Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (111)Книжкові видання та компакт-диски (17)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ФЕМІНІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Пузиренко Я.В. 
Агентивно-професійні назви осіб жіночої статі в лексикографічному описі та узусі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Я.В. Пузиренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філол. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Вперше у вітчизняному мовознавстві на матеріалі кількох мов індоєвропейського ареалу з використанням комплексного підходу здійснено аналіз агентивно-професійних назв жінок у протиставленні двох форм їх існування: лексикографічної (в словниках і класифікаторах професій) та узуальної (в мовних текстах різної стильової належності та даних експериментальних досліджень - опитувань одного з соціальних стратів мовців). Вивчено особливості творення агентивно-професійних назв жінок у классифікаторах професій у синхронії та діахронії та встановлено їх термінологічний статус. З'ясовано основні чинники, які впливають на функціонування назв жінок в узусі. З використанням результатів гендерного дослідження проблем агентивно-професійної номінації жінок вперше сформульовано поняття "фемінізм" стосовно осіб чоловічої статі. Розроблено й апробовано методику проведення експериментальних досліджень з вивчення дериваційного потенціалу мови у процесі творення назв осіб жіночої статі та семантики суб'єктивного словесного опису мовцями агентивно-професійних назв жінок та осіб чоловічої статі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103 +
Шифр НБУВ: РА335421

Рубрики:

      
2.

Соколова Н.В. 
Вербалізація концептосфери "фемінізм" в американському жіночому дискурсі XIX - XXI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.В. Соколова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 21 с. — укp.

Проаналізовано концептосферу "фемінізм" як сукупність взаємопов'язаних антагоністичних концептів "гніт" і "свобода", що утворюють біполярну ядерну конструкцію в низці концептуальних сфер на позначення всіх видів дискримінації. Доведено, що дані концепти складаються з різної структури і конструюються на основі фреймів, слоти яких заповнено лексичними одиницями, - маркерами проблем фемінізму та гіноцентричного світогляду. Проведено комплексне дослідження вербальних маркерів у публіцистичних та художніх текстах, що заповнюють слоти фреймів концептів, розкрито суть фемінізму як політичного руху, теорії та ідеології. Систематизовано лексичні засоби, що репрезентують різні типи дискримінації жінки та шляхи її визволення у політичному, економічному та соціокультурному аспектах. Описано лексичні одиниці, що рекурентно функціонують в американських жіночих художніх творах як образно-специфічні маркери ідентичності та свободи жінки. Висвітлено еволюцію феміністського руху в США за період з 1845 по 2003 рр. на основі аналізу вербальних маркерів, які репрезентують концепти концептосфери "фемінізм".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СПО)-303 + Ф74(7СПО),8 +
Шифр НБУВ: РА350767

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Бажан О.М. 
Гендерні моделі характеротворення в прозі Марка Вовчка та Ганни Барвінок: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.М. Бажан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Проаналізовано прозу М. Вовчка та Г. Барвінок із застосуванням гендерних і феміністичних підходів, поетику характеротворення й описано її інструментарій в українському та європейському літературному контекстах (ЛК). Висвітлено процес еволюції та модифікації фемінізму та гендеру у ЛК, визначено їх своєрідність у творчості українських письменниць, гендерний розподіл ролей у їх прозі, моделі та поетику творення характерів та її інструментарій. Розкрито "соціокультурний феномен" статі на основі вісьмох моделей характеротворення, спільними для творчості М. Вовчка й Г. Барвінок, за допомогою засобів гендерного психологізму у контексті гендерної проблематики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4Вовчок,М.534 + Ш5(4УКР)5-4Барвінок,Г.534
Шифр НБУВ: РА370280 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Чернова І.П. 
Еволюція проблематики і поетики у драматургії Людмили Старицької-Черняхівської: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.П. Чернова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Системно досліджено константні та змінні риси проблематики та поетики драматургії Л.Старицької-Черняхівської (джерела, шляхи формування, особливості світогляду, систему образів, опозиції, характеру конфліктів і колізій, жанрово-стильову своєрідність). Розглянуто складну естетичну та філософську еволюцію світогляду письменниці. З'ясовано специфіку стильової парадигматики її драматургії - синкретизм неоромантизму з неокласицизмом та пресимволізмом. Встановлено, що пріоритетним джерелом тем для Л.Старицької-Черняхівської була історія, зокрема, давньоримська та українська, а також українське культурне та громадсько-політичне життя перших десятиріч XX ст. Розкрито багатоплановість інтертекстуальних зв'язків драматургії Л.Старицької-Черняхівської, її історизм та універсальну позачасовість, алегорично-символічну знаковість образів і ситуацій. Обгрунтовано розуміння драматургом синхронічно-діахронічного зв'язку різних культурно-історичних епох, що пояснює невипадковість певних тем і сюжетів її творчості. У драматургії письменниці виявлено симбіоз кількох ідейно-естетичних чинників - націоналізму, індивідуалізму, фемінізму. Значну увагу приділено осмисленню Л.Старицькою-Черняхівською творчого призначення особистості, зокрема, жінки. Проаналізовано жанрові різновиди драматичного доробку письменниці, прийомів епізації, драматизації, аналітичної техніки, інтонаційно-синтаксичної структури діалогу, версифікаційних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4Старицька-Черняхівська,Л.М.536
Шифр НБУВ: РА320063 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Рибак О.З. 
Ідеологія і суспільна практика жіночого руху на західноукраїнських землях XIX - першої третини XX ст.: типологія та європейський культурно-історичний контекст: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.З. Рибак ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2006. — 35 с. — укp.

З'ясовано основні закономірності формування та розвитку українських жіночих студій у контексті аналогічних процесів у європейській і світовій історіографії XIX - XX ст. Встановлено, що ідеологія жіночої емансипації у західноукраїнському соціумі протягом XIX - першої третини XX ст. пройшла безперервний еволюційний шлях розвитку від ідеї емансипації жінки до структурованої ідеології фемінізму. Виявлено, що у західноукраїнських землях сформувалися типові для європейських країн варіанти феміністичної ідеології, зокрема, консервативний, ліберальний і соціалістичний (соціал-демократичний) фемінізм. Обгрунтовано, що типологічна ідентифікація ідеології західноукраїнського жіночого руху визначається параметрами, які характерні для європейських національно-громадянських суспільств. Зроблено висновок, що західноукраїнський жіночий рух прискорив процеси демократичної та масової соціалізації жінок, їх загальнокультурної просвіти. Показано позитивний вплив емансипації на досягнення політично-правової рівноправності чоловіків і жінок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)52-297 + Ф74(4УКР33) +
Шифр НБУВ: РА348030

Рубрики:

      
6.

Емірсуінова Г.І. 
Лексикон сучасного фемінізму (на матеріалі англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Г.І. Емірсуінова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено проблеми впливу феміністського руху англомовних країн на розвиток і зміни словникового складу сучасної англійської мови, вивчено шляхи та механізми поповнення лексикону англійської мови, спричинені жіночим рухом, формування власне феміністського лексикону, а також "фемінізації" загальновживаної лексики. Визначено особливості феміністської неології теоретичного дискурсу та мовні результати суспільного резонансу, викликаного жіночим рухом. Встановлено основні вектори поповнення лексики під впливом фемінізму: внутрішній (теоретичний) та зовнішній (суспільна реакція на жіночий рух). Розглянуто можливі способи класифікації феміністських неологізмів, наведено детальну тематичну класифікацію на основі семантичного, соціо- та праксіолінгвістичного підходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-32 +
Шифр НБУВ: РА323659

Рубрики:

      
7.

Вороніна М.С. 
Мешканки міст Харківської губернії: гендерна дискримінація та динаміка змін (1861 - 1917 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.С. Вороніна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено історію мешканок Харківського регіону у період першої хвилі фемінізму на теренах Російської імперії (1861 - 1917 рр.). Висвітлено більшість сфер життя та діяльності жіноцтва усіх соціальних груп Слобожанщини, окрім селянок. З'ясовано рівень гендерної дискримінації жінок владою, яка була презентована лише чоловіками-урядовцями. Висвітлено процеси її подолання, динаміку змін з приводу жіночої освіти усіх ступенів, працевлаштування, соціальної мобільності, соціального захисту материнства й дитинства, правового статусу у родині та суспільстві. Показано особливу роль емансипованої харківської громадськості у розв'язанні багатьох аспектів "жіночого питання" у межах губернії та держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР)52-297 +
Шифр НБУВ: РА334802

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Шабаліна О. М. 
Модерний танець жінок-балетмейстерів Заходу XX ст.: культурологічний аспект: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 26.00.01 / О. М. Шабаліна ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2010. — 18 с. — укp.

Визначено закономірності та результати творчого пошуку балетмейстерів Заходу, зокрема, роль жінок-хореографів у поширенні креативних ідей модерного та постмодерного танцю XX ст. Використовуючи комплексний підхід до даної проблеми, дослідження передбачає вивчення соціально-філософських засад фемінізму, що водночас є зразком для наукового осягнення та визначення цінності культурницького доробку жінок-балетмейстерів Заходу XX ст. Визначено, що жоден з означених зразків хореографії не може бути адаптованим до суто феміністських вимірів. Зазначено, що фактом залишається те, що модерний та постмодерний танець є усталеними художніми формами, у яких буквально втілені різні стадії феміністської свідомості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ327.45 + Щ323(4)6-85
Шифр НБУВ: РА376029 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Кононенко Т.П. 
Особливості репрезентації гендерної тематики в британській жіночій прозі останньої третини ХХ ст. (А.Картер, Ф.Велдон, Дж.Вінтерсон): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / Т.П. Кононенко ; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано тенденції критичного перегляду і реінтерпретації різноманітних аспектів гендерної асиметрії у творах сучасних британських письменниць. Простежено зв'язок їх прози з явищем жіночої готики, розглянуто особливості модифікації готичного дискурсу і посилення його деконструктивістського потенціалу у феміністичній літературі. У процесі дослідження художнього матеріалу й есеїстики А. Картер, Ф. Велдон і Дж. Вінтерсон встановлено корелятивні зв'язки між британською літературною пропозицією і (пост)феміністичними концепціями (Е. Сіксу, Ю. Крістевої, Дж. Батлер, Р. Брайдотті), низкою постмодерністських концепцій (Ж.-Ф. Ліотара, Ж. Бодріяра, М. Фуко, С. Жижека). Визначено ключові елементи конфігурації жіночого письма кожної з письменниць (зокрема, адаптація сюрреалістичного досвіду в інтелектуальній прозі А. Картер, епатажна контроверсійність фемінізму Ф. Велдон, практика спіральної нарації і постмодерністський романтизм Дж. Вінтерсон).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-334 +
Шифр НБУВ: РА361008

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Левченко Л.Ю. 
Проблема самотності: гендерний контекст: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Л.Ю. Левченко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено філософсько-антропологічний аналіз проблеми самотності, яка у філософії традиційно пов'язувалася з особливостями світосприйняття людини, станом її душі, мотивацією вчинків і самосвідомістю. Визначено типологію основних форм самотності, зокрема, добровільне усамітнення, соціальну, цивілізаційну й індивідуальну самотність. Висвітлено основні підходи до розгляду даної проблеми у контексті історії філософії, філософської антропології та соціальної філософії. Розглянуто сутність феномену самотності як універсального явища, проведено філософський аналіз гендерного аспекту самотності. Зазначено, що феномен чоловічої та жіночої самотності виникає та змінюється разом з культурою. Показано, що гендерні дослідження останніх трьох десятиліть ХХ ст. виявили, що сутність понять гендеру та гендерної асиметрії стають головним предметом вивчення філософії фемінізму, а маскулінність - одним з напрямків постфемінізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + С5*423.2*344 +
Шифр НБУВ: РА353300

Рубрики:

      
11.

Погребна В.Л. 
Проблеми фемінізму в російській критиці і романах письменниць другої половини ХІХ століття: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.02 / В.Л. Погребна ; НАН України. Ін-т літ. ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2004. — 38 с. — укp.

Узагальнено результати полеміки з проблем фемінізму в російській критиці другої половини XIX ст. Детально проаналізовано публіцистику та критику М.С.Лєскова, Ф.М.Достоєвського, М.І.Соловйова, присвячену питанням жіночої емансипації, введено в науковий обіг статті жінок-критиків (Н.Д.Хвощинської, Є.І.Конраді, М.К.Цебрикової). Досліджено процес відображення проблем фемінізму в жіночій романістиці 1860 - 1880-х рр. Проаналізовано феміністичні теми, ідеї, образи, характерні для прози Марка Вовчка, Є.Я.Панаєвої, Ю.В.Жадовської, Л.І.Ожигіної, Є.І.Конраді. Досліджено жанрову своєрідність романів Марка Вовчка, Н.Хвощинської та інших видатних письменниць. Підкреслено, що їх новаторство полягає у жанрових та стилістичних пошуках, а також у знахідках у сфері художньої характерології. Визначено змістові та художні ознаки жіночої мемуаристики, встановлено деякі специфічні, відмінні особливості жіночого письма (автобіографізм, використання подробиць, деталей, особливу емоційність та щирість, ліризм та суб'єктивність). Досліджено типологію жіночих образів у творчості Н.Д.Хвощинської, яка одна з перших відобразила тип "нової жінки". Відзначено, що новаторство письменниці виявилося й у створенні типу жінки, яка "заплуталася", "заблукала".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 г(4РОС)5 + Ш5(4РОС)52-34 + Ф74(0),84
Шифр НБУВ: РА330989

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Банах Л. С. 
Психодрама як сюжетотворчий композиційний принцип в романах Маро Дука: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.04 / Л. С. Банах ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Висвітлено ступінь включення поетики творів Маро Дука до грецького літературного контексту останньої третини ХХ ст., розглянуто ознаки жіночого письма в її романах і проаналізовано моделі літературного фемінізму в романах Маро Дука. Визначено основні характеристики творів письменниці у контексті постмодерністського дискурсу, розглянуто інтертекстуальні зв'язки романів з творами світової літератури. Проаналізовано композицію романів, які побудовані за принципом психодрами, коли композиційною домінантою усіх романів стає психодраматична вистава, яка призначена для подолання протагоністами в процесі творчості їх страхів і комплексів Едіпа та Електри, що становлять проблемно-тематичний центр психодрами. Решта складових частин романів коментують, доповнюють, аналізують зміст психодраматичних постановок, побудованих за канонами класичної психодрами з використанням психо-драматичних технік: "обмін ролями", "рольове переживання", "дзеркало", "дублювання". Аналіз просторово-часових координат творів також свідчить про домінування психологічного виміру в побудові романів Маро Дука.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ГРЕ)6-4 Маро Дука 534
Шифр НБУВ: РА381864 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Воронцова М.Ю. 
Своєрідність романістики Маргарет Етвуд: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / М.Ю. Воронцова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 21 с. — укp.

Вперше у вітчизняному літературознавстві проведено комплексний аналіз романістики англоканадської письменниці М.Етвуд, творчість якої присвячена актуальним проблемам особистої та національної самоідентифікації канадця. Відзначено, що творча манера М.Етвуд відрізняється поєднанням нових, характерних для потсмодерністської літератури кінця XX ст. художніх тенденцій зі специфічними ознаками поетики та семантики, притаманних англоканадській літературі кінця XIX ст. Розглянуто питання про місце творчості М.Етвуд в канадській і світовій літературі. Показано своєрідність літературного доробку письменниці та висвітлено її внесок у розвиток сучасної канадської літератури. З'ясовано характер жанрових, поетологічних і стильових трансформацій в аспекті взаємодії суто канадських, європейських та американських літературних традицій. Досліджено поетику художніх творів М.Етвуд, а також їх тематику, проблематику, жанрові особливості, систему образів і характерні риси головного героя. Висвітлено зв'язок творчості М.Етвуд з літературним фемінізмом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7КАН)-4 Етвуд, М. 534 + Ш401.444 +
Шифр НБУВ: РА337012

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Грицяк Н.В. 
Теоретико-методологічні засади формування й реалізації державної гендерної політики в Україні: Автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.01 / Н.В. Грицяк ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Розкрито теоретико-методологічні засади формування й реалізації державної гендерної політики (ГП) в Україні. Визначено передумови становлення ГП шляхом аналізу патріархальної парадигми розуміння сутності та ролі статевих відмінностей, фемінізму, генези суспільно-правового статусу жінки в українській історії та особливостей та ролі сучасного руху в державі. Обгрунтовано необхідність державного втручання для покращання суспільно-політичного та соціально-економічного становища жінок і чоловіків. Узагальнено світові тенденції розвитку ГП, сформульовано її концептуальні засади. Встановлено закономірності та фактори управлінського впливу на формування державної ГП, охарактеризовано універсальні та спеціальні принципи, наведено підходи та методи державного управління з урахуванням ідей гендерної рівності та механізмів їх реалізації. Конкретизовано перспективні напрями розвитку державної ГП та її правового регулювання на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)343 + Х809(4УКР)343
Шифр НБУВ: РА336586

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Дерменджі Омер 
Трансформації сюжетів та образів у художній літературі (на матеріалі творів про Роксолану): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Дерменджі Омер ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 14 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження функціонування у світовій літературі традиційного образу Роксолани та пов'язаного з ним сюжетного інваріанта. Трансформації сюжетно-образного матеріалу в національно-літературному та міжлітературному контексті проаналізовано на структурному та семантичному рівнях. Розглянуто питання встановлення типологічної та генетичної сутності літературного явища. Запропонована концепція відбиває багаторівневість інтерпретації образу Роксолани в культурному просторі та дозволяє розглядати цю інтерпретацію в контексті антиколоніалізму, фемінізму, орієнталізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.218.7 + Ш5(0)-34 +
Шифр НБУВ: РА335541

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Бега М.І. 
Феміністична критика модерну (від патріархатної ідеології до "консерватизму повсякденності"): автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / М.І. Бега ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 15 с. — укp.

Досліджено проблеми "гендерної нечутливості", що яскраво виявилася в філософії Модерну. Проаналізовано філософські вчення філософів Просвітництва, постмодернізму та представниць фемінізму. Розглянуто сучасне генероване суспільство з позиції патріархатної та феміністичної ідеологій. Розкрито сутність впливу патріархатної ідеології на сучасність. Показано механізми передачі культурою патріархатних норм. Досліджено цілісну теоретичну реконструкцію базових положень феміністичної критики модерну в контексті руху від патріархатної ідеології до "консерватизму повсякденності".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*328.933*31-725
Шифр НБУВ: РА373700 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Ткаченко Т.І. 
Фемінний дискурс другої половини ХХ - початку XXI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.І. Ткаченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено специфіку фемінного дискурсу в українській літературі на прикладі творчості Д.Гуменної, В.Вовк, Є.Кононенко та М.Матіос. Вперше комплексно проаналізовано й упорядковано понятійний апарат фемінології української художньої словесності, а також висвітлено основні етапи становлення та розвитку жіночої літературної традиції. Розмежовано поняття "фемінність" і "фемінізм". Розкрито визначальні особливості фемінного прозового письма, які полягають в акцентації жіночої суб'єктивності, своєрідній текстовій організації (мозаїчності, фрагментарності, інтуїтивному началі, тілесності, несподіваному та дестабілізувальному ефекті, пристрасті як вітальної сили тексту, синтезі мистецтв, змішуванні жанрів, кількарівневості зображуваного), а також в актуалізації синкретичного сприйняття (слухових, зорових, дотикових, смакових рецепторів) і синестезійної чутливої інтерпретації людини та світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-303 + Ш5(УК=4/8)-303 +
Шифр НБУВ: РА350590

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Суковата В.А. 
Філософія Іншого у ХХ сторіччі: раса, нація, гендер: автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.04 / В.А. Суковата ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 36 с. — укp.

Доведено, що категорія Іншого маніфестує себе через характеристики раси, нації, гендера, сексуальності. Виділено серед методологічних причин актуалізації філософії Іншого у ХХ ст. кризу Модерного проекту культури, деконструкцію епістемологічних стандартів, активізацію емансипаторних рухів, які вводять у центр уваги Іншого як суб'єкта академічного знання. Висвітлено концепцію, згідно з якою Друга світова війна актуалізувала тему Інших і створення постмодерної мови в другій половині ХХ ст. Проведено типологізацію концептуально-хронологічних підходів до проблеми Іншого у ХХ ст. (феноменологія, психоаналіз З. Фройда, філософія М. Бубера, концепція Школи Анналів, екзистенціалізм, критика влади М. Фуко, деконструкція Ж. Дерріди, постколоніалізм, фемінізм, квір-теорія, кібер-філософія).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Ю3(0)6-08 +
Шифр НБУВ: РА368734

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Стешин І.О. 
Художнє втілення феміністичної ідеї в найновішій британській і українській прозі (А.Картер, О.Забужко): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / І.О. Стешин ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2002. — 18 с. — укp.

Проведено порівняльний аналіз творчості сучасної британської письменниці Анжели Картер і сучасної української письменниці Оксани Забужко. Охарактеризовано розвиток жіночого руху в Україні, феміністичні рухи в країнах Західної Європи та США в соціо-культурному контексті українського та британського фемінізму. Простежено генезу українського та британського жіночого письменництва, в цьому процесі визначено роль О.Забужко та А.Картер. Здійснено типологічний порівняльний аналіз та розкрито феміністичне навантаження їх вибраних творів, зображення в них жіночої тілесності, сексуальності. Зазначено, що спільною рисою, характерною для творів вищезгаданих письменниць, є їх феміністична проблематика, зображення жінки як центрального об'єкта. Британська письменниця використовує постмодерністську інтертекстуальність, що супроводжується гротеском, імітацією, грою, ускладненою символікою, застосовує прийом відходу в нереальний світ сюрреалістичних перетворень жінок у міфолого-фантастичних героїв. У текстах української письменниці двобій чоловічого та жіночого початків розгортається на фоні національного виродження, історія нещасливого кохання поетеси та художника стає невід'ємною часткою загальноукраїнського життя. Вказано на різні художні шляхи реалізації образу жінки в творах письменниць, що виявилося в мові, стилістиці, стилізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.04 + Ш5(4ВЕЛ)-4 Картер, А. 534 + Ш5(4УКР)6-4 Забужко, О. 534
Шифр НБУВ: РА321411

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Біляніна Т. С. 
Жанрово-тематична своєрідність творчості Кьоко Морі / Т. С. Біляніна. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт: прозові твори Кьоко Морі «Донька Шідзуко», «Самотня пташка», «Вода й марення», «Ввічлива брехня», «Пряжа», її окремі есе та поетичні твори. Мета: вивчення тих аспектів семантики та поетики творчості Кьоко Морі, які обумовлюють жанрово-тематичну специфіку її прози. Методологія дослідження: на засадах сучасного літературознавчого переосмислення проблем національно-культурної ідентичності письменників-білінгвів застосовано метод постструктуралістської критики, до парадигми якого належать проблеми постетнічності, постідентичності, транснаціонального фемінізму як складових комплексного аналізу творчості письменників епохи постколоніалізму. Історико-літературний метод дослідження поєднується із семантико-поетологічним аналізом текстів для визначення ролі й місця творчого доробку Кьоко Морі в літературі США кінця ХХ–початку ХХІ ст. За допомогою історико-літературного, жанрологічного та літературно-компаративного методу здійснено вивчення творчості Кьоко Морі в контексті розвитку азійсько-американської, зокрема японсько-американської, літератури ХХ ст. у співвіднесенні з американською та японською літературою «основного потоку». Оновлено підходи до жанрологічного методу, який базується на філологічному прочитанні всіх прозових творів К. Морі як поетикальної єдності та виявленні спільних жанрово-тематичних характеристик. Матеріали дисертації можуть бути використані для розробки курсів з історії японсько-американської літератури, теорії літератури, літературної компаративістики, а також під час написання магістерських, бакалаврських та курсових робіт, навчальних і методичних посібників. Наукова новизна: феномен творчості Кьоко Морі дає основи для корегування уявлень не тільки про проблематику азійсько-американської літератури кінця ХХ – початку ХХІ ст., але й для перегляду підходів до дослідження національної ідентичності, гібридності з опорою на сучасні теорії постетнічності, постідентичності й транскультуралізму. Дослідження творчості письменника-білінгва дали змогу актуалізувати проблему впливу англійської мови та західної культури на сприйняття материнської культури і форми відображення дійсності. Вперше у вітчизняному літературознавстві досліджується творчість японсько-американської письменниці як складного сплетіння культурних традицій; здійснено комплексне вивчення всіх творів Кьоко Морі як поетикальної єдності. Сфера використання: наукові дослідження в літературознавстві та навчальний процес.^UThe object: Kyoko Mori's prose writings “Shizuko's Daughter”, “One Bird”, “The Dream of Water”, “Polite Lies”, “Yarn”, selected essays and poems. The goal of research: the semantics and poetics of the works by Japanese American writer Kyoko Mori, which determine the generic and thematic specificity of her prose. The research methodology: the method of poststructuralist criticism is based on the modern concept of national and cultural identity of bilingual writers, the paradigm of which includes the theories of post-ethnicity, post-identity, transnational feminism as components of complex analysis of post-colonial authors' writings. The literary historical method is combined with semantic and poetic analysis of texts, which helps to determine the role and place of Kyoko Mori's writings in American literature in the late 20th / early 21st century. The literary historical, genrological and comparative methods are applied to study Kyoko Mori's works in the context of Asian-American and, in particular, the Japanese-American literature development in correlation with the American and Japanese mainstream literature. The revised approach to the genrological method is based on the philological reading of Kyoko Mori's books as a poetic unity, as well as definition of the generic and thematic characteristics of her writings. The materials of the thesis research can be used in preparation of lecture courses on history of Japanese-American literature, literary theory, comparative literature studies, as well as a reference for graduation and term thesis works, study guides. The scientific novelty of the research: the phenomenon of Kyoko Mori's writings entails revising the problematic of Asian-American literature in the late 20th / early 21st century, apprehending the concepts of national identity, hybridity, hyphenated literature within poststructural paradigm of modern theories: post-ethnicity, post-identity and transculturation. As a bilingual and bicultural writer, she devises her oeuvres integrating the Western cultural tradition in her maternal culture. For the first time in Ukrainian literary criticism, the Japanese American writer is viewed as a salient phenomenon inscribed within transcultural literature that transcends the borders of cultures, outlining a wider literary perspective. The research explores the overall scope of Kyoko Mori's remarkable books as a poetic unity. The field of use: scientific research in literary criticism and educational process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського