Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (439)Реферативна база даних (1151)Книжкові видання та компакт-диски (485)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>K=НЕБО$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Янчук О. Є. 
Геодезичний моніторинг техногенно-навантажених територій: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.24.01 / О. Є. Янчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 18 с.: рис. — укp.

Досліджено застосування супутникових технологій і геометричного нівелювання для геодезичного моніторингу техногенно-навантажених територій. Одержано функціональні залежності для визначення придатності пункту спостереження до знаходження координат з необхідною точністю залежно від фізичного закриття небосхилу перешкодами, тривалості видимості супутників та інтервалу часу спостережень. Розраховано точність визначення високоточним геометричним нівелюванням вертикальних рухів окремими нівелірними ходами, що опираються на тверді пункти, з використанням сучасних методів і засобів вимірювань. Розглянуто аспекти використання методу приведення результатів геодезичних спостережень до однієї епохи на підставі даних вимірювань та на основі побудованих аналітичних моделей. Удосконалено модель прогнозування просторового руху земної поверхні залежно від величин зміщення точок і часу. На основі теорії нечітких множин запропоновано методику оцінювання небезпеки осідань території залежно від інженерно-геологічних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д121.33
Шифр НБУВ: РА383191 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
2.

Кундрат Т.М. 
Геометричне моделювання освітленості від світлових шахт з дифузним відбиванням світла: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.01.01 / Т.М. Кундрат ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт.. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано ефективність та інтегральні характеристики світлового поля (ІХСП) від світлових шахт (СШ) різних форм з дифузним відбиттям світла для хмарної моделі небосхилу за стандартом Міжнародної комісії з освітленості. Розроблено геометричні методи розрахунку ефективності СШ, освітленості й ІХСП від шахт у вигляді паралелепіпеда, зрізаної піраміди та поверхонь обертання від'ємної, нульової та додатної гауссової кривини. Побудовано графіки ефективності СШ і поверхні освітленості від них. Розроблено для СШ у вигляді поверхонь обертання нульової гауссової кривини номограми для розрахунку ІХСП у довільній розрахунковій точці від довільного числа шахт з різними параметрами. Проведено порівняння ефективності СШ та освітленості від СШ однакових і різних форм. Досліджено вплив кривини внутрішньої поверхні СШ на її ефективність та освітленість під шахтою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н113.81
Шифр НБУВ: РА373505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Філоненко Н.М. 
Група "Бу-Ба-Бу" як явище українського літературного процесу кінця ХХ ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.М. Філоненко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості мистецької діяльності та поетичної творчості літугруповання "Бу-Ба-Бу" у контексті вітчизняного літературного процесу останньої чверті XX ст. Встановлено, що поетична група "Бу-Ба-Бу", з часу свого утворення визначена критикою як епатажна, є яскравим виразником новітніх тенденцій в українській літературі кінця XX ст. Доведено, що поезії Ю.Андруховича, О.Ірванця та В.Неборака та їх спільні мистецькі проекти стали втіленням специфічного літературного стилю "бубабу" - поліфонічно-карнавального, основними рисами якого є культовість, ритуальність, карнавальність, іронічність і самоіронічність, пародійність, синтетичність, урбанізм, єдність масовості й елітарності, що дозволяє виокремити його у межах постмодерністського методу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-329 +
Шифр НБУВ: РА335213

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
4.

Небожук Р. А. 
Державна політика щодо релігії та церкви: порівняльний аналіз українського і російського досвіду: автореф. дис. ... канд. наук з держ. упр. : 25.00.01 / Р. А. Небожук ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтувано основні напрями оптимізації організуючого та регулювального впливу держави у процесі реалізації конституційного принципу свободи совісті та відносин з релігійними організаціями. Розглянуто історичні та сучасні моделі державно-церковних відносин, спільне та відмінне у специфіці релігійно-інституційного та суспільно-релігійного розвитку України та Росії. Проведено порівняльний аналіз основоположних принципів забезпечення свободи совісті, релігійних прав людини та вільного розвитку релігійних організацій у конституціях і профільних законах. Запропоновано концептуальне обгрунтування основних засад гармонізації державно-церковних відносин і оптимізації системи державного управління у сфері забезпечення свободи совісті та відносин з релігійними організаціями шляхом ухвалення "Концепції державно-конфесійних відносин в Україні".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.53
Шифр НБУВ: РА376097 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Заячникова Т.В. 
Зміна больової чутливості щурів під впливом гіпокінетичного стресу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Т.В. Заячникова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено зміни больової чутливості щурів під впливом гіпокінетичного (ГК) стресу різної тривалості. Показано, що ГК стрес змінює поведінкові реакції у щурів за дії больових стресів (у "формаліновому" й "оцтовому" тестах), а також больову чутливість на пороговому рівні у тестах "гарячої пластинки" й електростимуляції, що доводить модифікувальну дію ГК на больову чутливість тварин незалежно від природи больового подразника. За цього модифікувальний ефект ГК стресу на больову чутливість залежить від тривалості обмеження рухливості. За адаптації щурів до нетривалого ГК стресу (1 - 6-та доба) відзначалося зменшення тривалості больових реакцій на фоні збільшення больового порогу та рівня витривалості болю, тривалості рухової активності, відновлення кореляційних і кластерних взаємозв'язків між вивченими поведінковими проявами, синхронізацію ритмічних процесів больової чутливості щурів у мікродіапазоні, що є оптимальним для розвитку адаптивної поведінки та свідчить про розвиток в організмі щурів перехресної або крос-адаптації. На фоні блокади опіоїдних рецепторів модулювальний вплив ГК стресу на рівень больової чутливості знизився, що доводить участь системи опіоїдних пептидів у механізмах модифікувальної дії ГК стресу на больову чутливість. За тривалої ГК (7 - 9-та доба) відзначалося збільшення тривалості больових реакцій, зменшення тривалості рухової активності, больового порогу та рівня витривалості болю, роз'єднування взаємозв'язків між больовими та небольовими поведінковими проявами, розвиток дисинхронозу, що взаємопов'язано з розвитком першої стадії стресу - реакції тривоги, за якої відбувається гіперактивація стрес-реалізувальних на фоні пригнічення активності стрес-лімітувальних систем організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*730*112.4 + Е60*739.221.4 +
Шифр НБУВ: РА352248

Рубрики:

      
6.

Лисейко Л.В. 
Лексико-семантична група "Всесвіт" у німецькій мові: діахронічне дослідження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Лисейко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Проалізовано розвиток семантики та форм лексико-семантичної групи "всесвіт" в давньо-, середньо- та ранньонововерхньонімецькій мові. Для семантичного аналізу використано словоформи die Welt ("світ"), die Erde ("Земля"), der Himmel ("небо"), die Sonne ("сонце"), der Mond ("місяць"), der Stern ("зірка") як найбільш вживаних у текстах двн., свн. та рнвн. мови. Здійснено інвентаризацію лексико-семантичної групи "всесвіт" у різні періоди розвитку німецької мови, розглянуто символіку світу, землі, сонця, місяця та зірки. З'ясовано динаміку розвитку їх семантики й форм протягом 9-ти століть. На підставі реконструкції коренів досліджувані лексеми зведено до окремих праформ, визначено мотивацію найдавнішої номінації у німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315 +
Шифр НБУВ: РА351967

Рубрики:

      
7.

Кепін Д.В. 
Музеєзнавчі концепції створення експозицій з історії первісного суспільства: автореф. дис... канд. іст. наук: 26.00.05 / Д.В. Кепін ; Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури НАН України, Центр пам'яткознавства. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Досліджено історію становлення та розвитку музеєзнавчих концепцій у країнах Європи у аспекті збереження й експонування пам'яток історії первісного суспільства. На підставі вивчення джерел, літератури, а також аналізу експозицій з історії доби первісності у музеях України та Республіки Білорусь проаналізовано досвід експонування пам'яток кам'яного віку й епох енеоліту-бронзи. Показано можливості використання тенологічних моделей для реконструкцій інтер'єрних тематико-експозиційних комплексів на прикладі поселень неолітичної доби України та бронзового віку Поліського регіону. Виділено окремий науковий напрям у музеєзнавстві та пам'яткознавстві - археологічну скансенологію. Розроблено концептуальні засади створення різних археологічних музеїв "під відкритим небом" ("архепарків") з історії первісного суспільства, зокрема музеєфікації пам'яток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч774(4УКР) + Т.е(4УКР) л60 +
Шифр НБУВ: РА360905

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Солярська І.О. 
Онтологія архітектурної форми: естетичний аспект: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / І.О. Солярська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Зроблено спробу концептуального обгрунтування зодчества як особливої художньої форми репрезентації світовідношення. Проаналізовано особливості становлення архітектурних форм естетичного вираження. Наголошено, що архітектура здатна виявляти глибинні засади людського світорозуміння, як це має місце у сакральній храмовій архітетурі. Обгрунтовано, що процес смислотворення як результат взаємодії людини та світу є передумовою виникнення культурного універсуму, в контектсі якого естетична діяльність становить особливу сферу прояву ідеальних сутностей. Зазначено, що поняття "співобразне" та "хронотоп" - антологічні передумови творчості та виникнення художнього твору, вони зумовлюють специфіку утворення архітектурної форми вираження. Показано, що ритм відіграє структуруючу роль у процесі становлення культурного універсуму, у художній діяльності він набуває значення духоритму, так як мистецтво є сферою цілеспрямованого вираження ідеального. Становлення формообразів зодчества пов'язане з сутнісними буттєвими процесами людської життєдіяльності, тому ритм є важливою константою архітектурного творення. Обговорено положення, що архітектура як тектура соціальної форми буття утворює реальність, у межах якої розгортається процес культуротворення. У контексті художньої реальності архітектура демонструє концептуальні засади світовідношення, створюючи уявлення про характер епохи в цілому. Зауважено, що простір і маса - основні формотворчі засоби архітектури, характер поєднання яких визначає художню цінність створеної споруди. Зазначено, що культове зодчество репрезентує сакральне як особливий феномен світовідношення, формообраз храму є метафоричним зображенням інобуття, символом онтологічної укоріненості людини в світі. Сакральне мистецтво взагалі та храм зокрема репрезентують метафоричну реальність. Храм "земне небо" - образ представлення у православному культовому зодчестві, який визначив специфіку стуктурно-виражальних характеристик його архітектонніки та символічність значень її елементів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.451.1 + Щ110.15 +
Шифр НБУВ: РА323790

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Надкернична О.В. 
Особливості взаємодії мікро- і макросимбіонтів в системі діазотрофи - небобова рослина: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / О.В. Надкернична ; УААН. Ін-т агроекології та біотехнології. — К., 2004. — 33 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено структуру азотфіксуючого мікробного комплексу кореневої зони озимого жита та шовковиці. Показано особливості взаємодії та взаємозумовленості діазотрофів і рослин шовковиці та озимого жита різних сортів і ліній. Цю взаємодію розглянуто як базу для існування мікро- та макросимбіонтів у системі діазотрофи - небобова рослина. Уперше показано принципову можливість утворення специфічних симбіозів діазотрофів з небобовими рослинами. Розвинуто уявлення про роль небобових рослин у формуванні та ефективному функціонуванні асоціативної системи діазотрофи - озиме жито. З'ясовано природу біологічного явища - спонтанного утворення бульбочок на коренях шовковиці. З бульбочок виділено нові штами бактерій Azospirillum brasilense 53, A. brasilense 54, A. brasilense 61, Agrobacterium radiobacter 51, A. radiobacter C-7, які можна вважати відповідальними за утворення зазначених структур та їх високу нітрогеназну активність. Одержано новий консорціум агробактерій, на базі якого створено препарат для підвищення продуктивності шовковиці. Науково обгрунтовано та експериментально доведено можливість створення препарату діазобактерину на основі нового штаму азотфіксуючих бактерій Azospirillum brasilense 18-2 для активізації процесу азотфіксації, підвищення родючості грунтів, урожайності озимого жита та поліпшення якості зерна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*803.234 + П058.1-82 +
Шифр НБУВ: РА328337

Рубрики:

      
10.

Коробова Г.О. 
Особливості гіпертензівної дисциркуляторної енцефалопатії у залежності від адренореактивності організму: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Г.О. Коробова ; Держ. установа "Ін-т неврології, психіатрії та наркології АМН України". — Х., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено особливості перебігу гіпертензивної дисциркуляторної енцефалопатії (ГДЕ). Проаналізовано сучасні підходи щодо діагностики та лікування даної патології. Встановлено, що у разі високої бетаадренореактивності (БАР) у хворих на ГДЕ I стадії переважають запаморочення, більш інтенсивний і частий головний біль напруги, неточність виконання пальценосової проби та дисдіадохокінезу, більш виражені прояви синдрому вегетативної дистонії пароксизмального перебігу. Виявлено, що ГДЕ у поєднанні з БАР характеризується більш вираженим підвищенням середньодобового та денного систолічного артеріального тиску, недостатнім зниженням нічного артеріального тиску (АТ), підвищенням добової варіабельності, збільшенням і подовженням ранкового підвищення АТ, а також переважним зниженням кровотоку у вертебрально-базилярному басейні за даними ультразвукової доплерографії. З'ясовано, що лікування бетаблокатором небовололом хворих з високою БАР сприяє зниженню інтенсивності та частоти запаморочення, зменшенню проявів депресії та тривожності, симптомів вегетативної дисфункції. З'ясовано, що у хворих з низькою БАР дані зміни менш виражені. Доведено, що висока БАР обумовлює зниження АТ і його варіабельності, виразності та тривалості ранкового підвищення АТ і сприяє покращенню кровотоку. У хворих з низькою БАР дані зрушення були несуттєвими. Наведено рекомендації щодо застосування бетаблокатора небівололу у процесі лікування хворих на артеріальну гіпертензію з високою БАР з метою корекції дисциркуляторної енцефалопатії. Запропоновано методику визначення цільової групи хворих на ГДЕ, яким доцільно призначати бетаадреноблокатори.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703-3 + Р627.703-3
Шифр НБУВ: РА368156

Рубрики:

      
11.

Рабіч О.В. 
Поліпшення умов праці на постійних робочих місцях за фактором освітлення: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / О.В. Рабіч ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2004. — 20 с. — укp.

Уперше запропоновано критерії комплексної оцінки впливу освітлення на психофізіологічні функції людини під час одержання, переробки, відправлення інформації, прийняття рішень, що дає змогу оцінити умови праці з урахуванням складових системи освітлення постійного робочого місця. Установлено залежності зміни показників працездатності робітників у функціях "сприйняття - увага - зосередженість - мислення" від рівня природної, штучної та поєднаної освітленості робочих місць у діапазоні 100 - 500 лк з кроком 50 лк. Установлено, що у разі дефіциту часу на етапі переробки та відправлення інформації, успішність виконання роботи досягається підвищенням рівнів освітленості, пропорційних напруженості процесу. Розроблено математичну модель визначення рівня зовнішнього освітлення з використанням єдиної моделі стандартного небосхилу на прикладі Дніпропетровського регіону для прогнозування рівнів природної освітленості робочих місць у річному циклі та їх погодинному розподілі. Удосконалено критерії вибору системи освітлення робочих місць у приміщеннях, в яких використовується зовнішня природна освітленість, що дає змогу знизити витрати на штучне освітлення та забезпечити сприятливі умови праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З294.9 +
Шифр НБУВ: РА334758

Рубрики:

      
12.

Погребенник Я.В. 
Творчість О.Кобця (Варавви): рух проблематики і поетики: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Я.В. Погребенник ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено становлення та розвиток творчості О.Кобця (Варавви) в аспекті еволюції проблематики та поетики від 1910-х до 1960-х рр. Проаналізовано поєднання традиціоналізму та рис літертурного модернізму (збірка "Ряст"), становлення лірики й епосу письменника як художньої індивідуальної системи ("воєнна" й табірна творчість). Розкрито антитолітарний, національно-патріотичний пафос, екзистенційну проблематику збірок "Під небом чужим", "З великих днів", драматичного етюду "В Тарасову ніч". Висвітлено засоби їх художнього втілення, оригінальність Шевченкіани Кобця. Розкрито новаторство письменника у романі "Записки полоненого" (в тематиці, характеротворенні, стилі та ін.), історичну ідентичність і біографізм твору. Охарактеризовано генезу, жанрову природу, психологічне мотивування у "малій прозі" О.Кобця 1920 - 1960-х рр., підкреслено її ліро-драматизацію, самобутність манери автора, константність її філософської та релігійної основи. На підставі різностороннього аналітично-синтетичного дослідження, мікроаналізу сформульовано висновки щодо особливостей розвитку О.Кобця-лірика й епіка, точність його історіософських прозрінь, глибину символіки державницького та людинознавчого характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(Ук=7Сое)-4 Кобець О. 4,0 + Ш5(7Сое=Ук)-4 Кобець О. 4,0
Шифр НБУВ: РА319185 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Неборачко О.В. 
Удосконалення територіальної організації торгівлі продовольчими товарами в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / О.В. Неборачко ; НАН України. Рада по вивченню продукт. сил України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади територіальної організації торгівлі продовольчими товарами, розроблено методичні підходи щодо виміру її рівня й ефективності. На підставі сучасних методів дослідження здійснено всебічний аналіз та надано оцінку розвитку і розміщення торгівлі продовольчими товарами. Виявлено особливості територіальної організації торгівлі продовольчими товарами в системі споживчої кооперації, розподілено регіони України за рівнем обслуговування населення торгівлею продовольчими товарами, визначено взаємозв'язок між грошовими доходами населення регіонів і середньодушовим роздрібним товарообігом продовольчих товарів. Обгрунтовано основні напрями і шляхи вдосконалення територіальної організації торгівлі продовольчими товарами в Україні в цілому та в її регіонах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)421.51-451
Шифр НБУВ: РА316024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Штейфан А. Я. 
Опис стабільності кристалічної структури складних кристалів та модельні розрахунки дисперсії їх фононних спектрів / А. Я. Штейфан. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню параметрів стійкості кристалічної структури в рамках моделі зв'язкової валентності (МЗВ), а також модельним розрахункам дисперсії фононів: суперіоніка Cu6PS5Br, сапфіру (корунду) α-Al2O3, квазіфулеритів С30 і С42, пірохлорів з стехіометрією А2В2Х6Y та борних ангідридів В2О3. Вперше розроблено дві розрахункові схеми на базі МЗВ для прогнозування ідеальних оксидних пірохлорних структур типу A2B2X6Y.Проаналізовані на кристалічну стійкість структури були покладені в основу побудови моделей для розрахунку їх одночастинкових спектрів. Розрахунок дисперсійних залежностей фононів цих структур проводився в концепції надпросторової симетрії, яка використовувалась для побудови їх (3+d)-мірних моделей, базуючись на метриці протокристалу, яка ускладнювалася збудженнями різного типу. На першому етапі визначалося масове збурення, яке забезпечує адекватний розподіл масових характеристик; при цьому утворене силове поле міжатомної взаємодії задавалося залежним тільки від віддалі – r0.Опис моделей всіх структур зводився до побудови сукупностей векторів модуляції, визначення масових модуляційних функції, формування узагальненої динамічної матриці, як суперпозиції динамічних матриць одноатомних структур, а власні значення дисперсійних залежностей одночастинкових збурень отримані на високосиметричних напрямках зони Бріллюена.Розроблене програмне забезпечення дозволило розрахувати фононні спектри для розглядуваних кристалів.Для всіх досліджуваних структур одержано розклад коливного зображення на незвідні зображення в точці Г зони Бріллюена.Для кристалів суперіоніка Cu6PS5Br було проведено ab initio розрахунки електронних спектрів різних модельних структур.^UThe thesis is devoted to the investigation of the stability parameters of the crystal structures within the framework of the bond valence model (BVM), and also to the model calculations of the dispersions of the phonons for the superionic materials Cu6PS5Br, sapphire α-Al2O3, quasi-fullerites С30 and С42, pyrochlores of the А2В2Х6Y stoichiometry, and boric anhydrides В2О3. For the first time, the two BVM-based calculation schemes have been developed for predicting the structures of the ideal A2B2X6Y oxide pyrochlores.The structures examined for stability were then used as a basis for the models in calculations of their single-particle spectra. The calculations of the dispersion dependences of phonons of these structures were carried out within the framework of the superspace symmetry concept which has been used for building of their (3+d)-dimension models, based on the protocrystal metrics complicated by perturbations of different types. As a first step, the mass perturbation has been determined, providing the adequate distribution of the mass parameters; the obtained force field of interatomic interaction was taken to be dependent solely on the distance r0. The description of the models of all the structures was reduced to the construction of the proper sets of modulation vectors, the definition of the mass modulation function, the construction of the generalized dynamic matrix taken as the superposition of the dynamic matrixes of single-atom structures; the eigenvalues of the dispersion dependences of the single-particle perturbations were obtained for the high-symmetry directions of the Brillouin zone.The developed software allowed one to calculate the phonon spectra for the considered crystals.For all the investigated structures, the vibrational representations have been decomposed into the irreducible representations at the  point of the Brillouin zone.For the superionic Cu6PS5Br crystals, ab initio calculations of electronic spectra of different model structures have been performed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Шкирта І. М. 
Дослідження дисперсійних залежностей фононного спектру складних кубічних кристалів в концепції надпросторової симетрії / І. М. Шкирта. — Б.м., 2019 — укp.

Застосовано спосіб визначення структури складного кристалу, як (3+d)-мірної структури, у вигляді згортки мотиву з механізмом повторення. Розглянуто поетапне ускладнення кристалів з (2a2a2a)- та (2а2а4с)-надграткою, виходячи з простої кубічної гратки протокристалу, наведені Фур'є-компоненти матриці оператора дефекту мас. Розглянуті принципи теорії динаміки кристалічної гратки, в тому числі із врахуванням наслідків надпросторової симетрії для кристалів структурних типів NaCl, AuCu3 та BaTiO3. Сформульовані загальні симетрійні співвідношення, що накладаються узагальненою симетрією на опис динаміки гратки модульованих кристалів. Проаналізовано структури узагальнених динамічних матриць складних кристалів в традиційному і надпросторовому підходах з врахуванням амплітуд модуляційних функцій масового та силового збурення. Розглянуто динаміку гратки кристалів типу BaTiO3 в концепції надпросторової симетрії. На основі побудованої узагальненої динамічної матриці проаналізовано загальну схему розрахунку фононних спектрів складних кристалів в еквідистантному та нееквідистантному наближеннях. Проведено аналіз симетрії віток фононного спектру для високосиметричних точок і напрямків зони Бриллюена. Застосовано надпросторовий підхід для досліджень динаміки гратки перовськітних природних (2а2а4с)-надґраток. На основі побудованої узагальненої динамічної матриці складних кристалів типу BaSrTi2O6 тетрагональної сингонії проведено розрахунки модельних фононних спектрів природних (2а2а4с)-надґраток в еквідистантному і нееквідистантному наближеннях для ланцюга генезису структурних ускладнень: пакет D(Ba2Ti2O4) – пакет B(C) (Ba2Ti2O5) – пакет A(Ba2Ti2O6) – BaSrTi2O6. Застосовано надпросторовий підхід для досліджень динаміки ґратки систем перовськітних твердих розчинів для різних моделей заміщення у катіонних надґратках (типів (A|0.5A||0.5)(B|0.5B||0.5)O3, (A|0.5A||0.5)BO3 і A(B|0.5B||0.5)O3 (x,y=0.5)), проаналізовано загальну схему трансформації фононних віток складних систем твердих розчинів, як (4a4a4a)-надґраток, виходячи із гранецентрованої кубічної гратки протокристалу. Шляхом підгонки розрахункових значень частот фононних мод у точці Г(0,0,0) з експериментальними значеннями та розрахунками інших авторів визначені силові постійні міжатомної взаємодії, в зв'язку з чим, питання узгодження розрахунку з експериментом забезпечується апріорі.^UThe method of determining the complex crystal structure as (3+d)-dimensional structure in the form of motive convolution with repetition mechanism was used. The gradual complication of crystals with (2a2a2a)- and (2а2а4с)-superlattices has been considered, proceeding from the simple cubic protocrystal lattice, the Fourier components of mass defect operator matrix have been given. The principles of the dynamics theory of a crystalline lattice, also taking into account the consequences of superspace symmetry for crystals of NaCl, AuCu3 and BaTiO3 structural typeshave been considered. The general symmetry relations imposed by generalized symmetry on the description of the modulated crystals lattice dynamics have been formulated. The structures of generalized dynamic matrices of complex crystals in the traditional and superspace approaches with the consideration of amplitudes of modulation functions of mass and force disturbance have been analyzed. The lattice dynamics of BaTiO3 crystals type in the concept of superspace symmetry has been considered. On the basis of the constructed generalized dynamic matrices, the general scheme for calculating the phonon spectra of complex crystals in equidistant and non-equidistant approximations has been analyzed. The symmetry analysis of the branches of the phonon spectrum has been performed for high-symmetry points and directions of the Brillouin zone. Superspace approach has been used to study the dynamics of lattices of perovskite natural (2а2а4с)-superlattices. On the basis of the constructed generalized dynamic matrices of the BaSrTi2O6 type complex crystals of the tetragonal syngony the calculations of the natural (2а2а4с)-superlattices model phonon spectra in equidistant and non- equidistant approximations for the chain of structural complications genesis have been made: package D (Ba2Ti2O4) - package B (C) (Ba2Ti2O5) - package A (Ba2Ti2O6) - BaSrTi2O6. Superspace approach has been applied to study the lattice dynamics of perovskite solid solutions systems for different substitution models in cation superlattices (A|0.5A||0.5)(B|0.5B||0.5)O3, (A|0.5A||0.5)BO3 and A(B|0.5B||0.5)O3 (x,y=0.5) types, the general scheme of transformation of solid solutions complex systems phonon branches as (4a4a4a)-superlattices, proceeding from the face-centered cubic lattice of the protocrystal has been analysed. By fitting the calculated values of the phonon modes frequencies at the point Г(0,0,0) with the experimental values and calculations of other authors, the power constant of the inter-atomic interaction has been determined, in this connection, the question of reconciliation of the calculation with the experiment is provided a priori.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Шаповал Ю. І. 
Вплив міжнародних потоків капіталу на формування пропозиції грошей в Україні / Ю. І. Шаповал. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження є процес формування пропозиції грошей у малій відкритій економіці. Мета дослідження – поглиблення теоретичних положень, методичних підходів щодо формування пропозиції грошей у малих відкритих економіках під впливом МПК та розроблення практичних рекомендацій щодо удосконалення процесу формування пропозиції грошей в Україні в умовах лібералізації руху капіталу. Основу дослідження становлять фундаментальні положення теорії грошей і кредиту. У процесі розв'язання поставлених завдань використовувались загальнонаукові та спеціальні методи наукового пізнання: аналізу і синтезу (при систематизації теоретичних основ формування пропозиції грошей, уточненні поняття фінансової відкритості економіки), наукової абстракції, порівняння та узагальнень (при дослідженні показників оцінки фінансової відкритості економіки та для з'ясування суті, передумов та послідовності процесу лібералізації), історичний (для визначення факторів і тенденцій руху МПК), системного узагальнення та аналогій (для систематизації світового досвіду проведення лібералізації та застосування контролю), статистичного, трендового й графічного аналізу (при оцінці монетарного забезпечення економіки України, визначення особливостей функціонування кредитного, валютного та фондового каналів емісії грошей), методи кореляційно-регресійного аналізу (при дослідженні взаємозв'язків припливу та відпливу капіталу, облікової ставки та пропозиції грошей), метод теоретичного узагальнення – при формулюванні висновків. Наукова новизна отриманих результатів полягає у поглибленні теоретичних підходів та обґрунтуванні практичних рекомендацій щодо удосконалення механізму формування пропозиції грошей у малій відкритій економіці в умовах лібералізації руху капіталу. Уперше розкрито специфіку формування пропозиції грошей у малій відкритій економіці. Було удосконалено: трактування фінансової відкритості економіки; науково-методичний підхід до дослідження процесу лібералізації руху капіталу. Отримали подальший розвиток: обґрунтування специфіки дисбалансів у забезпеченні пропозиції грошей в економіці України; науково-практичні підходи до регулювання МПК в Україні; ідентифікація факторів, що визначають сучасні тенденції руху МПК; оцінка пріоритетності потоків МПК в Україну (за ознакою боргових і неборгових потоків); практичні пропозиції щодо підвищення довіри до монетарного регулятора в малій відкритій економіці. Практичне значення отриманих результатів полягає у розробленні науково-методичних положень та практичних рекомендацій стосовно валютного контролю та лібералізації МПК і монетарного забезпечення економіки України. Врахування впливу припливу та відпливу капіталу на зміну обсягу пропозиції грошей допоможе приймати ефективні управлінські рішення у сфері грошово-кредитної політики. Окремі наукові результати використано у департаменті електронної комерції та платіжних засобів АТ «Ощадбанк» на основі висновків щодо недостатнього монетарного забезпечення економіки України (довідка № 115902 від 11.06.2019). Сфера (галузь) використання: фінансовий сектор та грошово-кредитна політика.^UThe object of study is the process of forming a money supply in a small open economy. The purpose of the study is to deepen theoretical propositions, methodological approaches to the formation of money supply in small open economies under the influence of the IPC and to develop practical recommendations for improving the process of money supply formation in Ukraine in the conditions of capital movement liberalization. The basis of the study is the fundamental theory of money and credit. In the process of solving these tasks were used general scientific and special methods of scientific cognition: analysis and synthesis (in the systematization of theoretical foundations of the formation of money supply, clarification of the concept of financial openness of the economy), scientific abstraction, comparison and generalizations (in the study of indicators of the assessment of financial openness of the economy clarification of the essence, prerequisites and sequence of the liberalization process), historical (to determine the factors and trends of the IPC movement), systematic generalization and analysis logistic (to systematize the world experience of liberalization and application of control), statistical, trend and graphical analysis (when evaluating monetary support of the Ukrainian economy, determining the features of functioning of credit, currency and stock channels of money issue), methods of correlation-regression analysis (in the study of relationships inflows and outflows of capital, discount rate and money supply), the method of theoretical generalization - in formulating conclusions. The scientific novelty of the obtained results is to deepen theoretical approaches and substantiate practical recommendations for improving the mechanism of formation of money supply in a small open economy under conditions of capital movement liberalization. The peculiarities of money supply formation in a small open economy were first disclosed. It has been improved: the interpretation of the financial openness of the economy; scientific and methodological approach to the study of the process of capital movement liberalization. The following issues were further developed: substantiation of the specific imbalances in the provision of money in the Ukrainian economy; scientific and practical approaches to the regulation of the IPC in Ukraine; identification of the factors that determine the current trends of the IPC movement; assessing the priority of IPC flows to Ukraine (based on debt and non-debt flows); practical suggestions for increasing confidence in the monetary open economy. The practical significance of the obtained results lies in the development of scientific and methodological provisions and practical recommendations regarding currency control and liberalization of the IPC and monetary support of the Ukrainian economy. Taking into account the impact of the inflow and outflow of capital on changes in the volume of money supply will help to make effective management decisions in the field of monetary policy. Some scientific results have been used in the department of e-commerce and means of payment of JSC Oschadbank based on the conclusions about insufficient monetary support of the Ukrainian economy (reference № 115902 of 11.06.2019). Field of use: the financial sector and monetary policy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Брич М. Т. 
Архітектурно-просторова організація музеїв під відкритим небом в Україні / М. Т. Брич. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена визначенню сучасних принципів, методів і засобів архітектурно-просторової організації середовища, які доцільно застосовувати в Україні для створення музеїв під відкритим небом. У дослідженні на основі аналізу процесу виникнення та розвитку зазначеного типу музеїв прослідковано еволюцію методів їх створення. Ґрунтуючись на порівнянні та систематизації характерних рис сучасних музеїв під відкритим небом в Україні і світі, виділено позитивні тенденції, які доцільно застосовувати в музейній практиці нашої держави. З метою покращення законодавчої бази досліджуваної сфери запропоновано розширену термінологічну систему. Сформульовано рекомендації щодо впровадження пропонованих підходів архітектурно-просторової організації музеїв під відкритим небом в Україні для збереження та сучасного використання пам'яток архітектури, археології, історії, науки і техніки.^UThe thesis aims to define modern principles, methods, and means of the architectural and spatial organization of the open-air museum's environment, which should be used in Ukraine. The study, based on the analysis of the nascence and development process of this type of museum, traces the evolution of methods of their creation. Using the comparison and systematization of modern open-air museum features in Ukraine and the world, positive trends that should be applied in the museum practice of our country are highlighted. For improving the legislative framework of the studied area, the author develops an expanded terminology system. To preserve and to use modern monuments of architecture, urban planning, archeology, and history, recommendations on the proposed approaches of the architectural and spatial organization of the open-air museums' implementation in Ukraine are formulated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Небога О. Г. 
Київська вокальна школа в контексті національних культурних традицій / О. Г. Небога. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню київської вокальної школи академічного сольного співу з моменту її зародження до сучасного стану, окреслено основні тенденції розвитку. Розглянуто передумови появи школи, еволюційний шлях подано у вигляді низки взаємопов'язаних етапів з підкресленням ролі головних персоналій кожного періоду.Дослідження містить аналіз педагогічних методів корифеїв школи – О. Мишуги, О. Муравйової, М. Донець-Тессейр, Д. Євтушенко, О. Гродзин-ського та інших, а спільними творчими принципами названо органічне поєднання традицій світових шкіл з етнічною самобутністю українського співу, свідоме відношення до психофізіологічних процесів, які відбуваються в організмі під час співу, невпинне самовдосконалення, успішне співвідношення концертної, педагогічної та громадської діяльності. На основі аналізу камерно-вокального та оперного доробку відомих співаків, визначено стильові риси київської вокальної школи. Ключові слова: школа, вокал, культура, академічний спів, традиції, мистецтво, співак, артист, педагог, вокальне виконавство.^UThe thesis is devoted to research of the Kyiv vocal school of academic solo singing from its origin to the present state, the main tendencies of development are outlined. Starting conditions for the emergence of the school are considered and its evolutionary path is presented in a series of interrelated stages, emphasizing the role of the main characters of each period.The scientific novelty of the study is that for the first time in national Art Studies Kyiv vocal school is being systematically investigated as an Art phenomenon of the world vocal tradition, the stylistic features of chamber vocal and opera performance of its leading representatives are determined.The paper describes systematic nature of national school development, inspired by the achievements of Italian and Russian schools, enriched by the achievements of prominent Ukrainian singers and educators. Kyiv vocal school gained significant development in the first half of the 20th century, when vocal departments appeared at the School of Music and Drama (1904) and the Kyiv Conservatory (1913). Ukrainian artists are involved in the foundations of the national singing school along with foreign singers and teachers.The analysis performed in the thesis makes it possible to explain the phenomenon of Kyiv school of solo singing, which comprises the trinity of its sources, such as spiritual music and strong folk tradition in combination with the achievements of leading Western European schools. Rapid development of Kyiv vocal school is a natural result of musical and historical processes and a successful attempt to combine the principles of intonation of Ukrainian folk songs with the traditional performing principles of academic vocal. Colorful in terms of scientific and pedagogical concepts as well as stylistic features, Kyiv school of solo academic singing has all the hallmarks of an artistic phenomenon within European and world vocal arts.Keywords: school, vocal, culture, academic singing, traditions, art, singer, artist, teacher, vocal performance.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Небога Т. В. 
Теоретико-методичне забезпечення інноваційного розвитку інфокомунікаційної сфери національної економіки / Т. В. Небога. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт – процес розробки та обґрунтування теоретико-методичних положень та науково-практичних рекомендацій щодо забезпечення інноваційного розвитку інфокомунікаційної сфери національної економіки; мета – розробка та обґрунтування теоретико-методичних положень та науково-практичних рекомендацій щодо забезпечення інноваційного розвитку інфокомунікаційної сфери національної економіки; методи – класифікації, групування, узагальнення, аналізу та синтезу, порівняльно-історичний, схематичного та графічного зображення, статистичний, економіко-математичного моделювання та кореляційно-регресійного аналіз; новизна – науково-методичний підхід до формування стратегічного напряму забезпечення розвитку інфокомунікаційної сфери в частині групування етапів реалізації управлінських заходів, що об'єднані прогнозно-аналітичним, інтенсифікаційно-орієнтованим та атестаційним модулями, реалізація якого сприятиме активізації інноваційних процесів у всіх сферах економічної діяльності та розвитку інноваційної інфраструктури національної економіки шляхом впровадження високотехнологічних інновацій; наукові підходи до визначення стану і тенденцій розвитку інфокомунікаційної сфери України на основі аналізу запропонованого переліку ключових якісних та кількісних показників діяльності її економічних агентів, що надає можливість визначити основні проблеми цієї сфери та обґрунтувати сценарії її стратегічного розвитку; методичні підходи до структуризації інфокомунікаційної сфери на основі виділення її основних класифікаційних ознак із урахуванням багатоаспектності, багатомірності та мультифункціональності, що, в свою чергу, дозволяє виокремити її складові (інноваційну, інфраструктурну, виробничу, споживчо-обслуговуючу) як окремі специфічні підсистеми, що мають свої характерні риси та дозволяють визначити інфокомунікаційну сферу як глобальну мережеву інфраструктуру; підхід до визначення сутності економічної категорії «інноваційна інфраструктура», що розкриває її значення в системі відтворення суспільних відносин інноваційного типу, який, на відміну від існуючих, поглиблює використання складових, функцій та завдань інноваційної інфраструктури та розкриває зміст її логічної форми, представлений комплексом взаємопов'язаних елементів, які створюють необхідну і достатню основу для забезпечення реалізації виробничих відносин суб'єктів інноваційної діяльності на всіх стадіях інноваційного циклу; методичні засади розвитку інноваційної інфраструктури, які базуються на впровадженні організаційних заходів щодо функціонування її елементів та врахуванні інноваційного циклу на макро-, мезо-, мікрорівнях, який, на відміну від існуючих, враховує системоутворюючу функцію інфокомунікаційної сфери, що реалізується на двох рівнях – у її власній організації (ендогенно), та у функціонуванні усієї інноваційної інфраструктури в цілому (екзогенно) і може виступати ключовою складовою національної інноваційної політики; науковий підхід до формування державної політики інноваційного розвитку інфокомунікаційної сфери, який, на відміну від існуючих, враховує комплекс цілей, розподілення функцій економічних агентів, системний підхід до управління інфраструктурою, та передбачає створення інноваційно-інвестиційних хабів для формування інформаційної бази даних та обміну знаннями за основними науково-технічними розробками, тенденціями ринку інновацій та для оприлюднення моніторингу реалізації інвестиційних та інноваційних програм на регіональному і національному рівнях; ступінь впровадження – використовують в діяльності Департамент економічного розвитку і торгівлі Одеської обласної державної адміністрації, Департамент фінансів Вінницької обласної державної адміністрації, Агентство транскордонного співробітництва «Єврорегіон «Нижній Дунай», Одеська національна академія зв'язку ім. О.С. Попова.^UObject - the process of development and substantiation of theoretical and methodological provisions and scientific and practical recommendations to ensure the innovative development of the national economy infocommunication sphere; purpose - development and substantiation of theoretical and methodical provisions and scientific and practical recommendations for ensuring the innovative development of the national economy infocommunication sphere; methods - classification, grouping, generalization, analysis and synthesis, comparative-historical, schematic and graphical representation, statistical, economic-mathematical modeling and correlation-regression analysis; scientific novelty - scientific and methodological approach to the formation of a strategic direction for the development of infocommunication in terms of grouping stages of implementation of management measures, combined with forecasting-analytical, intensification-oriented and certification modules, the implementation of which will promote innovation in all areas of economic activity and development innovation infrastructure of the national economy through the introduction of high-tech innovations; scientific approaches to determining the state and trends of the infocommunication sphere of Ukraine based on the analysis of the proposed list of key qualitative and quantitative indicators of its economic agents, which provides an opportunity to identify the main problems of this sphere and justify scenarios of its strategic development; methodical approaches to the structuring of the infocommunication sphere based on the selection of its main classification features taking into account multifaceted, multidimensional and multifunctional, which, in turn, allows to distinguish its components (innovation, infrastructure, production, consumer services) as separate specific subsystems characteristics and allow to define the infocommunication sphere as a global network infrastructure; approach to defining the essence of the economic category "innovation infrastructure", which reveals its importance in the system of reproduction of social relations of innovative type, which, unlike existing ones, deepens the use of components, functions and tasks of innovation infrastructure and reveals the content of its logical form. related elements that create the necessary and sufficient basis for ensuring the implementation of production relations of the subjects of innovation at all stages of the innovation cycle; methodological principles of innovation infrastructure development, which are based on the implementation of organizational measures for the functioning of its elements and taking into account the innovation cycle at macro-, meso-, micro-levels, which, unlike existing ones, takes into account the system-forming function of infocommunication sphere. own organization (endogenously), and in the functioning of the entire innovation infrastructure as a whole (exogenously) and can be a key component of national innovation policy; scientific approach to the formation of state policy of innovative development of the infocommunication sphere, which, in contrast to existing ones, takes into account a set of goals, distribution of functions of economic agents, a systematic approach to infrastructure management, and provides for the creation of innovation and investment hubs. scientific and technical developments, trends in the innovation market and for the publication of monitoring of the implementation of investment and innovation programs at the regional and national levels; degree of implementation - used in the Department of Economic Development and Trade of the Odessa Regional State Administration, the Department of Finance of the Vinnytsia Regional State Administration, the Agency for Cross-Border Cooperation "Euroregion" Lower Danube ", O.S. Popova Odessa National Academy of Communications.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Небор Я. Я. 
Клініка, перебіг та прогноз ішемічного інсульту у осіб молодого віку / Я. Я. Небор. — Б.м., 2021 — укp.

Мозковий інсульт належить до найбільш тяжких форм цереброваскулярних захворювань. Щороку в Україні від 100 до 120 тис. населення вперше переносять мозковий інсульт. Захворюваність становить 280-290 випадків на 100 тис. населення і перевищує середнє значення показника захворюваності на мозковий інсульт в економічно розвинених країнах Європи, де останній становить 200 на 100 тис. населення. Глобальний характер проблеми судинних захворювань головного мозку визначає необхідність міждисциплінарної інтеграції. Сьогодні різні аспекти цього питання інтенсивно вивчаються неврологами, нейрохірургами, патофізіологами, генетиками. Крім того, аналіз динаміки захворюваності на інсульт за останні десятиріччя свідчить про стійку тенденцію до зростання — на 0,5-2 % за один рік. Згідно класифікації ВООЗ (1963 р.), молодий вік включає 18-44 років. Дослідження останнього десятиріччя свідчать, що деякі генетичні особливості є додатковими факторами ризику розвитку інсульту у осіб молодого віку. Генетична схильність до ішемії головного мозку реалізується в результаті адитивного ефекту декількох генів (gene-dose ефект). Крім того, підвищений ризик виникнення інсульту базується на взаємодії генотипу із зовнішнім впливом або динамічними факторами. Генетичні фактори, що впливають на ризик розвитку інсульту, залежать від віку - при цьому він значиміший у разі виникнення хвороби в молодому віці, зважаючи на відсутність достатнього періоду часу для істотної зміни фенотипу під впливом зовнішніх впливів і динамічних факторів. Враховуючи провідне значення ферменту метилентетрагідрофолатредуктази (MTHFR) у метаболізмі гомоцистеїну, можна припустити, що поліморфізми С677Т та A1298C його гена MTHFR та поліморфізм A2756G гена MTR, що кодує метіонін синтазу, можуть бути пов'язані з ендотеліальною дисфункцією, і відтак з розвитком ішемічного інсульту у осіб молодого віку. Вивчення проблеми ішемічного інсульту у осіб молодого віку істотно підвищило зацікавленість у прогнозуванні наслідків захворювання. Доцільність прогнозування наслідків ішемічних інсультів в молодому віці обумовлена можливістю планувати комплекс діагностичних заходів у кожному конкретному випадку, що може істотним чином поліпшити якість лікування цієї важкої патології та зменшити летальність серед пацієнтів молодого віку. Актуальність теми дисертації обумовлена як медико-соціальною значущістю проблеми ішемічного інсульту у пацієнтів молодого віку, так і важливістю клініко-діагностичних особливостей та їх прогностичного значення з метою удосконалення діагностичного алгоритму. Для реалізації мети та завдань дослідження проведено комплексне обстеження 61 хворого (38 чоловіків та 23 жінки) віком від 18 до 44 років (середній вік 36,5±3,73 років) з діагнозом гостре порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом. Задіяна також була контрольна група з 29 пацієнтів віком від 45 до 59 років (середній вік 51,6±3,1 років) (16 чоловіків та 13 жінок) з ішемічним інсультом. Всім хворим, як основної, так і контрольної групи, було проведено клініко-неврологічне, нейровізуалізаційне, інструментальне та медико-генетичне обстеження. Діагноз гострий ішемічний інсульт був встановленим відповідно до критеріїв ВООЗ (клінічне спостереження та верифікація за допомогою КТ та МРТ головного мозку). Для участі в нашому дослідженні від кожного хворого була отримана письмова згода, за пацієнтів, які не могли підписати згоду в наслідок стану свого здоров'я, це робили найближчі родичі. Патогенетичні підтипи ішемічних інсультів визначали з урахуванням ТОАST -критеріїв. Слід зазначити, що хворі з підтипами інсультів, генез яких остаточно не вдалося визначити, не були включені в дослідження.^UStroke is one of the most severe forms of cerebrovascular disease. From 100 to 120 thousand people suffer a stroke for the first time every year in Ukraine. The incidence is 280-290 cases per 100 thousand population and exceeds the average incidence of stroke in economically developed European countries, where the latter is 200 per 100 thousand population (TS Mishchenko in 2019).The global nature of the problem of vascular diseases of the brain determines the need for interdisciplinary integration. Various aspects of this issue are intensively studied by neurologists, neurosurgeons, pathophysiologists, geneticists nowadays. In addition, the analysis of the dynamics of stroke in recent decades shows a steady upward trend - by 0,5-2% in one year. According to the WHO classification (1963), the young age includes 18-44 years (Prof. VN Yarigina, Prof. VS Melentyeva 2016). Studies over the past decade have shown that some genetic features are additional risk factors for stroke in young people. Genetic predisposition to cerebral ischemia is realized as a result of the additive effect of several genes (gene-dose effect). In addition, the increased risk of stroke is based on the interaction of the genotype with external influences or dynamic factors. Genetic factors influencing the risk of stroke depend on age - and it is more significant in the case of the disease at a young age, due to the lack of sufficient time to significantly change the phenotype under the influence of external influences and dynamic factors. (LA Dzyak , ES Tsurkalenko 2016).Given the leading role of the enzyme methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) in homocysteine metabolism, it can be assumed that the C677T and A1298C polymorphisms of its MTHFR gene and the A2756G polymorphism of the MTR gene encoding methionine synthase and development may be associated with young people. The study of the problem of ischemic stroke in young people has significantly increased interest in predicting the consequences of the disease. The expediency of predicting the consequences of ischemic strokes at a young age is due to the ability to plan a set of diagnostic measures in each case, which can significantly improve the quality of treatment of this serious pathology and reduce mortality among young patients. The relevance of the dissertation topic is due to the medical and social significance of the problem of ischemic stroke in young patients, and the importance of clinical and diagnostic features and their prognostic value in order to improve the diagnostic algorithm.To achieve the goals and objectives of the study, a comprehensive examination of 61 patients (38 men and 23 women) aged 18 to 44 years (mean age 36,5 ± 3,73 years) with a diagnosis of acute cerebrovascular accident by ischemic type. A control group of 29 patients aged 45 to 59 years (mean age 51,6 ± 3,1 years) (16 men and 13 women) with ischemic stroke was also involved. All patients, both main and control groups, underwent clinical-neurological, neuroimaging, instrumental and medical-genetic examination. The diagnosis of acute ischemic stroke was established according to WHO criteria (clinical observation and verification by MRI of the brain). To participate in our study, each patient signed a written consent.Pathogenetic subtypes of ischemic strokes were determined taking into account TOAST -criteria. It should be noted that patients with subtypes of stroke, the genesis of which could not be definitively determined, were not included in the study.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського