Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (199)Книжкові видання та компакт-диски (31)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРАГМАТИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Піркова О.Д. 
Антропомірність контекстів ствердження ідеї раціональності: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / О.Д. Піркова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 21 с. — укp.

Проведено дослідження раціональності в антроповимірних контекстах, що розкривають такі первісні значення терміну "ratio", як міра, лічба, співрозмірність, та відбивають нагальність співвіднесення людської діяльності та її результатів. Розглянуто раціональність як феномен діяльнісного буття людини, акцентовано увагу на прагматичній сутності даного поняття. Здійснено реконструкцію розуміння раціональності в прагматично зорієнтованих напрямках філософії XX ст. (постструктуралізму, сучасної антропології, марксизму, неомарксизму, прагматизму, комунікативної традиції), що дозволяє відтворити підстави переходу від монологічної до діалогічної парадигми соціокультурного розвитку сучасного суспільства. Обгрунтовано тезу, що трансісторична філософська проблема людини може бути прийнята як опосередкування у дослідженні домінантних тенденцій культурно-історичних філософських парадигм. Обгрунтовано доцільність розуміння сучасної філософської парадигми у контексті її антроповимірної складової, що проявляється в новітніх розробках теми суб'єктивності, свободи, толерантності, ціннісного виміру буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 +
Шифр НБУВ: РА344523

Рубрики:

      
2.

Жарких В.Ю. 
Вплив гуманістичного прагматизму на розвиток сучасного суспільства: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук: 09.00.03 / В.Ю. Жарких ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 33 с. — укp.

Досліджено постулати гуманістичного прагматизму, соціальні та філософські концепції якого розглянуто в контексті їх актуальності в процесі демократичних перетворень, консолідації суспільства та побудови гармонійного суспільного консенсусу в сучасній Україні. Розглянуто, що основою сучасного плюралістичного світогляду є пошук компромісу та знаряддя перешкод для вирішення конфлікту. Проаналізовано основні способи взаємодії в тріаді "людина - влада - суспільство", в контексті якої проходить процес динамічного взаємопроникнення її елементів. Досліджено специфіку, цілі та потенціал розвитку соціально значущої особистості в сучасному глобальному суспільстві. Зазначено, що зміни в культурі комунікації модифікують формат і зміст соціокультурного обміну та сприяють розповсюдженності плюралістичного світогляду, що має значний позитивний вплив на процес гармонізації суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.221 + Ю3(7США)6-652 +
Шифр НБУВ: РА369403 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Ліхневська Т.А. 
Громадянське виховання учнівської молоді в середній школі США: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Т.А. Ліхневська ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості розвитку громадянського виховання у США та виокремлено основні етапи його становлення. Розкрито суть основних концепцій, на які вплинули представники філософських течій (прагматизму, гуманізму, ірраціоналізму, неофрейдизму). Визначено основні напрями змісту громадянського виховання (формування політичної культури, правосвідомості, культури міжетнічних стосунків, мотивації до праці, усвідомлення моральних цінностей і забезпечення розуміння свободи). Розглянуто американські державні стандарти з громадянознавства та діяльність організацій з громадянського виховання молоді. Досліджено його форми та методи. Виокремлено позитивні ідеї американського досвіду громадянського ставлення до вітчизняної освітньої системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.352.13 + Ч424(7СПО)7 +
Шифр НБУВ: РА364855

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Мінаков М.А. 
Досвід і філософія: еволюція поняття досвіду в західній філософії XIX - XX століть: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.05 / М.А. Мінаков ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 32 с. — укp.

Визначено основні характеристики еволюції поняття досвіду в західних філософських системах, становлення яких спричинено впливом перетворення філософської думки у німецькому ідеалізмі у XIX - XX ст. На підставі історико-філософського топологічного аналізу основних положень стосовно досвіду, наявних у межах західної філософії від Античності до XX ст., відтворено цілісну картину передісторії та історії філософського аналізу досвіду у Канта та Гегеля, що зумовили рамки подальшої еволюції змісту поняття досвіду, визначені напруженням поміж епістемологічним і герменевтичним підходами. Установлено, що еволюція поняття досвіду відбувалася як діалектичний процес визначення досвіду у термінах фактичності й історичності в основних течіях філософії Заходу XIX - XX ст. На підставі аналізу основних рис історії поняття досвіду в західній філософії XIX - XX ст. створено концепцію еволюції цього поняття, яка узагальнює специфіку підходів до аналізу досвіду щодо філософських теорій неокантіанства, прагматизму, аналітичної філософії мови, феноменології та герменевтики, а також особливості впливу цих підходів на формування завдань сучасної епістемології, філософії мови та філософії науки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.37 + Ю3(0)5 + Ю3(0)6 +
Шифр НБУВ: РА353746

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Алоні Г. 
Етика бізнесу: соціально-філософський аспект: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Г. Алоні ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Зроблено концептуальне осмислення етики бізнесу у контексті сучасного економічного та соціального буття українського суспільства. Визначено її соціоморальний статус як "діючої моральності", вагомого чинника соціальної практики, засобу духовно-практичного освоєння соціуму й орієнтації в ньому. З'ясовано, що у структурі моральних нормативів регулювання поведінки бізнесменів домінуючою цінністю є соціальна відповідальність. Проаналізовано генезу теоретичних уявлень щодо співвідношення прибуткової, моральної та соціальної систем мотивування бізнес-діяльності, яка у сучасній підприємницькій етиці формулюється як необхідність синтезу економічної доцільності та соціоморальної дієвості. Розроблено періодизацію становлення соціально-філософського й етичного знання про моральні чинники бізнес-культури, наведено характеристику трьох основних етапів становлення етики бізнесу (кінець 1950-х - початок 1980-х рр., 1980-ті - початок 1990-х рр., 1990-ті - 2000 рр.). Зроблено експлікацію основних понять моральної теорії до бізнес етики, виявлено своєрідність прояву таких ціннісних гіпернорм, як "свобода", "вибір", "гідність" у контексті соціоекономічної практики різних категорій (шести груп) підприємців, яка полягає в опосередкуванні та конкретизуванні даних понять у формулах "здоровий прагматизм", "справедлива нерівність" (Дж. Ролс), "обопільна згода щодо вигідних зв'язків". З'ясовано, що у поліфункціональних призначеннях етики бізнесу (ціннісно-орієнтуючій, нормативно-регулювальній, організаційно-управляючій функціях) центральне місце традиційно посідає забезпечення практичного інтересу ділової людини. Розкрито праксеологічну та соціально-меліористську можливості бізнес-культури. Виявлено, що морально-відповідальна поведінка бізнесменів дедалі більше враховує загально-суспільні потреби узгодження виробничих, комерційних, споживацьких і суспільних інтересів, а також обов'язковість забезпечення "соціального блага" та здійснення "соціальної анімації", утворення у соціумі атмосфери ділового партнерства та співробітництва. Доведено необхідність запровадження соціоморальної педагогіки як особливого розділу систем освіти бізнесменів, орієнтованої на вимоги етичного та соціального менеджменту, формування культури "малоконфліктної" поведінки, етичної профілактики рецидивів "професійної деформації".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*665 + Ю751.4 +
Шифр НБУВ: РА358685

Рубрики:

      
6.

Кривенко Г.Л. 
Зоосемізми в англійській та українській мовах: семантико-когнітивний і функціонально-прагматичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Г.Л. Кривенко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено зіставлення англійських і українських зоосемізмів - назв тварин у переносному значенні, які використовуються для характеристики людини. Базуючись на принципах когнітивізму, етноцентризму, антропоцентризму, екологізму, функціоналізму, прагматизму й аксіологічності, досліджено співвідношення зоосемічних фрагментів англійської та української мовних картин світу, що відображають контакти людини з живою природою, зокрема з фауною. Установлено, що вказівка на фауну у лексиці та фразеології з анімальним компонентом здійснюється експліцитно, з використанням назв тварин у переносному значенні, а також імпліцитно, за допомогою назв частин тіла тварин, назв предметів для утримання тварин, назв місць їх проживання, звуконаслідувальних слів. На підставі компонентного та фреймового аналізу досліджуваних одиниць розроблено типологію концептуальних моделей, на яких базується утворення англійських і українських зоосемізмів, а також подано зіставну класифікацію ознак для порівняння людини з тваринами у даних мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1-316 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА346394

Рубрики:

      
7.

Прокопенко І.А. 
Інвестиційна діяльність нерезидентів в умовах інтеграційних процесів: фіскальний аспект: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / І.А. Прокопенко ; Держ. податк. адмін. України, Нац. ун-т держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2009. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне обгрунтування можливостей фіскального регулювання діяльності інвесторів-нерезидентів за умов інтеграційних процесів. Показано значення прямих іноземних інвестицій (ПІІ) для зростання економіки та підвищення її конкурентоспроможності. Проаналізовано надходження ПІІ в Україну з різних інтеграційних угруповань і розроблено пропозиції щодо залучення капіталів нерезидентів у контексті економічного прагматизму. Розкрито значення фіскального регулювання як складової державного механізму управління інвестиційною діяльністю нерезидентів в Україні. Виявлено тенденції залучення ПІІ в економіку України за ознаками нерезидентства. Визначено масштаби, специфіку та проблеми інвестиційної діяльності нерезидентів в Україні. Проаналізовано особливості функціонування спільних підприємств, підприємств зі стовідсотковими іноземними інвестиціями (іноземних підприємств), транснаціональних корпорацій, спеціальних економічних зон, територій пріоритетного розвитку. Запропоновано селективні регулятивні механізми оподаткування з метою стимулювання інвестиційно-інноваційної діяльності нерезидентів. З'ясовано, що найбільш вагомими для підвищення конкурентоспроможності, реструктуризації та зростання економіки є пільги, що надаються з податку на прибуток і мають інноваційний характер. Рекомендовано терміни надання податкових пільг встановлювати відповідно до тривалості інноваційних циклів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56 + У9(4УКР)261.413 +
Шифр НБУВ: РА362302

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Пішванова В.О. 
Концепція культурної адаптації в соціально-філософській спадщині Джона Дьюї: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / В.О. Пішванова ; АПН України. Ін-т вищ. освіти. — К., 2003. — 23 с.: рис. — укp.

На підставі аналізу творів класика американської соціально-філософської думки, одного з фундаторів філософії прагматизму Джона Дьюї, численних робіт зарубіжних і вітчизняних авторів, що стосуються проблематики його творчого спадку, досліджено як самостійну наукову проблему, сформульовану та розроблену Дж. Дьюї, концепцію культурної адаптації як провідного механізму процесу соціалізації, формування соціально активної особистості. Розкрито теорію вченого про культурний досвід як визначальний фактор соціалізації молоді у контексті досягнення нею життєвого успіху. Доведено методологічну значимість поглядів Дж. Дьюї на органічність зв'язку навчання та виховання як обов'язкової умови "соціального пристосування", показано значення цінностей демократії у контексті концепції культурної адаптації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(7США)6-652.4 + Ю6*328.934 +
Шифр НБУВ: РА323927

Рубрики:

      
9.

Черевко О.С. 
Маргарет Тетчер та ії реформаторська діяльність на чолі консервативного уряду Великої Британії (1979 - 1990 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.С. Черевко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості формування політичного характеру і світогляду Маргарет Тетчер від періоду життя у родинному середовищі, розглянуто як джерело політичного прагматизму, років навчання в Оксфорді, досвіду урядової діяльності після обрання її до Палати громад, приходу до керівництва консервативною партією до діяльності на посаді голови уряду протягом 1979 - 1990 рр. Висвітлено джерела теоретичних засад та реформаторської суті тетчеризму, вивчено стратегію й тактику приватизаційної політики неоконсерваторів, способи реструктуризації економіки та суспільства в цілому, впровадження демократії власників за умов державної підтримки ринкового господарювання. Досліджено законотворчу діяльність нових торі, спрямовану на реформування функцій та повноважень органів місцевого самоврядування та обмеження засиль тред-юніонів і страйкової боротьби, встановлення суспільної злагоди у країні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕЛ)63-8Тетчер
Шифр НБУВ: РА317396 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Прокопенко А.Л. 
Освіта як чинник соціальних змін (методологічний аспект): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / А.Л. Прокопенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Розглянуто методологічний аспект освіти як чинник соціальних змін. Проаналізовано форми соціального вияву освіти, а саме: як складової, чинника та результату соціальних змін. На підставі здійсненого аналізу панівних методологічних підходів до вивчення, соціальних змін, а також освіти як цілісної системи. Запропоновано розглядати філософію прагматизму як таку, що дозволяє досягати адекватного пізнання соціальних змін і освіти як їх чинника. Запропоновано термінологічне розрізнення між факторним об'єктивізмом як конкретизації суті відмінності між інституційною парадигмою освіти й особистісно-орієнтованою парадигмою. Виявлено, що факторний суб'єктивізм у дослідженні освіти як чинника соціальних змін є необхідною складовою всіх основних версій теорії постіндустріального суспільства. Показано, що інноваційний і соціально-креативний характер сучасної освіти є реалізацією її антропологічної суті та конкретизується завдяки винесенню на перший план освітнього процесу аксіологічної та праксеологічної складової освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 в05 + Ч30 в05 + Ч30 в05
Шифр НБУВ: РА348883

Рубрики:

      
11.

Хорішко Л.С. 
Парадигма успіху в політичній сфері сучасного суспільства: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.03 / Л.С. Хорішко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості політичного успіху як закономірного результату системно-раціональної діяльності, що визначає позицію суб'єкта у політичному просторі на підставі підсумкової суспільної оцінки всіх політичних досягнень і поразок. Розглянуто теоретико-методологічні засади та принципи вивчення даного явища, доведено його суперечність, що має прояв у розв'язані конфлікту моралі та прагматизму. З'ясовано, що політична культура є індикатором виявлення можливостей функціонування політичного успіху у межах поля політики. За результатами дослідження виділено та проаналізовано фактори, критерії, види політичного успіху. Наведено модель політичного успіху, складовими якої є досягнення позиції політичними суб'єктами у межах політичного простору, реалізація ними запланованих стратегій, суспільне оцінювання одержаних результатів. Ефективність досягнення даної моделі залежить від наявності сутнісного взаємозв'язку між визначеними елементами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф054 + Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА351194

Рубрики:

      
12.

Тріпак М.М. 
Прагматизм фіскального регулювання процесів формування місцевих бюджетів: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / М.М. Тріпак ; Терноп. держ. екон. ун-т. — Т., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні та практичні елементи фіскального регулювання дохідної бази місцевих бюджетів. Проаналізовано шляхи удосконалення формування за сучасних умов України. Визначено, що вірно сформована дохідна база місцевих бюджетів є одним з головних чинників економічного розвитку окремої території, а також держави у цілому. Узагальнено існуючі підходи та результати досліджень з даної проблематики. Виявлено недостатньо з'ясовані аспекти. Розроблено теоретичні та практичні рекомендації щодо оптимізації та вдосконалення системи формування дохідної бази місцевих бюджетів. Розроблено та запропоновано універсальну економіко-математичну модель вибору найбільш прагматичного варіанту оптимізації системи акумуляції коштів до бюджетів усіх рівнів, що дозволяє більш чітко виділити аспекти реформування податкової політики. Розроблено та запропоновано механізм фіскального регулювання дохідної частини бюджетів за допомогою створення Фонду фінансової підтримки адміністративно-територіальних формувань, який може стати гарантом проведення ефективного горизонтального бюджетного регулювання у системі міжбюджетних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.340.6 +
Шифр НБУВ: РА340288

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Третьяченко В.О. 
Психологічні умови становлення життєвих домагань підлітків із неповної одностатевої сім'ї: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / В.О. Третьяченко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

У контексті теорії самодетермінації проведено теоретичний аналіз й експериментальне дослідження психологічних умов становлення життєвих домагань підлітків з неповної одностатевої сім'ї. Узагальнено та систематизовано психологічні погляди на природу, структуру та функції життєвих домагань і особливостей їх трансформації залежно від умов родинної соціалізації підлітка. Встановлено неоднозначні співвідношення між самооцінкою підлітками обох статей стилю взаємин (позитивний інтерес, директивність, ворожість, автономність, самоздійснення, егоцентризм, прагматизм, капітуляція) та певною констеляцією особистісних змінних (самостановлення, рефлексивність, інтернальність, самоповага, упевненість у собі, тривожність, мотивація успіху). Наведено результати впровадження розробленої програми психологічної допомоги, спрямованої на побудову підлітками цілісної картини життєвих домагань, що відповідає сучасним соціоекономічним і соціокультурнитм проблемам. Відзначено, що застосування результатів проведеного дослідження дозволяє враховувати особливості процесу становлення життєвих домагань підлітків і одностатевої неповної сім'ї. Запропоновано психологічно обгрунтовані засоби корекційної роботи з підлітками та їх батьками з питань виховання та самовиховання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2-734 + Ю983.402.2 + Ю956-994-06-734 + Ч491.09 +
Шифр НБУВ: РА364762

Рубрики:

      
14.

Менделєва О.В. 
Соціальний прагматизм бізнес-комунікацій: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / О.В. Менделєва ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено соціальний прагматизм бізнес-комунікацій у сфері підприємництва. Проаналізовано підходи до визначення соціального прагматизму. Обгрунтовано, що соціальний прагматизм у бізнес-комунікаціях є чинником формування комунікативного простору бізнесу за сучасних умов. Виявлено, що бізнес-комунікації відбуваються на мікро-, мезо- і макрорівні комунікативної взаємодії, що дозволило визначити суть і форми соціально-прагматичних комунікативних практик у підприємницькій діяльності. Проаналізовано форми та функції реципрокного обміну у комунікативних практиках у їх взаємозв'язку з соціальною та комунікативною компетентністю актора. Вивчено та проаналізовано бізнес-комунікації на мезорівні соціальної взаємодії у підприємницькій діяльності, що дозволило зробити висновок про необхідність дослідження соціально значущих аспектів бізнес-комунікацій, які є детермінантами комунікативних відносин у підприємництві. Висвітлено взаємозв'язок соціального прагматизму та даної компетентності. Обгрунтовано доцільність використання методів факторного та кластерного аналізу для дослідження бізнес-комунікацій, що дозволяє визначити моделі бізнес-комунікації у підприємницькій діяльності. Виявлено соціально-прагматичні аспекти бізнес-комунікацій і визначено їх вплив на організацію даних комунікацій на мезорівні соціальної взаємодії у підприємництві, створено передумови для формування соціально-прагматичної комунікативної стратегії у бізнесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.391 + С5*333.4*18:У + У9(4УКР)0-131 ф +
Шифр НБУВ: РА356988

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Маршалок Т. Я. 
Фіскально-регулююча парадигма податкового навантаження: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / Т. Я. Маршалок ; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2011. — 20 с. — укp.

Розкрито зміст перекладання податків і охарактеризовано основні підходи до визначення цього явища. Встановлено роль та місце макроекономічних показників під час визначення податкового навантаження й обгрунтовано доцільність їх використання. Досліджено ефективність використання податкових баз за трьома напрямками: капітал, доходи та споживання. Проаналізовано дієвість держави у сфері планування та виконання основних макроекономічних показників (валового внутрішнього продукту, податкових і неподаткових надходжень, видатків бюджету). Вивчено прагматизм реалізації критеріїв фіскальної політики в Україні. На підставі статистичних даних висвітлено вектори фіскального впливу в державі. Розроблено механізми, що дозволяють оцінити процес перекладання податків в Україні. Запропоновано нові підходи до визначення податкового навантаження на мікрорівні (на суб'єктів господарювання) з урахуванням галузевих і територіальних особливостей. Доведено доцільність удосконалення загальнодержавних методик визначення податкового навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413
Шифр НБУВ: РА381326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Скоробогатов А.В. 
Харків у роки німецької окупації (1941 - 1943): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / А.В. Скоробогатов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 36 с. — укp.

На підставі вивчення вітчизняних і зарубіжних джерел відтворено справжню картину німецької окупації у Харкові - одному з найбільших міст СРСР, захопленого вермахтом. Розкрито сутність "нового порядку" та політики окупаційної влади, досліджено її коливання між ідеологією та військовим прагматизмом. Розглянуто діяльність місцевого українського управління, показано його роль в системі окупаційних органів влади. На підставі аналізу переважно німецьких джерел показано ставлення українського населення до німецької окупації. Детально розглянуто організацію, програму та діяльність основних політичних сил, зокрема, антибільшовицького спрямування, таких як дворянська організація, західноукраїнські та місцеві націоналісти. Переглянуто стару традицію зведення усіх потоків радянського руху Опору до партійного підпілля. Всебічно проаналізовано демографічний склад харків'ян, кліматичні, матеріальні, правові, соціальні умови життя населення під час німецької окупації. Вперше у вітчизняній історіографії розглянуто щоденні будні міських жителів і здійснено спробу обгрунтовати показники для вимірювання якості життя в окупаційний період. Досліджено статистику жертв війни й окупації. Висвітлено участь різних верств населення (незалежно від національності або партійної належності) у підпільній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР-2Х)622 +
Шифр НБУВ: РА346233

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Лущій С.І. 
Художні моделі буття в романах В.Підмогильного: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.І. Лущій ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто особливості романів Валер'яна Підмогильного "Місто" та "Невеличка драма" в контексті вітчизняного літературного процесу 20 - 30-х рр. XX ст. Висвітлено проблему сенсу людського буття як одну з головних у творчості письменника, визначено такі моделі буття героїв: прагматичні, модель буття як абсурду, модель життя Степана Радченка як шлях від волі до влади та торжества інстинктів. Дані моделі - засоби пізнання людини та життя в романах "Місто" й "Невеличка драма". Різнобічно досліджено буття героїв обох романів: духовне, біологічне, соціальне та психологічне. Проаналізовано образи творів крізь призму філософської естетики прагматизму, екзистенціалізму, вчень Г.Сковороди, А.Шопенгауера, Ф.Ніцше, З.Фрейда, М.Бердяєва та ін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Підмогильний В. 534
Шифр НБУВ: РА308700 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Дзюба А. Ю. 
Запобігання злочинності неповнолітніх у ФРН / А. Ю. Дзюба. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є одним із перших кримінологічних досліджень в Україні, присвячених вивченню основних тенденцій та детальному аналізу комплексу заходів запобігання злочинності неповнолітніх у ФРН, ювенального кримінального законодавства, офіційної та неофіційної статистики і виявленню необхідних теоретико-прикладних умов для запозичення позитивних надбань Німеччини у цій сфері, із подальшим їх використанням у правозастосовній практиці із запобігання злочинності неповнолітніх в Україні та формування сучасної моделі ювенальної юстиції у нашій держави.Розглянуто окремі виховні заходи кримінально-правового характеру, дисциплінарні засоби та покарання, що застосовуються до неповнолітніх правопорушників у ФРН, розкрито їх зміст та особливості застосування. У роботі детально проаналізовані різні заходи кримінально-правового характеру, що застосовуються до неповнолітніх за кримінальним законодавством Німеччини. Наведено їх порівняльний аналіз із різними видами покарань, виховними заходами, а також іншими заходами кримінально-правового характеру, які передбачені розділом XV Загальної частини Кримінального кодексу України. Підкреслюється вирішальне значення виховних заходів у системі інших кримінально-правових заходів, що застосовуються до неповнолітніх у кримінальному законодавстві про неповнолітніх Німеччини.На основі емпіричного дослідження здійснено кількісно-якісний аналіз сучасної злочинності неповнолітніх у ФРН. Детально розглянуто відповідні показники кримінальних правопорушень, вчинених вказаною категорією осіб. Визначено її рівень, структуру, динаміку та ін. Серед правопорушень, учинених неповнолітніми, переважає Bagatellkriminalität («дрібна злочинність»). Більшість правопорушень вчиняються неповнолітніми вперше та за своїм характером належать до злочинів корисливої спрямованості. Найбільшу частку серед інших злочинів неповнолітніх складають крадіжки. Зроблено висновок, що злочинність неповнолітніх-нерезидентів ФРН має суттєво вищі показники, аніж злочинність резидентів. Тому поряд зі зниженням загального рівня злочинності неповнолітніх спостерігається приріст злочинності серед нерезидентів (здебільшого серед мігрантів).Установлено, що процес зростання поведінкових відхилень, у т.ч. й таких, що полягають у протиправній поведінці неповнолітньої особи, характеризується надмірним (гіпертрофованим) сприйняттям окремих установок ринкової економіки, а саме – цінностей особистого соціального успіху, який асоціюється у більшості випадків із матеріальним благополуччям, а також моделей поведінки, заснованих на надлишковій конкурентності, силі та прагматизмі. Подібні моделі досягнення особистого соціального успіху і матеріального благополуччя реалізовані в ідеї емансипації та викликають зміну гендерних матриць жіночої поведінки, наслідком чого є зростання агресивності, домінантності і прагматизму жіночої частини суспільства.На основі результатів теоретичного дослідження поставленої наукової проблеми було окреслено схему формування делінквентної поведінки неповнолітніх: соціальні цінності – сім'я – фактори ризику – труднощі у засвоєнні шкільної програми – фрустрація – шкільна дезадаптація – соціальна відчуженість – делінквентна поведінка.Зазначено, що структуризація запобігання злочинності у ФРН проводиться на загальнонаціональному, регіональному та місцевому рівнях. Визначено, що заходи запобігання злочинності класифікуються за рівнем (первинні, вторинні, третинні); сферою застосування (сім'я, школа, ЗМІ); суб'єктами застосування (державні і місцеві органи влади, суд, поліція, загальна соціальна служба, соціально-психологічна служба, служба соціального захисту молоді, неурядові організації, окремі громадяни); їх змістом (соціальні, економічні, психологічні, медичні, педагогічні, інформаційні тощо). Загальносоціальне (первинне) запобігання злочинності неповнолітніх є пріоритетним напрямом державної політики ФРН та охоплює комплекс різноманітних за характером заходів, спрямованих на удосконалення суспільних відносин із метою обмеження дії або усунення взагалі негативних явищ і процесів, що породжують злочинність та сприяють їй, а також недопущення вчинення злочинів. Виявлено, що характерною особливістю практики протидії злочинності неповнолітніх у ФРН є широке застосування як федеральних, так і місцевих програм відновлювального правосуддя, спеціальних програм профілактичного спрямування. Програми відновлювального правосуддя включають медіацію та діяльність служб пробації. У ФРН щороку розроблюються та широко використовуються програми профорієнтації і навчання молоді з подальшим працевлаштуванням. На підставі дослідження формулюються конкретні пропозиції, спрямовані на вдосконалення роботи суб'єктів запобігання злочинності серед неповнолітніх в Україні з урахуванням позитивного досвіду Німеччини у цій галузі.^UThe dissertation is one of the first in Ukraine comprehensive criminological research, which is specifically devoted to the study of juvenile delinquency in Germany. The paper considers the main features of this phenomenon, as well as subjected to a detailed analysis of measures to prevent this type of crime. A special place in the dissertation research is devoted to the analysis of possible ways to use the positive achievements of Germany in the field of preventing juvenile delinquency - both in legislation and in the issue of borrowing the most successful practices, which is the key to the formation of a modern model of juvenile justice in our country.The paper thoroughly analyzes the various measures of a criminal law nature applicable to minors under the criminal law of Germany. Their comparative analysis is given with various types of punishments, educational measures, as well as other measures of a criminal law nature, which are provided for by Section XV of the General Part of the Criminal Code of Ukraine. It is emphasized that the decisive importance of educational measures in the system of other criminal law measures applicable to minors in the juvenile criminal law of Germany.Based on the empirical data presented in the work, a quantitative and qualitative analysis of modern juvenile delinquency in the Federal Republic of Germany is carried out. The work defines the crime rate of minors, its structure, dynamics. Among the juvenile criminal offenses, the so-called “petty crime” (Bagatellkriminalität) predominates. Most of the reported offenses are committed by minors for the first time, and by their nature relate mainly to crimes of a mercenary orientation. Among crimes of a mercenary orientation, in turn, juvenile offenders commit thefts most of all. The work concluded that the crime of minor non-residents of Germany is characterized by significantly higher rates compared with the crime of residents. From this it follows that, along with a decrease in the overall level of juvenile delinquency, there is an increase in the crime of non-residents - mainly from among migrants (internally displaced persons).It was established that the increase in behavioral deviations, including those that consist in the unlawful behavior of a minor, is due to the hypertrophic perception of individual social attitudes. These models of achieving personal social success and material well-being are implemented, in particular, in the ideas of emancipation and cause a change in the gender matrices of female behavior, resulting in an increase in aggression, the desire for dominance and pragmatism of the female part of society. Based on an in-depth analysis of various factors of the macro- and microenvironment, a scheme has been developed for the formation of delinquent behavior of minors: social values - family - risk factors - difficulties in mastering the school curriculum - frustration - school maladaptation - social exclusion - delinquent behavior.It is concluded that the prevention of juvenile delinquency as a whole is carried out by implementing measures of a general social, special criminological and individual nature. Measures to prevent juvenile delinquency are classified by level - in primary, secondary, tertiary and areas of application - family, school, media. The subjects of application are state and local authorities, the court, the police, the general social service, the social and psychological service, the youth social protection service, non-governmental organizations, and individual citizens. By content - on social, economic, psychological, medical, pedagogical, informational. It is noted that a characteristic feature of the practice of countering juvenile delinquency in the Federal Republic of Germany is the widespread use of both federal and local restorative justice programs, and special preventive programs. Restorative justice programs include mediation and probation services. Based on the study, specific proposals are formulated aimed at improving the work of the subjects of juvenile crime prevention in Ukraine, taking into account the positive experience of Germany in this area.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Солоненчук І. В. 
Державне регулювання ринку енергоресурсів в Україні / І. В. Солоненчук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації теоретично та емпірично доведено, що виконання Україною міжнародних зобов'язань, розвиток і впровадження сучасних новітніх технологій та інтеграція до європейського ринку електричної енергії суттєво змінюють вітчизняний ринок енергоресурсів, трансформуючи його з урахуванням таких головних трендів як декарбонізація, діджиталізація, демонополізація. Запропоновано до практичного застосування розроблені підходи регулювання ринку енергоресурсів через оцінку методу визначення пріоритетності регіонів за інвестиційною привабливістю, який дозволяє на основі кластеризації та розрахунку таксономічного показника побудувати рейтинг інвестиційно привабливих регіонів в енергетичному секторі і врахувати співвідношення загального постачання первинної енергії й рівня ВРП регіону. У дослідженні обґрунтовано методичний інструментарій для практичної реалізації трьох сценаріїв державного регулювання розвитку ринку енергоресурсів: «Інерційно-стагнаційний», «Базових стратегій», «Інноваційно-низьковуглецевий» та механізмів їх реалізації, де «Інерційностагнаційний» сценарій практично не передбачає змін у енергетичній політиці України; сценарій «Базових стратегій» за своєю структурою повністю відповідає можливості досягти запланованих показників Енергетичної стратегії України до 2035 року; «Інноваційно-низьковуглецевий» сценарій орієнтує на перехід до економіки з низьким рівнем викидів вуглецю з поступовим зниженням використання ядерної енергетики або переходу до використання реакторів на швидких нейтронах і замкнутого ядерного паливного циклу. Розроблено комплексний підхід щодо виокремлення сценаріїв економічного прагматизму та неоліберальної політики за ступеню активності втручання держави, які, передбачають активну участь держави в процесах забезпечення розвитку економіки за рахунок створення інституцій захисту власного виробника енергоресурсів і відрізняються ліберальними підходами щодо ринкового регулювання діяльності енерговиробників в окремих секторах енергетики із застосуванням запропонованих у роботі інструментів регулювання: ціноутворення на світових ринках енергоносіїв, ліцензування, розробка державних програм, що дозволяє вибудовувати ефективне державне регулювання ринку енергоресурсів з урахуванням місця та ваги кожної складової та призведе до системних змін у забезпеченні заходів регулювання базуючись на оцінці наслідків змін для галузі.^UThe dissertation is devoted to the substantiation of theoretical and methodical bases, deepening of theoretical positions and development of scientific and practical recommendations directed on the perfection of measures, tools, mechanisms of public regulation of the energy market development in Ukraine. Within thedissertation, the methodical tools for practical implementation of three scenariosof public regulation of the market development of energy resources are substantiated, namely: «Inertial-stagnant», «The basic strategies», and «Innovative-low carbon»and the mechanismsfor their implementation, where the «Inertial-stagnant» scenario providesvirtually no changes in the Ukraine's energy policy; the scenario of «The basic strategies» in itsstructure fully corresponds to the ability to achieve the planned indicatorsof the Energy Strategy of Ukraine till 2035; the «Innovation low-carbon» scenario focuses on the transition to a low-carbon economy with a gradual reduction in the use of nuclear energy or the transition to the use of fast neutron reactors and a closed nuclear fuel cycle. A comprehensive approach to isolating the scenariosof economic pragmatism neoliberal policy accordingto the degree ofstate intervention, which provides for active for active participation of the state in the economic development through the creation ofinstitutionsof institutionsto protect itsown energy producer and differ in liberal approachesto market regulation of the energy producers in certain sectors using the proposed regulatorytoolsis developed, namely: pricing in the world energy markets, development of state programs, which allows to build the effective public regulation of the energy market taking into consideration the location and importance of each component, and will lead to systematic changes in providing regulatory measures based on the impact assessment for the industry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Коваль А. Я. 
Вплив постмодерністської герменевтики на сучасне християнство: проблема “втрати значення” тексту / А. Я. Коваль. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню такої постмодерністської герменевтичної проблеми як “втрата значення” та її впливу на сучасне християнство. Маються на увазі радикальні зміни, які відбулись в постмодерністській герменевтичній літературі стосовно такого ключового поняття як значення.Об'єктом дослідження є постмодерністська філософська герменевтика та християнська герменевтика у їх взаємозв'язку, а предметом – проблема “втрати значення” тексту в християнській герменевтиці під впливом постмодерністської філософської герменевтики.В дисертації вперше висунуто гіпотезу про історичну “реінкарнацію значення” як радикалізацію загальноприйнятого ставлення до історичної “еволюції значення” (ускладнений герменевтичний варіант десемантизації). Це означає, що з плином історичного часу значення може змінюватися настільки радикально, що в результаті втрачається зв'язок нового значення з початковим, а іноді між ними виникає протиріччя. Таким чином значення реінкарнується (перевтілюється) і втрачає будь-який зв'язок зі своїми історичними попередниками. Створено і обґрунтовано теорію герменевтичних установок як основної причини насильного обмеження розвитку інтерпретацій (особливо в релігійних герменевтичних спільнотах).Висунуто пропозицію розглядати авторський задум не як критерій всіх інших тлумачень, а розкриття значення автора – не як ціль, до якої варто прагнути в процесі інтерпретації. Натомість варто сприймати авторський задум як один з варіантів значення, який не є буквальним значенням тексту. Виявлено, що прагматизм є найбільш близьким і адекватним вирішенням проблеми множинності інтерпретацій. У ситуації, коли кожна інтерпретація бореться за своє “місце під сонцем”, коли не існує загального консенсусу щодо “правильності” методу, залишається єдина вірогідна система вибору інтерпретацій, яка базується на актуальності та корисності поточної інтерпретації для сучасного стану справ у певній спільноті, культурі і т. д.^UThe dissertation is devoted to the study of such a postmodern hermeneutic problem as “loss of meaning” and its impact on modern Christianity. This refers to the radical changes that have taken place in the postmodern hermeneutic literature regarding such a key concept as meaning. The object of research is postmodern philosophical hermeneutics and Christian hermeneutics in their connection, and the subject is the problem of “loss of meaning” of the text in Christian hermeneutics under the influence of postmodern philosophical hermeneutics.In the dissertation for the first time the hypothesis of historical “reincarnation of meaning” as radicalization of the generally accepted attitude to the historical “evolution of meaning” (complicated hermeneutic variant of desemantization) is put forward. This means that over time, the meaning can change so radically that the new meaning loses connection with the original, and sometimes even between them emerges contradiction. In this way, the meaning reincarnates and loses all connection with its historical predecessors.The theory of hermeneutic sets as the main reason for the forced restriction of the development of interpretations (especially in religious hermeneutic communities) is created and substantiated. It is suggested to consider the author's idea not as a criterion of all other interpretations, and the disclosure of the author's meaning not as a goal to be pursued in the process of interpretation, but as one of the variants of meaning that is not the literal meaning of the text. This proposal is justified by the fact that the author is the same participant in language activities as readers. In the postmodern approach, the center of hermeneutic activity is language and its structures, not the author. Thus, the author chooses from the ambiguity of words and expressions meanings those he wants to include in his text, but readers can choose other meanings of that words and expressions, and therefore for them the text will mean something else. In this approach, the author is removed from the throne of the master of meaning and gets off to the same level as interpreters, and instead of the author, the language in its ambiguity sits on the throne.It is clarified that the vagueness of hermeneutic methods is not a threat to the complete relativization of hermeneutics and does not interfere, but helps hermeneutics in solving relevant problems. It was found that pragmatism is the closest and most adequate solution to the problem of multiple interpretations. In a situation where each interpretation is fighting for its “place under the sun”, when there is no general consensus on the “correctness” of the method, there is only one suitable system of interpretation, based on relevance and usefulness of current interpretation for the current state of affairs in a community, culture etc. This applies both to the religious discourse of individual communities or the common beliefs of Christians of all denominations, and to scientific discourses in their historical context of existence.The results obtained in the research process fill some gaps in the study of the influence of postmodern hermeneutics on modern Christian hermeneutic strategies, create a platform for further study of approaches and methods that modern Christian hermeneutics can use to achieve its goals without losing its basic qualities. The narrative, metaphorical and pragmatic forms of perception of Christian texts proposed in the dissertation, placed in the context of postmodernism, help to better adapt interpretations that look too grotesque in modern philosophical conditions.The research materials can be used in the teaching of religious studies, theological and philosophical hermeneutics in secular and confessional educational institutions. They can also be used in the direct interpretive practice of researchers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського