Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (169)Реферативна база даних (203)Книжкові видання та компакт-диски (313)Журнали та продовжувані видання (827)
Пошуковий запит: (<.>U=П691$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Іванов 
Біономія бджіл-мегахілід (Hymenoptera, Apoidea, Megachilidae) і еволюція їх гніздобудівельних інстинктів: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.24 / Сергій Петрович Іванов ; Інститут захисту рослин УААН. — К., 2007. — 44 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-2 + Е621.158.264.232*801.58
Шифр НБУВ: РА354461

Рубрики:

      
2.

Лосєв О.М. 
Вдосконалення способів виведення та використання трутнів української породи бджіл: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / О.М. Лосєв ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691.3-204 +
Шифр НБУВ: РА353259

Рубрики:

      
3.

Луців В.О. 
Використання медоносних бджіл і осмій для запилення люцерни та помідорів в умовах Прикарпаття: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / В.О. Луців ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Одержано нові дані про співвідносну участь медоносних бджіл і диких комах (джмелів та осмій) у запиленні квіток та формуванні врожаю насіння люцерни посівної, визначено оптимальну норму бджолиних сімей (5 - 6 на 1 га насіннєвої площі) у західному регіоні України. Вперше експериментально обгрунтовано спосіб регулювання індивідуального розвитку осмій під час розведення у штучно створеному середовищі шляхом впливу температурного фактора для досягнення синхронізації з періодом цвітіння запилюваних рослин. Доведено доцільність штучного розведення диких поодиноких бджіл для збільшення їх популяції. Встановлено, що використання медоносних бджіл та осмій у комплексному запиленні є економічно вигідним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691.3-207 + П223.2-264.21 + П241.61-264.21 +
Шифр НБУВ: РА331936

Рубрики:

      
4.

Демиденко Н. М. 
Діяльність П. І. Прокоповича (1775 - 1850) у становленні та розвитку вітчизняної бджільницької науки: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.07 / Н. М. Демиденко ; НААН України, Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2011. — 20 с.: табл. — укp.

Досліджено науково-практичну, освітянську, популяризаційну діяльність видатного вченого-бджоляра П. І. Прокоповича. Висвітлено процес становлення його як вченого й особистості. На підставі вивчення значного масиву архівних і літературних джерел показано, що його діяльність була спрямована на вирішення найголовніших соціально-наукових завдань. Встановлено, що з винаходом рамкового вулика з рухомими рамками на початку XIX ст. вчений започаткував раціональне ведення бджільництва. Висвітлено його внесок у вивчення біології бджоли, її інфекційних хвороб, організацію вирощування медоносних рослин. П. І. Прокопович започаткував системну освіту з підготовки фахівців для бджільницької галузі, створив у 1828 р. першу в Російській імперії та Східній Європі школу бджільництва. Доведено, що ідеї вченого мали вирішальне значення для розвитку галузевої науки першої половини XIX ст., рушійним поштовхом для подальших відкриттів у бджільництві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691 г(4УКР) + П691 д(4УКР) Прокопович, П. І.
Шифр НБУВ: РА385666 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Таран С. І. 
Експериментальне обгрунтування використання бджіл внутрішньопородного типу "Хмельницький" в степовій зоні України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.02.04 / С. І. Таран ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено біологічні особливості та продуктивні якості українських бджіл у їх природному ареалі. Обгрунтовано ефективність використання внутрішньопородного типу "Хмельницький" у порівнянні з місцевою популяцією українських бджіл у степовій зоні України. Доведено переваги бджолиних сімей внутрішньопородного типу "Хмельницький" у порівняні з місцевою популяцією українських бджіл за умов степової зони за показниками породної консолідації, інтенсивності розвитку сімей та їх сили в річному циклі, добової яйценосності маток у різні періоди сезону, фізіологічної пристосованості до використання взятків і зимівлі, медової та воскової продуктивності. Бджолині матки внутрішньопородного типу "Хмельницький" виявляють високу відтворювальну здатність упродовж сезону у порівнянні з матками місцевої популяції української породи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691
Шифр НБУВ: РА382583 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Саранчук І. І. 
Жирнокислотний склад і вміст важких металів у бджолиному обніжжі та тканинах бджіл залежно від екологічних умов довкілля: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.04 / І. І. Саранчук ; Ін-т біології тварин НААН. — Л., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено вміст важких металів, неетерифікованої й аніонної форм жирних кислот, а також жирних кислот загальних ліпідів у бджолиному обніжжі, тканинах медоносних бджіл і бджолиних стільниках (язиках), одержаних з вуликів, розміщених на територіях біля вугільних шахт і збагачувальних комбінатів і гірничо-видобувного комбінату та цементного заводу. Визначено концентрацію важких металів у поліфлорних і гречаних медах. Зафіксовано вірогідне зростання вмісту заліза, цинку, міді, нікелю, кадмію та свинцю в бджолиному обніжжі, тканинах медоносних бджіл і бджолиних стільниках, одержаних з вуликів, розміщених на забруднених територіях. За цих умов у бджолиному обніжжі, тканинах медоносних бджіл і бджолиних стільниках (язиках) знижується рівень неетерифікованих форм жирних кислот, але підвищується - аніонних, що призводить до зміни вмісту жирних кислот загальних ліпідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-28 + П691-684
Шифр НБУВ: РА381273 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Ковальська Л. М. 
Ліпідний та жирнокислотний склад тканин медоносних бджіл: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.04 / Л. М. Ковальська ; Інститут біології тварин Української академії аграрних наук. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-272.5 + П873.371.613-6
Шифр НБУВ: РА369232 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Гречка Г.М. 
Обгрунтування технології виробництва гомогенату трутневих личинок: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Г.М. Гречка ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 19 с.: рис. — укp.

Наведено теоретичні й експериментальні дані щодо характеристики, передумов одержання та можливостей застосування найменш вивченого продукту бджільництва з трутневих личинок. Розкрито біологічні особливості розвитку та життєдіяльності окремих особин бджолиної сім'ї, що дозволяє спрямовано діяти на них з метою підвищення ефективності роботи для потреб людини та планувати спеціалізацію діяльності пасік для виробництва необхідної кількості високоякісного гомогенату трутневих личинок. Установлено та досліджено основні елементи технології виробництва (утримання й догляд бджолиних сімей, підготовку й використання їх за умов нарощування трутневих личинок до періоду вимушеного переривання метаморфозу, одержання та зберігання) на біологічну властивість гомогенату трутневих личинок. Вивчено фізико-хімічний склад гомогенату різновікових трутневих личинок: амінокислотний, жирнокислотний і вітамінний. Уперше в Україні обгрунтовано та реалізовано потребу, можливість і економічну ефективність одержання високоякісного гомогенату трутневих личинок за комплексного використання бджіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-204 +
Шифр НБУВ: РА340134

Рубрики:

      
9.

Броварський В.Д. 
Обгрунтування технології репродукції бджолиних маток: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.04 / В.Д. Броварський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 38 с. — укp.

На підставі результатів проведених досліджень розширено та доповнено наукові положення щодо особливостей поліадрії у бджіл, на підставі яких розроблено концепцію потокової технології відтворення плідних бджолиних маток за штучного осіменіння. Виявлено піхвовий клапан у плідних бджолиних маток і досліджено його роль в регулюванні відкладення диплоїдних та гаплоїдних яєць, що дало можливість запропонувати новий спосіб штучного осіменіння бджолиних маток шляхом ін'єкції сперми трутнів у зону отвору піхви матки. Вперше експериментально обгрунтовано оптимальні дози сперми трутнів, встановлено кратність та тривалість її введення в камеру жала бджолиної матки. Одержано нові дані щодо осіменіння яєць бджолиної матки у процесі її репродуктивної діяльності, досліджено розміщення та використання сперми різних трутнів у статевих шляхах матки за різних способів її введення, з'ясовано вплив поліандрії на батьківські ознаки жіночих особин бджолиної сім'ї. Встановлено стимулювальний вплив міграції сперми трутнів та її біологічно активних сполук на розвиток яєчників і репродуктивну функцію бджолиної матки. Обгрунтовано необхідність застосування освітлення комірки під час перенесення личинок і з'ясовано вплив кута нахилу маточних мисочок, способів розміщення маточників у гніздах сімей-виховательок і поведінки бджолиних маток і робочих бджіл на вихід племінних маток, що дало можливість удосконалити технологічні прийоми їх одержання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-3 +
Шифр НБУВ: РА344615

Рубрики:

      
10.

Бугера С.І. 
Організаційно-правові питання розвитку державного регулювання в галузі бджільництва України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / С.І. Бугера ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретичні та практичні проблеми організаційно-правового забезпечення державного регулювання у галузі бджільництва України. Наведено комплексну оцінку стану організаційно-правового забезпечення державного регулювання у галузі бджільництва. Визначено основні напрямки його розвитку, зокрема в питаннях проведення селекційно-племінної роботи, запилення ентомофільних сільськогосподарських рослин, забезпечення необхідного рівня якості продукції, переходу галузі на промислову основу, державного управління та контролю, посилення адміністративної відповідальності щодо порушення законодавства у галузі бджільництва. Розроблено пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства у сфері організаційно-правового забезпечення розвитку державного регулювання у галузі бджільництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)124 + П691(4УКР) б +
Шифр НБУВ: РА354916

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Жулай 
Особливості білково- мінерального складу меду та біохімічне обгрунтування комплексної кормової добавки для бджіл: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Віталій Євгенович Жулай ; Національний аграрний ун-т. — К., 2000. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-451.832,022
Шифр НБУВ: РА310705

Рубрики:

      
12.

Локутова О.А. 
Оцінка бджолиного обніжжя за видовим складом, вмістом поживних речовин та морфологічними ознаками пилкових зерен: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / О.А. Локутова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Уточнено періоди одержання бджолиного обніжжя та визначено його видовий склад за умов лісистої місцевості та польових угідь. Наведено оцінку бджолиного обніжжя різного видового походження за вмістом амінокислот, загальних ліпідів, жирних кислот, мінеральних елементів, здійснено основні його ідентифікації за морфологічними ознаками пилкових зерен. З'ясовано, що найбільший вміст амінокислот має обніжжя конюшини, яблуні домашньої та фацелії, а найменшу - маку дикого. Дану закономірність характеристики простежено за кількістю замінних і незамінних амінокислот в обніжжі цих рослин. Найменший вміст ліпідів виявлено в обніжжі вільхи та полину, найвищий - соняшнику та кульбаби. Встановлено, що бджолине обніжжя різних видів рослин характеризується значними коливаннями вмісту мінеральних елементів. Виявлено, що види з підвищеною кількістю калію і фосфору - з конюшини, бобів кормових, гречки, гіркокаштану, маку дикого; заліза і цинку - з фацелії, конюшини та пролісків. Здійснено оцінку бджолиного обніжжя за морфологічними ознаками пилкових зерен медоносних рослин за удосконаленою методикою виготовлення препаратів, наведено їх опис за оригінальною схемою, що значно полегшує ідентифікацію ботанічного походження одержаної продукції. Встановлено, що економічний ефект від реалізації обніжжя відомого ботанічного походження і вищої біологічної цінності становить 46,90 грн прибутку в середньому на одну бджолину сім'ю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-684 + П219.4 +
Шифр НБУВ: РА344509

Рубрики:

      
13.

Лісогурська Д.В. 
Радіоекологічна оцінка медоносних фітоценозів Житомирського Полісся: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Д.В. Лісогурська ; Нац. агр. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вперше надано характеристику галузі бджільництва, типу головного медозбору, радіоекологічну оцінку медоносних фітоценозів зони радіоактивного забруднення житомирського Полісся.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-683(4УКР-4ЖИТ)
Шифр НБУВ: РА314062 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Боднарчук Г. Л. 
Становлення та розвиток бджільництва в Україні: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.04.01 / Г. Л. Боднарчук ; НААН України, Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2011. — 22 с. — укp.

Вперше в українській історіографії проведено комплексне дослідження доробку вчених і науково-освітніх інституцій в галузі бджільництва України. Проаналізовано історичні етапи розвитку галузі й її науково-організаційні основи. Проведено періодизацію еволюції наукової думки та висвітлено внесок видатних українських учених-бджолярів. Вдосконалено бібліографію наукових праць вчених-бджолярів і впорядковано комплексність предметної джерелознавчої бази маловідомою фактографією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691(4УКР)
Шифр НБУВ: РА380937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Головецький І.І. 
Удосконалення оцінки материнських сімей в технології виведення бджолиних маток: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / І.І. Головецький ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено експериментальне обгрунтування нового методу комплексної оцінки чистопородності та продуктивних якостей материнських сімей української породи бджіл у технології виведення маток. Вперше показано стабільнісь показників екстер'єру бджіл, одержаних від маток наступних поколінь, у порівнянні з сім'ями родоначальницями генеалогічних груп та виявлено їх міжсімену відмінність за рівнем активності інвертази гіпофарінгеальних залоз. Доповнено уявлення про ступінь чистопородності жіночих особин бджолиних сімей, одержаних від маток за умов вільного спаровування з трутнями, що сприяє збереженню їх продуктивних якостей у процесі репродукції у напівзакритій популяції. Досліджено екстер'єрні особливості бджіл материнських сімей різних генеалогічних груп новоутвореного хмельницького породного типу та встановлено їх відповідність загальним вимогам стандарту української породи (за довжиною хоботка, кубітальним індексом, дискоїдальним зміщенням, формою воскового дзеркальця п'ятого стерніту).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-3 +
Шифр НБУВ: РА339489

Рубрики:

      
16.

Шамро 
Удосконалення способів утримання бджолиних сімей в зимовий період: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Микола Олександрович Шамро ; Національний аграрний ун-т. — К., 2008. — 20 с.: табл., рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-462.6
Шифр НБУВ: РА359068

Рубрики:

      
17.

Ковальський Ю.В. 
Фізіолого-біохімічні та продуктивні показники карпатських бджіл за дії аліментарних чинників: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Ю.В. Ковальський ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2005. — 16 с. — укp.

Встановлено вміст деяких макро- та мікроелементів у медоносних бджіл у різні періоди їх росту. Досліджено біохімічний склад найпоширеніших ботанічних сортів квіткового пилку щодо вмісту окремих макро- та мікроелементів, білків і ліпідів. Науково обгрунтовано доцільність застосування для годівлі бджіл тимчасових замінників перги з використанням Ca, P, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, Co, Ni, що позитивно впливає на активність каталази у калі комах, екстер'єрні зміни та якість зимівлі. Запропоновано новий спосіб корекції метаболічних процесів в організмі бджіл у період їх підготовки до зимівлі. Вивчено статеву, вікову та сезонну залежність депонування окремих макро- та мікроелементів в організмі бджіл. Визначено рівень токсичних доз деяких неорганічих сполук мікроелементів. Встановлено, що застосування таких мікроелементів як залізо, кобальт, марганець, мідь, цинк у складі тимчасових замінників перги покращує перебіг фізіолого-біохімічних процесів в організмі бджіл у зимовий період. Експериментально встановлено, що рентабельність дослідної групи у разі внесення кормової домішки до складу тимчасових замінників перги у порівнянні з контрольною збільшується на 8 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-2 + П691-46 +
Шифр НБУВ: РА336305

Рубрики:

      
18.

Сташенко В.І. 
Флороміграція бджіл та хімічний склад бджолиного обніжжя в умовах Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / В.І. Сташенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі даних багаторічних фенологічних досліджень установлено основні джерела пилку та товарного обніжжя Центрального Лісостепу України. Розвинуто положення щодо флороміграції бджіл за умов поліфлорного взятку, яке підтверджує істування тісного взємозв'язку між силою бджолиної сім'ї та видовим складом обніжжя, що надходить до вулика. Обгрунтовано взаємозв'зок між надходженням обніжжя у бджолину сум'ю протягом доби та сезону, а також масою пилкової ноші бджіл, їх вибірковості щодо різних видів рослин-пилконосіїв та розроблено схему впливу різних факторів на збір пилку бджолиними сім'ями. Одержано дані щодо зміни хімічного складу бджолиного обніжжя, сформованого бджолами з різним видів рослин у весняний період. Розроблено прийоми активного впливу на бджолину сум'ю з метою зміни співвідношення різного виду бджолиного обніжжя, що надходить до вулика протягом сезону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-6(4УКР) + П691-45(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА337602

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Луценко 
Хомінг різних стаз медоносної бджоли (Apis mellifera L.): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.24 / Юрій Володимирович Луценко ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691-2
Шифр НБУВ: РА360916

Рубрики:

      
20.

Кірюшин 
Шляхи адаптації медоносної бджоли Apis mellifera L. (Hymenoptera, Apidae) до співіснування з клещем Varroa destructor Anderson&Trueman (Mesostigmata, Varroidae): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Володимир Євгенійович Кірюшин ; НАН України; Інститут зоології ім. Шмальгаузена. — К., 2009. — 23 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П691.4 + П873.371.641
Шифр НБУВ: РА363122

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського