Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (24)Реферативна база даних (163)Книжкові видання та компакт-диски (99)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРАПОР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сергійчик В. О. 
Адміністративно-правові засади виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських суден: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. О. Сергійчик ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Запропоновано нове вирішення наукової проблеми, яке виявляється у необхідності забезпечення ефективності виконання Україною обов'язків держави прапора щодо контролю технічного стану морських торговельних суден шляхом вдосконалення адміністративно-правових засад виконавчо-розпорядчої діяльності відповідних органів виконавчої влади. Визначено міжнародно-правові та національно-правові підстави та наслідки набуття Україною правового статусу "держава прапору". Досліджено історичні, правові й організаційні підвалини створення та становлення національного класифікаційного товариства "Регістр судноплавства України", його правовий статус, функції та повноваження. Запропоновано зміни у складі центральних органів виконавчої влади України щодо технічного регулювання у галузі торговельного мореплавства та визначено їх функціональну компетенцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.523.4 + Х819(4УКР)125.42
Шифр НБУВ: РА373187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Токарев А.М. 
Витоки становлення офіційної ідеології принципату Імператора Цезаря Августа: автореф. дис. ... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.М. Токарев ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано витоки й особливості становлення офіційної ідеології принципату імператора Августа. Відзначено існування в епоху Пізньої республіки двох "ідейно-політичних" течій - optimates (або boni) та populares. Вказано, що притаманною рисою пізньореспубліканської ідеології була опора "оптиматів" та "популярів" на одні й ті ж самі традиційні цінності, у зв'язку з чим "традиціоналізм", "популяризм" та ідеологію "популярів" можна розглядати у рівній мірі як гіпотетичні основи для офіційної ідеології раннього Принципату. Показано, що Август на початку своєї політичної кар'єри та у 30 - 20-ті рр. до н.е. не використовував "республіканську" ідеологію. Він спирався на традиційні римські уявлення та поняття, широко застосовуючи пізньореспубліканську термінологію та політичні гасла, які використовувалися у політичній боротьбі епохи Республіки. Зазначено, що принцепс, прагнучи уникнути відродження опозиції під прапорами ідеології optimates усіляко підкреслював "популярне" звучання своєї агітації. Між тим, користуючись гаслами populares у невластивій їм манері та змінюючи їх внутрішній контекст і значення, Август за їх допомоги нав'язував римському суспільству ідеї одноособової влади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)322.4.022.11 +
Шифр НБУВ: РА370038 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Середа Г. Г. 
Міжнародно-правова регламентація кримінальної юрисдикції держав у внутрішніх водах і територіальному морі: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.11 / Г. Г. Середа ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено морську кримінальну юрисдикцію держав стосовно злочинів, вчинених у внутрішніх водах і територіальному морі. Запропоновано структуру міжнародного договірного механізму регламентації морської кримінальної юрисдикції держав. Визначено поняття інтердикції - особливої форми примусової морської кримінальної юрисдикції. Встановлено, що формується особлива форма морської кримінальної юрисдикції - "конвенційна". Досліджено характеристику й юридичну природу кримінальної юрисдикції прибережної держави та держави прапора стосовно злочинів, вчинених у внутрішніх водах і територіальному морі. Проведено аналіз еволюції міжнародно-правової доктрини та практики щодо вирішення питань про їх конкуренцію. Систематизовано й узагальнено основні умови обмеження кримінальної юрисдикції прибережної держави у внутрішніх водах і територіальному морі. Запропоновано прийняття Протоколу до Конвенції з морського права 1982 р. з метою вдоскон алення міжнародно-правової регламентації кримінальної юрисдикції держав у внутрішніх водах і територіальному морі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.523.33 + Х916.881
Шифр НБУВ: РА381181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Абдурат Н.К. 
Мінливість господарсько цінних ознак гібридів пшениці озимої та можливість її використання в селекції: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Н.К. Абдурат ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено взаємозв'язки ознак продуктивності та якості зерна пшениці озимої, встановлено закономірності їх успадкування та мінливості. Доведено, що підбір батьківських форм для схрещування необхідно проводити з обов'язковим урахуванням взаємозв'язків ознак пшениці озимої. Виявлено, що найбільший вплив на урожайність мають такі ознаки продуктивності, як площа прапорцевого та підпрапорцевого листків, висота та маса стебла, кількість зерен у колосі й озерненість колоса (відношення кількості зерен у колосі до його довжини), маса 1 000 зерен. Доведено цінність для селекції на продуктивність індексу озерненості колоса та йорданського індексу (відношення маси 1 000 зерен до маси стебла). Зроблено висновок, що у процесі селекції на якість зерна необхідно підбирати батьківські форми з високими показниками якості з застосуванням для аналізу числа седиментації. Встановлено, що показники якості успадковуються за тими ж механізмами, що й інші селекційні ознаки. Доведено, що вияв трангресивних форм за цінними селекційними ознаками залежить від підбору батьківських форм і характеру успадкування. З'ясовано, що виділення трансгресій необхідно проводити за умови збереження ефекта гетерозису у другому поколінні гібридів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-31 +
Шифр НБУВ: РА370000 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Овчаренко Ю.О. 
Психологічні особливості професійної самосвідомості військовослужбовців військ Протиповітряної оборони Збройних Сил України: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Ю.О. Овчаренко ; Нац. акад. держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. — Хмельниц., 2004. — 17 с. — укp.

Досліджено психологічні особливості діяльності військовослужбовців військ Протиповітряної оборони, структуру їх професійної самосвідомості та особливості її сформованості у офіцерів, прапорщиків, воїнів строкової служби. Виявлено чинники та динаміку розвитку професійної самосвідомості кадрових військовослужбовців та воїнів строкової служби. Запропоновано програму формування та психокорекції професійної самосвідомості військовослужбовців, основу якої складає формування психологічної культури та зміна "Я - концепції". Розроблено комплекс психологічних методів вивчення професійної самосвідомості військовослужбовців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю942-69 + Ю952.2 + Ц64,8(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА331291

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Жук І. В. 
Роль ендогенних регуляторних систем в посухостійкості пшениці: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.12 / І. В. Жук ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено роль NO-сигнальної системи та значення транспорту води аквапориновими водними каналами у реалізації продуктивності пшениці за дії природної посухи. На прикладі ряду сортів ярої й озимої пшениці вперше показано, що NO регулює водний статус рослин. Вперше продемонстровано, що ендогенна регуляторна дія NO зменшує деструктивну дію природної посухи на хлоропласти клітин листкового мезафілу. Виявлено, що інгібітор хлорид ртуті спричиняє диструкцію хлоропластів листків пшениці, змінює форму зовнішньої оболонки, локалізацію та розміри крохмальних зерен. Показано, що високотемпературний стрес підвищує активність антиоксидантних ферментів пероксидази та каталази, а достресова обробка рослин пшениці донором NO знижує рівень оксидного струсу, що зменшує активність сумарних пероксидаз. Вперше розкрито морфогенетичну дію NO на рослини пшениці, яка проявилась у збільшенні розмірів прапорцевого листка, кількості зерен у колосі, маси 1 000 зерен, підвищенні врожаю рослин ярої й озимої пшениці за польових умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-275.92
Шифр НБУВ: РА385797 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Телегуз А.В. 
Роль незалежної самоврядної професійної спілки "Солідарність" у творенні новітньої польської держави (1980 - 1991 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Телегуз ; Дипломат. акад. України при Мін-ві закордон. справ України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено процес створення, структуру, основні напрями та форми боротьби польської незалежної самоврядної професійної спілки "Солідарність" проти комуністичного режиму в 1980 - 1991 рр. На базі архівних документів і матеріалів розглянуто передумови та причини виникнення протестного громадянського руху, його практичні завдання, особливості форм і методів боротьби проти влади за умов загострення суспільно-політичної та економічної кризи 1980 - 1981 рр. Проаналізовано причини, що зумовили запровадження воєнного стану 13 грудня 1981 р., висвітлено особливості організації та діяльності підпільних структур "Солідарності" протягом грудня 1981 - липня 1983-го р. Висвітлено процес загострення кризи комуністичного режиму в Польщі в 1987 - 1988 рр. Розкрито особливості політичного діалогу круглого столу керівництва ПНР і "Солідарності" та його наслідки. Розглянуто процес переходу всіх важелів влади до демократичної опозиції та її основні кроки в економічній, фінансовій, соціальній і зовнішній політиці. Проаналізовано причини, що призвели до кризи та розпаду об'єднаної під прапором "Соліданості" демократичної влади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)64-484 + Ф72(4ПОЛ) +
Шифр НБУВ: РА364894

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ніколаєва Л.Л. 
Теоретичні основи збалансованого розвитку національних судноплавних компаній у глобальному ринку морської торгівлі: автореф. дис... д-ра екон. наук : 08.00.04 / Л.Л. Ніколаєва ; НАН України; Ін-т пробл. ринку та екон.-еколог. дослідж. — О., 2009. — 36 с. — укp.

Уточнено закономірності ефективного позиціювання судноплавних компаній в системі глобального ринку морської торгівлі - досягнення збалансованості параметрів за критеріями адекватності техніко-економічного рівня флоту, посилення вимог до стратегій лідерства за витратами й надійністю експлуатації. Глобалізація заснована на концепції дедвейту за типами суден і прапорами й обумовлює зміну структуризації з урахуванням мегаекономічних факторів розвитку. Сформульовано теоретичні основи оптимального розвитку судноплавних компаній на основі принципу пріоритетів в системі глобалізації економічних відносин. Встановлено закономірності формування інституціонального інструментарію оптимізації провізної спроможності флоту прапору України. Систематизовано принципи збалансованого розвитку судноплавних компаній за тенденціями функціонування ринку морської торгівлі. Обгрунтовано механізм управління інвестиційної складової стратегії комерційних цілей судновласників. Розроблено моделі управління конкурентоспроможністю за критеріями адекватності відносно умов формування вантажної бази.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У583.746.1 + У9(4УКР)374.61 +
Шифр НБУВ: РА366781

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Пелагеша Н.Є. 
Трансформація української національної ідентичності в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.05 / Н.Є. Пелагеша ; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано підхід щодо впливу глобалізації на процеси формування та трансформації української національної ідентичності. На підставі аналізу основних підходів до вивчення ідентичності у гуманітарних науках обгрунтовано, що вивчення зазначеної проблеми можливе на підставі конструктивістської парадигми. Доведено, що національна ідентичність як сфера ідей, цінностей і змістів є залежною від наднаціональних ідентичностей внаслідок часткової втрати державою монополії на контроль соціолькультурної сфери під впливом глобалізації. Наднаціональні утворення через освітні, культурні, інформаційні та інші практики створюють власні маркери ідентичності, які можуть існувати поряд з маркерами національної ідентичності на початковій стадії формування, а у перспективі спроможні трансформувати їх до власної самототожності. Обгрунтовано, що метою побудови наднаціональних ідентичностей є реконфігурація національних ідентичностей, зміна в системі ідентичностей громадян, перетворення змістів "Я" та "Інший" в такий спосіб, який би співпадав з цілями побудови цих наддержавних утворень. Визначено, що механізмами, за допомогою яких наднаціональні утворення конструюють свої ідентичності, є політика громадянства, проекти наддержавних об'єднань, побудова спільного інформаційно-комунікаційного простору, наднаціональна освітня політика, наднаціональні мовна, культурна та спортивна політики, символізація наднаціонального рівня (прапор, гімн, наднаціональна валюта, інша спільна символіка). Показано, що трансформація української національної ідентичності є результатом впливу на соціокультурне середовище України наднаціональних утворень ЄС і СНД і проведення ними відповідних політик ідентичності, внаслідок чого посилюється регіональна поляризація. Досліджено історію, зміст, функції та механізми формування панросійської ідентичності на території України. Виявлено витоки, передумови становлення, зміст і функції європейської наднаціональної ідентичності. Досліджено механізми, за допомогою яких ЄС створює європейську ідентичність всередині об'єднання. Запропоновано шляхи європеїзації українського соціокультурного простору та створення європейської ідентичності з метою реалізації євроінтеграційного зовнішьополітичного курсу держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф50(4УКР) + Ф51(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА363389

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Півторак Г. Ф. 
Ґенеза інституту реального зв'язку судна з державою прапора в міжнародному морському праві. / Г. Ф. Півторак. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена комплексному теоретико-правовому аналізу міжнародно-правових аспектів становлення та розвитку інституту «реального зв'язку» судна з державою прапора. Проаналізована правова природа та специфіка принципу «реального зв'язку» історичні чинники його виникнення. Досліджено поняття судна в міжнародному морському праві, розглянуто сучасні критерії визначення «реального зв'язку» з державою прапора. Окрему увагу приділено діяльності Міжнародної морської організації (ІМО), яка внесла значний вклад в розвиток та імплементацію державами конвенційних норм, що визначають зміст даного принципу. Узагальнено практику Міжнародного Суду ООН, Міжнародного трибуналу з морського права та арбітражних органів, що стосується суперечок, які виникають в процесі здійснення державами «реального зв'язку» з суднами власної національності. Деталізовано особливості поняття «реального зв'язку» судна з державою прапора, що полягає у визначенні його на основі поєднання внутрішнього права та норм міжнародного морського права. Кожне судно для свого подальшого використання, на вимогу міжнародного морського права, має бути зареєстроване під прапором певної держави. Показано, що початком зв'язку судна з державою прапора є реєстрація цього судна. Необхідність забезпечення «реального зв'язку» між державою та суднами сьогодні є однією з ключових проблем, які ще до кінця нерозв'язані в силу суперечливої практики держав. Досліджено різноманітні концепції «реального зв'язку» судна з державою прапора, що віддзеркалюють відповідну практику держав, і яка нерідко суперечить одна одній. Наведено аргументи на користь договірної концепції юрисдикції судна держави прапора порівняно з територіальною, персональною та визнання концепціями, що має сприяти дотриманню державами «реального зв'язку» з судном її національності.Доводиться, що колізія юрисдикцій держав відносно судна у міжнародному морському праві немає універсального вирішення, підлягаючи розв'язанню в кожному конкретному випадку, що має свою специфіку. Існуюча в міжнародному морському праві ієрархічна пріоритетність застосування юрисдикції у випадку колізії, все ще характеризується абстрактністю, зумовленою відсутністю в ньому достатніх спеціальних норм. Конвенція ООН з морського права 1982 р. більш детально визначила обов'язки держави прапора судна, виходячи з деталізації нею внутрішньоправових заходів технічного, адміністративного та соціального характеру, що стала важливою новацією в розвитку принципу «реального зв'язку».Доведено необхідність прийняття міжнародно-правового акту з єдиними стандартами, що стосуються надання державою права плавання під її прапором.Для України є надзвичайно важливим питання ратифікації Конвенції про умови реєстрації суден 1986 р. (чинності ще не набула). Вона спрямована на уніфікацію умов реєстрації судна і закріплення мінімальних умов реєстрації, забезпечення і зміцнення «реального зв'язку» судна з державою прапора. В ній міститься також вимога про утворення в державі прапора компетентної національної морської адміністрації, що, безумовно, сприятиме реалізації на практиці зазначеного зв'язку.^UThe dissertation is devoted to the complex theoretical and legal analysis of international legal aspects of formation and development of the Institute of «genuine link» of the vessel with the flag state. The legal nature and specificity of the principle of «genuine link» and historical factors of its origin are analyzed. The concept of a vessel in the international law of the sea is explored, modern criteria of definition of «genuine link» with the flag state are considered.Particular attention is paid to the work of the International Maritime Organization (IMO), which has made a significant contribution to the development and implementation by States of the conventions governing the content of this principle. The practice of the International Court of Justice, the International Tribunal for the Law of the Sea and arbitration bodies concerning the disputes that arise in the course of the implementation by States of a «genuine link» with vessels of their own nationality is generalized. The peculiarities of the concept of «genuine link» of a vessel with a flag state are detailed, which is to determine it on the basis of a combination of domestic law and norms of international maritime law.Each vessel for its further use, at the request of international maritime law, must be registered under the flag of a particular state. It is shown that the beginning of a link between a vessel and a flag State is the registration of this vessel. The need to ensure a «genuine link» between the state and the vessels today is one of the key issues that are still unresolved due to the contradictory practice of the states. Various concepts of the «genuine link» of a vessel with a flag state are investigated, reflecting the relevant practice of the states, and which often contradict each other. Arguments in favor of the contractual concept of the jurisdiction of the vessel of the flag State in comparison with the territorial, personal and recognition concepts, which should promote compliance with States «genuine link» with the vessel of its nationality.It is proved that the conflict of jurisdictions of states relatively to a vessel in international maritime law does not have a universal solution, subject to a solution in each particular case having its own specifics. The existing hierarchical priority of the application of jurisdiction in the case of conflict in international maritime law is still characterized by abstraction due to the lack of sufficient special rules in it.The United Nations Convention on the Law of the Sea of 1982 further defined the obligations of the flag State of the vessel on the basis of its detailed internal, technical, administrative and social measures, which became an important innovation in the development of the principle of «genuine link».The necessity of adopting an international legal act with the common standards concerning the provision of the state with the right of navigation under its flag is proved.For Ukraine, the ratification of the Convention on the Registration of Vessels in 1986 (which has not yet entered into force) is extremely important. It is aimed at unification of the conditions of registration of the vessel and fixing the minimum registration conditions; provision and strengthening of «genuine link» of the vessel with the flag state. It also contains a requirement for the creation in the State of a flag of a competent national maritime administration, which will undoubtedly facilitate the practical implementation of the link.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Чубрей А. В. 
Український театр у медіапросторі міжвоєнної Галичини: проблеми видавничого супроводу / А. В. Чубрей. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вперше комплексно досліджено проблеми висвітлення діяльності галицького міжвоєнного театру на сторінках українськомовної преси. Проаналізовано випуски, що формували видавничі серії «Театральна Бібліотека Видавництва “Русалка”», «Аматорський Театр “Нашого Прапору”», «Бібліотека Релігійної Драми» й ін., вивчено особливості добору матеріалів з огляду на потреби тогочасних читачів. Охарактеризовано публікації, що висвітлювали діяльність театрів у театральних часописах та додатках, газетах і журналах суспільнополітичного, жіночого, літературно-мистецького, релігійного, дитячого, сатиричногумористичного спрямування, встановлено домінантні ознаки в медійному осмисленні театральних реалій. Проаналізовано підручники, призначені аматорам для підвищення акторської та режисерської майстерності, а також організування найпоширеніших видів допоміжних ефектів із метою урізноманітнення постановки вистави. Ключові слова: історія видавничої справи, історія видавничої справи Галичини, міжвоєнний період, література для театру, театральна серія, рецензія, театральний часопис, аматорський театр, професіональний театр.^UThe dissertation deals with the coverage of the Galician interwar theater on the media. The positions that formed the publishing series «Teatralna Biblioteka V-va “Rusalka”» («The Rusalka Theater Publishers Library»), «Amatorskyi Teatr “Nashoho Praporu”» («Our Flag Amateur Theater»), «Biblioteka amatorskoho teatru» («Amateur Theater Library»), «Biblioteka relihiinoi dramy» («Religious Drama Library») and others were completely restored. For the first time, the corpus of publications devoted to theatrical topics published in theatrical magazines and applications were analyzed as well as newspapers of socio-political, women's, literary-artistic, religious, children's and humorous direction and others. Due to the analysis was found out what the main emphasis is placed on the authors in the reproduction of saturated theatrical realities. The basic textbooks are designed to help fans improve their acting and directing skills, as well as to organize the most common types of supporting effects for the bigger variety on the stage. Key words: history of publishing, history of publishing of Galicia, interwar period, literature for the theater, theatrical series, review, theatrical journal, amateur theatre, professional theatre.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Плачкова Т. М. 
Адміністративно-правове забезпечення безпеки мореплавства в Україні / Т. М. Плачкова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є першим в українській правовій науці дослідженням, в якому сформульовано цілісну концепцію адміністративно-правового забезпечення безпеки мореплавства в Україні, яка базується на використанні адміністративних засобів для реалізації загальновизнаних міжнародних норм та стандартів. У дисертації уперше: визначено історико-правовий базис формування сучасних підходів до розуміння категорії «безпека мореплавства» та організаційно-правових механізмів її забезпечення; охарактеризовано особливості застосування норм національного адміністративного права у реалізації міжнародних зобов'язань та стандартів щодо забезпечення безпеки мореплавства; визначено на підставі теоретичних розробок, законодавства та міжнародних угод провідну роль принципу забезпечення безпеки для правового регулювання мореплавства; оновлено підходи до розуміння ролі та значення комплексного підходу до забезпечення безпеки мореплавства; охарактеризовано стан правового забезпечення безпеки морського рибальства в Україні, виявлено вади нормативно-правового забезпечення цієї діяльності. Також уперше: визначено, охарактеризовано та доповнено можливості застосування чинних міжнародно-правових норм і норм національного законодавства України у сфері забезпечення безпеки мореплавства до автономних суден; сформульовано закономірності та основні напрями формування сучасної моделі адміністративно-правового забезпечення безпеки мореплавства в Україні; охарактеризовано інституціоналізацію системи органів управління безпекою мореплавства в Україні та визначено, що зміни в інституційному механізмі забезпечення безпеки мореплавства в Україні відбувалися дуже динамічно, із намаганням побудувати єдину, цілісну систему управління цим важливим аспектом мореплавства, без якого є неможливим ефективне використання морських транспортних коридорів та отримання прибутків від морських перевезень вантажів і пасажирів; класифіковано та розкрито форми і методи публічного адміністрування безпеки мореплавства в Україні. Доведено, що адміністративно-правова складова забезпечення безпеки мореплавства полягає в безпосередній участі держави (її органів, посадових осіб та уповноважених організацій) у всіх процесах, під час яких здійснюється забезпечення безпеки мореплавства. Зазначено, що забезпечення безпеки мореплавства є неможливим без належного правового регулювання, активної участі держави та уповноважених нею органів, реалізації ними владних повноважень. Законодавство та публічне адміністрування є визначальними факторами в системі державного і наддержавного механізму забезпечення безпеки мореплавства. Вони ґрунтуються на нормах міжнародних угод та мають їм відповідати, адже мореплавство за своєю природою є переважно міжнародним видом людської активності, охоплює більшість країн світу та здійснюється на потужній, сформованій упродовж століть міжнародно-правовій основі. Відзначено роль і значення людського фактора та важливість комплексного підходу до забезпечення безпеки мореплавства через формування загальносвітового адміністративного механізму контролю такої безпеки державами порту, державами прапора та прибережними державами. Комплексність підходу до забезпечення безпеки мореплавства забезпечує її загальносвітове та внутрішньодержавне багатовекторне адміністрування у сферах конструкції, обладнання і придатності до плавання суден; комплектування, умов праці і навчання екіпажів суден з урахуванням застосовних міжнародних документів; користування сигналами, підтримання зв'язку й запобігання зіткненням.Запропоновано такі шляхи вдосконалення адміністративно-правового механізму забезпечення безпеки мореплавства: чіткий розподіл повноважень між усіма публічними (державними) суб'єктами системи забезпечення безпеки мореплавства в Україні; формування на локальному рівні (у морських портах України) працездатних та ефективних структур забезпечення безпеки мореплавства за відсутності нехарактерних для морської діяльності провідних морських держав механізмів і дублювання повноважень; відпрацювання узгоджених механізмів державної політики у сфері забезпечення безпеки мореплавства; створення постійних консультативних органів за участю відповідних інститутів громадянського суспільства; ефективна контрольна діяльність; забезпечення необхідного фінансування; концептуальна модернізація й удосконалення стратегічного планування заходів, спрямованих на оновлення адміністративно-правового механізму забезпечення безпеки мореплавства в Україні, зокрема визначення першочергових завдань на короткострокову перспективу за чітко окресленими напрямами та з визначеними термінами виконання, а також забезпеченням провідної ролі Морської адміністрації у цьому.^UThe dissertation is the first study in Ukrainian legal science, which formulates a holistic concept of administrative and legal support of maritime safety in Ukraine, which is based on the use of administrative means to implement generally accepted international norms and standards.In the dissertation for the first time: the historical and legal basis of the formation of modern approaches to understanding of a category “maritime safety” and organizational and legal mechanisms of its provision is defined; the peculiarities of the application of the norms of national administrative law in the implementation of international obligations and standards for ensuring the maritime safety are described; on the basis of theoretical developments, legislation and international agreements the leading role of the principle of safety for the legal regulation of shipping is determined; the approaches to understanding the role and importance of an integrated approach to maritime safety are updated; the state of legal provision of maritime safety in Ukraine is characterized, defects of normative-legal maintenance of this activity are revealed. Also for the first time: the possibilities of application of the current international legal norms and norms of the national legislation of Ukraine in the field of ensuring maritime safety to autonomous vessels are defined, characterized and supplemented; the regularities and main directions of formation of the modern model of administrative and legal provision of maritime safety in Ukraine are formulated; the institutionalization of the maritime safety management system in Ukraine is characterized and it is noted that changes in the institutional mechanism for maritime safety in Ukraine have been very dynamic, with efforts to build a single, integrated management system for this important aspect of navigation, without which it is impossible to effectively use maritime transport corridors income from sea freight and passengers; forms and methods of public administration of maritime safety in Ukraine are classified and disclosed.It is proved that the administrative and legal component of the provision maritime safety consists in the direct participation of the state (its bodies, officials and authorized organizations) in all processes during which maritime safety is ensured.It is noted that ensuring the provision maritime safety is impossible without proper legal regulation, active participation of the state and its authorized bodies, the exercise of their powers. The legislation and public administration are prominent factors in the system of state and supranational mechanism for ensuring maritime safety. They are based on the norms of international agreements and must comply with them, because shipping is by nature a predominantly international type of human activity, covers most countries of the world and is carried out on a strong, centuries-old international legal basis.The role and importance of the human factor and the importance of an integrated approach to the provision of maritime safety through the formation of a global administrative mechanism for controlling such security by port states, flag states and coastal states are noted. The complexity of the approach to ensuring the maritime safety provides its global and domestic multi-vector administration in the areas of design, equipment and seaworthiness of ships; staffing, working conditions and training of ship's crews, taking into account applicable international documents, use of signals, maintaining communication and preventing collisions.The following ways to improve the administrative and legal mechanism of the provision of the maritime safety are proposed: a clear division of powers between all public (state) subjects in the system of maritime safety in Ukraine; formation at the local level (in the seaports of Ukraine) of workable and effective structures for ensuring the maritime safety in the absence of uncharacteristic for maritime activities of the leading maritime states mechanisms and duplication of powers; working out of the coordinated mechanisms of the state policy in the field of provision of maritime safety; creation of permanent advisory bodies with the participation of relevant civil society institutions; effective control activities; providing the necessary funding; conceptual modernization and improvement of strategic planning of measures aimed at updating the administrative and legal mechanism for the provision of maritime safety in Ukraine, in particular the definition of priorities for the short term in clearly defined areas and deadlines, as well as ensuring the leading role of the Maritime Administration in this.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Махаринська Н. М. 
Зв'язок продуктивності пшениці озимої з характеристиками фотосинтетичного апарату за умов посухи. / Н. М. Махаринська. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційної роботі представлено результати дослідження генотипної варіабельності реакції фотосинтетичного апарату сортів пшениці озимої на дію посухи, а також можливості збільшення толерантності рослин до посухи агротехнічними засобами. З'ясовано, що фізіологічними маркерами посухостійкості можуть слугувати відносні, порівняно з умовами достатнього водозабезпечення, показники інтенсивності фотосинтезу та вмісту хлорофілів. Аналіз кореляційних зв'язків морфологічних показників з зерновою продуктивністю головного пагона та врожаєм показав, що морфометричними маркерами, пов'язаними з посухостійкостю пшениці, можуть слугувати маса сухої речовини стебла та прапорцевого листка головного пагона у фазу цвітіння. З'ясовано, що обробка рослин комплексом мікроелементів, створеним з використанням нанотехнологій, підвищувала показники активності фотосинтетичного апарату до дії посухи, а стимуляторами росту, отриманими з природної сировини – тривалість функціонування роботи фотосинтетичного апарату посіву у репродуктивний період вегетації.^UThe thesis is devoted to the investigation of genotypic variability of the reaction of the photosynthetic apparatus of winter wheat varieties to the drought, as well as the possibility of increasing plant tolerance to drought by agricultural means. A positive relationship between the main shoot stem dry weight at anthesis and main shoot grain yield was found. This is because the greater attractiveness of the stem can prevent of photosynthesis inhibition by an excess of assimilates, which is produced by the most developed in this period assimilation apparatus. A positive relationship between a dry weight of the flag leaf at anthesis with main shoot grain yield, as well as with yield was established. Thus, it was found that the physiological markers associated with drought resistance of wheat can be the main shoot stem dry weight and of flag leaf at anthesis. It was found that the use of environmentally friendly drugs, which are allowed to be used in organic farming, increased the resistance of the photosynthetic apparatus to the drought influence.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Лазаренко В. О. 
Переконструювання просторової ідентичності внутрішньо переміщених осіб засобами ментального картографування / В. О. Лазаренко. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі представлено результати дослідження особливостей переконструювання просторової ідентичності внутрішньо переміщених осіб в Україні, отримані завдяки використанню нового для української соціально-психологічної науки методу ментального картографування. Актуальність дослідження обумовлена необхідністю науково осмислити проблему самовизначення мешканців України у ситуації збройного конфлікту та визначити стратегії переконструювання соціальних ідентичностей осіб, що поступово пристосовуються до життя в нових умовах. Об'єктом даного дослідження є просторова ідентичність внутрішньо переміщених осіб. Предметом дослідження є особливості переконструювання просторової ідентичності ВПО засобами ментального картографування. Ідентичність визначена як багаторівневий системний конструкт, що формується внаслідок осмислення особою своєї належності до певної спільноти та суб'єктивного ставлення до цієї належності; просторова ідентичність – як усвідомлене відчуття особою власної належності до певного простору чи спільноти, що в ньому локалізована. Аналіз понять «простір» і «місце» показав важливість їх розмежування: простір розуміється як абстрактна концепцію, що існує незалежно від людського досвіду, проте може нести у собі певні наративи, а місце – як процес, значенням якого є набутий досвід. Відповідно, мíсцева ідентичність є культурною цінністю, яку поділяє спільнота; колективним розумінням соціальної ідентичності, сплетеної із символічним значенням місця. Запропонована модель емпіричного дослідження передбачає поєднання якісних та кількісних дослідницьких методів, передусім – методів ментального картографування та наративного інтерв'ю. Використання стандартизованих методів дослідження дозволило розподілити респондентів за кластерами залежно від їх копінг-стратегій, статусів ідентичності та часових орієнтацій. Аналіз отриманих даних показав, що вибірка респондентів розподіляється на чотири кластери: «Позитивно адаптовані раціональні», «Позитивно адаптовані соціальні», «Безмісцеві» та «Соціально травмовані». Завдяки детальному аналізу створених респондентами карт було продемонстровано особливості застосування цього дослідницького методу у соціальній психології загалом, та для дослідження просторової ідентичності особи зокрема. Показано, що окремі елементи карт виступають важливими для інтерпретації психологічного змісту переживання простору й травми внутрішньо переміщеними особами в Україні. Показано, що формуванню наративно протяжної життєвої історії, сприяє перехід від створення карти рідного міста до творення карти Києва. Саме в цей момент, як показують зібрані та проаналізовані вербальні наративи, відбувається осмислення власного переселення. Виявлено, що сюжет про проходження точки біфуркації є наріжним каменем життєвої історії переселенців. Запропоновано розгляд феномену просторової ідентичності ВПО у спектрі «локальна ідентичність – українська ідентичність – переселенська ідентичність». Локальна ідентичність ВПО постала як відчуття власної належності до рідного міста, що в деяких випадках може розширюватись до більш широкої ідентифікації себе з вернакулярним Донбасом загалом. Така ідентичність із містом може набувати як форми посиленого відчуття респондентом себе як «вихідця з рідного міста», так і мати символічне вираження. Українська ідентичність, інтерпретована не у національному, а у просторовому контексті, може розглядатись у рамках дискусії про агентність та поставати предиктором здійсненого респондентом вибору на користь переселення до Києва. Українська ідентичність здебільшого демонструється респондентами на карті у вигляді підписів топонімів українською та зображення українських прапорів у містах окупованої території. Виділена у ході дослідження «переселенська ідентичність» постала як ототожнення себе зі спільнотою людей, що позбавлені власного дому і знаходяться у проміжному положенні між минулим і майбутнім. Узагальнюючи думки респондентів можна говорити, що «бути переселенцем» для них означає поєднання трьох компонентів: прожитого досвіду вимушеного переїзду у незнайоме місто, ідентифікації себе зі спільнотою, об'єднаною таким досвідом (реальною чи уявною), та багатовимірного відчуття «позбавленості дому».За підсумками дослідження можна стверджувати, що застосування методу ментального картографування в поєднанні з наративним інтерв'ю сприяє подоланню онтологічних розривів у автонаративі, проте його переконструювальний потенціал реалізовується по-різному у різних осіб, чи, на більш узагальненому рівні, кластерів респондентів. Для респондентів з надкластеру «позитивно адаптованих» картографування виступає як спосіб структурувати власний досвід та усвідомити множинність власної просторової ідентичності (локальної, української та переселенської водночас). Для респондентів кластеру «соціально травмованих» картографування має радше діагностичний потенціал, може сприяти просторовій локалізації травми та артикулювати найбільш проблемні області просторової ідентичності.^UThe thesis presents the results of a research on transformation of spatial identity of internally displaced people, obtained by the usage of mental mapping, a research method that is novel for social psychology in Ukraine. The need to explore the self-determining of Ukrainians in the times of an armed conflict contributed to the relevance of the topic, as well as the need to consider the main strategies the person uses to inscribe themselves to the new living conditions. The research issue was chosen considering the social pertinence of the academic field alongside the research gap in sphere of construction and re-construction of social identities of displaced people. The research object is spatial identity of internally displaced people, while the research subject is the specifics of re-construction of the spatial identitiy using mental mapping. Identity was defined as a multi-levelled systematic construct formed as a result of thinking on person's belonging to a certain community. Spatial identity is defined as person's feeling of own belonging to a certain space, which is formed as a result of the identification process with a certain place and with those practices, rituals and elements of experience that occur in this particular place.The research design implied mixed method approach that included both qualitative and quantitative methods, featuring mental mapping and narrative interview. Standardized research tools allowed to divide the research informants into four clusters basing on their coping strategies, identity statuses and time perspectives. The clusters were: ‘Resilient – Rational', ‘Resilient – Social', ‘Placeless' and ‘Experiencing social trauma' informants. The research procedure implied the suggestion for the informants to map their hometowns followed by a task to map Kyiv. The instruction to the mapping exercise was supposed to be a narrative impulse for an interview and contribute to the creation of a holistic story of displacement. Reflecting on the maps and the stories they tell, the respondents were able to rethink their identities and their attitudes to the represented spaces.The following detailed analysis of the elements of the maps contributed to showing off the specifics of mental mapping as a generic research tool in social psychology and a particular tool for exploring identities. The elements of the maps appear to be crucial for interpreting the psychological meaning of experiencing the trauma of relocation among the internally displaced people in Ukraine. As the analysis of the life stories shows, the switch of the mapping object itself facilitates the informants to add a reflective component to those stories. The plot of coming through a certain bifurcation point seemed to be a cornerstone of the life story of displaced people. Spatial identity of internally displaced people is shown as a specter of multiplicities: local identity – Ukrainian identity – resettlement identity. Herein, local identity appeared to be a feeling of belonging to a hometown that in some cases expanded to a wider identification with vernacular Donbas. Such identity may be expressed either as person feeling themselves ‘more a person from a certain place than before', or have symbolic manifestations. Ukrainian identity of the displaced people was interpreted in a spatial rather than national context. In terms of agency, Ukrainian identity tended to manifest as a product of the choice the informants made while considering a place to relocate, and be a predictor for the choice to remain on Ukrainian-controlled territories. Such identity is visible on the maps in the forms of placing Ukrainian flag in the occupied cities, as well as using Ukrainian language for labelling their maps. The resettlement identity expressed by the informants may be defined as identification with a community of people deprived of home, and located between the past and the present. Summarizing the thoughts of the informants, ‘being a resettler' implied for them three key points: the lived experience of displacement, identification with a specific community of people that shared such experiences, and a complex sense of ‘homelessness'. Considering the research, the combination of mental mapping approach with a narrative interview can contribute to overcoming of the ontological disparity in the self-narration. However, the re-constructive potential of mental mapping exercise may have different forms among different clusters of research participants. Thus, for the resilient participants, mapping appears to be a way to structure the traumatic experience and realize the multiplicity of owns spatial identity (namely local identity, Ukrainian and the resettlement identity). For those participants who experience social trauma, mapping may have a screening potential, as it helps to localize the traumascape and articulate the core problems of spatial identity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Найдьонов А. І. 
Метод оптимізації системних властивостей засобів річкового транспорту в умовах експлуатації за допомогою гомогенізації дизельного палива / А. І. Найдьонов. — Б.м., 2021 — укp.

Робоча група з внутрішнього водного транспорту Європейської економічної комісії Організації Об'єднаних Націй (ЄЕК ООН) 16 березня 2006 прийняла Резолюцію № 61, додатком до якої є "Рекомендації, що стосуються узгоджених на європейському рівні технічних приписів, застосованих до суден внутрішнього плавання".На основі Рекомендацій, розроблених і прийнятих в рамках ЄЕК ООН, Постановою Шістдесят восьмої сесії Дунайської Комісії (ДК) від 15 травня 2007 року (док. ДК / СЕС 68/7) були прийняті "Рекомендації, що стосуються технічних приписів для суден внутрішнього плавання" в якості мінімальних технічних приписів для суден країн-членів ДК, що плавають по Дунаю, з урахуванням раніше прийнятих ДК рекомендацій за окремими технічними питаннями. Цією Постановою країнам-членам ДК рекомендовано ввести їх в дію в якнайкоротший термін і проінформувати про це ДК.З огляду на те, що на сьогодні середній вік суден українського Дунайського пароплавства 38 років, і беручи до уваги їх частку в флоті що працюють в басейні річки Дунай, слід очікувати, що велика частина суден під українським прапором може виявитися в групі поза стандартних, якщо не будуть вжиті необхідні заходи для відновлення або модифікації флоту. Основними напрямками досліджень можна вважати пошук конструктивних зміни або нових рішень, пов'язаних із судновими технічними засобами або рішеннями, пов'язаними з модифікацією палива та застосуванням нових його типів.Одним з ефективних маловитратних і простих способів зменшення викидів шкідливих речовин з відпрацьованими газами суднових дизелів є застосування присадки води до палива у вигляді емульсії. Одним з ефективних маловитратних і простих способів зменшення викидів шкідливих речовин з відпрацьованими газами суднових дизелів є застосування присадки води до палива у вигляді емульсії.^UDissertation for the degree of a candidate of technical sciences (doctor of philosophy) in specialty 05.22.20 – operation and repair of transport vessels / State University of Infrastructure and Technologies, Kyiv, 2021.The dissertation research is aimed at solving the scientific and applied problem - improving the environmental indicators of river transport.Technologies have been developed to provide analysis of evaporation of emulsified and homogeneous fuels on piston head.A membrane dispersant for making emulsions of fuel and water has been formed and tested.Researches carried out on the energy and environmental characteristics of a diesel engine on a river pusher when operating on anhydrous fuel and a water-fuel emulsion.The introduction of the results of the dissertation research on sea and river vessels indicates about significant improvements in the environmental friendliness of river transport, namely a decrease in the concentration of nitrogen oxides by 29%, carbon monoxide by 35%; exhaust gas temperatures by 2.2%; smokiness by 38%.Key words: diesel fuel, environmental indices, emulsifier, emulsified fuel, steam-gas formation, river transport.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Іванова Д. А. 
Адміністративно-правове регулювання міжнародних морських перевезень пасажирів / Д. А. Іванова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є першим в українській правовій науці дослідженням, в якому охарактеризовано природу та особливості адміністративно-правового регулювання міжнародних морських перевезень пасажирів, як напрямок діяльності публічної адміністрації щодо реалізації міжнародних зобов'язань держави у сфері торговельного мореплавства та реалізації державної морської політики України.Обґрунтовано необхідність розгляду міжнародного морського перевезення пасажирів як об'єкта адміністративно-правового регулювання, що обумовлюється специфікою прав та обов'язків держави порту та держави прапора, визначених міжнародними договорами, а також цілями та завданнями реалізації національної морської політики. Визначено публічно-правові елементи адміністративно-правового регулювання морських перевезень пасажирів. Доведено, що правовий режим, який регулює міжнародні морські перевезення пасажирів, реалізується українськими суб'єктами владних повноважень і визначає зміст та завдання публічного адміністрування сфери морських перевезень пасажирів. Запропоновано визначення адміністративно-правового регулювання морських перевезень пасажирів як сукупності адміністративно-правових норм, спрямованих на забезпечення прав та законних інтересів фізичних, юридичних осіб та держави у відносинах у сфері морських перевезень пасажирів, які у сукупності формують адміністративно-правовий режим, що регламентує діяльність суб'єктів морських перевезень пасажирів.Визначено адміністративно-правові заходи щодо сприяння розвиткові морського туризму. Відзначено роль міжнародних неурядових організацій у формуванні норм м'якого права (стандартів, рекомендацій, найкращих практик), що визначають діяльність у сфері морського туризму.^UThe thesis is the first scientific research in the Ukrainian legal science, which characterizes the nature and the features of the administratively-legal regulation of an international passengers` sea shipping as a direction of public administration to implement the international obligations in the sphere of merchant shipping and the state maritime policy of Ukraine.The need to consider an international passengers` sea shipping as an object of the administratively-legal regulation, determined by the specificity of the rights and the obligations of a port State and a flag State, as determined by the international treaties, as well as the goals and the objectives of implementation of the national maritime policy, has been justified. The public legal elements of the administratively-legal regulation of passengers` sea shipping have been defined.It has been proved that the legal regime, which regulates an international passengers` sea shipping, is implemented by the Ukrainian subjects of power and determines the content and the tasks of public administration of the sphere of passengers` sea shipping. It has been proposed to define the administratively-legal regulation of passengers` sea shipping as a set of administratively-legal norms, aimed at ensuring the rights and the legitimate interests of individuals, legal entities and a state in relations in the sphere of passengers` sea shipping, which together form the administratively-legal regime, which regulates the activities of subjects of passengers` sea shipping.The administratively-legal measures to promote the development of maritime tourism have been defined. The role of the international non-governmental organizations in the formation of soft law norms (the standards, the recommendations, the best practices), which regulates activities in the sphere of maritime tourism has been noted.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Лахнеко О. Р. 
Розробка біотехнологічних підходів оцінки пшениці за показниками якості та адаптивності / О. Р. Лахнеко. — Б.м., 2021 — укp.

Лахнеко О.Р. Розробка біотехнологічних підходів оцінки пшениці за показниками якості та адаптивності. Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії в галузі знань 16 Хімічна та біоінженерія за спеціальністю 162 Біотехнології та біоінженерія. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2021. Розробка біотехнологічних способів оцінки пшениці за показниками якості білків зерна та адаптивності до дефіциту води є перспективним завданням біотехнології при сучасних реаліях змін клімату та наростаючих питаннях зниження алергенності/токсичності пшениці. Метою роботи є розробка біотехнологічних підходів оцінки пшениці за показниками якості запасних білків зерна та поліморфізму генів адаптивності до посухи. Об'єктом досліджень є біотехнологічні підходи оцінки пшениці за показниками якості запасних білків зерна та адаптивності рослин до посухи. Предметом досліджень є раціональні параметри оцінки пшениці за показниками якості запасних білків зерна та адаптивності до посухи.В дисертаційній роботі встановлено, що за умов ґрунтової посухи толерантними були сорти озимої пшениці Астарта, Одеська 267 та Подолянка, бо відрізнялися здатністю адаптуватися до несприятливих умов. Виявлено, що зернова продуктивність за дії ґрунтової посухи залежить від регуляції апертури продихів на абаксіальній стороні листка.Встановлено, що нуклеотидні послідовності гомологічних генів TaWRKY2 з шести контрастних сортів пшениці характеризуються різним рівнем поліморфності: 7 SNP для TaWRKY2-A1, 12 SNP і 1 інсерція для TaWRKY2-B1, 1 делеція для TaWRKY2-D1 з яких 11 призводять до змін в амінокислотному складі поліпептидів; та 3 інсерції, 3 делеції та 20 SNP для промоторного регіону TaWRKY2-D1, з яких 3 SNP потенційно впливають на регуляторні елементи експресії. Виявлено функціональну залежність зміни рівня експресії TaWRKY2 генів від водного режиму вирощування рослин. Два посухочутливі сорти Поліська 90 і Наталка показали швидке і сильне підвищення експресії TaWRKY2 генів у прапорцевому листку – у 5,0 та 4,1 разів відповідно. Серед посухотолерантних сортів лише сорт Одеська 267 показав підвищену експресію TaWRKY2 генів у 1,9 разів, а у колосі серед посухотолерантних сортів лише сорт Подолянка виявив ріст експресії у 1,9 разів. Виявлено та охарактеризовано 36 SNP, 3 інсерції та 1 делецію в нуклеотидній послідовності гомологічних генів біогенезу продихів пшениці EPF1, EPF2 та MUTE шести контрастних сортів. Проте, лише 15 відмінностей спричиняють зміни в поліпептидному ланцюзі. Досліджено, що гени EPF1, EPF2 та MUTE експресуються на високому рівні лише у молодих листках, які формуються. Розроблено біотехнологічний підхід оцінки пшениці на основі модифікованого методу ПЛР за використанням 9 розроблених відтворюваних систем ДНК-маркерів до генів посухо-опосередкованого транскрипційного фактору TaWRKY2-A1 (PA1), TaWRKY2-B1 (PB1, PB2 та PB3) та TaWRKY2-D1 (PD1, PD2, PD3, PD4 та PD5) та 7 систем до генів біогенезу продихів EPF1-A1 (E1A1), EPF1-B1 (E1B1 та E1B2), EPF1-D1 (E1D1 та E1D2), EPF2-A1 (E2A1) та MUTE-D1 (MD1). Для кожної із систем було підібрано раціональні хімічні умови, температурні та часові режими ПЛР для отримання максимальної кількості бажаних продуктів. Показано на вибірці сортів, диких пшениць та гібридів, що розроблений підхід результативно застосовувати для генотипування, підбору донорів зародкової плазми для схрещувань, дискримінації генетичного матеріалу, що має походження з субгеному D пшениці. Розроблено біотехнологічний підхід оцінки протеомного складу зерна пшениці на основі одноступінчастої екстракції білків і взаємодоповнюючих 2DE-LC/MS та GF-LC/MS, що в комплексі продукували на 20,4% більше білкових ідентифікацій ніж застосування 2DE-LC/MS. Раціоналізоване ферментативне розщеплення диференційно-експресованих білків трьома ферментами при 2DE-LC/MS підході, що дозволило збільшити кількість ідентифікацій з 57,6% до 74,2%. Показано, що більшість диференційно-експресованих білків зерна належать до групи метаболічних протеїнів – 27 білків, 44%; далі гліадини – 20 білків, 33%; а найменше глютенінів – 14 білків, 23%. Найбільше алергенних/токсичних епітопів продемонстрували глютеніни (14 білків, 48%) і гліадини (13 білків, 45%) у порівнянні з неглютеновою групою (2 білки, 7%). Найвищий коефіцієнт накопичення алергенних/токсичних білків був у традиційному сорті Українка (48,7% виявлених білків), що пояснюється генетичною неоднорідністю. На противагу, сучасний сорт Сотниця характеризувався лише 4 з 39 алергенних/токсичних білків (10,3%) і вирізнявся як найбільш підходящий донор зародкової плазми для нових сортів харчового напрямку. Розроблено процесуальні схеми проведення оцінки пшениці за показниками якості білків зерна та адаптивності до посухи. Біотехнологічні підходи проведення оцінки пшениці за показниками якості та адаптивності передбачають одержання фрагментів ДНК та білкових ідентифікацій.^ULakhneko O.R. Development of biotechnological approaches for wheat evaluation in terms of quality and adaptability. Thesis for the degree of Doctor of Philosophy in the field of knowledge 16 Chemical and bioengineering in the specialty 162 Biotechnology and bioengineering. - National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Kyiv, 2021. The development of biotechnological approaches for wheat assessment in terms of grain protein quality and adaptability to water scarcity is a promising task of modern biotechnology in the current realities of climate change and the growing issues of reducing allergenicity/toxicity of wheat. The purpose of the work is to develop biotechnological approaches for wheat assesment in terms of grain storage protein quality and polymorphism of genes of drought adaptability. The object of research is biotechnological approaches for wheat assessment in terms of grain storage protein quality and plants drought adaptability.The subject of research is the rational parameters of biotechnological approaches of wheat assessment in terms of grain storage protein quality and drought adaptability.It was established that under the conditions of soil drought the varieties of winter wheat Astarta, Odeska 267 and Podolianka were tolerant. It was found that grain productivity under the action of soil drought depends on the regulation of the aperture of the stomata on the abaxial side of the leaf.It was found that the nucleotide sequences of homologous TaWRKY2 genes from six contrasting wheat varieties are characterized by different levels of polymorphism: 7 SNP for TaWRKY2-A1, 12 SNP and 1 insertion for TaWRKY2-B1, 1 deletion for TaWRKY2-D1 of which 11 polypeptides; and 3 insertions, 3 deletions, and 20 SNPs for the TaWRKY2-D1 promoter region, of which 3 SNPs potentially affect regulatory elements of expression. The functional dependence of the change in the level of expression of TaWRKY2 genes on the water regime of plant cultivation was revealed. Two drought-resistant varieties Poliska 90 and Natalka showed a rapid and strong increase in the expression of TaWRKY2 genes during the simulation of drought conditions in the flag leaf. Among drought-resistant varieties, only the Odeska 267 variety showed increased expression of TaWRKY2 genes and only the variety Podolianka showed an increase in relative expression in the ear among drought-resistant varieties.36 SNPs, 3 insertions and 1 deletion in the sequences of wheat stomatal biogenesis genes EPF1, EPF2 and MUTE from three subgenomes of six contrasting varieties were characterized. However, only 15 polymorphisms cause changes in the polypeptide chain. It has been studied that the genes EPF1, EPF2 and MUTE are expressed at a high level only in the young leaves.The biotechnological approach for wheat evaluation based on a modified PCR method using 9 reproducible primer systems for TaWRKY2-A1 (PA1), TaWRKY2-B1 (PB1, PB2 and PB3) and TaWRKY2-D1 (PD1, PD2, PD5, PD4) and 7 systems to EPF1-A1 (E1A1), EPF1-B1 (E1B1 and E1B2), EPF1-D1 (E1D1 and E1D2), EPF2-A1 (E2A1) and MUTE-D1 (MD1). For each of the systems, rational chemical conditions, temperature and PCR modes for enzymatic replication were selected in order to obtain products in the form of amplified DNA. It is shown for the samples of varieties, wild wheat and hybrids that the developed technology can be effectively used for genotyping of varieties, for phylogenetic studies of wheat, characteristics of germplasm donors for crossings, discrimination of genetic material derived from wheat subgenome D. The biotechnological approach for estimatimation the proteomic composition of wheat grain based on single-stage protein extraction and complementary 2DE-LC/MS and GF-LC/MS was developed, which in the complex produced 20.4% more protein identifications than the use of 2DE-LC/MS. Rationalized enzymatic cleavage of differentially expressed proteins by three enzymes in the 2DE-LC/MS approach increased the number of identifications from 57.6% to 74.2%. The majority of differentially expressed grain proteins belong to the group of metabolic proteins – 27, 44%; then gliadins - 20 proteins, 33%; and the least glutenins – 14 proteins, 23%. In contrast, among allergenic/toxic proteins, glutenins with 14 proteins showed the greatest diversity, 48%; gliadins included 13 proteins, 45%; and the non-gluten group consisted of only two proteins, 7%. The highest coefficient of accumulation of allergenic/toxic proteins in Ukrainka (48.7% of detected proteins) was revealed, which is explained by genetic heterogeneity. Sotnytsia was characterized by 4 of 39 allergenic/toxic proteins (10.3%). The procedural schemes for wheat assessment of grain protein quality and drought adaptability have been developed. Biotechnological approaches for wheat assesment in terms of quality and adaptability involve obtaining DNA fragments and protein identifications.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Попович Д. Р. 
Узагальнення контракцiй Iньоню–Вiгнера i лiївськи ортогональнi оператори / Д. Р. Попович. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вивчено властивості контракцій скінченновимірних дійсних і комплексних алгебр Лі, спеціальні типи реалізації контракцій, як-то контракції Салетана, контракції з необмеженими матрицями, узагальнені контракції Іньоню–Вігнера, а також ліївськи ортогональні оператори на таких алгебрах. Зокрема, описано поведінку прапорів підалгебр, ідеалів та підпросторів при контракціях алгебр Лі, що дає нові критерії неіснування контракцій. Для кожної розмірності не менше п'яти побудовано приклад контракції, реалізовної лише матричнозначними функціями з елементами, необмеженими при граничному значенні аргументу. Знайдено канонічну форму матриць і введено поняття сигнатури для контракцій Салетана. Запропоновано алгоритм побудови узагальнених контракцій Іньоню–Вігнера або доведення їх неіснування для фіксованої пари алгебр Лі. За його допомогою оптимізовано відомий опис узагальнених контракцій Іньоню–Вігнера три- та чотиривимірних дійсних і комплексних алгебр Лі. Показано неуніверсальність таких контракцій у розмірності чотири. Доведено, що будь-яка діагональна контракція еквівалентна узагальненій контракції Іньоню–Вігнера з цілими степенями параметра контракції. Введено поняття еквівалентності ліївськи ортогональних операторів на алгебрах Лі. Описано алгебри, що допускають ліївськи ортогональні оператори, спектр яких не містить 1 і −1. Знайдено зображення для ліївськи ортогональних автоморфізмів. Вичерпно описано ліївськи ортогональні оператори на метричних алгебрах Лі. Для низки класів алгебр Лі відповідні множини ліївськи ортогональних операторів обчислено прямим методом.^UIn the thesis, the main attention is paid to problems related to contractions between finite-dimensional real and complex Lie algebras, special kinds of contractions such as Saletan contractions, contractions with necessarily unbounded matrices and generalized Inönü–Wigner contractions. Also studied are Lie-orthogonal operators on such algebras. We describe the behavior of subalgebra and subspace flags of Lie algebras under contractions, which gives new criteria for non-existence of contractions. For each dimension not less than five, we construct a contraction between solvable Lie algebras that can be realized only with matrices whose Euclidean norms approach infinity at the limit value of the contraction parameter. We find the canonical form for Saletan (linear) contractions and introduce the notion of signature of a Saletan contraction. An algorithm of finding generalized IW-contractions or proving their nonexistence for a pair of Lie algebras is suggested. Using this algorithm, we optimize the known description of the generalized IW-contractions of three- and four-dimensional real and complex Lie algebras. We demonstrate that generalized IW-contractions are not universal in the dimension four. Any diagonal contraction (e.g., a generalized Inönü–Wigner contraction) is proved to be equivalent to a generalized Inönü–Wigner contraction with integer parameter powers. We introduce the equivalence relation of Lie-orthogonal operators on Lie algebras. It is proved that the center, the radical and the components of the ascending central series are invariant with respect to any Lie-orthogonal operator. Lie algebras that admit Lie-orthogonal operators whose all eigenvalues differ from 1 and –1 are described. We obtain a representation for Lie-orthogonal automorphisms. Lie-orthogonal operators on metric Lie algebras are completely described. The sets of Lie-orthogonal operators of some classes of Lie algebras are directly computed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Андрущенко С. В. 
Правовий режим морського порту / С. В. Андрущенко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація є першим комплексним науковим дослідженням, присвяченим створенню на основі міжнародних стандартів та кращих світових і європейських практик портової діяльності нової науково обґрунтованої концепції правового режиму морського порту, формулюванню висновків та пропозицій, спрямованих на вдосконалення системи правового та організаційного забезпечення публічного адміністрування портової діяльності в Україні. У дисертації вперше: на підставі теоретичних розробок, законодавства та міжнародних угод охарактеризовано наукову концепцію адміністративно-правових режимів у морському законодавстві; визначено місце режиму морського порту в системі адміністративно-правових режимів; систематизовано наукові погляди, досвід національного і міжнародного нормотворення у формуванні, визначенні та публічному адмініструванні правових режимів морських портів; виокремлено та класифіковано методи і форми публічного адміністрування правового режиму морського порту. Крім того вперше сформульовано цілісну концепцію загального (комплексного) режиму морського порту, визначено його складники та функції; проаналізовано сучасний правовий режим іноземних суден та суден під українським прапором у морських портах України; охарактеризовано механізм, суб'єктів та особливості публічного адміністрування правового режиму морського порту України. Аналіз практики держав, теоретичних розробок та роботи міжнародних інституцій щодо вироблення загальноприйнятних правових норм у сфері встановлення режимів морських портів, засвідчив проходження декількох етапів: первісний, кодифікаційний, етап вироблення міжнародних норм про режим морських портів. На підставі опрацювання нормативно-правового регулювання режиму морського порту доведено, що систему сучасного міжнародного та національно-правового забезпечення режиму морського порту складає блок міжнародних угод, національного законодавства, актів локального регулювання.Зазначено, що режим акваторії (вод) морського порту встановлюється нормами національного законодавства прибережної держави через її належність до внутрішніх вод та є складовою загального (комплексного) режиму морського порту. Режим суходільної території морського порту України є складником правового режиму морського порту, характеризується відкриттям у ньому пунктів пропуску через державний кордон України та дією відповідного режиму.На підставі опрацювання динаміки розвитку інституційної системи забезпечення дотримання режиму морського порту до системи органів публічного адміністрування правового режиму морських портів України віднесено як національні, так і міжнародні керуючі інституції. Виокремлено міжнародний (глобальний, регіональний) та національний рівні публічного адміністрування правового режиму морських портів України. Запропоновано додання до раніше розроблених принципів здійснення юрисдикції прибережної держави та держави порту принципу збереження балансу прав держави порту та держави прапору судна із забезпеченням розумності, належної адаптації, пристосовності до повсякденного застосування та ненав'язливості застосовних формальностей із метою їх сумлінного дотримання та виконання. Доведено, що режим для суден у морських портах України є складником загального (комплексного) режиму морського порту. Він поєднує декілька видів режимів, що діють одночасно стосовно судна і завдяки такій дії забезпечують необхідний порядок у морському порту. До їх кола належать: санітарний, прикордонний, митний режими, режим сплати портових зборів тарифів, безпековий режим, що поєднує режими лоцманського та криголамного проведення, процедури Port State Control, регулювання руху суден та режим забезпечення безпеки суден від терористичних загроз відповідно до ISPS Code. У роботі також запропоновано внесення змін до Закону України «Про морські порти України» щодо визначення порядку відкриття/закриття морських портів для іноземного судноплавства; розроблення законодавства про штучні території в межах морських портів України як специфічних за правовим статусом і правовим режимом, а також порядку їх віднесення до категорії постійних портових споруд; напрями вдосконалення програмних документів довгострокового планування розвитку морської галузі України та поточного галузевого законодавства.^UThe thesis is the first complex scientific research dedicated to the creation of a new scientifically grounded concept of the legal regime of a seaport on the basis of the international standards and the best world and European practices of port activity, formulating the conclusions and the proposals aimed at improving the system of legal and organizational support of public administration of port activities in Ukraine. This is the first time in the thesis: the scientific concept of administratively-legal regimes in maritime legislation has been described on the basis of the theoretical developments, the legislation and the international agreements; the place of the seaport regime has been determined in the system of the administratively-legal regimes; the scientific views, the experience of national and international rule-making have been systematized in the formation, determination and public administration of legal regimes of seaports; methods and forms of public administration of the legal regime of a seaport have been singled out and classified. In addition, it is the first time an integral concept has been formulated of the general (complex) regime of a seaport, its components and functions have been defined; the current legal regime has been analyzed of foreign vessels and vessels under the Ukrainian flag in the seaports of Ukraine; the mechanism, the subjects and the peculiarities of public administration of the legal regime of the seaport of Ukraine have been characterized. The analysis of the practice of states, the theoretical developments and the work of the international institutions on the development of generally accepted legal norms in the sphere of establishing the regimes of seaports, certified the passing of several stages: the initial stage, codification stage, the stage of development of international norms on the regime of seaports. Based on the processing of the normatively-legal regulation of the seaport regime, it is proved that the system of modern international and national legal support of the seaport regime forms a block of the international agreements, the national legislation, the acts of local regulation. It has been noted that the regime of the area of water of a seaport is established by the norms of the national legislation of the coastal state due to its belonging to the internal waters and is a component of the general (complex) regime of a seaport. The regime of the land territory of the seaport of Ukraine is a component of the legal regime of a seaport, characterized by the opening of checkpoints across the state border of Ukraine and the action of the relevant regime. Based on the processing of the dynamics of the development of the institutional system of ensuring compliance with the seaport regime, both national and international governing institutions are included in the system of public administration of the legal regime of the seaports of Ukraine. International (global, regional) and national levels of public administration of the legal regime of the seaports of Ukraine have been highlighted. It has been proposed to add to the previously developed principles of the execution of jurisdiction of a coastal state and a port state the principle of preserving the balance of the rights of a port state and a state flag of a ship with the provision of reasonableness, proper adaptation, adaptability to everyday use and unobtrusiveness of applicable formalities for the purpose of their conscientious observance and execution. It has been proved that the regime for vessels in the seaports of Ukraine is a component of the general (complex) regime of a seaport. It combines several types of regimes, operating simultaneously with a vessel and through this action ensures the necessary order in a seaport. It is lain to their sphere within: sanitary, border, customs regimes, regime of payment of port fees, security regime, combining the regimes of pilot and icebreaker carrying, Port State Control procedures, regulation of vessel movement and the regime of ensuring the safety of vessels from terrorist threats in accordance with ISPS Code.In the work it is also proposed the amendments to the Law of Ukraine “On Seaports of Ukraine” on determining the procedure for opening/closing seaports for foreign shipping; development of legislation on artificial territories within the seaports of Ukraine as specific in legal status and legal regime, as well as the procedure for their classification into the category of permanent port facilities; directions of improvement of the program documents of long-term planning of the development of maritime industry of Ukraine and the current branch legislation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Макар О. О. 
Фізіологічні основи продуктивності і якості зерна ярої пшениці: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / О. О. Макар. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню фізіологічних основ формування якісного зерна 24 генотипів ярої пшениці (Triticum aestivum L., T. durum Desf., T. turgidum subsp. dicoccum) української селекції, з акцентом на вміст Fe, Zn, Cu та ідентифікування бактерій-ендофітів пшениці і вивчення їх потенційного зв’язку з врожайністю та якістю зерна. Пшениця є однією з найбільш культивованих культур в Україні та у світі загалом. Найближчими роками необхідно підвищити якість зерна пшениці та її виробництво у достатній кількості для населення, яке до 2100 року збільшиться на 36 %. “Прихований голод”, спричинений нестачею вітамінів і мікроелементів є актуальною проблемою харчування і здоров’я для 2 млрд. людей у світі, це найпоширеніша форма недоїдання. Вивчення складних фізіологічних механізмів поглинання і підтримки необхідної концентрації мікроелементів в рослинних тканинах, пошук і дослідження сортів пшениці з підвищеною здатністю до їх накопичення в зерні – необхідна передумова для розробки ефективних способів біофортифікації, екологічно безпечних технологій, які би доповнювали фенотипову пластичність і адаптаційну здатність рослин. Бактеріальні ендофіти можуть служити інструментами для розробки нових стратегій біофортифікації та продовольчої безпеки. Проведено аналіз основних фізико-хімічних властивостей ґрунтів двох різних за біодоступністю мікроелементів дослідних ділянок: Дмитрів (50°13'26.6"N 24°36'50.5"E) та Д. Лужок (49°27'17.5"N 23°23'02.6"E). В умовах польового експерименту враховано посухостійкість досліджуваних сортів пшениці. Підтверджено відмінності в реакції на посуху серед сортів пшениці м’якої і твердої. Середня врожайність пшениці у 2017 р. на ділянці Дмитрів була на 67 % вищою ніж на ділянці Д. Лужок. У 2018 р. на ділянці Дмитрів отримано вищу врожайність зерна на 53 %. Встановлено вищі показники врожайності для м’яких сортів пшениці. Загальний вміст білка в зерні пшениці становив від 8,65 до 17,21 %. Вищий вміст білків в зерні спостерігали на дерново-буроземних суглинкових ґрунтах ділянки Д. Лужок. Сорти з високою здатністю до накопичення білків в зерні за різних умов мінерального живлення: Етюд, Колективна 3, Династія, Ізольда та Голіковська. В результаті аналізу врожайності та структури врожаю, припущено, що сорти Дубравка, Оксамит миронівський, Чадо та Династія, є стійкішими до факторів навколишнього середовища, із властивою їм вищою адаптаційною пластичністю до умов вирощування, за умов різного забезпечення мінеральними елементами. Підтверджено залежність концентрації Fe, Zn та Cu в органах пшениці від вмісту їх доступних форм в ґрунті. Досліджено здатність сортів до акумулювання Fe, Zn та Cu в прапорцевих листках та колосах з подальшим їх завантаженням в зерно. Встановлено кореляції між концентраціями мікроелементів. З’ясовано, що вища врожайність властива для сортів за умов вирощування на чорноземах карбонатних порід з високим вмістом органічної речовини ґрунту та низькою біодоступністю Fe, Cu та Zn, проте, якість зерна в цих умовах нижча: вміст мікроелементів та білків за таких умов був низьким. В роботі вперше ідентифіковано бактеріальні ендофіти зерна та з отриманих in vitro вегетативних органів проростків пшениці ярої сортів Оксамит миронівський, Струна миронівська, Дубравка та Голіковська. З зерна пшениці ярої ізольовано, культивовано та ідентифіковано 20 штамів бактерій ендофітів, які представляли роди Staphylococcus, Pantoea, Sphingobium, Bacillus, Kosakonia, Micrococcus, Kocuria та Corynebacterium. Визначені нуклеотидні послідовності бактеріальних ендофітів внесено в базу GenBank під немерами MT302194 – MT302204, MT312840 та ОР445710 – ОР445717. Культивовані штами продемонстрували здатність синтезувати та виділяти в культуральне середовище ауксин-подібні сполуки (IRCs макс.: 16,57 мкг/мл). В результаті метагеномного аналізу тканин коренів та листків проростків пшениці, отриманих в стерильній культурі in vitro, ідентифіковано 14 родів бактерій. Вперше виділено та ідентифіковано бактеріальні ендофіти зерна і тканин листків та коренів T. turgidum subsp. dicoccum. Отримані результати дають нові знання про взаємозв’язки між ендофітними бактеріями зерна, концентраціями Fe, Cu та Zn в зерні та врожайністю пшениці ярих сортів у польових умовах за обмеженої біодоступністю цих елементів. Детальний аналіз складу та функцій ендофітного мікробіому пшениці ярої може сприяти розробці нової групи біопрепаратів – фітопробіотиків.^UThe dissertation is focused on the study of the physiological bases of the formation of the quality grain of 24 genotypes of spring wheat (Triticum aestivum L., T. durum Desf., T. turgidum subsp. dicoccum) of Ukrainian selection, with an emphasis on the content of Fe, Zn, Cu and the identification of wheat endophyte bacteria and the study of their relationship with grain yield and quality. Wheat is one of the most cultivated crops in Ukraine and the world. In the coming years, it is necessary to improve the quality of wheat grain and its production in sufficient quantity for the population, which will increase by 36 % by 2100. “Hidden hunger” caused by a lack of vitamins and microelements is an urgent problem of nutrition and health for 2 billion people worldwide. It is the most common form of malnutrition. The study of complex physiological mechanisms of absorption and maintenance of the necessary concentration of trace elements in plant tissues, the search and research of wheat varieties with the increased ability to accumulate them in the grain is an essential prerequisite for the development of effective methods of biofortification, environmentally safe technologies that would complement the phenotypic plasticity and adaptability of plants. Bacterial endophytes can serve as tools for developing new strategies for biofortification and food security. An analysis of the main physicochemical properties of the soils of two experimental plots with different bioavailability of microelements: Dmytriv area (50°13'26.6"N 24°36'50.5" E) and D. Luzhok (49°27'17.5"N 23°23'02.6" E). The drought tolerance of the studied wheat varieties was taken in the field experiment. Differences in response to drought among soft and hard wheat varieties were confirmed. The average yield of wheat in 2017 on the Dmytriv plot was 67 % higher than on the D. Luzhok plot. In 2018, a 53 % higher grain yield was obtained at the Dmytriv site. In addition, higher grain yields were established for soft wheat varieties. The total protein content in wheat grain ranged from 8.65 to 17.21 %. The higher content of proteins in grain was observed on the D. Luzhok plot. Varieties with an increased ability to accumulate proteins in grain under different conditions of mineral nutrition: Etiud, Kolektyvna 3, Dynastiia, Izol’da, and Holikovs’ka. As a result of the analysis of the yield and structure of the crop, it was assumed that the varieties Dubravka, Oksamyt myronivs’kyi, Chado, Dynastiia, are more resistant to environmental factors, with their inherent higher adaptive plasticity to conditions cultivation, under the conditions of a different provision of mineral elements. The dependence of the concentration of Fe, Zn, and Cu in wheat organs on the content of their available forms in the soil was confirmed. The ability of varieties to accumulate Fe, Zn, and Cu in flag leaves and spikes with their subsequent loading into grain was investigated. Correlations between concentrations of microelements were established. It was found that the higher yield is characteristic of the varieties under the conditions of cultivation on chernozems of carbonate rocks with a high content of soil organic matter and low bioavailability of Fe, Cu, and Zn. Bacterial endophytes of grain and vegetative organs of spring wheat seedlings obtained in vitro were identified for the first time in the work. Their ability to accumulate Fe, Zn, and Cu differed due to their low bioavailability. From spring wheat grain, 20 endophytic bacteria strains were isolated, cultivated, and identified, representing the genera Staphylococcus, Pantoea, Sphingobium, Bacillus, Kosakonia, Micrococcus, Kocuria, and Corynebacterium. The determined nucleotide sequences of bacterial endophytes are included in the GenBank database under the names MT302194 – MT302204, MT312840, and ОР445710 – ОР445717. Cultivated strains demonstrated the ability to synthesize and secrete auxin-like compounds into the culture medium (IRCs max.: 16.57 µg·mL−1). As a result of the metagenomic analysis of the tissues of roots and leaves of wheat seedlings obtained in sterile in vitro culture, 14 genera of bacteria were identified. It has been proven that sterile embryos became the starting point of formation of the endophytic microbiome of wheat seedlings grown in sterile conditions in vitro. Bacterial endophytes of grain and tissues of leaves and roots of T. turgidum subsp. dicoccum was isolated and identified for the first time. The presented results provide novel insights into the relationships between the grainendophytic bacteria, the Fe, Cu, and Zn concentrations, and the yield in the spring wheat varieties grown with limited bio-availability of these microelements in the field. A detailed analysis of the composition and functions of the endophytic microbiome of spring wheat can contribute to developing a new group of biological preparations – phytoprobiotics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського