Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (87)Книжкові видання та компакт-диски (26)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦАРИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Половинчак Ю.М. 
Боротьба газети "Киевлянин" з українством наприкінці XIX - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.М. Половинчак ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 23 с. — укp.

Досліджено діяльність газети "Киевлянин" на межі XIX - XX ст. як виразника антиукраїнської політики царизму, визначено зміни її редакційної політики щодо українського національного руху. З'ясовано роль "Киевлянина" у "мовній полеміці", започаткованій антиукраїнськими виданнями. Досліджено протидію газети "Киевлянин" розвитку українського театру, національної освіти та науки. Проаналізовано нападки представників монархічно налаштованих кіл, які гуртувалися навколо видання, на культурну та громадсько-політичну активність українських діячів. Висвітлено реакцію газети на політизацію українського національного життя та показано вплив антиукраїнської агітації "Киевлянина" на еволюцію російської суспільної думки щодо українства. Визначено роль періодичного видання в ініціюванні й обгрунтуванні репресивних заходів царизму проти українства. Показано, що з використанням можливостей української преси, загальноросійських видань, думської трибуни та судових слухань українство гуртувалось, поширювало свої ідеї та протидіяло "Киевлянину".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-7 + Ч612.3(4УКР)-51 +
Шифр НБУВ: РА350558

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Сич О. І. 
Громадсько-культурна та педагогічна діяльність М. П. Драгоманова: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. І. Сич ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Проаналізовано основні етапи життя М. Драгоманова. Висвітлено становлення й еволюцію поглядів ученого в контексті розвитку його епохи. Виявлено головні чинники, які впливають на формування національної свідомості та громадської позиції вченого. Окреслено наукову роботу М. Драгоманова в "Основі" та Київській Громаді. Розкрито його місце та роль у громадсько-культурному житті еміграції. З'ясовано, що М. Драгоманов є одним із найактивніших захисників українських інтересів за кордоном у XIX ст. Висвітлено основні погляди ученого на політику російського царизму щодо освіти в Україні. Розглянуто теоретичні та практичні основи діяльності народної школи в розробках М. Драгоманова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-8 Драгоманов + Ч33(4УКР)51-8 Драгоманов, М. П.
Шифр НБУВ: РА373303 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Тронько Т.В. 
Діяльність органів державної влади в галузі жіночої середньої освіти в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Тронько ; Зап. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2001. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу широкого кола джерел визначено специфіку головних типів середньої школи для жінок в Наддніпрянській Україні другої половини XIX ст., виявлено регіональні особливості освітньої політики царизму в Правобережній Україні, досліджено головні показники динаміки жіночих шкіл різних відомств, кількісного та соціального складу їх вихованок, виділено два періоди у розвитку жіночих навчальних закладів, які відповідно до участі держави в їх фінансуванні та управлінні розподілено на три групи. З використанням результатів вивчення досвіду організації державними органами жіночих середньоосвітніх закладів розроблено практичні рекомендації щодо сучасного реформування освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)52-297
Шифр НБУВ: РА316911 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Нелін О. І. 
Еволюція спадкового права в Україні (історично-правовий аспект): автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.01 / О. І. Нелін ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 39 с. — укp.

Проведено комплексний науково-теоретичний аналіз еволюції спадкового права в українських землях, які складають етнічну територію України, від потестарного суспільства до сьогодення. Простежено порядок спадкування на різних етапах розвитку історії українського народу, пов'язаних з існуванням чи відсутністю української державності. Обгрунтовано, що спадкове право формується та розвивається внаслідок встановлення приватної власності. Зазначено, що після входження України під протекторат Московської держави у 1654 р. на її територію не поширювалися дія російського законодавства, там діяли "прежние права". Особливі статті для Полтавської та Чернігівської губерній, які базуються на нормах українського звичаєвого права, були враховані російським царизмом під час проведення кодифікації права у першій половині XIX ст. і діяли в Україні до 1920 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)8-1
Шифр НБУВ: РА376978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Холод Ю.А. 
Загальна поліція Російської імперії в Україні в 1862 - 1905 рр.: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Ю.А. Холод ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Висвітлено розвиток та функціонування загальної поліції в Україні в 1862-1905 рр., правове регулювання її діяльності, матеріальне та кадрове забезпечення, основні напрямки діяльності поліцейського апарату самодержавства в українських губерніях щодо охорони громадського порядку у даний період. Доведено, що в системі місцевих державних органів царизму в Україні особливе місце посідала загальна поліція, яка була основним знаряддям проведення соціально-економічних та політичних заходів уряду, для чого поліцейським установам надавався великий обсяг повноважень. Досліджено особливості поліцейського законодавства Російської імперії другої половини ХІХ ст. та висвітлено питання про розподіл компетенції загальної поліції. Визначено тенденції розвитку поліцейського апарату царизму, проаналізовано його структурні елементи, розглянуто напрямки діяльності органів загальної поліції в Україні в другій половині ХІХ - на початку ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Рос)51/52-621.112.011
Шифр НБУВ: РА317149 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Грибкова Ю.І. 
Концепція романтичної іронії єнської школи в українській духовній культурі: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Ю.І. Грибкова ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

На підставі джерел європейської культури розглянуто феномен сміху та іронії в українській філософії. Досліджено традицію формування іронічного світосприйняття в українській духовній культурі. З'ясовано, що своїм корінням воно сягає бурлескно-травестійної творчості школярів та мандрівних дяків, а також чисельних пародій XVI - XVIII ст. Зазначено, що епоха романтизму в українській духовній культурі розпочалася майже одночасно з німецьким романтизмом, і діячі українського романтизму поряд з іншими ідеями, зокрема, з ідеєю одухотвореності природи Ф.Шеллінга, осмислили й прищепили на українському грунті концепцію романтичної іронії, що має свої витоки в філософії неоплатонізму, яка особливо близька специфіці українського менталітету. Опрацьована теоретиками єнської школи, зокрема, Ф. Шлегелем, концепція романтичної іронії має в своїй основі ідею неспівпадання дійсності з її духовним джерелом, що за умов поневолення України дозволило романтикам привернути увагу до української історії, критично осмислити колоніальну політику царизму, кріпацтво, конформізм та пасивність еліти тогочасного українського суспільства. З урахуванням концепції романтичної іронії розглянуто творчість класиків українського романтизму І. Котляревського, М. Гоголя й Т. Шевченка, а також крізь призму романтичної іронії травестійну поему І. Котляревського "Енеїда". Показано, що концепція романтичної іронії сприяє розкриттю ідейного змісту творів М. Гоголя, а також осмисленню сатиричних творів Т. Шевченка, що дозволяє збагнути його роздвоєність у ставленні до релігії, Бога та інших святинь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563.41 + Ю811.52 + Ш5(4УКР)-337 +
Шифр НБУВ: РА322918

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Юрченко В.В. 
Матеріали цензурних установ у м. Києві як історичне джерело (1838 - 1917 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / В.В. Юрченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 15 с. — укp.

Досліджено документи, що виникли у результаті діяльності цензурних установ Києва. Проаналізовано документи цензурних установ, зокрема управлінську документацію, службове листування, справи видавничої діяльності та документи з особового складу цензурних установ. Встановлено, що досліджувані документи мають великий інформативний потенціал, історичну цінність та є важливим джерелом у процесі вивчення історії та діяльності державних установ, перш за все цензурних, історії видавничої справи в цілому й окремих газет, журналів, видавництв, історії духовної культури, національно-визвольного руху та видань українських політичних партій, національної політики царизму в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР-2К)5 + Ч610.3(4УКР-2К)5-7
Шифр НБУВ: РА375411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Кобалія Д. Р. 
Музеєфікація об'єктів підводної культурної спадщини (на прикладі кораблів Дніпровської гребної флотилії в музеї історії запорозького козацтва на о. Хортиця): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 26.00.05 / Д. Р. Кобалія ; НАН України, Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури, Центр пам'яткознавства. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено причини виникнення Дніпровської флотилії як складової південних військово-морських сил Російської Імперії, визначено її місце у розвитку військового суднобудування та взаємозв'язку з традиціями та досвідом запорозьких майстрів. Виявлено та систематизовано блок письмових джерел, що дозволяють визначити всі етапи становлення та розвитку кораблебудівної галузі в Україні. Розглянуто створення флотилії як прикладу роботи усього державного механізму у динамічному режимі, з урахуванням економічного розвитку країни, системи управління та внутрішньої політики царизму в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч774(4УКР-4ЗАП)76:Т + Т3(4УКР-4ЗАП) л60
Шифр НБУВ: РА380254 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Сколуб М. В. 
Особливості українського національного відродження в середині XIX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / М. В. Сколуб ; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. — Черкаси, 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито головні чинники, які призвели до політизації українського національного життя. Простежено етнотериторіальні зміни, соціально-економічне життя та політичний режим в українських землях під владою Російської імперії. Досліджено основні теоретичні аспекти формування національної самосвідомості української спільноти: слов'янофільство, вплив філософських і політичних ідей Західної та Центральної Європи, російської ліберальної та радикальної думки на визвольний рух і внутрішні умови політизації українського національного відродження. Доведено, що боротьба з кріпацтвом була головною перешкодою для розвитку українського національного відродження. Встановлено, що перехід до легальної культурно-просвітницької роботи української інтелігенції та посилення наступу царизму на освітньо-культурний рух на початку 1860-х рр. був завершальним етапом політизації українського національного відродження в середині XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)51-7
Шифр НБУВ: РА369962 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Калакура О.Я. 
Поляки в етнополітичних процесах на землях України у XX столітті: автореф. дис... д-ра політ. наук.: 23.00.05 / О.Я. Калакура ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2008. — 35 с. — укp.

З урахуванням надбань української та польської історіографії, з використанням широкої джерельної бази наведено результати етнополітичного дослідження політичних, етнічних, культурних, духовних, історичних, соціально-економічних і міжнародних аспектів життєдіяльності польської меншини в Україні впродовж XX ст. Висвітлено основні етапи формування української полонії, демографічні та соціальні зміни в її складі, катастрофічні наслідки для неї політичних репресій сталінського режиму, асиміляційних процесів доби "брежнєвщини". Висвітлено участь поляків у русі опору. Виявлено спільні та відмінні аспекти національної політики різних режимів. Розглянуто її етнополітичні наслідки для польської меншини, зокрема, російського царизму, радянських експериментів, сталінських репресій, масових депортацій, переселень, голодоморів, войовничої атеїзації, насильницької асиміляції. Досліджено зміст і правові засади сучасної національної політики Української держави. Виокремлено позиції політичних партій стосовно національно-культурного та духовного відродження української полонії. Розкрито діяльність її культурних товариств і форми зв'язку з історичною батьківщиною. Значну увагу приділено українсько-польським міжнародним відносинам. Проаналізовано причини міжетнічних конфліктів, їх наслідки й уроки. Визначено теоретико-методологічні засади етнополітологічного дослідження польської меншини у контексті історичного й етнічного розвитку України, її відносин з Польщею. Обгрунтовано науково-практичні рекомендації та пропозиції щодо подальшого вивчення культурно-національного розвитку польської меншини в Україні, задоволення її життєвих потреб і підвищення ролі українських поляків у зміцненні добросусідства та партнерства України та Польщі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ПОЛ)6 + Ф51(4УКР=9ПОЛ)6 +
Шифр НБУВ: РА357127

Рубрики:

      
11.

Сидорук С. А. 
Рекрутська повинність у Правобережній Україні в 1794 - 1874 роках: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / С. А. Сидорук ; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. — Кам'янець-Поділ., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено виконання рекрутської повинності у Правобережній Україні після приєднання до Російської імперії. Проаналізовано етапи відображення її у працях вітчизняних й зарубіжних авторів, відзначено їх внесок у нагромадження фактичного матеріалу. З'ясовано, що царизм систематично вдосконалював нормативно-правову базу рекрутської повинності, посилюючи мобілізаційні можливості за рахунок розширення податних станів регіону, не враховуючи їх інтереси і не зменшуючи її тягар. Обгрунтовано, що рекрутчина була стержневою в системі феодально-кріпосницьких повинностей, яка виключно негативно впливала на всі сфери суспільного життя Правобережжя. Відтворено систему та специфіку організації та проведення рекрутських наборів у краї, виявлено функції та повноваження місцевого управлінського апарату під час рекрутських наборів. Простежено матеріально-економічний та морально-психологічний вплив рекрутчини на мешканців Правобережжя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-54 + Ц4,8(4УКР-9ПРА)23-1
Шифр НБУВ: РА375842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Бардаш О.Д. 
Російське самодержавство та суспільно-культурне життя в Україні на початку ХХ ст. (1900 - 1917 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Д. Бардаш ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено суспільно-культурне життя в Україні на початку XX ст., проаналізовано політику російського самодержавства й її негативний вплив на соціально-економічний, політичний і духовний розвиток українського народу. Розкрито репресивний характер політики царизму щодо діяльності українських громадсько-політичних партій і організацій, а також учасників національно-визвольного руху. Розглянуто процес русифікації українців і нищення української мови. Проаналізовано антиукраїнську освітню політику самодержавства, зокрема, наведено матеріали про переслідування імперською владою діячів мистецтва, що перешкоджало розвитку української культури - однієї з найважливіших передумов становлення та подальшого розвитку нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-7 +
Шифр НБУВ: РА355340

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Сарнацький О.П. 
Російський самодержавний апарат та українські політичні партії (1900 - 1917 рр.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.П. Сарнацький ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 41 с. — укp.

Розкрито ставлення владних структур царизму до діяльності українських політичних партій Наддніпрянщини на початку XX ст. Розглянуто дію та співпрацю виконавчої та судової влади стосовно цих партій. З'яовано, що адміністрація була визначальною та головною складовою дій усього апарату влади. Більш докладно висвітлено реальні факти діяльності поліції щодо цих партій. Розглянуто дії царської цензури стосовно легальних видань зазначених партій. Визначено, що царські суди у справі покарання членів і прихильників українських партій завжди виконували покладені на них самодержавним урядом функції. Проаналізовано діяльність царської влади в Галичині у період війни відносно їх емігрантських кіл і діячів галицьких партій. Запропоновано концепцію, як пояснює ставлення та дії російських владних структур щодо цих партій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-5 + Т3(4УКР)52-4 + Ф69(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА357138

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
14.

Скус О.В. 
Трансформація конфесійних осередків на Уманщині (1793 - 1917рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Скус ; Держ. вищ. навч. закл. "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди". — Переяслав-Хмельниц., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено трансформаційні процеси у конфесійних осередках на Уманщині за умов перебування Правобережної України у складі Російської імперії. Запропоновано етноконфесійну характеристику населення краю. Розкрито та проаналізовано характер релігійного життя регіону за умов інкорпорації Правобережної України російським царизмом. На підставі аналізу певних джерел і результатів проведеного вивчення у порівнянні з відомостями, одержаними завдяки дослідженням за радянських часів, висвітлено стан православного, греко-католицького та католицького духовенства. Охарактеризовано особливості релігійної організації євреїв на Уманщині. Доведено, що правові норми, які регулювали релігійні відносини на Правобережжі, були спрямовані на посилення впливу та домінування російської православної церкви. Розглянуто процес релігійних конверсій, які мали місце у досліджений період у регіоні. З'ясовано, що значний вплив на соціально-економічний стан конфесійних осередків Уманщини мали суспільні потрясіння XIX ст. та політика російського уряду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР-4ЧЕК)-34/35 +
Шифр НБУВ: РА360252

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського