Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (185)Книжкові видання та компакт-диски (114)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>U=Р284.41$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Матолінець О.М. 
Вікові особливості антиоксидантної та імунної систем у тварин з кадмієвою інтоксикацією і корекція їх за допомогою антиоксидантів і ентеросорбентів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / О.М. Матолінець ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2000. — 20 с. — укp.

Вивчено стан антиоксидантної та імунної систем у тварин різного віку із кадмієвою інтоксикацією та їх корекцію за допомогою антиоксидантів та ентеросорбентів. Виявлено, що кадмієва інтоксикація викликає пригнічення більшості показників антиоксидантної системи у печінці тварин 3, 6 та 18 місяців, причому найбільш виразні зміни спостережено у тварин 3-місячного віку. Введення хлориду кадмію пригнічує імунітет, особливо у 18-місячних тварин. Під впливом кадмію у печінці дорослих тварин суттєво порушується вуглеводний, ліпідний, білковий обміни та інтенсифікуються катаболічні процеси. Корекція кадмієвої інтоксикації ліпосомами з антиоксидантами сприяє нормалізації показників антиоксидантної та імунної систем у всіх тварин, особливо 18-місячного віку. Стан даних систем зазнає позитивних змін у всіх тварин внаслідок введення прополісу. Використання його із фібрабетом має частковий нормалізуючий вплив на тварин з кадмієвою інтоксикацією. Визначено експериментальну основу для розробки заходів профілактики пошкоджень печінки кадмієм з урахуванням вікового аспекту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412-29
Шифр НБУВ: РА310858 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Осадчук С. В. 
Вплив важких і токсичних металів на розвиток гіпотрофії плода та методи її корекції: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.01 / С. В. Осадчук ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше вивчено вміст комплексу важких металів (свинцю, кадмію, хрому, нікелю, ртуті, цинку, міді) у біосубстратах вагітних (крові, плаценті) і новонароджених (пуповинній крові) за синдрому затримки розвитку плода. Проаналізовано особливості соматичного й акушерсько-гінекологічного анамнезу породіль з малою масою плода, виділено такі, що можуть бути критерієм для виділення групи ризику вагітних за розвитком даного ускладнення. Вперше встановлено взаємозв'язок комплексного впливу важких металів на перебіг вагітності та пологів, стан плода та новонародженого за синдромом затримки розвитку плода. Доповнено дані, що характеризують вплив важких металів на гемодинаміку та гормональну функцію фетоплацентарної системи. Розроблено критерії визначення негативного впливу важких металів на стан фетоплацентарного комплексу. Встановлено метод профілактики та лікування плацентарної дисфункції за умов впливу важких металів, який доповнює загальноприйняті методи лікування даної патології. Одержані дані поглиблюють розуміння патогенетичних механізмів, що є основою гіпотрофії плода, спричиненої впливом важких і токсичних металів (надлишок ксенобіотичних і дефіцит есенціальних металів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212 + Р284.41
Шифр НБУВ: РА384064 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Чорна М.В. 
Вплив солей кадмію і кобальту на виникнення оксидативного стресу в білих щурів та корекція порушень металокомплексами й ентеросорбентом "Фібрабет": автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / М.В. Чорна ; Ін-т біології тварин Нац. акад. аграр. наук України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що за комбінованої дії важких металів в організмі тварин утворення вільних радикалів відбувається інтенсивніше, ніж за дії кожного з них окремо. Проаналізовано, що кадмію та кобальту хлориди виступають активаторами ланцюгового пероксидного окиснення ліпідів і білків, а також розбалансовують систему антиоксидантного захисту. Зазначено, що використання тирозинату цинку з метою корекції даних метаболічних порушень сприяє зменшенню утворення радикалів, пригніченню вільнорадикального окиснення ліпідів і білків, а також відновленню активності антиоксидантних ферментів. Визначено, що поєднана дія тирозинату цинку й ентеросорбенту фібрабет призводить до ефективнішого зменшення продукції вільних радикалів, показників ліпопероксидації й окиснювальної модифікації білків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*723.4-604.2 + Р284.418
Шифр НБУВ: РА371696 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Шабі Боні Крістоф Дье-Донне 
Вплив хлориду ртуті та хлориду кобальту на перекисне окислення ліпідів та активність деяких антиоксидантних ферментів у печінці, нирках та легенях щурів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Шабі Боні Крістоф Дье-Донне ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.41

Рубрики:

      
5.

Репінська О. В. 
Впливи вмісту цинку в організмі на нейро- та імунологічні характеристики людини: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / О. В. Репінська ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Одержано нові натурні дані, які доповнюють уявлення про фізіологічну роль такого есенціального елемента, як цинк, щодо функціонального стану центральної нервової системи й імунної системи організму людини. Встановлено, що вміст цинку в організмі наближається до нижньої межі умовної норми або є недостатнім у міських дітей-учнів середної школи різного віку та знаходиться в межах норми у сільських дітей. Зниження вмісту цинку в організмі, який розвивається, сприяє підвищенню інтегральної потужності електричної активності мозку. Вперше виявлено, що у міських і сільських школярів 12 - 15-ти років має місце дефіцитний стан гуморальної ланки імунітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412 + Е70*743-641.1:Г122.4 + Е70*739-641.1:Г122.4
Шифр НБУВ: РА372852 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Флекей Н.В. 
Гігієнічна оцінка кадмію при вживанні питної води з різними концентраціями іонів натрію: автореф. дис. ... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.В. Флекей ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано орієнтовно допустимі рівні комбінації іонів кадмію і натрію у питній воді. За умов гострого і підгострого санітарно-токсикологічного дослідів підтверджено, що хлориди кадмію і натрію в субтоксичних дозах у разі надходження з питною водою негативно впливають на організм піддослідних тварин, викликаючи порушення зі сторони системи антиоксидантного захисту, процесів пероксидного окиснення ліпідів, трансферазної та імунної активності крові. Висвітлено характер комбінованої дії солей кадмію і натрію за умов гострого і підгострого дослідів на організм білих щурів. Встановлено, що іони кадмію і натрію в субтоксичних дозах у питній воді викликають зміни в організмі білих щурів, проявляючи більш ніж адитивну дію (потенціювання). Зазначено, що нетоксичні концентрації іонів натрію у питній воді можуть потенціювати токсичну дію кадмію в максимально недіючих дозах за тривалого сумісного поступання їх в організм споживачів з питною водою, що необхідно враховувати за гігієнічного нормування і санітарного контролю за джерелами водопостачання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.53 + Р284.412
Шифр НБУВ: РА370682 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кметь Т.І. 
Гігієнічне значення комбінованої дії нітрату натрію та хлориду кадмію з урахуванням вікових особливостей та характеру метаболізму: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Т.І. Кметь ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано доцільність використання у гігієнічних дослідженнях фенотипу ацетилювання як біомаркера схильності до несприятливого впливу хімічних речовин. Запропоновано застосування настоянки ехінацеї пурпурової як засобу біопрофілактики їх шкіливої дії. На моделях гострого та підгострого впливу нітрату натрію та хлориду кадмію з'ясовано вікові особливості та гігієнічне значення біохімічних змін як критеріїв шкідливої дії. З'ясовано, що внутрішньошлункове введення спиртової настоянки ехінацеї пурпурової у дозі 0,25 мл/кг за умов підгострого впливу нітрату натрію та хлориду кадмію забезпечує більш виражену нормалізацію показників центральної нервової системи, стабілізацію рівня гемоглобіну та зниження метгемоглобінемії у молодих осіб з "повільним" типом ацетилювання, а у дорослих і старих - зі "швидким".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.2 + Р284.412 +
Шифр НБУВ: РА344082

Рубрики:

      
8.

Большой Д.В. 
Гігієнічне значення особливостей токсикокінетики, токсикодинаміки і біотрансформації малих доз ртуті: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / Д.В. Большой ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Систематизовано існуючі та розроблено нові методичні підходи щодо проведення комплексних лабораторних досліджень об'єктів довкілля, сировини та харчових продуктів, біологічних субстратів з метою визначення ступеня й еколого-гігієнічної значущості їх забруднення ртуттю з застосуванням сучасних фізико-хімічних методів і біомаркерів, урахуванням виявлених форм, доз і концентрацій, а також більш чітких та раціональних способів обробки одержаних результатів. Розкрито сутність малої дози ртуті та її сполук у санітарно-гігієнічних дослідженнях. Встановлено кількісні закономірності та пов'язані з дозою особливості накопичення, розподілення, взаємоперетворення та виведення різних сполук і форм ртуті в організмі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412 + Р120.1 +
Шифр НБУВ: РА352818

Рубрики:

      
9.

Григоренко Л. В. 
Еколого-гігієнічна оцінка забруднення грунту кадмієм та свинцем в умовах техногенного навантаження на довкілля (на прикладі Дніпропетровської області): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / Л. В. Григоренко ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що в індустріальних центрах Дніпропетровщини відбувається стійке забруднення грунту речовинами техногенного походження, які є характерними для металургійних і гірничо-видобувних галузей промисловості: важкими металами - кадмієм і свинцем. Визначено за загальносанітарним показником шкідливості мінімальну порогову концентрацію за грунтово-кліматичних умов. Розроблено провідні напрями профілактичних заходів із запобігання негативним наслідкам техногенного забруднення грунту кадмієм і свинцем: моніторинг стану забруднення чорнозему типового важкими металами кадмієм і свинцем установами санітарно-епідеміологічної служби. Розглянуто детоксикацію забруднених важкими металами грунтів із застосуванням неорганічних калійних сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.136 + Р284.414 + Р284.412 + П032.518
Шифр НБУВ: РА374786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Марченко М. Л. 
Культура клітин людини як альтернативний метод в комплексній токсиколого-гігієнічній оцінці сполук важких металів: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / М. Л. Марченко ; Держ. установа "Ін-т медицини праці НАМН України". — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.41
Шифр НБУВ: РА385727 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Купша О.І. 
Морфофункціональні зміни в печінці мишей при тривалому надходженні в організм малих доз свинцю і вплив на них альфа-токоферолу та ербісолу (експериментальне дослідження): автореф. дис. ... канд. мед. наук: 14.03.09 / О.І. Купша ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто морфофункціональні прояви компенсаторно-пристосувальних та альтернативних процесів у печінці білих мишей за тривалого надходження в організм малих доз свинцю і їх коригування альфа-токоферолом та ербісолом. За допомогою сучасних методів (електронної мікроскопії, морфометрії з використанням оптичного аналізатора зображення) встановлено, що токсичні ефекти свинцю мають пріоритетні мішені та виявляються у вигляді альтерації мембран гепатоцитів, ендотелію, еритроцитів. Застосування альфа-токоферолу чинить мембранопротекторний ефект на мітохондрії гепатоцитів, а ербісол, також, ендотеліоцитів і еритроцитів та надає імуномодулюючий ефект на макрофаги, сприяючи кращому збереженню структур печінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.414-29
Шифр НБУВ: РА371424 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Гордієнко В. В. 
Онтогенетичні особливості хронобіологічних перебудов функції нирок за умов експериментальної кадмієвої та свинцевої інтоксикації: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.06 / В. В. Гордієнко ; Акад. мед. наук України ; Ін-т фармакології та токсикології АМН України. — К., 2010. — 24 с.: a-граф. — укp.

Вивчено вікові особливості циркадіанних перебудов функцій нирок за тривалої інтоксикації солями кадмію та свинцю в дозах малої інтенсивності. Вперше доведено наявність вікових особливостей хроноритмологічної організації екскреторної, іоно- та кислоторегулювальної функцій нирок у інтактних статевонезрілих і статевозрілих щурів. Встановлено, що в процесі статевого дозрівання активується натрійзатримувальна система, змінюється архітектоніка хроноритмів. Показано, що за тривалого (30 діб) надходження в організм тварин різного віку малих доз солей кадмію та свинцю в нирках виникає десинхроноз інтегральних показників фільтраційно-реабсорбційних процесів, порушуються механізми клубочково-канальцевого балансу та тубуло-гломерулярного зворотного зв'язку, що супроводжується депресією швидкості клубочкової фільтрації, порушенням натрій-водневого контранспорту, ретенційною азотемією, протеїнурією та втратами іонів натрію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.412-29 + Р284.414-29 + Е60*735.11*33-641.1
Шифр НБУВ: РА374606 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Мостовой С.О. 
Репаративний остеогенез нижньої щелепи на фоні інтоксикації солями свинцю (анатомо-експериментальне дослідження): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.01 / С.О. Мостовой ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості експериментального репаративного остеогенезу нижньої щелепи в нормі та за умов екзогенної інтоксикації солями свинцю. Наведено морфологічне обгрунтування фармакологічних методів оптимізації репаративних процесів і терапевтичної корекції остеотоксичного ефекту свинцевих сполук. Вперше на експериментальному матеріалі за допомогою комплексу морфофункціональних методів дослідження розкрито основні закономірності репаративної регенерації нижньощелепних кісток білих щурів за умов свинцевої хронічної інтоксикації. Доведено можливість оптимізації перебігу ранового процесу за допомогою препаратів тетацин-кальцій і магне B6. Проведено комплексне вивчення процесів формоутворення, хімічного складу нижньощелепної кістки за змодельованих переломів на фоні свинцевого отруєння. Встановлено особливості гістоморфоструктури, мінеральної насиченості, макро- та мікроелементного складу та ступеня кристалічності мінеральної складової регенерату нижньощелепної кістки у випадках інтоксикації організму солями свинцю та антитоксичної корекції, що проводилася за допомогою препаратів тетацин-кацьцій і магне B6.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.414 + Р665.830.882-29
Шифр НБУВ: РА370723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Михалків М.М. 
Роль про- і антиоксидантів у перебігу експериментального токсикозу, викликаного солянокислим гідразином та хлоридом кадмію: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / М.М. Михалків ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено стан компонетів антиоксидантної системи та прооксидантів у тварин різного віку з хімічним ураженням печінки солянокислим гідразином на тлі інтоксикації хлоридом кадмію та корекції їх за допомогою антиоксидантів, комплексонів і металокомплексів. Виявлено, що хімічне ураження печінки солянокислим гідразином і хлоридом кадмію викликає пригнічення більшості показників антиоксидантної системи у крові та печінці тварин, віком 3-, 6- та 18-місяців, найбільш виразні зміни спостережено у тварин 3-місячного віку. Під впливом ксенобіотиків підвищується вміст та активність прооксидантів. Корекція хімічного ураження печінки тварин гістидином сприяє нормалізації показників антиоксидатної та прооксидантної систем у всіх тварин, особливо 3-місячного віку. Стан систем зазнає позитивних змін у всіх тварин внаслідок введення гістиданатів міді та цинку. Використання унітіолу має частковий нормалізуючий вплив на тварин із хімічним ураженням печінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.26-641.1:Г125.14Гд + Е60*734.26-641.1:Г122.42 + Р284.41-29
Шифр НБУВ: РА318242 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Довгалюк Т.Я. 
Структурно-функціональні зміни в довгих трубчастих кістках скелета білих щурів при дії на організм свинцевої інтоксикації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / Т.Я. Довгалюк ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню особливостей будови, росту і формоутворення довгих трубчастих кісток скелета білих щурів в умовах свинцевої інтоксикації. Встановлено, що інтоксикація свинцем негативно впливає на організм людини. Особливу чутливість на наявність остеотропного свинцю має скелет, який росте. Саме в ньому спостерігаються найбільш активні процеси розмноження і диференціювання клітин, що забезпечують метаболічну і структурну основу для росту хряща і формування кістки. При дії солей свинцю відбувається уповільнення росту і формоутворення кісток скелета, пригнічення процесів проліферації і диференціювання остеогенних клітин, а також біосинтетичних процесів, що проходять у цих клітинах. Окрім того, свинцева інтоксикація викликає структурні зміни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.414-29

Рубрики:

      
16.

Зуб С.Т. 
Токсиколого-гігієнічна оцінка впливу свинцю на фоні йододефіциту і ефективність йодопрофілактики: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / С.Т. Зуб ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості токсичної дії свинцю нітрату на фоні йододефіциту, змодельованого введенням тиреостатика меркалолілу. Виявлено посилення за цих умов дозозалежного токсичного ефекту свинцю у порівнянні з його ізольованою дією, виявами якого є гіперплазія щитовидної залози за колоїдно-паренхіматозним або паренхіматозно-колоїдним типом, пошкодження фолікулів, виражений або субклінічний гіпотиреоз, дисбаланс між процесами ліпопероксидації й антиоксидантного захисту, напруження компенсаторно-пристосувальних механізмів. Виявлено низьку ефективність калію йодиду як засобу профілактики йододефіциту за одночасного надходження свинцю в організм, яка покращується застосуванням яблучного пектину, особливо зі зменшенням дози свинцю. Запропоновано комплекс профілактичних заходів, спрямованих на запобігання одночасному шкідливому впливу йододефіциту та свинцю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.414 + Р120.121.2 + Р415.12 +
Шифр НБУВ: РА369660

Рубрики:

      
17.

Дейнека С.Є. 
Токсиколого-гігієнічні аспекти застосування методу культур клітин при комплексному вивченні сполук металів та оцінці засобів цитопротекції: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / С.Є. Дейнека ; АМН України; Ін-т медицини праці. — К., 2000. — 33 с. — укp.

Висвітлено питання підвищення ефективності корекції та індивідуальної профілактики спричинюваної металами професійної та екозалежної патології шляхом наукового обгрунтування можливості, доцільності та ефективності використання поетапного скринінгового пошуку засобів, які проявляють протективну активність стосовно токсичної дії сполук металів. Науково обгрунтовано та експериментально доведено можливість й ефективність застосування культури клітин як тест-об'єкта для скринінгового пошуку in vitro речовин та факторів, які проявляють цитопротективну дію щодо токсичного впливу металів. Встановлено, що препарати природного походження - суспензія обніжжя бджолиного та настоянка ехінацеї пурпурової, протективну активність яких стосовно токсичного впливу сполук металів вперше виявлено in vitro на культурах клітин та доведено експериментально на лабораторних тваринах і під час корекції спричинених свинцем порушень у дошкільників, можуть застосовуватись з лікувально-профілактичною метою у разі інтоксикації металами різного генезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.41
Шифр НБУВ: РА310556 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського