Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (225)Книжкові видання та компакт-диски (36)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ФАРБУВАНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 35
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Білик Р.І. 
Ветеринарно-санітарна оцінка молока при лейкозі великої рогатої худоби: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.09 / Р.І. Білик ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз безпеки й якості молока, одержаного від РІД- та полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР)-позитивних корів. Визначено зміни показників якості та безпеки молока, одержаного від РІД- і ПЛР- позитивних корів і розроблено правила його ветеринарно-санітарної оцінки. Теоретично й експериментально обгрунтовано ступінь ризику споживання молока, одержаного від РІД- і ПЛР-позитивних на лейкоз корів, що підтверджено дослідами на біологічній моделі лабораторних мишей за (хронічного) тривалого згодовування їм такого молока. Запропоновано "методичні рекомендації з ветеринарно-санітарної експертизи молока та м'яса, одержаних від великої рогатої худоби, хворої на лейкоз", затверджені науково-методичною радою Державного комітету ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України, "Спосіб фарбування мазків молока для цитологічного дослідження".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П817.12 + П872.132.1-911 +
Шифр НБУВ: РА366080

Рубрики:

      
2.

Климанська Н.В. 
Взаємозв'язок скорочувальної функції жовчного міхура та морфологічного стану слизової оболонки гастродуоденальної зони: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Н.В. Климанська ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджуються та обговорюються дані про взаємозв'язок скорочувальної функції жовчного міхура та морфологічного стану слизової оболонки гастродуоденальної зони та її засіяності Helicobacter pylori (НР) у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки. Дані здобуті за допомогою ультразвукового дослідження скорочувальної функції жовчного міхура з застосуванням жовчогінного сніданку, морфологічного та морфометричного дослідження біоптатів слизової оболонки гастродуоденальної зони після їх фарбування гематоксилін-еозином, які були одержані під час фіброезофагогастродуоденоскопії; наявність та ступінь засіяності НР антрального відділу шлунка визначали морфологічним методом після фарбування біоптатів за Романовським-Гімзою; електронної мікроскопії ендокринних І-клітин слизової оболонки гастродуоденальної зони. Доведено взаємозв'язок скорочувальної функції жовчного міхура та ступеня важкості антрального гастриту та дуоденіту, важкість яких обумовлюється ступенем інфікованості слизової оболонки НР. Встановлено, що антихелікобактерна терапія та ерадикація слизової оболонки гастродуоденальної зони від НР зменшують активність антрального гастриту та дуоденіту, позитивно впливають на характер перебігу супутніх дискінезій. В комплексне лікування супутніх дискінезій жовчного міхура у хворих з ураженнями слизової оболонки гастродуоденальної зони рекомендовано включати препарати, спрямовані на ерадикацію НР та нормалізацію її гістологічного стану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-3

Рубрики:

      
3.

Аль-Шаріф Абдельмаджід Набіль Абдельмаджід 
Відеоендоскопічні втручання в хірургічному лікуванні хронічної венозної недостатності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Абдельмаджід Набіль Абдельмаджід Аль-Шаріф ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності лікування хворих з хронічною венозною недостатністю на базі удосконалення методів відеоендоскопічного лікування. За результатами досліджень установлено, що відеоендоскопічна дисекція неспроможних перфорантних вен зменшує тривалість лікування хворих у стаціонарі у 2,3 рази і дозволяє досягти доброго косметичного результату. Однотроакарна відеоендоскопічна дисекція перфорованих вен з застосуванням інтраопераційного вітального фарбування метиленовим синім тканинних структур з метою візуальної диференціації нервових і судинних елементів дозволяє у 2,5 рази зменшити ризик інтраопераційного ушкодження нервів та уникнути післяопераційних невралгій і рецидивів варикозу. За порівняльного аналізу клінічної ефективності однотроакарного і двотроакарного методів виконання субфасциальної відеоендоскопічної дисекції перфорантних вен установлено, що однотроакарний метод дає кращі косметичні результати і є надійнішим у технічному відношенні, дозволяє знизити витрати на операцію в 1,5 разів. Установлено, що відеоендоскопічна дисекція перфорантних вен є достатньо ефективним методом лікування хронічної венозної недостатності, який дозволяє знизити кількість рецидивів захворювання у порівнянні із традиційними втручаннями (у 5 - 6 разів менше, ніж після операції Коккета і в 2,5 рази менше, ніж після операції Лінтона). Відеоендоскопічна дисекція є методом вибору лікування хронічної венозної недостатності, зумовленої горизонтальним рефлюксом, і може бути використана за поєднання з кросектомією та мініфлебектомією за наявності вертикального рефлюксу у поверхневих венах нижніх кінцівок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.862-59 +
Шифр НБУВ: РА351111

Рубрики:

      
4.

Каменська О.В. 
Ефективність медикаментозної корекції порушень тіолового статусу при поверхневих формах герпетичного кератиту: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / О.В. Каменська ; Держ. установа "Ін-т оч. хвороб і тканин. терапії ім. В.П.Філатова АМН України". — О., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності медикаментозного лікування хворих з поверхневою формою герпетичного кератиту шляхом корекції порушень тіолового статусу організму з використанням препаратів факовіт і тауфон. За умов експериментального дослідження на моделі поверхневого герпетичного кератиту встановлено порушення відновної системи глутатіону у тканині рогівки, а також доведено можливість корекції порушень тіолового статусу в рогівці за допомогою препаратів, до складу яких входять амінокислоти, що місять сірку, а саме: факовіт (перорально) та тауфон (місцево). Коригувальний вплив даних препаратів за умов порушення тіолового статусу й окиснювально-відновних процесів виявлено у сльозі та крові хворих на поверхневий герпетичних кератит. Установлено, що застосування факовіта та тауфона під час лікування хворих на поверхневих герпетичний кератит зменшує кількість хворих з набряком рогівки на 32,6 %, запальною інфільтрацією - на 27,6 %, фарбуванням рогівки флюоресцеїном - на 25 %, за цього підвищується гострота зору на 0,16 у порівнянні з традиційним лікуванням. Розроблено рекомендації щодо включення до комплексної терапії ПГК факовіта (перорально) по дві таблетки двічі на добу та тауфона (місцево) в інстиляціях чотири рази на добу по 2 краплі до завершення епітелізації поверхні рогівки та купірування ознак її запалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р673.401.16-52 +
Шифр НБУВ: РА365496

Рубрики:

      
5.

Пахолюк О. В. 
Зносостійкість оздоблених льоновмісних платтяно-сорочкових тканин: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.15 / О. В. Пахолюк ; Луцьк. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено основні закономірності зношування даних тканин, пофарбованих екстрактом кори крушини, під дією різних фізико-хімічних чинників. Обгрунтовано доцільність використання "холодної" технології вибілювання льоновмісних тканин пероксидом водню та гіпохлоритом натрію та "холодної" технології фарбування активними барвниками. Одержано нові результати щодо кінетики зношування льоновмісних платтяно-сорочкових тканин під дією сонячного опромінення та прання. Доведено й обгрунтовано доцільність безформальдегідної обробки лляних і льонобавовняних платтяно-сорочкових тканин, що дозволяє надати цим тканинам достатньо високих ефектів незминальності та малоусадковості за одночасного збереження їх формостійкості, гігієнічності й екологічної безпечності. Доведено доцільність й економічну ефективність впровадження у практику виробництва текстильної промисловості України результатів дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М321.05
Шифр НБУВ: РА371069 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Семенченко О.О. 
Інтенсифікація процесів колорирування бавовняних тканин прямими і кубовими барвниками: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / О.О. Семенченко ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2007. — 22 с. — укp.

Розроблено нові способи інтенсифікації процесів фарбування та друкування текстильних матеріалів, які можуть забезпечити підвищення ступеня фіксації барвника на волокні та якості забарвлених тканин, зниження витрат на процес опорядження тканин, підвищення екологічної чистоти технології. Базуючись на електронній теорії фарбування, здійснено вибір способу інтенсифікації даних процесів. За положеннями електронної теорії фарбування електронні процеси, що відбуваються на поверхні текстильного матеріалу, відіграють значну роль і визначають кінцевий результат, а тому, впливаючи на ці процеси, можна керуватись процесом надання тканинам забарвлення. Вивчено вплив домішок слабких відновників за невеликих концентрацій (1 г/л), зокрема, тіосечовини та глюкози, на процеси фарбування прямими та на процеси фарбування і друкування кубовими барвниками. Показано, що рекомендації щодо використання тіосечовини як інтенсифікатора процесу фарбування прямими фарбниками можуть бути надані лише для окремих марок прямих барвників внаслідок здатності тіосечовини утворювати з деякими барвниками сполуки включення. Показано, що ефективність впливу слабких відновників на сорбцію прямих барвників підвищується зі збільшенням вмісту іонів металу на поверхні волокна, що доводить доцільність використання теорії фарбування. Показано, що домішки тіосечовини забезпечують стабільне підвищення сорбції кубових барвників на тканинах, незалежно від марки барвника та способу його застосування. Підвищення ступеня фіксації кубових барвників, колорирування якими проводилося за присутності 1 г/л або 1 г/кг тіосечовини, складає у середньому 20 %. Надано рекомендації щодо застосування слабких відновників у разі колорирування прямими та кубовими барвниками за умов даного виробництва. Розраховано економічний і екологічний ефекти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М310.503 + М310.504 +
Шифр НБУВ: РА351112

Рубрики:

      
7.

Данилевич Н.С. 
Інтенсифікація процесів опорядження текстильних матеріалів у магнітному полі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.19 / Н.С. Данилевич ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Науково обгрунтовано застосування магнітного поля у технологічних процесах фарбування та промивки текстильних матеріалів. Проведено комплексні дослідження та визначено раціональні параметри омагнічування води, робочих органів і тканин під час фарбування та промивки текстильних матеріалів. За результатами дослідження вологообмінних властивостей цих матеріалів визначено показники, зокрема, повну вологоємність, гігроскопічну вологу, адсорбовану вологу полі- та моношару, об'єму мікро- та макропор, питому поверхню. Вивчено залежність концентрації відмитого барвника від напруженості магнітного поля та часу промивки. Встановлено раціональні режимні параметри омагнічування води під час промивки тканин. Для реалізації процесу промивки текстильних матеріалів за наявності манітного поля запропоновано технологічну схему цього процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М305.017 + М305.03 +
Шифр НБУВ: РА364402

Рубрики:

      
8.

Тулученко Г.Я. 
Моделі та алгоритми оптимізації технологічних режимів опорядження текстильних матеріалів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Г.Я. Тулученко ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання ефективного використання інформаційних технологій для вдосконалення технологічних процесів обробки текстильних матеріалів. Розроблено низку модулів, що входять до складу інформаційної технології оптимізації технологічних процесів опоряджувального виробництва. Кожен модуль містить необхідне математичне, алгоритмічне та програмне забезпечення. Висвітлено математичні моделі процесів: вибілювання тканин із сумішей льону перекисом водню, фарбування тканин пігментами, фарбування ниток у бобінах. Для оцінки ефективності незминальної обробки тканин запропоновано нову методику. Математичні моделі побудовано за допомогою різних прийомів, у межах емпірико-аналітичного підходу до моделювання названих процесів. Стуктура моделей дозволила розробити алгоритми розв'язання задач оптимізації відповідних технологічних процесів, які використовують у значних обсягах точні математичні методи, що позитивно позначилося на достовірності результатів їх оптимізації. З використанням розроблених моделей та алгоритмів створено три пакети прикладних програм. Пакети передбачили можливості моделювання результатів перебігу процесів за різних умов, заданих технологами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М305
Шифр НБУВ: РА312469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Ніколайчук Л.Г. 
Наукові засади формування асортименту і оцінювання властивостей білизняних тканин з котоніном: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.15 / Л.Г. Ніколайчук ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2010. — 24 с. — укp.

Розширено й оптимізовано асортимент бавовнокотонінових (БК) тканин. Оцінено найбільш вагомі споживчі властивості цих тканин. Висвітлено шляхи підвищення їх якості. Запропоновано новий асортимент БК тканин, який базується на використанні сучасних способів вибілювання та фарбування. Виявлено залежність стійкості забарвлень досліджуваних БК та еталонних тканин від дії різних фізико-хімічних чинників, класу та марки використання барвників, способів фарбування. Проведено відповідне виробниче випробування. Надано порівняльну характеристику стійкості до багаторазового прання бавовнянокотонінових, бавовняних і лляних тканин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М311 + М321.1 + М325
Шифр НБУВ: РА373331 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Данилкович А.Г. 
Наукові основи ресурсоенергозберігаючих технологій формування структури шкіри та хутра в дубильно-оздоблювальних процесах: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.19.05 / А.Г. Данилкович ; Київ. держ. ун-т технологій та дизайну. — К., 2000. — 40 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М52-1 + М57-1
Шифр НБУВ: РА312118 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Редько Я.В. 
Отримання електропровідних властивостей текстильних матеріалів в процесі опорядження: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.19 / Я.В. Редько ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Одержано рівняння, що описують ізотерму абсорбції барвника волокнистим матеріалом, аналогічні за формою рівнянням Ленгмюра та БЕТ. Визначено умови окиснювального фарбування аніліном за умов сорбції аніліну волокном "як дисперсного барвника". Показано можливість досягнення першого порогу перколяції й електропроводності поліамідного та поліакрилонітрильного волокнистих матеріалів шляхом окиснювального фарбування аніліном за даних умов. Обгрунтовано використання гетерокоагуляційного механізму фарбування шляхом синтезу жорстколанцюгового поліаніліну у процесі зазначеного фарбування. Запропоновано технологію фарбування поліамідного волокнистого матеріалу з використанням механізму гетерокоагуляції поліаніліну. Показано вплив типу поверхнево-активних речовин на процес гетерокоагуляції поліаніліну колоїдного ступеня дисперсності на поліамідному волокнистому матеріалі. Одержано електропровідний текстильний матеріал за методами поверхневого фарбувння у процесі опорядження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М377 +
Шифр НБУВ: РА358215

Рубрики:

      
12.

Самойленко І.О. 
Підвищення ефективності пігментної технології при фарбуванні бавовняних тканин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / І.О. Самойленко ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто шляхи підвищення ефективності використання пігментної технології у процесі фарбування текстильних матеріалів, яка майже не використовується через невирішені проблеми, серед яких основні - недостатня стійкість пофарбувань і неможливість одержання інтенсивно пофарбованих тканин, висока енергоємність зазаначеного процесу. Визначені шляхи підвищення ефективності технології передбачають інтенсифікацію процесу фарбування на стадіях просочування тканин пігментним фарбувальним складом і термічної обробки, застосування раціональних схем підготовки текстильних матеріалів відповідно до типу зв'язуючого пігментного складу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М310.503.391
Шифр НБУВ: РА315218 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Олійник Г.С. 
Підвищення ефективності технології фарбування сірчистими барвниками із застосуванням очищених стічних вод: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / Г.С. Олійник ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2005. — 20 с. — укp.

Уперше показано інтенсифікувальний вплив на процес фарбування бавовняних тканин сірчистими барвниками води, що очищається з використанням удосконаленого розподільчого пристрою та за умов поєднання процесів коагуляції та флотації. Установлено, що застосування очищеної стічної води у співвідношенні 1 : 1 з технічною сприяє оптимізації pH робочого фарбувального розчину у разі фарбування сірчистими барвниками. Знайдено оптимальне співвідношення сумарної площі отворів до загальної площі розподільчого пристрою флотатора, що забезпечує ефективну очистку води від барвників та інших зважених речовин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М310.503 +
Шифр НБУВ: РА337992

Рубрики:

      
14.

Росола Т.Ф. 
Розвиток і становлення топографії непарної та напівнепарної вен в пренатальному періоді онтогенезу людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / Т.Ф. Росола ; Терноп. мед. акад. ім. І.Горбачевського. — Т., 1999. — 20 с. — укp.

Проведено макроскопічні та серійні гістологічні дослідження, які включають звичайне та тонке препарування, виготовлення графічних реконструкцій, ін'єкцію судин зафарбованим протакрилом, фарбування гістологічних зрізів гематоксилін-еозином. Використано метод статистичної обробки. Встановлено, що наприкінці шостого тижня внутрішньоутробного розвитку (зародки 13,0-13,5 мм тім'яно-куприкової довжини (ТКД)) в тілі ембріона відбуваються зміни в системі кардинальних вен, які призводять до появи непарної та напівнепарної вен. Розміри непарної та напівнепарної вен змінюються не однаково у різні періоди пренатального онтогенезу і мають тенденцію до збільшення. Найбільш інтенсивно ростуть непарна та напівнепарна вени на восьмому тижні передплодового періоду та на сьомому-восьмому місяці плодового періоду. Впродовж пренатального періоду онтогенезу відбувається поступове зміщення устєвого відділу непарної та напівнепарної вен відносно хребта в каудальному напрямку. Схожі до дефінітивних топографо-анатомічні взаємовідносини непарної та напівнепарної вен з оточуючими органами та структурами втановлюються наприкінці плодового періоду та у новонароджених. Варіабельність непарної та напівнепарної вен протягом передплодового та плодового періодів, а також у новонароджених зумовлена особливостями розвитку кардинальних вен впродовж перших двох місяців ембріонального розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.110.2 + Е70*333.89*692.132,022

Рубрики:

      
15.

Ткачук О.Л. 
Розробка багатоцільового оздоблення целюлозовмісних тканин на основі застосування водорозчинного силікону: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / О.Л. Ткачук ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2007. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексних теоретичних і експериментальних досліджень застосування водорозчинного кремнійорганічного препарату вітчизняного виробницва ГКР-11К у процесах оздоблення текстильних матеріалів з целюлозних волокон. Показано багатофункціональність метилсиліконату калію та можливість його застосування для фарбування даних матеріалів як інтенсифікатора, а також у процесі заключного оздоблення для надання гідрофобних і протизабруднювальних властивостей. Показано, що застосування препарату ГКР-11К як інтенсифікатора фарбування сірчистими барвниками сприяє підвищенню інтенсивності забарвлення. Установлено, що використання препарату дозволяє одержати на бавовняній тканині гідрофобний ефект з високими показниками водотривкості, а у композиції з реакційноздатними кремнійорганічними сполуками підвищується водовідштовхування та знижується водопоглинання. За результатами інфрачервоних спектроскопічних досліджень запропоновано механізм взаємодії метилсиліконату калію з целюлозою індивідуально, за присутності каталізатора та у композиції з реакційно здатними кремнійорганічними сполуками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М351.105 +
Шифр НБУВ: РА351005

Рубрики:

      
16.

Погоріла О.В. 
Розробка полімерної композиції для фарбування тканин пігментами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / О.В. Погоріла ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес фарбування пігментами як утворення адсорбційного комплексу, у формуванні якого визначальну роль відіграє адсорбція. Досліджено процес адсорбції полімерних в'яжучих бавовняною тканиною під час фарбування пігментами та проаналізовано вплив на даний процес різних факторів, зокрема концентрації полімеру в'яжучого, капілярності тканини, наявності в розчинах домішок поверхнево-активних речовин різного типу, електролітів. Визначено домішки, що підвищують швидкість адсорбції полімеру, встановлено склад пігментного фарбувального розчину. Оптимізовано кількісний вміст основних компонентів фарбувального розчину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М305.033.91
Шифр НБУВ: РА319324 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Охмат О.А. 
Розробка процесу фарбування напівфабрикату видубленого із застосуванням солей цирконію: Автореф. дис... канд. техн. наук, 05.19.05 / О.А. Охмат ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2002. — 17 с. — укp.

На підставі встановленого механізму взаємодії аніонних барвників, сполук хрому та цирконію з функціональними групами колагену розроблено та випробувано ресурсоощадну технологію фарбування шкіри хромцирконієвого способу дублення. Встановлено характер зв'язування солей цирконію з колагеном дерми й аніонними барвниками, а також взаємозв'язок між зарядом фарбованого напівфабрикату та вмістом у ньому жирової речовини. Розроблена ресурсоощадна технологія дозволяє застосувати вітчизняні хімічні матеріали, отримати шкіру для верху взуття нового асортименту високої якості, покращити екологічний аспект виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М520.46-1
Шифр НБУВ: РА317574 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Чечина І.Г. 
Розробка ресурсозберігаючої технології фарбування бавовняних і лляних тканин прямими барвниками із застосуванням ферментів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.19 / І.Г. Чечина ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2009. — 22 с. — укp.

Метою дослідження є розробка ресурсозберігальної технології фарбування бавовняних і лляних тканин прямими барвниками із застосуванням ферментів, яка може забезпечити підвищення ступеня фіксації барвника на волокні і якість пофарбованих тканин, зменшення витрат на процес їх обробки, підвищення екологічної безпеки технології. Досліджено вплив добавок ферментних препаратів, зокрема амілолітичних і протеолітичних, на процес фарбування бавовняних і лляних тканин прямими барвниками. Показано, що під дією ферментів відбувається модифікація поверхні целюлозного волокна, підвищується дифузія і спорідненість барвника до волокна. На сонові вивчення активності ферментів і їх впливу на процес фарбування, розроблено матеріало- та енергозберігальну технологію фарбування, яка забезпечує зменшення концентрації електроліту та барвника в розчині, зниження оптимальної температури фарбування і скорочення часу фарбування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М310.503 + М310.503 + М310.503
Шифр НБУВ: РА367527

Рубрики:

      
19.

Козарь О.П. 
Розробка способів інтенсифікації забарвлення натурального хутра: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.05 / О.П. Козарь ; Київ. держ. ун-т технологій та дизайну. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено удосконаленню відомих та розробці нових способів фарбування натурального хутра з метою вилучення з фарбувальних розчинів токсичних хімматеріалів та підвищення інтенсивності забарвлення волосяного покрову хутра. Удосконалено існуючий та розроблено новий спосіб фарбування хутра у чорний колір окислювальними барвниками без пірокатехіну, а також кислотними барвниками та композиціями на їх основі шляхом узгодження в єдину систему технологічних параметрів, статистичної оптимізації останніх. Одержано адекватні, відтворювані математичні моделі фарбування хутра окислювальними та кислотними барвниками, композиціями кислотних та катіонних барвників. Визначено характер взаємодії кератину волосяного покриву хутра з кислотними та катіонними барвниками. Виконані дослідження поглиблюють теоретичні знання про процес фарбування, поширюють можливості використання вітчизняних хімічних матеріалів із отриманням якісної конкурентноздатної продукції хутряних виробів з інтенсивно забарвленим волосяним покривом, міцною пластичною шкірною тканиною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М571.03
Шифр НБУВ: РА307838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Кругленко Н. В. 
Розробка технології одночасного фарбування та надання протигрибкових властивостей панчішно-шкарпетковим виробам: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.19 / Н. В. Кругленко ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2011. — 24 с.: табл., рис. — укp.

Вперше ідентифіковано протигрибковий препарат 6,9-діаміно-2-етоксіакридинію-3-нітроантранілат як барвник, який за визначеними характеристиками можна віднести до класу дисперсних барвників. Показано, що для оцінювання стійкості протигрибкового ефекту, який одержано на текстильному матеріалі, обробленому фунгцидним препаратом, може бути використаний показник його термодинамічної спорідненості до волокна. Запропоновано ймовірний механізм утворення зв'язків між протигрибковою сполукою 6,9-діаміно-2-етоксіакридинію-3-нітроантранілатом та активними центрами поліамідного волокна, який грунтується на наявності у хімічній формулі препарату гідрогену, зв'язаного з акридиновим нітрогеном, що дозволяє припустити утворення водневих зв'язків, та наявності трьох активних аміногруп, що дозволяє припустити виникнення донорно-акцепторного зв'язку. Показано, що препарат забезпечує пролонгований протигрибковий ефект, оскільки в іммобілізованій сполуці на текстильному субстраті залишаються вільними функціональні групи, які забезпечують довготривалий протигрибковий ефект. Показано сумісність сполуки з дисперсними барвниками базової групи, що дозволяє використовувати препарат у сумішах для одержання широкої гамми складних кольорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М382.05
Шифр НБУВ: РА385367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського