Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (159)Книжкові видання та компакт-диски (89)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРИВАТИЗАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Коротка Р. О. 
Господарсько-правове регулювання агентських відносин в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 / Р. О. Коротка ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено питання правового регулювання агентських відносин у широкому розумінні як універсального виду діяльності, що використовується в різних сферах суспільного буття, та господарсько-правовому - як виду господарської діяльності. Визначено загальні ознаки агентських відносин у сфері господарювання та спеціальні, притаманні для їх певних видів (у окремих галузях економіки, за безпосередньої участі держави, з використанням міжнародних ринків). Обгрунтовано, що на агентування у сфері господарювання впливає мета та функції його здійснення (одержання прибутку, виконання контрольних чи інших функцій), що дозволяє відмежувати комерційне агентування (комерційне посередництво, що здійснюється як вид підприємницької діяльності) та некомерційне (діяльність податкових і валютних агентів, відповідні функції на яких покладаються законодавством і виконання яких зазвичай не передбачає прибутковість такого агентування). Залежно від домінування публічного інтересу в агентських відносинах виділено такий їх вид як агентські відносини за безпосередньої участі держави (приватизація державного майна/акцій із застосуванням міжнародних/транснаціональних фондових ринків, експорт/імпорт зерна та продуктів його переробки) та запропоновано зміни до низки актів законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.83
Шифр НБУВ: РА384507 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ногінова Н.М. 
Державне регулювання процесами формування акціонерної власності в перехідній економіці України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Н.М. Ногінова ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2006. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення вітчизняної та зарубіжної наукової літератури, практики реформування відносин власності та досвіду різних країн у сфері роздержавлення вперше виявлено тенденції розвитку системи відносин власності за умов перехідної економіки України. Обгрунтовано показники ефективності функціонування акціонерних товариств та шляхи її підвищення. Визначено сутність категорій "роздержавлення" та "приватизація", проаналізовано тлумачення їх співвідношення в різних економічних школах. Досліджено особливості української моделі приватизації. Удосконалено основні методологічні підходи щодо аналізу власності як екомічної категорії, розглянуто сучасні процеси її реформування. Обгрунтовано сутність роздержавлення з урахуванням вимог принципу суперечності, тобто розкрито зміст даної категорії в аспекті матеріально-речового змісту та суспільної форми. Уточнено критерії ефективності акціонерної власності, до яких віднесено насамперед показники фінансового стану підприємства, ефективність корпоративного управління, залучення інвестиційних ресурсів у виробництво й активізацію трудового потенціалу працівників. Висвітлено основні шляхи удосконалення діяльності акціонерних товариств в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)291.6-141-21,01 +
Шифр НБУВ: РА348296

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Шевцова Я.А. 
Інвестиційне забезпечення діяльності підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Я.А. Шевцова ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано та визначено пріоритетні напрямки інвестиційного забезпечення підприємств, до яких віднесені реструктуризація та приватизація. Розроблено організаційно-економічну модель управління даним забезпеченням за умов трансформації економіки. Удосконалено класифікацію способів інвестиційного забезпечення підприємств, запропоновано систему організаційного супроводу його управління. Визначено оцінки зовнішнього та внутрішнього інвестиційного середовища підприємств. Здійснено оцінку інвестиційного рейтингу підприємств. Досліджено методи оцінки ринкової вартості об'єктів інвестування. Обгрунтовано вартісний підхід щодо визначення величини даного потенціалу підприємства з урахуванням ринкової вартості майна та його фінансової стійкості. Запропоновано систему організації прийняття та реалізації інвестиційних проектів за участю інвестора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-56 +
Шифр НБУВ: РА323957

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Невмержицький Є.В. 
Корупція як соціально-політичний феномен: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / Є.В. Невмержицький ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2009. — 34 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз корупції як соціально-політичного явища. Встановлено основні причини, які обумовили виникнення та поширення корупції в Україні, досліджено її вплив на розвиток українського суспільства. Проаналізовано співвідношення та взаємовплив корупції й організованої злочинності та мафії. Доведено, що корупція продукується у соціальному просторі, який охоплює політику, економіку та соціальну сфери життєдіяльності суспільства. Розкрито сутність політичної корупції. Наведено визначення корупції як соціально-економічного явища, описано форми та способи її проявів у сучасному українському суспільстві. Зазначено, що найбільш важливим фактором, який стимулює зростання корупції в Україні є "школа" стратегії економічних реформ, зокрема, прискорена приватизація державної та комунальної власності. Проаналізовано вітчизняні та зарубіжні наукові дослідження феномену корупції як універсального соціального явища, що набуло значення загальносвітової проблеми. Досліджено ефективність функціонування в Україні чинних антикорупційних механізмів, обгрунтовано необхідність їх суттєвого удосконалення та формування нових. Висвітлено досвід протидії корупції в окремих розвинених країнах, рекомендації міжнародних організацій з даної проблематики. Визначено основні механізми та напрями роботи державних структур управління щодо посилення боротьби з корупцією в Україні. Розглянуто соціально-політичні, економічні, організаційні, духовні та морально-етичні заходи протидії корупції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.24 +
Шифр НБУВ: РА362301

Рубрики:

      
5.

Заруба П.І. 
Кримінальна відповідальність за злочини у сфері приватизації: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / П.І. Заруба ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проведено дослідження проблем кримінальної відповідальності за злочини у сфері приватизації. Здійснено кримінально-правовий аналіз складу злочинів у сфері приватизації, зокрема, таких, як незаконна приватизація державного та комунального майна, незаконних дій щодо приватизаційних паперів, недотримання відповідальною особою обов'язкових умов щодо приватизації державного та комунального майна або підприємств та їх подальшого використання. Визначено основні елементи та ознаки злочинів у сфері приватизації. Наведено рекомендації щодо застосування відповідних кримінально-правових норм у судово-слідчій практиці. Обгрунтовано пропозиції щодо подальшого удосконалення кримінального та регулювального законодавства у сфері приватизації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)117 + Х881.9(4УКР)117
Шифр НБУВ: РА352674

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Дучинська Н.І. 
Нагромадження капіталу в суспільному відтворенні трансформаційних економік: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.01 / Н.І. Дучинська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 39 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження відносин нагромадження капіталу за умов ринкової трансформації постсоціалістичних країн, виявлено його основні проблеми та тенденції, виділено напрями активізації та зміни векторів нагромадження капіталу. Розроблено пропозиції щодо його стимулювання. Проаналізовано становлення та розвиток економічних теорій щодо нагромадження капіталу. Запропоновано трактування категорії "нагромадження капіталу" як процесу забезпечення кількісних і якісних змін у структурі капіталу - зростання обсягів капітальних активів, активізації зрушень у відтворенні людського, інтелектуального, соціального та культурного капіталу, що дозволяє розвинути теоретичні підходи до виявлення сучасних тенденцій нагромадження капіталу. Обгрунтовано, що приватизація та первісне нагромадження капіталу сприяли становленню приватних інвесторів, які через відсутність інтересів і наявність механізму гальмування економічних процесів не розширюють ресурсну базу підприємницької діяльності. Виявлено проблеми, протиріччя та тенденції нагромадження капіталу в країнах Центральної та Східної Європи та СНД. Охарактеризовано економічну поведінку основних суб'єктів даного феномену. З'ясовано значення фінансового й інституційного забезпечення та здіснення ефективного нагромадження капіталу. Виявлено вплив нагромадження основного капіталу на оптимізацію структури суспільного виробництва, темпи зростання ВВП. Розроблено модель зростання ВВП на основі оптимізації структури валового нагромадження цього капіталу в економіці України за інституційними секторами. Запропоновано здійснювати нагромадження капіталу з застосуванням сучасних форм цього процесу, що має забезпечити становлення постіндустріального розвитку країн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.15 +
Шифр НБУВ: РА356685

Рубрики:

      
7.

Костров Д.С. 
Науково-методичні аспекти приватизації об'єктів трубопроводного транспорту: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Д.С. Костров ; Н.-д. екон. ін-т М-ва економіки України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади приватизації трубопроводного транспорту. Розглянуто методологічний аспект реформування відносин власності як стратегічного напрямку ринкових перетворень. Здійснено оцінку форм власності та господарювання стосовно ефективності функціонування за умов ринкової економіки на підставі іноземного досвіду приватизації середніх і великих підприємств. Розроблено пропозиції щодо його використання з урахуванням особливостей, що склалися в Україні. Проведено аналіз процесу здійснення приватизації й ефективності функціонування об'єктів трубопровідного транспорту, процесів трансформації структури економіки, що дозволяє визначити чинники, які негативно впливають на реформування таких об'єктів. На підставі результатів дослідження зроблено висновок, що приватизація трубопровідного транспорту матиме позитивний вплив на більшість аспектів роботи галузі, а також на загальноекономічні процеси, рівень безпеки газозабезпечення, інтеграцію галузі й економіки в цілому до європейського економічного простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)377.0-4 +
Шифр НБУВ: РА349256

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Крих Т.Я. 
Незаконна приватизація державного, комунального майна за кримінальним правом України: юридичний аналіз складу злочину: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / Т.Я. Крих ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено об'єктивні та суб'єктивні ознаки складу злочину, передбаченого ст. 233 КК України, проаналізовано принципи криміналізації незаконної приватизації державного та комунального майна. Розглянуто основні підходи до нормативного закріплення вказаних юридичних ознак у чинному національному кримінальному законодавстві. Подано пропозиції щодо вдосконалення кримінального законодавства України у частині незаконної приватизації державного, комунального майна та практики його застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)117.01
Шифр НБУВ: РА374951 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Корінько М.Д. 
Організаційно-економічні аспекти створення об'єднань по виробництву м'ясопродуктів: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / М.Д. Корінько ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена організаційно-економічним аспектам створення об'єднань по виробництву м'ясопродуктів в країні. Встановлені основні причини зниження виробництва м'ясопродуктів. Приватизація переробних підприємств проведена без урахування інтересів виробників сировини. Забезпечення потреб населення у високоякісних м'ясопродуктах різко погіршилося і задовольняється на 45-50% від науково обгрунтованих нормативів. Діючі виробничі потужності в 1998 році використовувалися менше, ніж на 1/3, знос обладнання досяг 62%. Поглибились економічні невідповідності між виробниками сировини та переробниками. Практично розпались сировинні зони м'ясокомбінатів. Обгрунтовано стратегію і тактику організаційно-економічного вдосконалення м'ясопродуктового підкомплексу, створення нових форм виробничих об'єднань по виробництву м'ясопродуктів. Розроблені конкретні базові елементи по їх створенню. За висновками автора нові виробничі об'єднання доцільно створювати на взаємопов'язаних інтересах, мати замкнутий цикл від виробництва сировини до кінцевого споживчого продукту. Визначені шляхи розвитку тваринництва як бази м'ясопродуктового підкомплексу, посилення інвестиційної діяльності в м'ясопродуктовій сфері, насамперед, на засадах довгострокової міжнародної виробничої кооперації, нарощування обсягів продукції, її переробки та реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.751.2-43

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Чуприна Л.В. 
Організаційно-економічні передумови розвитку процесів роздержавлення та приватизації промислових підприємств в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Л.В. Чуприна ; Харк. держ. екон. ун-т. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено проблеми роздержавлення та приватизації. Надано методичні рекомендації щодо формування механізму приватизації промислових підприємств України. Уточнено поняття "приватизація", яке характеризує процес переходу від державної власності до приватної за вітчизняних умов на основі виявлення рушійних сил процесу, а також визначено необхідні умови для його протікання. Розглянуто необхідність радикальних заходів щодо зміни форм, методів та стилю управління підприємством у післяприватизаційний період. Проаналізовано розвиток оренди державних підприємств та акціонерної форми господарювання. Розглянуто позитивні та негативні риси вказаних форм підприємництва, визначено фактори, які сприяють їх розвитку в економіці України. Обгрунтовано необхідність післяприватизаційної підтримки підприємств через відповідні ринкові структури з залученням банків, страхових і консалтингових фірм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)300-4
Шифр НБУВ: РА310171 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Когут Н. Д. 
Правове забезпечення безоплатної приватизації земель в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.06 / Н. Д. Когут ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено правову сутність, форми, значення та порядок здійснення безоплатної приватизації земель в Україні. Визначено поняття безоплатної приватизації земель, виділено два її різновиди - гарантована та негарантована в залежності від об'єму прав і повноважень суб'єктів та органів приватизації. Розкрито суб'єктивні права та законні інтереси громадян та юридичних осіб стосовно безоплатної приватизації земель, а також можливі різновиди її процедури за всіма видами цільового використання земель, щодо яких передбачена безоплатна приватизація земель. Проаналізовано вітчизяну та зарубіжну нормативно-правову базу у сфері безоплатної приватизації земель, обгрунтовано пропозиції щодо вдосконалення законодавства України у цій сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)110 + Х839(4УКР)112.104.1
Шифр НБУВ: РА381682 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

П'ята Л. Л. 
Приватизація в Україні: історичний аспект (кінець 1980-х - 2000-ті роки): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Л. Л. П'ята ; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. — Черкаси, 2011. — 20 с. — укp.

Проведено комплексний історіографічний і джерелознавчий огляд досліджуваної теми, залучено до наукового обігу нові документи. Розширено та доповнено науково встановлену систему історичних фактів про хід економічних змін в Україні протягом 1987 - 2010-х рр. У загальноісторичному контексті проаналізовано стан майнового комплексу держави, що сформувався та функціонував, дію політичних, економічних і нормативно-правових чинників, які визначали приватизаційний процес (форми, принципи). Охарактеризовано успіхи та прорахунки соціально-економічного реформування господарства України. Визначено головну функцію приватизації - основну рушійну силу в проведенні ринкових реформ і трансформацій політико-економічної та соціальної складової України. Наведено способи нагромадження приватного капіталу в Україні та механізми формування соціальної верстви власників. Проаналізовано зміни у соціально-психологічному ставленні населення до проведених трансформаційних перетворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-23 + У9(4УКР)0-4
Шифр НБУВ: РА383017 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Любохинець Л.С. 
Приватизація власності та зміни соціально-економічної структури суспільства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Л.С. Любохинець ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням приватизації власності та її соціально-економічних наслідків. В дисертації обгрунтовано поняття приватизації як загального процесу переходу від державної власності до приватної. Визначені основні риси та особливості української моделі приватизації. Досліджено взаємозв'язок приватизації з соціально-економічною диференціацією суспільства; основні соціально-економічні наслідки приватизації з точки зору інституційних змін структури форм власності, змін в рівнях життя населеня, доходах, диференціації заробітної плати, підвищення продуктивності та ефективності роботи підприємств. Обгрунтовано необхідність посилення ефективності державного регулювання приватизаційними процесами. Основні результати праці знайшли відображення в наукових статтях та тезах науково практичних конференцій і можуть бути використані при визначені напрямків державної політики щодо розвитку різних форм власності і підприємницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.253.335

      
14.

Алданов Ю.В. 
Приватизація державного майна як спеціальна підстава набуття права власності: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Ю.В. Алданов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні проблеми, взаємопов'язані з правовідносинами у сфері приватизації державного майна як спеціальної підстави набуття права власності. На підставі аналізу нормативно-правових джерел регулювання приватизації в Україні та законодавства певних іноземних держав, а також основних положень теорії цивільних правочинів і похідних від них зобов'язань висвітлено правовідносини у сфері приватизації й особливості відчуження державного майна на користь суб'єктів приватного права, основні види приватизаційних правочинів, судову практику, що встановилася в Україні впродовж трансформації економіки, а також внаслідок еволюції відносин власності. Обгрунтовано теоретичні положення та практичні рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства України, спрямовані на забезпечення більш раціонального правового регулюванння суспільних відносин щодо спеціальної підстави набуття права власності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)911.041 + Х839(4УКР)110.41 + Х839(4УКР)211.12 + У9(4УКР)0-4 +
Шифр НБУВ: РА344855

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Єлагін Ю.В. 
Приватизація підприємств харчосмакової промисловості в умовах трансформації економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Ю.В. Єлагін ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1998. — 14 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)306.7-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Рябченко О.В. 
Приватизація у промисловому секторі економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.В. Рябченко ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено сукупність теоретичних, методологічних і практичних проблем приватизації державного майна та формування мотиваційних механізмів відродження, а також розвитку виробничо-інвестиційних спроможностей об'єктів власності у різні періоди трансформації їх майнового наповнення. Встановлено суть та природу приватизації державного майна та розроблено цілісну концепцію індивідуальної трансформації державної власності у приватну. Обгрунтовано принципи та ознаки структурування приватизаційних процесів, що на відповідному рівні управління визначають механізми здійснення конкретного виду трансформації власності. Оцінено процеси реформування власності та розроблено нову періодизацію приватизації в Україні. Запропоновано методику реалізації елементів концепції виробничо-інвестиційної моделі приватизації в електроенергетиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)300-4
Шифр НБУВ: РА310435 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Назаров А.В. 
Приватизація як фактор формування механізму корпоративних відносин на підприємстві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / А.В. Назаров ; Харк. держ. екон. ун-т. — Х., 1998. — 16 с. — укp.

У дисертації розглянуті питання проведення приватизації та корпоратизації державних підприємств. Досліджено формування механізму корпоративних відносин на акціонованих підприємствах. Сформульовані рекомендації з реалізації інтересів держави як акціонера в акціонерних товариствах з державною часткою власності. Запропонована модель для визначення інвестиційної привабливості підприємства на базі використання індексного методу, що оцінює стан підприємства на фондовому ринку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.253.335

      
18.

Бакланова О.Г. 
Приватизація як форма зміни відносин власності в умовах ринкової трансформації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / О.Г. Бакланова ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено еволюцію двох форм економічного зв'язку: безпосередньо-суспільного та мінового, показано їх взаємодію у розвинених ринкових країнах як результат природного процесу соціально-економічного розвитку, визначено роль даного процесу за умов централізованої економіки, досліджено деформовані форми його прояву. Встановлено об'єктивну неминучість переходу до ринкової економіки, розкрито сутність постсоціалістичної трансформації. Вивчено еволюцію поглядів на категорію "власність", визначено роль зміни відносин власності за умов ринкової трансформації. Розкрито сутність приватизації як структуротвірного елемента нової системи виробничих відносин, встановлено принципові відмінності проведення даного процесу у країнах з ринковою та перехідною економікою. Узагальнено досвід приватизації у країнах Центральної та Східної Європи, встановлено її загальні закономірності та особливості. Вивчено досвід проведення приватизації в Україні, з'ясовано причини високого рівня приватизаційних трансакцій, встановлено вплив неекономічних факторів на економічні процеси. Наведено рекомендації щодо оптимізації приватизаційних процесів та удосконалено показники приватизаційної та фінансової діяльності приватизованих підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-4 +
Шифр НБУВ: РА331622

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Ягунов Д. В. 
Пенітенціарна політика як складова соціального контролю / Д. В. Ягунов. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі обґрунтовано концепцію паноптично-карцерної держави та проаналізовано тренди інкарцерації сучасного суспільства. Доведено, що на сучасному етапі застосування ув'язнення та його неінституційних додатків обмежується лише в Європі, а наглядово-дисциплінарні механізми, що донедавна аналізувалися у категоріях покарання, більше асоціюються із заходами безпеки. Пенітенціарні системи національних держав у ХХІ ст. зазнали й продовжують зазнавати більшого політичного впливу, перш за все, внаслідок занепаду велфаристської держави та супутніх традиційних цілей соціального контролю. При цьому подальшій та ще глибшій політизації пенітенціарних систем національних держав сприяє пунітивна постмодерністська культура соціального контроля. У роботі аналізується категорію квазідевіанта як особливого колективного об'єкта соціального контролю у ХХІ ст. з ключовою характеристикою «небезпечний стан особи», де зазначений стан може формуватися поза межами класичних формальних пунітивних процедур. Аналізується формування системи постреабілітаційних тотальних інституцій в оновленій системі соціального контролю та перехід влади від національних держав до приватних акторів. Аналізується зміна сутності держави за рахунок делегування такої функції приватним акторам, причому «делегування функції» нерідко трансформується у «захоплення політичної влади». Досліджуються особливості української пенітенціарної політики та її модуляції. Встановлено, що українська пенітенціарна політика є непослідовною, позбавленою спадкоємності та прозорості (у тому числі фінансової). Пенітенціарну політику України за період останніх тридцяти років можна визначити як «а-політику», а інколи навіть як «анти-політику» з огляду на негативні показники державного управління пенітенціарної системою.Доведено, що поява у міжнародних стандартах та національному законодавстві багатьох держав неопозитивістських категорій свідчить про розрив між формально задекларованими цілями та політичними відносинами. Система контролю суспільства ХХІ ст. не призначена для досягнення зазначених формально-класичних цілей, оскільки вона виконує інші більш важливі соціальні функції, пов'язані зі ще більшим розчиненням в тілі суспільства постмодерністської дисципліни та цифрового соціального контролю.Ключові слова: в'язнична приватизація; в'язничні корпорації; в'язничноіндустріальний комплекс; глобалізація; девіанти; девіантна поведінка; криза реабілітаційного ідеалу; масовий соціальний контроль; пенітенціарна політика; пенітенціарна система; покарання; реабілітація злочинців; свобода; соціальна відповідальність держави; соціальний контроль.^UThe academic discourse of the early 1970s put interdisciplinarity on the agenda, the subject of which was deviance and crime. For half a century, the categories «deviant», «public penitentiary policy», «social responsibility of the state» and related categories have become the subject of official public political discourse. At the same time a comprehensive study of social control policy in political science has not shaped.Changing the discourse of penality in the late XX century reflects the dominance of the ideology of social defense in relation to deviant behavior and appropriate methods of ensuring social order. In accordance with the realities of the XXI century, the concept of protection (security) of society has been updated as a political priority. Declared «apolitical» classical justice have undergone a transformation of meanings. «Justice» has been replaced by managerial indicators of «economically justified social security», and «justice» itself by «social control» (since the late 1990s – «socio-technological control»).The dissertation substantiates the concept of the panoptic-carceral state, the functions of which are reduced to maximum social control of the population through its widespread use by institutions of imprisonment, the spread of non-institutional forms of restriction of liberty (including those not related to criminal justice) and digital control practices.The dissertation clarifies the consequences of the global impact on the state penitentiary policy: 1) transformation of social control according to the scheme «binary code of legality – disciplinary mechanism – security device» to the level of the fourth modulation (panoptic risk modulator), which is manifested in the creation of a system of panoptic spatial-virtual risk management, which consists in controlled and cost-effective reproduction of deviance as a product with appropriate commercial characteristics and qualities; 2) the transformation of the «criminal law of freedom» into the «criminal law of risks» and the involvement of civilian instruments in social control, as a manifestation of clarifying the political and legal principles of formation and implementation of penitentiary policy of the world; 3) differentiation of penitentiary practices of European and North American countries, penitentiary policy of Muslim countries, countries of South America and the Caribbean; 4) involvement of private actors in the implementation of penitentiary policy and demonopolization of the state's right to determine the principles of social control in open societies; 5) the creation by private national and transnational actors of territories of social control (prison-industrial complexes) that are not controlled by the states and constitute the possibility of forming private solitary quasi-states with the use of forced labor of prisoners.The dissertation formulates probable scenarios for the evolution of social control policy in the global and national dimensions, among which the most probable is the following. Given the persistence of modern global trends, we should expect a decrease in the number of social control centers, including TNCs, leading countries, global cities that will compete for resources, including the creation of prison-industrial complexes, migration centers, and other institutions, which are focused on maintaining marginalization of persons who are identified as dangerous elements of society.The dissertation introduces the concept of quasi-deviant as a special collective object of social control in the XXI century with the key characteristic «dangerous condition of the person» (pericolosità). The author identified the policy of probation as a component of the concept of «penitentiary policy» in the light of the concept of «punitive city» and as an element of the panoptic-carceral state of the XXI century.The dissertation establishes the supranational nature of modern penitentiary policy and identifies the factors influencing the spread of the phenomenon of supranationalization of penitentiary policy, as well as establishes the relationship between privatization and supranationalization of penitentiary policy.The dissertation formulates the principles, forms and consequences of the formation and implementation of the Ukrainian penitentiary policy (1991–2021), which is defined in the form of a system of quantitative and qualitative indicators.Key words: prison privatization; prison corporations; prison industrial complex; globalization; deviants; deviant behavior; crisis of the rehabilitation ideal; mass social control; penitentiary policy; penitentiary system; penality; rehabilitation of criminals; freedom; social responsibility of the state; social control.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського