Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (192)Книжкові видання та компакт-диски (44)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>U=П032.518$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Трембіцька О. І. 
Вплив добрив на родючість та агроекологічний стан дерново-підзолистих грунтів, забруднених радіонуклідами: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.16 / О. І. Трембіцька ; Житомир. нац. агроекол. ун-т. — Житомир, 2011. — 22 с.: рис., табл. — укp.

Удосконалено технології збереження та підвищення родючості дерново-підзолистого супіщаного грунту, врожаю й якості сільськогосподарських культур шляхом застосування органо-мінеральних та альтернативних добрив у чотирипільній зернопросапній сівозміні за умов радіаційного забруднення Центрального Полісся України. Доведено, що органо-мінеральні системи удобрення, в тому числі альтернативні з екобіомом та агровіткором, забезпечують підвищення родючості грунту, позитивний баланс гумусу й елементів живлення (NPK), підвищують біологічну активність грунту, сприяють кращому росту та розвитку рослин, підвищенню врожайності сільськогосподарських культур на 65 - 67 %, тенденцію зниження питомої активності радіонуклідів на 13 - 39 %. Зазначено, що ці альтернативні добрива є найбільш енергетично вигідні та забезпечують відповідно коефіцієнт енергетичної активності 4,58 та 4,15.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.13-2 + П032.518 + П040.171
Шифр НБУВ: РА383819 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Кузьменко Є. І. 
Вміст важких металів у грунті та їх вплив на ріст і розвиток виноградної рослини: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.08 / Є. І. Кузьменко ; Нац. акад. аграр. наук України, Нац. наук. центр " Ін-т виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова". — О., 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Досліджено вміст важких металів (ВМ)- Pl, Cu, Zn, Fe у грунті виноградників і виноградних насадженнях, розташованих поблизу автошляхів. Вивчено вплив ВМ на ріст і розвиток виноградної рослини, а також проведено пошук матеріалів для зниження їх негативного впливу. Встановлено, що за умов антропогенного забруднення ВМ їх вміст у грунті й органах виноградної рослини не перевищує встановлені норми гранично припустимих концентрацій (ГПК). З'ясовано, що за умов штучного забруднення грунту ВМ у дозі 5 ГПК їх вміст у вегетативних органах значно вище норми, проте в гронах винограду не перевищує ГПК. Показано, що за таких умов пригнічується ріст і розвиток рослин. Вперше експериментально досліджено, обгрунтовано та встановлено можливість використання цеоліту та торфу для знаження негативного впливу ВМ у процесі вирощування саджанців винограду за умов Північного Причорномор'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П26-272.5
Шифр НБУВ: РА386031 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Огар Т. В. 
Важкі метали в зоні аерації Українського Полісся: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.02 / Т. В. Огар ; НАН України, Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено закономірності розподілу важких металів у зоні аерації лісових, лугових та антропогенних ландшафтів і на різних типах грунтів Українського Полісся. Визначено вміст і форми міграції токсичних елементів у даній зоні аерації за розробленою методикою постадійних витяжок. Встановлено показники рухомості хімічних елементів у грунтах Українського Полісся та Київського мегаполісу. Розроблено методику екогеохімічного моніторингу сезонних нагромаджень важких металів у грунтах зони аерації Київського мегаполісу з використанням сорбентів як геохімічних бар'єрів. Показано ефективність застосування штучних сорбентів для виявлення ореолів розсіювання глибоко занурених рудних тіл. Досліджено інтенсивність біологічного поглинання мікроелементів рослинністю, виявлено екогеохімічні критерії стійкості ландшафтів Українського Полісся до забруднення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П035.8
Шифр НБУВ: РА383746 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Долженчук В. І. 
Агроекологічний стан грунтового покриву Рівненської області: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.16 / В. І. Долженчук ; Житомир. нац. агроекол. ун-т. — Житомир, 2011. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексне оцінювання агроекологічного стану грунтового покриву області за показниками екологічної стійкості, рівня родючості та санітарно-гігієнічного стану, яка дозволяє стверджувати, що орні землі відповідають категорії обмежено придатних із коливанням інтегрованого показника в таких межах: у поліських районах - 0,47 - 0,60, лісостепових - 0,40 - 0,52, та узагальнено результати наукової роботи Рівненського центру "Облдержродючість" за 1965 - 2010 рр. щодо динаміки агро- та фізико-хімічних показників грунтів. Установлено динаміку показників агрох- та фізико-хімічних властивостей грунтового покриву області, яка відзначається трьома періодами: зростання - упродовж 1965 - 1990 рр.; стабілізації - 1991 - 1995 рр.; зниження - 1996 - 2010 рр., та ефективність місцевих вапнякових матеріалів як засобу покращання агроекологічного стану фунтового покриву. Одержано трендові моделі щодо балансу макроелементів, динаміки агрохімічних, фізико-хімічних показників протягом 1965 - 2010 рр. Вдосконалено методику моніторингу афоекологічного стану грунтового покриву, яка дозволяє використовувати GPS-прилади для відбору грунтових зразків у визначених місцях у ході обстеження за черговими турами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518(4УКР-4РІВ)
Шифр НБУВ: РА380972 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Гаськевич В.Г. 
Теоретичні основи і прикладні аспекти деградації грунтів Малого Полісся: автореф. дис. ... д-ра геогр. наук : 11.00.05 / В.Г. Гаськевич ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 38 с. — укp.

Обгрунтовано розвиток деградації грунтів Малого Полісся. Охарактеризовано причини та наслідки негативних явищ. Запропоновано класифікацію деградаційних процесів і шкалу їх оцінювання. Розроблено основи інтегрального оцінювання деградації грунтів. Наведено карту інтегрального оцінювання деградації грунтів Малого Полісся. Досліджено структури грунтового покриву. Запропоновано новий показник її характеристики - індекс розгалуженості контурів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П034.4
Шифр НБУВ: РА373494 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Григоренко Л. В. 
Еколого-гігієнічна оцінка забруднення грунту кадмієм та свинцем в умовах техногенного навантаження на довкілля (на прикладі Дніпропетровської області): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / Л. В. Григоренко ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що в індустріальних центрах Дніпропетровщини відбувається стійке забруднення грунту речовинами техногенного походження, які є характерними для металургійних і гірничо-видобувних галузей промисловості: важкими металами - кадмієм і свинцем. Визначено за загальносанітарним показником шкідливості мінімальну порогову концентрацію за грунтово-кліматичних умов. Розроблено провідні напрями профілактичних заходів із запобігання негативним наслідкам техногенного забруднення грунту кадмієм і свинцем: моніторинг стану забруднення чорнозему типового важкими металами кадмієм і свинцем установами санітарно-епідеміологічної служби. Розглянуто детоксикацію забруднених важкими металами грунтів із застосуванням неорганічних калійних сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.136 + Р284.414 + Р284.412 + П032.518
Шифр НБУВ: РА374786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кліщенко Р.Є. 
Електрокінетична очистка глинистих шламів та грунтів від важких металів і радіонуклідів: автореф. дис... канд. хім. наук: 21.06.01 / Р.Є. Кліщенко ; Ін-т колоїд. хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості вилучення радіонуклідів Cs, Sr, U і важких металів Co, Cu, Pb з вітчизняних грунтів і глиновмісних шламів з використанням електроремедіаційної технології. Встановлено зв'язок між pH середовища, сорбційно-десорбційними процесами на поверхні глинистих мінералів і грунту й ефективністю електромедіації. Запропоновано імпульсний режим електричного живлення за умов електроремедіації та встановлено, що він дозволяє зменшити втрати енергії на 20 - 30 %. Запропоновано альтернативний метод регулювання pH шляхом відокремлення електродних камер катіонообмінними мембранами. Реалізовано метод детоксикації шламу гальванічного виробництва з використанням методу електромедіації з одержанням катодної міді. Показано, що технологія високотемпературного випалу є ефективним способом імобілізації шламів гальванічного виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П032.518 + П032.518
Шифр НБУВ: РА363041

Рубрики:

      
8.

Паращенко І.В. 
Екотоксикологічна оцінка небезпечності свинцю в компонентах агроекосистеми: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / І.В. Паращенко ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до екотоксикологічного оцінювання небезпечності свинцю в агроекосистемах, що передбачає врахування його екотоксикологічних характеристик і гігієнічних регламентів. Показано, що агрохімікати впливають на надходження й акумуляцію свинцю у верхніх шарах грунтів. Наведено метод визначення припустимих концентрацій свинцю в агрохімікатах. Доведено, що свинець здатний до міграції у вертикальному напрямі й агрохімікати впливають на цей процес. Показано, що екотоксикологічне оцінювання свинцю за показниками вертикальної міграції доцільно проводити за величиною коефіцієнтів концентрації. Відхилення величини коефіцієнтів концентрації від еталонного дозволяє оцінювати технологію застосування агрохімікатів і, за необхідності, їх вдосконалювати. Встановлено, що мінеральні добрива підсилюють перехід свинцю в системі грунт - рослина, а органічні добрива, навпаки, знижують активність транслокації свинцю. Зазначено, що екотоксикологічне оцінювання наявності свинцю за показниками транслокації з грунту у рослини має базуватися на результатах визначення його вмісту в ризосфері рослин і враховувати коефіцієнти біологічного поглинання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.9:Г124.33 + П032.518 + Е50*801.1-641.9:Г124.33 +
Шифр НБУВ: РА363639

Рубрики:

      
9.

Люта 
Удосконалення методів зменшення техногенного забруднення грунтового середовища: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Оксана Володимирівна Люта ; Івано-Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П035.8
Шифр НБУВ: РА366739

Рубрики:

      
10.

Слободенюк О.А. 
Фіторемедіація грунтів, забруднених стійкими хлорорганічними пестицидами: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / О.А. Слободенюк ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено можливість застосування однорічних культурних рослин з метою ремедіації різних типів грунтів, забруднених хлорорганічними пестицидами. Показано, що представники родини Cucurbitaceae здатні щонайбільше акумулювати ДДТ у своїх тканинах. Проведено агроекологічне оцінювання грунту санітарно-захисної зони складу агрохімікатів с. Зубівщина на Житомирщині. Встановлено, що у разі впровадження фіторемедіаційних технологій для відновлення грунтів необхідно попередньо дослідити фітотоксичність грунту. Розроблено методичні рекомендації з фітотестування забруднених стійкими пестицидами грунтів. На підставі результатів лабораторних досліджень встановлено, що анаеробне розкладання є ефективним шляхом утилізування забрудненої ДДТ рослинної маси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П067.7 + П032.518 +
Шифр НБУВ: РА360250

Рубрики:

      
11.

Дзюмак М.А. 
Оптимізація екобезпеки довкілля на територіях забруднених радіонуклідами в агросфері Вінниччини: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / М.А. Дзюмак ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено екологічну ситуацію агропромислового виробництва та розроблено засоби підвищення екобезпеки навколишнього природного середовища у період реформування сільськогосподарських підприємств. Теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено екологічні ризики з урахуванням санітарно-екологічних умов навколишнього природного середовища на територіях, забруднених радіонуклідами у період реформування даних підприємств та встановлено, що забруднення радіонуклідами сільськогосподарських угідь Вінниччини становить 238219 га. Розроблено карту-схему радіологічного забруднення території області. Установлено певну закономірність, а саме: чим далі за транспортним ланцюгом від кореня знаходиться орган, тим менше радіоактивних речовин він накопичує. Відзначено, що у процесі реформування сільськогосподарських підприємств на місці колишніх колгоспних ферм, неблагополучних щодо туберкульозу, організовано фермерські господарства, у грунті яких знаходяться адаптивні форми збудника туберкульозу. Доведено, що цей збудник створює реальну та потенційну небезпеку для населення та довкілля. У разі використання органічних добрив від тварин, інфікованих збудником туберкульозу, для інактивації патогенної біоти в грунті, доцільно використовувати фітоінгібіцію - висівати гірчицю за дози 20 кг на 1 га з наступним її використанням як сидиратної культури. З метою інактивації контамінованих предметів навколишнього середовища доцільно використовувати препарат вітан - інгібітор корозії як нетоксичного препарату. Установлено здатність збудника туберкульозу виживати та розвиватися на біологічних субстратах (гною) зовнішнього середовища та у разі потрапляння в організм спричинювати характерні патологічні зміни у лабораторних тварин. На підставі результатів проведених досліджень запропоновано дорадчу модель виробинцтва екологічно чистої харчової сировини за сучасних екологічних умов та розроблено спосіб для прискореного виявлення екобезпеки навколишнього природного середовища та сільськогосподарської продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518(4УКР-4ВІН) + П032.27(4УКР-4ВІН) +
Шифр НБУВ: РА356766

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Клименко 
Оцінка техногенного забруднення грунтів методами сучасних інформаційних технологій: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Вікторія Ігорівна Клименко ; Київський національний ун-т будівництва і архітектури. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 с21
Шифр НБУВ: РА359336

Рубрики:

      
13.

Трунова І.О. 
Техногенний вплив елементів кадмію та свинцю, що містяться у відвалах фосфогіпсу, на навколишнє середовище: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / І.О. Трунова ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2008. — 23 с. — укp.

Зроблено оцінювання техногенного впливу елементів важких металів, що містяться у відвалах фосфогіпсу, на навколишнє середовище. Виявлено залежність міграції елементів важких металів від коефіцієнта фільтрації. Одержано залежності для визначення валового вмісту кадмію та свинцю за профілем грунту та фосфогіпсу. Розроблено математичну модель міграційно-геохімічних процесів, яка встановлює функціональну залежність вмісту будь-якого мігранта у геохімічному ландшафті та у відвалах твердих відходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л322.09 н63 + П032.518 +
Шифр НБУВ: РА358738

Рубрики:

      
14.

Клименко Т.К. 
Біоекологічні особливості розподілу важких металів в урбосистемах промислового Дніпродзержинська: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Т.К. Клименко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено біологічні особливості розподілу важких металів в урбосистемах м. Дніпродзержинськ. Вивчено особливості компонентів урбосистем різного функціонального призначення, а саме: властивостей грунтів, особливостей формування рослинного покриву. Досліджено вміст важких металів у поверхневому шарі грунтів міста та їх внутрішньопрофільний розподіл. Визначено вплив властивостей грунтів на просторову неоднорідність вмісту в них важких металів. Оцінено рівні забруднення грунтів урбосистем важкими металами з використанням різних методичних підходів. Визначено склад і структуру геохімічних аномалій у грунтах, а також джерела їх виникнення. Визначено буферну здатність грунтів стосовно забруднень їх важкими металами. Оцінено рівні забруднення рослин видів Taraxacum officinale і Pon angustifolia важкими металами. Визначено особливості процесу розподілу металів у системі "грунт - рослина". Досліджено можливість використання рослин виду Taraxacum officinale як індикаторів забруднення грунтів важкими металами і толерантність рослин виду Pon angustifolia щодо забруднення грунтів цими полютантами. Проведено класифікацію грунтів і урбосистем м. Дніпроджержинськ за рівнем забруднення їх компонентів важкими металами та за буферною здатністю грунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518(4УКР-4ДНІ) + Е50*801.1-641.1 важких +
Шифр НБУВ: РА354108

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Панасенко Є.В. 
Вплив агромеліоративних заходів на відновлення властивостей та родючості нафтозабрудненого чорнозему: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / Є.В. Панасенко ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". — Х., 2007. — 24 с. — укp.

Досліджено особливості міграції, трансформації, акумуляції та біодеградації нафти у грунті, а також шляхи відновлення властивостей і родючості нафтозабрудненого чорнозему за допомогою агромеліоративних заходів. Установлено закономірності фізичного випаровування вуглеводнів нафти залежно від температури, гранулометричного складу грунту та рівня забруднення. Доведено, що кількість адсорбованої нафти збільшується у разі підвищення щільності будови грунту, у разі збільшення вологості відповідно змінюється глибина її проникнення, а грунт забруднюється на більшу глибину. Установлено динаміку змін вмісту рухомого фосфору, калію, нітратного, амонійного азоту у разі забруднення грунту нафтою на нафтопродуктами (бензином, гасом, дизельним пальним, мазутом). На підставі вивчення ефективності окремих меліорантів установлено їх оптимальне співвідношення. Розроблено систему агромеліоративних заходів, яка передбачає внесення мінеральних добрив, застосування соломи, цеоліту як клиноптилоліту та рихлення грунту, що дозволяє значною мірою прискорити процес відновлення родючості забрудненого грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П034.29 +
Шифр НБУВ: РА353448

Рубрики:

      
16.

Тертична О.В. 
Науково-методичне обгрунтування біодеградації пестицидів грунтовими мікроорганізмами: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Тертична ; УААН. Ін-т агроекології. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему мікробіологічного розкладання пестицидів у грунті. Науково обгрунтовано й експериментально доведено можливість пошуку мікроорганізмів - потенційних деструкторів пестицидів серед штамів, нечутливих до токсичної дії пестицидів. Запропоновано модифікований метод дифузії в агар з використанням паперових дисків, просякнутих пестицидами для визначення чутливості мікроорганізмів до їх токсичної дії. Показано, що грунтові мікроорганізми різних родів (Azotobacter, Bacillus, Pseudomonas, Agrobacterium, Flavobacterium, Xantomonas) мають різну чутливість до гербіцидів гезагарду, атразину, дуалу та примекстри. Виявлено нечутливі штами бактерій роду Pseudomonas до зазначених гербіцидів. Установлено, що штами P. aurantiacaУКМ В-83, P. mendocina УКМ В-171, P. fluorescens УКМ В-36, P. auerofaciens УКМ В-109 здатні використовувати гербіцид дуал як джерело біогенних елементів (азоту, вуглецю). Установлено, що штам P. fluorescens УКМ В-36 розкладає гербіцид дуал у рідкому середовищі та чорноземному грунті. Вивчено вплив високих концентрацій хлорорганічних пестицидів і персистентних гербіцидів на формування мікробіоценозу грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П415.26 + П032.518 +
Шифр НБУВ: РА346413

Рубрики:

      
17.

Чебаненко С.І. 
Уран і плутоній у грунтах ближньої зони Чорнобильської АЕС: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / С.І. Чебаненко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження геохімії техногенних радіонуклідів у зоні впливу Чорнобильської АЕС. Встановлено, що в грунтах ближньої зони ЧАЕС внаслідок акумуляції диспергованого реакторного палива ізотопний склад U змінений щодо природної константи у напрямку збагачення ізотопами U-234 і U-235, а також присутній штучний U-236. Виявлено, що реакторне паливо надійшло у ці грунти у кількості, сумірній з кількістю в них природного U. З'ясовано, що заглиблення Pu-239, 240 у грунтах відбувається за рахунок механічної міграції паливних "гарячих" часток, стійких до деструкції у зоні гіпергенезу. Експериментально показано, що U-239 та 240 неадекватно розподіляються в системі грунт-розчин. Встановлено, що Pu проявляє вищу, ніж U, сорбційну здатність. Для урану різного генезису розроблено градаційний ряд за зменшенням міграційної здатності: рухомий природний U - техногенний реакторний U - кристалохімічно зв'язаний U. Визначено, що у грунтах пункту тимчасової локалізації радіоактивних відходів "Рудий ліс" міграція водорозчинного Pu реалізується за рахунок одночасного співіснування у грунтових розчинах його катіоних, аніонних і псевдоколоїдних форм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344570

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Кунах О.М. 
Розмаїття грунтової мезофауни центральної заплави р.Самара в умовах штучного забруднення середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.М. Кунах ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 21 с. — укp.

Вивчено грунтову мезофауну центральної заплави ріки Самара та міграцію важких металів (літію та свинцю) профілем заплавно-лучного грунту під час польового експерименту. Показано, що активність грунтової мезофауни є важливим чинником, який впливає на характер розподілу полютантів грунтовим профілем. З'ясовано, що важкі метали викликають зміни біологічної активності грунту. Визначено рівень протеологічної та целюлозолітичної активності заплавно-лучно-лісових, середньогумусних, середньовилужених, суглинистих грунтів на алювіальних відкладеннях у сезонній динаміці. Виявлено, що внаслідок токсикогенного впливу змінюється трофічна і топічна структура фауни грунту. За допомогою регресійного аналізу трофічна та топічна структури грунтової мезофауни пояснено значну частину мінливості протеолітичної та целюлозолітичної активності грунту. В лабораторному експерименті вивчено вплив забруднення грунту нікелем та свинцем на модельну екосистему, що складається з грунту, автотрофу (пшениці) та гетеротрофу (дощових черв'яків) у різних комбінаціях. Продемонстровано, що різноманіття модельної екосистеми суттєво впливає на її функціональні властивості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П032.506.1 +
Шифр НБУВ: РА344525

Рубрики:

      
19.

Залоїло О.В. 
Екотоксикологічна оцінка пестицидів за впливом на індикаторні групи грунтових організмів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Залоїло ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Наведено результати дослідження комплексної дії пестицидів на модельну екосистему грунтової біоти. Розглянуто екотоксикологічну класифікацію рівня небезпечності пестицидів для грунтової біоти, яка дозволяє оцінити пестициди за їх впливом на грунтових червів, загальну кількість грунтових мікроорганізмів, вміст у грунті нітратів, нітритів та аміаку, а також регламентувати їх подальше використання на грунтах з різним рівнем забруднення та антропогенного навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.506 + П032.518 +
Шифр НБУВ: РА342627

Рубрики:

      
20.

Філіна Т.В. 
Еколого-біохімічні особливості забруднених важкими металами урбоедафотопів в межах м.Дніпропетровська: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Т.В. Філіна ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості вмісту та розподілу важких металів у техногенних едафотопах м.Дніпропетровська. Вивчено вплив техногенезу на стан органічної речовини грунтів, а саме: зниженння загальної кількості гумусу, зміна його фракційного складу, за цього збільшується частина фульвокислот, зменшується кількість гумусових кислот, знижується вміст вуглеводів і елементів мінерального живлення рослин. У техноземах, що зазнають впливу промислових емісій, які містять сполуки важких металів, знижується активність грунтових гідролаз та оксидоредуктаз. З'ясовано диференційовану дію промислових забруднювачів на біохімічну активність грунтів за умов модельного досліду. Виявлено основні носії ферментів за умов їх локалізації у грунті - фракцій гумінових кислот. Установлено вплив промислових викидів, які містять важкі метали, на локалізацію ферментів, що має прояв у зниженні ферментативної активності препаратів гумінових кислот і підвищенні у цьому процесі ролі фульвокислот і гуміну. Забруднення важкими металами значною мірою змінює кінетику ферментативних процесів вуглеводного обміну, що спричинене спряженим збільшенням константи Міхаеліса і зменшенням максимальної швидкості ферментативної реакції, що свідчить про інгібування ферментативного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР-4ДНІ) н6,022 + П032.518(4УКР-4ДНІ) +
Шифр НБУВ: РА344728

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського