Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (608)Книжкові видання та компакт-диски (83)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОСЕЛЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 72
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Спіцина Л.А. 
Археологічні культури пізнього енеоліту - ранньої бронзи Дніпро-Донського межиріччя (за матеріалами поселень): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / Л.А. Спіцина ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Наведено повну характеристику матеріального комплексу поселень Дніпро-Донського межиріччя. На підставі аналізу керамічного комплексу, який для цієї доби є майже єдиним культурним індикатором, а також поховальних пам'яток, у межах півдня Лісостепової та у Степовій смузі України виділено два синхронних явища: у Лівобережній Україні - пам'ятки Рєпінської культури, поширені на сході (до Поволжя); у Нижній Наддніпрянщині та на заході (до Південного Бугу) в той час побутували носії Рогачицької культури, що полишили середній шар Михайлівського поселення, поселення Нижній Рогачик та інші пам'ятки, названі згідно з існуючим поняттям "рогачицький тип пам'яток" (О.Г.Шапошникова, В.М.Даниленко) та через наявність Нижньомихайлівської археологічної культури. Ці масиви різнилися матеріальним комплексом, поховальним обрядом та генезою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237Укр)260.1
Шифр НБУВ: РА320675 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Кіба М.П. 
Архітектурно-художні характеристики римсько-католицьких храмів на південній та східній Україні (кінець XVIII - початок XX століття): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / М.П. Кіба ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено розвиток церкового будівництва у кінці XVIII - на початку XX ст. у контексті історичної традиції українського римсько-католицького зодчества. Установлено, що в архітектурі римсько-католицьких церков регіону були втілені традиційні структурно-морфологічні, стильові й композиційні рішення, а також нові форми, що відповідали напрямкам європейського культового зодчества кінця XVIII - на початку XX ст. Відзначено, що засади формоутворення храмів збагачені культурою полінаціональних (у містах) і мононаціональних (у колоніальних поселеннях) релігійних спільнот, що дало змогу виявити національну специфіку зодчества. Внаслідок незадовільного стану та руйнування церков запропоновано напрямки поновлення збережених храмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР)5 + Щ113(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА332829

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Саєнко Л.І. 
Видавнича діяльність української діаспори в Австралії (1948 - 2008 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.03 / Л.І. Саєнко ; НАН України; Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Комплексно проаналізовано видавничу діяльність української діаспори в Австралії з використанням раніше недоступного документального матеріалу. Визначено основні чинники, що впливали на розвиток видавничої справи осередків українського поселення в Австралії. Проведено бібліографічну реконструкцію і систематизовано основні складові книговидавництва. Розкрито його зв'язок з національною культурою, просвітницькою діяльністю. Узагальнено досвід видавничої діяльності та виявлено провідні напрями тематико-типологічного аналізу діяльності осередків. Вивчено діяльність українських громадських організацій в галузі розвитку книговидавничої справи. Виявлено внесок науковців, громадсько-політичних і культурно-освітніх діячів у розвиток книговидання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(8АВС=9УКР)6-7 + Ч617.3(8АВС=9УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА367586

Рубрики:

      
4.

Цубенко В.Л. 
Військові поселення кавалерії на території України. 1817 - 1867 рр. (формування, соціально-економічний розвиток, побут): автореф. дис. ... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Цубенко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2010. — 30 с. — укp.

Розглянуто суспільні умови виникнення та процес формування військових поселень кавалерії на території України, територію, динаміку чисельності населення, соціальний, етнічний та конфесійний склад. Визначено їх місце у війську Російської імперії, правове становище поселенців, їх адміністративний устрій, розглянуто систему внутрішньої служби та участь у бойових діях. Проаналізовано характер господарства й економічних відносин, соціальне напруження і збройні заворушення в їх середовищі. Висвітлено систему освіти, церковну організацію, побут, заходи з охорони здоров'я. Охарактеризовано загальні тенденції та особливості їх існування на території України, а також суспільні умови й обставини, що призвели спочатку до реорганізації військових поселень кавалерії у 1857 р. у Південні поселення, а потім і до їх скасування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-542
Шифр НБУВ: РА370688 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Луговий Б.В. 
Військові поселення на Правобережній Україні (1836 - 1866): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.В. Луговий ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито передумови та процес створення військових поселень у Київській та Подільській губерніях, описано систему їх управління, проаналізовано стан і засади господарського розвитку, освіти, охорони здоров'я, релігійного життя. Досліджено основні етапи ліквідації військових поселень у даних регіонах. З'ясовано, що створені російським урядом на базі конфіскованих маєтків учасників польського повстання 1830 - 1831 рр. військові поселення відігравали особливу роль у політиці інкорпорації Правобережної України. Виявлено, що дані формування були механізмом русифікації українського населення, засобом вирішення релігійного питання з силової позиції на користь офіційного православ'я та поширення російського законодавства в краї. Встановлено, що поселяни змушені були працювати на утримання армії, численного адміністративного апарату, погашення боргів колишніх власників маєтків і поповнення коштів інвалідного фонду. Зроблено висновок про низьке економічне забезпечення та малу ефективність господарської системи військових поселень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)471-542 +
Шифр НБУВ: РА362445

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Дибчук Л.В. 
Внесок української діаспори Канади та країн Латинської Америки в розвиток економіки і культури незалежної України (1991 - 2005 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Дибчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії проведено комплексне дослідження розвитку взаємовідносин української діаспори Канади та країн Латинської Америки з історичною батьківщиною за роки становлення України як незалежної держави. Розкрито сутність феномену "українська діаспора". Показано внесок українців Канади та країн Латинської Америки у розвиток економіки, науки, освіти та культури України та країн поселення. Доведено об'єктивну необхідність об'єднання зусиль діаспори та уряду України у процесі формування незалежної держави та її входження до світового співтовариства. Визначено історичну місію української еміграції у відродженні України як суверенної держави. Розглянуто шляхи надходження допомоги від закордонних українців. З'ясовано причини слабкого інвестування економіки України. Висвітлено співпрацю науковців канадської та латиноамериканської української діаспори з вітчизняними ученими у сфері сучасної українознавчої науки. Досліджено спадщину діячів української діаспори Канади та країн Латинської Америки у галузі літератури та мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7=9УКР)6-6 + Т3(4УКР)64 +
Шифр НБУВ: РА345516

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Совінська Н.В. 
Внесок української діаспори країн Західної Європи в розвиток економіки та культури незалежної України (1991 - 2001 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.В. Совінська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто взаємовідносини української діаспори Європи з історичною батьківщиною за десять років становлення її як незалежної держави. Визначено історичні, соціально-економічні умови її формування та функціонування. Встановлено внесок українців Європи у розвиток економіки, науки, освіти, культури та мистецтва незалежної України та країн поселення. Доведено доцільність об'єднання зусиль діаспори, уряду та Президента України для розбудови держави та входження її до Європейського Союзу. Висвітлено історичну місію української еміграції у відродженні України як суверенної держави. Наведено шляхи надходження допомоги від закордонних українців. Проаналізовано наслідки слабкого інвестування економіки України. Розглянуто процес повернення в Україну історико-культурних цінностей з країн Західної Європи та визначено місця їх знаходження у нашій державі. Наведено якісну та кількісну структуру даних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)64-6 + Т3(4УКР)64 +
Шифр НБУВ: РА321889

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Соловйова О.В. 
Вплив гідротехнічних споруд на процеси самоочищення в прибережній зоні Чорного моря: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.В. Соловйова ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2008. — 22 с. — укp.

Досліджено участь мітілід, до живуть на поверхні гідротехнічних споруд у процесах самоочищення у прибережній зоні моря. Розглянуто можливість і показано ефективність використання гідротехнічних споруд як елемента гідробіологічного очищення прибережних вод. Основу таких таких систем становлять молюски-фільтратори - мідії та мітілястери, які утворюють масові поселення на гідротехнічних спорудах. Вивчено розмірний склад і чисельність мідій і мітілястерів на гідротехнічних спорудах різної конструкції, що функціонують в акваторії Севастополя. Оцінено фільтраційну роботу, здійснювану мітілідами даних поселень. За результатами обстеження молів виявлено, що на їх поверхні формується замулення, яке не відзначалося раніше. Товщина мулу коливалася у межах від 1 мм до 7 мм на поверхні споруди до декількох десятків сантиметрів у їх основи. Оцінено потоки нафтових вуглеводнів, які формуються мітілідами, що живуть на досліджених гідротехнічних спорудах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.56(922.8) +
Шифр НБУВ: РА360099

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Кіцак В.М. 
Депортація українців з Польщі в УРСР у 1944 - 1946 рр. та їх соціально-економічна адаптація: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Кіцак ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 21 с. — укp.

Розкрито геополітичні причини депортації українського населення з Польщі. Проаналізовано етапи депортації українців з Польщі, розкрито та деталізовано особливості, а також суб'єктивні й об'єктивні чинники, що мали вплив на процес депортації на кожному його етапі. Висвітлено процес розселення депортованих на території УРСР та пояснено причини їх міграції з місць початкового поселення. Охарактеризовано особливості початкового етапу соціально-економічної адаптації українців Польщі в УРСР. Розглянуто особливості забезпечення урядом матеріальних і духовних потреб депортованих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ=4УКР)623-49 + Т3(4УКР33)623-2 +
Шифр НБУВ: РА326127

Рубрики:

      
10.

Ажнюк Б.М. 
Еволюція української мови в діаспорі (етно- і соціолінгвістичні аспекти): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; 10.02.15 / Б.М. Ажнюк ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1999. — 38 с. — укp.

Досліджуються еволюційні процеси в етномовній свідомості емігрантів і їхніх нащадків у країнах поселення, проблеми мови й національної ідентичності, особливості мовної поведінки й мовної свідомості українців діаспори. Пропонуються кількісні і якісні оцінки дифузних явищ у двомовному середовищі. Вводиться в науковий обіг широкий масив соціолінгвістичного польового матеріалу, що представляє різні вікові групи та покоління діаспори. У контексті соціолінгвістичних еволюційних процесів подано різнобічний аналіз правописних тенденцій; пропонується новий погляд на використання цієї частини мовного досвіду діаспори у виробленні загальнонаціональних орфографічних норм, насамперед, при адаптації новітніх іншомовних запозичень, а також дається соціолінгвістичний прогноз розвитку мовної ситуації в українській діаспорі та подальших взаємин мовної практики українців зарубіжжя з нормами етнічного материка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672.12 + Ш100.735 + Ш100.3

Рубрики:

      
11.

Гоголь Т.В. 
Економічні аспекти розвитку соціальної інфраструктури села: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Т.В. Гоголь ; Луган. нац. аграр. ун-т. — Луганськ, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розглянуто теоретичні засади формування та функціонування соціальної інфраструктури на селі за умов аграрної реформи та у пореформенний період. Визначено методологічні підходи до системного дослідження тенденцій розвитку соціальної інфраструктури села та чинників, що впливають на її розвиток. Оцінено рівень забезпеченості сільських населених пунктів досліджуваного регіону складовими елементами соціальної інфраструктури села з позицій наявності та визначення забезпеченості відповідними об'єктами певних контингентів населення. Проаналізовано стан фінансування об'єктів соціальної інфраструктури села. Запропоновано економіко-математичну модель з оптимізації територіального розташування об'єктів шкільної мережі в сільських поселеннях на базі переходу від організації обслуговування в межах окремих поселень до створення систем, які охоплюють відносно великі території. Обгрунтовано основні напрями удосконалення благоустрою сільського житлового фонду з використанням показника тривалості нагромадження необхідних фінансових ресурсів. Наведено пропозиції щодо активізації процесів активного формування та ефективного функціонування соціальної інфраструктури на селі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320 +
Шифр НБУВ: РА325517

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Барна І.М. 
Етногеографічне дослідження регіону (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.М. Барна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного регіону. Визначено сутність поняття "територіальна етнічна спільність", встановлено її ієрархічні рівні. Виявлено головні тенденції у формуванні обласної етнічної спільності впродовж другої половини XX ст. та в сучасний період, визначено вплив соціально-економічних, історико-географічних, політичних і природних чинників на її структуру. Здійснено періодизацію розвитку етногорафічних процесів на території Тернопільщини. Проаналізовано етнічний склад населення на кожному етапі. Досліджено освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні уподобання у різні періоди. Виявлено територіальні особливості етнічної структури населення Тернопільської області, визначено її відмінності у міських і сільських поселеннях регіону. Встановлено залежність між етнічним складом населення та його освітнім рівнем і професійною структурою. З'ясовано вплив сучасного етнічного складу населення на соціальні процеси, передусім релігійну та електоральну ситуації, міграційну мобільність. Розроблено оригінальні картосхеми етнічного складу населення на різні історичні дати, що ілюструють динаміку етногеографічних процесів та тенденції їх зміни у майбутньому, відображають релігійну та електоральну ситуації в Тернопільській області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ТЕР)2 +
Шифр НБУВ: РА340088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Дараган М.М. 
Жаботинський етап раннього залізного віку Дніпровського правобережного Лісостепу (за матеріалами Жаботинського поселення): Автореф. дис. ... канд. іст. наук: 07.00.04 / М.М. Дараган ; Ін-т археол. НАН України. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Систематизовано та проаналізовано матеріали Жаботинського поселення. Вперше введено до наукового обігу докладні типолого-статистичні характеристики кераміки жаботинського етапу, що дозволило розглядати його як еталонну пам'ятку раннього залізного віку Східної Європи. Запропоновано структурну схему жаботинського етапу, яка відбиває хронологічний розподіл матеріалів і спрямованість культурних зв'язків. Виділено три горизонти на поселенні, ритм розвитку яких збігається з ритмом середньогальштатської культури Басарабь. Проведено кореляцію хронологічних систем передскіфських та ранньоскіфських горизонтів на рівні зіставлення центральноєвропейської, передньоазійської та східноазійської хронологічних систем. Запропоновано модель культурогенезу на розглянутій території наприкінці IX - VII ст. до н.е. та розглянуто особливості функціонування культурних утворень за умов перехідного періоду. Виявлено критерії інноваційності жаботинського культурного комплексу відносно чорноліського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)270.1 +
Шифр НБУВ: РА343547

Рубрики:

      
14.

Бровченко І.Ю. 
Заселення та господарське освоєння південно-східних степів України в другій половині XVII - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.Ю. Бровченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Висвітлено передумови та охарактеризовано основні етапи заселення краю у другій половині XVII - XVIII ст. Досліджено господарське освоєння розглянутих територій. Встановлено роль урядової та народної колонізації в процесі заселення Донеччини за досліджуваний період. З'ясовано форми реалізації виявлених типів колонізації краю. Проаналізовано формування складу населення регіону, визначено ступінь етнокультурної взаємодії між різними етносоціальними групами. Виявлено функціональну структурність та ієрархічність типів поселень та локальний варіант розселення на території Донеччини в другій половині XVII - XVIII ст. Досліджено основні напрямки розвитку крайового господарства та торгівлі. Висвітлено господарсько-побутовий уклад типового поселення (на прикладі історико-археологічної реконструкції Луганського містечка).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР55)46-2 +
Шифр НБУВ: РА330091

Рубрики:

      
15.

Атаманенко С.В. 
Імміграція в Канаду і США менонітів Півдня України в 70-ті роки ХIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.В. Атаманенко ; Дніпропетров. нац. ун-т. — Д., 2002. — 19 с. — укp.

Встановлено, що основною причиною еміграції менонітів, які мешкали на півдні України, до Канади та США у 1870-х рр. було запровадження урядом царської Росії обов'язкової військової служби. Досліджено різноманітні аспекти переселення - особливості господарського життя, збереження традицій та звичного способу життя менонітських громад. Зроблено висновок, що поселення менонітів у США відрізнялося від поселення в Канаді, бо цей процес відбувався без втручання федеральної влади, здійснювався на рівні приватної ініціативи менонітської громади та керівництва департаментів залізничних компаній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)52-273 + Э376.15-3
Шифр НБУВ: РА319048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Демура Ю.М. 
Іноземні колоністи в соціально-економічному розвитку Північного Приазов'я (друга половина XVIII - початок XX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.М. Демура ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено господарський розвиток іноземних колоній Північного Приазов'я протягом другої половини XVIII - початку XX ст. На основі введених до наукового обігу архівних матеріалів з фондів архівних установ України та Російської Федерації досліджено причини, особливості та наслідки міграційних процесів, що зумовили влаштування громад греків, німців, менонітів та євреїв в Північному Приазов'ї протягом останньої чверті XVIII XIX ст. Висвітлено господарський розвиток іноземних колоністів з урахуванням еволюційних змін і особливостей, визначено їх місце у розвитку регіону. Зроблено висновок, що розвиток іноземних колоній Північного Приазов'я відбувався в декілька періодів: поселення й адаптації, становлення та розвитку, післяреформеного розвитку за умов промислової революції. Визначено вплив іноземних купців та підприємців на формування та стан промисловості та торгівлі краю. Проаналізовано її головні напрями, загальні та специфічні принципи та тенденції розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5=9 А/Я)4/5 + Т3(4УКР5)4/5-2 +
Шифр НБУВ: РА360775

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Ізотов А.О. 
Історико-містобудівне формування Китаївського комплексу в контексті розвитку Києва Х - початку ХХІ століть: автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / А.О. Ізотов ; Нац. акад. образотворч. мистец. і архіт. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Китаївським комплексом визначено сукупність історичних, археологічних, спелеологічних, архітектурних і природних елементів, історично поєданих з межею урочища Китаїв, яке є адміністративно-територіальною одиницею сучасного Голосіївського району Києва. Даний комплекс, пройшовши всі етапи сталого формування, має особливості, притаманні історичному розвитку міста: від часів освоєння Київського Придніпров'я першими поселеннями до середини XX ст. За цього у комплексі наявний значний історико-культурний потенціал, який не знайшов гідного відображення та не був акумульований у грунтовне узагальнювальне дослідження. З'ясовано та досліджено історико-містобудівне формування Китаївського комплексу. Визначено етапи, умови, чинники й особливості цього процесу. Виявлено та досліджено його втрачені елементи. В результаті активної урбанізації південної київської околиці комплекс розташований у серединній зоні міста та перебуває під загрозою порушення його традиційного характеру середовища. Розроблено науково обгрунтовані рекомендації щодо регенерації історичного середовища комплексу, зокрема щодо відтворення його втрачених елементів та подальшого розвитку з використанням існуючого історико-культурного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-2К)922 + Т3(4УКР-2КИЇ)-9 +
Шифр НБУВ: РА358027

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Татаринов С.Й. 
Історія гірничої справи, металургії та металообробки доби бронзи Східної України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.Й. Татаринов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 23 с. — укp.

Проведено археологічне дослідження пам'яток доби бронзи Східної України. Виділено Бахмутські мідні копальні та розташовані поряд чітко датовані стоянки гірників-металургів зрубної культури. Вперше у Східній Європі досліджено різні типи мідеплавильних печей, виявлено й охарактеризовано гірничі та металообробні знаряддя праці, зливки, вироби з металу, ливарні форми. Встановлено існування у Донбасі у XV - XI ст. до н.е. центру металургії та металообробки. Встановлено господарський зв'язок мідних копалень з довготривалими спеціалізованими та звичайними поселеннями зрубної культурно-історичної спільноти на Сіверському Донці та у Подонні. Визначено клановий характер гірничої справи, металургії та металообробки. Виділено ареали розповсюдження металу Донецького гірничо-металургійного центру у Північному Приазов'ї та доведено існування мінової торгівлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5)26-24 + Т4(237УКР)26 +
Шифр НБУВ: РА346281

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Цубенко В.Л. 
Історія Новоросійського (Херсонського) військового поселення кавалерії. 1817 - 1857 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Цубенко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 17 с. — укp.

На підставі архівних джерел та аналізу історичної літератури висвітлено історичні умови виникнення поселення, його адміністративний та військовий устрій, соціально-економічні процеси, що відбувались у поселенні протягом усього періоду його існування. Запропоновано періодизацію процесу формування Новоросійського військового поселення кавалерії, проаналізовано динаміку чисельності його населення, майнове розшарування військових поселенців, розкрито причини соціальних конфліктів, їх характер і форми, визначено роль та значення поселення в заселенні й економічному освоєнні Південної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХЕР)47-2 +
Шифр НБУВ: РА327138

Рубрики:

      
20.

Ковалевський С.Б. 
Лісівничо-екологічна роль трав'яного покриву в культурах сосни звичайної Східного Полісся: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / С.Б. Ковалевський ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 33 с.: рис. — укp.

Виявлено інтенсивність поселення та розвитку трав'яних рослин у культурах сосни різного віку та складу за умов свіжих борів і суборів. Визначено вплив трав'яного покриву на ріст штучних насаджень сосни, вологість і фізико-хімічні властивості підстилки та грунту, мікроклімат, а також розповсюдження в них безхребетних. Вивчено транспіраційні витрати вологи різними видами трав і деревами сосни, вплив зімкнутості крон насаджень і розвитку трав'яного покриву на інтенсивність транспірації, фотосинтезу, дихання сосни, вміст пігментів у хвої. Вивчено особливості біохімічного взаємовпливу між деревними і трав'яними видами в штучних насадженнях. Досліджено розповсюдження коренів сосни та трав у культурах різного віку та різній зімкнутості крон, виявлено вплив трав'яного покриву на природне поновлення сосни за умов свіжого субору. Уперше встановлено сукцесійний розвиток трав'яних рослин за весь період вирощування насаджень - від їх створення до рубань головного користування та зрубах. Показано, що зростання трав'яних рослин у культурах впливає на продуктивність соснових насаджень і вихід ділових сортиментів, особливо за умов інтенсивного зрідження деревостанів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-4 + П342.535 +
Шифр НБУВ: РА325530

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського