Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (1934)Книжкові видання та компакт-диски (642)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>U=Р11(4УКР)0$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 82
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Беляєв Е.В. 
Антропогенетичні фактори виникнення карієсу у практично здорових міських юнаків і дівчат Подільського регіону України: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Е.В. Беляєв ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено антропометричні, соматотипологічні та дерматологічні ознаки схильності до ураження карієсом практично здорових міських юнаків і дівчат Поділля. За результатами досліджень з'ясовано наявність особливостей антропометричних, соматотипологічних показників і компонентів маси тіла у практично здорових юнаків і дівчат за різних рівнів інтенсивності карієсу. Показано особливості та статеві розбіжності кореляційних зв'язків антропометричних, соматотипологічних показників і компонентів маси тіла з інтенсивністю пошкодження зубів карієсом у даних юнаків. Установлено характерні ознаки кореляційних взаємозв'язків дерматогліфічних показників з інтенсивністю пошкодження у них зубів карієсом, а також розбіжності залежно від статі, інтенсивності та напрямку зв'язків. За результатами дослідження встановлено антропогенні аспекти можливості пошкодження зубів карієсом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.266 + Р661.210.40-1 +
Шифр НБУВ: РА353748

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Хасаян О.В. 
Безплідний шлюб: причини розвитку, частота, структура, фактори ризику: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.В. Хасаян ; ДУ "Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології АМН України". — К., 2008. — 26 с. — укp.

На підставі результатів опитування 2 000 жінок фертильного віку виявлено, що розповсюдженість неплідності у Буковинському регіоні становить 14,2 %. Рівні первинної (48,6 %) та вторинної (51,4 %) неплідності у даному регіоні суттєво не відрізняються. За результатами статистичної обробки одержаних даних визначено основні чинники ризику розвитку неплідності у подружніх пар, а саме: контакт з токсичними речовинами чоловіка та жінки; ускладнення попередніх вагітностей і пологів; тривалі, болючі та нерегулярні менструації; використання малоефективних методів контрацепії (календарного, перерваного статевого акту); гірсутний синдром; хвороби, що передаються статевим шляхом, особливо хламідіоз. ПРоведено аналіз результатів повного клініко-параклінічного обстеження 150-ти неплідних шлюбних пар. У дослідженій популяції неплідність тільки у жінок виявлено в 63,4 % обстежених пар, тільки у чоловіків - у 5,3 %, у обох партнерів - у 30 %, нез'ясовано причину неплідності у 1,3 %. Установлено, що провідними етіологічними чинниками жіночої неплідності в регіоні є трубно-перитонеальний (54,9 %) й ендокринний (49,3 %), частота яких висока у порівнянні з іншими регіонами. Визначено ефективність різних методів лікування неплідності у жінок регіону, а саме: консервативних - 52,0 %, хірургічних - 38,8 %, допоміжних репродуктивних технологій - 31,3 %. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення методів профілактики та лікування неплідності на регіональному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.271 + Р712.54 +
Шифр НБУВ: РА356276

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Дубова Н.Ф. 
Вплив наслідків Чорнобильської катастрофи на народжуваність населення радіоактивно забруднених територій України та шляхи її поліпшення: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.Ф. Дубова ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Вивчено основні характеристики народжуваності, тенденції її динаміки та стан репродуктивного здоров'я населення, яке мешкає у найбільш радіоактивно забруднених районах Житомирщини та Київщини. Показано, що основні параметри народжуваності та напрями її змін, особливо у 1990-і роки, відповідають перебігу цього процесу в державі. Проте в радіаційно несприятливих районах виявлено більш виразні зміни режиму народжуваності населення у порівнянні з доаварійним періодом та контролем. Визначено внесок і ступінь впливу основних демографічних чинників до змін рівня народжуваності. Встановлено збільшення відносних ризиків репродуктивних втрат від накопиченої колективної дози опромінення. Надано рекомендації щодо покращання показників народжуваності на радіаційно несприятливих територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)023
Шифр НБУВ: РА320216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Бондарець І.А. 
Генетико-демографічні процеси як основа відтворення населення: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / І.А. Бондарець ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2007. — 21 с. — укp.

На підставі генетико-демографічних показників, одержаних серед населення Черкащини охарактеризовано генетичний процес у популяції як несприятливий і такий, що негативно впливає на адаптацію даного угруповання населення до умов проживання. Доведено, що зміни стану громадського здоров'я населення Черкащини мають генетичне підгрунтя. Показано, що генетичне різноманіття населення зменшується, а статево-вікова структура, процеси шлюбності та розлучуваності є прогностично-негативними для відтворення населення. Відзначено негативні зміни, що стосуються генетичної структури угруповання за полігенними показниками ваги та зросту новонароджених під час співставлення поколінь. Встановлено частоту деяких сторожових фенотипів серед живонароджених за 1993 - 2004 рр. Показано, що захворювання щитовидної залози серед вагітних жінок Черкащини протягом 1999 - 2003 рр. (33,97 на 1 000 вагітних) можуть негативно вплинути на ймовірність репродуктивних розладів і формування захворюваності на природжену патологію у новонароджених. З'ясовано, що значення медіани вмісту йоду в сечі вагітних жінок свідчить, що нетоксичний дифузний зоб, який спостерігається у них, може бути викланий як дефіцитом йоду, так і іншими чинниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)023 +
Шифр НБУВ: РА348708

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Плачков С.Ф. 
Гігієнічна оцінка впливу атмосферного забруднення на морфофункціональний стан новонароджених м. Дніпропетровська: автореф. дис... канд. екон. наук: 14.02.01 / С.Ф. Плачков ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2009. — 19 с. — укp.

За результатами проведених досліджень наведено комплексну гігієнічну оцінку просторово-часових особливостей аерогенного забруднення Дніпропетровська та визначено залежності змін антропометричних показників доношених новонароджених у динаміці часу з урахуванням статевих ознак. Визначено критичні рівні атмосферних забруднювальних речових, які дозволяють проводити медичний прогноз фізичного статусу новонароджених. Установлено фізіологічні значення важких металів, наявних в організмі новонароджених і дозозалежні зв'язки їх вмісту у перинатальний період розвитку дитини. Одержано нові дані певних ланок механізму міграції важких металів в організмі плоду та новонародженого. Розроблено та впроваджено регіональні стандарти фізичного розвитку доношених новонароджених Дніпропетровщини з урахуванням статі. Обгрунтовано комплекс гігієнічних рекомендацій щодо профілактики негативних наслідків впливу аерогенних полютантів на морфофункціональний стан і здоров'я немовлят промислово розвинутих міст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)025.4 + Р121.4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА363951

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Жданов В.В. 
Гігієнічна оцінка впливу шкідливих викидів теплоелектростанцій на здоров'я населення й обгрунтування профілактичних заходів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.В. Жданов ; Донец. нац. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Оцінено вплив викидів теплоелектростанції на здоров'я населення, а також у порівняльному аспекті розглянуто пил вугільної золи теплоелектростанції, що є фактором біологічної дії на організм людини та тварин. Установлено закономірності часового та просторового поширення основних промислових забруднювачів в об'єктах навколишнього середовища (повітрі, воді, снігу, грунті та рослинах). Визначено якісну та кількісну залежність між рівнем забруднення атмосферного повітря та показниками загального та місцевого імунітету дітей. Установлено певні тенденції нагромадження металів у біологічних середовищах (сечі, волоссі) дітей. Визначено якісні та кількісні залежності між рівнем забруднення повітряного басейну завислими речовинами та показниками захворюваності населення. Визначено рівні ризику для населення у разі впливу пилу вугільної золи теплоелектростації. На підставі одержаних результатів розроблено основні напрямки проведення профілактичних заходів щодо оздоровлення повітряного басейну у районі розміщення Луганської теплоелектростанції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.4 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА362339

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Александрова О. Є. 
Гігієнічна оцінка процесів формування особливостей особистості студентів медичних вищих навчальних закладів та шляхи їх корекції: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / О. Є. Александрова ; НАМН України Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М. Марзєєва. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено гігієнічне оцінювання процесів формування особливостей особистості студентів медичних ВНЗ і визначено та науково обгрунтовано ефективні шляхи їх корекції. Вивчено особливості житлово-побутових і соціальних умов життя, режиму дня та стану здоров'я студентів, які засвоюють медичні спеціальності за умов ВНЗ, та виявлено особливості їх впливу на процеси формування особливостей особистості. Визначено закономірності процесів формування особливостей особистості дівчат та юнаків протягом часу перебування у медичному ВНЗ за різних систем організації навчального процесу. Науково обгрунтовано програму психофізіологічного впливу на організм і психогігієнічної корекції процесів формування особливостей особистості студентів. Здійснено прогностичне оцінювання особливостей перебігу процесів психофізіологічної та психічної адаптації студентів медичних ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР) р3 + Р11(4УКР)028.6
Шифр НБУВ: РА379657 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Малоног К.П. 
Гігієнічна оцінка ризику для здоров'я населення від забруднення атмосферного повітря міста з розвинутою хімічною промисловістю: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / К.П. Малоног ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проведено масштабне дослідження стосовно гігієнічної оцінки канцерогенного та неканцерогенного ризиків для здоров'я населення міста, зумовлених впливом забруднювальних атмосферне повітря хімічних речовин. Надано кількісну та якісну оцінку впливу аерогенних забруднювачів на здоров'я населення. Установлено взаємозв'язок між розрахованими рівнями ризиків і захворюваністю населення дослідженого міста. На підставі результатів проведеного дослідження сформульовано пропозиції щодо використання методології оцінки ризику в роботі санітарно-епідеміологічної та екологічної служб. Проведено гігієнічну оцінку вмісту в атмосферному повітрі хімічних речовин та показано більшу інформативність показників ризиків у порівнянні з ГДК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.134.2 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА350971

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Онул Н.М. 
Гігієнічна характеристика вмісту селену в об'єктах навколишнього середовища і організмі людини та його вплив на показники здоров'я населення екологічно несприятливого регіону: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Н.М. Онул ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2008. — 19 с. — укp.

На підставі результатів проведених досліджень установлено просторово-часові особливості розповсюдження селену в системі "навколишнє середовище - організм людини" і надано комплексу оцінку його вмісту у різних об'єктах довкілля, організмі міських і сільських мешканців промислово розвинутого регіону, його залежність від концентрацій важких металів - міді, цинку, свинцю та кадмію. Створено еколого-гігієнічну карту вмісту селену у підземних водах Дніпропетровщини. Установлено, що недостатній вміст селену в об'єктах довкілля й організмі людини за певної міри вірогідності впливає на показники захворюваності та смертності населення області від хвороб системи кровообігу та злоякісних новоутворень. Обгрунтовано необхідність впровадження системи профілактичних заходів з метою оптимізації селенового статусу для збереження та зміцнення здоров'я населення промислово розвинутої території.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.12 + Р11(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА358329

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Повишева О.О. 
Гігієнічне обгрунтування заходів щодо зниження смертності населення в еколого-соціальних умовах Донбасу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.О. Повишева ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей формування смертності населення, що проживає в умовах забрудненого екологічного середовища. В роботі подана комплексна гігієнічна характеристика об'єктів навколишнього середовища. Встановлено, що смертність населення в значній мірі детермінується рівнем вмісту ксенобіотиків в екологічному середовищі, а також факторами соціально-економічного характеру. Здійснений прогноз динаміки і рівня смертності населення Донбасу на майбутнє десятиріччя. Запропоновані медичні та медико-екологічні заходи щодо зниження смертності населення, ефективність яких обгрунтована теоретично та підтверджена практично. Основні результати досліджень стали основою для розробки наукової концепції елімінації явища надмірної смертності, зниження частоти передчасної смертності і нормалізації відтворення популяції в умовах Донбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)023.8

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Жалінська І. В. 
Громадське здоров'я: методологія оцінювання та обгрунтування політики: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / І. В. Жалінська ; НАН України ; Ін-т демографії та соц. дослідж. ім. М.В. Птухи. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Удосконалено трактування понять "громадське здоров'я" та "охорона здоров'я". Визначено ступінь роздробленості проблеми оцінювання громадського здоров'я й особливості сучасної політики у цій сфері. Обгрунтовано теоретико-методологічні підходи до оцінювання громадського здоров'я на регіональному рівні. Розроблено систему взаємоузгоджених складових і показників для комплексного оцінювання громадського здоров'я як основи його регулювання на рівні адміністративно-територіальних одиниць. Здійснено оцінювання стану громадського здоров'я в Житомирській області сформованої інформаційної бази. Розроблено науково-практичні рекомендації щодо особливостей застосування та перспектив розвитку методологічних підходів до оцінювання стану громадського здоров'я на регіональному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)49:Р11 + Р11(4УКР)0
Шифр НБУВ: РА382805 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гордійчук С.В. 
Динаміка змін антропометричних та рентгенокардіометричних показників у юнаків-солдатів строкової служби та студентів 18 - 20 років: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / С.В. Гордійчук ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Т., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено динаміку змін антропометричних соматотипологічних, рентгенокардіометричних параметрів, показників компонентного складу маси тіла та гармонійності фізичного розвитку у практично здорових юнаків. Встановлено позитивний вплив стандартизованого комплексного фізичного навантаження, регламентованого режиму дня, регулярного харчування протягом року на динаміку змін антропометричних і соматотипологічних параметрів, компонентів складу маси тіла, індексів гармонійності фізичного розвитку, рентгенокардіометричні показники, кардіосоматичні кореляції у практично здорових юнаків віком 18 - 20-ти років, мешканців Житомирщини, які перебувають на строковій військовій службі, або навчаються у медичному закладі II - III рівня акредитації. Зростання значень рентгенокардіометричних показників зафіксовано в обох групах протягом усього періоду спостереження. Виявлено, що кореляційні зв'язки рентгенокардіометричних параметрів з антропометричними характеристикам зростають кількісно та якісно, але динаміка є якісно більшою (на 6 - 12 %) у групі юнаків-солдатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)025.5 +
Шифр НБУВ: РА362305

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Малацківська О.В. 
Динаміка профілю ризику серцево-судинних захворювань в жіночій популяції: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.В. Малацківська ; АМН України. Нац. наук. центр "Ін-т кардіології ім. М.Д.Стражеска". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено ретроспективний аналіз 25-річної динаміки ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ) у жінок. Визначено вплив основних факторів на їх смертність. Установлено рівні чинників, що збільшують ризик смерті, та їх оптимальні значення. Вивчено розповсюдженість психоемоційних порушень, зокрема тривожно-депресивних станів, серед жінок та їх взаємозв'язок з традиційними факторами ризику ССЗ. Установлено несприятливі зрушення та погіршення епідеміологічних умов формування ССЗ: вірогідне збільшення поширеності факторів ризику, а саме: дисліпопротеідемії, куріння, недостатної фізичної активності; підвищення середньопопуляційних значень холестерину (ХС), холестерин ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПНЩ), коефіцієнта атерогенності (КА) і зниження рівнів холестерин протеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ). Найбільшмий внесок у рівень смертності має артеріальна гіпертензія. Серед ліпідних показників найбільший вплив на загальну та спричинену серцево-судинними захворюваннями смертність здійснює гіпертригліцеридемії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.241.0 +
Шифр НБУВ: РА356791

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Плескач О.Я. 
Діагностика носійства вірусів гепатиту С в популяції донорів крові Київської міської станції переливання крові та серед осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / О.Я. Плескач ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Визначено поширеність вірусу гепатиту С (HCV) на популяційному рівні серед практично здорових людей - донорів крові, проведено генотипування циркулюючих в Україні вірусів гепатиту С. Зроблено грунтовну сероепідеміологічну оцінку поширення HCV в осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС). Відзначено, що в групі учасників ліквідації наслідків аварії (ЛНА) на ЧАЕС HCV інфікованість асоційована з розвитком хронічного гепатиту та зі збільшенням частоти захворювань щитовидної залози, гематологічної патології (лімфаденопатії, тромбоцитопенії, геморагічні васкуліти), хронічних запальних процесів, підвищенням частоти гострого інфаркту міокарда, порушеннями ліпідного обміну. Досліджено збільшення ризику розвитку віддалених онкологічних наслідків опромінення за умов персистенції вірусів гепатиту С. Визначено високий рівень сероконверсії в групі учасників ЛНА (7,12 %), особливо реконвалесцентів гострої променевої хвороби (17,56 %). Викладено питання про посилення заходів з профілактики HCV-інфікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.16-4 + Р413.510.11-4 + Р11(4УКР)026.241.3 +
Шифр НБУВ: РА352770

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Халангот М.Д. 
Епідеміологічна характеристика цукрового діабету першого та другого типів за даними загальнонаціонального популяційного реєстру хворих: автореф. дис... д-ра мед. наук : 14.01.14 / М.Д. Халангот ; ДУ "Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України". — К., 2009. — 41 с. — укp.

Досліджено структуру етіологічних типів, гендерні та вікові характеристики цукрового діабету (ЦД), вивчено його поширеність, тенденції розвитку, фактори ризику нефатальних подій і рівень смертності серед хворих з даною патологією в Україні. Виявлено, що відносний ризик захворіти на ЦД 1-го типу (ЦД1) у дорослому віці більший для чоловіків, а ризик розвитку ЦД 2-го (ЦД2) більший для жінок. Вперше показано територіальну гетерогенність ЦД1. Встановлено позитивний зв'язок між поширеністю ЦД1 і персистенцією антитіл до глутамат-декарбоксилази, добовою дозою інсуліну, поширеністю проліферативної ретинопатії, сліпоти, ризиками незадовільного контролю глікованого гемоглобіну, артеріальної гіпертензіїї та діабетзалежної смерті. На підставі ретроспективного оцінювання захворюванності на ЦД1 серед дорослого населення України протягом 1995 - 2004 рр. зафіксовано її зменшення. Виявлено значний ризик смерті серед жінок, хворих на ЦД1 у віці 15 - 34 р. у порівнянні з жінками загальної популяції, який набагато перевищує відповідне співвідношення у чоловіків. Встановлено, що поширеність нефатальнго інсульту, яка у чоловіків з ЦД2, що лікуються перероральним препаратом, що знижує глюкозу крові (ПЗГ) або дієтою більша, ніж у жінок, але однаково підвищується у чоловіків і жінок за умов лікування інсуліном. З'ясовано, що загальна та серцево-судинна смертність вищі у осіб, які лікувалися глібенкламідом, ніж у тих, що приймали гліклазид. Встановлено, що ризик загальної смертності у разі лікування будь-якими (крім глібенкламіду) похідними сульфанілсечовини не відрізняється від ризику у разі лікування метформіном.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23 + Р11(4УКР)026.241.5 +
Шифр НБУВ: РА367025

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Войчулене Ю.С. 
Епідеміологічне дослідження захворюваності на хвороби щитоподібної залози в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Ю.С. Войчулене ; Держ. установа "Ін-т медицини праці АМН України". — К., 2009. — 19 с. — укp.

Наведено результати довгострокового когортного епідеміологічного дослідження розвитку непухлинних хвороб щитовидної залози в учасників ліквіації аварії (УЛНА) на ЧАЕС 1986 - 1987 рр. На підставі відомостей, одержаних завдяки проведенню дескриптивного епідеміологічного аналізу встановлено певні закономірності розвитку захворюваності з урахуванням віку на момент обстеження й опоромінення, терміну умов ризику УЛНА та дози зовнішнього опромінення всього тіла в діапазоні "малих" значень (0 - 1 Гр). За результатами аналітичного епідеміологічного дослідження проведено кількісне оцінювання дозо-залежних факторів, зокрема, розраховано відносні й атрибутивні ризики, ексцеси відносного й абсолютного ризиків. Обгрунтовано та запропоновано моделі оцінювання та прогнозу ризиків розвитку непухлинної тероїдної патології за 20-річний період після аварії. Розроблено профілактичні заходи щодо вдосконалення й оптимізації медичного контролю та диспансерного нагляду за станом здоров'я УЛНА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.241.5 + Р361.5 +
Шифр НБУВ: РА365393

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Срібна О.В. 
Епідеміологія фібриляції-тріпотіння передсердь серед населення України за даними популяційних досліджень: автореф. дис ... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.В. Срібна ; Нац. наук. центр "Ін-т кардіології ім. М.Д.Стражеска" АМН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Вивчено поширеність порушень ритму серця та провідності, зокрема фібриляції-тріпотіння передсердь (ФП/ТП). У порівняльному аспекті проаналізовано поширеність порушень серцевого ритму та провідності в сільській і міській популяціях, визначено статево-вікові особливості. Вивчено довготривалу динаміку поширеності порушень ритму серця та провідності серед населення України. Виявлен погіршення епідеміологічної ситуації, а саме: збільшення у 1,5 раза розповсюдженості порушень ритму серця та провідності у міській популяції та у шість разів - ФП/ТП, в сільській популяції - дворазове зростання поширеності таких порушень і триразове - ФП/ТП. Візначено негативні тенденції щодо профілю ризику хворих з ФП/ТП, а саме: зменшення віку пацієнтів з цими порушеннями серцевого ритму, зростання поширеності серед них АГ, ожиріння, гіперхолестеринемії, гіпертригліцеридемії та недостатньої фізичної активності, збільшення рівня їх асоціативності. Встановлено, що для пацієнтів з цими порушеннями ритму серця більш характерні ремоделювання лівого шлуночка у вигляді ексцентричної гіпертрофії. Виявлено, що під час лікування пацієнтів з різними формами ФП/ТП за амбулаторних умов переважає тактика утримання синусового ритму (СР), однак у більшої частини хворих (60,6 %) за умов медикаментозного відновлення СР використовується препарат прокаїнамід, не рекомендований до застосування за амбулаторних умов. Установлено недостатність застосування засобів антикоагулянтної терапії з метою профілактики тромбоемболічних ускладнень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.109 + Р11(4УКР)026.241.0 +
Шифр НБУВ: РА366569

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Вайсерман О.М. 
Залежність життєздатності та тривалості життя від особливостей раннього онтогенезу (популяційні і експериментальні дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / О.М. Вайсерман ; АМН. Ін-т геронтології. — К., 2004. — 31 с.: рис. — укp.

Визначено залежності життєздатності та тривалості життя від особливостей раннього розвитку. Встановлено, що вік смерті людей, які народилися на початку та наприкінці року, значно перевищує відповідні показники осіб, які народилися в середині року. Визначено, що рівень смертності характеризується періодичними змінами протягом індивідуального річного циклу; найвищим є рівень смертності у період, що межує з днем народження людей. Показано, що модифікація розвитку Drosophila melanogaster внаслідок підвищення щільності личинкової популяції, додавання у корм малих доз нітрату алюмінію або зниження температури призводить до подовження тривалості життя імаго. Встановлено, що рентгенівське опромінення на стадії личинки в діапазоні 1,2 - 17,1 Гр призводить до підвищення інтенсивності смертності на ранніх стадіях імагінального життя та зниження - на пізніх. Виявлено, що опромінення на стадії яйця в діапазоні 0,25 - 0,75 Гр призводить до подовження тривалості життя та зменшення біологічного віку комах. Зазначено, що зміни життєдіяльності, індуковані опроміненням на стадії яйця, супроводжуються довгостроковими змінами структурно-функціональної організації ДНК, а також ультраструктурними змінами нейронів головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)023 +
Шифр НБУВ: РА330483

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Гасанов А.А. 
Захворюваність, поширеність та особливості перебігу хронічного гепатиту в осіб, які зазнали впливу малих доз іонізуючого випромінювання: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.01 / А.А. Гасанов ; АМН України. Держ. установа "Наук. центр радіац. медицини". — К., 2008. — 23 с. — укp.

Вперше проведено комплексне клініко-епідеміологічне дослідження щодо визначення ролі іонізуючого випромінювання у формуванні захворюваності, поширеності та особливостей перебігу хронічного гепатиту в осіб чоловічої статі різних категорій спостереження, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС: в учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС 1986 - 1987 рр.; в УЛНА на ЧАЕС 1986 - 1987 рр., евакуйованих з зони відчуження, які продовжили роботу вахтовим методом; в евакуйованих з м.Прип'ять; у мешканців 3-ї та 4-ї зон радіоактивного забруднення. Вперше визначено дозозалежне підвищення захворюваності на хронічний гепатит в УЛНА 1986 - 1987 рр. та УЛНА, евакуйованих протягом перших п'яти років після аварії (1986 - 1991 рр.), які зазнали опромінення у діапазоні доз від 50-ти до 500 сЗв та понад 500 сЗв. Встановлено вплив на формування патологічного процесу в гепатобіліарній системі не лише традиційних чинників, а й іонізуючого випромінювання у дозі 40 сЗв і більше, що обумовлює високий ризик захворюваності на хронічний гепатит (RR = 13,1840; 95 % довірчий інтервал 8,58 - 20,288). Вперше визначено залежність формування захворюваності та перебігу хронічного гепатиту від величини одержаної дози опромінення, віку постраждалих та етіологічного чинника. Протягом перших п'яти років після аварії найвищий рівень захворюваності на хронічний гепатит виявлено у наймолодшій віковій групі УЛНА (до 20-ти років у період опромінення).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.3 + Р413.510.116 + Р11(4УКР)026.241.3 +
Шифр НБУВ: РА357232

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
20.

Мохначов С.І. 
Інформаційне моделювання динаміки забруднення навколишнього середовища та захворюваності населення у великих промислових містах: автореф. дис... канд. мед. наук : 14.03.11 / С.І. Мохначов ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено питання щодо системного відображення взаємодії показників забруднення навколишнього середовища та захворюваності населення у великих промислових містах. Проаналізовано показники такого забруднення та захворюваності населення одного з районів Києва протягом 15-ти років. Виявлено численні кореляційні взаємозалежності між певними показниками й інтегральним рівнем забруднення навколишнього середовища, а також захворюваністю населення. Обгрунтовано принципи оптимізації системи заходів з покращання стану навколишнього середовища великого промислового міста й охорони здоров'я його мешканців. На базі принципів дуального управління створено інформаційну модель динаміки забруднення навколишнього середовища та захворюваності населення у великих промислових містах, що дозволяє забезпечувати управління ризиками, ідентифікацією небезпеки для мешканців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4Укр)026 + Р121.2 +
Шифр НБУВ: РА365127

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського