Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (341)Реферативна база даних (16689)Книжкові видання та компакт-диски (3236)Журнали та продовжувані видання (34)
Пошуковий запит: (<.>K=НЕВРАЗЛИВІСТЬ$<.>+<.>K=ХВОРОБ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2281
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Рябуха В.В. 
Агрегаційні та морфофункціональні властивості тромбоцитів у хворих на ішемічну хворобу серця в динаміці лікування антиагрегантами та статинами: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / В.В. Рябуха ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто диференційований підхід до призначення антиагрегантів у хворих зі стабільною і прогресуючою стенокардією напруги з урахуванням індивідуальної чутливості пацієнтів. Запропоновано експрес-метод визначення чутливості до ацетилсаліцилової кислоти (АСК) та критерії ефективності антитромбоцитарної терапії. Показано доцільність комбінованої антитромбоцитарної терапії у хворих з прогресуючою стенокардією напруги протягом більше трьох місяців та протягом 30-ти діб у хворих з важким перебігом стабільної стенокардії напруги з метою відновлення якісного складу тромбоцитів та зменшення їх функціональної активності. Зазначено, що дисліпідемія призводить до значних порушень морфофункціональних та агрегаційних властивостей тромбоцитів, що сприяє підвищенню активності тромбоцитарного гемостазу. Встановлено, що порушення ліпідного обміну істотно впливають на ефективність антиагрегантної терапії за рахунок зменшення чутливості до АСК, а додаткове призначення симвастатину сприяє зростанню чутливості до АСК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-5 +
Шифр НБУВ: РА353795

Рубрики:

      
2.

Молчанова Ю.В. 
Агробіологічна і технологічна оцінка нових технічних форм винограду селекції ІВіВ ім. В.Є.Таїрова: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.08 / Ю.В. Молчанова ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2002. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання виділення на підставі агробіологічної та технологічної оцінки 12 нових стійких гібридних форм технічного винограду селекції Інституту винограду і вина ім. В.Є.Таїрова перспективних для сортаменту винограду України і селекційних цілей. Встановлено ступінь стійкості проти морозу та порівняльну стійкість вегетативних і генеративних органів куща проти мілдью, оїдіуму, гнилі ягід і чорної плямистості - найбільших грибних хвороб у степовій зоні півдня України. Визначено особливості варіювання головних селекційних ознак і рівень їх стабільності. Доведено принципову можливість виділення серед нових гібридних форм високопродуктивних, придатних для виготовлення якісних сухих вин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-275.11-47 + П26-275.9-47 + У9(4Укр)325.154.2
Шифр НБУВ: РА317079 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Разгонова О.В. 
Агробіологічна і технологічна оцінка сортів винограду Перлинка, Празднічний Магарача, Ай-Петрі і Кафа в західній предгірно-приморській зоні виноградарства Криму: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.08 / О.В. Разгонова ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2005. — 18 с. — укp.

Здійснено агробіологічне та технологічне вивчення нових сортів винограду, а саме, "Перлинка", "Святковий Магарача", "Ай-Петрі" і "Кафа" у західній передгірно-приморській зоні виноградарства Криму з метою виділення найперспективніших сортів для вирощування за даних умов. Установлено їх високу продуктивність і врожайність у даній зоні. За силою росту нові сорти визначено як сильнорослі з високим ступенем визрівання однолітних пагонів. З'ясовано, що сорти "Святковий Магарача" і "Кафа" виявляють підвищену стійкість до розповсюджених хвороб мілдьї, оїдіуму, сірої гнилі. Визначено високу кількість біологічно-активних речовин у свіжих ягодах всіх нових сортів винограду, з яких виготовляють високоякісні столові, а за наявності відповідних кондицій урожаю - міцні та десертні вина. Виявлено, що рентабельність вирощування сортів "Перлинка", "Святковий Магарача" і "Кафа" удвічі перевищує у даній зоні сорти "Аліготе ", "Первісток Магарача", "Каберне-Совіньон" і "Антей магарачський".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-36(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА338949

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Ріпамельник В.П. 
Агробіологічна оцінка перспективного сортименту яблуні для Поділля України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / В.П. Ріпамельник ; Уман. держ. аграр. акад.. — Умань, 2002. — 24 с. — укp.

Надано господарсько-біологічну оцінку імунних і високостійких до парші інтродукованих сортів яблуні та виділено конкурентоспроможні сорти для вирощування в регіоні Поділля. Перевірено за виробничих умов нові, перспективні сорти з метою визначення їх здатності проявити свої цінні господарсько-біологічні ознаки в саду. Оцінено нові інтродуковані сорти за комплексом біологічно-господарських ознак (скороплідність, слаборослість, продуктивність, якість плодів, стійкість до основних хвороб, зимостійкість в інтенсивних насадженнях). Проведено економічну та енергетичну оцінку виробництва плодів яблуні різних помологічних сортів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П255.1-364(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320280 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Григоришен А.І. 
Агробіологічна оцінка технічних гібридних форм винограду в умовах півдня України: Автореф. дис.. канд. с.-г. наук: 06.01.08 / А.І. Григоришен ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2002. — 17 с. — укp.

Вивчено агробіологічні та технологічні властивості нових гібридних технічних форм винограду селекції Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є.Таїрова. За результатами фенологічних спостережень встановлено, що досліджені форми за показником тривалості продукційного періоду є пізніми та дуже пізніми, відзначено їх високу плодоносність та середньорослість. Для більшості гібридів характерним є добре або посереднє визрівання однорічних пагонів, а також висока зимо- та морозостійкість. Досліджено стійкість зразків до грибних хвороб (мілді, оїдіуму), а також до гнилі ягід і чорної плямистості на жорсткому інфекційному фоні, виявлено шість форм, стійких до трьох і одну (34 - 4 - 49) - до чотирьох хвороб винограду. Значна продуктивність і адаптивність більшості гібридних форм поряд з високою якістю виноматеріалів дозволяє зробити висновок щодо доцільності вирощування кращих з них за промислових умов, зокрема, чорноягідної Хаджибей (31 - 53 - 37) і білоягідної Загрей (34 - 4 - 49), білоягідну форму 39 - 35 - 88 рекомендовано використати для подальшої селекційної роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА318516 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Хареба В.В. 
Агробіологічне обгрунтування виробництва капусти білоголової для продовольчих і насіннєвих цілей в Лісостепу і Поліссі України: Автореф. дис... д- ра с.-г. наук: 06.01.06 / В.В. Хареба ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 39 с. — укp.

Вперше за умов Лісостепу та Полісся України на підставі вивчення біологічних особливостей росту та розвитку рослин і фенотипової мінливості їх ознак теоретично обгрунтовано й експерментально апробовано енергозберігаючі технології виробництва капусти білоголової для продовольчого та насіннєвого використання. Досліджено біологічні властивості вітчизняних сортів з високими адаптивними можливостями й обгрунтовано доцільність використання короткоротаційних сівозмін, в яких визначено кращі попередники, оптимальні параметри обробітку грунту, дози та способи внесення добрив залежно від грунтово-кліматичних умов. Пристосовано робочі органи ППР-5,4 для рихлення грунту в міжряддях. Встановлено умови застосування мульчувальних матеріалів. Виявлено особливості формування врожайності та якості товарних головок, маточників і насіння капусти білоголової залежно від строків сівби та садіння, площі живлення та схеми розміщення рослин, способів обробки насіння, вирощування розсади, умов зберігання та підрізання кореневої системи маточників, пінцирування та десикації насінників. Удосконалено агротехнічні заходи боротьби з бур'янами та хворобами, що сприяють підвищенню продуктивності рослин капусти, а також збереженню та відтворенню родючості грунтів. На базі розроблених прийомів створено Національний стандарт "Виробництво насіння капусти білоголової. Типовий технологічний процес".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.21-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА336125

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Юркевич Є.О. 
Агробіологічні основи підвищення ефективності різноротаційних сівозмін та родючості грунту в південному Степу України: автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 06.01.01 / Є.О. Юркевич ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено й обгрунтовано агробіологічні основи підвищення продуктивності системи різноротаційних (4-5-6-пільних) сівозмін і родючості грунту південного степу України. Встановлено, що сівозміни з оптимальним насиченням, співвідношенням і розміщенням зернових та олійних культур (ОК), парів чистих і зайнятих залежно від удобрення, забезпечують стабільність виробництва зерна (пшениці та ячменю озимих, кукурудзи, гороху) насіння ОК (соняшнику, ріпаку озимого) і підвищення якості сільськогосподарської продукції. Проаналізовано вплив різноротаційних сівозмін і добрив на особливості водного та поживного режиму, щільність грунту, баланс гумусу та його трансформацію, активність розкладу льняного полотна у грунті, зменшення забур'яненості посівів сільськогосподарських культур (СГК) та негативного впливу хвороб і шкідників. Обгрунтовано значення рослинних решток та їх якості у формуванні запасів і балансу органічної речовини у грунті. Визначено залежність продуктивності, економічної та енергетичної ефективності різноротаційних сівозмін від різного насичення, співвідношення і розміщення СГК залежно від удобрення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П141.8(4УКР) + П032.6(4УКР)
Шифр НБУВ: РА372590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Рожко І.С. 
Агробіологічні та технологічні особливості сортів і нових форм суниці ананасної в умовах Західного лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / І.С. Рожко ; Уман. с.-г. акад. — Умань, 2000. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П258.1-366(4УКР3),022
Шифр НБУВ: РА311037 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Ігнатов А.П. 
Агрогосподарська оцінка нових стійких столових сортів винограду в умовах західної передгірсько-приморської зони Криму: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.08 / А.П. Ігнатов ; УААН; Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2000. — 17 с. — укp.

Вивчено нові перспективні столові сорти винограду зі стійкістю до хвороб і несприятливих умов середовища, впровадження яких у виробництво дозволить знизити застосування ядохімікатів і збільшити виробництво винограду. Наведено агрогосподарську характеристику нових стійких столових сортів за умов західної передгірсько-приморської зони Криму. Виділено сорти з найвищими показниками плодоношення. Кліматичні умови за роки досліджувань відзначалися великою різноманітністю, що дозволило вивчати сорти за несприятливих погодних умов (засуха, надмірні опади). Відзначено, що ряд сортів виділялись за урожайністю та продуктивністю навіть за несприятливих умов. Вивчено стійкість нових сортів до морозу, хвороб. Внаслідок заморожування в холодильній камері та візуального обстеження виділено сорти, що виявили найбільшу морозостійкість і стійкість до хвороб (оідіум, мільдью, сіра гниль). За результатами досліджень встановлено, що ряд нових стійких столових сортів перевершили за продуктивністю, якістю урожаю та ефективністю обробітку контрольні сорти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-366(4УКР-6КРМ),022
Шифр НБУВ: РА310547 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Радько Т.В. 
Агроекологічна оцінка вирощування картоплі в короткоротаційних сівозмінах зони Полісся України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Т.В. Радько ; Житомир. нац. агроекол. ун-т. — Житомир, 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено агроекологічні засади вирощування картоплі на ясно-сірому лісовому грунті у короткоротаційних сівозмінах зони Полісся. Установлено, що оптимальний ступінь насичення сівозміни картоплею становить 25 % у порівнянні з насиченням 33,3 % та 50 %, що створює сприятливі умови для розвитку рослин, формування врожаю та забезпечує екологічну стійкість агроекосистеми. Надано агроекологічну та біодіагностичну оцінку грунту залежно від удобрення. Вивчено мікробний ценоз та целюлозолітичну активність грунту. Установлено загальну біологічну активність грунту, чисельність мезофауни картоплі та сівозміни в цілому. З'ясовано, що застосування такої системи удобрення значно знижує ураженість бульб хворобами, підвищує їх лежкість під час зберігання та забепечує екологічну рівновагу агрофітоценозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.1-41(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360520

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Пісковий М.Б. 
Агроекологічна оцінка застосування комплексного біопрепарату і полімінерального добрива при вирощуванні ячменю з підсівом еспарцету: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / М.Б. Пісковий ; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено агроекологічну оцінку комплексного біопрепарату та полімінерального добрива за різних способів застосування, а також їх впливу на біосистему чорнозему типового малогумусного, його поживного режиму, трансформації біомаси кореневих решток, розвитку та формування врожаю ячменю, еспарцету та пшениці озимої. Доведено, що передпосівна обробка насіння ячменю ярого та еспарцету комплексним біопрепаратом (КБП) і полімінеральним добривом (ПМД) позитивно впливають на біологічну активність грунту та стимулюють початковий розвиток рослин, а також забезпечують біологічний захист рослин від хвороб і поліпшують режим їх мінерального живлення. Установлено, що за сумісного застосування КПБ і ПМД приріст урожаю у порівнянні з контролем становив у ячменю ярого - 0,34, еспарцету - 6,6 т/га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.7-4 +
Шифр НБУВ: РА338811

Рубрики:

      
12.

Худяков О.І. 
Агроекологічне обгрунтування застосування рідких комплексних добрив "Віталист" та "Оазис" при вирощуванні кукурудзи та сої: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / О.І. Худяков ; Укр. акад. аграр. наук. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Зазначено, що РКД Віталист і Оазис виявляють фунгіцидні властивості, істотно впливають на зниження поширення та розвиток хвороб у посівах кукурудзи та сої. Виявлено, що хвороби поширились лише у деяких варіантах, а інтенсивність розвитку є значно меншою, ніж у контрольному варіанті. Доведено зростання врожайності та покращання фізичних, біохімічних і санітарно-гігієнічних показників якості зерна кукурудзи та сої.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-434 + П213.6-434 +
Шифр НБУВ: РА370966 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Чайка О.В. 
Агроекологічне обгрунтування системи захисту насіннєвих посівів ячменю ярого від хвороб в умовах Полісся: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / О.В. Чайка ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено поширення, шкодочинність і розвиток збудників борошнистої роси, плямистостей листя та кореневих гнилей залежно від екологічних факторів за умов Полісся. Удосконалено систему захисту насіннєвих посівів ячменю ярого від хвороб. Визначено найбільш поширені збудники плямистостей листя і кореневих гнилей ячменю ярого за умов Полісся. Установлено залежність розвитку цих хвороб від рівня гідротермічного коефіцієнта (ГТК). Досліджено розвиток борошнистої роси, плямистостей листя та кореневих гнилей за цих умов, залежно від елементів систем удобрення й обробітків грунту. Виявлено найбільш стійкі сорти ячменю ярого до цих хвороб. Установлено найбільш ефективні протруйники насіння (Сумі 8 ФЛО, к.с., 1,7 л/т і Росток, к.е., 1 л/т), фунгіциди для обробки посівів (Рекс Т, к.с., 1 л/га та Імпакт 25 SC, к.с., 0,5 л/га) у суміші з біопрепаратом (мікосан Н, 3 % в.р.к., 4 л/т та мікосан В, 3 % в.р.к., 5 л/га) проти борошнистої роси, плямистостей листя та кореневих гнилей. Доведено можливість зменшення доз фунгіцидів за рахунок включення в систему захисту біопрепаратів. Удосконалено традиційну та розроблено агроекологічно доцільну систему захисту насіннєвих посівів ячменю ярого від борошнистої роси, плямистостей листя та кореневих гнилей. Показано її біологічну ефективність проти цих хвороб та досліджено вплив на окремі групи грунтової біоти, підвищення врожаю зерна, покращання його якості. Обгрунтовано енергетичну й економічну доцільність її застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.13 + П491.127.05 +
Шифр НБУВ: РА361440

Рубрики:

      
14.

Суслов О.А. 
Агроекологічні аспекти використання мікробних препаратів у ланках польової сівозміни східного Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г наук: 03.00.16 / О.А. Суслов ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано можливості підвищення продуктивності ланок польової сівозміни шляхом використання мікробних препаратів для предпосівної інокуляції насіння за умов східного Степу України. Показано їх екологічну безпечність та істотні переваги у порівнянні з агрохімікатами. Виявлено, що застосування мікробних препаратів у ланках зернопросапної сівозміни без використання мінеральних добрив забезпечує підвищення урожаю у зернових одиницях до 10 ц/га. Показано позитивний вплив інокуляції на поліпшення структурних показників продуктивності сільськогосподарських культур та якість рослинної продукції. Встановлено, що застосування мікробних препаратів знижує поширення хвороб рослин. У разі використання мінеральних добрив виявлено тенденцію щодо зменшення вмісту рухомих форм азоту та фосфору у прикореневій зоні інокульованих рослин. Показано доцільність застосування мікробних препаратів, що сприяють перевазі процесів синтезу органічної речовини у прикореневій зоні сільськогосподарських культур над її мінералізацією. Відзначено, що низькі додаткові витрати та висока ефективність застосування мікробних препаратів зменшують собівартість сільськогосподарської продукції та підвищують рівень рентабельності її виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П058-82(4УКР) + П141.8(4УКР) + П140.5(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА340445

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Каленич Ф.С. 
Агроекологічні основи інтегрованого захисту яблуні від парші та інших хвороб: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.11 / Ф.С. Каленич ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 44 с. — укp.

Здійснено аналітичний огляд історії вивчення парші яблуні. Описано біологію патогенезу, особливості прояву та розвитку хвороби залежно від екологічних умов та певних прийомів агротехніки, основні складові інтегрованого захисту насаджень, роль прогнозу в оцінці епіфітетійної ситуації, а також методи та технічні засоби його забезпечення. Проаналізовано наслідки вивчення ефективності фунгіцидів за різних систем і способів застосування, критерії оцінки шкідливості хвороби, проблеми фунгіцидної резистентності збудника парші, методи її визначення, шляхи запобігання та подолання. Значну увагу приділено розробці біологічного методу захисту насаджень на підставі результатів вивчення антагоністичної активності епіфітних мікроорганізмів філоплани яблуні проти збудника парші.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.551 +
Шифр НБУВ: РА349729

Рубрики:

      
16.

Ключевич М.М. 
Агроекологічні основи системи захисту пшениці від септоріозу в умовах Полісся і Північного Лісостепу України: Автореф. канд. с.-г. наук. 06.01.11 / М.М. Ключевич ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Досліджено особливості поширення, шкодочинності та розвитку збудників септоріозу залежно від екологічних факторів за умов Полісся та Північного Лісостепу, удосконалено систему захисту посівів озимої пшениці. Визначено збудники септоріозу, встановлено первинні джерела інфекції хвороби на досліджуваних територіях. Вивчено вплив систем удобрення та обробітку грунту на розвиток септоріозу, встановлено стійкість до хвороби у сортів озимої та ярої пшениці. Виявлено ефективні протруйники насіння (раксіл 2 % з.п. і реал 200 т.к.с.) і фунгіциди (альто супер 330 ЕС к.е. та фолікур БТ 22,5 % к.е.) для сумісного їх застосування з біопрепаратом (різопланом) і регулятором росту рослин (агростимуліном) проти септоріозу для припосівної обробки насіння й обприскування посівів. Розроблено агроекологічноощадну систему захисту озимої пшениці від септоріозу, встановлено її біологічну ефективність, визначено вплив на підвищення врожаю зерна та покращання його якості. Обгрунтовано енергетичну й економічну доцільність застосування нової системи захисту зернових рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-468 + П415.2 +
Шифр НБУВ: РА331830

Рубрики:

      
17.

Духін Є. О. 
Агрохімічна оцінка дії селену та добрив на врожайність і якість селери коренеплідної на чорноземі типовому в умовах Лівобережного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.04 / Є. О. Духін ; Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського. — Х., 2010. — 22 с. — укp.

Охарактеризовано вплив різних доз селену на фоні мінеральних добрив, різних видів і поєднань мінеральних добрив на фоні селену, способів його внесення, а також доз і співвідношень мінеральних добрив на поживний режим грунту, вміст селену в ньому, формування продуктивності, фотосинтетичну діяльність, хімічний склад і хвороби рослин. Виявлено специфіку взаємодії селену з різними видами добрив на продуктивність селери коренеплідної, проаналізовано його вплив на врожайність та накопичення продукцією мікроелемента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.37-47 + П241.37-434
Шифр НБУВ: РА375994 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Зигало Е.В. 
Адаптаційні можливості організму при виразковій хворобі та хронічному гастродуоденіті, поєднаних з хронічним холециститом та хронічним панкреатитом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Е.В. Зигало ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

У процесі дослідження виявлено нові патогенетичні особливості розвитку поєднаної гастроентерологічної патології. Вперше сформульовано типи адаптивних реакцій, які утворюють з відомими параметрами вегетативної нервової системи цілісну, взаємопов'язану систему процесів пристосувальної спрямованості, за допомогою яких визначено провідні адаптаційні механізми за різних варіантів сполученої патології. Підтверджено фізіологічну значущість типу вихідного тонусу у вегетативній нервовій системі для оцінки ролі нервової та гуморальної ланок регуляторних механізмів у перебігу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки та хронічного гастродуоденіту, сполучених з хронічним холециститом і хронічним панкреатитом. Доведено, що відсутність регулювання функціональною пробою у третини хворих вказує на порушення рефлекторної захисної регуляції та може бути негативною прогностичною ознакою перебігу різних варіантів поєднаної патології органів травлення. Встановлено, що традиційна оцінка вегетативного забезпечення діяльності малоінформативна для визначення вегетативних зрушень та обгрунтування терапевтичної стратегії. Зроблено висновок, що питання про доцільність певної медикаментозної корекції захворювання необхідно вирішувати, зважаючи на загальні адаптаційні реакції організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.2-3 + Р413.520.11-3 + Р413.601.1-3
Шифр НБУВ: РА318098 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Радченко О.М. 
Адаптаційні реакції, їх значення у клініці внутрішніх хвороб: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / О.М. Радченко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2004. — 36 с. — укp.

Доведено цілісність й універсальність загального адаптаційного синдрому, який складається з певної послідовності адаптаційних реакцій на різних рівнях реактивності, забезпечує гомеостаз і життєдіяльність організму людини та тварин, в яких достатньо розвинені нервова, ендокринна, імунна системи (ссавці). Відзначено, що адаптаційні реакції розвиваються як відповідь організму на сукупність факторів зовнішнього та внутрішнього середовищ. Експериментально доведено, що імунокомпетентні органи змінюються за різних адаптаційних реакцій. Уперше вивчено вплив нестероїдних протизапальних, сульфаніламідного та пірамідинового препаратів на розвиток реакцій. Установлено, що ці препарати у здорових тварин частіше, ніж інші медикаменти викликають адаптаційні реакції несприятливих типів, відповідно яким змінюються показники функції зовнішнього дихання, гемодинаміки, запалення, параметри гемостазу, діяльності нервової, ендокринної та імунної систем, ліпідного обміну. Виявлено та описано сезонні та добові ритми загальних адаптаційних реакцій. Установлено, що частота їх утворення залежить від віку та наявної патології. Обгрунтовано існування окремого типу загальної неспецифічної адаптаційної реакції - реакції неповноцінної адаптації, яка є фоном для будь-якої патології та має відмінні від інших реакцій характеристики нервової, ендокринної, імунної систем, параметри гемостазу та запалення. Уперше з'ясовано прогностичне значення сприятливого чи несприятливого типів адаптаційних реакцій для перебігу хвороб внутрішніх органів. Виявлено, що сприятливими є реакції спокійної та підвищеної активації, а несприятливими - стрес, переактивація та неповноцінна адаптація. Визначено критерії повної, часткової та неповноцінної ремісії з урахуванням типу адаптаційної реакції. Обгрунтовано можливість використання адаптаційних реакцій для медичного прогнозування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р41-3 +
Шифр НБУВ: РА329267

Рубрики:

      
20.

Корнацький В.М. 
Адаптаційні технології оптимізації первинної медико-санітарної допомоги дорослому населенню із кардіологічною патологією: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.03 / В.М. Корнацький ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Висвітлено проблеми адаптації системи первинної медико-санітарної допомоги дорослому населенню на моделі хворих кардіологічного профілю за сучасних умов в Україні. Встановлено, що зі зміною суспільно-політичних і соціально-економічних умов демографічної ситуації та рівня здоров'я населення України протягом 1975 - 2000 рр. настали негативні динаміка: народжуваність зменшилась на 51,6 %, смертність зросла на 53 %, середня тривалість життя скоротилась на 2 роки і стала меншою від країн Євросоюзу в середньому на 10 років. Виявлено негативний вплив на стан здоров'я і середню тривалість життя хвороб системи кровообігу, смертність від яких у 2000 р. склала 60,9 % в структурі всіх хвороб. Науково обгрунтовано та розроблено механізми адаптаційних технологій перебудови системи організації первинної медико-санітарної допомоги дорослому населенню України на моделі хворих кардіологічного профілю. Проаналізовано ефективність впровадження запропонованих імітаційних моделей адаптаційних технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-52
Шифр НБУВ: РА318668 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського