Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (62)Реферативна база даних (162)Книжкові видання та компакт-диски (473)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=ПУБЛІЦИСТИКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гопко Г.М. 
Екологічна публіцистика: світоглядний аспект (на прикладі зарубіжних та українських видань 1992 - 2008 рр.): автореф. дис... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / Г.М. Гопко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2009. — 15 с. — укp.

Досліджено тенденції висвітлення проблем довкілля з 1992 до 2008 рр. З'ясовано роль сучасних ЗМІ у запобіганні катастрофам, формуванні екологічної культури. Розкрито суть поняття "екологічна публіцистика". Визначено специфіку сучасної екологічної публіцистики. Охарактеризовано функціонування екологічної публіцистики за сучасних умов (зокрема, проаналізовано роль медіа у висвітленні двох глобальних самітів у Ріо-де-Жанейро у 1992 р. та Йоганнесбурзі у 2002 р., а також підходи західних, українських і російських медіа до висвітлення глобальних екологічних проблем). Зроблено спробу класифікувати весь масив матеріалів, що належать до цього сегмента журналістики. Проаналізовано особливості та потенціал екологічної публіцистики за кордоном та в Україні. Проведено порівняльний аналіз матеріалів західної преси й української як чинників формування екологічної культури та свідомості. Обгрунтовано можливості та засоби медійної сфери для ефективного формування екологічної свідомості громадян розвинутих країн і посткомуністичного світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.161 +
Шифр НБУВ: РА363552

Рубрики:

      
2.

Романчук О.К. 
Історична публіцистика як складова системи державотворення та самоорганізації громадянського суспільства в Україні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.К. Романчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено роль історичної публіцистики, як важливої складової систем розкриття сутності нашого минулого, державотворення, самоорганізації посттоталітарного суспільства в Україні у суспільство громадянське. Обгрунтовано правомірність застосування в журналістській практиці системного підходу до вивчення історичних фактів, суспільних явищ. Викладено філософські та політичні позиції учасників даних процесів, зокрема у таких аспектах, як мораль, культура, мова в комплексі системних зв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.11(4УКР) + Т3(4УКР)64-5
Шифр НБУВ: РА313380 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Горячок І.В. 
Методика вивчення публіцистичних творів у старших класах загальноосвітньої школи: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / І.В. Горячок ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Запропоновано теоретично обгрунтовану й експериментально перевірену методичну систему вивчення публіцистичних творів у старших класах загальноосвітньої школи. Наведено відповідну модель і визначено оптимальні форми, методи, прийоми, види навчальної діяльності та позакласної роботи під час вивчення публіцистичних творів. Обгрунтовано доцільність їх використання. Виявлено умови реалізації зазначеної моделі. Визначено літературознавчі, психолого-педагогічні та методичні основи вивчення даних творів у старших класах. Запропоновано програму факультативу "Українська публіцистика" для учнів X - XI класів. Експериментально доведено, що запропонована методична система розвиває в учнів уміння аналізувати публіцистичний твір, розуміти його зміст, визначати авторську позицію, взаємопов'язувати публіцистику письменника з художньою творчістю, орієнтуватися у подіях суспільної дійсності, давати їм власну оцінку, критично мислити, уміти висловлювати свою думку, допомагає у самовизначенні особистості, формуванні її світогляду та сприяє всебічному розвитку старшокласників, що підвищує ефективність навчально-виховного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 р20 +
Шифр НБУВ: РА360681

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Клєщова О.Є. 
Мова публіцистики Івана Багряного: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Є. Клєщова ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стилістичні функції різних шарів лексики та стилістичне використання фразеологізмів, колоративів, власних назв та індивідуально-авторських новотворів у їх зв'язку із світобаченням письменника. Виокремлено максимально естетично наповнені мовні одиниці у публіцистиці І.Багряного - образ України та лексико-семантичне поле СРСР. З'ясовано, що перифраза є функціонально активним засобом творення образності, цей описовий зворот вторинної номінації є невичерпним джерелом формування заголовків у публіцистиці письменника. На підставі результатів дослідження зроблено висновок, що публіцистика Івана Багряного художня та політична одночасно, але має документальну основу. Зазначено, що це своєрідний сплав, синтез кількох мовних стилів: художнього, наукового та розмовного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 Багряний,І. + Ш5(Ук=4ГЕР)-4 Багряний,І. 457 + Ш5(4ГЕР=Ук)-4 Багряний,І. 457 +
Шифр НБУВ: РА323960

Рубрики:

      
5.

Кузьменко В.І. 
Письменницький епістолярій в українському літературному процесі 20-50-х років XX ст.: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / В.І. Кузьменко ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 1999. — 34 с. — укp.

У роботі аналізується специфіка письменницького епістолярію, його функції в українському літературному процесі 20-50-x років XX ст. Розглядаються теоретичні аспекти дослідження епістолярної спадщини митців, висвітлюються спадкоємні зв'язки з європейською епістолярною традицією та своєрідність української епістолографії у добу 20-50-x pp. XX ст. На матеріалі приватної кореспонденції вітчизняних письменників вивчаються їхні погляди на роль і завдання літературної критики, характеризуються особливості функціонування епістолярних літературно-критичних оцінок та їхній вплив на тогочасний літературний процес. У дисертації досліджуються також епістолярна публіцистика, відкрите листування і художні епістоли М.Вороного, В.Винниченка, М.Хвильового, М.Куліша, М.Рильського, Ю.Яновського, О.Довженка, І.Багряного, Є.Маланюка, Б.Антоненка-Давидовича та інших письменників означеного періоду, що жили й працювали як в Україні, так і в еміграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Зелінська Н.В. 
Поетика наукового тексту: українська наукова публіцистика ХІХ - початку ХХ ст.: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / Н.В. Зелінська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2004. — 36 с. — укp.

Зроблено спробу представити українську наукову публіцистику XIX - початку XX ст. як яскравий феномен науково-творчої та загальнокультурної діяльності українських учених. Обгрунтовано доцільність, продуктивність та перспективність "поетизації" сучасної вітчизняної наукової прози. Запропоновано періодизацію її формування та розвитку типологічної схеми, у межах якої уточнено та доповнено дефініцію поняття "наукова публіцистика". Досліджено теоретичні засади поетики наукового тексту з використанням теорій XVII - XVIII ст. та універсальних поетичних концепцій XIX - початку XX ст. (О.Потебні, І.Франка, В.Домбровського). На реальних матеріалах продемонстровано ефективність творення та аналізу наукових текстів у поетичному аспекті. Визначено основні складові поетики та виокремлено жанри наукової публіцистики з найвищим "поетичним" потенціалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.161 г(4УКР)5 + Ш401.447 +
Шифр НБУВ: РА334166

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Свалова М.І. 
Публіцистика Б. Олійника: проблематика та етико-естетичні виміри: автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / М.І. Свалова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Висвітлено проблемний аспект (соціальна й історіософська публіцистика), виділено провідні концепти (України, особистості, вселенського миру, суверенітету), розглянуто поетикальні, ідіолістичні та комунікативно-стильові домінанти публіцистики митця. Встановлено, що метафора як основна полемічно значуща одиниця, що виконує імперативну, інформативну, етичну та художню функцію в системі публіцистичного тексту, є репрезентантом авторської інтенції та своєрідним полем обміну смислами між автором і реципієнтами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Олійник Б.І. 534 +
Шифр НБУВ: РА369577 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Барчан О.В. 
Публіцистика В.Гренджі-Донського 20 - 30-х років ХХ ст. у контексті національного відродження Закарпаття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.В. Барчан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Зроблено спробу комлпексного дослідження публіцистики В.Гренджі-Донського у контексті суспільно-політичних і духовних процесів, що відбувалися на Закарпатті у міжвоєнну добу. Показано, що за умов боротьби поневоленого народу публіцистика є невід'ємною частиною і засобом політичної боротьби, література набуває публіцистичності, пуліцист, який об'єктивно відображає дійсність, дотримується традиційних цінностей своєї нації, стає прихильником ідеї державності та боротьби за неї. Досліджено історіографію питання та з'ясовано особливості предмета дослідження, а також основні риси публіцистичного стилю В.Гренджі-Донського. Проаналізовано суспільно-політичну та культурологічну проблематику, досліджену В.Гренджі-Донським у даний період. Наголошено на актуальності думок і тез, які обгрунтував і захищав публіцист, на сучасному етапі української історії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4ЧЕХ)-4 Гренджа-Донський, В.С. 534 + Ш5(4ЧЕХ=УК)-4 Гренджа-Донський, В.С. 534 +
Шифр НБУВ: РА349071

Рубрики:

      
9.

Теребус О.Л. 
Публіцистика Дмитра Павличка: мотиви, жанри, контекст: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.Л. Теребус ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Зроблено комплексний аналіз ідейно-тематичних і жанрово-стильових особливостей публіцистичного доробку Д.Павличка. Визначено головні тенденції розвитку його публіцистики та її тісний взаємозв'язок з суспільно-літературним процесом другої половини XX - початку XXI ст. і художньою творчістю митця. Показано її органічний зв'язок з історичною епохою та митцями, які представляють літературне покоління 1950 - 1990-х рр. Наведено визначення термінів "письменницька публіцистика" та "письменницька критика". Розглянуто жанрові різновиди письменницької публіцистики та письменницької критики Д.Павличка. Значну увагу приділено проблематиці його статей та виступів, проблемі незалежності України, функціонуванню національної ідеї та ролі національної мови, а також своєрідності індивідуального стилю публіциста та його творчої евоюції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Павличко, Д.В. 534 +
Шифр НБУВ: РА346074

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гандзій О. А. 
Публіцистика Романа Іваничука: проблематика і поетика: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / О. А. Гандзій ; ДВНЗ "Прикарпат. нац. ун-т ім. Василя Стефаника". — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Висвітлено специфіку публіцистичних жанрових моделей, зроблено проблемно-тематичний зріз публіцистики другої половини XX ст. Зазначено концептуальні витоки публіцистичного мислення на зламі суспільно-політичних епох, запропоновано структурно-семіотичну концепцію аналізу публіцистики. Розкрито ідейно-тематичний діапазон публіцистики письменника, риси його публіцистичної генерики, поетикальні властивості цього виду його творчості. Виділено та проаналізовано пікові структурні об'єднання проблематико-тематичного комплексу "література" та "політика". Підкреслено оригінальне полістильове вираження та жанровий синтез, проведено паралелі відповідностей між знаковими структурами та їх стильовим підгрунтям.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Іваничук Р. І. 534
Шифр НБУВ: РА381705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Сопельник Н.В. 
Публіцистика та мемуаристика Г.Костюка: ідейні орієнтири та проблеми поетики: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.В. Сопельник ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

На матеріалі публіцистики та мемуаристики Г. Костюка досліджено особливості творчого доробку письменниа, його індивідуального авторського стилю. Висвітлено сучасний стан вивчення творчості Г. Костюка в українському літературознавстві. Проаналізовано літературознавчо-критичну рецепцію його творчої особистості в дослідженнях "материкових" і діаспорних науковців. Розглянуто теоретичну концепцію гіпертексту та її відображення у творчості письменника. Виявлено тематичні, жанрові, стилістичні особливості публіцистичних текстів автора. Висвітлено розвиток основних тем у межах політичної та літературно-критичної публіцистики Г. Костюка. З'ясовано характер щоденникової прози автора, зразки якої можуть бути віднесені до передтексту та до повноправної літератури. Установлено жанрову природу мемуарної дилогії Г. Костюка "Зустрічі і прощання" - мемуарного роману. Простежено кореляцію авторських мемуарів з публіцистикою, їх "вузлові точки".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 г(7СПО=411.4) д Костюк, Г.О. 4 +
Шифр НБУВ: РА360774

Рубрики:

      
12.

Стадницька Ю.В. 
Роль галицької дитячої періодики 20-30-х рр. XX ст. у становленні української пізнавальної літератури: автореф. дис... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.05 / Ю.В. Стадницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Зазначено, що поява та формування галицької дитячої періодики були стимульовані активізацією наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. просвітянського руху, який здебільшого та визначив тематичне наповнення та соціально-функціональне призначення дитячих періодичних видань. Простежено етапи розвитку та вдосконалення типів періодичного видання, призначеного дітям. Акцентовано увагу на явищі української дитячої публіцистики - специфічній, створеній спеціально для дитячої періодики групи текстів, покликаних виконувати інформувально-пізнавальну та навчально-розвивальну функції. Доведено, що дитяча публіцистика стала ресурсом форм, жанрів, прийомів популяризації, засобів адаптації наукових знань, активізації когнітивних процесів і зацікавлення читачів для становлення української пізнавальної літератури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР331)6 + Ш88:Ч612 +
Шифр НБУВ: РА368351

Рубрики:

      
13.

Стеблина Н. О. 
Сучасна українська письменницька публіцистика у варіанті виступів О. Забужко, Т. Прохаська, Ю. Андруховича: автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.04 / Н. О. Стеблина ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Визначено місце сучасної письменницької публіцистики у медіа-просторі та висвітлено особливості представлення та формування світоглядної позиції у публіцистичних матеріалах О. Забужко, Т. Прохаська й Ю. Андруховича. Проаналізовано історію вивчення письменницької публіцистики. Визначено комунікаційний статус письменницької публіцистики у мас-медійному середовищі. Досліджено оповідні інстанції та принципи організації мовлення у письменницькій публіцистиці сучасних авторів. Вивчено характер репрезентації соціокультурної дійсності в сучасній письменницькій публіцистиці. Розглянуто комунікаційну настановність письменницької публіцистики. Встановлено, що комунікаційна настановність письменницької публіцистики сприяє активізації особистісного сприйняття інформації через одну з оповідних інстанцій, а це, в свою чергу, сприяє напрацюванню читачем власної стратегії сприймання текстів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334
Шифр НБУВ: РА379842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Костецька Л.О. 
Творчість Трохима Зіньківського в контексті літературного процесу 80-х - початку 90-х років XIX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.О. Костецька ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена актуальній проблемі комплексного дослідження спадщини Т.Зіньківського (1861-1891) в контексті літературного процесу 80-х - початку 90-х років XIX ст. Зібрані у дві книги і опубліковані Б.Грінченком 1893-1896 рр. у Львові твори цього письменника й досі не перевидавались і залишались серед маловідомих і малодосліджених. Проаналізовані три групи текстів: публіцистика, художні твори (віршові байки, оповідання, драматичні сцени), літературознавчі праці. Проведені типологічні зіставлення, виявлені модифікаційні ознаки, шляхи рецепцій і жанрових трансформацій. Охарактеризована образно-тропеїчна система.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4г(4УКР)5д Зіньковський

Географічні рубрики:

      
15.

Руденко Л.С. 
Українська журнальна публіцистика в парадигмі постмодернізму (80-ті рр. XX ст. - перше десятиліття XXI ст.): автореф. дис. ... канд. наук соц. комунікацій : 27.00.04 / Л.С. Руденко ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто особливості теоретичної інтерпретації феномену постмодернізму українськими та зарубіжними науковцями, відтворено взаємозв'язок між становленням світоглядної парадигми постмодернізму й еволюцією системи мас-медіа, визначено передумови адаптації постмодерністських ідей до української пострадянської дійсності. Досліджено особливості функціонування систем публіцистики в парадигмі постмодернізму, охарактеризовано напрям розвитку публіцистики в контексті інформаційного поступу людства, окреслено її жанрові й естетичні особливості. Проаналізовано публіцистичні твори на шпальтах літературно-художніх, суспільно-політичних, культурологічних і інформаційно-розважальних часописів з метою виявлення в них засобів організації дійсності, які характерні для постмодерністського світосприйняття, вивчено процеси жанрової дифузії, інтертекстуальної й ігрової організації, ідейного та тематичного рівнів сучасних журнальних публіцистичних текстів, узагальнено сучасний досвід авторів-публіцистів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР)6-52 + Ч612.161
Шифр НБУВ: РА372070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Поплавська Н.М. 
Українська полемічно-публіцистична проза кінця XVI - початку XVII ст.: сучасна рецепція та реінтерпретація: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / Н.М. Поплавська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 40 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження особливостей поетики української полемічно-публіцистичної прози кінця XVI - початку XVII ст. як об'ємної складової тогочасного вітчизняного письменства, наголошено на її комунікативній функції та в даному контексті визначено закономірності її розвитку. Проаналізовано динаміку та кристалізацію жанрових форм поетики, їх стильову парадигматику, взаємодію і перспективу розвитку в сучасних засобах масової комунікації, встановлено відображену світоглядну систему епохи. Окреслено основні чинники полемічно-публіцистичного тексту, акцентовано увагу на католицькій та протестантській публіцистиці епохи Реформації та Контрреформації та її впливах на наративні пошуки православних полемістів. Досліджено праці Г.Смотрицького, В.Суразького, І.Вишенського, К.Острозького та І.Потія на основі риторики та комунікативних аспектів поетики. Доведено, що українська полемічна публіцистика виражала конфесійні переконання авторів та їх культурологічний світогляд, а також невіддільна від духовно-релігійного, соціокультурного та літературно-естетичного буття української нації, визначалася як своєрідна форма комунікації, формувала суспільну свідомість, генерувала нові художні засоби, що проектувалися на різних читачів, та виступила важливим жанром у давньому українському письменстві, який започатковував значні зміни в інтелектуальному та культурному просторі України.

  Скачати повний текст


Шифр НБУВ: РА359206

      
17.

Гришина С.В. 
Українська публіцистика 60-х і 90-х років ХХ століття в контексті національного відродження (ідеї і тенденції): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / С.В. Гришина ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Комплексно проаналізовано всі відомі теоретичні здобутки у галузі публіцистики. Визначено основні ознаки розвитку жанру, що має назву "публіцистика перших років державної незалежності". Здійснено грунтовні дослідження практичних засад у галузі публіцистики, зокрема періоду 1960 - 1990-х рр. З використанням наукових методів систематизовано тенденції, характерні для публіцистики шістдесятників, розглянуто їх інтеграцію в публіцистику 1990-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.161 + Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА334914

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Почапська О.І. 
Українська сатирична публіцистика Наддніпрянщини періоду національно-визвольних змагань 1917 - 1921 рр.: автореф. дис... канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / О.І. Почапська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 15 с. — укp.

Уперше у вітчизняному журналістикознавстві проаналізовано жанрові та тематичні особливості сатирично-публіцистичних виступів на сторінках періодичних видань Наддніпрянської України. З'ясовано жанрові та формотвірні особливості сатиричної публіцистики. Уніфіковано визначення для фейлетону та памфлету 1917 - 1921 рр., грунтуючись на історичній суті жанру. Досліджено соціально-історичні та воєнно-політичні умови творення сатирично-публіцистичних виступів та їх вплив на визначення ідеї національного розвитку української держави під час національно-визвольних змагань. Вивчено, проаналізовано та відтворено проблемно-тематичні особливості сатиричної публіцистики, з'ясовано її образну та текстову структури. Розглянуто особливості тематичної трансформації у контексті ротації військово-політичних сил.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.163.7 + Ф513(4УКР)61я5 + Ч612.3(4УКР)61 +
Шифр НБУВ: РА363322

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Обертас О.Є. 
Український самвидав 1960-х рр.: літературна критика та публіцистика: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.Є. Обертас ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено літературну критику та публіцистику українського самвидаву 1960-х рр. Встановлено основні причини виникнення та поширення самвидаву, показано універсальність його призначення, що обумовлена взаємодією та взаємовпливом багатьох наук: літературознавства, історії, психології, політології, мовознавства, культурології та суспільствознавства. Виявлено невідомі літературно-критичні та публіцистичні документи самвидаву, а також архівні матеріали, пов'язані з його побутуванням у середовищі шістдесятників. Здійснено проблемно-тематичний і хронологічний аналіз самвидавних документів. Окреслено домінанти та простежено еволюцію мислення самвидавних авторів. Розкрито характерні особливості розвитку самвидавної літератури та її проблематики за умов тоталітарного суспільства. Визначено роль і місце літературної критики та публіцистики самвидаву в українському літературному процесі. Доведено, що самвидав виконав свою історичну місію як одного з важливих факторів формування літературного процесу 1960-х рр., показано його вплив на утвердження свободи слова й творчості в незалежній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-39 +
Шифр НБУВ: РА335217

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Кушнір Г. О. 
Релігійна публіцистика Євгена Сверстюка в комунікаційномудискурсі «Суспільство – Церква» / Г. О. Кушнір. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розкриттю специфіки релігійноїпубліцистики відомого українського громадського діяча, мислителя, журналіста,дисидента Є. Сверстюка в комунікаційному дискурсі «Суспільство – Церква».Показано роль релігії в подоланні складних життєвих обставин шістдесятника (рокитаборів, заслань за літературознавчу діяльність, трагічна загибель сина й онуки) і вйого зростанні як публіциста. Встановлено, що Є. Сверстюк одним із перших середукраїнських публіцистів радянської доби звернувся у своїй творчості до релігійноїтематики, порушив питання необхідності навернення атеїстичного суспільства доБога та створення національної церкви.Розглянуто постать Є. Сверстюка в контексті української релігійноїжурналістики. Обґрунтовано значення релігійної складової в житті і творчостідисидента. Комплексно проаналізовано газету «Наша віра» й обґрунтовано їївизнання як феномена української релігійної журналістики. Здійснено посмертнунаукову рецепцію життя та діяльності мислителя із залученням нових матеріалів.Удосконалено дослідження публіцистичних рис високої книжності на українськихземлях як важливого фактора становлення тяглості культури. Вивчено тадиференційовано релігійні мотиви в публіцистиці дисидента. Систематизованонаукові праці про життєвий і творчий шлях Є. Сверстюка та зроблено посмертнупереоцінку його постаті в історії української культури.^UThe dissertation is devoted to the disclosure of specifics in the religious journalismof famous Ukrainian public figure, thinker, journalist, dissident Y. Sverstiuk in thecommunication discourse «Society – Сhurch». It was found that religion played animportant role in overcoming the difficult life circumstances of the Sixties (the years ofthe camps, exile for literary studies, the tragic loss of a son and granddaughter) and in hisgrowth as a publicist. It was determined that Sverstiuk was one of the first amongUkrainian Soviet-era publicists to address religious issues, the need to convert an atheistsociety to God, and create a national church. The object of the dissertation is the religiousjournalism of Y. Sverstiuk. The main tasks of the study are to consider the high literatureof the times of Kievan Rus and the Baroque era in the context of the history of Ukrainianreligious communication; to trace the publicism of the texts of Kievan Rus and theBaroque era in connection with the journalistic activity of Y. Sverstiuk; to determine thefeatures of religious journalism in the age of the latest information technologies; toanalyze the religious journalism of Y. Sverstiuk as the highest level of his journalisticcreativity; describe the editorial, authorial and organizational activities of the thinker in hisreligious newspaper «Our Faith»; to identify and differentiate Christian motives inY. Sverstiuk's journalism.The figure of Y. Sverstiuk in the context of Ukrainian religious journalism isconsidered. The significance of the religious component in the life and work of thedissident is substantiated. The Y. Sverstiuk's newspaper Our Faith has beencomprehensively analyzed and substantiated as a phenomenon of Ukrainian religiousjournalism. The posthumous scientific reception of Y. Sverstiuk's life and activity with theattraction of new materials was carried out. The research of high-literary journalisticfeatures on Ukrainian lands as an important factor in the formation of cultural weight hasbeen improved; study and differentiation of religious motives in journalism byY. Sverstiuk. The systematization of scientific works on the life and creative path ofY. Sverstiuk and the posthumous reassessment of this figure in the history of Ukrainianculture were further developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського