Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (209)Книжкові видання та компакт-диски (11)
Пошуковий запит: (<.>K=НЕСТАБІЛЬНА$<.>+<.>K=СТЕНОКАРДІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Жуковський Я.З. 
Вплив ксенобіотиків на розвиток гострих форм ішемічної хвороби серця у осіб молодого і зрілого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Я.З. Жуковський ; Івано-франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 2004. — 22 с. — укp.

Досліджено вплив умов професійно-шкідливої праці та асоційованих з нею ксенобіотиків (КС) на розвиток гострих форм ішемічної хвороби серця (ІХС). Встановлено, що гострий інфаркт міокарда (ГІМ) і нестабільна стенокардія (НС) у осіб молодого та зрілого віку виникають переважно внаслідок поєднання чинників професійної шкідливості з іншими загальновідомими факторами ризику ІХС: тютюнопалінням, побутовим і соціальним стресом, гіпертонічною хворобою, спадковою схильністю та цукровим діабетом, зловживанням алкоголю. Виявлено, що ГІМ у осіб, які працюють за професійно-шкідливих умов, частіше протікає з атиповим, помірно вираженим больовим синдромом, супроводжується більш вираженою та тривалою гіперкоагуляцією та пригніченням системи фібринолізу. Встановлено, що чинники професійної шкідливості зумовлюють дисбаланс в імунній системі, який полягає в активації гуморальної ланки імунітету та надмірній продукції циркулюючих імунних комплексів, а також пригнічення Т-клітинного імунітету й активацію кілерного механізму. Експериментально доведено вплив нітрату свинцю на зміни імунокомпетентних клітин крові кісткового мозку, внаслідок яких виникає лізис значної кількості лімфоцитів, частина В-лімфоцитів трансформується у плазматичні клітини, Т-лімфоцити - у цитотоксичні, з'являються моноцити-макрофаги та незрілі форми тромбоцитів. З'ясовано, що під впливом нітрату свинцю у мікроциркуляторному руслі серця виникають реологічні розлади, відбувається порушення мікрогемодинаміки та ураження судинного ендотелію і кардіоміоцитів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 +
Шифр НБУВ: РА331749

Рубрики:

      
2.

Романенко К.К. 
Діафізарні переломи довгих кісток, що не зрослися (чинники ризику, діагностика, лікування): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / К.К. Романенко ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Проаналізовано можливі чинники ризику розвитку дисрегенерації кісткової тканини після переломів плечової та велигомілкової кісток з використанням методів непараметричної статистики. Встановлено, що статистично значущими є травма високої інтенсивності та оскольчастий характер перелому. На підставі результатів рентгенологічних, морфологічних та біохімічних досліджень зони дисрегенерації встановлено наявність серед дослідженої групи різних видів дисрегенерації: перелом, що уповільнено зростається; гіпертрофічний, оліготрофічний та гіпотрофічний види дисрегенації та дисрегенерація з дефектом кісткової тканини. За результатами біохімічних досліджень сироватки крові виявлено гіпертрофічний та гіпотрофічний види дисрегенрації. Показано, що нестабільна фіксація уламків та інфікування Staph, aureus за умов стабільної фіксації призводять до формування тканини неостеогенного характеру та пролонгації остеорепарації. З урахування відмінності потенціалу до зрощення за різних видів дисрегенерації розроблено диференційований підхід до лікування хворих з різними видами переломів, що не зрослися.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.280.88-4 + Р458.280.88-5
Шифр НБУВ: РА319689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Вережнікова Г.П. 
Клініко-функціональна характеристика хворих на ішемічну хворобу серця з ангіографічно незміненими вінцевими артеріями: своєрідність перебігу, внутрішньосерцева гемодинаміка та контрактильна активність міокарда: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Г.П. Вережнікова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 24 с. — укp.

Проведено комплексне обстеження 67-ми хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) з ангіографічно незміненими вінцевими артеріями (НВА), 83-х - з атеросклеротичним ураженням вінцевого русла та 32-х - умовно здорових осіб. Досліджено клінічний перебіг захворювання, функціональний стан міокарда за результатами навантажувального тестування, електрокардіографії, контрастної вентрикулографії (ВГ) лівого шлуночка (ЛШ). Здійснено порівняльний аналіз показників внутрішньосерцевої гемодинаміки та скоротливої функції міокарда у хворих на ІХС з ангіографічно НВА та у пацієнтів з різною кількістю уражених судин серця. Встановлено, що хворі на ІХС з ангіографічно НВА складають неоднорідну групу. Доведено, що можливий атиповий перебіг стенокардії (у 22,4 % хворих), стабільна стенокардія напруження (у 77,6 %), виникнення інфаркту міокарда (52,2 %), який у 82,6 % хворих є першим проявом захворювання, у 17,1 % - ускладнюється утворенням аневризми ЛШ. Виявлено, що у цілому у хворих з ангіографічно НВА та з ураженням однієї вінцевої судини найбільш інформативні та діагностично значимі показники гемодинамічної продуктивності, а також контрактильної здатності міокарда, за даними ВГ, достовірно не різняться.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 +
Шифр НБУВ: РА323566

Рубрики:

      
4.

Вайда М.Ф. 
Клінічний перебіг, зміни показників гемостазу, ліпідів крові, кардіогемодинаміки і стратифікація ризику ускладнень при гіпертонічній хворобі та ішемічній хворобі серця у мешканців гірської місцевості Закарпатської області: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / М.Ф. Вайда ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2009. — 26 с. — укp.

Обстежено 363 хворих, з яких 71 - на гіпертонічну хворобу (ГХ) і 192 хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) та ретроперспективного аналізу 399-ти історій хвороб. Проаналізовано, що контрольну групу склали 48 здорових чоловіків і жінок гірської та низинної місцевості. Виявлено гендерну відмінність щодо перебігу ГХ і ІХС. Зазначено, що серед обстежених хворих поширеність ГХ не залежить від місця проживання, хоча у працездатному віці превалювала у гірській популяції. Розглянуто, що з факторів ризику абдомінальне ожиріння (81,5 %) і цукровий діабет ІІ типу (13,0 %) переважають у низовинах, а ІХС (стенокардія напруження ІІІ-IV функціонального класу (ФК) домінує у мешканців гірської місцевості (59,3 %) відносно низин (15,6 %). Аналіз ліпідного профілю крові встановив вищим рівень загального ХС у хворих низинних районів, хоча ліпопротеїди низької щільності (ХСЛПНЩ) та ліпопротеїди дуже низької щільності (ХСЛПДНЩ) переважають у хворих гірських районів. Визначено, що за відсутності гендерних відмінностей показників плазмового гемостазу у хворих на ІХС і ГХ, мешканців гірських районів потенційно вища готовність крові до згортання урівноважується у 83,3 % хворих активним фібринолізом і протизгортувальною системою, в той час, як у хворих низинної місцевості відмічено депресію фібринолізу. Зазначено, що у жінок-горянок хворих на ГХ за умови порушення адапційних механізмів і формування легеневої гіпертензії (ЛГ) більш задіяним виявився правий шлуночок з встановленими діастолічними розладами, в той час як у чоловіків-горян переважало ремоделювання ЛШ. Встановлено, що у 71,8 % горянок, хворих на ГХ і наявної ЛГ відмічено добове зниження артеріального тиску (АТ) по типу "non-dipper", а у жінок без ЛГ - у 31,3 %. Зазначено, що у 88,2 % горян, хворих на ГХ і ЛГ домінуючою є нічна гіпертензія, в той час, як без ЛГ тип "night-peaker" відмічено лише у 29,6 %. Встановлено зростання найбільш атерогенних фракцій ХС, особливо у жінок-горянок. Доведено, що стратифікація модифікованих і немодифікованих факторів ризику хворих на ГХ, мешканців гірських районів Закарпатщини, дозволила виділити найбільш вагомі фактори ризику формування ЛГ і ІХС у чоловіків і жінок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-3 + Р410.11-3 + Р11(4УКР-4ЗАК)241.0 +
Шифр НБУВ: РА369045

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Пономарьова Г.В. 
Лабораторно-біохімічні методи ранньої діагностики гострого коронарного синдрому, як характеристика запалення при коронарному атеросклерозі: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.01.32 / Г.В. Пономарьова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено аспект характеристики стану запалення у хворих на гострий коронарний синдром (ГКС) без стійкого підйому сегмента ST на електрокардіограмі (ЕКГ) з використанням лабораторно-біохімічних методів дослідження. Вивчено клінічну інформативність маркерів запалення, вплив на них лікування. На підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження 284-х хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС), з'ясовано мінімальний ступінь прояву запалення за даними маркерів у пацієнтів зі стабільною стенокардією напруги та максимальний - у хворих на гострий інфаркт міокарда (ІМ) з підйомом сегмента ST на ЕКГ. Вірогідно нижчу інтенсивність запалень у порівнянні з хворими на гострий ІМ без підйому SN спостережено у пацієнтів з гострим ІМ без підйому ST. Установлено, що абсолютні величини показників маркерів запалення у пацієнтів з ГКС перевищують їх рівень у хворих зі стабільною стенокардією. На підставі ретроспективного аналізу результатів лабораторно-біохімічного обстеження пацієнтів установлено, що у хворих на ГКС, які у госпітальному періоді мали ускладнення, величини показників маркерів запалення на момент госпіталізації були вірогідно вищими у порівнянні з пацієнтами, які не мали ускладнень. За цього величина показників маркерів запалення у хворих з заключним діагнозом "інфаркт міокрада без підйому ST" перевищувала аналогічні показники пацієнтів з заключним діагнозом "нестабільна стенокардія". Установлено, що визначення рівня маркерів запалення під час госпіталізації хворих на ГКС має прогностичне значення. З'ясовано, що значно підвищений початковий рівень показників, що відображає інтенсивність запалення, є прогностично несприятливим. Найбільшу діагностичну та прогностичну значущість має показник концентрації у крові пацієнтів C-реактивного білка (CРБ). У хворих, що на момент гопіталізації мали високий ступінь прояву запалення (за даними маркерів) у подальшому - у госпітальний період протягом 12-ти місяців після розвитку ГКС спостережено ускладнення. Характер перебігу госпітального періоду визначає показник швидкість осідання еритроцитів, розвиток ускладнень протягом 12-ти місяців - концентрація у крові фібриногену. Установлено, що хворі на ГКС без підйому ST, у яких згодом виявлено вогнищеве ураження міокарда, мають вірогідно більш значний рівень у крові СРБ на момент госпіталізації (у перші 72 год розвитку хвороби), ніж у пацієнтів з нестабільною стенокардією. Тому визначення концентрації CРБ у крові хворих на ГКС може бути використано як додатковий діагностичний критерій гострого ІМ. Зниження показника концентрації фібриногену в крові пацієнтів з ГКС під впливом симвастатиту відображає зменшення інтенсивності запалення, що призводить до більш сприятливого перебігу хвороби, зменшення частоти ускладнень впродовж 12-ти місяців. На підставі даних оцінювання показника концентрації CРБ у крові хворих виявлено зменшення ступеня прояву запалення, яке було більш значним у пацієнтів, що одержували дальтепарин, у порівнянні з нефракціонованим гепарином. Відзначено, що зниження інтенсивності запалення супроводжувалося зменшенням частоти розвитку ускладнень у перші три місяці розвитку ГКС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.14-4 +
Шифр НБУВ: РА360174

Рубрики:

      
6.

Рокита О.І. 
Механізми виникнення, варіанти перебігу та прогноз ранньої постінфарктної стенокардії у хворих на гострий інфаркт міокарда: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.11 / О.І. Рокита ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Оптимізовано стратифікацію ризику за ранньої постінфарктної стенокардії на підставі визначення змін морфології коронарного русла, активності системного запалення, функції ендотелію, вегетативної регуляції серцевого ритму протягом однорічного спостереження. Обстежено 150 хворих з інфарктом міокарда (ІМ), встановлено, що рання постінфарктна стенокардія (РПІС) асоціюється з більшою частотою рецидиву ІМ, повторного ІМ, смерті. Виявлено, що розвиток РПІС супроводжується посиленням неспецифічного запалення, активацією тромбоцитарної ланки гемостазу. У таких хворих відмічено більш виражену дисфункцію ендотелію, більшу частоту "парадоксальної реакції" варіабельності серцевого ритму на навантаження об'ємом у порівнянні з хворими з ІМ без РПІС. У процесі проведення коронарографії визначено три варіанти змін коронарних артерій залежно від локалізації нестабільної бляшки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.45-37 + Р410.140.67-4
Шифр НБУВ: РА375603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Лішневська В.Ю. 
Морфофункціональний стан тромбоцитів та роль мембранного механізму в підвищенні агрегаційної активності кров'яних платівок у практично здорових та хворих на ІХС похилого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / В.Ю. Лішневська ; Укр. НДІ кардіології ім. М.Д.Стражеска. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Захищається рукопис, що містить результати комплексного дослідження агрегаційної активності, ультраструктури, ліпідного складу мембран тромбоцитів у 57 здорових і 74 хворих на ІХС ( стенокардія 2 функціонального класу ) похилого віку. З'ясовано значення мембранного механізму в дестабілізації морфофункціонального стану кров'яних платівок у практично здорових і хворих на ІХС похилого віку. Вивчено вплив препаратів, що мають мембраностабілізуючий ефект (пропранолол і комплекс препаратів "Есенціалє-форте" у сполученні з вітаміном Е), на функціональний стан тромбоцитів у хворих на ІХС 60-79 років. Показано зменшення агрегаційної активності кров'яних платівок після курсового прийому препаратів. Запропоновано застосування комплексу "Есенціалє-форте" у сполученні з вітаміном Е з метою корекції змін функціонального стану тромбоцитів в осіб похилого віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-92

Рубрики:

      
8.

Макар О.Р. 
Особливості перебігу стенокардії у поєднанні з дисфункцією щитоподібної залози: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.02 / О.Р. Макар ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості клінічного перебігу нестабільної стенокардії за наявності дисфункції щитоподібної залози. Досліджено показники ліпідного спектра та системи зсідання крові, рівень гострофазових показників, стан імунологічної реактивності організму та ефективність і безпечність застосування антигомотоксичних препаратів для корекції супутнього гіпотериозу у хворих з ішемічною хворобою серця. Встановлено, що нестабільна стенокардія у хворих з дисфункцією щитоподібної залози характеризується важчим перебігом. Виявлено підвищення агрегаційної здатностї тромбоцитів та фібринолітичної активності плазми крові на фоні помірної гіперкоагуляції у хворих на нестабільну стенокардію. Встановлено, що додаткове призначення антигомотоксичних препаратів хворим на стенокардію зі супутньою гіпофункцією щитоподібної залози покращує компенсацію гіпотиреозу і не погіршує перебіг ішемічної хвороби серця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.67-3 + Р415.120.11-45
Шифр НБУВ: РА374242 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Почепцова О.Г. 
Поліморфізм гена ангіотензин-перетворюючого ферменту та активність АПФ у хворих на гострий інфаркт міокарда: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.Г. Почепцова ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2004. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.45-3 +
Шифр НБУВ: РА330438

Рубрики:

      
10.

Атанасова Н.В. 
Рання постінфарктна стенокардія: клінічна характеристика, функціональні особливості, відновлення працездатності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Н.В. Атанасова ; Укр. НДІ кардіології ім. М.Д.Стражеска. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена встановленню клініко-функціональних критеріїв об'єктивізації стану хворих гострим інфарктом міокарда з ранньою постінфарктною стенокардією. На підставі результатів обстеження в динаміці 100 хворих (48 з них з ранньою постінфарктною стенокардією) були розроблені клініко-діагностичні заходи, терапевтична тактика ведення хворих з благоприємним перебігом хвороби та високим ризиком розвитку ускладнень, показань, щодо визначення строків непрацездатності та хірургічного втручання. Так, постінфарктна стенокардія достовірно частіше виникає у хворих після дрібновогнищевого та повторного ураження, а також на фоні гіпертонічної хвороби. Її розвиток не залежить від ступеню порушень внутрішньосерцевої гемодинаміки. Циркадність розвитку ішемії та зміни показників біологічно активних речовин дозволяють припустити наявність функціонального фактору в генезі ранньої постінфарктної стенокардії. Підвищення залишкової працездатності частіше спостерігається в осіб зі стенокардією, що вперше виникла після інфаркту, в той час як хворі з стенокардією до і після інфаркту потребують хірургічного втручання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.45-3

Рубрики:

      
11.

Єгорова Ю.В. 
Стенокардія напруження: клініко-гемодинамічна характеристика, функція ендотелію та обмін ліпідів під впливом медикаментозного лікування та реваскуляризації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Ю.В. Єгорова ; Дніпропетр. держ. мед. акад., АМН України. — Д., 2007. — 22 с. — укp.

Визначено роль метаболічних порушень (дисліпідемії, інсулінорезистентності), функціонального стану ендотелію та запалення як факторів ризику та прогресування атеросклерозу коронарних артерій, досліджено особливості перебігу ішемічної хвороби серця (ІХС) за умов медикаментозного лікування з використанням статинів та реваскуляризації. Уточнено дані щодо взаємозалежності між ступенем атеросклеротичного ураження коронарних артерій і клінічним перебігом стенокардії та морфофункціональними змінами серця, які переважно виявлені у разі багатосудинного ураження на тлі вірогідної різниці між стенозуючим одно- та двосудинним ураженням. У хворих на ІХС виявлено вірогідний взаємозв'язок між рівнем інсуліну та тригліцеридів за відсутності взаємозв'язку між вмістом інсуліну у сироватці крові та проявами коронарного атеросклерозу. Встановлено негативну кореляцію між рівнем кортизолу у сироватці крові та індексом стенозування коронарних артерій. Вперше вивчено вміст нейрональних молекул клітинної адгезії (NCAM/CD56) у хворих на стенокардію напруження. Встановлено підвищення їх рівня у даної категорії пацієнтів у порівнянні зі здоровими особами. Уточнено дані щодо додаткових плейотропних ефектів статинів у вигляді зниження ступеня гіперінсулінемії та інсулінорезистентності, стійкість яких пов'язана з прийомом препарату та нівелюється протягом трьох місяців після самостійного припинення його вживання. Зауважено, що використання медикаментозних методів лікування сприяє стабілізації ІХС, а дані ефекти суттєво не відрізняються у порівнняні з хворими, яким проведено реваскуляризацію. Виявлено, що реваскуляризація протягом одного року сприяє зниженню функціонального класу стенокардії та попередженню прогресування хронічної серцевої недостатності за умов збереженої систолічної функції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 + Р410.140.67-3 +
Шифр НБУВ: РА351036

Рубрики:

      
12.

Жарська Н.В. 
Фізична реабілітація осіб другого зрілого віку з ішемічною хворобою серця (стабільна стенокардія ІІ функціональний клас) у післялікарняний період: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.03 / Н.В. Жарська ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

На підставі встановлення рівня функціонального стану серцево-судинної системи та фізичної працездатності осіб з ішемічною хворобою серця, а також факторів ризику, які сприяють розвитку даної патології обгрунтовано доцільність реабілітації даного контингенту хворих. Розроблено й апробовано систему комплексної реабілітації, яка включає лікувальну фізкультуру, масаж і фізіотерапевтичні процедури. У результаті проведення комплексу реабілітаційних заходів досягнуто підвищення фізичної працездатності та покращання функціонального стану серцево-судинної системи, внаслідок розширення та розвитку колатералей, як на периферії, так і в міокарді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.912.4 + Р410.11-5 +
Шифр НБУВ: РА368595

Рубрики:

      
13.

Попик Ю.В. 
Формування фрустраційної толерантності у менеджерів освіти в умовах спільної діяльності: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Ю.В. Попик ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проведено дослідження фрустраційної толерантності як психологічної стійкості до фрустраторів, що базується на здатності індивіда до об'єктивного оцінювання проблемної ситуації завдяки особистісній, соціальній і професійній значущості. Показано важливе значення фрустраційної толерантності як важливої передумови й основної умови адаптації та реалізації менеджера в освітянській практиці, ефективної реалізації спільної діяльності. За даними констатувального експерименту фрустраційну толерантність розглянуто як структуру, яка утворюється когнітивним, емоційним і конативним складниками. Виявлено, що у менеджерів освітніх закладів, яким властива стабільна та нестабільна (ситуативна) фрустраційна толерантність, переважає емоційна складова. З'ясовано, що провідними компонентами інтолерантності є когнітивність і конативність. Встановлено, що найбільш успішними у спільній діяльності є менеджери освітніх закладів, яким притаманна стабільна та нестабільна (ситуативна) фрустраційна толерантність з переважанням емоційного та конативного складників. Інтолерантні менеджери продемонстрували недостатність розвитку навичків спільної діяльності. Розроблено й апробовано програму формування фрустраційної толерантності менеджерів освітніх організацій, спрямовану на розвиток когнітивно-стильових особливостей та умінь спільної діяльності, що позитивно вплинула на формування толерантності до фрустрації. Зроблено висновок, що когнітивно-стильові особливості менеджера сприяють становленню поведінкових стереотипів, в яких втілюється конативна складова толерантності до фрустрації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.22-355.2 + Ю959.181:Ч30 + Ч311.411 +
Шифр НБУВ: РА362266

Рубрики:

      
14.

Оніщенко І. О. 
Транспарентність як фактор детінізації фінансових потоків України / І. О. Оніщенко. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено важливе наукове завдання щодопоглиблення теоретико-методичних засад, розвитку методичних підходів тарозробки практичних рекомендацій щодо підвищення рівня транспарентностіфінансових потоків України в контексті їх детінізації.Систематизовано теоретичні положення і сформульовані основніположення, що характеризують «транспарентність фінансових потоків».Запропоновано авторське бачення поняття «транспарентність фінансовихпотоків» на різних рівнях фінансових відносин.Досліджено концептуальну модель транспарентності. Визначено, щотранспарентність будується на трьох взаємопов'язаних принципах: принципрозкриття (кількість представленої інформації та ступінь її доступності длязацікавлених осіб); принцип ясності (обрання засобу масової інформації,контекстна чутливість, лінгвістична узгодженість, презентація, управлінняшумом та релевантність, яка дозволяє зрозуміти, що відбувається) тапринцип точності (ступінь точного сприйняття інформації).Уточнено головні ознаки транспарентної інформації до яких належать:ясність, достовірність, повнота, істотність, актуальність, оперативність,доступність, систематичність, раціональність, перевірюваність.Проаналізовано існуючу нормативно-правову базу в Україні дляформування інституту транспарентності.Охарактеризовано типові інструменти відмивання злочинних доходів,використовувані в Україні. Визначено позитивні та негативні риси тінізаціїфінансових потоків держави.Визначено інституційні фактори тінізації фінансових потоків. Наведеновизначення накопичувального ефекту факторів впливу на рівень тінізаціїфінансових потоків держави як результату взаємодії інституційних факторів,від яких залежить обсяг тінізації фінансових потоків держави, наслідкомякого є зростання або зниження рівня тінізації фінансової діяльності, щопогіршує або навпаки, покращує загальну соціально-економічну ситуацію вдержаві. Накопичувальний ефект може бути позитивним або негативним.Охарактеризовано роль транспарентності фінансових потоків у їхдетінізації. Як свідчить досвід провідних країн світу, саме транспарентністьдозволяє зменшити обсяги тіньових операцій в країні, шляхом впровадженнядієвого механізму антикорупційного законодавства та інститутів, нових формнеупередженого контролю з боку держави, відкритої незалежної судовоїсистеми, транспарентності між учасниками фінансових відносин.Проаналізовано зарубіжний досвід ефективного подолання тіньовихоперацій з фінансовими потоками таких країн як: Данія, Нова Зеландія,Фінляндія, Сінгапур, Швеція, Швейцарія, Норвегія, Нідерланди, Німеччина,Люксембург.Досліджено особливості тінізації фінансових потоків України, якухарактеризують: недієвість та суперечливість роботи антикорупційних таправоохоронних органів; відсутність законодавчих гарантій захистувикривачів корупційних операцій; не зупинений тиск на активістів, якізаймаються дослідженням корупції в країні; незначна роль громадської радидоброчесності в процесі перевірки кваліфікації кандидатів на посаді суддів;несприятливі умови для ведення бізнесу в Україні; нерівномірністькапіталовкладень в регіони України; складне адміністрування податків;проблеми під час отримання банківських кредитів і позик; нестабільнаполітична ситуація в країні; забюрократизованість державних інституцій таінш.Визначено, що фінансові установи почали активно використовуватитехнології блокчейнів для створення нових бізнес-моделей, зменшеннявитрат та збільшення прибутковості і конкурентоспроможності. Основноюсеред причин застосування блокчейну є потенційне скорочення витрат врезультаті оптимізації якості даних, транспарентності та внутрішньогоконтролю. Проте, користуючись новою технологією, потрібно ретельнозабезпечувати процес контролю її впровадження для мінімізації ризиків, якіпов'язані з її розвитком та які можуть бути потенційними загрозами не лишефінансовій безпеці банківського сектору, а й небанківського фінансовогосектору країни.Досліджено вплив тінізації фінансових потоків на складові фінансовоїбезпеки України, який проявляється у вигляді: нецільового використаннякоштів, низького рівня транспарентності монетарної політики НБУ,проведення незаконних валютних операцій, корупційної складовоїінвестиційної сфери, тіньового банкінгу, відсутності належного державногонагляду, криміналізації фінансових відносин підприємств тадомогосподарств.Обґрунтовано доцільність використання Україною міжнародногодосвіду детінізації фінансових потоків, забезпечені фіскальними інститутамизарубіжних країн, що сприятиме підвищенню рівня транспарентностінаціональної фінансової системи. Запропоновано систему заходів щодовпровадження успішного фіскального зарубіжного досвіду детінізаціїфінансових потоків України з метою подолання відмінностей порівняно зпровідними країнами світу.^UAn important scientific task to deepen the theoretical and methodological principles, develop methodological approaches and develop practical recommendations for increasing the level of transparency of financial flows in Ukraine in the context of their de-shadowing is solved in the thesis. Theoretical provisions are systematized and the main provisions characterizing “transparency of financial flows” are formulated. The author's vision of the concept of "transparency" in the economic sphere is offered. The conceptual model of transparency is investigated. It is determined that transparency is based on three interrelated principles: the principle of disclosure (the amount of information provided and the degree of its availability to stakeholders); the principle of clarity (choice of media, context sensitivity, linguistic consistency, presentation, noise management and relevance to understand what is happening) and the principle of accuracy (the degree of accurate perception of information). The main features of transparent information, which include: clarity, reliability, completeness, materiality, relevance, efficiency, accessibility, systematicity, rationality, verifiability, have been clarified. The existing legal framework in Ukraine for the formation of the institution of transparency is analyzed. Typical instruments of money laundering used in Ukraine are described. Positive and negative features of shadowing of financial flows of the country are determined. Institutional factors of shadowing of financial flows are determined. The cumulative effect of factors influencing the level of the country's shadow economy is defined. The cumulative effect can be positive or negative. The role of transparency of financial flows in their de-shadowing is characterized. According to the experience of the world's leading countries, transparency reduces the volume of shadow transactions in the country through the introduction of an effective mechanism of anti-corruption legislation and institutions, new forms of impartial control by the state, open independent judicial system. The foreign experience of effective overcoming of shadow operations with financial flows of such countries as: Denmark, New Zealand, Finland, Singapore, Sweden, Switzerland, Norway, the Netherlands, Germany, Luxembourg is analyzed. The current state of the level of shadowing of Ukraine's financial flows, which is characterized as high due to the following reasons: inefficiency and inconsistency of the work of anti-corruption and law enforcement agencies; lack of legislative guarantees for the protection of whistleblowers; pressure on activists investigating corruption in the country has not stopped; insignificant role of the public integrity council in the process of checking the qualifications of candidates for the position of judges; unfavorable conditions for doing business in Ukraine; uneven investment in the regions of Ukraine; difficult tax administration; problems in obtaining bank loans and borrowings; unstable political situation in the country; over-bureaucratization of state institutions, etc. It is determined that financial institutions have begun to actively use blockchain technologies to create new business models, reduce costs and increase profitability and competitiveness. The main reasons for using the blockchain are potential cost reductions as a result of data quality optimization, transparency and internal control. However, when using new technology, it is necessary to carefully ensure the process of monitoring its implementation to minimize the risks associated with its development and which can be a potential threat not only to the financial security of the banking sector but also the non-banking financial sector. The impact of shadowing of financial flows on the components of financial security of Ukraine, which manifests itself in the form of: misuse of funds, low level of transparency of monetary policy of the NBU, illegal foreign exchange transactions, corrupt investment, shadow banking, lack of proper state supervision, criminalization of financial relations and households. The expediency of Ukraine's use of the international experience of deshadowing of financial flows provided by fiscal institutions of foreign countries, which will help increase the level of transparency of the national financial system, is substantiated. The directions of introduction of successful fiscal foreign experience of de-shadowing of financial flows of Ukraine as overcoming of differences with the leading countries of the world are offered. It is proved that maintaining the transparency of the business entity at a sufficiently high level is its competitive advantage, as it allows to adapt harmoniously to the changing financial situation in the country and the world, reduces the negative effects of systemic effects of financial market destabilization.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Тиравська Ю. В. 
Клініко-гемостатичні показники у пацієнтів з нестабільною стенокардією та їх динаміка в процесі лікування статинами / Ю. В. Тиравська. — Б.м., 2021 — укp.

Актуальність дослідження визначається високою частотою ускладнень НС, співставною з такою при інфаркті міокарда (ІМ) без елевації сегмента ST та необхідністю удосконалення диференційної діагностики больового синдрому ішемічного і неішемічнго ґенезу. Перспективним у площині персонізалізованого підходу в сучасній медицині є подальший пошук маркерів несприятливого перебігу НС як мішеней для розробки методів цілеспрямованої корекції. З огляду на це обґрунтованим є вивчення параметрів системи гемостазу і фібринолізу, враховуючи їх ключову роль у патогенезі атеротромбозу. Дані щодо неоднорідності плейотропних впливів статинів ставлять питання про визначенння оптимального з точки зору потенціалу відновленення порушень гемостазу.Метою роботи є удосконалення клініко-лабораторної діагностики і прогнозування перебігу НС на підставі вивчення параметрів гемостазу та їх динаміки в процесі лікування статинами.Завдання дослідження:1. Встановити особливості порушень гемостазу і фібринолізу при НС залежно від її клінічних типів.2. З'ясувати характер і силу взаємозв'язків між факторами гемостазу з клініко-анамнестичними, гемодинамічними та електрокардіографічними показниками у пацієнтів з НС.3. Розробити моделі опосередкованої оцінки параметрів гемостазу у пацієнтів з НС на основі взаємозв'язків з клініко-анамнестичними, гемодинамічними та електрокардіографічними показниками.4. Визначити інформативність факторів гемостазу як потенційних критеріїв диференційної діагностики больового синдрому при підозрі на НС.5. Провести аналіз параметрів гемостазу як можливих предикторів серцево-судинних ускладнень при НС.6. Встановити на основі порівняльного аналізу внутрішньогрупові особливості впливу статинів на фактори гемостазу і показники ішемії міокарда у пацієнтів з НС.У дослідження включено 172 пацієнти віком 60.32±6.94 роки, 59 жінок (34.3%) та 113 чоловіків (65.7%), що перебували на обстеженні та лікуванні у кардіологічному відділенні КНП «Київська міська клінічна лікарня №12» за період 2017-2019 рр., а також 10 практично здорових осіб групи контролю (4 жінки (40.0%) та 6 чоловіків (60.0%)). 152 особи (83.5%) були госпіталізовані з попереднім діагнозом «ГКС: нестабільна стенокардія», а 20 (11.0%) – хворі зі стабільною стенокардією (СС) у рамках планової госпіталізації. У ході лікувально-діагностичного процесу діагноз НС підтвердився у 110 пацієнтів, 40 з яких мали НС, що вперше виникла (вНС), а 70 пацієнтів – прогресуючу НС (пНС). З-поміж 152 пацієнтів було виявлено 42 (27.6%) з больовим синдромом неішемічного (вертеброґенного) походження, у яких діагноз НС не підтвердився. За період 28-денного спостереженння у 10 (9.1%) хворих НС трансформувалася у гострий ІМ (7 пацієнтів з вНС та 3 пацієнти з пНС). Для дослідження внутрішньогрупових особливостей впливу статинів на параметри гемостазу сформовані співставні групи пацієнтів з пНС, яким призначалась терапія аторвастатином 60 мг/ добу (26 пацієнтів) чи розувастатином 20 мг/ добу (24 пацієнти).Таким чином, для виконання поставлених завдань дизайн роботи побудований на основі декількох типів обсерваційного дослідження, а саме: - крос-секційні: А) хворі з вНС, пНС, СС (планова госпіталізація) та група контролю (завдання 1-3); Б) пацієнти з підозрою на НС (завдання 4);- когортні проспективні: А) пацієнти з НС з урахуванням розвитку ускладнень (завдання 5); Б) пацієнти з пНС, що приймали аторвастатин чи розувастатин (завдання 6).^UThe study actuality is determined by the high frequency of unstable angina (UA) complications, comparabilityle with myocardial infarction (MI) without ST segment elevation and the need to improve the differential diagnosis of chest pain of ischemic and non-ischemic origin. New biomarkers of UA complications for its early personalized correction are highly needed. Consequently, it is reasonable to study the parameters of the hemostasis and fibrinolysis in view of their key role in the atherothrombosis. As the heterogeneity of pleiotropic effects of statins exists the optimal statin with the higest potential for hemostasis recovery should be revealed.The aim of the study is to improve the quality of clinical and laboratory diagnosis of UA and predict its course on the basis of determining the hemostasis parameters to compare the potential for hemostasis disorders recovery of atorvastatin and rosuvastatin.Objectives of the study:1. To establish features of a hemostasis and fibrinolysis in UA clinical types.2. To find out the relationships between hemostasis factors and clinical history, hemodynamic and electrocardiographic parameters in UA patients.3. To develop models of indirect assessment of hemostasis parameters in UA patients based on the relationship with clinical history, hemodynamic and electrocardiographic parameters.4. To determine the hemostasis factors as potential criteria for the chest pain differential diagnosis in ppatients with suspected UA5. To analyze the hemostasis parameters as possible predictors of cardiovascular complications in UA.6. To establish intragroup features of statins influence on hemostasis and myocardial ischemia in UA patients on the basis of the comparative analysis.We recruited 172 patients aged 60.32 ± 6.94 years, 59 women (34.3%) and 113 men (65.7%) examined and treated in the Kyiv City Clinical Hospital №12 cardiology department for the period 2017-2019, as well as 10 healthy volunteers of the control group (4 women (40.0%) and 6 men (60.0%). 83.5% (152 persons) were hospitalized with a preliminary diagnosis "ACS: unstable angina", and 20 (11.0 %) ‒ patients with stable angina (SS) with the urgency hospitalization. UA was confirmed in 110 patients, among them 40 patients with new-onset UA (NOUA), and 70 patients with progressive UA (PUA). 42 (27.6%) patients with chest pain of non-ischemic (vertebrogenic) origin were identified, in whom UA was not confirmed. During the 28-day follow-up period UA was transformed toward MI in 10 (9.1%) patients (7 NOUA patients and 3 PUA patients). To study intragroup statins effects on hemostasis comparable groups of PUA patients were treated with atorvastatin 60 mg/ day (26 patients) or rosuvastatin 20 mg/ day (24 patients).Thus, following the objectives the study design is based on several types of observational research, namely:- cross-sectional: A) patients with NOUA, PUA, SA (urgency hospitalization) and control (objectives 1-3); B) patients with suspected UA (objective 4);- cohort prospective: A) patients with UA, taking into account the development of complications (objective 5); B) PUA patients taking atorvastatin or rosuvastatin (objective 6).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Брик Д. В. 
Підвищення рівня екологічної безпеки при термохімічному переробленні некондиційної вуглецевмісної сировини / Д. В. Брик. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено обґрунтуванню та розвитку наукових засад підвищення екологічної безпеки при термохімічному переробленні некондиційної вуглецевмісної сировини у контексті цілей сталого розвитку України та змін навколишнього середовища, а також розробленню екологічних способів отримання енергетичних газів та хімічних продуктів з некондиційного вугілля, відходів вуглевидобутку та вуглезбагачення у наземних та підземних умовах. На основі дослідження цілей сталого розвитку України щодо енергетики, управління ресурсами та змін навколишнього природного середовища показано, що екологічна безпека у галузі енергетики є необхідною умовою для досягнення сталого соціально-економічного розвитку країни загалом.В роботі на прикладі Червоноградського гірничопромислового району Львівської області досліджено та систематизовано екологічні ризики та вплив на довкілля вугільних техногенних об'єктів. Встановлено, що найбільший негативний вплив на довкілля спричиняють емісія шахтного метану, відвали шахтної породи – терикони та залишки вуглевидобутку і вуглезбагачення. Наведений огляд відомих способів термохімічного перероблення вуглецевмісної сировини показав, що процес газифікації, який дозволяє переробляти різноманітні некондиційні паливні ресурси у наземних та підземних умовах є найбільш перспективним для підвищення рівня екологічної безпеки та екологічної модернізації вугільної галузі країни.Розвиток теоретичних засад екологічного термохімічного перероблення некондиційної вуглецевмісної сировини охоплює визначення рівноважного складу та теплофізичних властивостей продуктів газифікації твердої вуглецевмісної сировини термодинамічним методом, моделювання процесу горіння твердого палива в умовах вугільного пласта, визначення термобаричних параметрів зони горіння вуглецевмісного масиву непрямим методом та моделювання процесу сумісного окиснення вугілля і метану.На підставі розроблених теоретичних засад термохімічного перероблення вуглецевмісної сировини і розрахунку параметрів процесів трансформації індивідуальних хімічних сполук створено лабораторну установку, на якій проведено експериментальні дослідження процесу газифікації високозольного сапропелітового вугілля та карпатських менілітових сланців при використанні різноманітних реагентів і встановлено, що процес газифікації вугілля проходить стабільно у повному обсязі з отриманням цінних хімічних продуктів – смоли та горючого газу, а газифікація сланців нестабільна, проходить у неповному обсязі із затуханням.Представлено десять розроблених та запатентованих нових способів та пристроїв термохімічного перероблення некондиційної вуглецевмісної сировини для використання в наземних і підземних умовах, які відрізняються енергоефективністю і екологічністю термохімічних процесів та якістю отримуваних продуктів. Розглянуто і систематизовано фізико-хімічні способи отримання рідкої фази – екстракту з некондиційної вуглецевмісної сировини. Проведено теоретичний аналіз потенційних способів екстракції лігнітів, вугілля різної стадії метаморфізму, карпатських менілітових сланців і вугільних пеків за допомогою органічних та неорганічних розчинників. Показано, що методи екстракції та деполімеризації некондиційної вуглецевмісної сировини можуть бути покладені в основу нових екологічних технологій з подальшим отриманням синтетичного рідкого палива.Проведений аналіз екологічних ризиків при застосуванні технології підземної газифікації вугілля показав, що, у порівнянні з шахтним методом видобуванні вугілля, ризики забруднення родючого шару ґрунту – мінімальні, поверхневих і підземних вод та атмосферного повітря – незначні. На основі комплексу гірничо-геологічних і хіміко-технологічних критеріїв вибору вугільних пластів для застосування технології підземної газифікації досліджено вугільні басейни України. Показано, що потенціал покладів вугілля, придатного для підземної газифікації в Україні перевищує 2,5 млрд т. Проведено техніко-економічну оцінку вартісних показників отримання горючих продуктів методом підземної газифікації вугілля, яка підтвердила економічність її реалізації.Загалом в роботі обґрунтовано та розвинено наукові засади підвищення екологічної безпеки при термохімічному переробленні некондиційної вуглецевмісної сировини^UThe thesis paper deals with substantiation and development of scientific bases of increase of ecological safety at thermochemical processing of substandard carbonaceous raw materials in the context of the purposes of sustainable development of Ukraine and changes of environment, and also to development of ecological ways of reception of power gases and chemical products from substandard coal including ongraund and underground conditions.Based on a study of Ukraine's sustainable development goals for energy, resource management and environmental change, it is shown that environmental security in the energy sector is a necessary condition for achieving sustainable socio-economic development of the country as a whole. In the work on the example of Chervonohrad mining district of Lviv region the ecological risks and impact on the environment of coal technogenic objects are investigated and systematized. It has been established that the greatest negative impact on the environment is caused by the emission of mine methane, dumps of mine rock - heaps and residues of coal mining and coal beneficiation.The review of known methods of thermochemical processing of carbonaceous raw materials showed that the gasification process, which allows to process various substandard fuel resources in terrestrial and underground conditions, is the most promising for improving environmental safety and environmental modernization of the country's coal industry.Development of theoretical principles of ecological thermochemical processing of substandard carbonaceous raw materials includes determination of equilibrium composition and thermophysical properties of gasification products of solid carbonaceous raw materials by thermodynamic method, modeling of solid fuel combustion process in coal seam conditions, determination of thermobaric parameters. methane.On the basis of the developed theoretical bases of thermochemical processing of carbon-containing raw materials and calculation of parameters of processes of transformation of individual chemical compounds the laboratory installation on which experimental researches of process of gasification of high-ash sapropelite coal and Carpathian menilitic shales volume with the receipt of valuable chemical products - resin and combustible gas, and shale gasification is unstable, is incomplete with attenuation.Ten developed and patented new methods and devices of thermochemical processing of substandard carbon-containing raw materials for use in terrestrial and underground conditions, which differ in energy efficiency and environmental friendliness of thermochemical processes and the quality of the obtained products, are presented.Physico-chemical methods of obtaining the liquid phase - extract from substandard carbon-containing raw materials are considered and systematized. Theoretical analysis of potential methods of extraction of lignites, coal of different stages of metamorphism, Carpathian menilitic shales and coal pitch by means of organic and inorganic solvents is carried out. It is shown that the methods of extraction and depolymerization of substandard carbonaceous raw materials can be the basis of new environmental technologies with the subsequent production of synthetic liquid fuel.The analysis of environmental risks when using the technology of underground coal gasification showed that, in comparison with the mine method of coal mining, the risks of contamination of the fertile soil layer - minimal, surface and groundwater and air - are insignificant.On the basis of a set of mining-geological and chemical-technological criteria for the selection of coal seams for the application of underground gasification technology, the coal basins of Ukraine have been studied. It is shown that the potential of coal deposits suitable for underground gasification in Ukraine exceeds 2,5 billion tons.A technical and economic evaluation of the cost of obtaining combustible products by the method of underground gasification of coal, which confirmed the cost-effectiveness of its implementation.In general, the paper substantiates and develops the scientific principles of improving environmental safety in thermochemical processing of substandard carbon-containing raw materials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Лизак М. П. 
Фінансово-економічні результати діяльності сільськогосподарських підприємств і шляхи їх покращення / М. П. Лизак. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних і прикладних засад покращення фінансово-економічних результатів діяльності сільськогосподарських підприємств. Запропоновано новий погляд на тлумачення теоретико-змістовних характеристик сутності фінансово-економічних результатів діяльності підприємства як кінцевих підсумків господарювання, що визначають ефективність розвитку його стратегічних бізнес-процесів і формують ресурсний базис для відтворення та нарощування капіталу підприємства, підвищення рівня його конкурентоспроможності на аграрному ринку, становлення процесів розширеного відтворення та сталого розвитку. Розроблено новий науково-методичний підхід до обґрунтування механізму формування фінансово-економічних результатів діяльності сільськогосподарських підприємств на засадах його агрегації з таких структурно-функціональних компонент, як інституційно-регламентний базис, організаційно-управлінська підсистема, аналітично-моніторинговий апарат і виробничо-технологічний блок, синергічна взаємодія яких забезпечує узгодження фінансово-економічних інтересів учасників аграрного ринку, відтворення фінансово-економічних ресурсів і нарощування масштабів власного капіталу сільськогосподарських підприємств. Удосконалено методичні підходи до аналізу фінансово-економічних результатів діяльності підприємств. Встановлено, що подальшому покращенню фінансово-економічних результатів господарювання сільськогосподарських підприємств перешкоджають: їх нестабільна доходність та прибутковість; мала частка інших операційних та інших доходів, а, відтак, залежність від одного виду діяльності; високий рівень собівартості продукції; низька рентабельність, особливо малих суб’єктів господарювання; низький рівень ліквідності і платоспроможності; низька фондовіддача, оборотність оборотних активів та віддача від залучення власного капіталу. Розроблено науково-методичний підхід до обґрунтування прикладного механізму управління формуванням фінансово-економічних результатів сільськогосподарських підприємств. Обґрунтовано методико-прикладні положення розробки інструментарію збільшення доходів сільськогосподарських підприємств. Розроблено прикладні інструменти політики підвищення ефективності та прибутковості сільськогосподарських підприємств.^UThe thesis is devoted to the development of theoretical, methodological and applied principles for improving the financial and economic performance of agricultural enterprises.A new perspective on the interpretation of the theoretical characteristics of the essence of the financial and economic performance of the enterprise as the final results of management is proposed, which determine the parameters of the effectiveness of the development of its strategic business processes and form the resource base for the reproduction and increase of the capital of the enterprise, increasing the level of its competitiveness on the agricultural market, formation of extended reproduction and sustainable development processes.A new scientific and methodical approach to substantiation of the mechanism of formation of financial and economic performance of agricultural enterprises has been developed based on its aggregation from such structural and functional components as the institutional and regulatory basis, organizational and management subsystem, analytical and monitoring apparatus and production and technological unit, synergistic the interaction of which ensures coordination of the financial and economic interests of agricultural market participants, the reproduction of financial and economic resources and the increase in the scale of the equity capital of agricultural enterprises.Methodical approaches to the analysis of the financial and economic results of enterprise activity have been improved.It was established that further improvement of the financial and economic results of the management of agricultural enterprises is hindered by: their unstable profitability and cost-effectiveness; a small share of other operating and other incomes, and, therefore, dependence on one type of activity; high level of cost of production; low profitability, especially of small business entities; low level of liquidity and solvency; low return on capital, turnover of current assets and return on equity capital.A scientific-methodical approach to the justification of the applied management mechanism for the formation of financial and economic performance of agricultural enterprises has been developed. The methodological and applied provisions for the development of tools for increasing the incomes of agricultural enterprises are substantiated. Applied policy tools for increasing the efficiency and profitability of agricultural enterprises have been developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ястремська І. О. 
Особливості перебігу та оптимізація лікування гострого інфаркту міокарда з елевацією сегмента ST у хворих з коморбідним метаболічним синдромом: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / І. О. Ястремська. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена оптимізації програми лікування та зниженню частоти життєво загрозливих ускладнень в ранньому періоді інфаркту міокарда, що розвився на тлі метаболічного синдрому, шляхом корекції метаболічних, гемодинамічних та ендотеліальних порушень застосуванням L-аргініну/L-карнітину та інбітора НЗКТГ-2 дапагліфлозину. Визначено патогенетичні механізми взаємообтяжуючого перебігу інфаркту міокарда в поєднанні з МС, відображено роль інсулінорезистентності в порушенні активності процесів вільнорадикального окиснення ліпідів, ендотеліальної дисфункції та надмірної активації системної запальної відповіді, які асоціювались з клінічними, структурно-функціональними і лабораторними особливостями перебігу гострого коронарного синдрому (інфаркту міокарда) на тлі метаболічного синдрому. Уточнено, що особливістю перебігу STEMI за наявності МС є достовірно більша частка осіб, які мають атипові клінічні прояви ІМ (відсутність болю або його атипова локалізація/іррадіація, переважання ознак гострої серцевої недостатності, задишки, відчуття «нестачі повітря»), що може затруднювати своєчасність діагностики та початку лікування. У таких коморбідних пацієнтів відмічено достовірно частіше багатосудинні та гемодинамічно значимі ураження вінцевих артерій, що супроводжувалось вірогідно частішим розвитком таких життєво загрозливих ускладнень як гостра СН ІІІ-ІV ФК, критичні порушення ритму та провідності серця, гостра аневризма ЛШ, рання післяінфарктна стенокардія та епістенокардитичний перикардит. Встановлено, що у хворих на ГКС(STEMI) в поєднанні з МС та інсулінорезистентністю, порівняно з пацієнтами з ізольованим ГКС, достовірно більше зростають ІММлш та його об’єм за рахунок гіпертрофії та ремоделювання ЛШ, а наслідком цих процесів є суттєве порушення систоло-діастолічної функції серця і достовірно частіший (у 2 рази) розвиток ГСН Killip III-ІУ ст. Виявлений тісний прямий кореляційний зв’язок класу ГСН із параметрами кардіогемодинаміки (r=0,383–0,764) обгрунтовує доцільність призначення кардіоцитопротекторної терапії. Показано, що високий індекс інсулінорезистентності (понад 2,7) у хворих на МС та STEMI асоціюється з більш вираженими проявами таких метаболічних порушень як атерогенна дисліпідемія (коефіцієнт атерогенності зростає до 4,0), переважанням процесів пероксидації ліпідів над захисною здатністю антиоксидантних ферментних систем, ендотеліальною дисфункцією і активацією системної запальної відповіді, що в кінцевому результаті призводить до посилення патологічних процесів у серці і його функціональної недостатності. Доведено, що включення в програму лікування хворих на ГКС(STEMI) в поєднанні з МС та інсулінорезистентністю інгібітора НЗКТГ-2 дапагліфлозину та L-аргінін-L-карнітинового комплексу забезпечує покращення клінічного перебігу коморбідної патології та вірогідне зменшення частоти розвитку життєво загрозливих ускладнень ГКС за рахунок зниження інсулінорезистентності, компенсації вуглеводного обміну та кардіопротекторної дії препаратів, що асоціюється з відновленням ендотеліальної функції судин, покращенням скоротливої функції серця, зниженням проявів системного запального синдрому і нормалізацією функціональної здатності антиоксидантних систем захисту організму.^UThe thesis work is devoted to optimization of treatment program and reducing the rates of life-threatening complications at an early stage of myocardial infarction which has developed in the setting of metabolic syndrome through correction of metabolic, hemodynamic and endothelial disorders by the use of L-arginine/L-carnitine and SGLT2 inhibitor dapagliflozin. The pathogenetic mechanisms underlying the mutually aggravating course of myocardial infarction combined with MS have been identified; the study has demonstrated the role of insulin resistance in impaired activity of free-radical lipid oxidation, endothelial dysfunction and excessive activation of systemic inflammatory response, which have been associated with clinical, structural and functional, and laboratory clinical features of acute coronary syndrome (myocardial infarction) in the setting of metabolic syndrome. The study has clarified that the distinctive feature in the course of STEMI combined with MS was the significantly higher proportion of subjects with atypical clinical manifestations of MI (the absence or atypical localization/irradiation of pain, the predominance of signs of acute heart failure such as dyspnoea/shortness of breath), which could impede timely diagnosis and delay treatment. Such comorbid patients were noted to have significantly more frequent multi-vascular and hemodynamically significant lesions of coronary arteries, which was accompanied by significantly more frequent development of such life-threatening complications as acute class ІІІ-ІV heart failure, critical cardiac rhythm and conduction disorders, acute LV aneurysm, early post-infarction angina and epistenocarditic pericarditis. It has been established that, compared to patients with isolated ACS, patients with ACS (STEMI) combined with MS and insulin resistance had significantly greater increases in LV myocardial mass index and LV volume due to LV hypertrophy and remodeling. As a consequence of these processes, there is a significant impairment of systolic and diastolic cardiac function, and a significantly more frequent (twofold difference) development of Killip class III-IV AHF. The identified robust and direct correlation between the AHF class and cardiohemodynamic parameters (r=0.383–0.764) supports the rationale for prescribing cardiocytoprotective therapy. This study is to demonstrate that the high insulin resistance index (> 2.7) in patients with MS + STEMI is associated with more pronounced manifestations of such metabolic disorders as atherogenic dyslipidemia (the atherogenicity coefficient increases to 4.0), predominance of lipid peroxidation over the protective capacity of antioxidant enzyme systems, endothelial dysfunction and activation of systemic inflammatory response. As an ultimate result, this leads to enhanced abnormal processes in the heart and its functional impairment. This study is to demonstrate that enhancement of the treatment program for patients with ACS (STEMI) combined with MS and insulin resistance with the SGLT2 inhibitor dapagliflozin and L-arginine/L-carnitine combination ensured an improvement of clinical course of concomitant disease and a significant reduction in the frequency of life-threatening complications of ACS through reducing insulin resistance, compensation of carbohydrate metabolism and the cardioprotective effects of drugs. This was associated with restored endothelial function of blood vessels, improved cardiac contractility, reduced manifestations of systemic inflammatory response and improved functional capacity of antioxidant defense systems of the body.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського