Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (19)Реферативна база даних (499)Книжкові видання та компакт-диски (565)Журнали та продовжувані видання (35)
Пошуковий запит: (<.>U=У010.271.14$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 50
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Лівенко А. І. 
Формування освітніх ресурсів (трудових) в умовах ринкових відносин України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / А. І. Лівенко ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Вдосконалено сучасне визначення економічної сутності та природи освіти, а також сучасне трактування поняття освітніх ресурсів (ОР). З'ясовано місце та соціально-економічну роль вищої освіти в системі суспільного виробництва. Визначено економічну сутність системи створення ОР як природної монополії. Проаналізовано сучасний стан та особливості формування ОР за умов ринкових відносин України. Розширено наукові уявлення та теоретично обгрунтовано поняття "освітні ресурси" на індивідуальному та загальносуспільному рівнях. Визначено економічну категорію "освітній капітал". Розкрито основні соціально-економічні проблеми та суперечності розвитку освіти та формування ОР України. Розглянуто шляхи вдосконалення системи економіко-організаційних та інституційно-правових чинників впливу на формування ОР, сформульовано практичні рекомендації щодо формування та реалізації державної політики в сфері освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)49:Ч30/49
Шифр НБУВ: РА384609 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Бевз З. В. 
Гармонізація соціально-трудових відносин в умовах модернізації національної економіки: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / З. В. Бевз ; Львів. ун-т бізнесу та права. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Систематизовано наукові підходи щодо розумінння поняття соціально-трудових відносин (СТВ) і вдосконалено їх класифікацію. Уточнено наукове розуміння поняття "гармонізація СТВ", умови, чинники, принципи, механізми її забезпечення в контексті завдань модернізації національної економіки. Проаналізовано зміни в розвитку СТВ в Україні за період ринкових трансформацій. Визначено соціально-економічні домінанти напруженості СТВ. Здійснено оцінювання дієвості регулювання СТВ на різних економічних рівнях. Запропоновано доктрину гармонізації СТВ в Україні. Розроблено методичні основи оцінювання рівня гармонізації СТВ і напрями вдосконалення моніторингу СТВ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240
Шифр НБУВ: РА379763 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Андросова Л. М. 
Регулювання втрат робочого часу від тимчасової непрацездатності: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / Л. М. Андросова ; НАН України, Ін-т демографії та соц. дослідж. ім. М.В. Птухи. — К., 2011. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Висвітлено теоретичні засади дослідження використання робочого часу в комплексі суспільних явищ у сфері праці, визначено роль працездатності в системі реалізації трудового потенціалу, опрацьовано методичні підходи до оцінювання втрат від тимчасової непрацездатності. Проаналізовано вплив умов праці на втрати від тимчасової непрацездатності, проведено вартісне оцінювання та факторний аналіз втрат робочого часу на підприємствах. Наведено результати прогнозування скорочення втрат від тимчасової непрацездарності у ході складання балансу робочого часу, запропоновано шляхи вдосконалення методики планування сум компенсацій працівникам за фактично невідпрацьований робочий час у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, а також оптимізації використання робочого часу у контексті оптимізації втрат від непрацездатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)244
Шифр НБУВ: РА381050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Золотарьова О. В. 
Механізм мотивації економічної діяльності найманих працівників: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / О. В. Золотарьова ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методологічні та практичні аспекти механізму мотивації економічної діяльності найманих працівників. Визначено його сутність, елементи та функції. Обгрунтовано синархічний характер зв'язків між екзо- й ендогенною складовими мотиваційного механізму. Доведено, що власність на робочу силу є системотвірним підгрунтям даного механізму та конкретизовано мотиваційні характеристики її елементів, розподілених між роботодавцем-власником засобів виробництва та найманим працівником внаслідок купівлі-продажу робочої сили останнього. Виділено форми моніторингу та коригування співвідношення видів та інструментів мотивації до оптимального стану за критерієм підвищення ефективності виробництва. Проаналізовано особливості та негативні тенденції реалізації механізму мотивації економічної діяльності найманих працівників в Україні, надано рекомендації щодо його вдосконалення на макро-, мікро- та наноекономічному рівнях. Вдосконалено методику економічного оцінювання ефективності механізму мотивації на мікроекономічному рівні, використання якої на ряді підприємств дає змогу підвищити ефективність механізму мотивації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)245
Шифр НБУВ: РА378949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Яковенко Р. В. 
Відтворення людського потенціалу в умовах трансформаційної економіки: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / Р. В. Яковенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с.: табл. — укp.

Висвітлено еволюцію поглядів на роль людини в економіці в працях представників різних наукових шкіл і течій. Розкрито сутність людського потенціалу, важливу роль в структурі якого відіграють виробничі та невиробничі елементи та чинники, що характеризує переростання "людини економічної" у "людину творчу" в процесі трансформації економічних і суспільних відносин і переході на якісно новий рівень. Визначено головні передумови зростання продуктивної сили людини на основі поєднання матеріальних і нематеріальних виробничих відносин і стимулів. Проаналізовано стан людського потенціалу України, який визначається науково-технічним прогресом, розвитком освіти, поліпшенням умов праці та життя. Розкрито суперечливий характер розвитку людини та її праці, що знаходить вираз у недостатньому науково-технічному удосконаленні засобів виробництва. Доведено, що скорочення тривалості та низький рівень життя, незадовільні умови праці у певних галузях виявляються у доволі низьких темпах зростання продуктивності суспільної праці, а також неповною мірою діють соціально-культурні чинники й умови розвитку людини, що призводить до недостатньої громадянської активності. Наведено рекомендації щодо удосконалення соціально-економічної політики держави в контексті розвитку людського потенціалу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240
Шифр НБУВ: РА380909 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Сатушева К.В. 
Розвиток людських ресурсів виробничої організації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / К.В. Сатушева ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретичні положення та розроблено методичне забезпечення розвитку людських ресурсів виробничої організації. Обгрунтовано необхідність використання поняття "людські ресурси" для забезпечення інтелектуалізації капіталу, розкрито роль освітніх програм у розвитку людських ресурсів. Для визначення резервів розвитку людських ресурсів виробничої організації запропоновано модель її працівника, в якій синтезовано характеристики моделі компетентної, економічної, соціальної людини та такої, що самоактуалізується. Розроблено багатофакторну економіко-математичну модель оцінювання рівня розвитку людських ресурсів виробничої організації, побудовану на координатах розвиток людини - розвиток виробничої бази - стратегії розвитку людських ресурсів. З метою розвитку людських ресурсів підприємства за допомогою освіти запропоновано використовувати програмно-цільовий підхід як поетапний логічний послідовний процес планового розвитку освітнього потенціалу організації. Розвиток людських ресурсів великих виробничих організацій запропоновано забезпечувати шляхом створення на їх базі корпоративних університетів, функціонування яких може задовольнити потреби в керівниках і фахівцях відповідної кваліфікації, які пройшли адаптацію на конкретному підприємстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)301-640-21 +
Шифр НБУВ: РА370928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Сем'янчук П. М. 
Інтелектуалізація праці у стратегії інноваційного розвитку економіки України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / П. М. Сем'янчук ; ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана". — К., 2010. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Розкрито сутнісну характеристику інтелектуалізації праці як чинника, процесу і результату економічної діяльності. Систематизовано та доповнено показники кількісного вимірювання та форми прояву інтелектуалізації праці. Обгрунтовано вплив інтелектуалізації праці на інноваційний розвиток. Здійснено порівняння інтелектуалізації праці у постсоціалістичних країнах. Проаналізовано стан та динаміку інтелектуалізації праці у вітчизняній економіці. Встановлено рівень фінансового, кадрового й інституційного забезпечення інтелектуалізації праці в Україні. Розроблено заходи поглиблення інтелектуалізації праці у вітчизняній економіці. Запропоновано шляхи реалізації стратегії інноваційного розвитку України. Визначено умови поглиблення інтелектуалізації праці в національній економіці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У010.271.19 + У9(4УКР)0-55
Шифр НБУВ: РА377146 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
8.

Атаєва О. А. 
Розвиток і стимулювання використання трудового потенціалу: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / О. А. Атаєва ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Розкрито теоретичні основи дослідження трудового потенціалу та розвитку методів оцінювання ефективності його використання. Визначено вплив мотиваційного механізму на ефективність праці. Досліджено умови розвитку та використання трудового потенціалу на Донеччині. Виявлено соціальну забезпеченість використання трудового потенціалу Донеччини. Досліджено закономірності розвитку трудового потенціалу Донеччини. Розроблено методи економічного стимулювання використання трудового потенціалу на рівні підприємств і регіону; економічно обгрунтовано параметри систем стимулювання трудового потенціалу на локальному рівні й удосконалено методи стимулювання ефективного використання уречевленої праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240
Шифр НБУВ: РА375795 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Насипайко Д. С. 
Відтворення людського капіталу в контексті впливу на розвиток економіки: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / Д. С. Насипайко ; НАН України, Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено тенденції відтворення людського капіталу на етапі зміни суспільних формацій на національному рівні. Виявлено сучасні регіональні відмінності й особливості його розвитку на рівні підприємств. Обгрунтовано концептуальні засади модернізації людського капіталу в контексті впливу на розвиток економіки. Розроблено стратегічні напрями вдосконалення механізму управління розвитком людського капіталу підприємств регіону й обгрунтовано кодекс корпоративної соціальної відповідальності бізнесу в системі управління його відтворенням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240
Шифр НБУВ: РА374782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Максимець Ю.В. 
Політико-економічний аналіз мотивації праці в трансформаційній економіці України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / Ю.В. Максимець ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні проблеми формування високоефективного мотиваційно-стимулювального механізму в Україні на етапі переходу до ринкової економіки. Проведено комплексний аналіз системи трудової мотивації, виокремлено чинники, що визначають мотиваційну політику на макро- та мікрорівнях. Проаналізовано взаємозв'язок між рівнем розвитку суспільного виробництва та мотиваційної поведінки зайнятих. Розкрито структуру трудової мотивації з використанням системного підходу. Досліджено еволюцію мотиваційного впливу економічних заоохочень і винагород, визначено роль зарплати у цих процесах. Обгрунтовано ефективні напрями інституційного регулювання мотиваційних відносин за умов нестабільного економічного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)245 +
Шифр НБУВ: РА370909 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Боднарук О. В. 
Організація оплати праці в Україні за ринкових умов: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / О. В. Боднарук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, організаційні та правові основи оплати праці за умов ринкової економіки. Систематизовано існуючі концепції заробітної плати. Вдосконалено теоретичну модель національного механізму регулювання оплати праці. Сформульовано та доповнено принципи заробітної плати. Визначено етапи формування правового механізму оплати праці в Україні. Проведено оцінювання рівня, динаміки, тенденцій і проблем оплати праці. Проаналізовано механізм регулювання оплати праці на підприємствах металургійного комплексу. Проаналізовано європейський досвід організації та регулювання оплати праці та можливості його використання в Україні. Розроблено економіко-математичну модель діючого механізму формування заробітної плати на рівні національної економіки, галузевому та регіональному рівнях. Запропоновано концептуальні засади вдосконалення оплати праці в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)245
Шифр НБУВ: РА369820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Гадзало А.Я. 
Формування та використання людського капіталу в аграрній сфері регіону України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / А.Я. Гадзало ; Білоцерків. нац. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2010. — 20 с. — укp.

Визначено соціально-економічну сутність людського капіталу регіону та його складові, умови формування й ефективного використання, своєрідність його відтворення в аграрній економіці. Здійснено оцінку потенціалу розвитку та нагромадження людського капіталу в регіонах України, проаналізовано вітчизняні ринки праці, які характеризуються праценадлишковою кон'юнктурою. Визначено основні причини деградації людського капіталу аграрної сфери та розроблено дієвий соціально-економічний механізм його відтворення й ефективного використання. Обгрунтовано напрями удосконалення формування та забезпечення ефективного використання людського капіталу через підвищення зайнятості сільського населення, активізацію інвестиційного забезпечення його розвитку, реалізацію цілеспрямованої кадрової політики на рівні агропідприємств, регіону та держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР-4ЛЬВ)320-640
Шифр НБУВ: РА374428 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Боднарук О. В. 
Організація оплати праці в Україні в ринкових умовах: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / О. В. Боднарук ; Донецький національний університет. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)245
Шифр НБУВ: РА369820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Ушенко 
Науково-методологічні основи державного регулювання відтворення людського капіталу України: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.03 / Наталя Валентинівна Ушенко ; Науково-дослідний економічний ін-т. — К., 2009. — 30 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240-96-21,01
Шифр НБУВ: РА365317

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Білик О.М. 
Мобільність в системі людського капіталу: методика оцінювання та напрями активізації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / О.М. Білик ; Держ. вищий навч. заклад "Київ. нац. економ. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше розроблено методичні засади розрахунку інтегрального індексу реалізованої мобільності населення, який грунтується на визначенні рівня реалізації ключових напрямів людської мобільності, а саме: освітньої, професійно-кваліфікаційної, інтелектуальної, територіальної. Сформовано підхід до розуміння сутності понять "мобільність" і "міграція" у контексті теорії людського капіталу. Визначено зовнішні та внутрішні чинники, що впливають на активізацію індивідуальної мобільності. Запропоновно систему абсолютних і відносних показників, які характеризують реалізовану мобільність як актив людського капіталу. Удосконалено методику оцінювання ефективності витрат на трудову міграцію як інвестицій у людський капітал, в якій значно розширено коло можливих прямих і непрямих матеріальних і моральних витрат і зисків. Розроблено організаційно-економічне та ресурсне забезпечення активізації мобільності населення України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240 +
Шифр НБУВ: РА365256

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Костишина Т.А. 
Формування конкурентоспроможної оплати праці: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.07 / Т.А. Костишина ; Ін-т демографії та соц. дослідж. НАН України. — К., 2009. — 38 с. — укp.

Висвітлено теоретико-методологічні, методичні та практичні аспекти формування конкурентоспроможної оплати праці на підприємствах різних галузей споживчої кооперації за умов трансформаційних змін в економіці України. Запропоновано та обгрунтовано структурні елементи організаційно-економічного механізму формування конкурентоспроможної системи оплати праці, який містить її цілі, завдання, принципи, методи, складові. Обгрунтовано стратегію формування конкурентоспроможної системи оплати праці, яка визначається як сукупність функціональних підсистем: ефективного мотиваційного механізму, ефективної діяльності, високого професійно-кваліфікаційного рівня управлінського потенціалу керівників, оптимізації управлінських рішень, ефективної соціальної кадрової політики, ефективної заробітної плати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)421.80-645-13 +
Шифр НБУВ: РА368456

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Колядич О.І. 
Інститути соціально-трудових відносин в розвитку ринкової економіки другої половини ХХ ст.: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / О.І. Колядич ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено закономірності й особливості становлення та розвитку системи соціально-трудових відносин у структурі ринкової економічної системи, інституціональний зміст і структура соціально-трудових відносин і таких її інститутів як соціальне партнерство та трипартизм, зайнятість, найм. Розглянуто такі основні категорії інституціонального аналізу як інститут, інституція, організація, трансакція та рутинізація й висвітлено методологічні можливості їх інструментального застосування в аналізі інститутів соціально-трудових відносин. Визначено взаємодію таких суб'єктів соціально-трудової сфери як роботодавець, найманий працівник і держава, а також особливості проведення ними соціальної місії. Розглянуто особливості соціально-трудових відносин планово-директивної системи господарства, а також обгрунтовано необхідність ринкової трансформації інститутів соціально-трудових відносин в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 +
Шифр НБУВ: РА368752

Рубрики:

      
18.

Харабуга С.В. 
Формування компетенцій інноваційно активного фахівця в системі професійної освіти: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / С.В. Харабуга ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Розвинуто теоретичні основи дослідження інноваційної праці. Обгрунтовано та розроблено науково-практичні рекомендації щодо формування компетенції працівника інноваційного типу в системі професійної освіти. Досліджено методологічні основи компетентнісного підходу до формування трудового потенціалу, теоретичні основи забезпечення відповідності його якісних особливостей потребам інноваційного розвитку економіки. Визначено компетенції працівника інноваційного типу. Проаналізовано формування якості трудового потенціалу в системі професійної освіти. Досліджено аспект набуття компетенцій інноваційного змісту на підприємстві. Проаналізовано стимулювання інноваційної активності працівників. Розроблено моделі стратегічного планування формування компетенцій сучасного працівника з використанням методу аналізу ієрархій. Визначено напрями державної підтримки формування та використання інноваційних складових трудового потенціалу. Запропоновано важелі забезпечення розвитку персоналу в системі договірного регулювання трудових відносин. Розроблено пропозиції щодо участі роботодавців у формуванні інноваційних особливостей працівника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240.01 +
Шифр НБУВ: РА364752

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Василик 
Інтелектуалізація трудової діяльності в контексті формування та розвитку інтелектуального капіталу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / Алла Володимирівна Василик ; Державний вищий навчальний заклад "Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана". — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240-141.1
Шифр НБУВ: РА366078

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Томчук Н.В. 
Система соціально-економічного забезпечення людського розвитку в умовах трансформаційної економіки: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / Н.В. Томчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

На підставі комплексного аналізу досліджено теоретико-методологічні та практично-прикладні проблеми системи соціально-економічного забезпечення людського розвитку за умов трансформаційної економіки. Методологічно обгрунтовано архітектоніку взаємодії елементів категорії "людський розвиток". Запропоновано трактування даної категорії як системи відносин і умов, які визначають зростання можливостей особистості. Розроблено підхід до структурування архітектоніки ієрархії задоволення потреб з урахуванням взаємодії економічних і соціальних чинників. Висвітлено тенденції, суперечності, закономірності та фактори, що визначають стан, рівень і перспективу людського розвитку населення України. Розкрито закономірності формування системи соціально-економічного забезпечення людського розвитку за умов трансформаційної економіки. Обгрунтовано основні шляхи її розвитку на основі економічного зростання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240 +
Шифр НБУВ: РА363987

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського