зап. НаУКМА. Сер. Філос. та право. - 1999. - Т. 8. - С. 50-55. - укp.

Статтю присвячено розгляду нового аспекту в дослідженні філософських ідей у культурі Київської Русі. Це - аналіз зображення образу Києва в давньоруських текстах у системі сакральної онтології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Залізняк Л.  
Козацька Україна - прямий нащадок України-Русі / Л. Залізняк // Людина і політика. - 1999. - № 1. - С. 34-38. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Спростовано історіографічну традицію радянської історичної науки щодо відірваності козацької України від Київської Русі, зокрема, неоімперську концепцію давньоруської народності. Зроблено історіографічний аналіз розвитку концепції "спільної давньоруської колиски східних слов'ян". Простежено генетичний зв'язок етновизначальних ознак українців козацької доби у попередньому княжому періоді їх історії у царині матеріальної та духовної культури, мови, історичної свідомості. Доведено генетичний зв'язок князівських і козацьких лицарських традицій, їх близьку спорідненість із західноєвропейським лицарством.


Ключ. слова: концепція "спільної давньоруської народності", історична спадщина Київської Русі, козацька Україна, ментальність козацтва, лицарство
Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Круль В. П. 
Краєзнавство: історична географія : Конспект лекцій / В. П. Круль; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці, 1999. - 107 c. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Здійснено характеристику національного краєзнавства як самостійного предмету географічної науки, визначено його об'єкт, предмет і структуру. Висвітлюються географічні особливості заселення й освоєння території України в палеоліті, мезоліті, від неоліту до сьогодення. Особливу увагу сконцентровано на розгляді географічних передумов та особливостей формування та розвитку давньоруських державних утворень - Київської Русі, Галицького князівства, Галицько-Волинської держави. Проаналізовано географічне положення та розвиток Української держави у 1917-20 рр. (Центральна Рада, Директорія, ЗУНР), досліджуються розподіл українських земель у межах СРСР в 1920-38 рр., зміни в 1939-40 рр., а також територія України після другої світової війни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т218(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589537 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Казаков О. О. 
Маловідомі сторінки московсько-литовської боротьби за давньоруські землі на межі 70-80-х років XV ст. / О. О. Казаков, В. М. Мордвінцев. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1997. - 28 c. - Бібліогр.: 65 назв. - укp. - рус.

На підставі вивчення різноманітних джерел, як російських, так і іноземних, розглядаються маловідомі сторінки військово-дипломатичної боротьби між Московською державою та Великим князівством Литовським за давньоруські землі на межі 70-80-х років ХV ст. Підкреслено, що цей період засвідчив нову розстановку та зміну зовнішньополітичної ситуації в Східній Європі. На зміну різноманітним державно-політичним утворенням Північно-Східної Русі прийшла сильна Московська держава, яка ставила собі за мету об'єднання всіх давньоруських земель, що неминуче вело до військового конфлікту з Великим князівством Литовським, королем якого на той час був Казимир IV. Литва не мала військово-політичного потенціалу, необхідного для утримання в складі своєї території давньоруських земель. Вторгнення Менглі-Гірея на Правобережжя та розорення Києва на певний час припинили коливання кримського хана у виборі союзника, яким став Іван III. В даних умовах потенційні супротивники не наважувались на широкомасштабну війну між собою, а намагались діяти в складі коаліції, використовуючи сили союзників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84102 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Казаков О. О. 
Московсько-литовська війна 1500-1503 рр. за українські землі / О. О. Казаков. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 48 c. - Бібліогр.: 165 назв. - укp. - рус.

Висвітлюється ключовий момент у боротьбі між Російською державою та Великим князівством Литовським за давньоруські землі - війна 1500-1503 рр. На основі різноманітних опублікованих матеріалів та архівних джерел розглядаються питання військово-політичної боротьби, міжнародних відносин у Східній Європі на межі ХV-ХVI ст. Досліджуються актуальні і в наш час проблеми, пов'язані з правом населення самому вирішувати власну долю співвідношенням добровільності та насильства в ході формування Російської держави, місцем міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів у процесі державотворення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-68 + Т3(4УКР)44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р84092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Андрощук Ф. О. 
Нормани і слов'яни у Подесенні (Моделі культурної взаємодії доби раннього середньовіччя) = The Northmen and Slavs in the Desna River Area (The models of cultural interaction in the period of early middle ages) / Ф. О. Андрощук; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1999. - 140 c. - Бібліогр.: с. 118-131. - укp.

Робиться спроба реконструкції та історичної інтерпретації слов'яно-скандинавських культурних зв'язків, які вплинули на формування давньоруської культури в межиріччі Дніпра та нижньої Десни - регіоні, що став складовою частиною "Руської землі". Повідомляється про головні етносоціальні групи "Русь" і "Северь", що мешкали в межиріччі Дніпра та Десни у IX-X ст. Висвітлюються особливості утворення давньоруської культури на даній території, що відбулося на підгрунті місцевої роменської культури та завдяки функціонуванню Шестовицького торговельно-ремісничого поселення. Акцентується увага на складній взаємодії слов'янських та скандинавських культурних традицій, що відбилася в формуванні специфічних великих курганів Чернігова і свідчить про синкретичні культурні процеси, які прискорили остаточне формування давньоруської культури та територіальну інтеграцію "Руської землі".


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)431 + Т4(237=УКР7)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33393 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Анучина Л. В. 
Основи художньої культури : Навч. посіб. для студ. гуманіт. ф-тів вищ. навч. закл. Ч. 1. Теорія та історія світової художньої культури / Л. В. Анучина, Н. О. Карпова, О. В. Колесникова, В. О. Лозовой, В. С. Нємцова, О. В. Сердюк, О. В. Шило; ред.: В. О. Лозовой, Л. В. Анучина. - 2-ге вид., стер. - Х. : Основа, 1999. - 320 c. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Розглянуто питання теорії та історії художньої культури, становлення та розвитку її художніх систем давніх цивілізацій (епохи античності, стародавнього Сходу), що стали колискою різних типів культури, зокрема, Західної Європи та Росії. Проаналізовано особливості художнього життя західноєвропейського середньовіччя, епохи Відродження та Нового часу. Особливу увагу приділено опису художньої культури Росії, починаючи з давньоруської художньої системи. Наведено загальну характеристику сучасного світового художнього процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)0-7 я73 + Ю81,1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Козак Д. Н. 
Пам'ятки давньої історії Волині у с. Городок / Д. Н. Козак, В. Г. Оприск, В. В. Шкоропад; Ін-т археол. НАН України. - К., 1999. - 128 c. - Бібліогр.: с. 125-127. - укp.

Наведено археологічні матеріали, зібрані під час трирічних досліджень багатошарової пам'ятки біля с. Городок Луцького району Волинської області. Досліджено поселення поморсько-кльошової культури, два поселення зубрицької культури I - II ст. н.е., поселення готів IV ст. н.е., поселення стжижовської культури епохи бронзи, селище давньофракійської культури, поселення лежницької групи ранньозалізного часу, давньоруське поселення, а також могильники висоцької та ульвовецької культур ранньозалізного часу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР3-4ВОЛ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34056 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Півторак Г. П. 
Походження українців, росіян, білорусів та їхніх мов: Міфи і правда про трьох братів слов'янських зі "спільної колиски" / Г. П. Півторак. - К. : Вид. центр "Академія", 2001. - 152 c. - Бібліогр.: с. 125-133. - укp.

На підставі сучасних досягнень у галузях історичних і філологічних наук розглянуто походження східнослов'янських народів та їх мов. Доведено необгрунтованість доктрини про давньоруську народність і першу руську державу як "спільну колиску" українців, росіян і білорусів. Проаналізовано терміни "Русь", "Росія", "Великоросія", "Малоросія" та історію їх вживання. Висвітлено походження назви "Україна". Охарактеризовано етапи та особливості формування східнослов'янських мов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-0 + Ш141.4-316.1 + Т3(4УКР)0-01 + Т3(2РОС)0-01 + Т3(4БЕЛ)0-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Православна монодія: її богословська, літургічна та естетична сутність / ред.: О. С. Тимошенко. - К., 2001. - 194 с. - (Наук. вісн. Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського; Вип. 15). - укp.

Висвітлено проблеми розвитку монодійного мистецтва, його сенсу, змісту, музичної організації, жанрової належності та конфесійних витоків. Проаналізовано історію давньоруського та візантійського мистецтва, а також зв'язок різних національних форм одноголосся з церковним багатоголосим співом. Всебічно досліджено вплив сакральної монодії на українську барокову паралітургічну творчість.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-503.11 + Щ311 + Щ318.9 + Щ313(0)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70445 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського