Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (69)Книжкові видання та компакт-диски (67)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-32$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Майструк Т. С. 
Англійські запозичення у функціонально-стильових різновидах української мови кінця XX - початку XXI століть: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Т. С. Майструк ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз семантичних і функціонально-стилістичних особливостей англійської лексики в текстах публіцистичного, інформаційного та наукового стилів у контексті формування лексичної бази української мови кінця XX - XXI ст. й у зіставленні з нормами сучасної літературної мови. Виокремлено й охарактеризовано спектр англомовних лексичних одиниць, що демонструють специфічні риси й основні тенденції становлення лексичного фонду публіцистичного, інформаційного та наукового стилів мовлення на межі XX - XXI ст. Визначено основні тенденції запозичення англомовних лексичних одиниць у тексти різного комунікативного призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш141.14-05
Шифр НБУВ: РА376842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Андрусяк І.В. 
Англійські неологізми кінця ХХ століття як складова мовної картини світу: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.В. Андрусяк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Вивчено англійські неологізми кінця XX ст. як складову мовної картини світу та виявлено особливості лінгвокреативної діяльності людини, вербальні механізми її адаптації до навколишньої дійсності. Здійснено спробу реконструювати одну з ділянок картини світу англомовного суспільства, провести класифікацію та описати ті його фрагменти, які з'явились в мові наприкінці минулого століття. На підставі когнітивного аналізу нової лексики трьох останніх десятиліть простежено специфіку формування світосприйняття носія англійської мови, яке склалося в результаті концептуалізації й категоризації ним навколишнього світу, що знайшло своє відображення в різносистемних та різноструктурних лінгвістичних одиницях. Розглянуто один з аспектів когнітивної категоризації - шляхи розвитку наявних у картині світу англомовного суспільства категорій - в тому вигляді, в якому вони реалізовані в поповненні англійської мови новими номінативними одиницями. Особливу увагу приділено опису номінативного та концептуального просторів неологічної картини світу (НКС) англомовного суспільства кінця XX ст., виявлено шляхи та способи номінації нових структурних типів знань. На підставі значного за обсягом мовного матеріалу (5483 неологізмів) показано, як відображається категоризація навколишньої дійсності в новій лексиці англійської мови і як може розглядатися ця лексика з когнітивної точки зору. В центрі її уваги знаходяться знання та досвід людини, тобто онтологічна (знання про світ) та аксіологічна (оцінка суб'єктом світу) картини світу в різних сферах діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321 +
Шифр НБУВ: РА322586

Рубрики:

      
3.

Худолій А.О. 
Динаміка функціональних змін у мові американської публіцистики кінця XX - початку XXI століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.О. Худолій ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Висвітлено морфологічні та синтаксичні зміни лексичних одиниць у мові американської публіцистики. З'ясовано, що динаміка функціональних змін виявляється у появі новотворів, чисельність яких свідчить про їх комунікативну цінність і відповідний дериваційний потенціал. Досліджено активність та розвиток новотворів у мові американських публіцистичних текстів. За результатами аналізу динамічних явищ мови виявлено, що гнучкість лексичних одиниць у функціональному аспекті зумовлена раціональним і ощадним використанням внутрішніх мовних ресурсів. Значну увагу приділено концептуальним метафорам, оскільки вони є підгрунтям мовних змін в американській публіцистиці. Зазначено особливості семантичних змін у процесі словотворення. З'ясовано найбільш продуктивні способи словотворення, виявлено моделі творення нових лексичних одиниць у мові американської публіцистики. Розглянуто термінологізацію, транстермінологізацію та детермінологізацію, які супроводжуються розширенням словникового складу зазначеної мови. Установлено, що кількість термінів у повсякденному житті зростає, оскільки вони відповідають потребам комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-32 + Ш143.21-715 +
Шифр НБУВ: РА328666

Рубрики:

      
4.

Битко Н.С. 
Запозичення як спосіб адаптації концептуальної і лексичної системи англійської мови до альтернативної реальності (на матеріалі запозичень з автохтонних мов у канадський і новозеландський варіанти): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.С. Битко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 22 с. — укp.

Вперше запозичення з мов корінного населення Канади та Нової Зеландії розглянуто як один із способі адаптації англійської мови до змінених умов існування. Доведено, що запозичення має місце у межах комплексної ситуації, представленої психологічними, етнографічними, когнітивними та лінгвістичними аспектами. З'ясовано, що результати апперцепції нової реальності визначаються особливостями сприйманих денотатів і засобами сприйняття за домінувальної ролі останніх. Розкрито механізми концептуалізації результатів пізнавальної діяльності. Виявлено способи та закономірності вербалізації охоплених концептом денотатів автохтонними запозиченнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 +
Шифр НБУВ: РА355705

Рубрики:

      
5.

Аксютіна О. В. 
Інтеграція автохронних запозичень у лексико-семантичній системі сучасної англійської мови США: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Аксютіна ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано етнолінгвальні особливості мапування світу автохтонним населенням Америки, які зумовлюють культурний антагонізм між індіанцями й американцями європейського походження. Виявлено, що уявлення про інший народ будуються не на основних рисах, а на другорядних, які гіперболізовано та гіпертрофовано, тому закономірною є наявність негативної оцінної конотації у стереотипно зумовлених лексичних і фразеологічних одиницях англійської мови. Визначено суть процесу інтеграції запозичень у мову-реципієнт, а також виявлено показники інтеграції автохтонних запозичень щодо системи англійської мови США. Розглянуто особливості інтеграції автохтонних запозичень у систему англійської мови, а саме, набування негативної оцінної конотації запозиченими лексичними одиницями, їх похідними, та автохтонно-маркованими фразеологічними одиницями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322
Шифр НБУВ: РА371348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Аксютіна О. В. 
Інтеграція автохтонних запозичень у лексико-семантичній системі сучасної англійської мови США: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Аксютіна ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано етнолінгвальні особливості мапування світу автохтонним населенням Америки, які зумовлюють культурний антагонізм між індіанцями й американцями європейського походження. Виявлено, що уявлення про інший народ будуються не на основних, а на другорядних рисах, які гіперболізовано та гіпертрофовано, тому закономірною є наявність негативної оцінної конотації у стереотипно зумовлених лексичних і фразеологічних одиницях англійської мови. Визначено суть процесу інтеграції запозичень у мову-реципієнт, а також виявлено показники інтеграції автохтонних запозичень щодо системи англійської мови США. Розглянуто особливості інтеграції автохтонних запозичень у систему англійської мови, а саме, набування негативної оцінної конотації запозиченими лексичними одиницями, їх похідними, та автохтонно-маркованими фразеологічними одиницями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322
Шифр НБУВ: РА371348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Сакал 
Історико-ономасіологічне та когнітивне дослідження префіксальних неологізмів у англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Тетяна Миколаївна Сакал ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321
Шифр НБУВ: РА334011

Рубрики:

      
8.

Жулінська М. О. 
Концептуальна парадигма інформаційних неологізмів (на матеріалі сучасної англійської мови): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / М. О. Жулінська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено неологізми сфери інформаційних технологій у сучасній англійській мові. Проаналізовано особливості утворення, функціонування та способів фіксації різноманітних лексичних інновацій технічної галузі у когнітивному аспекті. Виділено основні когнітивні категорії, що репрезентують неологічну концептуальну систему зазначеного періоду та підпорядковані ним концепти. Фреймовий аналіз неологізмів сфери інформаційних технологій показав, що досліджувані лексичні одиниці співвідносяться з чотирма фреймовими моделями: предметноцентричною, акціональною, асоціативною та партонімічною. Виокремлено прототипні та периферійні фреймові моделі, що вербалізують неологізми сфери інформаційних технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321
Шифр НБУВ: РА382427 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Скубашевська О.С. 
Лексика і фразеологія античного походження в англійській та українській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.С. Скубашевська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано лексичні та фразеологічні одиниці античного походження в англійській та українській мовах. Лексичними одиницями античного походження є власні імена античних міфологічних, літературних та історичних осіб, географічні назви античності, що перейшли до розряду загальних (АІ) і античні поняття (АП), що позначають реалії та явища античності, які отримали узагальнені значення. Фразеологізми античного походження містять у своєму складі античні імена і поняття. Подано докладний структурний аналіз лексем, виявлено найбільш продутивні типи АІ і АП в англійській і українській мовах, розглянуто основні шляхи словотворення похідних і складних АІ і АП. Аналіз словотворчого потенціалу дав можливість змоделювати словотворчі гнізда з вершинами АІ і АП, здійснити порівняльний аналіз сумарних гнізд для англійської та української мов. Виявлення семантичних особливостей лексем становить аналіз семантичної деривації первинних значень непохідних АІ і АП, а також дослідження семантичної структури похідних і складних АІ і АП у порівнюваних мовах. Об'єктом багатоаспектного аналізу є фразеологічні одиниці античного походження. Їх зіставлення в англійській і українській мовах проведено в структурному і семантичному плані. Наведено функціонально-стилістичну класифікацію даних одниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш141.4-322
Шифр НБУВ: РА310781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Емірсуінова Г.І. 
Лексикон сучасного фемінізму (на матеріалі англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Г.І. Емірсуінова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено проблеми впливу феміністського руху англомовних країн на розвиток і зміни словникового складу сучасної англійської мови, вивчено шляхи та механізми поповнення лексикону англійської мови, спричинені жіночим рухом, формування власне феміністського лексикону, а також "фемінізації" загальновживаної лексики. Визначено особливості феміністської неології теоретичного дискурсу та мовні результати суспільного резонансу, викликаного жіночим рухом. Встановлено основні вектори поповнення лексики під впливом фемінізму: внутрішній (теоретичний) та зовнішній (суспільна реакція на жіночий рух). Розглянуто можливі способи класифікації феміністських неологізмів, наведено детальну тематичну класифікацію на основі семантичного, соціо- та праксіолінгвістичного підходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-32 +
Шифр НБУВ: РА323659

Рубрики:

      
11.

Домніч О. В. 
Лексичні запозичення в аспекті контактної лінгвістики і теорії лексикографії (на матеріалі автохтонних запозичень у канадський, австралійський і новозеландський варіанти англійської мови): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Домніч ; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. — О., 2010. — 22 с. — укp.

Здійснено типологічний опис мовних контактів між автохтонними й інтродукованим етносами на території Канади, Австралії та Нової Зеландії, виокремлено особливості даних контактних ситуацій. З'ясовано історичні та методичні аспекти лексикографічного опису запозичень з мов корінного населення в канадський, австралійський та новозеландський в загальних тлумачних і спеціальних словниках даних варіантів. Обгрунтовано принципи та методи комплексного підходу щодо опису аборигенних запозичень у спеціальних словниках англійської мови. Розроблено та складено порівняльний словник аборигенних запозичень у канадському, австралійському та новозеландському варіантах англійської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш143.21-66
Шифр НБУВ: РА376018 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Головко О. М. 
Лінгвальна актуалізація вимірів антропного буття (на матеріалі інновацій англійської мови): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. М. Головко ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Уточнено визначення неологізму англійської мови та запропоновано типологію новітніх мовних одиниць. Простежено способи, засоби та механізми поповнення лексико-фразеологічного рівня англійської мови антропосферними інноваціями. Виявлено лінгвальні й екстралінгвальні чинники, які дозволяють встановити кореляцію між процесами поповнення лексичного складу англійської мови й основними соціально-культурними тенденціями розвитку сучасного англомовного суспільства. Визначено концептуально-поняттєві кластери та значущі словотвірні елементи та моделі, які сприяють формуванню розгалужених словотвірних, семантичних, тематичних парадигм англомовних новотворів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321
Шифр НБУВ: РА371449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Гребінник Л.В. 
Німецькі запозичення у російській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Гребінник ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз німецьких запозичень у системі сучасної російської мови. Установлено головні інтра- й екстралінгвальні чинники, з'ясовано їх роль у процесі запозичення. Здійснено тематичну класифікацію німецьких запозичень, описано специфіку кожної тематичної групи. Досліджено особливості засвоєння німецьких запозичень у фонетичному, морфемно-словотвірному, граматичному та семантичному аспектах. Процес адаптації охарактеризовано як комплексне явище, показано взаємозв'язок усіх мовних рівів, а також позамовних факторів. Зазначено щодо доцільності використання результатів дослідження для створення сучасних тематичних класифікацій, у істориколінгвістичних і лінгвокультурологічних роботах, а також під час подальшого вивчення проблем адаптації іншомовної лексики у російській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-322 + Ш143.21-322 +
Шифр НБУВ: РА351290

Рубрики:

      
14.

Островська Ю. К. 
Оцінні неологізми в англійській та українській мовах кінця XX - початку XXI століття: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / Ю. К. Островська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 22 с.: табл. — укp.

Запропоновано тлумачення оцінного неологізму та визначено теоретичні засади дослідження інновацій з оцінною семантикою. Встановлено критерії добору оцінних неологізмів англійської та української мов дослідженого періоду. Виявлено універсальні та специфічни риси семантики інновацій у порівнюваних мовах і визначено фрагменти дійсності, що в цей період найактивніше об'єктивуються засобами оцінної неології. Виявлено негативно та позитивно забарвлені інновації у зіставлюваних мовах, проаналізовано їх співвідношення у виділених семантико-ідеографічних класах і групах. Досліджено особливості реалізації оцінного значення неологізмів у контексті. Визначено шляхи поповнення досліджених мов межі століть оцінними неологізмами та з'ясовано їх продуктивність у цих мовах досліджуваного періоду. Встановлено кореляції між структурними типами та знаком оцінки інновацій у зіставлюваних мовах вказаного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-323 + Ш143.21-323
Шифр НБУВ: РА380169 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Зацний Ю.А. 
Розвиток словникового складу англійської мови в 80-ті - 90-ті роки ХХ століття: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / Ю.А. Зацний ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Лінгвістичне та соціально-лінгвістичне дослідження шляхів та засобів збагачення словникового складу, тенденцій розвитку лексико-семантичної системи англійської мови. Розвиток словникового складу англійської мови в останні десятиліття відбувається в умовах подальшого ускладнення позамовного середовища, в умовах нового етапу науково-технічного прогресу і відбиває процес пристосування мовної системи до нових потреб комунікації. Таке пристосування здійснювалося, головним чином, шляхом реалізації внутрішнього потенціалу, особливо ресурсів, які генеруються широким діапазоном варіювання англійської мови як мови поліетнічної, поліфункціональної, взаємодією національних, соціальних, функціонально-стилістичних варіантів та підсистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-32

Рубрики:

      
16.

Янков А.В. 
Соціально-політичні неологізми та оказіоналізми в американському варіанті англійської мови: структура - семантика - функціонування: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Янков ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Встановлено структурно-семантичні та функціонально-стилістичні особливості соціально-політичних неологізмів та оказіоналізмів у американському варіанті англійської мови за період 1963 - 2003 рр. На основі широкого кола лексикографічних та текстологічних джерел проведено диференціацію понять неологізмів та оказіоналізмів. Простежено та уточненно, за якими традиційними та новими словотвірними моделями морфологічної структури слова побудовано нову суспільно-політичну лексику. Розглянуто різноманітні способи утворення неологізмів та оказіоналізмів, встановлено взаємозв'язок та взаємозалежність між позамовними та внутрішньомовними чинниками, які активізують словотворчі процеси. Виявлено причини виникнення соціально-політичних евфемізмів та дисфемізмів, з'ясовано метафорично-метонімічні та синонімічно-антонімічні особливості нової суспільно-політичної лексики американського варіанта англійської мови у процесі їх функціонування у мові та мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321
Шифр НБУВ: РА330536

Рубрики:

      
17.

Шило В.В. 
Структура та семантика іменникових парадигм в англійській мові (на матеріалі французьких правових запозичень XI - XIX ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.В. Шило ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз інтенсивності надходження французьких правових запозичень в англійську мову, яку можна умовно поділити на два періоди: перший - друга половина XIІІ - XIV ст., другий - друга половина XVII - початок ХІХ ст. Розкрито їх структурно-семантичні особливості та встановлено закономірності їх словотвірної парадигматизації. Запропоновано класифікацію продуктивних словотвірних моделей, реалізованих у парадигмах, показано специфіку номінації у юридичній фаховій підмові. Проаналізовано особливості інвентаризації французьких правових запозичень на підставі побудови тематичного апарату галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:Х + Ш143.21-322 +
Шифр НБУВ: РА336557

Рубрики:

      
18.

Білоусова В.В. 
Типологія формально-семантичних змін англо-американських запозичень з формантом -ing у різносистемних мовах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / В.В. Білоусова ; Донецьк. Нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено типології формально-семантичних змін англо-американських запозичень з полісемічним формантом -ing у різносистемних мовах з позицій сучасних мовних універсалій та унікалій. Визначення типології універсальних, фреквентальних та унікальних формально-семантичних змін англомовних запозичень на -ing базовано на зіставленні формальних і змістових виявів дериваційного значення. Досліджено процес утворення похідних з формантом -ing в англійській мовній системі за типовими сталими (словотворення) та потенційними моделями (формотворення), визначено підтипи основних словотвірних значень, які запозичуються мовами-реципієнтами у процесі запозичення. Встановлено універсальні типи англомовних запозичень на -ing у різносистемних мовах-реципієнтах, визначено унікальні формально-семантичних змін англомовних запозичень на -ing, які досліджено на базі структурних та семантичних трансформацій. Проаналізовано словотвірну потенцію англомовного полісемічного форманта -ing та описано мовні та позамовні чинники, що сприяють активізації англомовної експансії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.22 + Ш143.21-322 +
Шифр НБУВ: РА363727

Рубрики:

      
19.

Коваленко О.В. 
Хронологічно маркована лексика як фактор тексту в жанрі історичного роману (на матеріалі художньої прози В.Скотта): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Коваленко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання про вплив жанру літературного твору на його лексичний склад, вивчено семантичні, функціональні, частотні, структурні, кількісні характеристики хронологічно маркованих лексем - історизмів та архаїзмів, проаналізовано подібність і різницю функцій архаїзмів та історизмів у історичних романах В.Скотта. Доведено вихідну гіпотезу про жанрово детермінований характер лексичної структури історичного роману. Визначено, що головною стабільною і об'єктивною ознакою жанру історичного роману є лексика, яка має у своїй семантичній структурі компонент "минуле", тобто архаїзми та історизми. Наявність цих жанрово маркованих одиниць, їх кількість, функціонування і частотність дають змогу говорити про цільність системи авторського бачення, стабільність мовних комунікативно-прагматичних ознак історичного роману, нерозривну єдність змісту та форми художнього тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-320 + Ш5(4ВЕЛ)-457
Шифр НБУВ: РА317668 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського