Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (148)Книжкові видання та компакт-диски (104)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-310$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
1.

Купіна Я. В. 
Вербалізація концепту "пам'ять" в українській літературній мові: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Я. В. Купіна ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено одне з культурно значущих для української лінгвоспільноти концепту "пам'ять", проведено цілісний аналіз мовних репрезентантів концепту в паради-, синта-, епідигматичному аспектах. Виявлено структурно-семантичні особливості й образний потенціал лексем-вербалізаторів концепту "пам'ять" в художньому мовленні, усній народній творчості та сучасному усному мовленні. Розглянуто архітектоніку концепту "пам'ять" як тришарову модель з виділенням ціннісної, поняттєвої й образної складової. Виявлено основні метафоричні моделі як способи пізнання абстрактної сутності концепту "пам'ять" українською лінгвоспільнотою. Вдосконалено поняттєвий апарат, а саме запропоновано уточнення назви та визначення терміна "культурно значущий концепт", виділено групу "ментальні концепти"; на лексичному та фразеологічному рівнях виділено ЛСП "пам'ять" та однойменне ФСП і виокремлено мікрополя, конституенти яких є вербалізаторами концепту "пам'ять".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310
Шифр НБУВ: РА380606 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Семегин Т. С. 
Динаміка семантичної структури бінарних концептів ПРЕКРАСНИЙ/ПОТВОРНИЙ в англійській та українській мовах: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Т. С. Семегин ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до порівняльно-історичного вивчення семантичної структури бінарних концептів "прекрасний/ потворний" в англійській та українській мовах. Розроблено методику зіставлення семантичної структури таких бінарних концептів "прекрасний/ потворний" в англійській та українській мовах. Встановлено спільні закономірності та відмінності у формуванні первісних семантичних і концептуальних ознак у структурі бінарних концептів "прекрасний/ потворний" в обох мовах. Проаналізовано змістове наповнення ядерної, навколоядерної та периферійної зон семантичної структури бінарних концептів "прекрасний/ потворний" у синхронії. Виявлено зміни у розвитку значень імен-концептів "прекрасний/ потворний", їх лексем-вербалізаторів, паремій та компаративних фразеологізмів у зіставлюваних мовах: від радіально-ланцюжкового механізму зчеплення значень у семантичній структурі концепту - до радіального.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310 + Ш143.21-310
Шифр НБУВ: РА379509 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Скаб М.В. 
Концептуалізація сакральної сфери в українській мові: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / М.В. Скаб ; НАН України, Ін-т укр. мови. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Вперше проведено комплексний аналіз концептуалізації сакральної сфери в українській мові на прикладі концепту ДУША. Запропоновано оригінальну формалізовану методику дослідження, сутність якої полягає в аналізі семантичного простору слова-імені концепту, який проводиться у трьох напрямах: парадигматичному (вивчення розвитку його семантичної структури), словотвірному (визначення динаміки наявності похідних від аналізованого слова) та синтагматичному (встановлення сполучуваності з іншими словами). З'ясовано, що аналіз усіх вимірів семантичного простору дозволяє простежити закономірності формування ментальності народу, певною мірою реконструювати мовну картину світу предків, описати зміни у світогляді й аксіології українців, об'єктивно виявити способи україномовної категоризації світу, з'ясувати закономірності української номінації в сакральній сфері. Вперше на підставі залучення відомостей з гуманітарних і природничих наук і релігійних уявлень пояснено факти мови, які вербалізують окремі аспекти концепту. Обгрунтовано чітку окресленість, прогнозованість, упорядкованість сакральної сфери в українській мовній картині світу, її зумовленість конкретними знаннями людини про явище дійсності та відповідними обрядами. Розширено уявлення про мову як форму етнічної та релігійної свідомості, а також про лінгвістичну детермінованість пізнання й категоризації дійсності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310 + Ш141.14-310
Шифр НБУВ: РА362839

Рубрики:

      
4.

Мех 
Лінгвокультурологема ЛОГОС: когнітивний, прагматичний, функціонально- стилістичний аспекти: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Наталія Олександрівна Мех ; НАН України; Інститут української мови. — К., 2009. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310
Шифр НБУВ: РА365327

Рубрики:

      
5.

Калинюк Н. В. 
Лінгвостилістична динаміка образу ЗЕМЛЯ в українській поетичній мові: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Н. В. Калинюк ; Нац. пед. ун-т імені М. П. Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто типологію контексних значень аналізованого слова та пов'язаних з ним тематично та контекстуально лексем степ, поле, лан, пісок, що формують динамічну лексико-стилістичну парадигму з генетично закоріненим у системі народної пісні образно-поетичним змістом. Встановлено основні асоціативно-образні ряди, архетипні опозиції названих номінацій у їх зв'язку з розвитком фольклорної міфопоетики та динамічними процесами інтелектуалізації літературно-мовного вживання. Репрезентовано зміни поетичної семантики аналізованих одиниць в епітетних, метафоричних, компаративних словосполученнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310 + Ш5(4УКР)6-335
Шифр НБУВ: РА374705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Сукаленко 
Метафоричне вираження концепту ЖІНКА в українській мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Тетяна Миколаївна Сукаленко ; НАН України; Інститут української мови. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310
Шифр НБУВ: РА362990

Рубрики:

      
7.

Барабаш-Ревак О.В. 
Мовний образ парубка в українських фольклорних і етнографічних текстах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.В. Барабаш-Ревак ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно розглянуто мовний образ парубка у фольклорних та етнографічних текстах від найдавніших часів до XX ст., в яких опосередковано відображено ментальність українського народу. Зроблено наукову інтерпретацію мовних засобів у фольклорних та етнографічних текстах, які позначають різні аспекти мовного образу парубка. Виявлено основні слова та лексико-синтаксичні конструкції, що виражають складники даного образу, їх семантичну структуру. Проаналізовано значення вербально виражених культурологічних елементів, зроблено моделювання типового стереотипу молодого неодруженого чоловіка в українській мовній картині світу. В науковому дослідженні використано записи українських фольклорних та етнографічних текстів, дані тлумачних і культурологічних словників. Мовні засоби народних текстів проаналізовано у контексті щоденного, наївного знання українців із урахуванням культурологічного, психологічного й аксіологічного елементів. Встановлено, що мовний образ парубка творить скадну систему взаємопов'язаних та взаємозумовлених характеристик (ознаки, кількість, часопростір діяльності, функції), більша частина яких пов'язана з семантикою "реалізація головної мети молодого неодруженого чоловіка - створити сім'ю". Виявлено, що фольклорні тексти виражають переважно позитивну оцінку даного фрагмента української мовної картини світу, названого різними лексемами, що пов'язано зі семою " посередництво між людьми і божественною силою", яку містять номени на позначення молодого неодруженого чоловіка. Показано, що використання етнолінгвістичного підходу до вивчення мовних засобів з використанням різнопланових мовних даних дозволило найбільш повно реконструювати мовний образ парубка, визначити його стереотипні риси та виокремити аксіологічний елемент досліджуваних лексем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-310 + Ш3(4УКР)-357 + Т52(23=УКР)-522 +
Шифр НБУВ: РА362976

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського