Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (93)Книжкові видання та компакт-диски (9)
Пошуковий запит: (<.>K=ХРОМАТОГРАФІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Ковальчук Т.М. 
Газорідинна хроматографія діалкілдитіокарбаматів металів та її використання в аналізі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Т.М. Ковальчук ; НАН України. Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського. — О., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив природи металу, будови ліганду та параметрів хроматографічної колонки на хроматографічні характеристики диметил-, діетил-, дибутил-, діізопропіл-, діізобутилдитіокарбаматів Zn(II), Cd(II), Cu(II), Ni(II), Pd(II), Co(II), Hg(II). Встановлено, що процеси адсорбції хелатів поверхнею діатомітового носія та нерухомої фази визначають симетрію піків, відтворюваність часів утримання, величини межі виявлення, а також ефективність колонки щодо розглянутих діалкілдитіокарбаматів. Визначено, що для діізобутил- і діетилдитіокарбаматів Ni, Pd, Co, Cu вплив адсорбції на хроматографічні характеристики є мінімальним. Оптимізовано параметри набивної та капілярної колонок, а також умови проведення хроматографічного експерименту. Розроблено методики екстракційно-газохроматографічного визначення Ni, Pd, Cu, Co та Zn у вигляді діетил- іа діізобутилдитіокарбаматів у промислових (сплавах) і природних (біологічних матеріалах, водах) об'єктах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г471.8
Шифр НБУВ: РА312817 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Хижняк О.М. 
Зміни вуглеводної частини поверхневих глікокон'югатів клітин крові при новоутвореннях: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.32 / О.М. Хижняк ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Визначено, що методами клінічної гематології, препаративної й аналітичної біохімії (афінна хроматографія, гель-фільтрація, спектрофотометрія, лектин-блот аналіз, електрофорез), гістохімії та лектиногістохімії у сукупності з протоковою цитофлуориметрією досліджено профіль молекулярно-масового розподілення поверхневих глікокон'югатів, електрофоретична рухливість формених елементів крові, біохімічні характеристики сульфатованих, сіальованих, фукозильних, манозильних, галактозильних гліканів, та таких, що містять N-ацетил-D-глюкозамін у контролі, у хворих з фоновою й онкопатологією. Розглянуто основні закономірності трансформації гліканової складової у разі канцерогенезу. Біометричними методами визначено характер і ступінь взаємозв'язків між якісними змінами основних характеристик гліканів плазматичних мембран формених елементів крові у разі розвитку онкотрансформацій в органах голови та шиї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.10-26 +
Шифр НБУВ: РА369187

Рубрики:

      
3.

Купчик О.Ю. 
Міцелярна рідинна хроматографія: особливості модифікованих фаз та застосування для розділення консервантів: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / О.Ю. Купчик ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 17 с. — укp.

Досліджено специфіку стаціонарної фази в міцелярній рідинній хромаграфії (МРХ)і гібридних міцелярних елюентів. Показано, що в МРХ характер модифікації поверхні станціонарної фази С18 компонентами міцелярного елюенту та властивості поверхні змінюються за температури вище точки фазового переходу прищепленого шару октадецильних радикалів. Охарактеризовано механізми модифікації та полярність модифікованої поверхні стаціонарної фази. Показано, що хлорпохідні оцтової кислоти більш ефективно модифікують властивості міцелярних елюентів, ніж аліфатичні спирти та кислоти з близькими характеристиками гідрофобності. Розроблено, досліджено, оптимізовано й апробовано методику розділення та кількісного визначення 14-ти консервантів і споріднених речовин у продуктах харчування за методом МРХ за умов мінімальної пробопідготовки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г471,0 +
Шифр НБУВ: РА362706

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Зима С.В. 
Оберненофазова високоефективна рідинна хроматографія піролідин- і діетилдитіокарбамінатних комплексів та її застосування в аналізі вод і продуктів харчування: Автореф. дис.... канд. хім. наук: 02.00.02 / С.В. Зима ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Наведено результати дослідження впилву різних фізико-хімічних факторів на утримування діетил- і піролідиндитіокарбамінатів кадмію, кобальту, купруму, меркурію, ніколу, плюмбуму, цинку і арсену за умов мікроколонкової оберненофазової високоефективної рідинної хроматографії (ОФ ВЕРХ). Проаналізовано вплив складу рухомої фази на хроматографічну поведінку даних комплексів та запропоновано ефективні прийоми підвищення селективності розділення діетилдитіокарбамінатів. Проведено оптимізацію умов хроматографічного розділення та спектрофотометричного детектування діетилдитіокарбамінатів Cd, Co, Cu, Hg, Ni, Pb та Zn. Розглянуто умови хроматографічного визначення As(III) у вигляді діетилдитіокарбамінату. З урахуванням специфіки пробопідготовки вод різного типу розроблено уніфіковану методику визначення мікрооелементів методом ОФ ВЕРФ у питних і природних водах. Висвітлено методику одночасного визначення Cd, Co, Cu, Hg, Ni, Pb та Zn в озолених пробах харчових продуктів та в майонезах торгової марки "Торчин-продукт".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.1-1с454 + Л80-1с454
Шифр НБУВ: РА321564

Рубрики:

      
5.

Ясна Н.С. 
Удосконалення методів аналізу білків в субстанціях та лікарських формах Лаферону та Ронколейкіну: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Н.С. Ясна ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 24 с. — укp.

Розроблено методи аналізу біотехнологічних рекомбінантних білкових ліків "Лаферобіон" і "Ронколейкін". Визначено оптимальні умови хроматографування лікарських форм зазначених білків. Показано, що зворотньофазова високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ) за використання градієнта ацетонітрила на колонках класу Нуклеосил-18 є оптимальним методом кількісного та якісного аналізу лікарських форм. Відзначено, що цей метод можна застосовувати для пептидного картування триптичних гідролізатів "Лаферобіон" і "Ронколейкін" з метою підтвердження їх автентичності. Розроблено новий метод ферментативної регенерації колонок для ВЕРХ, який дозволяє від 10-ти до 100-та разів підвишити терміни використання колонок для ВЕРХ. Експериментально опрацьовано методики аналізу з використанням різних умов розділення для уніфікації інструментальних методів ВЕРХ, пульс-гель-електрофорезу, імуноферментного аналізу з метою їх включення до аналітичної нормативної документації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 лаферон + Р281.7/9-1 ронколейкін +
Шифр НБУВ: РА354536

Рубрики:

      
6.

Осипчук Л. І. 
Хіміко-токсикологічне дослідження силденафілу, варденафілу та їх метаболітів при комбінованих отруєннях. / Л. І. Осипчук. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкти – лікарські засоби силденафіл та варденафіл; мета – розробка комплексу методів, що дозволяють ефективно вилучити, ідентифікувати та кількісно визначити силденафіл, варденафіл та їх метаболіти в зразках біологічного матеріалу в судово-хімічній чи клініко-токсикологічній практиці при діагностиці летальних і гострих комбінованих отруєнь; методи – кольорові та осадові реакції, тонкошарова хроматографія, УФ-спектрометрія, флуориметрія, газова хроматографія з мас-спектрометрією, високоефективна рідинна хроматографія з мас-, УФ- та флуоресцентним детектуванням; ультрависокоефективна рідинна хроматографія з мас- та УФ-детектуванням; результати – розроблено поетапну методику хіміко-токсикологічного дослідження біологічного матеріалу на вміст силденафілу, варденафілу та їх метаболітів при комбінованих отруєннях; для виявлення силденафілу і варденафілу запропоновано ряд осадових та кольорових реакцій, опрацьовано склад систем розчинників для тонкошарової хроматографії; запропоновано умови виявлення та кількісного визначення силденафілу і варденафілу методами УФ-спектрофотометрії, флуориметрії, газової хроматографії із мас-спектрометрією, високоефективної рідинної хроматографії із мас-, УФ- та флуоресцентним детектуванням; ультрависокоефективної рідинної хроматографії із мас- та УФ-детектуванням; вивчено умови екстракцїї силденафілу та варденафілу з водних розчинів та твердофазної екстракції на картриджах Oasis HLB та з Н-клиноптилолітом; запропоновано ефективні методики ізолювання досліджуваних сполук із біологічного матеріалу; проведено валідацію розроблених методик визначення силденафілу і варденафілу методами газової хроматографії та високоефективної рідинної хроматографії із мас-спектрометрією в біологічних матрицях; вивчено розподіл силденафілу, варденафілу та їх метаболітів, ідентифікованих методом мас-спектрометрії, в біологічному матеріалі щурів через 3 год і 24 год після введення одночасно з нітрогліцерином; впроваджено – в практичну діяльність Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України та Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи, у наукову роботу та навчальний процес вищих навчальних закладів України; галузь – фармація.^UObjects – medical substances sildenafil and vardenafil; aim −to develop a set of methods to effectively extract, identify and quantify sildenafil, vardenafil and their metabolites in biological samples for the forensic chemistry or clinical and toxicological practice in cases of lethal and acute combined poisonings diagnostic; methods – color and precipitation reactions, thin layer chromatography, UV spectrometry, fluorimetry, gas chromatography-mass spectrometry, high-performance liquid chromatography with UV-, fluorescence- and mass- detection; ultra-high performance liquid chromatography with UV- and mass- detection; results − the step-by-step method of chemical and toxicological study of biological material for the presence of sildenafil, vardenafil and their metabolites in combined poisoning cases has been developed; to detect sildenafil and vardenafil, a number of sedimentary and color reactions were proposed, analyzed the thin layer chromatography solvent systems; described conditions for sildenafil and vardenafil detection and quantification using UV spectrophotometry; fluorimetry; gas chromatography-mass spectrometry, high performance liquid chromatography with mass-, UV- and fluorescence- detection; ultra-high performance liquid chromatography with mass and UV- detection; the conditions of sildenafil and vardenafil extraction from aqueous solutions and solid-phase extraction using Oasis HLB cartridges and with H-clinoptilolite were studied; effective methods of the investigated compounds isolation from biological materials were proposed; the developed methods for sildenafil and vardenafil detection using gas chromatography and high performance liquid chromatography-mass spectrometry in biological matrices were validated; the distribution of sildenafil, vardenafil and their metabolites, in organs and biological fluids of rats 3h and 24h after co-administration with nitroglycerin was investigated using mass spectrometry; introduced − into the practical activities of the Main Bureau of Forensic Medical Examination of Ministry of the Health of Ukraine and the Odessa Regional Bureau of Forensic Medical Examination, into the scientific work and educational process of higher educational institutions of Ukraine; branch - pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Міщенко С. В. 
Теоретичні і практичні основи використання інбридингу та гібридизації в селекції конопель / С. В. Міщенко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: селекційний процес створення сортів однодомних непсихотропних конопель різних напрямів господарського використання з бажаними цінними господарськими ознаками і властивостями. Мета: обґрунтувати теоретичні і практичні основи використання інбридингу та гібридизації в селекції конопель, розробити та удосконалити методичні підходи до ефективної ідентифікації канабіноїдних сполук, створення самозапилених ліній і на їх основі отримання різних типів гібридів для підвищення продуктивності, стабілізації ознак однодомності та відсутності тетрагідроканабінолу, збільшення вмісту непсихотропних канабіноїдів, створення вихідного селекційного матеріалу і конкурентоздатних сортів однодомних конопель. Методи: загальнонаукові, селекційні, польові, гібридологічні, біометричні, біохімічні, математичної статистики. Новизна. Розроблено теоретичні та методичні основи використання самозапилених ліній однодомних конопель як компонентів різних типів схрещувань, що дало позитивний ефект, який полягає у підвищенні продуктивності конопель за окремими ознаками і їх комплексом, формотворенні унікальних генотипів, що проявляються у фенотипах з принципово новими ознаками. Установлено закономірності прояву ознак наявності та вмісту канабіноїдних сполук у сортів та зразків з підвищеним вмістом непсихотропних канабіноїдів і відсутністю чи мінімальним вмістом тетрагідроканабінолу. Виявлено особливості накопичення канабіноїдних сполук в онтогенезі у середньозваженому зразку вегетативних і генеративних органів, придатних для виділення канабіноїдів. Здійснено системний підхід до створення самозапилених ліній двох різних еколого-географічних типів конопель за багатьма селекційними ознаками, розробку схем селекційного процесу і прийомів гібридизації конопель. Удосконалено методи ефективної ідентифікації канабіноїдних сполук у селекційних цілях (якісна оцінка та тонкошарова хроматографія). Результати. Удосконалено схему селекційного процесу на основі використання самозапилених ліній конопель для отримання вихідного матеріалу конопель з високими показниками біомаси рослин, волокнистості, насіннєвої продуктивності, вмісту непсихотропних канабіноїдів, розроблено та впроваджено нові способи селекції, виділено цінні колекційні зразки, створено гібриди, синтетичні популяції та конкурентоздатні сорти Глесія, Глухівські 51, Миколайчик, Глухівські 85 різних напрямів господарського використання. Ступінь впровадження. Створені сорти впроваджено в сільськогосподарське виробництво України. Вихідний селекційний матеріал, методичні розробки включено до селекційних програм Інституту луб'яних культур НААН та ТОВ «Інститут органічного землеробства». Отримано чотири авторських свідоцтва на сорти конопель. Сфера впровадження: наукові установи, заклади вищої освіти, коноплесіючі господарства.^UObject: the breeding process of the creation of monoecious non-psychotropic hemp varieties of various applications with desirable valuable agronomic traits and properties. Objective: to substantiate the theoretical and practical bases of using inbreeding and hybridization in hemp breeding; to develop and improve methodological approaches to effective identification of cannabinoid compounds; creation of self-pollinated lines and obtaining different types of hybrids on their basis in order to increase productivity, stabilize traits of monoeciousness and absence of tetrahydrocannabinol; to create source breeding genotypes and competitive varieties of monoecious hemp. Methods: general research, breeding, field experiment, hybridological, biometric, biochemical, mathematical statistics. Novelty. For the first time the theoretical and methodical bases of using monoecious self-pollinated hemp lines as components of different type crosses have been developed. This positively resulted in an increase in hemp productivity by individual and complex traits, in obtaining unique genotypes that reveal themselves in phenotypes with principally new traits. Manifestation patterns for the traits of presence and content of cannabinoid compounds in varieties and samples with a high content of non-psychotropic cannabinoids and absence or minimal content of tetrahydrocannabinol have been described. Peculiarities of cannabinoid compounds accumulation during ontogenesis in the weighted average sample of vegetative and generative organs suitable for isolation of cannabinoids have been revealed. A systematic approach to the creation of self-pollinated hemp lines of two different ecological and geographical types featuring many breeding traits has been developed. Schemes of the breeding process and hybridization methods for hemp have been developed. Methods for efficient identification of cannabinoid compounds for breeding purposes have been improved (qualitative evaluation and thin-layer chromatography). Results. The scheme of breeding process based on the use of self-pollinated hemp lines to obtain the source breeding genotypes with a high yield of biomass, fibre content, seed productivity, non-psychotropic cannabinoid content has been improved. New breeding methods are implemented. Valuable collection samples are identified. Synthetic populations and competitive hemp varieties 'Hlesiia', ‘Hlukhivski 51', ‘Mykolaichyk', and ‘Hlukhivski 85'of various applications have been created. Degree of implementation. The created varieties are introduced into the agricultural production of Ukraine. The source breeding genotypes and new methods are included in the breeding programs of the Institute of Bast Crops of the National Academy of Agrarian Sciences and the Institute of Organic Agriculture. Four inventor's certificates for hemp varieties are obtained. Area of implementation: research institutions, higher education institutions, hemp growing farms.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Гордієнко О. І. 
Розробка складу, технології і дослідження таблеток на рослинній основі для місцевого застосування у ротовій порожнині / О. І. Гордієнко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – трава герані криваво-червоної, трава герані сибірської, ефірна олія шавлії мускатної, сухий екстракт герані криваво-червоної, сухий екстракт герані сибірської, 30 допоміжних речовин, експериментальні серії порошкових мас для таблетування і таблетки; мета – наукове обґрунтування складу, розробка технології та дослідження таблеток на основі сухих екстрактів герані криваво-червоної та герані сибірської з ефірною олією шавлії мускатної для місцевого застосування в ротовій порожнині; методи – кристалографічні (розмір і форма кристалів), фармако-технологічні (фракційний склад, коефіцієнти набухання і поглинання, спресованість, втрата в масі при висушуванні, текучість, кут природного укосу, вільна насипна густина, густина після усадки, однорідність маси, стираність, розпадання, стійкість до роздавлювання), фізико-хімічні (тонкошарова та газова хроматографія, абсорбційна спектрофотометрія), математико-статистичні (дисперсійний та регресійний аналізи), мікробіологічні (двократних серійних розведень в рідкому поживному середовищі та дифузії в агар), біологічні (дослідження протизапальної дії та гострої токсичності); результати – проведено маркетингові дослідження вітчизняного ринку рослинних лікарських засобів для місцевого застосування в стоматології та ЛОР-практиці. Досліджено фармако-технологічні властивості подрібненої трави герані криваво-червоної, герані сибірської та встановлено оптимальні режими екстракції. Представлено результати з розробки технології та дослідження сухих екстрактів трави герані криваво-червоної і герані сибірської. Доведено антимікробну, протигрибкову і протизапальну активність фармацевтичної композиції на основі сухих екстрактів герані сибірської та герані криваво-червоної з ефірною олією шавлії мускатної у співвідношенні – 1:3:1,2. Представлено результати досліджень з розробки оптимального складу і технології таблеток на основі рослинних екстрактів та ефірної олії для місцевого лікування захворювань слизової оболонки ротової порожнини. На основі дослідження якісного і кількісного складу активних фармацевтичних інгредієнтів таблеток запропоновано критерії їхньої якості, а також термін придатності. Мікробіологічними дослідженнями доведено антимікробну та протигрибкову дію таблеток. На підставі отриманих результатів дослідження гострої токсичності, запропоновані таблетки віднесено до V класу токсичності; впроваджено у навчальний процес та науково-дослідну роботу 6 закладів вищої освіти України, у виробництво ТА «Галичфарм» Корпорації «Артеріум»; галузь – фармація.^UThe objects – blood-red geranium herb, siberian geranium herb, essential oil of сlary sage, dry extract of blood-red geranium, dry extract of siberian geranium, 30 excipients, experimental series of powder mixtures for tableting and tablets; the purpose –the development of the optimal composition, technology and research of the tablets based on extract of blood-red geranium herb and siberian geranium herb with essential oil of сlary sage for topical use in the oral cavity; methods – crystallographic (size and shape of crystals), pharmaco-technological (fractional composition, coefficients of swelling and absorption, compressibility, loss in mass on drying, flowability, angle of natural slope, bulk density, tapped density, the uniformity of mass, the friability, disintegration time, resistance to crushing), physicochemical (thin layer and gas chromatography, absorption spectrophotometry), mathematical and statistical (dispersion and regression analyzes), microbiological (double serial dilutions in a liquid nutrient medium and diffusion in agar), biological (studies of anti-inflammatory action and acute toxicity); results – the study includes the marketing researches of the Ukrainian market of herbal medicines that are used for local application in dentistry and ENT practice. The pharmaco-technological properties of crushed blood-red geranium and siberian geranium were studied and the optimal extraction modes were established. The results of the development of the technology and research of dry extracts of blood-red geranium and siberian geranium are presented. The study proves the antimicrobial, antifungal and anti-inflammatory activity of the pharmaceutical composition based on dry extracts of siberian geranium and blood-red geranium with essential oil of сlary sage in the ratio ‒ 1:3:1,2. We used the mathematical planning of the experiment to gain the results of research on the development of optimal composition and technology of tablets based on plant extracts and essential oil for local treatment of diseases of the oral mucosa. Based on the study of the qualitative and quantitative composition of the active pharmaceutical ingredients of tablets, criteria for the quality of tablets are proposed. Microbiological studies prove the antimicrobial and antifungal activity of tablets. Based on the results of the study of acute toxicity, the proposed tablets are classified as toxicity class Vth.; introduced – into the educational process and research work of 6 higher education institutions of Ukraine, into production of JSC «Halychpharm» of corporation «Arterium»; branch – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Лисюк Р. М. 
Фармакогностичне дослідження видів лікарських рослин з нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю. / Р. М. Лисюк. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – комплексне фармакогностичне вивчення перспективних видів лікарських рослин з нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю й одержаних на їх основі лікарських рослинних засобів; ідентифікація та кількісне визначення флавоноїдів, катехінів, гідроксикоричних кислот, мікроелементів, полісахаридів; визначення макро- і мікроскопічних діагностичних ознак для ідентифікації надземних органів астрагалу солодколистого; розробка проєктів методів контролю якості на «Астрагалу солодколистого траву» і добавку дієтичну Фіточай «Нефропротектол»; стандартизація отриманих фітозасобів та встановлення спектру фармакологічної активності; мета – пошук і комплексне фармакогностичне вивчення видів лікарських рослин флори України з потенційною нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю; методи – морфологічні, органолептичні і анатомічні (опис, ідентифікація, стандартизація сировини), фізико-хімічні (тонкошарова хроматографія, високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ), ВЕРХ з УФ-детектуванням, газорідинна хроматографія- мас-спектрометрія, атомно-абсорбційна спектрофотометрія з електротермічною атомізацією, спектрофотометрія в УФ- та видимих областях спектрів), фармакологічні (in vivo – нефропротекторна й гіпоазотемічна дія за стандартними методиками), статистичні (дослідження кореляції і обробка результатів експерименту); результати – для виявлення маркерів гіпоазотемічної активності досліджено склад флавоноїдів та гідроксикоричних кислот у надземних органах астрагалу солодколистого, астрагалу серпоплодого і астрагалу козлятникоподібного, квітках робінії звичайної методами ТШХ і ВЕРХ. Здійснено якісний та кількісний аналіз основних груп БАР в субстанціях астрагалу солодколистого: флавоноїдів (ТШХ, ВЕРХ, диференціальна спектрометрія), катехінів (ВЕРХ з УФ-детектуванням), гідроксикоричних кислот (ВЕРХ), полісахаридів (ГРХ-МС), мікроелементів (АAС/EA). Проведено скринінгові дослідження гіпоазотемічної дії екстрактів видів роду Астрагал, вивчено ренальні механізми дії екстракту трави астрагалу солодколистого і нефропротекторну (гіпоазотемічну) активність добавки дієтичної Фіточай «Нефропротектол». Обґрунтовано склад фіточаю гіпоазотемічної дії, опрацьовано методики ідентифікації і кількісного визначення вмісту діючих речовин для стандартизації сировини, встановлено показники доброякісності та розроблено проєкти МКЯ на «Астрагалу солодколистого траву» і добавку дієтичну Фіточай «Нефропротектол». Вперше теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено «Концептуальну модель пошуку і розробки нових рослинних засобів з нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю»; впроваджено у навчальний процес та науково-дослідну роботу закладів вищої освіти України, у виробництво (розробка Технічних умов України і проєкту МКЯ) та систему охорони здоров'я (інформаційний лист); галузь – фармація.^UThe objects – multipurpose pharmacognostic study of promising medicinal plant species with nephroprotective (hypoazotemic) activity and the herbal drugs, obtained on their basis; identification and quantification of flavonoids, catechins, hydroxycinnamic acids, trace elements, polysaccharides; determination of macro- and microscopic diagnostic characters for identification of aboveground portion of milk-vetch (Astragalus glycyphyllos L.); development of projects for quality control methods of "Herba Astragali glycyphylli" and dietary supplement Herbal collection "Nephroprotectolum"; standardization of the obtained phytopharmaceuticals and investigation of a spectrum of pharmacological activity; the purpose – the search and multipurpose pharmacognostic investigation of promising medicinal plant species of the Ukrainian flora with nephroprotective (hypoazotemic) effects; methods – morphological, organoleptic and anatomical (description, identification, standardization of plant materials), physicochemical (thin layer chromatography, high performance liquid chromatography (HPLC), HPLC with UV-detection, gas-liquid chromatography - mass spectrometry, atomic absorption spectrophotometry with electrothermal atomization, spectrophotometry in UV and visible regions of the spectrum), pharmacological (in vivo - nephroprotective and hypoazotemic action, in accordance with the standard methods), statistical (correlational research and processing of experimental outcomes); results – for identification of markers of hypoazotemic activity, the composition of flavonoids and hydroxycinnamic acids in the aboveground parts of Astragalus glycyphyllos, A. falcatus, A. galegiformis, and flowers of Robinia pseudoacacia have been studied by TLC and HPLC methods. Qualitative and quantitative analyses of the main groups of biologically active compounds – flavonoids (TLC, HPLC, and differential spectrometry), catechins (HPLC with UV-detection), hydroxycinnamic acids (HPLC), polysaccharides (GLC-MS) – in the substances of Astragalus glycyphyllos have been performed. Screening studies for the hypoazotemic effect of extracts from Astragalus spp have been carried out and the renal mechanisms of action of the extract from aerial parts of milk-vetch (Astragalus glycyphyllos L.) and nephroprotective (hypoazotemic) activity of the dietary supplement “Nephroprotectolum” have been investigated. The composition of herbal mixture with hypoazotemic properties has been substantiated; methods of identification and quantitative determination of the content of active substances for standardization of the plant materials have been worked out, indicators of quality have been established and drafts of methods for quality control of "Herba Astragali glycyphylli" and dietary supplement Phytotea "Nephroprotectol" have been developed. "The conceptual model for search and development of new herbal remedies with nephroprotective (hypoazotemic) activity" for the first time has been theoretically substantiated and experimentally confirmed; introduced – into the educational process and research work of higher education institutions of Ukraine, into production (development of Technical Conditions of Ukraine and the drafts of methods for quality control) and the health care system (information letter); branch – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Герус І. І. 
Синтез нових фторовмісних біоактивних сполук на основі β- алкоксивініл(поліфторалкіл)кетонів / І. І. Герус. — Б.м., 2021 — укp.

Синтез фторованих аналогів біоактивних сполук: аміно- і оксикислоти та гетероцикли. Розробка нових методів синтезу поліфтороалкілвмісних α,β-ненасичених кетонів та отримання нових аналогів природних біоактивних сполук та вивчення фізико-хімічних і біологічних властивостей синтезованих речовин. Хімічний синтез, високоефективна рідинна хроматографія, ТШХ, ІЧ-спектроскопія, ЯМР-спектрометрія. Запропоновано нові фторовані реагенти для синтезу поліфтороалкілвмісних: орнітину, ГАМК, енамінонів та різноманітних гетероциклічних сполук. Знайдено та досліджено нову електроциклічну реакцію перетворення фтороалкілвмісних α,β-ненасичених кетонів з діоксолановим фрагментом у моно- та дифторометиленвомісні циклопентенони. Розроблено ефективний реагент для захисту аміногрупи амінокислот в пептидному синтезі. Отримано β-поліфтороалкілвмісні аналоги ГАМК і проведено порівняльний аналіз їх впливу на накопичення [3H]ГАМК синаптосомами мишей з інгібітором транспортерів ГАМК – Прегабаліном: ефективність впливу β-CF3-β-ОН-ГАМК та β-CНF2CF2-ГАМК є вищою, ніж у Прегабаліну. Сфера використання - біоорганічна хімія.^USynthesis of fluorinated analogues of bioactive compounds: amino and hydroxy acids and heterocycles. Development of new methods for the synthesis of polyfluoroalkyl-containing α,β-unsaturated ketones and obtaining new analogues of natural bioactive compounds and the study of physicochemical and biological properties of synthesized substances.Chemical synthesis, high performance liquid chromatography, TLC, IR spectroscopy, NMR spectrometry. New fluorinated reagents for the synthesis of polyfluoroalkyl-containing: ornithine, GABA, enaminones and various heterocyclic compounds are proposed. A new electrocyclic reaction for the conversion of fluoroalkyl-containing α,β-unsaturated ketones with a dioxolane moiety into mono- and difluoromethylene-containing cyclopentenones was found and investigated. An effective reagent for the protection of the amino group of amino acids in peptide synthesis has been proposed and developed. β-Polyfluoroalkyl-containing GABA analogues were obtained and a comparative analysis of their effect on the accumulation of [3H] GABA by synaptosomes of mice was performed with GABA transporter inhibitor - Pregabalin: the efficacy of β-CF3-β-OH-GABA and β-CНF2CF2-GABA is higher than that of Pregabalin. Scope - bioorganic chemistry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Струс О. Є. 
Теоретичне та експериментальне обґрунтування комплексного використання сапропелів для створення лікарських, ветеринарних та косметичних засобів / О. Є. Струс. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – сапропель, сухий сапропель, сапропаста, олійний екстракт сапропелю, водний екстракт сапропелю, спиртовий екстракт сапропелю, мило з сапропастою, гель з водним екстрактом сапропелю, крем з олійним та водним екстрактами сапропелю; допоміжні речовини та референс-зразки; мета – метою дисертаційної роботи є створення науково-методичного підходу до комплексного використання сапропелю, розробка і стандартизація перспективних лікарського, ветеринарного та косметичних засобів із продуктами переробки сапропелю; методи – загальнонаукові (аналіз та узагальнення), органолептичні (колір, запах, однорідність тощо), хімічні (титриметричний метод за К'єльдалем, метод проміжної фільтрації), фізичні, фізико-хімічні (гравіметрія, потенціометрія, фотоколориметрія, хромато-мас-спектроскопія, капілярний електрофорез, газорідинна хроматографія); а також методи оцінки структурно-механічних властивостей м'яких лікарських форм (структурна в'язкість, намазуваність, екструзійна здатність м'яких лікарських та косметичних засобів на основі сапропелю нативного та сапропасти); фармако-технологічні методи дослідження показників якості розроблених засобів (опис, ідентифікація, однорідність, маса вмісту контейнера тощо); мікробіологічні (антимікробна активність, ефективність дії консервантів, мікробіологічна чистота); фармакологічні (визначення фармакологічної активності і токсичності сапропелю та препаратів на його основі); методи дослідження показників якості розроблених препаратів; статистичні; результати – обґрунтовано концепцію комплексного використання сапропелю, розроблено загальну методологію досліджень; розроблено технологію, досліджено та стандартизовано сапропасту; обґрунтовано склад і технологію антибактеріального мила із сапропастою; обґрунтовано технологію водного екстракту сапропелю з використанням методу диспергування, що підвищує вихід гумінових кислот, порівняно з класичним методом, понад 9 %; обґрунтовано та розроблено технологію олійного екстракту сапропелю з використанням постадійної двофазної екстракції 90 % етанолом і кукурудзяною олією, яка забезпечує збільшення виходу хлорофілів на 24 % порівняно з однофазною екстракцією; обґрунтовано склад, розроблено технологію та досліджено показники якості м'яких лікарських форм під умовними назвами: «Сапрогель» і «Сапрокрем»; розроблено методики ідентифікації та кількісного визначення вмісту сумарної масової частки гумінових кислот у водному екстракті сапропелю, гелі й кремі з екстрактами сапропелю; методики кількісного визначення суми природних пігментів та хлорофілів в олійному екстракті сапропелю, кремі з екстрактами сапропелю; проведено валідацію розроблених методик; на моделі повношарових вирізаних площинних ран у щурів установлено протизапальну та ранозагоювальну дію «Сапрогелю» у II фазі ранового процесу, а також його антиоксидантні властивості; на моделі УФ-еритеми у щурів показано виражену протизапальну активність м'яких лікарських форм з екстрактами сапропелю, яка є найбільш вираженою у гелю «Сапрогель»; при нашкірному нанесенні водного, спиртового та олійного екстрактів сапропелю; сапропасти, препаратів : гелю «Сапрогель» та крему «Сапрокрем» встановлено відсутність токсичної дії, сенсибілізувальних та місцевоподразнювальних властивостей; клінічними випробуваннями крему «Сапрокрем» доведено його ефективність та безпечність у лікуванні мікротравм, ерозій і тріщин (ран) дійок вимені корів; впроваджено – розроблено і затверджено ТУ У 20.1-2870305538-004:2016 «Сапропелі натуральні косметичні та засоби з них» на сапропель, сапропасту і ВЕС; розроблено проєкти МКЯ і ТР на виробництво «Сапропасти», ВЕС, ОЕС, препаратів «Сапрогель», «Сапрокрем» та піномийного антибактеріального засобу зі сапропастою; технологію фармацевтичних розробок апробовано в умовах промислового виробництва ПАТ ХФЗ «Червона зірка» (м. Харків, Україна), ТОВ «Зендер – Україна» (м. Луцьк, Україна), НВФК «ЕЙМ» (м. Харків, Україна), СП АТ «Фармако» (м. Кишинів, Республіка Молдова); у науково-освітній процес низки закладів вищої освіти фармацевтичного (медичного) профілю і науково-дослідних інститутів України та іноземних країн; галузь – фармація.^UThe objects – sapropel, dry sapropel, sapropasta, oil sapropel extract (OSE), aqueous sapropel extract (AqSE), alcohol sapropel extract (AES), soap with sapropasta, cream with OSE and AqSE, gel with AqSE; excipients and comparator products; the purpose - the aim of the dissertation is to create a scientific and methodological approach to the complex use of sapropel, development and standardization of promising medical, veterinary and cosmetic remedies with sapropel processing products; methods - general scientific (analysis and generalization), organoleptic (color, odor, homogeneity, etc.), chemical (Kjeldahl's titrimetric method, intermediate filtration method), physical, physico-chemical (gravimetry, potentiometry, photocolorimetry, chromatography mass spectroscopy, capillary electrophoresis, gas-liquid chromatography); as well as methods for assessing the structural and mechanical properties of semi-solid dosage forms (structural viscosity, spreadability, extrusion capacity of semi-solid medical and cosmetic remedies based on native sapropel and sapropasta); pharmaco-technological methods of researching quality indicators of the developed drugs (description, identification, homogeneity, weight of container contents, etc.); microbiological (antimicrobial activity, effectiveness of preservatives, microbiological purity); pharmacological (determination of pharmacological activity and toxicity of sapropel and preparations based on it); research methods of quality indicators of the developed preparations; statistical; results - the complex use concept of sapropel is substantiated, the general research methodology is developed; technology is worked out, researched and standardized sapropasta; the composition and technology of antibacterial soap with sapropasta are confirmed; substantiated the technology of aqueous sapropel extract using the dispersion method, which increases the yield of humic acids, compared with the classical method, more than 9%; substantiated and developed the technology of oil sapropel extract using step two-phase extraction by 90% ethanol and corn oil, which provides an increase in chlorophyll yield by 24% compared to single-phase extraction; the composition is proved, the technology is developed and the quality indicators of semi-solid dosage forms under the conditional names: "Saprogel" and "Saprocream" are investigated; methods of identification and content quantitative determination of the total mass fraction of humic acids in the aqueous sapropel extract, gels and creams with sapropel extracts are developed; quantitative determination methods of the amount of natural pigments and chlorophylls in oil sapropel extract, cream with sapropel extracts; validation of the developed methods is carried out; the anti-inflammatory and wound-healing effect of “Saprogel” in the second phase of the wound process, as well as its antioxidant properties were established on the model of full-thickness wounds in rats; on the model of UV erythema in rats is showed a pronounced anti-inflammatory activity of soft dosage forms with sapropel extracts, which is most pronounced in "Saprogel"; with skin application of aqueous, alcohol and oil extracts of sapropel; sapropasta, preparations: "Saprogel" and "Saprocream" detected no toxic effect, sensitizing and local irritant properties; clinical trials of Saprocream have proven its effectiveness and safety in the treatment of microtraumas, erosions and cracks (wounds) of teats on cow's udders; implemented - TSU 20.1-2870305538 - 004: 2016 "Natural cosmetic sapropels and their products" for sapropel, sapropasta and AqSE is developed and approved; the projects of the technical specifications(TS) and quality control methods (QCM) on the production of "Sapropasta", AqSE, OSE, preparations "Saprogel", "Saprocream" and foaming antibacterial agent with sapropasta are developed; the technology of pharmaceutical developments has been implemented in the industrial condition on the pharmaceutical factory "Chervona zirka", Ukraine (Kharkiv), LLC "Zender-Ukraine" (Ukraine, Lutsk), RPPhC "AIM" (Ukraine, Kharkiv), AS "Pharmaco" JSC (Republic of Moldova, Chisinau); in the scientific and educational process of pharmaceutical (medical) institutions of higher education and research institutes of Ukraine and foreign countries ; branch - pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Гузьо Н. М. 
Фармакогностичне дослідження парила звичайного / Н. М. Гузьо. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – листки, квітки, стебла, трава парила звичайного, водний та водно-спиртові екстракти, біологічно активні речовини, ресурсні запаси; мета – Метою роботи було фармакогностичне дослідження парила звичайного та встановлення можливості створення лікарських засобів на основі біологічно активних речовин досліджуваної сировини; методи – морфологічні – опис та ідентифікація парила звичайного; мікроскопічні (скануюча електронна мікроскопія) – для встановлення анатомічних діагностичних ознак сировини; гістохімічні – встановлення місця локалізації БАР у рослинній сировині; фізико-хімічні – тонкошарова (ТШХ) і паперова (ПХ) хроматографія, високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ), спектрофотометрія в УФ- та видимій областях спектру, атомно-абсорбційна спектрофотометрія (ААС), хромато-мас-спектрометрія – ідентифікація БАР у сировині та субстанціях; фізичні – визначення втрати в масі при висушуванні, загальної золи, розчинності; технологічні; фармакологічні; ресурсознавчі дослідження. Обробку експериментальних даних проводили з використанням математично-статистичних методів; результати – ідентифіковано та встановлено кількісний вміст БАР в траві парила звичайного в залежності від місця зростання; опрацьовано оптимальні технологічні параметри одержання екстрактів з трави парила звичайного, одержано екстракти та проведено їх стандартизацію, вивчено їх фармакологічну дію; встановлено морфолого-анатомічні діагностичні ознаки трави парила звичайного; виявлено місця зростання, встановлено урожайність. Вивчено динаміку накопичення БАР у траві досліджуваного об'єкта в залежності від фази вегетації та місця зростання. Встановлено місця зростання парила звичайного на територіях Вінницької, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Тернопільської й Хмельницької областей та його запаси в Івано-Франківській й Тернопільській областях на конкретних заростях. біологічний запас сировини.; впроваджено – у науково-освітній процес закладів вищої освіти фармацевтичного та медичного профілів; галузь – фармація.^UObjects - leaves, flowers, stems, steamed grass, water and water-alcohol extracts, biologically active substances, resource reserves; purpose - The aim of the work was the pharmacognostic study of the soaring of the common and to establish the possibility of creating drugs based on biologically active substances of the studied raw materials; methods - morphological - description and identification of the common steam; microscopic (scanning electron microscopy) - to establish anatomical diagnostic features of raw materials; histochemical - establishment of the place of localization of BAS in plant raw materials; physicochemical - thin layer (TLC) and paper (PC) chromatography, high performance liquid chromatography (HPLC), spectrophotometry in the UV and visible regions of the spectrum, atomic absorption spectrophotometry (AAS), chromato-mass spectrometry and syrometry B - identity substances; physical - determination of weight loss during drying, total ash, solubility; technological; pharmacological; resource studies. Processing of experimental data was performed using mathematical and statistical methods; results - the quantitative content of BAS in the grass of the common steamer was identified and established depending on the place of growth; the optimal technological parameters of obtaining extracts from the grass of steamed common grass were developed, extracts were obtained and their standardization was carried out, their pharmacological action was studied; morphological and anatomical diagnostic signs of the grass of the common soar have been established; places of growth are revealed, productivity is established. The dynamics of BAR accumulation in the grass of the studied object depending on the vegetation phase and place of growth was studied. The places of growth of common steam in the territories of Vinnytsia, Zakarpattia, Ivano-Frankivsk, Kirovohrad, Lviv, Ternopil and Khmelnytsky regions and its reserves in Ivano-Frankivsk and Ternopil regions on specific thickets have been established. biological stock of raw materials .; introduced - in the scientific and educational process of higher education institutions of pharmaceutical and medical profiles; branch - pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Ісаєнко О. Ю. 
Мікробіологічне обґрунтування нової стратегії розробки та застосування нативних метаболітних комплексів Lactobacillus rhamnosus GG і Saccharomyces boulardii для подолання антибіотикорезистентних збудників бактерійних інфекцій / О. Ю. Ісаєнко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: пробіотичні штами мікроорганізмів, референтні, патогенні та умовно-патогенні бактерії, включаючи мультирезистентні до антибактеріальних препаратів ізоляти, клітинні структури, метаболітні комплекси, комбінація метаболітного комплексу сахароміцетів і лактобактерій. Мета дослідження: обґрунтувати нову стратегію розробки та застосування нативних метаболітних комплексів на основі ультразвукових дезінтегратів Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 і Saccharomyces boulardii CNCM I-745 для подолання важких запальних процесів, обумовлених антибіотикорезистентними бактеріями в планктонній і біоплівковій формах. Методи дослідження: бактеріологічні (культивування пробіотичних штамів L. rhamnosus GG, L. plantarum, E. faecium, S. boulardii, патогенних та умовно-патогенних бактерій, підрахунок кількості життєздатних клітин зазначених мікроорганізмів (КУО/мл), визначення чутливості бактерій до антибактеріальних препаратів різних груп, вивчення протимікробних властивостей антибактеріальних препаратів окремо та у комбінації з нативними біологічно активними речовинами), мікроскопічні, фізичні та фізико-хімічні (ультразвукова дезінтеграція мікроорганізмів, спектрофотометричний метод дослідження впливу речовин на планктонні та біоплівкові форми патогенних і умовно-патогенних бактерій, високоефективна рідинна гель-проникаюча хроматографія, рідинна гель-хроматографія), біохімічні (склад клітинних структур і метаболітних комплексів), біологічні (дослідження протимікробних властивостей окремо метаболітних комплексів та у поєднанні з антибактеріальними препаратами на моделі інфікованих ран у мурчаків), токсикологічні (при топічному нанесенні, внутрішньошлунковому і внутрішньоочеревинному введенні мишам, у кон'юнктивальній пробі на мурчаках), аналітичні та медико-статистичні. Обладнання: електронний прилад Densi-La-Meter (PLIVA-Lachema, Чехія; ультразвуковий прилад Г3-109; центрифуги ОПН-3 і ЦЛС-3; аналізатор «Lisa Scanтм EM» (Erba Mannheim, Чеська Республіка); рідер (Еlise microplate reader with PC software UTRAO SM 600, («Utrao», China)); обладнання для гель-хроматографії фірми LКВ (Швеція), вакуум-насос Arthur Pfeiffer Wetzlar (Германія). Дисертація присвячена обґрунтуванню перспективності розробки та застосуванню нативних метаболітних комплексів L. rhamnosus GG ATCC 53103 і S. boulardii CNCM I-745 (як основна діюча речовина) та в комбінації з антибіотиками (як додатковий препарат) з метою створення засобів подолання важких запальних процесів, обумовлених антибіотикорезистентними бактеріями. Вперше запропоновано на основі ультразвукових дезінтегратів пробіотичних мікроорганізмів отримання нативних високоактивних речовин L. rhamnosus GG ATCC 53103 та S. boulardii CNCM I-745, які в низьких концентраціях (від ≤ 0,02 мг / мл) мають бактерицидний ефект відносно планктонних і біоплівкових форм збудників бактерійних інфекцій. Обґрунтовано доцільність і адаптовано технічні етапи одержання комбінації L. rhamnosus GG і S. boulardii для посилення протимікробної дії кінцевого продукту проти патогенних бактерій, в 2,4 раза, внаслідок спільного вирощування пробіотичних сахароміцетів і лактобактерій в ультразвукових дезінтегратах пробіотиків. Одержано нові дані щодо пригнічення гемолітичної, лецитовітелазної активностей, накопичення пігментів (піоціаніну, піовердину, піорубіну) патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів нативними біологічно активними речовинами. Показано, що протимікробний комплекс S. boulardii CNCM I-745 і L. rhamnosus GG ATCC 53103, який містить клітинні структури лактобактерій і метаболіти сахароміцетів, має більш виражені антиадгезивні (S. aurues ATCC 6538 P) й протибіоплівкові (C. diphtheriae gravis tox + № 108, С. ulcerans tox+ № 112, P. aeruginosa АТСС 27853) властивості. Вперше доведено здатність нативних метаболітів підвищувати чутливість патогенних і антибіотикорезистентних умовно-патогенних бактерій до антибактеріальних препаратів in vitro. Вперше запропоновано застосування послідовного використання метаболітних комплексів L. rhamnosus GG ATCC 53103 і S. boulardii CNCM I-745 з антибактеріальними препаратами in vitro. Експериментально доведено перевагу зазначеного способу порівняно з окремим випробуванням антибіотику або комбінованим одночасним їхнім впливом. Підтверджено в експериментах in vivo на моделі ран мурчаків, інфікованих антибіотикорезистентним збудником P. аеruginosa PR № 0924, протимікробну активність метаболітного комплексу L. rhamnosus GG ATCC 53103. Одержано нові дані in vivo на моделі ран шкіри мурчаків, інфікованих антибіотикорезистентним штамом P. аеruginosa PR № 35, щодо ефективності одночасного та послідовного застосування комбінації L. rhamnosus GG ATCC 53103 і S. boulardii CNCM I-745 з амікацином, яке сприяє швидшій ерадикації збудника, що в подальшому може бути включено в програму лікування гнійно-запальних хвороб. Ступінь упровадження: 2 патенти, 8 актів впровадження. Сфера (галузь) використання: охорона здоров'я (медицина: профілактика та лікування інфекційних хвороб).^UObject of study: probiotic strains of microorganisms, reference, pathogenic and opportunistic bacteria, including multidrug-resistant isolates, cell structures, metabolic complexes, a combination of metabolic complex of saccharomycetes and lactobacilli. The purpose of the research: to substantiatе of a new strategy of development and application of native metabolic complexes on the basis of ultrasonic disintegrates L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 for overcoming severe inflammatory diseases, caused by antibiotic-resistant bacteria in planktonic and biofilm forms. Methods of research: bacteriological (cultivation of probiotic strains of L. rhamnosus GG, L. plantarum, E. faecium, S. boulardii, pathogenic and opportunistic bacteria, counting the number of viable cells of these microorganisms (CFU / ml), determining the sensitivity of bacteria to antibacterial drugs of different groups, study of antimicrobial properties of antibacterial drugs alone and in combination with native biologically active substances, microscopic, physical and physicochemical, biochemical, biological (study of antimicrobial properties of separate metabolic complexes and in combination with antibacterial drugs in the model of infected wounds in ants), toxicological (topical application, intragastric and intraperitoneal administration to mice, in the conjunctival test on guinea pigs), analytical and medical statistics. Equipment: electronic device Densi-La-Meter (PLIVA-Lachema, Czech Republic; ultrasonic devices G3-109; Centrifuge OPN-3 and CLS-3; analyser «Lisa Scanтм EM» (Erba Mannheim, Чеська Республіка); reader (Еlise microplate reader with PC software UTRAO SM 600, («Utrao», China)); Gel Chromatography Equipment of LKV (Sweden), Arthur Pfeiffer Wetzlar vacuum pump (Germany). The dissertation is devoted to substantiation of prospects of development and application of native metabolic complexes of L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 (as the main active ingredient) and in combination with antibiotics (as additional component) for overcoming severe inflammatory diseases, caused by antibiotic-resistant bacteria. For the first time it was proposed on the basis of ultrasonic disintegrates of probiotic microorganisms to obtain native highly active substances L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745, which in low concentrations (from ≤ 0.02 mg / ml) have a bactericidal effect against planktonic and biofilm forms of pathogens of bacterial infections. For the first time, the possibility of using ultrasonic disintegrates to cultivate not only their own but also other producers of probiotic microorganisms, including fungi and bacteria, has been demonstrated. The expediency is substantiated and the technical stages are adapted of obtaining a combination of L. rhamnosus GG and S. boulardii to enhance the antimicrobial action of the final product against pathogenic bacteria, in 2,4 times, due to the joint cultivation of probiotic saccharomycetes and lactobacilli in ultrasonic disintegrates of probiotics. New data were obtained on the inhibition of hemolytic, lecithovitelase activities, accumulation of pigments (pyocyanin, pyoverdine, pyorubin) of pathogenic and opportunistic microorganisms by native biologically active substances. It is shown that the antimicrobial complex of S. boulardii CNCM I-745 and L. rhamnosus GG ATCC 53103, which contains cellular structures of lactobacilli and metabolites of saccharomycetes, has more pronounced anti-adhesive (S. aurues ATCC 6538 P) and antibiofilm (C. diphtheriae gravis tox + № 108, C. ulcerans tox + № 112, P. aeruginosa ATCC 27853) properties. The ability of native metabolites to increase the sensitivity of pathogenic and antibiotic-resistant opportunistic bacteria to antibacterial drugs in vitro was proved for the first time. For the first time, the suggested of sequential use of metabolic complexes of L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 with antibacterial drugs in vitro has been proposed. The advantage of this method in comparison with one test for antibiotics or their combined simultaneous effect is proved experimentally. The antimicrobial activity of the metabolic complex of L. rhamnosus GG ATCC 53103 was confirmed in vivo experiments on a model of wounds of guinea pigs infected with the antibiotic-resistant pathogen P. aeruginosa PR № 0924. New in vivo data were obtained on a model of skin wounds of guinea pigs, infected with the antibiotic-resistant strain of P. aeruginosa PR № 35, on the effectiveness of simultaneous and sequential use of the combination of L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 with amikacin, which promotes faster eradication of the pathogen, which can later be included in the treatment of purulent-inflammatory diseases. The degree of implementation: 2 patents, 8 acts of implementation. Sphere (industry) of use: health care (medicine: prevention and treatment of infectious diseases).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Собко О. О. 
Cинтез та властивості олігомерних іонних рідин гіперрозгалуженої будови / О. О. Собко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: протонні та апротонні аніонні гіперрозгалужені олігомерні іонні рідини (ГР-ОІР). Предмет дослідження: методи синтезу аніонних протонних та апротонних ГР-ОІР різних генерацій, методи їх функціоналізації, синтез амфіфільних і стимул-чутливих ГР-ОІР, особливості структуроутворення в конденсованому стані, в розчині і на міжфазній поверхні, властивості синтезованих сполук. Методи дослідження: ІЧ та ЯМР спектроскопія, гель-проникна хроматографія диференційна сканувальна калориметрія, трансмісійна електронна мікроскопія, атомно-силова мікроскопія, термогравіметричний аналіз, діелектрична релаксаційна спектроскопія, метод динамічного світлорозсіювання та метод електрофоретичного світлорозсіювання. Вперше було розроблено методи синтезу аніонних протонних та апротонних ГР-ОІР з різним ступенем розгалуження та різними гетероциклічними протиіонами та розроблено спосіб регулювання їх амфіфільних властивостей. Вперше було встановлено залежність структури, теплофізичних властивостей і протонної провідності отриманих сполук від природи введених іонних груп, зміни їх кількості та гідрофільно-гідрофобних властивостей. Вперше було встановлено вплив природи іонних груп, pH та іонної сили середовища на особливості самоорганізації та конформаційну поведінку отриманих амфіфільних аніонних протонних ГР-ОІР в розчині і на міжфазній поверхні. Було вперше розроблено спосіб синтезу органо-неорганічних твердополімерних іонпровідних електролітів золь-гель методом з використанням отриманої сульфонат імідазолієвої ГР-ОІР як допанта, встановлено особливості структури даних матеріалів і їх властивості.^UObject of research: protic and aprotic anionic hyperbranched oligomeric ionic liquids (HB-OIL). Subject of research: methods of synthesis of anionic protic and aprotic HB-OIL of different generations, methods of their functionalization, synthesis of amphiphilic and stimulus-sensitive HB-OIL, features of structure formation in condensed state, in solution and on interfacial surface, properties of synthesized compounds. Research methods: IR and NMR spectroscopy. gel permeation chromatography, differential scanning calorimetry, transmission electron microscopy, atomic force microscopy, thermogravimetric analysis, dielectric relaxation spectroscopy, dynamic light scattering and electrophoretic light scattering methods. For the first time, methods for the synthesis of anionic protic and HB-OIL with different degrees of branching and different heterocyclic counterions were developed and a method for regulating their amphiphilic properties was developed. For the first time the dependence of the structure, thermophysical properties and proton conductivity of the obtained compounds on the nature of the introduced ionic groups, changes in their number and hydrophilic-hydrophobic properties was established. protic HB-OIL in solution and on the interfacial surface. For the first time a method of synthesis of organic-inorganic solid-polymer ion-conducting electrolytes by sol-gel method using the obtained imidazolium sulfonate HB-OIL as a dopant was developed, the peculiarities of the structure of these materials and their properties were established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Гуменна М. А. 
Синтез, структура та властивості функціоналізованих олігосилсесквіоксанів та полімерів на їх основі: автореферат дис. ... д. х. н. : 02.00.06 / М. А. Гуменна. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт дослідження: реакційноздатні олігомерні силсесквіоксани з неорганічним ядром у вигляді суміші поліедральних структур і їх відкритоланцюгових аналогів, які містять в органічному обрамленні групи і фрагменти різної хімічної природи і функціонального призначення (OSS) та органо-неорганічні наноструктуровані полімерні композиційні матеріали на їх основі. Предмет дослідження: методи отримання реакційноздатних OSS, що містять в органічній складовій хромофорні фрагменти, іонні групи або амфіфільні фрагменти, а також іоннозшитих протонних полімерних іонних рідин та сітчастих органо-неорганічних металовмісних іонно-координаційних полімерів на основі OSS, особливості структуроутворення, властивості синтезованих сполук.Методи дослідження: ІЧ-, 1Н ЯМР та 29Si ЯМР-, УФ-Вид, флуоресцентна спектроскопія, атомно-емісійної спектроскопія з індуктивно зв’язаною плазмою, енергетично-дисперсійна спектроскопія, матрично-активована лазерна десорбційно/іонізаційна час-пролітна мас-спектрометрія, гель-проникна хроматографія, атомно-силова мікроскопія, скануюча електронна мікроскопія, рентгенівська проекційна мікроскопія, ширококутовий рентгенографічний аналіз, диференційна сканувальна калориметрія, термогравіметрія, діелектрична релаксаційна спектроскопія, динамічне світлорозсіювання, електрофоретичне світлорозсіювання, магнітометрія, диско-дифузійний метод дослідження антимікробних властивостей. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних OSS, органічна складова яких містить здатні до фотоізомеризації фрагменти азобарвника, або флуоресцентні фрагменти ксантенового барвника, а також обидва типи хромофорів. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних протонних катіонних лінійних гетероланцюгових олігомерних іонних рідин та органо-неорганічних олігомерних іонних рідин на основі OSS (OSS-ОІР), які містять два типи азотних центрів з суттєвою різницею в основності (аліфатичні аміногрупи та імідазольні гетероцикли) повністю або частково нейтралізовані низькомолекулярними сульфокислотами. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних протонних катіонних OSS-ОІР з одним типом азотних центрів (третинні аліфатичні аміногрупи), нейтралізованих низькомолекулярними сульфокислотами, та різною кількістю гідроксиалкільних фрагментів. Вперше розроблено методи синтезу реакційноздатних апротонних катіонних амфіфільних OSS-ОІР, які поєднують алкільні замісники різної довжини та пропандіольні фрагменти у складі четвертинних амонієвих катіонів. Вперше розроблено методи отримання полімерних протонних іонних рідин на основі синтезованих лінійних гетероланцюгових олігомерів або OSS з різними типами основних центрів та лінійних олігоетерів з кінцевими сульфокислотними групами. Вперше розроблено метод синтезу металовмісних карбоксилатних іонно-координаційних полімерів на основі амфіфільних OSS з різним співвідношенням гідрофільних та гідрофобних фрагментів. Встановлено особливості структуроутворення у синтезованих системах і методи його регулювання, транспортні, реологічні та магнітні характеристики отриманих гібридних сполук у залежності від хімічного складу і структури, а також визначено напрямки і області їх можливого практичного використання.^UObject of research: reactive oligomeric silsesquioxanes with an inorganic core in the form of a mixture of polyhedral structures and their open-chain analogues, which contain groups and fragments of different chemical nature and functional purpose in the organic frame (OSS) and organic-inorganic nanostructured polymer composite materials based on them.Subject of research: methods of obtaining reactive OSS containing chromophoric fragments, ionic groups or amphiphilic fragments in the organic component, as well as ion-crosslinked protic polymeric ionic liquids and network organic-inorganic metal-containing ion-coordination polymers based on OSS, features of structure formation, properties of synthesized compounds.Research methods: FTIR, 1H NMR, 29Si NMR, UV-Vis, fluorescence spectroscopy, inductively coupled plasma atomic emission spectroscopy, energy-dispersive X-ray spectroscopy, matrix-assisted laser desorption/ionisation-time of flight mass spectrometry, gel permeation chromatography, atomic force microscopy, scanning electron microscopy, X-ray projection microscopy, wide-angle X-ray scattering, differential scanning calorimetry, thermogravimetric analysis, dielectric relaxation spectroscopy, dynamic light scattering, electrophoretic light scattering, magnetometry, disk diffusion method of studying antimicrobial properties.For the first time, the methods for synthesis of reactive OSS with organic component containing fragments of an azo dye capable of photoisomerization, or fluorescent fragments of a xanthene dye, as well as both types of the chromophores were developed. For the first time, the methods for synthesis of reactive protic cationic linear heterochain oligomeric ionic liquids and organic-inorganic oligomeric ionic liquids based on OSS (OSS-OILs), which contain two types of nitrogen centers with a significant difference in basicity (aliphatic amino groups and imidazole heterocycles), completely or partially neutralized by low molecular weight sulfonic acids, were developed. For the first time, the methods for synthesis of reactive protic cationic OSS-OILs with one type of nitrogen centers (tertiary aliphatic amino groups), neutralized by low molecular weight sulfonic acids, and different amounts of hydroxyalkyl fragments were developed. For the first time, the methods for synthesis of reactive aprotic cationic amphiphilic OSS-OILs which combine alkyl substituents of different lengths and propanediol fragments in the composition of quaternary ammonium cations were developed. For the first time, the methods for obtaining polymeric protic ionic liquids based on the synthesized linear heterochain oligomers or OSS with different types of nitrogen centers and linear oligoethers with terminal sulfonic acid groups were developed. For the first time, the method for synthesis of metal-containing carboxylate ion-coordination polymers based on amphiphilic OSS with different ratios of hydrophilic and hydrophobic fragments was developed. The features of structure formation in the synthesized systems and methods of its regulation, transport, rheological and magnetic characteristics of the obtained hybrid compounds depending on the chemical composition and structure were established. The directions and areas of these systems possible practical use were determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського