Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (15)Книжкові видання та компакт-диски (26)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш401.444.2$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
1.

Ганюкова К.О. 
Еволюція історичної повісті в українській літературі ХІХ - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / К.О. Ганюкова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 19 с. — укp.

Уперше в українському літературознавстві досліджено історичну повість ХІХ - початку ХХ ст., систематизовано ідейний зміст повчальності її художніх текстів як втілення морально-етичного досвіду історії вітчизняного державотворення. Встановлено єдність комплексу творів історичного повістярства в його еволюції від класицистичної та преромантичної прози проміжної жанрово-стильової приналежності до якісних, довершених зразків історичної повісті, її різновидів і модифікацій, головними критеріями класифікації яких виступили достовірність зображення історичної реальності, розвиток майстерності для моделювання образів історичних та вигаданих персонажів, збагачення зображально-виражальних засобів, а також протиріччя між різноспрямованими тенденціями у творчості одного автора та способи їх вирішення. Розглянуто проблеми дослідження історичної повісті як способу функціонування художнього мислення та відображення провідних соціоментальних комплексів певної історичної епохи, ідей, продуктивних для сучасного історичного процесу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-334 + Ш401.444.2 +
Шифр НБУВ: РА327231

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Пешорда Дамір 
Жанрові модифікації сучасного історичного роману: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Дамір Пешорда ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Львів, 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено жанрові модифікації сучасного історичного роману в світлі історико-літературних змін у поетиці жанру. На матеріалі сучасного хорватського та українського літературного романів (із використанням парадигматичних творів з інших європейських літератур) досліджено різні типи романів цього жанру. На підставі виділених у результаті дослідження базових критеріїв класифікації розроблено типологію сучасного історичного роману. У науковий обіг уведено новий типологічний поділ історичного роману на чотири основні типи: класичний або справжній, романтичний, модерний та постмодерний.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.444.2 + Ш5(4УКР)5-334 + Ш5(4УКР)6-334
Шифр НБУВ: РА314414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Постова Н.С. 
Поетика романтичного історичного роману: "Собор Паризької богоматері" В.Гюго: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Н.С. Постова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено романтичний історичний роман як естетичну цілісність і особливий етап у розвитку романного мислення. Вивчено проблеми художнього освоєння історії, усвідомлені як філософське та творче завдання в естетиці раннього романтизму Франції. Висвітлено полеміку французьких романістів доби Реставрації з вальтерскоттівською моделлю жанру. Зазначено, що національний рух до жанру та своєрідність його поетики обумовлені діалектичним тяжінням - відштовхуванням від традиції класицизму. Визначено специфіку французького романтичного варіанта жанру драматизмом безпосереднього соціального досвіду. Зазначено, що роман В.Гюго "Собор Паризької Богоматері" втілює трагедійний та особистісний пафос суб'єктивного переживання історії, властивого для романтичного типу історичного роману. Поетику роману розглянуто в єдності загальноромантичного, національно-характерного та індивідуально-творчого начал. Однією з принципових художніх домінант твору постає образ автора (авторський герой), визначальний для універсалізуючої концепції жанру. Ця концепція передбачає діалогізм культурних начал та жанрових мов різних епох: античність, міська та клерикальна культура Середньовіччя, що утворюють нову цілісність у художньому світі романтичного роману В.Гюго. Новий характер історизму в романі Гюго полягає в "кодуванні" художніх мов у культурному просторі та своєрідності сприйняття його як цілісності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.444.2 + Ш5(4ФРА)-4 Гюго В. 534
Шифр НБУВ: РА320911 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Цуркан 
Роман Михайла Старицького "Розбійник Кармелюк": типологія жанру: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ігор Миколайович Цуркан ; Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр)5-4 Старицький,М.П. 534 + Ш401.444.2
Шифр НБУВ: РА319046

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Меншій А.М. 
Романи Юрія Хорунжого і українська історико-біографічна проза 60-90-х років XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / А.М. Меншій ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено історико-біографічні романи Ю. Хорунжого "Борвій", "Злет і заземлення Григорія Полетики", "Любов маєш - маєш згоду", "Вірую" в контексті української історико-біографічної прози 1960 - 1990 рр. Простежено мистецьку еволюцію письменника в жанрі художньої біографії. Установлено типологічні ознаки романів, визначено засоби використання асоціативно-психологічної організації біографічного матеріалу, ідейно-естетичну роль історичних документів у художньому відтворенні подій та характерів. Розкрито специфіку творення образу головного героя в художніх життєписах. З'ясовано місце романів серед творів цього жанру й логіку ідейного, художнього, проблемно-тематичного зв'язку творчості письменника з попередниками й сучасниками, показано його новаторство в жанрі історико-біографічного роману.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 + Ш5(4УКР)6-4 Хорунжий,Ю. 534 + Ш401.444.2 +
Шифр НБУВ: РА327146

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Бойко Н.Т. 
Українська історична проза другої половини ХІХ ст. (історичні джерела та художній дискурс): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.Т. Бойко ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

На підставі дослідження публіцистичної, художньої та епістолярної спадщини проланалізовано історіософські погляди історичних романістів другої половини XIX ст., їх самобутність і новаторство в ідейно-естетичній реалізації концепції історичного твору. Розглянуто складові поетики історичної прози зазначеної доби, які ще не були об'єктом дослідження: точку зору автора та "літописця" та художні форми її вираження, інтерпретацію, засоби та прийоми трансформації джерела, "чужу мову" оповідача. Найпоширенішим історичним джерелом у другій половині XIX ст., поряд з козацькими літописами, були науково-публіцистичні історичні монографії М.Костомарова та інших істориків. Досліджено проблему художніх особливостей історичної прози. Зроблено висновок, що в історичній романістиці другої половини XIX ст. утвердився документалізм, про що свідчить ідентичність фабул творів різних авторів і спроби імітації джерела. Відзначено, що насиченість документальної бази та її трансформація може бути різною та тісно пов'язаною зі стильовою манерою автора. Показано, що в аналізованих творах у різних співвідношеннях синтезується документальна основа та художній вимисел. Зазначено, що історична проза даного періоду значною мірою художньо популяризує історичні науки, приводить читача до сміливіших і радикальніших узагальнень, сприяє формуванню національної ментальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)52-334 + Ш401.444.2
Шифр НБУВ: РА320472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Приходько В.Б. 
Український та російський історичний роман кінця XX століття: проблема національного характеру: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / В.Б. Приходько ; НАН України; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено у порівняльному аспекті проблему національного характеру в українському та російському історичному романі кінця ХХ ст. Розглянуто генезу постановки проблеми національного характеру в літературному процесі України та Росії; жанрові особливості сучасного українського та російського історичного роману. Проаналізовано у компаративістському аспекті романи В.Шукшина "Я пришел дать вам волю" та М.Вінграновського "Северин Наливайко": розкрито особливості зображення національного характеру та менталітету через систему образів, жанрові особливості та структуру творів, вивчено фольклорні мотиви як спосіб вираження національного, висвітлено проблему інонаціонального характеру, визначено місце та роль сміхової культури у структурі романів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.444.2 + Ш5(4УКР)6-334 + Ш5(4РОС)6-334
Шифр НБУВ: РА314005 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Шерман О.М. 
Художня специфіка російського історичного роману другої половини XIX століття і проблеми розвитку жанру: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.М. Шерман ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація являє собою одну з перших спроб дослідження художньої специфіки російського історичного роману другої половини XIX століття в аспекті особливостей белетристичної літератури. Подається концепція розвитку жанру протягом 1850-1900-х рр.; обгрунтована його періодизація, а також внутрішня диференціація історичної романістики за напрямками. Окремо розглядаються складові художньої специфіки, пов'язані з ключовою для жанру категорією часу - хронотоп і історіософія, а також суспільне значення жанру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.444.2

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського