Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (193)Книжкові видання та компакт-диски (294)Журнали та продовжувані видання (150)
Пошуковий запит: (<.>U=С5*18$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шевчишен М. Ю. 
Внесок професора В. В. Садовського в українську суспільну географію: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.13 / М. Ю. Шевчишен ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено внесок В. Садовського в українську суспільну географію у першій половині XX ст. Зауважено, що наукова спадщина ученого - економіста, соціолога, демографа, політолога й економіко-географа професора В. Садовського (1886 - 1947) одна з малодосліджених сторінок історії української географії. Визначено місце та роль персоналій в науці, біографію ученого, головні напрями наукової діяльності, внесок в теорію й історію суспільної географії України. Проаналізовано ряд наукових праць, виділено й охарактеризовано напрями наукової діяльності. Встановлено нові аспекти наукових досліджень ученого як розробника програм реорганізації української промисловості, та економіко-географічного вивчення чорноморського простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8
Шифр НБУВ: РА376026 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Ровенчак І.І. 
Географія культури: проблеми теорії, методології та методики дослідження: автореф. дис. ... д-ра геогр. наук: 11.00.02 / І.І. Ровенчак ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 32 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні та методичні основи формування географії культури (ГК) як окремого наукового напрямку (підсистеми) української суспільної географії. Розкрито зміст культури в суспільно-географічному контексті (СГК). Викладено періодизацію формування культурно-географічного підходу у світовій та українській землезнавчій науці. Обгрунтовано зміст української ГК, розроблено варіант її термінологічної системи. Проаналізовано геокультурну ідею "Київ - новий Константинополь" в СГК та дві геокультурні закономірності. Розроблено основи структуризації ГК та визначено три головні її галузі - етногеографія культури (етнокультурна географія), географія релігії (сакральна географія), історична ГК (історико-культурна географія) і три неголовні. Наведено схему системи методів у ГК, розкрито методику геокультурних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + Ч11в2
Шифр НБУВ: РА371122 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Яворська В.В. 
Геодемографічні процеси і геодемографічна ситуація в регіоні Українського Причорномор'я: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / В.В. Яворська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Обгрунтовано методику систематизації та класифікації геодемографічного процесу (ГДП) та розроблено основні теоретико-концептуальні засади категорії "геодемографічний процес". Запропоновано систему показників, параметрів та методи їх застосування у разі виділення типів ГДП, здійснено типізацію ГДП у регіоні Українського Причорномор'я (УП). Розроблено методику аналізу територіальної диференціації ГДП і геодемографічного районування (часткового та інтегрального) геодемографічної ситуації та геодемографічного процесу, уперше для даного регіону здійснено інтегральне геодемографічне районування. Розкрито основні закономірності та виявлено особливості формування сучасної геодемографічної ситуації в регіоні УП у взаємозв'язку з різними чинниками соціального, економічного, розселенського, етнонаціонального, екологічного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР7)2 +
Шифр НБУВ: РА326259

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Ярьоменко С. Г. 
Геополітичне і геоекономічне позиціонування України у стиковій зоні Балто-Чорноморсько-Каспійського простору: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.02 / С. Г. Ярьоменко ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. — О., 2011. — 19 с. — укp.

Проведено систематизацію та класифікацію меж і регіонів у політичній географії, показано місце геополітичних стикових зон у даній класифікації та систематизації. Розроблено концептуально-понятійний апарат геополітичних стикових зон, систематизацію за функціями, глобальним геополітичним положенням щодо центрів сили, внутрішньою структурою. За результатами типізації виділено типи геополітичних стикових зон: контактний, контактно-фільтрувальний, буферно-бар'єрний, транзитно-контактний, бар'єрний, розділений. Визначено фактори, закономірності, що впливають на формування та розвиток геополітичних стикових зон, а також принципи дослідження. Дослідження проведено за трьома напрямами: історико-географічним, геополітичним і геоекономічним. Проведено геополітичний та геоекономічний аналіз положення України в Балто-Чорноморсько-Каспійському просторі, роль, місце та прогноз геополітичного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)688 + С5*18:Д8
Шифр НБУВ: РА379173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Кононов І.Ф. 
Донбас в етнокультурних координатах України (соціологічний аналіз): Автореф. дис... д-ра соціол. наук: 22.00.04 / І.Ф. Кононов ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 2005. — 31 с. — укp.

Здійснено соціологічний аналіз етнокультурної специфіки Донбасу, яку розглянуто у регіональній системі України. Проаналізовано соціальну природу Донбасу, його місце в соціальному просторі, причини інтенсивного просторового морфогенезу в сучасних суспільствах. Конкретизовано предмет соціології регіонів як спеціальної соціологічної дисципліни. З використанням регіонального підходу уточнено поняття етносу, цінностей, поля масової комунікації. Розглянуто соціологічні передумови вдосконалення державної регіональної політики, програм розвитку етнокультурних спільнот в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Ч + С5*25(4УКР55) +
Шифр НБУВ: РА340970

Рубрики:

      
6.

Барна І.М. 
Етногеографічне дослідження регіону (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.М. Барна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного регіону. Визначено сутність поняття "територіальна етнічна спільність", встановлено її ієрархічні рівні. Виявлено головні тенденції у формуванні обласної етнічної спільності впродовж другої половини XX ст. та в сучасний період, визначено вплив соціально-економічних, історико-географічних, політичних і природних чинників на її структуру. Здійснено періодизацію розвитку етногорафічних процесів на території Тернопільщини. Проаналізовано етнічний склад населення на кожному етапі. Досліджено освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні уподобання у різні періоди. Виявлено територіальні особливості етнічної структури населення Тернопільської області, визначено її відмінності у міських і сільських поселеннях регіону. Встановлено залежність між етнічним складом населення та його освітнім рівнем і професійною структурою. З'ясовано вплив сучасного етнічного складу населення на соціальні процеси, передусім релігійну та електоральну ситуації, міграційну мобільність. Розроблено оригінальні картосхеми етнічного складу населення на різні історичні дати, що ілюструють динаміку етногеографічних процесів та тенденції їх зміни у майбутньому, відображають релігійну та електоральну ситуації в Тернопільській області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ТЕР)2 +
Шифр НБУВ: РА340088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Шуканов П.В. 
Етногеографічні чинники сучасних глобальних та регіональних територіально-політичних процесів: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / П.В. Шуканов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Розроблено теоретичні та методичні засади територіальної організації етносфери. Визначено основні шляхи та методи гармонізації міжетнічних відносин. Обгрунтовано геополітичні тенденції та перспективи розвитку етносфери. Розроблено теоретико-методичні засади суспільно-географічного дослідження територіально-політичних процесів. Розкрито суть етносу та вплив процесів етногенезу на формування політичної карти світу. Розглянуто етнічні потреби, задоволення яких визначено як етнографічні чинники. Доведено роль цих чинників - головних причин сучасних регіональних і глобальних процесів трансформації етносфери. Запропоновано методику виявлення регіонів, в яких найбільш вірогідні процеси етнополітичної дезінтеграції визначено як зони міжетнічної напруженості. Розвинуто поняття "етнографічні чинники", "глобалізація", "міжетнічна напруженість" у їх взаємозв'язку з процесами регіоналізації світу. Обгрунтовано типологію країн світу за етнонаціональним складом і ступенем етнічного впливу, що дозволяє враховувати значущість кожної етнічної групи в соціально-економічній, етнополітичній та інших сферах суспільства. Розкрито суть геополітики як засобу гармонізації міжетнічних відносин на глобальному та регіональному рівнях. Виявлено геоетнополітичні тенденції та перспективи розвитку етносфери.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У040 + С5*18:Д8 +
Шифр НБУВ: РА356100

Рубрики:

      
8.

Мусієздов О.О. 
Зміна уявлень суспільства про соціальний простір як прояв символічного аспекту соціальної трансформації: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / О.О. Мусієздов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено підхід до аналізу уявлень суспільства про соціальний простір як прояв символічного аспекту соціальної трансформації. Визначено сучасне розуміння соціальної трансформації як динамічного, мінливого стану суспільства, що характеризується стихійним упорядкуванням його елементів. Обгрунтовано, що трактування соціальної трансформації як зміни соціального простору (як простору відмінностей між соціальними позиціями, вираженими в номінаціях соціальних позицій), пов'язаного зі зміною уявлень про нього, відкриває можливість інтерпретації соціальних уявлень як символічного аспекту соціальної трансформації. Розроблено методи прямого ("аналіз динаміки сприйняття соціальних дистанцій") та непрямого ("псевдодинаміка", "контекстний аналіз") вивчення уявлень про соціальний простір (які використовуються у роботі для вторинного аналізу емпіричної соціологічної інформації). Наведено отримані за результатом емпіричного аналізу нові дані про уявлення суспільства про соціальний простір та їх динаміку, що дозволяють наблизитися до розуміння трансформації сучасного українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:С5
Шифр НБУВ: РА318808 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Чапська І.Р. 
Майновий стан в перехідному суспільстві як фактор соціального розшарування: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / І.Р. Чапська ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 2002. — 14 с. — укp.

Здійснено міждисциплінарний синтез економічних, соціологічних, правових та культурологічних підходів до аналізу відносин власності у сфері особистого споживання. З'ясовано, що за умов переходу до ринку особисне майно є не тільки фактором соціального розшарування, але й важливим адаптаційним ресурсом. На підставі емпіричних даних показано, що значна частина населення не підготовлена до функціонування інституту приватної власності. Виявлено, що в перехідний період за умов зміни правового поля правова неусвідомленість та непідготовленість населення може суттєво впливати на зміни у соціальному статусі будь-якої групи. Зазначено, що за умов функціонування ринку житла важливим фактором і одночасно наслідком соціального розшарування стає переміщення населення у міському просторі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:У50-94
Шифр НБУВ: РА320024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Западнюк С. О. 
Міграції населення України (суспільно-географічне дослідження): автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.02 / С. О. Западнюк ; Ін-т географії НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Систематизовано існуючі погляди щодо питання класифікації міграцій населення та факторів їх здійснення. Запропоновано оновлену класифікацію міграцій населення та факторів їх розвитку з урахуванням сучасних тенденцій, схему механізму формування рішення особи про міграцію чи відмову від неї. Визначено основні етапи суспільно-географічного дослідження міграцій населення. Обгрунтовано та введено поняття переселенської активності населення та запропоновано методику розрахунку індексів переселенської активності. Проведено порівняльний аналіз рівнів соціально-економічного розвитку регіонів України. Здійснено багатоаспектний аналіз особливостей розвитку міжрегіональних; міждержавних міграцій населення регіонів України у 2000 - 2007 рр. Визначено перспективи розвитку процесів таких міграцій в регіонах України у 2008 - 2017 рр. Досліджено сучасний стан формування міграційної політики України та виявлено основні проблеми на шляху її становлення. Сформульовано рекомендації щодо оптимізації міграційної ситуації в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)64-25 + У049(4УКР)2 + С5*18:Д8
Шифр НБУВ: РА371631 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Іванкова-Стецюк О.Б. 
Народна культура в житті сучасного українського суспільства: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / О.Б. Іванкова-Стецюк ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено соціальний статус та роль народної культури в сучасному українському суспільстві та розроблено концепції, спрямовані на підвищення її потенційних можливостей. Проаналізовано існуючі в соціології версії культури. Розглянуто соціокультурний аспект етнонаціональних процесів, визначено соціальний статус народної культури в українському сучасному суспільстві. Сформульовано пріоритетну для нього модель взаємовідносин культури і держави. Запропоновано варіанти використання соціорегулятивних властивостей народного мистецтва. Досліджено роль мистецької освіти в процесах відтворення народної культури. Окреслено концептуальне поле гіпотетичної програми підтримки соціальним інститутом держави народної культури в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Ч + Ч111.153(4УКР)
Шифр НБУВ: РА310965 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Малиш Л.О. 
Наукова діяльність: соціальна детермінація та перспективи: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Л.О. Малиш ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено механізми соціальної детермінації наукової діяльності, що визначає її зміст та різних етапах суспільного розвитку. Висвітлено основні рівні наукової діяльності, на яких послідовно здійснюється інкорпорація суспільних потреб, тобто відбувається адаптація до основних вимог часу епох суспільного розвитку. Як суб'єкти наукової діяльності розглянуто соціальний інститут науки, спеціалізовані організації, науковці. Значну увагу приділено аспекту залучення наукової діяльності до процесу творення суспільних відносин, базуючись на її здатності виробляти специфічні дискурси, що легітимізують трансляцію чи трансформацію соціогрупової структури та шляхом перерозподілу владних повноважень між окремими соціальними групами, завдяки зміні змістового наповнення критерію істинності наукового знання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*672 + С5*18 + С5*333.45 +
Шифр НБУВ: РА340346

Рубрики:

      
13.

Фелонюк А.В. 
Передмістя Львова другої половини ХVII-XVIII ст.: адміністративно-правовий статус та соціотопографія: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Фелонюк ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав.. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено адмістративно-правовий статус та соціотопографію передмість Львова другої половини XVII - XVIII ст. На підставі аналізу архівних документів, опублікованих джерел виділено кілька юрисдикцій на львівських передмістях: міську, замкову, окремі юрисдикції шляхти та духовенства (юридики, лібертації). Відтворено складний управлінський персонал передмість під різними юрисдикціями, розкрито соціальну структуру мешканців, висвітлено соціальну топографію передмість, професійну стратифікацію та майнове розшарування передміського населення. Охарактеризовано професійну топографію та топографію "заможності" вулиць передмість другої половини XVII - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4-2 + С5*18:Д +
Шифр НБУВ: РА367525

Рубрики:

      
14.

Орлова О.І. 
Релаксація як соціально-технологічна функція сучасної культури: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / О.І. Орлова ; Гуманіт. ун-т "Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.". — Запоріжжя, 2007. — 16 с. — укp.

Обгрунтовано значущість актуалізації технологічного підходу до дослідження культури як соціального явища, охарактеризовано її технологічні функції. Аргументовано теоретико-методологічну стратегію вивчення соціально-технологічного статусу релаксації на базі врахування функціональних і дисфункціональних характеристик різних технологічних засобів релаксації, з'ясування специфіки соціокультурних детермінант релаксаційних практик, вивчення функціональної диференціації релаксаційних практик в аспекті їх розмежування на індивідуальний і колективний типи релаксації. Обгрунтовано визначення релаксації як специфічного фізіологічно та культурно детермінованого процесу нервово-м'язового розслаблення, взаємопов'язаного з цілеспрямованими технологічними діями людей для актуалізації потенціалу різних релаксантів як специфічних культурних артефактів. З'ясовано дві головні особливості специфіки прояву соціокультурної детермінації релаксаційних практик - подієву артикульованість таких практик та їх багатовимірну модальність. Установлено й аргументовано, що основним типом індивідуальної релаксації є тілесна релаксація, а її технологічними засобами здійснення - емоційна та медитативна тілесна релаксація. Доведено, що колективному типу релаксації властива певна культурна детермінація та відповідні технологічні способи формування релаксаційного ефекту за допомогою актуалізації релаксаційного потенціалу ритуалу, свята, гри, подорожі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Ч + С5*665.244.2 +
Шифр НБУВ: РА353486

Рубрики:

      
15.

Шевчук С.М. 
Розвиток методологічних основ суспільної географії в Україні у XX ст.: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.13 / С.М. Шевчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано методологічні засади історії української суспільної географії як науки, визначено її предмет і завдання. Розроблено теоретичні засади суспільно-географічного джерелознавства, проаналізовано методи дослідження. Розроблено методику виявлення, вивчення та використання суспільно-географічних джерел. Запропоновано методику дослідження нукових шкіл і напрямків у методології української суспільної географії. Створено методику визначення ролі вченого у розвитку методології вітчизняної суспільної географії. Охарактеризовано основні риси розвитку методології суспільної географії в Україні. Розроблено періодизацію та досліджено процес формування методологічних засад вітчизняної суспільної географії протягом XX ст. у межах етногеографічного, комерційно-географічного, антропгеографічного, галузево-статистичного, краєзнавчого, українського районного, районно-комплексного та сучасного суспільно-географічного напрямків, проаналізовано їх територіальні аспекти розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 +
Шифр НБУВ: РА357780

Рубрики:

      
16.

Кандиба Ю.І. 
Розвиток суспільно-географічної думки в Харківському регіоні: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.13 / Ю.І. Кандиба ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Розглянуто особливості розвитку суспільно-географічної думки на Харківщині. Комплексно досліджено історію її формування. Розкрито суть суспільно-географічної діяльності як системи. Визначено її структуру, властивості, особливості розвитку. Уточнено зміст поняття "суспільно-географічна думка", обгрунтовано наукові підходи до її дослідження. Виявлено умови та фактори розвитку суспільної географії та показано їх вплив на розвиток даного аспекту науки на Харківщині. На підставі критеріїв інституціоналізму, зміни парадигм і формування напрямів суспільної географії виділено й охарактеризовано етапи розвитку суспільно-географічної думки у зазначеному регіоні. Проаналізовано напрями суспільної географії, що розвивалися за етапами: статистичним, етнографічним, історико-географічним, галузево-статистичним, антропогеографічним, районним, міжнародних економічних відносин, соціально-географічним. Проведено наукометричний аналіз суспільно-географічної діяльності на Харківщині та виявлено особливості та тенденції її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 +
Шифр НБУВ: РА363047

Рубрики:

      
17.

Цилюрик С.В. 
Соціальна детермінованість еміграційного процесу з України в кінці ХХ - на початку ХХІ ст.: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / С.В. Цилюрик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Вперше досліджено динаміку соціальної детермінованості еміграційного процесу з України у кінці XX - на початку XXI ст. Доведено суттєвий вплив еміграції на формування соціальної структури українського суспільства даного періоду та зміну демографічної ситуації в Україні, що виявляється, зокрема, у зменшенні кількості працездатного населення. Показано специфіку механізмів еміграційних процесів в Україні як взаємовпливу двох груп факторів, перші з яких діють у країні проживання, а другі - у країні потенційного поселення. Розкрито основні соціальні чинники еміграції, встановлено їх вплив на масштаби та динаміку еміграційного процесу. Вперше на науково-теоретичному рівні досліджено комплекс соціальних мотивів еміграції в Україні серед різних груп населення, подано динаміку їх зміни на межі століть. Виявлено факт відсутності чіткої кореляції між мотивами, належністю до етнічної, релігійної групи та соціальним статусом емігрантів. Вперше визначено соціальні передумови успішної адаптації українських емігрантів до нових умов та їх можливої подальшої соціальної мобільності у новому суспільстві, що значною мірою залежить від стартового потенціалу переселенців, зокрема від знання мови країни прибуття, освіти, соціального статусу в Україні, матеріального стану, наявності зв'язків у новому середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:С5*425.83 + С5*328.934 +
Шифр НБУВ: РА340595

Рубрики:

      
18.

Волянська О.В. 
Соціальні детермінанти підліткової агресії: соціологічний аналіз: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / О.В. Волянська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Запропоновано новий методологічний підхід до аналізу агресії, який базується на ідеях Т. Парсонса про кібернетичну ієрархію системи соціальної дії та теорії М. Вебера про види соціальної дії. Даний підхід є значною мірою міждисциплінарним. Запропоновано типологію агресивної поведінки з виділенням різновидів соціальної дії в теорії М. Вебера, яка поділяється на свідому (цілераціональну, цінніснораціональну) та несвідому (афективну, традиційну). В межах запропонованого підходу агресію розглянуто як функціонально обумовлену реакцію на конфлікт потреб особистості й можливостей їх реалізації в соціальному контексті (цілеспрямована агресія), а також як поведінку, обумовлену змістом вибору агресивної стратегії, що є наслідком соціалізації агресії (цінніснораціональна агресія). Наведено дані щодо механізмів соціалізації агресії, ролі різних агентів (сім'ї, однолітків, засобів масової інформації) у цьому процесі, одержані в результаті емпіричного аналізу. Виявлено кореляційну залежність змісту ціннісних орієнтацій підлітків й агресивної поведінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:С5*4 + С5*333.71 + С5*423.121.3 +
Шифр НБУВ: РА324578

Рубрики:

      
19.

Клочко Р.Ю. 
Суспільно-географічний аналіз геополітичного положення України у сучасній Європі: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Р.Ю. Клочко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено суспільно-географічне положення України, яке є важливою категорією у разі визначення зовнішньополітичних пріоритетів держави. Розглянуто географічну суть геополітики. Проаналізовано її наукове відношення до суспільної географії. Запропоновано комплекс суспільно-географічних методів і підходів з метою його застосування під час дослідження геополітичного положення держави. Виділено головні географічні чинники, що впливають на формування геополітичного положення держави, а саме: історико-географічні, просторові, суспільно-географічні, природничо-географічні. На конкретних прикладах показано вплив кожного чинника. Проаналізовано сучасне геополітичне положення України у сучасній Європі на різних таксономічних рівнях. Запропоновано шляхи його вдосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 +
Шифр НБУВ: РА354104

Рубрики:

      
20.

Шабашова Л.Ю. 
Суспільно-географічні аспекти трансформації етнічної структури населення (на прикладі Закарпатської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Л.Ю. Шабашова ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Представлено теоретико-методичне обгрунтування та практичне вирішення проблем трансформації етнічної структури населення регіону. Запропоновано визначення поняття етнотериторіальної системи. Розроблено методику суспільно-географічного дослідження трансформації етнічної структури населення в поліетнічному регіоні. Проаналізовано суспільно-географічні чинники впливу на трансформацію етнічної структури населення на прикладі Закарпатської області. Виявлено сучасні особливості, тенденції та закономірності взаємодії етнічних процесів з процесами відтворення населення, розселення, міграційного руху, соціально-економічними процесами. Вивчено динаміку етномовного складу населення, виявлено особливості взаємовпливу процесів життєдіяльності різних етносів. Обгрунтовано напрямки гармонізації міжетнічних стосунків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ЗАК)2 +
Шифр НБУВ: РА339465

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського