Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (256)Книжкові видання та компакт-диски (266)Журнали та продовжувані видання (79)
Пошуковий запит: (<.>U=С5*422$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Слющинський Б.В. 
Бюрократія як соціокультурний феномен: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / Б.В. Слющинський ; НАН України. Ін-т соціол.. — К., 2002. — 15 с. — укp.

Проаналізовано явище бюрократії як соціальний феномен, що за умов перехідного суспільства є поєднанням функціонально-групових та етосних властивостей. Бюрократію охарактеризовано як адміністративно-управлінську, статусну групу, якій властиві певна культура або етосні особливості. У процесі здійснення управлінсько-виконавської функції такий колектив зберігає основні та набуває нових рис, тобто постійно пристосовується до нових умов життя. Проаналізовано витоки бюрократії, а також погляди на дане явище відомих філософів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.411
Шифр НБУВ: РА319125 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Куценко О.Д. 
Діяльнісно-структурний потенціал трансформаційного процесу: до розробки концепції класоутворення: Автореф. дис... д-ра соціол. наук: 22.00.01 / О.Д. Куценко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 36 с. — укp.

Розкрито специфіку соціальної трансформації сучасного українського суспільства крізь призму процесу класоутворення як важливого аспекту накопичення та виявлення діяльнісно-структурних потенціалів соціального простору. Здійснено спробу теоретичного синтезу ідей синергетики, діяльнісного та структурного підходів у соціології. Доведено, що розуміння трансформаційного процесу можна досягти завдяки вивченню кооперативних ефектів соціальних дій, в яких здійснюється постійне становлення соціальних сил суспільства, що акумулюються в процесі класоутворення. Процес соціальної трансформації проаналізовано як прояв самоорганізації в суспільстві, в якому самоутворюються, накопичуються та відновлюються діяльнісно-структурні потенціали, що їх втілюють та своїми практиками структурують соціальний простір. Уперше у вітчизняній соціології розроблено багаторівневу діяльнісно-структурну концепцію класоутворення, проведено емпіричну апробацію її елементів у дослідженні трансформації українського суспільства. З використанням наведеної концепції проведено аналіз емпіричного матеріалу, визначено провідні тенденції трансформаційного процесу в сучасному українському суспільстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*328.93 + С5*422
Шифр НБУВ: РА315419 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Саввов А.І. 
Економічні засади та державні механізми сприяння становленню середнього класу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / А.І. Саввов ; Н.-д. екон. ін-т М-ва економіки України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Розроблено рекомендації щодо забезпечення економічних передумов та державних мотиваційних механізмів становлення середнього класу. Обгрунтовано державний механізм сприяння нарощенню його потенціалу в Україні, що обумовлено значенням даного класу у зміцненні економіки, підвищенні життєвого рівня населення, зменшенні його майнового розшарування та вирішенні задач щодо стратегії подолання бідності. Висвітлено сучасні теоретико-методологічні напрацювання в аспекті економічної та соціальної суті середнього класу та його ознак, а також визначено економічні передумови формування. Оцінено основні чинники його сучасного стану та груп населення, які ідентифікують себе до прошарку середнього класу, формують його ядро. З'ясовано механізми сприяння та напрями удосконалення державних економічних важелів становлення потужного середнього класу. Досліджено питання посилення мотиваційних механізмів розвитку підприємницької діяльності шляхом забезпечення його економічного інтересу. Розроблено положення щодо становлення даного класу за умов перехідної економіки та практичні рекомендації з питань посилення сприяння його як впливового важеля створення потужного економічного потенціалу держави. Запропоновано прогнозні варіанти збільшення прошарку середнього класу в Україні на базі економічного розвитку соціально-трудового потенціалу суспільства та його добробуту - вдосконалення та запровадження нових механізмів його державної підтримки. Обгрунтовано модуль державного механізму, спрямованого на досягнення поставленої мети.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-94 + С5*422 +
Шифр НБУВ: РА339107

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Михайльова К.Г. 
Інтелектуальна еліта сучасного суспільства: особливості формування та діяльнісний потенціал: автореф. дис... д-ра соціал. наук: 22.00.01 / К.Г. Михайльова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 32 с. — укp.

Розглянуто нові основи структурування сучасних суспільств та демонструє дієвість у цих процесах різних ресурсів і капіталів. Особливого значення набувають інтелектуальні ресурси. Доведено, що посилення впливу даних ресурсів детермінує появу ознак нового типу суспільства - суспільного інтелекту. Запропоновано теоретичну модель інтелектуальної еліти, яка формується за умов трансформаційного суспільства, яка передбачає врахоування потенційних та результативних складових, функціональних особливостей, а також специфіки соціального поля, в якому формується та функціонує інтелектуальна еліта. На підставі теоретичного й емпіричного аналізу запропоновано опис української інтелектуальної еліти, її цінностей, особливостей ідентифікації, реалізації функцій, мотивації діяльності. Розглянуто соціальну базу її формування. Увагу приділено впливу освіти на процеси формування інтелектуальної еліти. Показано, що даний процес відбувається на трьох рівнях - соцієтальному, інституційному та суб'єктивному.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.12 +
Шифр НБУВ: РА360183

Рубрики:

      
5.

Кучеренко О.Ю. 
Концепції елітизму в контексті процесів демократичної трансформації: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / О.Ю. Кучеренко ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1998. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу соціологічних концепцій елітизму, їх історико-соціологічних витоків, еволюції, сучасного стану. Виділено два напрями формування елітистських підходів до соціальних явищ, до принципів владарювання і суспільного управління: стратифікаційний і інституціональний, систематизовано положення теорії эдемократичного елітизмую. Автором розглянуто і запропоновано своє тлумачення взаємозв'язку неоелітизму та демократизму, окреслена роль сучасних еліт в процесах демократичної трансформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.12

Рубрики:

      
6.

Єнін М.Н. 
Модернізаційний дискурс елітних груп у сучасній Україні: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / М.Н. Єнін ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Комплексно проаналізовано феномен модернізаційного дискурсу в аспекті еволюції та функціонування елітних груп. На базі методології модернізаційної теорії у контексті просторового підходу та процедурних факторів розроблено модель аналізу трансформаційних процесів і перебігу модернізаційного дискурсу. Проведено емпіричний аналіз даного дискурсу елітних груп щодо головних питань державного майбутнього України. Виявлено проекти модернізації, що продукуються елітами стосовно бажаного устрою країни. Визначено історичні особливості формування регіональних ідентичностей спільнот Донбасу та Галичини, а також етнокультурні та політико-економічні проекти, сформовані на регіональному рівні, передумови пом'якшення суперечностей між цими регіонами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.12 +
Шифр НБУВ: РА364530

Рубрики:

      
7.

Надибська О.Я. 
Національне у самосвідомості особистості поліетнічного соціуму: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О.Я. Надибська ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2002. — 19 с. — укp.

Вивчено проблему виявлення національного у самосвідомості особистості за умов поліетнічного соціуму, розглянуту в структурно-системному аспекті, що дає можливість прослідкувати взаємозв'язки свідомості, самосвідомості та національної свідомості як структурних компонентів і виявити суть самосвідомості як іманентної властивості особистості. Проаналізовано різні погляди філософів на роль самосвідомості у процесі націогенезу. Аргументовано, що самосвідомість як іманентна властивість особистості відіграє суттєву роль у формуванні нації, є однією з детермінант даного процесу. Розкрито зміст поняття національного, виокремлено найбільш характерні його ознаки. Надано характеристику поліетнічного соціуму як суспільного феномену, визначено тенденції світового розвитку та у різні історичні періоди. За результатами проведеного соціологічного дослідження з'ясовано рівні прояву національного у самосвідомості суб'єктів поліетнічного соціуму південного регіону України, охарактеризовано об'єктивно-суб'єктивні чинники даного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*425 + с5*422*332.111.3-355
Шифр НБУВ: РА318958 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Нікітіна Т. Є. 
Перевірка валідності класових схем в соціології (на прикладі класової схеми Дж. Голдторпа): автореф. дис. ... канд. соцiол. наук : 22.00.02 / Т. Є. Нікітіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с.: рис. — укp.

Уточнено зміст поняття валідності на основі аналізу класичних і сучасних робіт, встановлено її місце серед основних характеристик якості соціологічного вимірювання й надано основні методи її перевірки. Виділено й окреслено окремий тип вимірювальних інструментів - класові схеми. Розроблено узагальнену схему перевірки валідності класових схем, що грунтується на теорії, покладеної в основу класової схеми, та на застосуванні порівняльного аналізу. Проведено перевірку надійності та валідності класової схеми Дж. Голдторпа для України на основі даних емпіричних соціологічних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422 в519
Шифр НБУВ: РА380295 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Чемекова С.В. 
Правляча еліта України: сутність, особливості та протиріччя формування і функціонування: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / С.В. Чемекова ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2002. — 18 с. — укp.

Проаналізовано процес формування та функціонування правлячої еліти сучасної України. Розглянуто специфіку даного процесу в соціально та політично нестабільних суспільствах. Обгрунтовано трактування поняття справедливості в контексті елітарних концепцій. Проаналізовано специфіку суспільного буття політичної України та зроблено висновок, що політична еліта може бути і ключовим рушійним фактором, і гальмом демократичного реформування суспільства. Визначено, що еліта є одним з основних суб'єктів суспільно-політичного процесу, поведінка і детермінанти поводження якого стають важливим фактором впливу на хід політичного розвитку та функціонування політичної системи. Доведено, що успішне реформування українського суспільства можливе лише за умов створення нової системи рекрутування еліт, яка базується на конкурентності та інституціоналізації вимог до ділових і моральних якостей політичних керівників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф038.5 + С5*422.12
Шифр НБУВ: РА318414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Щербакова О.А. 
Проблема формування національної еліти України крізь призму преси 90-х років: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.А. Щербакова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено одну з найполемічніших і найважливіших для перехідного етапу державницького будівництва проблему - формування національної еліти України крізь призму преси 90-х років. Здійснено одну з перших в українському журналістикознавстві спроб розкрити роль взаємовпливу сучасної вітчизняної преси на процес формування національної еліти та віддзеркалення у пресі метаморфоз національної еліти в контексті соціокультурних та внутрішньополітичних реалій. Аналізується роль преси в організації громадського дискурсу з елітарної проблематики на тлі проблем трансформації українського суспільства. Розглядаються характеристики основних тенденцій, особливості та приклади закладення у масову свідомість ключових елітарних понять медіа засобами, тематичний діапазон елітарної проблематики на шпальтах сучасної газетно-журнальної періодики й динаміка громадської думки щодо ролі, завдань, типології, пріоритетів і шляхів формування національної еліти. Окреслюються перспективи модерної національної еліти України в контексті державної кадрової політики на межі століть, зважаючи на взаємозалежності науки, освіти, культури та мас-медіа у процесі формування інтелектуально-духовного потенціалу України та виховання елітарних особистостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.11 + С5*422.12

Рубрики:

      
11.

Павлов Ю.О. 
Психологічна допомога безробітним у кризовому стані в умовах професійної перепідготовки: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Ю.О. Павлов ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Здійснено аналіз основних причин, змісту та наслідків кризових станів особистості, взаємопов'язаних з втратою роботи. Окреслено психологічний портрет особистості безробітних з кризовими станами. Розроблено концептуальну модель організації психологічної допомоги їм за умов професійної перепідготовки. Запропоновано програму психологічної допомоги безробітним з кризовими станами щодо їх професійної адаптації за сучасних соціально-економічних умов, яка передбачає формування в них психологічної стабільності, стійкості до стресу, адекватного сприйняття ринкових реалій, усвідомлення у цьому контексті особистісних проблем, взаємопов'язаних з набуттям нових знань і вмінь, забезпеченням самостійності у прийнятті професійних рішень, плануванням власного майбутнього, креативністю у здійсненні професійної діяльності. Доведено ефективність реалізації зазначеної програми, що суттєво сприяє конкурентоспроможності особистості на сучасному ринку праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю949.241 + С5*422.111.1 +
Шифр НБУВ: РА343844

Рубрики:

      
12.

Корчевна О.В. 
Психологічні чинники формування активності безробітних на ринку праці: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.В. Корчевна ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Проаналізовано складові суб'єктного потенціалу активності безробітних як визначальних психологічних чинників активності людини. Визначено пропріум суб'єктного потенціалу активності, який складається з певних компонентів, зокрема, афективного, ціннісно-рефлексивного, інструментального та саморегуляційного. З урахуванням рівня сформованості компонентів суб'єктивного потенціалу активності виявлено три рівні активності безробітних, а саме: конструктивно-перетворювальний, сублімативно-адаптивний і пасивний. Розроблено програму психологічної підримки безробітних у формуванні їх конструктивної активності на ринку праці. Реалізація цієї програми сприяє формуванню в людини детермінаційного імпульсу активності у процесі пошуку роботи через саморозуміння та самопізнання власного суб'єктного потенціалу активності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.22-78 + Ю949.241 + С5*422.111.1 +
Шифр НБУВ: РА344771

Рубрики:

      
13.

Чернецька Т.М. 
Середні класи як предмет соціологічного дослідження та суб'єкт соціальної дії: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / Т.М. Чернецька ; Ун-т внутр. справ. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено розвиток та функціонування середніх класів як суб'єктів соціальної дії та аналізу соціологічної рефлексії даних процесів. Систематизовано результати соціологічного вивчення соціально-класової структури середніх класів. Розроблено класифікацію концепцій та теоретичних підходів щодо визначення середніх класів, запропоновано шляхи їх теоретичного синтезу. Доведено, що в сучасних суспільствах існують множинні середні класи, а не єдиний середній клас. Визначено структуру, чисельність та функції середніх класів у країнах із розвинутою ринковою економікою та в Україні. Наведено тезу про зв'язок формування середніх класів в Україні з ефективним використанням освітніх, наукових і культурних ресурсів суспільства, а не лише з розвитком бізнесу та підприємництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.1
Шифр НБУВ: РА308175 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Коляда О. В. 
Середній клас у трансформаційній економіці України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / О. В. Коляда ; ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана". — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено еволюцію категорії "середній клас", вдосконалено критерії визначення середнього класу, розглянуто його роль у трансформаційній економіці й особливості формування в Україні на етапі ринкових трансформацій, визначено мале підприємництво основним фактором формування та розвитку середнього класу. Розглянуто інституціональні особливості розвитку малого підприємництва в Україні, проведено соціально-економічну оцінку його потенціалу та визначено основні проблеми розвитку. Запропоновано шляхи покращання умов розвитку малого підприємництва у контексті становлення середнього класу, зокрема, визначено, що державна політика підтримки малого підприємництва повинна реалізуватись шляхом єдиної стратегії. Надано напрями вдосконалення податкової політики, подано пропозиції щодо вдосконалення системи освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.342 + У9(4УКР)0-131.1 + С5*422.4
Шифр НБУВ: РА382367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Дублікаш Т.М. 
Соціальна зрілість груп сучасного українського суспільства в умовах трансформації: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / Т.М. Дублікаш ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічний підхід щодо аналізу процесу соціального формування свідомості груп людей за умов цілеспрямованих та стихійних інституційних перетворень. Наведено характеристику трансформаційних процесів, виділено їх етапи та розкрито відмінні риси кожного з них. Основою періодизації є ступінь впевненості у соціальних процесах і динаміка сприйняття перспектив майбутнього в суспільній свідомості. Визначено механізм стабілізації соціальних трансформацій та особливості інституалізації інтересів груп у соціальних системах, що трансформуються. Розроблено систему показників соціальної зрілості груп і виділено етапи їх формування. Проаналізовано стан соціально-групової структури сучасного українського суспільства та особливості системи стратифікації. Охарактеризовано нові соціально-групові утворення та з'ясовано напрямки формування сучасних соціально-групових норм і цінностей. Розглянуто перспективи становлдення середнього класу на Україні, а також особливості соціального стану та функцій соціальної групи інтелігенції в сучасній структурі перехідних суспільств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422
Шифр НБУВ: РА318932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Рень Л. В. 
Соціально-педагогічні умови профілактичної роботи з дітьми вулиці: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / Л. В. Рень ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано основні теоретичні положення, розкрито сутність і зміст понятійного апарату, причини появи явища, детермінанти десоціалізації дітей. Охарактеризовано процес становлення профілактики дитячої бездоглядності та безпритульності в історичному контексті. Виявлено особливості змісту, організації та стану профілактичної роботи з дітьми вулиці. Визначено соціально-педагогічні умови (створення життєвого соціально-зорієнтованого простору для бездоглядних і безпритульних дітей, формування превентивного потенціалу дітей вулиці, забезпечення підготовки фахівців та волонтерів до профілактичної роботи з дітьми вулиці). Розроблено структурно-функціональну модель профілактичної роботи з дітьми вулиці. Розкрито зміст формувального експерименту, підтверджено ефективність соціально-педагогічних умов і структурно-функціональної моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + С5*422.71*361.2
Шифр НБУВ: РА381334 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Мітіна С.В. 
Соціально-психологічні чинники становлення особистості бездоглядних підлітків: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.05 / С.В. Мітіна ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка НАПН України . — К., 2010. — 20 с. — укp.

З'ясовано взаємозв'язок між соціальними чинниками та властивостями особистості, які детермінують бездоглядність підлітків. Встановлено, що сім'ї, в яких є ризик бездоглядності підлітків, включають не тільки соціально-неблагополучні, а також і зовні благополучні родини, де наявні конфліктні стосунки або до дітей застосовуються хибні типи виховання. Визначено особливості функціонування структурних компонентів особистості бездоглядних підлітків у сфері самосвідомості, мотиваційній та емоційній сферах. Побудовано типологію бездоглядних підлітків з метою визначення оптимального різновиду соціально-психологічної допомоги та форм їх подальшого життєвлаштування. Розроблено методику експрес-діагностики, що дає змогу практичним психологам здійснити диференційований підхід щодо ресоціалізації бездоглядних підлітків відповідно до типу їх бездоглядності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2-734 + Ю983.402.2 + С5*422.71*361.2
Шифр НБУВ: РА375379 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Атаманюк З.М. 
Соціально-філософські концепції української національної еліти: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / З.М. Атаманюк ; Південноукр. держ. пед. ун-т (м. Одеса) ім. К.Д.Ушинського. — О., 2003. — 19 с. — укp.

Розкрито соціально-філософський зміст концепцій національної еліти. Проаналізовано погляди прихильників теорії еліт від античності до сучасності. Розглянуто національну еліту як феномен соціального буття, а також як соціально-філософську категорію та її зміст визначено через поняття суспільство, соціальна структура, маса, нація. Подано визначення української національної еліти. Використано структурно-функціональний аналіз для характеристики типів еліти сучасного українського суспільства. Зіставлено різні міркування щодо еліти як феномену суспільного буття та елементу соціальної структури, показу основні підходи до розуміння еліти. Висвітлено питання формування національної еліти. Розглянуто погляди мислителів української діаспори Д. Донцова та В. Липинського щодо ідеї української національної держави та еліти. Установлено, що соціальна трансформація в Україні призвела до порушення рівноваги еліт, а політична - контролює основні ресурси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*422.12 + Ю3(4УКР)6 + С5*422.12 +
Шифр НБУВ: РА327157

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Зоткін А.О. 
Становлення регіональних владних еліт в Україні: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / А.О. Зоткін ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено огляд основних концепцій щодо регіональних владних еліт. Визначено основні функції регіональної еліти на регіональному та загальнонаціональному рівнях, а також показники стабілізації процесів становлення регіональних владних еліт. Проаналізовано взаємозв'язок між цими процесами та трансформаціями інститутів регіональної влади. Досліджено моделі взаємовідносин регіональних владних еліт з центром. Здійснено аналіз моделі становлення регіональної владної еліти України на прикладі Автономної республіки Крим. Досліджено причини та наслідки трансформації структури владної еліти Криму, вивчено ступінь її ефективності в інституті української влади, проаналізовано її соціально-психологічні установки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422*666 + С5*333.63*667.1 +
Шифр НБУВ: РА340249

Рубрики:

      
20.

Нікулін В.С. 
Структурування елітних мереж в Україні: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.С. Нікулін ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічний підхід щодо дослідження еліт у контексті теорій соціального капіталу та мережевого аналізу. На підставі сучасних соціологічних концепцій, що розглядають поняття "капітал", його види та форми, здійснено теоретичну інтерпретацію поняття "еліта" в аспекті визначення обсягу та структури капіталу елітних акторів, згідно з якою еліту певного суспільства складають актори, що володіють таким сукупним капіталом, обсяг і структура якого забезпечує їм домінуюче положення в соціальній ієрархії. Розкрито сутність базового поняття запропонованого теоретико-методологічного підходу - "елітної мережі" як реальної соціальної мережі, яка є структурованим простором неформалізованих взаємодій, що виникають у процесі боротьби за владу та базуються на особистісних безпосередніх контактах, довірі, обміні капіталом і взаємних очікуваннях елітних акторів. Розроблено теоретико-методологічні принципи соціологічного дослідження елітних мереж, уточнено уявлення про механізми їх функціонування. На підставі застосування даного підходу щодо аналізу процесів функціонування та розвитку елітних груп в українському суспільстві виявлено історичні передумови формування елітних мереж у межах радянської номенклатурної еліти. Визначено їх роль у процесах елітних трансформацій в Україні. Встановлено вплив соціального капіталу елітних акторів на формування елітних груп і головні фактори структурування елітних мереж.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*122 в661.5 + С5*422.12 +
Шифр НБУВ: РА355271

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського