Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (27)Тематичний інтернет-навігатор (15)Наукова електронна бібліотека (253)Реферативна база даних (2992)Книжкові видання та компакт-диски (2850)Журнали та продовжувані видання (340)
Пошуковий запит: (<.>K=САД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 587
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Пелехатий В.М. 
Оцінка нових клонових підщеп яблуні в розсаднику і саду в умовах центрального Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / В.М. Пелехатий ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню нових клонових підщеп яблуні в розсаднику і молодому саду. Дано оцінку підщепам за виходом саджанців, встановлено економічну ефективність застосування підщеп у розсаднику. Визначено ступінь морозостійкості кореневої системи клонових підщеп. Вивчений вплив нових підщеп на ріст кореневої та надземної частин дерев яблуні, на їх швидкоплідність та продуктивність. Виявлено, що при збільшенні висоти щеплення до 60 см на клонові підщепи послаблюється ріст дерев, прискорюється вступ їх в плодоношення, збільшується питома продуктивність. За комплексом ознак в розсаднику та саду виділені і рекомендуються для виробничої перевірки підщепи яблуні селекції Інституту садівництва УААН ІС1-9 та ІС2-7, вони ж як штамбоутворювачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П255.1-312(2Укр-4Кие),022

Рубрики:

      
2.

Садовник О.П. 
Економіко-географічний аналіз життєдіяльності населення Тернопільського обласного суспільно-територіального комплексу: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / О.П. Садовник ; НАН України. Ін-т географії. — К., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню проблем життєдіяльності населення Тернопільського обласного суспільно-територіального комплексу. Вона містить економіко-географічний аналіз, теоретико-методичні основи оцінки рівня розвитку, результати дослідження основних компонентів системи життєдіяльності населення і виявлені територіальні відмінності їх розвитку. Це дало змогу виділити основні форми територіальної організації та провести їх типізацію, обгрунтувати напрямки удосконалення територіальної організації Тернопільської обласної системи життєдіяльності населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ТЕР)2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Голуб В.М. 
Еколого-біологічні та фітомеліоративні особливості макрофітів, перспективних для використання в озелененні водойм Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.М. Голуб ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1998. — 19 с. — укp.

Вивчено видовий склад водних макрофітів Правобережного Лісостепу України, визначена перспективність їх використання в озелененні і в якості біологічних фільтрів водойм. Досліджено еколого-біологічні особливості перспективних видів, обгрунтовано принципи їх відбору і формування декоративних композицій. Розроблено типологічну класифікацію водойм регіону і проекти схеми їх озеленення. Вивчено вплив макрофітів на показники якості води, виявлено їх акумуляційну і регуляторну функції. Декоративному садівництву запропоновано методичні рекомендації з вирощування водних макрофітів і створення декоративних композицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П272,022

Рубрики:

      
4.

Власова О.Г. 
Токсикологічне обгрунтування хімічних заходів захисту садових насаджень від тетраніхових кліщів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / О.Г. Власова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Вивчено і уточнено розповсюдження в Україні основних видів тетраніхових кліщів і визначено їх видову і стадійну чутливість до акарицидів. Відмічено тенденцію до виникнення групової і перехрестної стійкості кліщів до токсичної дії різних хімічних сполук. Встановлено, що зменшення обсягів застосування фосфорорганічних препаратів призводить до реверсії чутливості резистентних популяцій кліщів. Обгрунтовано тактику застосування акарицидів проти червоного плодового, звичайного павутинного і глодового кліщів, що дозволяє попередити формування резистентності. Рекомендовано перспективні акарициди та визначено оптимальні фенологічні строки їх застосування з урахуванням найбільш чутливого до акарицидів стадійного складу популяцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.551.06(4УКР),022

Географічні рубрики:

      
5.

Корсакова С.П. 
Еколого-біологічні особливості і ефіроолійність видів роду Thymus L. на Південному березі Криму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / С.П. Корсакова ; УААН. Держ. Нікіт. ботан. сад. — Ялта, 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню еколого-біологічних особливостей 12 видів роду Thymus L. в умовах Південного берегу Криму. Вивчена біохімія і динаміка накопичення ефірної олії чебрецю в онтогенезі. Розроблена модель продуктивності чебрецю. Вивчені вимоги чебрецю до основних факторів зовнішнього середовища. Визначені і математично обгрунтовані кількісні показники оптимальних та критичних умов формування урожаю квіткової сировини і біосинтезу ефірної олії. Виділено чотири види чебрецю, перспективних для впроваджень у виробництво: Т. camphoratus Hoffm. et Link., T. pulegioides L., T. striatus Vahl., T. vulgaris L. Розроблені засоби первинної агротехніки вирощування чебрецю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.29 чебрець

      
6.

Попович С.Ю. 
Созологічний аналіз лісової рослинності України (теоретичні засади, методологія, прикладні аспекти): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.05 / С.Ю. Попович ; Держ. Нікіт. ботан. сад УААН. — Ялта, 1998. — 37 с. — укp.

Дисертація є першим монографічним теоретико-методологічним узагальненням наукових матеріалів про охорону лісової рослинності України. Розроблена система лісових природно-заповідних територій. Розкрито теоретичні основи стратегії охорони ценорізноманітності на базових рівнях її екосистемної організації, диференціації та динаміки, описано новий підхід до виділення ценорізноманітності за регіонально-хорологічними критеріями. На підставі розробленої класифікаційної схеми лісової рослинності представлена синфітосозологічна оцінка ценофонду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.58(4УКР),022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Суслова О.П. 
Біоекологічні особливості насіннєвості хвойних інтродуцентів на південному сході України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / О.П. Суслова ; УААН. Держ. Нікіт. ботан. сад. — Ялта, 1999. — 16 с. — укp.

Представлені результати комплексного вивчення особливостей насіннєвості хвойних інтродуцентів на Південному Сході України: феноритміка, термін вступу до генеративної фази, особливості морфогенезу, терміни пилкування та якість пилку. Встановлені відповідні реакції генеративного розвитку рослин на змінені умови зростання. На підставі одержаних результатів дана оцінка репродукційної здатності ряду інтродукованих видів хвойних. Розроблені рекомендації щодо вирощування посадкового матеріалу з насіння місцевої репродукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.0-39(2УКР55),022

Рубрики:

      
8.

Коцун Л.О. 
Культивована дендрофлора Волині та перспективи її використання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Л.О. Коцун ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Представлені результати аналізу процесу формування та сучасного стану основних осередків культивованої дендрофлори Волині. Вперше виявлено таксономічний склад культивованої дендрофлори регіону, здійснено її систематичний і флористичний аналіз, показано формову різноманітність дерев і кущів, вивчено біоекологічні та декоративні особливості найбільш цінних інтродуцентів. Запропоновано асортимент деревних рослин та обгрунтовано його використання у зеленому будівництві. Вивчення посівних якостей насіння найважливіших інтродуцентів переконливо засвідчило про значні можливості місцевої насіннєвої бази цих рослин. Показано значення різних видів паркових насаджень як пам'яток садово-паркового мистецтва та осередків інтродукційної діяльності. Всестороннє вивчення культивованої дендрофлори регіону дозволило визначити основні напрямки її використання, збагачення та охорони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П27-99(2УКР-4ВОЛ),022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Попкова Л.Л. 
Рідкісні види орхідних флори Криму, їх мікророзмноження та підтримання біологічної різноманітності: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Л.Л. Попкова ; УААН. Держ. Нікіт. ботан. сад. — Ялта, 1999. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню рідкісних видів орхідних флори Криму та їх мікророзмноженню в умовах in vitro. Вперше проведено порівняльне вивчення морфогенетичних потенцій органів і тканин видів орхідних (Comperia comperana, Himantoglossum caprinum, Ophrys taurica), що мають статус і категорії рідкості. Встановлені оптимальні терміни відбору первинних експлантів (насіння з нерозкритих коробочок) і найкращі для розвитку протокормів та проростків живильні середовища. Виявлені умови тривалого збереження схожого насіння in vitro. Детально вивчені і зроблено опис етапів морфогенезу видів орхідних з різноманітними типами життєвих форм, ареалів і вегетації. Показано, що ритми розвитку, характерні для малого життєвого циклу орхідних, зберігаються при культивуванні in vitro асимбіотичних протокормів та проростків. В межах великого життєвого циклу скорочується термін формування протокормів та проростків в 3-5 разів у порівнянні з їхнім розвитком в природі. Розроблений спосіб мікророзмноження in vitro дикоростучих видів орхідних і визначений режим адаптації рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.151*88,022

Рубрики:

      
10.

Садовий К.В. 
Забезпечення ефективної автономної роботи задаючих кварцових генераторів систем тактової синхронізації цифрових мереж зв'язку на основі модуляційного методу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / К.В. Садовий ; Харк. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням досліджень по забезпеченню ефективної автономної роботи (стабілізації частоти) задаючих кварцових генераторів систем синхронізації цифрових мереж зв'язку на основі використання модуляційного методу. Основна увага при цьому приділена вивченню модуляційних характеристик кварцових генераторів, на основі яких формуються сигнали ангармонійних датчиків, що використовуються для управління основною частотою. Розроблені рекомендації по використанню складних схем управління частотою, до складу яких входять лангаситові п'єзофільтри.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З848-041.3-52

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Пидюра О.І. 
Рід Medicago L.(Fabaceae) у флорі України: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.05 / О.І. Пидюра ; Держ. Нікіт. ботан. сад УААН. — Ялта, 1999. — 36 с. — укp.

Дисертація є монографічним вивченням представників роду Medicago L. флори України із застосуванням критико-систематичного аналізу існуючих систем роду та узагальнення відомостей про генетичні центри походження, закономірності поширення, їх видовий склад та хорологію. Вперше наведено результати поліноморфологічного вивчення видів роду за допомогою скануючого електронного мікроскопа та проаналізовано їх значення як систематичної ознаки. В дисертації представлено орігінальну методику фракціонування білків в поліакриламідному гелі і визначено перспективний напрямок таксономічного та еволюційного вивчення роду Medicago L., який грунтується на концепції застосування запасних білків насіння як молекулярно-генетичних маркерів. Використані генетичні ознаки дозволили вирішити проблему розмежування з генетично близькими родами триби Trifolieae, а також більш достовірно визначити таксономічну структуру роду. Запропоновано новий критерій ступеня еволюційного розвитку на основі якого було визначено напрямки еволюції однорічних видів та уточнено схему еволюції багаторічних видів. На підставі результатів власних досліджень уточнено видовий склад, здійснено систематичні комбінації та запропоновано сучасну систему роду Medicago L.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.13Fab,022

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
12.

Войко Н.Ю. 
Архітектурно-планувальне перетворення районів садибної забудови: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.04 / Н.Ю. Войко ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Проведений аналіз містобудівної політики та світового досвіду проектування малоповерхової садибної забудови за попередні роки. Розглянуті питання, пов'язані з методологією проектування, з урахуванням специфіки малоповерхового будівництва в нових соціально-економічних умовах. Описаний новий методичний підхід до реконструкції забудови, який враховує принципи і засоби планувальної організації. Розроблена нормативно-цільова модель малоповерхової садибної забудови, принципи, методи і моделі процесу проектування таких районів з метою постановки задачі формування варіантів проектних рішень в умовах автоматизованого проектування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н882.22

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Сікура А.Й. 
Види роду Juno Tratt. (Iridaceae) флори Середньої Азії і Казахстану та перспективи введення їх в культуру в Україні: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / А.Й. Сікура ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена комплексному вивченню представників роду Juno Tratt. флори Середньої Азії і Казахстану та перспективам введення юнон в культуру в Україні. Зроблений аналіз історії вивчення роду з часів К.Ліннея і до наших днів. Досліджена в умовах України (Правобережний Лісостеп) феноритміка юнон природної флори Середньої Азії і Казахстану; складені феноспектри. Проведено порівняння даних, отриманих у природі та в умовах Києва, з даними О.А. Тітової (1986) для Ташкенту. Виявлені істотні зміни у строках цвітіння. Але в цілому показано, що юнони в умовах Києва залишаються весняноквітучими рослинами. Проведено порівняння особливостей онтогенезу in vivo та in vitro; виявлена суттєва різниця у строках проходження етапів, а також показано, що на поживному середовищі не утворюється цибулина, запасаючі та всмоктуючі корені. Вперше отриманий каллус у юнони копетдагської. Виявлена кореляція діагностичних ознак, на основі чого виділені два біоморфотипи: види, насіння яких має ариллус та види з насінням без ариллусу. При вивченні особливостей онтогенезу 8 видів експериментально доведено, що жолобчаста форма сім'ядольного листочка є діагностичною ознакою, яка дає можливість безпомилково визначити систематичний статус рослин у межах родини Півникових. Детально досліджені питання розповсюдження 31 виду та складені карти ареалів. Визначені типи ареалів юнон Середньої Азії та Казахстану. Підтверджений ендемізм 11 видів, а також запропоновано надати статус ендемів ще 10 видам. Встановлена належність досліджуваних видів до певних фітогеографічних провінцій. Проведений детальний екологічний аналіз. Визначена група видів, які не пов'язані з певнимсубстратом. Показано, що максимальна кількість видів зустрічається на висотах від 500 до 2000 м н.р.м. Абсолютна кількість відмічена для висот 500-1000 м. На основі детального дослідження ценотичних особливостей можна стверджувати, що найбільш вибагливими до супроводжуючих рослин є J.coerulea, J.orchioides і J.narbuti. Наведений повний список деревних, чагарникових та трав'янистих видів, серед яких ростуть юнони, а також типи рослинності та формації. Визначені можливості збереження рідкісних та зникаючих видів ex situ шляхом використання методів in vivo та in vitro; показана можливість створення ex situ багатофункційного генетичного банку. Наводиться список видів юнон з віддалених флор, які є перспективними для переселення їх в Україну та збагачення асортименту промислового квітникарства. Зроблено висновок про реальність та перспективність широкого залучення в культуру в Україні представників роду Juno у якості весняних декоративних рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.12Iri,022 + П278.89 юнона

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Мойсієнко І.І. 
Урбанофлора Херсона: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / І.І. Мойсієнко ; УААН. Держ. Нікіт. ботан. сад. — Ялта, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено спеціальному вивченню флори судинних рослин міста Херсона. Загальний флористичний список урбанофлори налічує 964 види судинних рослин, які належать до 442 родів, 105 родин, 57 порядків та 4 відділів. Новими для території дослідження виявились 267 видів, серед яких 37 видів є новими для Херсонської області, 2 види (Cardaria chalepensis (L.) Hand.-Mazz. та Potentilla virgata Lehm.) - нові для України. Дисертаційна робота містить систематичний, географічний, біоморфологічний, екологічний, а також екотопологічний аналіз урбанофлори, визначає ступінь антропогенної трансформації урбанофлори Херсона. Здійснено аналіз розподілу 274 видів адвентивних рослин за первинними ареалами, ступенем натуралізації, часом та способом заносу. В результаті дослідження созологічних особливостей урбанофлори пропонуються заходи щодо збереження видів рідкісних судинних рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522*80,022

Рубрики:

      
15.

Хома О.І. 
Модерна та постмодерна перспективи в філософії культури: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 09.00.04 / О.І. Хома ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 40 с. — укp.

Дисертація присвячена інтерпретації філософії Нового часу (і відповідного історичного типу мислення) як структурно обумовленого конфлікту декількох мислительних стратегій. Проведена реконструкція симптоматологічної мислительної стратегії (Паскаль - де Сад - Ніцше - сучасна філософія радикального плюралізму) обгрунтовано доводить незмінність структури цього конфлікту протягом останніх чотирьох століть і, відповідно, структурну тотожність філософії Нового часу (XVII-XX ст.). Ключовим пунктом дослідження є специфічна інтерпретація текстів Б.Паскаля, яка серйозно коректує загальноприйняті уявлення про характер філософії XVII ст. і культури Модерну загалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Ю6*328.933*31-725

Рубрики:

      
16.

Маринич І.С. 
Біологічні особливості північноамериканських шпилькових у зв'язку з їх культурою в Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / І.С. Маринич ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Викладено матеріали з вивчення північноамериканських хвойних в Лісостепу України, в т.ч. сучасний таксономічний склад, вікова і кількісна структури, біометричні показники. Вивчена їх фенологія, ритм, динаміка росту і розвитку, особливості пилування і насіннєношення. Висвітлено питання удосконалення способів насіннєвого і вегетативного розмноження. Проведено аналіз досвіду і опрацьовано раціональні методи ландшафтного використання досліджених видів у даному ботаніко-географічному регіоні України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.0-39(4УКР),022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Горб О.В. 
Мірмекохорія в широколистяному лісі (адаптації, механізми, селективні переваги): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / О.В. Горб ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню явища мірмекохорії в межах однієї екосистеми. Встановлено, що видовий комплекс мурашок впливає на видовий комплекс рослин через розповсюдження зачатків. Показано, що рослини-мірмекохори мають ряд пристосувань до мірмекохорії (мірмекохорний синдром). Досліджені основні етапи мірмекохорії (вилучення, транспортування, вторинне переміщення зачатків) та виявлені фактори, що впливають на ефективність вилучення і транспортування зачатків. Показано значення вторинного переміщення зачатків мурашками для збільшення відстані, на яку розповсюджуються зачатки. Запропоновано проводити аналіз селективних переваг мірмекохорії (закріплених природним добором переваг, які отримують рослини від розповсюдження зачатків мурашками) з урахуванням конкретного виду рослин, конкретного виду мурашок та особливостей мікростації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.312.4,022

Рубрики:

      
18.

Харченко В.Є. 
Біологічні особливості Melilotus officinalis (L.)Pall. при вегетативному розмноженні: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.Є. Харченко ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці методів вегетативного розмноження рослин різних років життя згідно їх біологічних особливостей. Запропоновано методику прискореного отримання селекційного матеріалу та шляхи отримання насіння з регенерантів рослин першого року розвитку, систему отримання калюсних культур листкових, сім'ядольних та гіпокотилевих експлантів, а також латеральних бруньок. На основі регуляції вмісту фітогормонів в поживному середовищі знайдено шляхи індукції морфогенезу на латеральних бруньках буркуну. Запропоновані методики дають можливість отримати вихідний матеріал для селекції та прискорити селекційний процес. Опрацювання методів вегетативного розмноження та рекомендації до їх застосування проводили, виходячи з біологічних особливостей M. officinalis. Основні результати роботи знайшли практичне впровадження під час робіт з виведення нового сорту: Буркун жовтий низькокумаринний "Сошелікир".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П223.8-453,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Скиба Ю.А. 
Синантропна флора верхньої течії басейну Дністра (Україна): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Ю.А. Скиба ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 13 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням інвентаризаційного, хорологічного і структурного вивчення синантропної флори верхньої течії басейну Дністра. Синантропна флора верхньої течії басейну Дністра нараховує 365 видів із 231 родів та 54 родин. Всебічно проаналізовано сучасний стан синантропної флори даного району. Виділено фракції флори. Для видів із адвентивної фракції проведено аналіз вихідних ареалів, а також відтворено історію іміграції і розселення низки адвентивних рослин на території України. Встановлено екологічну приуроченість синантропних видів до антропогенних екотопів. Наведено прогноз можливих змін рослинного покриву під впливом господарської діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.9,022

Рубрики:

      
20.

Попова Л.М. 
Технологічні прийоми садіння і зберігання посадкового матеріалу часнику нестрілкуючого ярого в південному Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.06 / Л.М. Попова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Викладено результати досліджень технологічних прийомів вирощування часнику нестрілкуючого ярого в південному Степу України. Визначено оптимальні параметри строків та глибини садіння, площі живлення рослин в залежності від фракції зубків і способу зберігання посадкового матеріалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.570.5-452(2УКР-4ОДЕ),022
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського