Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (89)Реферативна база даних (122)Книжкові видання та компакт-диски (1022)Журнали та продовжувані видання (197)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(0)4$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Храпунов М.І. 
Адміністрація візантійського Херсона (кінець IV - XI ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Храпунов ; НАН України, Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено адміністративний устрій і принципи управління візантійським провінційним містом Херсоном у кінці IV - XI ст. З'ясовано, що протягом досліджуваного періоду адміністрація Херсона залежала від Візантії, ступінь залежності не був постійним. Виявлено, що централізація посилилась у VI ст. зі створенням адміністрації дуки й у IX - XI ст. після заснування військово-адміністративного округу - феми. Встановлено, що у Херсоні перманентно зберігалися окремі посади, пов'язані з міською громадою, управління містом здійснювалось на підставі взаємодії двох принципів ("центрального" та "місцевого"). Зафіксовано існування континуїтету - спадкоємності між адміністраціями ранньовізантійського часу та IX - X ст. Зроблено висновок, що адміністративний устрій Херсона відзначався певною специфікою, але мав багато спільних рис з іншими візантійськими провінційними містами. Доведено, що напрямок евоюції адміністративного устрою Херсона ідентичний з візантійськими Балканами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)449.44-5 + Т3(45УКР)3-5 +
Шифр НБУВ: РА362917

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Дмитрієв А.І. 
Вестфальський мир 1648 року і сучасне міжнародне право: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.11 / А.І. Дмитрієв ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 36 с. — укp.

Доведено, що мир і безпека людства можливі лише за умови існуючого, історично детермінованого універсального міжнародного правопорядку, ідея встановлення якого виникла в процесі роботи Вестфальського конгресу 1643 - 1648 рр. та була реалізована шляхом підписання Оснабрюцького та Мюнстерського договорів 1648 р. На прикладі державно-правового устрою Священної Римської імперії німецької нації проаналізовано модель монополярного європейського правопорядку як попередника вестфальської конфігурації міжнародного права. Запропоновано концепцію існування лабільної системи впливових сил та держав у Європі XVII ст. Показано місце та роль Московської держави, а також запорізького козацтва та народів Закарпаття у зазначеній лабільній системі. Уперше у вітчизняній науці міжнародного права висвітлено правові засади того універсального правопорядку, який стабілізував міжнародні відносини у XVII - XVIII ст. Зроблено висновок щодо наявності "вестфальських" коренів таких інститутів міжнародного права як міжнародно-правове визнання, мирні способи розв'язання міжнародних спорів, відповідальність у міжнародному праві, гарантії виконання міжнародних договорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х919.699 "1648" + Х91 г(0)5 + Т3(0)43-683.7 +
Шифр НБУВ: РА325871

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Ореховський В.О. 
Взаємовідносини церкви і держави на євразійському та північноафриканському просторах (I - XVIII ст.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.О. Ореховський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 34 с. — укp.

Визначено передумови виникнення та становлення феномену влади у християнстві. Розкрито характер взаємовідносин між християнськими спільнотами та державною владою в Римській імперії. Розглянуто характеристику релігійної політики візантійських імператорів. Виокремлено характерні риси цезарепапістської та папоцезаристської моделей відносин між світською та духовною владою. Висвітлено взаємовідносини між державою та Церквою періоду Реформації та доби Просвітництва. Проаналізовано характер державно-церковних відносин в історії країн Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)4-55 + Э211 +
Шифр НБУВ: РА366641

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Мельник М.М. 
Візантія і кочівники Північного Причорномор'я X - XI ст.: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.М. Мельник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено історіографію стосунків Візантії та кочівників Північного Причорномор'я X - XI ст. На базі широкого кола джерел розлянуто основні періоди й етапи вивчення цієї проблеми. Доведено, що зміна джерельної бази щодо даного вивчення суттєво вплинула на стан її розробки. Писемні джерела до середини XX ст. були основними для дослідження, починаючи з 1960-х рр. такої ролі набули ареологічні, німізматичні та інші матеріальні джерела. Стан зазначеного вивчення залежав від тенденцій національних історіографій країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи. Дослідження частою мірою мали риси орієнталістичного дискурсу, а саме: роль кочівників в історичних подіях або замовчувалася, або висвітлювалася як негативна. Поступ світової візантивістики в цілому збігався з досягненням у вивченні проблем. Дослідження вчених з країн Південо-Східної Європи суттєво впливали на висновки представників відомих візантійських центрів. Визначено пропозиції щодо подальшої наукової розробки проблеми, а саме: необхідність узагальнення результатів археологічних досліджень пам'яток кочівників на території країн басейну Дунаю, ширшого залучення східних і латиноамериканських писемних джерел, даних палеоантропології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442 + Т3(4УКР)413 + Т1(0)4 +
Шифр НБУВ: РА349599

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Вус О.В. 
Військово-інженерне забезпечення оборонної політики Візантії у Північному Причорномор'ї (кінець IV - початок VII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Вус ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

З використанням джерельних матеріалів досліджено військово-інженерну практику візантійського уряду у Північному Причорномор'ї наприкінці IV - на початку VII ст. Після того, як Кримський і Таманський півострови увійшли до сфери інтересів Візантії, ромеї розгорнули масштабне військове будівництво з метою створення інженерного прикриття головних форпостів імперії (Херсона та Боспору) і населеного візантійськими союзниками Південно-Західного Криму ("країни Дорі"). Ромеї відновили укріплення приморських фортець, утворили систему інженерної оборони на південному узбережжі півострова та звели захисний рубіж на межі Кримських гір і степу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)441-6 +
Шифр НБУВ: РА348836

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Пуховець Д.С. 
Внутрішньополітична діяльність Константина Великого (306 - 337 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Д.С. Пуховець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Проаналізовано політичну кар'єру Константина Великого, визначено особливості здобуття ним політичної влади, розкрито політичний стиль правителя. Досліджено релігійну політику "першого християнського імператора", встановлено причини навернення Костантина у християнство та мету, яку ставив перед собою правитель на користь християнської Церкви. Розкрито особливості внутрішньополітичної діяльності Константина у ключових сферах, таких як державне управління, соціальна сфера, економіка та військова політика.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)44-8 Константин Великий
Шифр НБУВ: РА375207 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Домановський А.М. 
Державний контроль та регулювання торгівлі у Візантії IV - IX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.М. Домановський ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто основне завдання візантійського уряду в плані регулювання зовнішньої торгівлі - бажання вигідно отримувати високоліквідні східні товари, причому не здійснювалося жодних спроб державної організації посередницької зовнішньої торгівлі з метою отримання комерційного прибутку. Зазначено, що відсутність у імперському адміністративному апараті спеціальних відомств, діяльність яких була б спрямована на забезпечення контролю та регулювання торгівлі - наслідок перманентного превалювання політики над економікою. Окремі "спеціалізовані" чиновники (відомство епарха міста Константинополя, коммеркіарії, авідики тощо) були рідкістю, а сфера їх діяльності торкалася переважно важливої у політичному плані зовнішньої торгівлі. Відзначено, що важливим засобом регулювання внутрішньої торгівлі була податкова система: податкові реформи Анастасія І (491 - 518 рр.) в 498 р. та Константина V (741 - 775 рр.) в 767 р. мали на меті запустити або інтенсифікувати функціонування ринкових механізмів. У цілому, особливості, принципи, завдання державного регулювання торгівлі у Візантії були викликані специфічними характеристиками комерційного обміну будь-яких докапіталістичних суспільств, в яких торгівля переважно обслуговувала споживчі функції. Втручання з боку держави лише посилювало ці особливості й запобігало появі в усталеній економічній системі ранньосередньовічної Візантії можливостей для розширеного виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)441-2 +
Шифр НБУВ: РА349772

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Чорний М.І. 
Домініканський орден у Центрально-Східній Європі в ХІІІ - першій половині ХV ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Чорний ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 17 с. — укp.

Проаналізовано діяльність домініканського ордену в Угорському, Польському та Чеському королівствах, Австрійському герцогстві, Тевтонському Ордені та Галицько-Волинському князівстві в ХІІІ - першій половині ХV ст. Досліджено процес формування монастирів, орденських провінцій та фінансову діяльність домініканців. Розглянуто взаємостосунки домініканців з представниками державних і регіональних еліт, світської та церковної влади, чернечими та духовно-рицарськими орденами, місцевим населенням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)4-55 + Э375-647.314
Шифр НБУВ: РА317804 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Лукашенко А. І. 
Есхатологічні очікування та їх вплив на суспільно-трансформаційні процеси в Європі ХV-XVII ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / А. І. Лукашенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — Б.м., 2010. — 20 с. — укp.

На підставі вітчизняної історіографії проведено дослідження есхатологічних очікувань та їх впливу на суспільно-трансформаційні процеси в Європі XV - XVII ст., їх витоки та специфіку. Проаналізовано поширення очікувань кінця світу на фоні закономірних процесів суспільної еволюції західно- та східнохристиянської ойкумен. Показано роль есхатологічних очікувань в формуванні світоглядних засад модерного часу на теренах Західної Європи та сакрального типу державної влади на території Східної Європи. Визначено конкретно-історичну роль есхатології в релігійних, суспільно-політичних рухах, війнах, а також вплив апокаліптики медіївістичного зразка на процеси загальноцивілізаційного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)43-7 + Т3(4)43-2
Шифр НБУВ: РА374575 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Куцин М. М. 
Криза лицарського війська і початки формування професійних найманих армій у XIV - XV ст.: історіографічний аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / М. М. Куцин ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Висвітлено основні етапи даної кризи та зміни у способі формування королівського війська, що настали внаслідок цього. Доведено, що переведення феодального війська на постійну професійно-найману основу, як і початки домінування піхотних з'єднань, були незворотнім процесом. Наголошено, що посилення ролі піхоти відбулося завдяки військово-технічному вдосконаленню (поширеному застосуванню лука й арбалета, еволюції ручної вогнепальної зброї та артилерії), морально-етичній кризі лицарства та відходу від традиційних лицарських правил ведення війни. Акцентовано увагу на тому, що становище лицарства як військової елітної касти було врятоване завдяки виникненню нового найманого професійного війська, створенню "ордонансних" рот. Це, в свою чергу, призвело до появи надійної опори королівської влади, ліквідації феодальної роздробленості та початку централізаційних процесів у державі, а відтак до поглиблення національної консолідації та самоідентифікації. Ці процеси широко відображено в західноєвропейській історіографії, здебільшого у сучасній, яка стосовно означеної проблеми виявляє схильність і до визнання кризи та занепаду лицарства, так і до часткового чи цілковитого заперечення цих явищ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4(4)23 + Ц4(4)1:42 + Т3(0)42-54
Шифр НБУВ: РА381993 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Собуцький М.А. 
Мовна ситуація західноєвропейського середньовіччя в аспекті мовно- культурної взаємодії: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / М.А. Собуцький ; Київський ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 1999. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.33 + Ш146.13 + Т3(0)4-7

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
12.

Северин Л.В. 
Проблема моральнісного розвитку людини в епоху Середніх віків (у контексті західноєвропейської культури): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.07 / Л.В. Северин ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

На основі аналізу переходу від общинної моралі до моралі індивідуальної, особливостей впливу середньовічної християнської моралі та єретичного руху, як специфічної форми соціального і морального протесту проти офіційної релігійної ідеології, на особистісне самовизначення людини, з'ясування місця і ролі середньовічної моралі в духовній еволюції суспільства, здійснюється спроба доведення існування моральнісного розвитку людини в епоху Середніх віків, а також можливість трактування моралі Середньовіччя як особливого несинкретичного суспільного феномену, що грунтувався на взаємозв'язку різних суспільних класів та соціальних груп, кожна з яких зробила певний внесок у формування моралі епохи взагалі. Ця обставина зумовлювала неповторність моралі Середньовіччя, яка не має аналогів у системі соціокультурної практики людства взагалі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю7г(0)4 + Т3(0)4-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Луговий О.М. 
Роси та варанги у Візантії Х - ХІІ ст.: формування та структурна роль найманого військового контингенту: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Луговий ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 15 с. — укp.

На підставі вивчення великого комплексу джерел і наукової літератури проаналізовано процес формування військового найманого контингенту зі Східної та Північної Європи у складі візантійської армії X - XII ст., його структурно-функціональні характеристики та роль у внутрішній і зовнішній політиці Візантії. Досліджено етимологію та походження термінології, яка використовувалась для позначення зазначеного іноземного контингенту "рос", "варанги", "кульпінги". Розглянуто проблему найму вояків візантійської армії у контексті міжнародних відносин X - XII ст. Показано значення у політиці Русі, країн Скандинавії та Британських островів угод з Візантією щодо війського намйу. Виділено типові форми оганізації наймання. Досліджено фактори, які забезпечували стабільність існування контингенту: функції підрозділів, систему підпорядкування, юридичний статус, розміщення, оплату особового складу та інші фактори матеріальної мотивації, духовний вплив візайнтійської церкви на іноземних вояків, образ найманців у свідомості мешканців Візантійської імперії. Показано піклування візантійських імператорів про боєздатність саме цього іноземного контингенту, який використовувався у складі польових армій та у гарнізонній службі, та з якого набиралися гвардійські частини. Визначено етапи діяльності контингенту росів і варангів за змінами в його етнічному складі та структурних характеристиках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442 +
Шифр НБУВ: РА361638

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Филипчук О. М. 
Руси серед "військ народів" у Візантії IX - XI ст.: найманці та союзники: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. М. Филипчук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено комплексний аналіз груп русів найманців і союзників у Візантії. Простежено відображення соціального та правового статусу найманців і союзників у русько-візантійських договорах, проведено текстологічну реконструкцію оригіналів договорів. Досліджено групи "хрещених росів" і "воїв" княгині Ольги у середині X ст., встановлено їх функції, склад, формування та структуру. Вперше досліджено перебування "родичів" князя Володимира Святого на візантійській службі у першій чверті XI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(45)415 + Т3(0)44-6
Шифр НБУВ: РА374746 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Лиман С.І. 
Середньовічні цивілізації Західної, Центральної та Південно-Східної Європи: досвід досліджень в українських землях Російської імперії (1804 - перша половина 1880-х рр.): автореф. дис. ... д-ра іст. наук: 07.00.02 / С.І. Лиман ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 35 с. — укp.

Досліджено ранній етап розвитку медієвістики в Україні. Обгрунтовано концепцію зародження та становлення медієвістики, проблеми якої досліджувалися в епоху розквіту історичної думки з урахуванням актуальності цивілізаційних проблем. На підставі вивчення середньовічних джерел, джерел з історії медієвістики, наукової літератури розглянуто періодизацію, центри медієвістики в Україні, процес підготовки кадрів, теоретичні та конкретно-історичні підходи до ключових питань історії західноєвропейського, слов'янського, візантійського середньовіччя. Виявлено високий ступінь відповідності висновків медієвістів України змісту середньовічного наративу, розкрито переважно антизахідний характер їх цивілізаційних моделей. Спростовано існуюче уявлення про медієвістику як про "чисту" науку, встановлено значний вплив на неї суспільно-політичних та ідеологічних факторів. Дореволюційну медієвістику України розглянуто як важливу складову загальноросійської та європейської історичної думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)4-7 + Т1(4УКР)4/5 +
Шифр НБУВ: РА370047 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Бардола К.Ю. 
Система оподаткування у Візантії в IV - IX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / К.Ю. Бардола ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Уперше досліджено генезу прямого та непрямого оподаткування та розглянуто розвиток податкової адміністрації протягом IV - IX ст. у Візантійській імперії. Відзначено, що вже у IV ст. існувала система податкових інститутів, які розвивались відповідно за єдиними принципами та тенденціями державного життя. Доведено, що після реформ імператора Юстиніана I у процесі подальшої трансформації податкова система стала у VII - VIII ст. одним з провідних інструментів розв'язання загальних соціально-економічних проблем візантійської держави. Відзначено, що одним з наслідків використання імператорами нових принципів оподаткування стали зміни в характері внутрішньої та зовнішньої торговлі Візанії в VII - IX ст. Установлено, що торговельна діяльність у цей час здійснювалась під наглядом держави. Зроблено припущення, що зміни податкової системи і, як наслідок, лібералізація торговельної діяльності відбуваються в Імперії в кінці VIII - на початку IX ст. Взагалі візантійська система оподаткування пройшла досить складний шлях розвитку та змін, розв'язуючи завдання фінансового забезпечення держави та регулювання соціально-економічних процесів. Зазначено, що протягом досліджуваного періоду інститут оподаткування був єдиною успішно функціонуючою системою податків і податкових практик, за допомогою яких візантійський уряд реалізовував власну політику, спираючись на ефективні дії чиновницького апарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)44-2 +
Шифр НБУВ: РА327417

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського