Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (856)Книжкові видання та компакт-диски (479)Журнали та продовжувані видання (121)
Пошуковий запит: (<.>U=Е60*739.17$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Крисанова Н. В. 
Акумуляція та вивільнення глутамату нервовими терміналями головного мозку щурів за умов гіпергравітації: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / Н. В. Крисанова ; НАН України, Ін-т біохімії ім. О.В. Палладіна. — К., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177*02 + Е0*551.7*715.733-631
Шифр НБУВ: РА383388 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Сидоренко Г.Г. 
Аналіз механізмів формування біоелектричної активності кори головного мозку та гіпокампа щурів за умов довготривалого стресу: автореф. дис...канд. біол. наук : 03.00.13 / Г.Г. Сидоренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

На відтвореній моделі стресу описано зміни біоелектричної активності кори головного мозку та гіпокампа щурів. Визначено, що за умов експерименту за абсолютними та відносними показниками біоелектричної активності зазначених структур домінуючою була дельта-активність. Встановлено, що як за фізіологічних умов, так і за умов зооконфліктного стресу динаміка потужності усіх досліджуваних ритмів ЕКоГ та ЕГГ мала трифазний характер. Показано, що за умов стресової програми на початку та наприкінці дослідження абсолютна потужність біоелектричної активності усіх частотних діапазонів даних структур мозку мала вищі значення за аналогічні показники тварин контрольної групи. Одержані дані про динаміку біоелектричної активності кори головного мозку та гіпокампа на фоні стресу та модулювання синаптичної передачі аміназином, амітриптиліном і карбамазепіном вказують на те, що не зважаючи на механізми дії досліджених препаратів, спостерігалися синхронізуючі впливи, які можуть свідчити про гіпермедіацію, котра забезпечує процеси саморегуляції за умов стресу. Показано, що медикаментозна пряма чи опосередкована активація стрес-лімітувальної системи мозку щурів відбувається за рахунок гіпермедіації, яка призводить до підвищення концентрації медіатору в синаптичній щілині шляхом стимулювання синтетичної активності пресинаптичного нейрону, блокади зворотного захвату медіатора чи блокади його поглинання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*01 + Е60*739.12*715.3 +
Шифр НБУВ: РА367274

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Чаус 
Біоелектрична активність гіпоталамусу щурів за умов стресу і модулювання синаптичної передачі психофармакологічними препаратами: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Тетяна Григорівна Чаус ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.32*01 + Е60*730*112.4 + Е60*738.2
Шифр НБУВ: РА359326

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Кучмеровська Т.М. 
Біологічна дія вітаміну PP та його похідних у нервовій системі щурів: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.04 / Т.М. Кучмеровська ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Досліджено механізми біологічної дії вітаміну PP та його похідних у нервовій системі. Виявлено факт існування специфічного зв'язування NAD "мембранною системою", яка представлена NAD-зв'язуючим білком. Визначено, що в ЦНС вітамін PP та NAD здійснюють модулюючу дію на процеси вивільнення та зворотнього поглинання серотоніну, дофаміну та ГАМК на моделях патологій нервової системи (PP-гіповітаміноз, хвороба Паркінсона, діабетична нейропатія). Встановлено наявність нікотинамідних динуклеотидів у синаптичних пухирцях та синаптосомах, а також системи синтезу та розпаду NAD у нервових закінченнях "пуринергічних відділів" головного мозку. Доведено важливу роль синаптичних пухирців нервових закінчень у прояві пресинаптичної модуляторної дії NAD. Знайдено, що NAD концентраційно-залежно впливає на трансмембранний потенціал плазматичної мембрани нервових закінчень. Коригуюча дія вітаміну PP та його похідних, ймовірно, здійснюється через NAD-зв'язуючий білок та їх участь в окисно-відновних та інших метаболічних процесах. Запропоновано гіпотезу щодо механізмів реалізації біологічної дії вітаміну PP та його похідних у нервовій системі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177*022*112.6,022 + Е60*725.321.13*06,022 + Р281.771-29
Шифр НБУВ: РА308453 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Іслямов Р. І. 
Варіабельність реакції на дію слабких змінних електромагнітних полів наднизької частоти у щурів з різними індивідуальними особливостями: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.02 / Р. І. Іслямов ; Тавр. нац. ун-т ім. В. І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено вплив змінного слабкого магнітного поля частотою 8 Гц на показники енергетичного, тіол-дисульфідного обміну та перекисного окиснення ліпідів у різних структурах головного мозку білих безпородних щурів з урахуванням індивідуально-типологічних особливостей організму, що виявляються у "відкритому полі". Вперше показано, що дія цього фізичного чинника руйнує метаболічні кореляти поведінки тварин у "відкритому полі" та змінює параметри метаболічної міжпівкульної асиметрії. Вперше досліджено багатоденний вплив слабкого МП 8 Гц на показники енергетичного, тіол-дисульфідного обміну та перекисного окиснення ліпідів у різних структурах головного мозку білих безпорадних щурів, що знаходяться в різному фізіологічному стані - стані норми та стресу. На рівні окремих метаболічних показників показано стрес-лімітувальний ефект ЗМП ННЧ, який може бути пояснений змінами активності моноаміноксидази в різних структурах головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177-633.4 + Е60*716-633.4
Шифр НБУВ: РА376535 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Веселовська О.В. 
Вікові особливості нейрофізіологічних механізмів циклу неспання - сон у нормі і в умовах гострого та хронічного емоційних стресів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.В. Веселовська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено вплив емоційних стресів на структуру циклу неспання - сон у щурів у різні періоди онтогенезу. Показано, що в щурів 1-місячного віку структурна організація циклу неспання - сон, сформована під впливом гострого емоційного стресу, є стійкою до хронічної стрес-дії. Установлено, що в щурів 3-місячного віку ці процеси змінюються під впливом гострого емоційного стресу і є стійкими до хронічного стрес-впливу. У щурів 12-місячного віку зміни структури сну виявляються після гострого та хронічного стресів. У щурів 24-місячного віку сформована з віком структура циклу неспання - сон відображає стан стресу. У тварин усіх вікових груп стрес-впливи формують на електроенцефалограмі осередки судомної активності в щурів 1- та 3-місячного віку в гіпокампі та новій корі, 12-місячних щурів - у гіпокампі та гіпоталамусі, в 24-місячних тварин - у гіпокампі. Емоційні стреси призводять до артеріальної гіпертензії в щурів усіх вікових груп.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*017.1 + Е60*730*112.4 +
Шифр НБУВ: РА325259

Рубрики:

      
7.

Суворова І.М. 
Вільнорадикальні процеси в мозку і серці дорослих і старих щурів при іммобілізаційному стресі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / І.М. Суворова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Виявлено, що іммобілізація дорослих щурів супроводжується виникненням оксидативного стресу в головному мозку та серці, проявом чого є накопичення у них продуктів перекисного окиснення ліпідів і карбонільних білків. Відзначено, що мозок дорослих щурів більш чутливий до дії прооксидантних факторів іммобілізаційного стресу, ніж серце. Установлено, що важливу роль у стимуляції вільнорадикального окиснення ліпідів і білків у мозку дорослих щурів у разі іммобілізації набувають зрушення в активності ферментів першої лінії антиоксидантного захисту, підвищення чутливості до дії прооксидантів, а також зміна стану окиснювально-відновних процесів у мітохондріях. Виявлено, до попереднє введення екстракту аронії запобігає виникненню оксидативного стресу у мозку у разі іммобілізації. Визначено, що чутливість мозку та серця до дії прооксидантних факторів іммобілізованого стресу зі старінням знижується. Зазначено, що виникнення цього феномену визначає обмеження проявів фізіологічних ефектів вільнорадикальних продуктів метаболізму у формуванні притосувальних реакцій мозку до дії несприятливих факторів у пізньому онтогенезі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.51 + Е60*739.177 + Е60*732.12 +
Шифр НБУВ: РА338064

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Руденко В. В. 
Вміст глутатіону й активність ферментів його метаболізму в мозку щурів різного віку при іммобілізаційному стресі: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / В. В. Руденко ; Харк. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Висвітлено, що у щурів віком від 1,5 до 24 міс. відбувається підвищення активності глутатіонпероксидази та глутатіонтрансферази, а також NADР-залежних дегідрогеназ в постмітохондріальній фракції півкуль головного мозку. Доведено, що в мозку 1,5-місячних щурів рівень відновленості пулу глутатіону істотньо нижче, ніж у тварин старших вікових груп. З'ясовано, що під впливом 30-хвилинної іммобілізації в мозку щурів різного віку в неоднаковій мірі модулюється активність ферментів метаболізму глутатіону та змінюється стан його пулу. Наведено, що відмінності в прояві виникаючих зрушень відображають неоднаковий внесок відновленого глутатіону в захист мозку від його вільнорадикального ушкодження за стресу у тварин різного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.54*725.111.2
Шифр НБУВ: РА371630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Чорний С. А. 
Вплив антагоністів тіаміну на сигнальні процеси апоптозу в нервових клітинах у культурі: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / С. А. Чорний ; Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено загальний порівняльний аналіз впливу трьох різних за характером дії антагоністів тіаміну на життєздатність субкультур нервових клітин різних видів організмів. Досліджено, що загибель нервових клітин під впливом антагоністів тіаміну відбувається шляхом активації апоптозу. З'ясовано характер змін експресії ключових апоптичних факторів та інших білків і ферментів, які беруть участь в сигнальних процесах апоптозу, під впливом окситіаміну. Вперше досліджено стан активності білка р53 за індукції апоптозу, зумовленого дією антагоністів тіаміну. Одержані результати свідчать, що білок р53 впливає на рівень експресії даних ферментів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177*550.38 + Е60*669.53*550.38
Шифр НБУВ: РА373650 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Гамма 
Вплив бензимідазолу і його нових похідних на електричну активність нейронів Helix albescens Rossm. і поведінку щурів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Тетяна Вікторівна Гамма ; Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*042-642:Г262.3
Шифр НБУВ: РА345707

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Задорожна Г.О. 
Вплив вихрового імпульсного магнітного поля на біоелектричну активність гіпоталамуса щурів за фізіологічних умов та умов стресу: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Г.О. Задорожна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано вплив вихрових імпульсних магнітних полів (МП), які створені їх обертанням у правому та лівому напрямку, на сумарну фонову електричну активність ерго- та трофотропної зон гіпоталамуса щурів за фізіологічних умов і за умов моделювання стресу. Зазначено, що зміни біоелектричної активності гіпоталамуса (БЕАГ) під дією вихрового імпульсного магнітного сигналу залежать від напрямку обертання поля та від вихідного стану досліджених структур. Встановлено відповідність змін параметрів електрогіпоталамограми щурів під дією МП змінам показників БЕАГ під час розвитку стрес-реакції за результатами експериментів. Визначено закономірності дії МП на організм тварин як стресу-чинника та вміст кортикостерону у сироватці крові щурів. Доведено, що вихрове МП правого обертання більш виражає зміни електрогіпоталамограми щурів, що свідчить про відповідність правоспрямованого магнітного сигналу структурній анізотропії біооб'єктів; дії МП на зміни біоелектричної активності гіпоталамуса стресованих щурів більш інтенсивні та починаються раніше у порівнянні зі змінами, які вносить ізольований вплив стресу та поля. Визначено відмінність у формуванні відповіді на МП від стрес-відповіді, яка полягає у більш виражених змінах в елетричній активності трофотропного відділу гіпоталамуса, в період стресу більша варіативність аналізованих показників спостерігається в ерготропній зоні гіпоталамуса. Підтверджено активацію трофотропних реакцій під дією МП дослідженнями балансу вегетативної регуляції за даними варіативності серцевого ритму та поведінковими показниками у тесті "відкрите поле".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.32-633.3 + Е60*739.177.32*112.4 +
Шифр НБУВ: РА368034

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

В'язовська О.В. 
Вплив емоційного стресу на церебральну нейродинаміку та варіабельність серцевого ритму щурів: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.В. В'язовська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Встановлено діапазони значень ентропії Колмогорова - Сіная (еКС) ЕЕГ у симетричних коркових ділянках півкуль головного мозку та структурах лімбікоретикулярного комплексу щурів лінії Вістар у стані спокійного неспання за умов вільної поведінки, а також гострого та хронічного емоційного стресу. За умов гострого емоційного стресу виявлено виражене збільшення еКС у фронтальній, парієтальній та окципітальній коркових ділянках лівої півкулі. З'ясовано, що у структурах лімбіко-ретикулярного комплексу найбіль виражене збільшення еКС відбувається в обох ретикулярних ядрах покришки. Встановлено, що відсутність рухомої активності відображається значним зниження еКС у правій сенсомоторній корковій ділянці. Виявлено стійке підвищення еКС за умов вільної поведінки після тривалої іммобілізації та зниження рівня еКС за умов іммобілізації за наявності хронічного емоційного стресу. У стані іммобілізації за умов гострого та хронічного стресу виявлено зменшення варіабельності серцевого ритму, зниження загальної спектральної потужності та потужності в усіх частотних діапазонах. Доведено, що тривала іммобілізація супроводжується стійкими змінами систем регуляції серцевого ритму, імовірно, характерними для хронічного емоційного стресу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*730*112.4 + Е60*739.17 + Р252.51 +
Шифр НБУВ: РА355686

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Міщук Д.О. 
Вплив етанолу на властивості Nasup+/sup ,~Ksup+/sup-АТР-ази кори головного мозку щурів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Д.О. Міщук ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2004. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52-642 +
Шифр НБУВ: РА334744

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Потапенко Є.С. 
Вплив змін лужно-кислотної рівноваги позаклітинного середовища на функціонування кальцієвих депо нейронів заднього рогу спинного мозку щурів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Є.С. Потапенко ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 24 с. — укp.

Досліджено кальцієву сигналізацію в нейронах заднього рогу спинного мозку щурів за умов фізіологічного позаклітинного pH, а також за його зсувів у бік алкалозу та ацидозу. Показано, що характер кальцієвого сигналу значною мірою визначається джерелом його походження та залежить від просторового розташування мітохондрій та ендоплазматичного ретикулуму одне відносно одного та цитоплазми. Зроблено висновок щодо важливості значення взаємодії між мітохондріями та ендоплазматичним ретикулумом у внутрішньоклітинній кальцієвій сигналізації за контрольних умов та зсувів pH позаклітинного середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.175 +
Шифр НБУВ: РА330856

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Кондрацька О.Л. 
Гліцинові рецептори в пірамідних нейронах гіпокампу щура та механізми їх модуляції гінкголідами: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / О.Л. Кондрацька ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 22 с.: рис. — укp.

Розглянуто механізм дії нового класу антагоністів гліцинових рецепторів, гінкголідів. Виявлено основні характеристики взаємодії гінкголідів із гліциновим рецептором та досліджено специфіку їх дії як селективних каналоблокаторів гліцинового рецептора. На підставі даних електрофізіологічного скринінгу гінкголідових складових екстракту Ginkgo biloba зроблено припущення про існування всередині канальної пори гліцинового рецептора специфічного центру, чутливого до гінкголідів, як речовин певної хімічної будови. За результатами експериментів, здійснених із використанням обраного методичного підходу, зроблено висновки про специфічність дії нового блокатора гінкголіда В на канал гетеромерного гліцинового рецептора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52 +
Шифр НБУВ: РА324055

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Діденко С.М. 
Гормональний статус та концентрація циклічних і аденілових нуклеотидів в умовах імунізації і емоційного стресу: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.32 / С.М. Діденко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Досліджено біохімічні аспекти емоційного стресу. Вивчено динаміку змін енергетичного обміну й особливостей нейрогуморальних порушень за умов імунізації. Показано, що у разі емоційного стресу (ЕС) підвищується рівень певних гормонів крові, а саме: пролактину та вазопресину. За цього у корі головного мозку різко зростає концентрація лей-енкефаліну на тлі зниження вазопресину в гіпоталамусі. Спостережено зміну вмісту циклічних нуклеотидів та їх співвідношення у корі головного мозку. Всі ці процеси відбуваються на фоні дефіциту аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ) та підвищення концентрації аденозиндифосфорної кислоти (АДФ). З'ясовано, що проведення імунізації у тварин призводить до вірогідного збільшення майже всіх досліджених гормонів у крові. За цього у корі головного мозку виявлено зниження циклічного гуанозинмонофосфату. За результатами дослідження тварин після відтворення ЕС на фоні імунізації показано, що рівень гормонів крові вазопресину, глюкагону й альдостерону підвищується на тлі зниження пролактину. За цього відбувається зростання рівня циклічних нуклеотидів на фоні підвищення концентрації АТФ і АДФ. Одержані фундаментальні дані уможливлюють з'ясування стану аденілової системи та гормональної регуляції у разі ЕС за умов імунізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*72 + Р252.51 + Р252.7 +
Шифр НБУВ: РА366755

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Ноздренко Д.М. 
Динаміка формування моторних команд у сенсомоторній корі котів при виконанні цілеспрямованих рухів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Д.М. Ноздренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено механізми контролю цілеспрямованих моторних реакцій з блоку центральної нервової системи. Експерименти виконано з застосуванням відведення потенціалів дії поодиноких нейронів моторної кори мозку кішки та електроміограмної активності mm.biceps та triceps brachii, в процесі виконання цілеспрямованого інструментального руху в ліктьовому суглобі. Установлено, що нейрони моторної кори розряджалися з частотою, пропорційною зусиллю, що розвивається м'язом, чи зміні швидкості цього зусилля. Визначено, що частота імпульсації пірамідних нейронів практично не залежала від поточного значення суглобного кута. Показано, що нове стаціонарне значення суглобового кута встановлюється протягом часу, що відповідає динамічній фазі активності моторної кори. Стаціонарна фаза моторної команди не несе в собі ніякої інформації про значення встановлюваного суглобного кута. Виявлено невелику кількість нейронів, імпульсні характеристики яких змінюються тільки в моменти початку та припинення руху. На підставі одержаних даних зроблено висновок, що під час реалізації даних рухів і утриманні цільового положення в механічній активності м'язів присутні складові, не керовані моторною командою. Одержані дані підтверджують припущення про здійснення центрального контролю цілеспрямованих рухів на підставі динамічних змін керуючих сигналів, певним чином скоординованих у часі, стаціонарна ж фаза таких сигналів є лише одним з ряду чиників, що визначають рівноважне цільове положення суглоба.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*043
Шифр НБУВ: РА326678

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Палигін О.О. 
Дослідження квантових властивостей синаптичного вивільнення ГАМК в культурі кори головного мозку щура: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / О.О. Палигін ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 24 с. — укp.

Проведено дослідження квантових властивостей синаптичного вивільнення ГАМК за умов локальної електричної стимуляції пресинаптичних закінчень нейронів кори головного мозку. З використанням біномального й автокореляційного методів у процесі математичного аналізу мультипікових амплітудних гістограм викликаних гальмівних постсинаптичних струмів виявлено, що оцінений рівень одиничного квантового вивільнення за умов реєстрації спонтанних мініатюрних гальмівних струмів збігається з одержаним квантовим періодом. Встановлено, що у разі стимуляції поодинокої пресинаптичної терміналі в гальмівному синапсі кори головного мозку лінійне збільшення інтенсивності амплітуди стимуляції сприяє нелінійній (дзвоноподібній) зміні величини вивільненого нейромедіатора. З'ясовано, що різний рівень деполяризації поодинокої пресинаптичної терміналі не змінює величину кванта вивільнення нейромедіатора, за даних умов змінюється лише величина середнього квантового вмісту. На підставі одержаних даних обгрунтовано припущення щодо адекватності математичної моделі опису вивільнення медіатора як багатоквантового процесу в гальмівних синапсах кори головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*715.3 +
Шифр НБУВ: РА331723

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Іванова С.Ю. 
Дослідження пластичності гамкергічної синаптичної передачі в культурі нейронів гіпокампа щура: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / С.Ю. Іванова ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 24 с. — укp.

Описано явище посттетанічної депресії ГАМКергічної синаптичної передачі. Вперше показано наявність двох різних за кінетикою компонентів посттетанічної депресії, виявлено істотний внесок пресинаптичних механізмів до швидшого з них. Встановлено можливість виявлення гетерогенності ГАМКергічних синаптичних зв'язків за допомогою тривалої тетанічної стимуляції. З'ясовано, що тетанічна стимуляція спричиняє посттетанічну депресію (ПТД) у 55 % досліджуваних пар нейронів та посттетанічну потенціацію (ПТП) у 45 % синаптичних зв'язків. Зазначено, що за умови наявності ПТП у синаптичних зв'язках ймовірність вивільнення медіатора з пресинаптичних нервових закінчень значно менша, ніж в синапсах, в яких спостерігається ПТД. Вперше для нейронних мереж гіпокампа показано гомеостатичні зміни ГАМКергічної синаптичної передачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.522 +
Шифр НБУВ: РА332064

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Дребот Ю.І. 
Експресія мРНК ванілоїдних рецепторів в культурі нейронів гіпокампа: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Ю.І. Дребот ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Показано, що у культурі гіпокампа експресуються ванілоїдні рецептори I та II типу. З застосуванням методики single-cell Real-time полімеразної ланцюгової реакції (PCR) доведено, що у культивованих нейронах гіпокампа рівень матричної РНК (мРНК) ванілоїдного рецептора I типу є значно вищим, ніж мРНК ванілоїдного рецептора II типу. На підставі аналізу експресії цих рецепторів показано, що в ГАМК-ергічних нейронах експресія ванілоїдного рецептора I типу значно вища, ніж експресія ванілоїдного рецептора II типу, а експресія цих рецепторів у глутаматергічних нейронах не відрізняється. Наведено дані нейротоксичного впливу капсаїцину на нейрони гіпокампа. За цього відносна кількість клітин з некротичними ознаами майже не змінювалась. З використанням конфокальної мікроскопії показано, що капсаїцин призводить до зниження конфокальної мікроскопії мітохондріального потенціалу, а капсазепін нівелює цей ефект. На підставі одержаних даних з'ясовано, що цитотоксична дія капсацину взаємопов'язана зі зміною мітохондріального потенціалу й опосередковується активацією ванілоїдних рецепторів I типу. З використанням електрофізіологічної методики "patch-clamp" досліджено спонтанні гальмівні постсинаптичні струми. У разі прикладання капсаїцину (10 мкМ) відбувалось зменшення частоти (на 70 %) й амплітуди (на 80 %) спонтанних гальмівних постсинаптичних струмів, за аплікації капсаїцину (10 мкМ) і подальшого додавання капсазепіну (25 мкМ) збільшувалась частота спонтанних гальмівних постсинаптичних струмів, взаємопов'язане з блокуванням ефекту капсаїцину капсазепіном.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.522 +
Шифр НБУВ: РА358900

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського