Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (32)Реферативна база даних (252)Книжкові видання та компакт-диски (55)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛОГІЧНА$<.>+<.>K=ІСТИНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 40
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Трипольська В.В. 
Автоматизована ідентифікація підписів як бінарних зображень у просторі ознак перетворення Радона на основі нейромережевого підходу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / В.В. Трипольська ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 2003. — 17 с.: рис. — укp.

Запропоновано підхід від бінарного зображення підпису до напівтонового на основі перетворення Радона, що дає характерні "яскраві" точки для кожного екземпляра. Розроблено методи виділення характерних ознак підпису, які визначають його за автоматизованої ідентифікації (істина або підробка), у просторі вейвлет-перетворення, псевдофазовій системі координат, розкладання у сингулярних базисах; вектор параметрів, який інваріантний до повороту, обертання та зсуву на основі моментів Ху та Церніке. Для зменшення розміру простору ознак запропоновано створення карти підпису. Розроблено програмне забезпечення для вирішення розглянутої задачі. Наведено методичну та алгоритмічну базу автоматизованої ідентифікації та аналізу бінарних підписів на основі розроблених інтегральних методів виділення ознак, ефективність якої обгрунтовано теоретично та підтверджено впровадженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.632.4 + Х894.15в601 +
Шифр НБУВ: РА324827

Рубрики:

      
2.

Бичков'як О.В. 
Єдність істини, добра і краси у філософії В.С.Соловйова: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.В. Бичков'як ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено процес формування у філософії В.С.Соловйова ідеї єдності істини, добра та краси, розкрито особливості інтелектуального, морального й естетичного вимірів даної єдності, визначено релігійний зміст кожного з них. Висвітлено погляди В.С.Соловйова на єдність істини, добра та краси у контексті західноєвропейської філософської думки та показано оригінальність соловйовського вчення. Визначено місце істини, добра та краси у структурі світоглядних орієнтацій сучасної людини, встановлено значення вчення російського мислителя у формуванні духовності засобами навчально-виховного процесу. Розглянуто неподільний зв'язок істини, добра та краси з поняттям любові. Обгрунтовано твердження, що любов є центром та одночасно синтезуючим початком для єдності цих трьох понять. Доведено, що істина, добро та краса є основою формування духовності, тому впровадження даних понять у виховний процес сприяє становленню всебічно розвиненої особистості й її гармонійному розвитку. З'ясовано, що для В.С.Соловйова будь-яке пізнання є глибоко суб'єктивним, а в пізнанні істина ніколи не проявляється у чистому вигляді, вона завжди осмислюється людською особистістю, що надає свободу й активність у пізанні. Встановлено, що процес пізанання не є пасивним сприйняттям божествених ідей, це - зустрічний процес, точка перетину двох світів, процес боголюдський, а істиною може бути лише благо та краса. Обгрунтовано твердження, що повна істина цілісна. Зроблено висновок, що проблема єдності істини, добра та краси у філософії В.С.Соловйова мала важливе онтологічне та гносеологічне значення для подальших рефлексій російської філософської думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)51-578.4 +
Шифр НБУВ: РА350564

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Вінтонів С. З. 
Істина як соціокультурна категорія в гуманітарному знанні: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.04 / С. З. Вінтонів ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено істину як цілісну соціокультурну категорію, без коректного використання якої не може бути повноцінного розуміння специфіки становлення, функціонування та розвитку гуманітарного знання. Показано, що в гуманітарному та соціальному знанні існують поняття, якими заміщається категорія істини в конкретній області знання. Це такі поняття, як "правда", "користь", "міф", "ідеологія", "ідеал" тощо. Визначено, що кожне з них несе своє смислове навантаження, усі вони виконують будь-яку соціальну функцію, проте підміна понять може призвести до того, що знання буде орієнтовано не на істину, а, у кращому разі, на "соціальну прийнятність".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю226.0 + Ю6*671
Шифр НБУВ: РА374766 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Прядко Н.А. 
Людина у контексті релігійно-філософської рефлексії І.Гізеля: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Н.А. Прядко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Визначено основні тенденції вивчення творчості І.Гезеля в наукових працях XIX - першої половини XX ст. та проаналізовано теоретико-методологічні засади дослідження його філософії у сучасній літературі. Висвітлено основні положення натурфілософської концепції І.Гезеля у контексті парадигми "Бог - світ - людина" у аспекті гуманістичних і барокових тенденцій, які визначили домінування пантеїстичних і деїстичних елементів у тлумачені співвідношення Бога і природи, людини та Всесвіту. Визначено та систематизовано категорії, на яких базується формування поняття "внутрішня людина" у філософії І.Гізеля, а саме: "істина", "віра", "воля", "свобода", "щастя". Відтворено своєрідне розуміння І.Гізелем людини як "диспозиційного чинника" та "ноуменальної цілісності", згідно якого суть людини розглядається через спонукальність, яка дає змогу досягти єдності душі та тіла та визначає її неповторну духовну індивідуальність. Систематизовано нові тенденції трактування етичних норм християнської моралі у релігійно-філософському вченні І.Гізеля, за якою людина розглядається як індивідуальність, що поєднує духовні цінності, визначені божою мудрістю, та власний розум і волю. Виокремлено концепцію "громадянського гуманізму", що становить оригінальне бачення смислових факторів буття людини І.Гізелем, яке базується на усвідомленні значимості й неповторності людської індивідуальності не лише перед Богом, а й перед суспільством, а це призводить до вдосконалення як окремої особистості, так і суспільства в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)44 + Э37-422.2 +
Шифр НБУВ: РА337513

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Чернов І. О. 
Людиновимірність економічного розвитку суспільства: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.03 / І. О. Чернов ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 20 с. — укp.

Визначено зміст понять "суспільство", "економіка", "економічний розвиток", "людський розвиток", з'ясовано атрибути, прояви, індекси "людяності" економічного розвитку. Подано визначення концепту "економічна істина", досліджено його значення для господарської діяльності людини. Проаналізовано об'єктивні та суб'єктивні чинники розгортання гуманістичних складових економічного розвитку, особливості процесу соціалізації економічних інтересів. Виокремлено світоглядні настанови, які є передумовою людиновимірчої спрямованості та результативності господарської діяльності. Обгрунтовано висновок, що посилення людиновимірності економічного розвитку є необхідною вимогою подальшого просування соціуму в XXI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*665 + У01 а1
Шифр НБУВ: РА381344 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Вовковінський М.І. 
Методика формування педагогічної техніки майбутнього вчителя трудового навчання засобами тренінгу: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / М.І. Вовковінський ; Черніг. держ. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено основні проблеми формування педагогічної техніки у майбутніх учителів трудового навчання як основи педагогічної майстерності. Розкрито сутність таких понять, як "педагогічна техніка", "техніко-тактична підготовка", "тернінг", "тренінговий механізм", "закономірності педагогічної техніки", "логічна конструкція", "вихідні уміння", "прояви-діагностика вихідних умінь". Запропоновано структурно-функціональну схему педагогічної техніки у контексті педагогічної майстерності. Обгрунтовано закономірності педагогічної техніки та створено тренінгові механізми, впровадження яких сприяє формуванню у студентів даного професійного уміння. З метою визначення рівня його сформованості розроблено діагностичну модель оволодіння педагогічною технікою. Обгрунтовано, що тренінгову підготовку студентів у процесі дослідно-експериментальної роботи доцільно проводити на базі таких навчальних предметів, як педагогічна майстерність і методика трудового навчання. Експериментально перевірено сформованість педагогічної техніки майбутніх учителів трудового навчання, проаналізовано їх особисте ставлення до обраного фаху. Зроблено висоновок, що оволодіння студентами зовнішньою та внутрішньою технікою забезпечує такий рівень педагогічної майстерності, який створює можливості для реалізації особистісно-орієнтованого підходу у процесі навчання та виховання учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Ж.р(4УКР)3-2 +
Шифр НБУВ: РА361948

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Іордакі Н.А. 
Методологічні засади виховання духовності: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Н.А. Іордакі ; Харк. військ. ун-т. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Проведено історико-філософське дослідження духовно-особистісної проблематики, що розкрило історичну мінливість понятійного поля та сприяло визначенню сучасного трактування таких понять, як "особистість", "духовність", "виховання", "духовні основи особистості", " добро", "істина", "любов", "свобода", "творчість" і "краса". Встановлено системність, діалектичний взаємозв'язок і рядоположення духовних основ особистості та здійснено експлікування духовних основ на найбільш важливі якості духовного світу особистості, завдяки яким можливе його формування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622 + Ю6*622 + Ю6*622 + Ю6*622
Шифр НБУВ: РА324711

Рубрики:

      
8.

Лісниченко С.В. 
Містобудівна оцінка якості житлового середовища: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.20 / С.В. Лісниченко ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз методів визначення якості житлового середовища та морального зношення забудови. Визначено елементи, що відображають споживчу якість житлового комплексу. Установлено, що визначення якості даного середовища доцільно проводити з урахуванням суспільного попиту населення щодо елементів житлового середовища. За результатами соціологічного дослідження одержано дані про цей попит, проведено їх аналіз і порівняння з методикою визначення морального зношення. Принципово новим підходом є побудована для умов ринкових відносин структурно-логічна та математична модель, яка дозволяє визначити якість окремих елементів житлового середовища багатоповерхової та садибної забудови, а також житлового комплексу в цілому на підставі суспільного попиту. Розроблено методи та моделі визначення якості житлового середовища, коригування вартості житлового фонду залежно від його якості, з'ясування ефективності капітальних вкладень до модернізації (реконструкції) забудови з урахуванням показника якості житлового середовища. Розроблено структурну модель класифікації об'єктів житлового фонду за якістю. Обгрунтовано пропозиції щодо проведення модернізації (реконструкції) забудови залежно від ступеня якості. Визначено залежність вартості житлового фонду від показника його якості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.21-07-09 +
Шифр НБУВ: РА349556

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Абдулла А. 
Політика і подія істини: актуальність соціальної філософії А. Бадью: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / А. Абдулла ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2010. — 14 с. — укp.

Встановлено, що політика істини виникає та реалізується в реальних і вкрай динамічних ситуаціях. Зазначено, що правильна політика істини є революційною або насиченою новими подіями, які не повторюють попередні. В концепції А. Бадью істина політичної події - це процес емансипації, який постійно оновлюється. Істина визначається ним як "родова" в тому значенні, що вона не зводиться до жодного логічного правила або ознаки, але "пробігає" всі можливі в даному контексті правила й ознаки. Реальна істина політичної події була і є нова істина, а теорія істини політичної події - це завжди теорія творення, процес творчості. Встановлено домінуюче відношення політики до інших родових процедур філософії (матеми, поеми та любові), оскільки останні вже передбачають соціальність і, відповідно, політику як свою передумову. Обгрунтовано принципове значення уявлення А. Бадью щодо "вірності політичній події" для розуміння етичної системи французького філософа, в якій відсутність подібної вірності виступає формою соціального зла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6 г(4ФРА)6 д Бадью, А.
Шифр НБУВ: РА376177 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Прилуцький П.В. 
Проблема істини у кримінальному судочинстві України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / П.В. Прилуцький ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему встановлення істини у кримінальному судочинстві України, проаналізовано історію виникнення, розвитку та вирішення даного питання. Розглянуто етимологію поняття "істина" та його співвідношення з категоріями "повнота", "всебічність" та "об'єктивність" у кримінальному процесі. Здійснено диференціацію учасників кримінального судочинства за їх функціональною роллю щодо встановлення істини у кримінальній справі. Розглянуто теоретичні аспекти доказування як способу встановлення істини у кримінальному процесі, визначено його відмінні ознаки з судово-процесуальним пізнанням. Досліджено проблеми розробки та використання системи засобів доказування у кримінальному процесі України. Проаналізовано особливості формування внутрішнього переконання судді у кримінальній справі, виявлено негативні фактори, які можуть впливати на даний процес, запропоновано напрямки подолання їх негативної дії. Зроблено висновок про недоцільність відмови від категорії "істина" у кримінальному процесі, сформульовано пропозиції щодо удосконалення системи засобів доказування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)-2 + Х893.9(4УКР)4 +
Шифр НБУВ: РА344548

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Дорофей С.В. 
Психологічні особливості формування здатності до логічної класифікації у молодших школярів: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / С.В. Дорофей ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Проведено теоретико-експериментальне дослідження та виявлено, що логічна класифікація є однією з фундаментальних операцій мислення та базою подальшого розумового розвитку дитини. У молодшому шкільному віці дитина може здійснювати різні види групувань, а саме: класифікацію, серіацію, заміщення, встановлення симетрії, тобто групування аддитивного порядку. Запропоновано зміст поняття "класифікація" як узагальнення виокремлених ознак предметів і явищ, що дозволяє групувати об'єкти за видовими, родовими й іншими ознаками. Установлено взаємозв'язок між показниками інтелекту й особливостями логічної класифікації. Це підтверджує припущення, що вищий рівень інтелекту певною мірою залежить від рівня й особливостей розвитку логічної класифікації. З'ясовано, що показник "логічна класифікація" взаємопов'язаний з академічною успішністю й інтелектом. У процесі формувального експерименту покращено показники операції логічної класифікації у молодших школярів. Розвиток їх логічних операцій здійснено завдяки використанню непрямого методу навчання і методу моделювання. Дані методи сприяють підвищенню показників класифікації та покращанню академічної успішності учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.513.1 + Ю983.402.1 + Ч421.221 +
Шифр НБУВ: РА351642

Рубрики:

      
12.

Мельнікова Ю.О. 
Романічна проблематика християнського міфу у "Quid est Veritas " ("Що є істина ") Наталени Королеви: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ю.О. Мельнікова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено жанрову ідентифікацію твору "Quid est Veritas " ("Що є істина ") Н.Королеви, що має властивості історичного роману-легенди, є синтезом канонічних і неканонічних (апокрифи, агіографія) текстів раннього християнства та романтичної традиції сучасної літератури. Зроблено спробу з'ясувати своєрідність романного мислення письменниці, її авторської інтерпретації сакральних подій, взаємопов'язаних з містерією Раббі Галілейського, доведено мотиви виправдання вчинків Понтія Пілата, Марії Магдалини та інших персонажів, характери яких випробовувалися за екстремальної ситуації краху Римської імперії та утвердження нової Віри. З'ясування жанрової відповідності роману-легенди "Quid est Veritas " сприяє уточненню понятійного апарату генології та виявленню значення Наталени Королеви в еволюції українського історичного роману.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 Королева, Н. 534 + Ш5(УК=4ЧЕХ)-4 Королева, Н. 534 +
Шифр НБУВ: РА349284

Рубрики:

      
13.

Мельнікова Ю.О. 
Романічна проблематика християнського міфу у "Quid est Veritas " ("Що є істина ") Наталени Королеви: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ю.О. Мельнікова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено жанрову ідентифікацію твору "Quid est Veritas " ("Що є істина ") Н.Королеви, що має властивості історичного роману-легенди, є синтезом канонічних і неканонічних (апокрифи, агіографія) текстів раннього християнства та романтичної традиції сучасної літератури. Зроблено спробу з'ясувати своєрідність романного мислення письменниці, її авторської інтерпретації сакральних подій, взаємопов'язаних з містерією Раббі Галілейського, доведено мотиви виправдання вчинків Понтія Пілата, Марії Магдалини та інших персонажів, характери яких випробовувалися за екстремальної ситуації краху Римської імперії та утвердження нової Віри. З'ясування жанрової відповідності роману-легенди "Quid est Veritas " сприяє уточненню понятійного апарату генології та виявленню значення Наталени Королеви в еволюції українського історичного роману.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 Королева, Н. 534 + Ш5(УК=4ЧЕХ)-4 Королева, Н. 534 +
Шифр НБУВ: РА349284

Рубрики:

      
14.

Макаренко Ю. Г. 
"Театр абсурду" в пізній творчості Едварда Олбі: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.04 / Ю. Г. Макаренко ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2011. — 20 с. — укp.

Встановлено, що упродовж пізнього етапу творчості Е. Олбі використовує елементи "театру абсурду" у п'єсах, накладаючи авангардистські техніки на реалістичну основу, що відрізняє американського абсурдиста від європейського. Визначено домінанту художнього стилю пізніх творів - тяжіння до синтезу реалістичного, модерністського та постмодерністського дискурсів. Виявлено, що за формою та структурою пізні тексти Е. Олбі тяжіють до постмодернізму, в той час як за внутрішньою суттю - це модерністські твори, для яких смисл, істина й їх пошуки залишаються важливими. Автор звертається до різних художніх прийомів не тільки з метою експерименту й оновлення американської драми, а й для того, щоб передати складну та неоднозначну американську дійсність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СПО)6-4 Олбі Е. 536
Шифр НБУВ: РА381763 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Макаренко Л.О. 
Теоретичні закономірності дії правових приписів: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Л.О. Макаренко ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Висвітлено основі концептуальні підходи щодо обгрунтування сутності правового припису. Вперше в Україні створено класифікацію правових приписів за юридичною силою. Запропоновано визначення даного поняття як державно-владного веління загального характеру, що міститься у тексті нормативно-правового акта та якому притаманні елементність, цілісність, логічна завершеність та формальна визначеність. Встановлено спільні ознаки та відмінності між правовими нормами та приписами, охарактеризовано їх своєрідність. З'ясовано теоретичні закономірності дії правових приписів у часі, просторі та за колом осіб. На підставі аналізу нормативних джерел та вітчизняного досвіду юридичної діяльності встановлено особливості дії правових приписів у процесі правозастосування та її залежність від форми реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 +
Шифр НБУВ: РА334712

Рубрики:

      
16.

Котусенко В.В. 
Теорія аналогії буття у філософії Томи Аквінського: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / В.В. Котусенко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості та межі застосування філософської мови у разі використання засадничих понять "благо", "суще", "істина", "краса". Розглянуто вчення Томи Аквінського про аналогію буття та рецепцію його основних положень у подальшій традиції томізму. Розкрито складність формування методу аналогії у Аквіната під впливом традицій аристотелізму та неоплатонізму, вплив теологічної, метафізичної, етичної та логічної проблематики на його застосування. Наведено переклад з латинської мови на українську певних текстів Томи Аквінського, в яких йдеться про аналогію буття. Доведено, що висловлення за аналогією у Аквіната є універсальним методом формування судження з використанням засадничих понять не лише у метафізиці та теології, але і в етиці та теорії пізнання. Таким чином, томістичне вчення про аналогію буття є актуальним у сучасних дискусіях про легітимність і межі застосування філософської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)414-353 +
Шифр НБУВ: РА356692

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Демуз І.О. 
Українське питання в Російській імперії на початку ХХ ст. Історіографія: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.О. Демуз ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

В історичному й об'єктивному аспектах узагальнено досягнення дорадянської, радянської, пострадянської, сучасної історіографії та історіографії діаспори щодо дослідження українського питання в Російській імперії на початку XX ст. Зроблено критичну оцінку стосовно достовірності ряду фактів і висновків, які в радянський період сприймалися дослідниками як незаперечна істина. Проведено історіографічний огляд публікацій останніх років і розкрито їх значення для суттєвого переосмислення досліджуваної проблеми. Запропоновано періодизацію нагромадження знань у науковій літературі з історії вирішення українського питання в Російській імперії початку XX ст. Висвітлено перспективи подальших наукових розробок у галузі вивчення української національної проблематики початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-56 + Т3(4УКР)52-56 +
Шифр НБУВ: РА359540

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Шкрабалюк А.О. 
Феномен свободи у творчості Т. Шевченка: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / А.О. Шкрабалюк ; НАН України, Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексний аналіз і запропоновано нове прочитання творів Т. Шевченка у контексті філософської проблеми свободи і пов'язаних з цією категорією морально-ціннісних домінант, зокрема, таких, як Бог, істина, слава, добро, правда, справедливість, любов. Розкрито сутність концепту "свобода" як філософського, культурного й естетичного поняття. Досліджено вплив українського фольклору на формування концепту "свобода" у світогляді Т. Шевченка. Виявлено спільні та відмінні ознаки у трактуванні ідеї свободи у творчості Т. Шеченка та філософській системі Г. Сковороди. Простежено вплив світового романтизму на трактування поняття "свобода" у світогляді та творчості Т. Шевченка. Осмислено ідею свободи у святому Письмі, розглянуто особливості її інтерпретації у творах поета. Проаналізовано концепції щодо визначення сутності досліджуваного поняття в епоху романтизму. На підставі різних філософських інтерпретацій ідеї свободи розроблено її узгальнену класифікацію. Дослідження проблеми свободи у творості Т. Шевченка здійснено у контексті розгляду таких типів свободи: фізичної, соціальної, національної (як різновиду зовнішньої), моральної та духовної (як різновиду внутрішньої) свободи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Шевченко Т. Г. 54
Шифр НБУВ: РА372543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Бойко О.В. 
Формування мовленнєвої активності дітей старшого дошкільного віку в процесі навчання англійської мови: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.08 / О.В. Бойко ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему формування мовленнєвої активності дітей старшого дошкільного віку у процесі вивчення англійської мови. Розкрито сутність і структуру, обгрунтовано необхідність і можливості розвитку даної якості. Розроблено й експериментально перевірено модель формування англомовної мовленнєвої активності за трьома визначеними напрямами (навчальні заняття з англійської мови, позаурочна робота з дітьми та робота вдома). Запропоновано визначення понять "активність" і "мовленнєва активність". Удосконалено методику, обгрунтовано педагогічні умови (комунікативна спрямованість, диференціація та індивідуалізація процесу навчання, наявність позитивних емоційних стимулів), визначено критерії (мотиваційний, змістовий, вольовий), показники (бажання спілкуватись англійською мовою, позитивне ставлення дошкільників до занять, розвиток пізнавального інтересу, прагнення дітей до вивчення англійської мови, розуміння змісту англомовної лексики, опанування англомовних лексико-граматичних навичок, логічна послідовність у складанні діалогічного та монологічного висловлювань англійською мовою) та рівні сформованості англомовної мовленнєвої активності у старших дошкільників. Експериментально підтверджено ефективність нової методики та педагогічних умов формування англомовної мовленнєвої активності у старших дошкільників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411.382.5 + Ш143.21-910.33 +
Шифр НБУВ: РА363089

Рубрики:

      
20.

Держко І. З. 
Ціннісний вимір антропологічних смислів класичної і некласичної метафізики: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук : 09.00.05 / І. З. Держко ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 32 с. — укp.

Проаналізовано генезу та сутність ціннісного змісту класичної та некласичної метафізики в контексті креативів мислення певних історичних епох. Внаслідок проведеного дослідження виявлено витоки аксіологічно-антропологічних смислів метафізичних стратегій інтелектуального пізнання, які не можуть редукуватися до ідеологічних схем, оскільки завжди є синтезом кількох духовних чинників - раціональних, ірраціональних, онтологічних, феноменологічних, екзистенційних, персоналістичних. Доведено, що метафізична традиція на підставі трансцендентності обумовила введення інтенцій аксіологічних і антропологічних смислів класичної та некласичної метафізики у творчих концептах: "вільний дух", "цінність людини", "аксіологічне самовизначення". Визначено особливості релевантних підходів у вивченні антропологічних значень метафізичного знання в аргументуванні методологічних пріоритетів у дослідженні взаємозв'язку моральних, духовних, екзистенційних смислів, які базуються на єдності комунікативної, номінативної, когнітивно-гносеологічної функцій, призводять до ширшої картини відображення ціннісних смислів буття. Метафізика досліджує межові (помежові) концепти, які мають ідеальний статус. На відміну від теоретичних конструктів науки вони є не результатом багатоступеневої абстракції, а початковою умовою існування об'єктів інших типів. У зв'язку з цим критерій метафізичного полягає в тому, що воно постає трансцендентальною умовою існуючого. Протиставляючи видимість реальності, явище сутності, можливість дійсності, метафізика прагне дійти до помежових основ буття і в нескінченному процесі опосередкувань досягти точки, де істина набуває безумовного характеру. Метафізика утворює ідеальний смисловий зміст усіх сфер соціуму. Як специфічний спосіб мислення епохи, метафізика забезпечує розвиток людини - через накопичення нового досвіду і нових методів пізнання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю21 г(0)
Шифр НБУВ: РА382086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського