Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (63)Книжкові видання та компакт-диски (241)Журнали та продовжувані видання (38)
Пошуковий запит: (<.>U=Э319$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
Категорія: Релігія   
1.

Фатюшина Н.Ю. 
Історіософський аналіз уявлень про надприродне у віруваннях слов'янського населення давньої України: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Н.Ю. Фатюшина ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація є філософським дослідженням язичницької релігійності слов'янської людності давньої України в аспекті виявлення в ній образів надприродного. В контексті аналітичних можливостей історіософського підходу, його принципів та критеріїв осмислення досліджується феномен надприродного в його сутнісних рисах та історичних формах. Визначаються суб'єкт уявлень про надприродне та предметне поле їх аналізу. Виділяються демоністичний та теїстичний рівні в процесі становлення і розгортання язичницьких вірувань та уявлень. Аналізуються сутність та форми демоністичних образів надприродного та уособлювальний зміст і функціональні можливості його теїстичних образів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4УКР) + Т52(23=УКР)-76/79

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Серебряннікова Н.І. 
Обрядові аспекти народної лікувальної практики слов'янського населення Південно-Західної України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.І. Серебряннікова ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2004. — 21 с. — укp.

З використанням порівняльно-історичного методу вивчено традиційну лікувальну обрядову практику росіян, українців та болгар Південно-Західної України. На базі широкого кола письмових і польових джерел досліджено проблеми: роль і умови побутування в традиційній культурі лікувального ритуалу, а також його трансформацію; статус народних лікарів у традиційній культурі; здоров'я та хвороби (їх профілактика) в контексті традиційної культури. Досліджено структуру лікувального ритуалу та його складові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.16 + Э319.1(4УКР)-400.31 +
Шифр НБУВ: РА328663

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
3.

Базик Д.В. 
Первісні релігійні вірування та форми їх сучасного вияву: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.11 / Д.В. Базик ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН Українин. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Висвітлено специфіку відображення ранніх форм релігійних виявів у культово-обрядовій практиці українських неоязичників. Встановлено, що на сучасному етапі розвитку українського суспільства відродження форм первісних релігійних вірувань в українському неоязичництві має переважно штучний характер і є результатом сучасної свідомої релігієтворчості. Досліджено специфіку синкретичного характеру реліктових виявів первісних форм релігійних вірувань в сучасному православному християнстві України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319(6/8) + Э248.2
Шифр НБУВ: РА370255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Лащенко С.К. 
Ритуальний сміх: досвід тлумачення смислових витоків (за матеріалами української традиції): Автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.01 / С.К. Лащенко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2006. — 35 с. — укp.

Розкрито суть поняття "ритуальний сміх". Зроблено спробу тлумачення змістового сенсу даного феномену у культурі архаїки та виявлення його символічних метафор. З'ясовано особливості звернення до ритуального сміху у творчості різних діячів культури наступних епох. Запропоновано концепцію інтерпретації даного сміху, яка базується на використанні можливостей герменевтичного підходу до вивчення явища. Розроблено аналітичний підхід до вивчення даного феномену, який дозволяє враховувати його динамічну природу й онтологічну цілісність. Характерні особливості ритуального сміху розглянуто на матеріалі української народної культури і, зокрема, - українських поховальних "забав", ритуалів "комори" та "перезви" весільного обряду. Проаналізовано "сміхові образи" у творчості М.Гоголя, В.Хлєбнікова, М.Арцибашева, Л.Андрєєва, Ф.Малявіна, С.Прокоф'єва, Д.Шостаковича.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ344.3(4УКР)07 + Т52(45)-6/9 + Э319(45) + Ю224.23 +
Шифр НБУВ: РА344140

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
5.

Коберська Т.А. 
Структурно-функціональний аналіз міфологічно-релігійних уявлень і вірувань українців та їх інкорпорація в монотеїзм: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Т.А. Коберська ; Ін-т філософ. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 18 с. — укp.

На основі структурно-функціонального підходу проведено систематизацію та поглиблене вивчення процесів зародження міфів та релігії на українських землях. Висвітлено тенденції генези язичницьких вірувань та їх трансформації за умов взаємодії з християнською культурою. Доведено, що українська міфологія структурована, стала та динамічна світоглядна система. Визначено аксіологічне, семантичне та функціональне навантаження універсальних образів-першооснови світу в давньоукраїнській та християнській соціонормативній традиції. Описано механізм інкорпорації міфологічно-язичницьких елементів у християнський монотеїзм через феномен двовір'я та синкретизму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4УКР) + Ш3(2=1Ук)-60 + Т52(23=УКР)-6/9 +
Шифр НБУВ: РА328061

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Темченко А.І. 
Українські лікувальні замовляння: вербально-акціональні універсалії, символіка та семантика: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / А.І. Темченко ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2003. — 17 с. — укp.

Досліджено міфоритуальну спрямованість українських замовлянь, їх універсалізм як своєрідних культурних кодів, що проявляються в їх формальному та змістовому аспектах. Запропоновано нову загальну концепцію вивчення символіки фольклорних текстів, що базується на комплексному застосуванні наукових методів. Зазначено, що дослідження матеріалу ведеться в двох напрямках: вивчення внутрішньої семантики обрядів супроводження замовлянь у взаємозв'язку з формотвірними елементами; з'ясування ролі та місця мотиву міфопоетичних образів у процесі словесного магічного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.813 + Т52(23=УК)-7/8 + Ш3(2=1УК)-633.5 + Э319.1(4УКР)-503.12 +
Шифр НБУВ: РА325490

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
7.

Борейко Ю.Г. 
Язичництво у контексті становлення народного християнства в Київській Русі (друга половина IX - середина XIII століть): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.Г. Борейко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено проблему зміни релігії у Київській Русі у період з другої половини IX до середини XIII ст. Розглянуто процес переходу українського народу від язичництва до християнства, проаналізовано причини зміни релігії та трансформацію язичницьких вірувань, уявлень і культу. Встановлено, що період зміни релігії характеризувався впровадженням слов'янського варіанта християнства, який грунтувався на кирило-мефодіївській традиції та боротьбою за утвердження самочинної церкви. Наслідком даних процесів стало формування народного християнства, яке значною мірою спиралося на етнічну язичницьку спадщину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41-7 + Э319.1(4УКР) + Э371.27-341.4-011.1
Шифр НБУВ: РА312932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Тупик О.О. 
Язичницькі традиції в духовній культурі українців (90-ті рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Тупик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Розглянуто процес духовно-релігійного відродження в Україні на початковому етапі становлення державної незалежності. Проаналізовано прояви язичницько-християнського синкретизму в духовній культурі, виявлено локальні особливості язичницьких традицій, висвітлено процес появи та поширення неоязичництва як одного з проявів духовного розвитку української нації. Акцентовано увагу на важливому значенні язичницьких світоглядних засад для сучасників, оскільки переважання матеріальних інтересів у житті суспільства призводить до морального занепаду. Значну увагу приділено критиці праць ідеологів неоязичництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 + Э319.2(4УКР) + Э391.16
Шифр НБУВ: РА320269 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
9.

Козлов М.М. 
Язичницькі уявлення східних слов'ян про потойбічний світ (IХ - ХIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / М.М. Козлов ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено у історіософському аспекті східнослов'янський язичницький міф про потойбічний світ. Проаналізовано структуру східнослов'янських уявлень щодо посмертного стану людини, їх трансформацію під впливом християнських канонів протягом ХІ - ХІІІ ст. Комплексно розглянуто східнослов'янську язичницьку обрядовість, космологічні вірування, пов'язані з небесним потойбічним світом, зміст та ідейну семантику уявлень про підземний світ мертвих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(49=Сл)-422.27 + Т597.6/9
Шифр НБУВ: РА318832 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського