Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (43)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>K=МІКРОКОСМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Махрова Є.Г. 
Візуальні зміни лісових порід за імітації чинників глобальної екологічної кризи в мікрокосмах: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Є.Г. Махрова ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П328 в67 + П342.51 в67
Шифр НБУВ: РА372476 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Карпова О.П. 
Демонологічний дискурс прози Валерія Шевчука: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.П. Карпова ; Херсон. держ. ун-т. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Визначено необарокові, неоромантичні та постмодерні параметри творчості В.Шевчука в її демонологічному дискурсі. Виділено та докладно проаналізовано демонологію художнього макрокосму, мікрокосму та світу слова. Розроблено класифікацію демонічних образів. З'ясовано їх генезу й основні типлогічні особливості. Висвітлено художні функції демонічних образів як понадчасових рефлексій духовного життя людини у його суспільному й особистісному вимірах. Парадигму дослідженого дискурсу у творчості В.Шевчука розглянуто як сукупність пізнавальних принципів і прийомів відображення буття людського духу. Під час аналізу варіативності зазначеного дискурсу прози В.Шевчука до наукового обігу введено значний за обсягом фактичний матеріал, що ілюструє наведені наукові положення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Шевчук, В.О. 534 +
Шифр НБУВ: РА356133

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Андрусяк Н.С. 
Застосування мікрокосмних моделей для визначення порушень трофічної структури річок Західного регіону України, забруднених нафтопродуктами: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Н.С. Андрусяк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 21 с. — укp.

З'ясовано еколого-токсикологічний стан малих річок і визначено порушення трофічної структури гідроекосистем у районах нафтодобування з застосуванням мікрокосмних моделей. Здійснено комплексне оцінювання екотоксикологічного стану малих річок Лекече, Стримба та Тимениці в районах нафтодобування за комплексом гідрохімічних показників та індексів забруднення водойм. Установлено видовий склад діатомових водоростей і макрозообентосу малих річок та визначено його зміни за умов нафтового забруднення. Розроблено й апробовано метод створення лабораторних мікроекосистем акваріумного та блокового типів для визначення порушень трофічної структури малих річок Західного регіону України. Запропоновано чутливі тест-параметри гідробіонтів, які доцільно вкористовувати у разі біотестування нафтового забруднення у мікрокосмних моделях. Проведено кореляційний аналіз залежності морфофункціонального стану гідробіонтів від вмісту нафтопродуктів у воді. Визначено самоочисну здатність води даних річок, забруднених нафтопродуктами, у мікроекосистемах акваріумного та блокового типів. Створено комп'ютерну автоматизовану базу даних для прогнозування наслідків забруднення малих річок Західного регіону України нафтопродуктами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.512.2 + Е0*820*803.131 +
Шифр НБУВ: РА359862

Рубрики:

      
4.

Фролова О.Є. 
Концепція особи в освітньому вченні С. Русової: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / О.Є. Фролова ; НДІ українознав. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз концепції особи в українознавчо-освітніх дослідженнях С. Русової. Доведено, що її твори є важливим джерелом української освітньої думки, яке містить ідеї та підходи, що відповідають потребам сучасної трансформації системи освіти в Україні. Встановлено, що як предмет українознавчо-філософського аналізу освіти погляди С. Русової недостатньо досліджені. Відзначено щодо наявності спроб, зроблених з метою визначення особливостей світоглядно-філософського підгрунтя творів С. Русової та тлумачення в них особи. Зазначено про методологічну значущість для освіти та виховання особи ідей С. Русової, яка визначається їх пиродовідповідним, державницьким, правовим і гуманістичним змістом відповідно до єдності концентрів: Україна - етнос; Україна - природа; Україна - мова; Україна - нація та держава; Україна у міжнародних відносинах; Україна - ментальність, доля; Україна - історична місія. Обгрунтовано, що людина постає в освітній системі С. Русової як мікрокосм і розглядається у аспекті її суті, саморозвитку. Відзначено, що С. Русова ототожнює тип нової людини з сильною національно-орієнтованою особистістю, яка занурена в глибини національного світобачення, а також широко відкрита до досягнень європейської духовної культури. Визнаючи людський організм фізіологічним носієм, суть особи С. Русової вбачала у соціокультурній діяльності, яка спрямовує здібності організму до реалізації у певному національно-культурному середовищі. Розкрито вирішальну роль освіти як основного способу включення людини в соціокультурний простір та способу засвоєння загальнолюдських і національних моральних цінностей і норм у становленні особи. Згідно з вченням С. Русової, саме школа є одним з могутніх факторів виховання особи, формування її життєвих компетентностей і орієнтирів, духовності, моральності, національної гідності та патріотизму. Враховуючи залежність освіти від держави, вирішення проблеми соціокультурного спрямування освіти С. Русова знаходила в її гуманітаризації. Показано теоретичну та практичну значущість одержаних результатів і можливості їх використання для подальшого дослідження освітніх процесів в Україні.

  Скачати повний текст


Шифр НБУВ: РА363247

      
5.

Курбатов О.Г. 
Проблема душевної гармонії особистості в умовах духовної кризи суспільства: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О.Г. Курбатов ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 19 с. — укp.

Визначено душевну гармонію особистості як відповідність та узгодженість усіх її проявів з логікою саморозвитку буття сущого. На основі антропогенезу доведено іманентність душевної гармонії людини як мікрокосму, подібного Макрокосму. Чинники душевного складу особистості висвітлено крізь призму забезпечення ними узгодженості людини з загальносвітовим об'єктивним соціумом в індивідуальному та суспільному аспектах її буття. Особливу роль відведено колективному підсвідомому. Досліджено прояви духовної кризи суспільства як невідповідність суспільного розвитку логіці Світового Розуму та прояви дисгармонії людини на тілесному, душевному та духовному рівнях як особистісна невідповідність даній логіці. Керуючись виявленими закономірностями саморозвитку буття сущого, накреслено найбільш відповідні об'єктивній логіці шляхи подальшого розвитку суспільства та особистості (зокрема, в Україні), які повинні призвести до створення суспільства, в якому особистість - найвища цінність, що закономірно для розвитку самоусвідомлення людини як найвищої видової якості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622*31 + Ю216.2
Шифр НБУВ: РА311864 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Левчук Я.М. 
Традиційний український дитячий фольклор: когнітивні можливості формування світогляду: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Я.М. Левчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 17 с. — укp.

На матеріалі традиційного українського дитячого фольклору досліджено його когнітивні можливості формування світогляду. Основою когнітивного потенціалу українського дитячого фольклору є система формування у дитини засад кратичного (аналітичного) мислення - явищ прогностики, властивих народній дитячій субкультурі. Проаналізовано специфіку традиційного дитячого фольклору, у ньому імпліцитні можливості формування світогляду базуються на системі координат світобудови, яка спочатку пропонується дорослими, а згодом осмислюється й інтерпретується у фольклорі й ігровій культурі самою дитиною. За поєднання структурних систем світу й антисвіту, залучаючи механізми карнавалу, дитина вибудовує мікрокосм, який є фундаментом формування її світогляду. Увагу приділено етичним чинникам формування світогляду дитини, зокрема, системі народної моралі (на матеріалі колискових і прозивалок). Установлено, що за принципом "від зворотного" у прозивалках і колискових вимальовується певний образ ідеальної людини. Прогностика, виражена у закличках, примовках до комах, птахів, одержує нове смислове забарвлення у "конструюванні" соціальної складової образу життя. Дитина використовує систему стереотипів, засуджує негативні якості та стиль поведінки під впливом народної моралі - етичного й естетичного досвіду нації, який втілюється у критеріях поведінки в її середовищі. Розглянуто мотиви смерті та страждання у дитячій інтерпретації та виявлено, що переживання трагічних подій у дитячому фольклорі спричинене потребою катарсису й адаптує дитину до можливих реальних трагічних подій, трактуючи їх як природне явище, підпорядковуючи системі культурних стереотипів і норм усталеної поведінки. Дитячий оптимізм живиться інтуїтивною надією на циклічність існування всього, що її оточує, підтримується можливістю прогнозувати та впливати на власне майбутнє, прагненням до пошуку альтернативи, а також запрограмованістю дитини на оптимізацію себе та навколишнього світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш83(4УКР)-3 + Ш83(4УКР)-3
Шифр НБУВ: РА359711

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Жадько К.В. 
Феномен міжнародного туризму: соціально-філософський аналіз: автореф. дис. ... канд. філософ. наук: 09.00.03 / К.В. Жадько ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 16 с. — укp.

Обгрунтовано феномен міжнародного туризму (МТ) як прояв пізнавально-мандрівної сутності людини як істоти мікрокосмічної та політичної. Зазначено, що засобами МТ людина найбільшою мірою проявляє соціально-духовний потенціал, оскільки має можливість всебічно розгорнути атрибутивні складові субстанційної сутності - мову, народ, суспільство, державу, націю. Обгрунтовано доцільність суттєвого оновлення існуючого законодавства як основи соціально-філософських визначень наведених атрибутивних характеристик людини. Визначено детермінанти розвитку МТ, їх зміст як фактор детермінації свідомості законодавців і туристів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425.835 + Ю6*671*321
Шифр НБУВ: РА370491 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Коробка Г.О. 
Філософсько-антропологічне осмислення мови сміху: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Г.О. Коробка ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність і специфіку мови сміху як філософсько-антропологічного феномену. Проаналізовано зв'язок сміху з архаїчними ритуальними практиками. Розглянуто давні архетипові мотиви й образи у міфологічній спрямованості сміху у разі його деконструкції. Проведено систематичне дослідження основних етапів і тенденцій розвитку форм реалізації сміху як характерної риси української ментальності. Визначено філософсько-антропологічні домінанти осмислення мови сміху у контексті концепції "редукції" сміху (за М.М. Бахтіним), основна ідея якої полягає у тому, що людина (мікрокосм), носій сміху, не має власне "прямої" мови й відчуває іронічну перевагу над дійсністю, граючи з усіма речами всесвіту (макрокосм). Виділено основні різновиди антропотипу "homo ridens": Той, Хто Іронізує, особистість, що перетворюється на "клоуна", "блазня", "маріонетку", надлюдина (як його предтеча Заратустра). Визначено основні характеристики мови сміху: трансгресивність, деконструктивність, маніпулятивність і перверсивність. Виявлено джерела трансгресивності сміху в архаїчних обрядах та її підстави у філософській антропології. Доведено, що сміх має трангресивне подвоєння, смислом якого є власне повернення. Обгрунтовано об'єднуючі мотиви-фактори сміху й смерті в їх трансгресивному співвідношенні. Розглянуто основні футурологічні аспекти мови сміху. Доведено можливість використання сміху та мови як засобів маніпуляції свідомістю. Інтерпретовано новий ефект перверсивної мови сміху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.2 + Ю811.52 + Ч111.1 +
Шифр НБУВ: РА368971

Рубрики:

      
9.

Катаока Х. 
Художня модифікація культу предків в українському та японському фольклорі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Х. Катаока ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

На матеріалі українського та японського фольклору досліджено фольклорний матеріал, взємопов'язаний з культом предків. Значну увагу приділено розвитку цієї теми у культурі календарної та родинної обрядовості. Проаналізовано міфологічні образи та мотиви легенд, казок, повір'їв на генетичному та компаративному рівнях. У контексті культу розглянуто психологію етносів у їх ставленні до природи як макрокосмосу та людини як мікрокосмосу. Акцентовано увагу на архетипах води, дерева, хліба та їх функціях у контексті пошанування роду, сім'ї, батьків. Зіставлено міфологічні образи, притаманні японській та українській культурам - тотемним і анімністичним персонажам, символіці обрядової атрибутики. Висвітлено питання щодо антропологічних та історично-міфологічних зв'язків типології фольклорного мистецтва і духовності двох культур даних етносів, схожих певним чином морально й історично.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(45УКР)-6 + Ш3(54ЯПО)-6 +
Шифр НБУВ: РА344141

      
10.

Череватський Д. Ю. 
Гетерархії як форма розвитку вугільних підприємств у сучасних умовах / Д. Ю. Череватський. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вирішено важливу проблему інвестиційного забезпечення розвитку збиткових вугільних підприємств шляхом залучення до спільної виробничої діяльності недиверсифікованих фірм, які є власниками потрібного для модернізації шахт устаткування.Доповнення категоріального поля світ-системного аналізу мікрокосм-економічними поняттями забезпечило розширення галузі застосування зазначеного методу і можливість класифікації виробничих систем із недиверсифікованими фірмами як гетерархій, що мають властивості індустріальних парків, державно-приватних партнерств, екстернальної економіки та мьобіусної форми. Із використанням запропонованої однофакторної виробничої функції встановлено, що імперативом інвестиційної політики для шахт із несприятливими умовами експлуатації має стати забезпечення максимально можливого виробничого навантаження.Доведено раціональність зміни парадигми вуглевидобування в Україні та диверсифікації діяльності вугільних підприємств на засадах гетерархій у вигляді індустріальних парків за участю енергетичних компаній.Ключові слова: гетерархія, вугільне підприємство, інвестиційне забезпечення, індустріальний парк, екстернальна економіка, мьобіусна форма, виробнича функція, диверсифікація.^UThe solution of an important scientific problem of investments to support unprofitable and low-profit enterprises which require re-equipment and modernization has got theoretical substantiation and practical implementation.Introduction concepts of microcosm-empires, microcosm-economies, minisystems, as well as microcosm-heterarchies to the categorical field of the world-system analyses allow to apply this method to the study of economic and organizational relations of microeconomic entities in the coal industry and classify non-diversified firm production systems as a heterarchies, i.e. techno-economic systems under the management of two or more interdependent equivalents in terms of impact on this system of business processes centers.The classification of the variants of two heterarchy members' relations, each of which may or may not be the owner, investor, producer of products, has been obtained using the method of trigrams - a total of 34 possible combinations.In accordance, with the attributes "property - investment - management" on the basis of hexagrams, the classification of relationships between a state-owned enterprise and a private firm as a public-private partnership has been developed. It is proved that heterarchies with the participation of non-diversified coal mining companies are not a form of public-private partnership, unlike heterarchies with the participation of technological non-diversified firms that lease stationary mine installations (operate under a concession agreement).It is substantiated that coal mining heterarchies have properties of industrial parks, economies with external effects and Möbius form organizations (business structures that use assets not belonging to them free of charge).It is determined that heterarchy, due to the external effects of their economy, has greater stability in difficult economic conditions in comparison with the hierarchical forms of traditional coal mining enterprises.Based on the concept of externality effect markets, approaches have been developed to optimize each mine operator's production modes. For a state-owned mine, under certain conditions, the most profitable option for participation in the heterarchy may be to delegate mining of coal to a private non-diversified firm and to specialize in providing production services to that firm.A coal mine enterprise logarithmic one-factor production function with the compositum mixtum as argument the value of which is equal to the annual costs is proposed.Using the production function, it is determined that enterprises operating under difficult mining and geological conditions require the maximum possible production load, which should become an imperative of investment policy to reform the coal industry.The established global pattern of low coal prices, strengthening the requirements for sustainable development and decarbonization of national economies require coal companies to change the coal mining paradigm in favor of energy diversification of mines, in particular by engaging in renewable energy. The second factor in favor of diversification is the desire to preserve jobs in the mining regions. The main condition for successful energy diversification of mines is adequate investments.The effectiveness and rationality of the conceptual approach developed with the direct participation of the author to the shaft heterarchies creation to intensify investment processes in the domestic coal industry, proved by applying on the state mine "Krasnoarmeyskaya-Zapadnaya" № 1 corporate the development of the shaft field. With the involvement of a private company, an informal industrial park was created, which according to the above classification is a microcosm-heterarchy. This allowed to turn the unprofitable mine into the most powerful coal mining enterprise in Ukraine. Currently, the activity of three coal mining companies, which formed heterarchies with two state-owned coal enterprises in the Donetsk region has been confirmed. The Donetskstal Company reached the greatest development of the organizational and production form of heterarchies.It has been warranted that the most promising direction of diversification of coal enterprises is the creation of heterarchies in the form of industrial parks with the participation of energy companies. In the cross-sectoral partnership, the coal industry and renewable energy are mutually beneficial, and the infrastructure that provides external effect and integrates both industries is the storage of energy resources on the basis of mines. In addition, distributed-generation coal plants at mines are able to ensure the revival of germanium production in Ukraine, which is a strategically important resource for modern industrial development in Ukraine and the world.Keywords: heterarchy, coal enterprise, investment support, industrial park, economies with external effects, Möbius form, production function, diversification.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Льохарт Д. О. 
Сакральний дискурс поетичної творчості Віри Вовк: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / Д. О. Льохарт. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню категорії sacrum (сакрального) ухудожньому світі поезії Віри Вовк. Детального аналізу питання художньогоосвоєння тем, мотивів та образів поетичного доробку Віри Вовк у контекстірелігійного та міфологічно-ритуального світобачення та категорії сакральногодосі не було створено.Важливим видається з’ясування мистецького відображення і поєднаннярелігійного та міфо-ритуального світовідчувань, християнського таязичницького світоглядів у поезії Віри Вовк, які надають нові сенситрадиційним сюжетам, образам і мотивам її поетичного світу. Не меншважливими бачиться з’ясування відповідності тенденціям розвитку художньогомислення та засобів релігійного світовідображення поетеси тенденціямрелігійної поезії в українському та світовому літературному процесі другоїполовини ХХ – початку ХХІ століть.Результати дослідження засвідчують, що Віра Вовк у своїй поетичнійспадщині створила й особливу художню візію Всесвіту, представившиособливу поетологічну космічну концепцію світобудови – макрокосмосу буттята мікрокосмосу людської екзистенції. Ця мистецько-філософська структура їїхудожнього світу украй багатопланова, вона поєднує у собі й особливиймистецький макрокосмос Усесвіту з розсипом галактик, чорних дір, зірок ісвітла від нього, й особливий мікрокосмос власної душі. При цьому їїмікрокосмос не стає вираженням лише її власного духовного і духового світу, аводночас і Людини загалом, і української людини зокрема.Доведено, що поетичний світ Віри Вовк можна розглядати як певнухудожню матрицю, яка пронизана сакральними образами, темами й мотивами,що ґрунтована на християнському світогляді й світовідчуванні поетеси. Вонастворила особливий поетологічний художній замисел Універсуму, мистецькувізію космічної світобудови – макрокосмосу буття людства (а, зокрема, –українського народу) та мікрокосмосу людської екзистенції – власної людськоїдуші – як виразника душі української людини.^UThe dissertation is dedicated to the study of the category sacrum (the sacred) inthe artistic world of Vira Vovk's poetry. A detailed analysis of the issue of artisticmastering of themes, motifs and images of Vira Vovk's poetic work in the context ofreligious and mythological-ritual worldview and the category of the sacred has notyet been created.It is important to find out the artistic reflection and combination of religiousand mytho-ritual worldviews, Christian and pagan worldviews in Vira Vovk's poetry,which give new meanings to traditional plots, images and motifs of her poetic world.Equally important is the clarification of the correspondence between the trends in thedevelopment of the poet's artistic thinking and the means of the religiousrepresentation of the poet to the trends of religious poetry in the Ukrainian and worldliterary process of the second half of the 20th and the beginning of the 21st centuries.The results of the research prove that Vira Vovk in her poetic heritage alsocreated a special artistic vision of the universe, presenting a special poetic cosmicconcept of the universe – the macrocosm of being and the microcosm of humanexistence. This artistic and philosophical structure of her artistic world is extremelymultifaceted, it combines both the special artistic macrocosm of the Universe with thescattering of galaxies, black holes, stars and light from it, and the special microcosmof her own soul. At the same time, her microcosm does not become an expression ofonly her own spiritual and spiritual world, but at the same time of Humanity ingeneral, and of Ukrainian people in particular.It is proved that the poetic world of Vira Vovk can be considered as a certainartistic matrix, which is permeated with sacred images, themes and motifs, which isbased on the Christian worldview and worldview of the poetess. She created a specialpoetic and artistic conception of the Universe, an artistic vision of the cosmicuniverse – the macrocosm of the existence of humanity (and, in particular, theUkrainian people) and the microcosm of human existence – one's own human soul –as an expression of the soul of the Ukrainian person.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського