Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (135)Реферативна база даних (339)Книжкові видання та компакт-диски (146)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=НАЦІОНАЛІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 35
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Жив'юк А.А. 
Вплив громадсько-політичної та літературної діяльності Уласа Самчука на розвиток української національної свідомості (1920-і - 1990-і роки): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / А.А. Жив'юк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблеми формування та еволюції суспільно-політичних поглядів У.Самчука, що відобразили еволюцію суспільно-політичних поглядів української політичної еміграції між- і повоєнного періодів. Розглянуто сформульовану ним концепцію "синтези", яка стала ідейною складовою державницького чину української діаспори у ХХ ст. Проаналізовано громадсько-політичну діяльність У.Самчука, включно з періодом захоплення ідеологією українського націоналізму, спробами практичного втілення у політичній площині її засадничих постулатів, переходом до демократичного табору з толеруванням різних ідеологічних і політичних платформ. Розкрито специфіку громадсько-політичної діяльності У.Самчука, її вплив на становлення і розвиток української національної свідомості опосередковано через літературну творчість. На підставі аналізу джерел, що стосуються громадсько-політичної діяльності У.Самчука, спростовано заідеологізовану оцінку його літературної і громадсько-політичної діяльності, в тому числі звинувачення в колабораціонізмі під час Другої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=7КАН)-4Самчук,Улас3 + Ш5(7КАН=УК)-4Самчук,У.3 + Т3(9=УКР)6-7
Шифр НБУВ: РА320301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Рєзнік В.В. 
Державницькі теорії Д.Донцова і В.Липинського, порівняльний аналіз: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / В.В. Рєзнік ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Проведено порівняльний аналіз поглядів на державотворення відомих українських політологів, громадських діячів і філософів Д.Донцова та В.Липинського. Досліджено відмінні позиції учених у питанні про взаємозумовленість національних і соціальних основоположних чинників державотворення. Розглянуто теоретичні й ідеологічні джерела формування політичної філософії Д.Донцова та В.Липинського - "інтегрального націоналізму" та національного консерватизму. Простежено еволюцію у поглядах учених на сутність політико-державного устрою майбутньої самостійної України та роль народних мас в історії. Показано відмінність поглядів Д.Донцова та В.Липинського у питані про зовнішньополітичні чинники українського державотворення. Проаналізовано вплив учених на розвиток політичної думки та політичні події. Обгрунтовано можливість використання їх основних ідей у сучасному процесі державотворення в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)503 Липинський, В. + Ф1(4УКР)608 Донцов, Д. +
Шифр НБУВ: РА357062

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Квіт С.М. 
Дмитро Донцов і "Літературно- Науковий Вістник" ("Вістник") на тлі розвитку української літератури і журналістики 20-х - 30-х років. Ідеологічні, естетичні та організаційні принципи: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / С.М. Квіт ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 36 с. — укp.

Висвітлено питання журналістської, есеїстичної, ідеологічної та видавничої спадщини Дмитра Донцова, головного редактора журналу "Літературно-Науковий Вістник" (ЛНВ), що видавався у Львові у 1922 - 1939 рр. Його діяльність розглянуто на тлі доби - у відношенні до історії української періодики,в контексті тогочасних естетичних та ідеологічних шукань і літературного процесу. Окремо розглянуто значення та комунікативний резонанс ЛВН. Особливу увагу приділено естетично-ідеологічній доктрині Дмитра Донцова та середовищу "вістниківців", зокрема їх впливу на українське політичне життя міжвоєнної доби та періоду Другої світової війни. Досліджено генезу поглядів діяча, який увійшов в історію як ідеолог українського націоналізму. Окреслено герменевтичну методологію Донцова, наголошено на можливості її застосування для оцінки культурного та політичного життя сучасної України. Досвід видання популярного журналу, яким був ЛНВ, може бути практично використаний сучасними видавцями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4Укр)6-8 Донцов Д. + Ч612.4(4Укр)72
Шифр НБУВ: РА311765 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Шліхта І.В. 
Дмитро Донцов як ідеолог і теоретик українського націоналізму: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Шліхта ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено процес становлення націоналістичного світогляду Д.Донцова, причини еволюції його поглядів та ідейні витоки ідеології "чинного націоналізму". На підставі системного аналізу головних ідей вчення Д.Донцова 1913 - 1939 рр. надано наукову оцінку ідеології "чинного націоналізму". Показано особливості політичних і філософських поглядів Д.Донцова у період до та після 1921 р. Розглянуто проблему його ставлення до Росії та Польщі, його теоретичні міркування про явища нації та націоналізму. Оцінено вплив ідеології "чинного націоналізму" Д.Донцова на український націоналістичний рух.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608 +
Шифр НБУВ: РА338474

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Гаранін О.Я. 
Дослідження історії України в Українському Вільному Університеті (1921 - 1991): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.Я. Гаранін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження наукової спадщини вчених Українського Вільного Університету (УВУ) щодо окремих проблем становлення та розвитку історії українського державництва. Розкрито наукові погляди вчених УВУ щодо української минувщини як складової й невід'ємної частини української історіографії. Особливу увагу приділено вивченню таких періодів української історії, як слов'янські часи, утворення Русі, християнізація українських земель, заснування Галицько-Волинського князівства, козацько-гетьманська доба та період "визвольних змагань" (1917 - 1921). Розглянуто теоретичне обгрунтування націоналізму й теоретичні розробки вчених УВУ щодо оптимальної державної організації в історії українських земель. На підставі аналізу нових джерел і попередніх досліджень, зокрема, у порівнянні з радянською історіографією, визначено місце та роль наукової спадщини дослідників УВУ в загальній українській історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(9=УКР) +
Шифр НБУВ: РА354197

Рубрики:

      
6.

Чернова І.П. 
Еволюція проблематики і поетики у драматургії Людмили Старицької-Черняхівської: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.П. Чернова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Системно досліджено константні та змінні риси проблематики та поетики драматургії Л.Старицької-Черняхівської (джерела, шляхи формування, особливості світогляду, систему образів, опозиції, характеру конфліктів і колізій, жанрово-стильову своєрідність). Розглянуто складну естетичну та філософську еволюцію світогляду письменниці. З'ясовано специфіку стильової парадигматики її драматургії - синкретизм неоромантизму з неокласицизмом та пресимволізмом. Встановлено, що пріоритетним джерелом тем для Л.Старицької-Черняхівської була історія, зокрема, давньоримська та українська, а також українське культурне та громадсько-політичне життя перших десятиріч XX ст. Розкрито багатоплановість інтертекстуальних зв'язків драматургії Л.Старицької-Черняхівської, її історизм та універсальну позачасовість, алегорично-символічну знаковість образів і ситуацій. Обгрунтовано розуміння драматургом синхронічно-діахронічного зв'язку різних культурно-історичних епох, що пояснює невипадковість певних тем і сюжетів її творчості. У драматургії письменниці виявлено симбіоз кількох ідейно-естетичних чинників - націоналізму, індивідуалізму, фемінізму. Значну увагу приділено осмисленню Л.Старицькою-Черняхівською творчого призначення особистості, зокрема, жінки. Проаналізовано жанрові різновиди драматичного доробку письменниці, прийомів епізації, драматизації, аналітичної техніки, інтонаційно-синтаксичної структури діалогу, версифікаційних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4Старицька-Черняхівська,Л.М.536
Шифр НБУВ: РА320063 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Поліщук К.В. 
Етнонаціональний вимір конфлікту у Країні Басків: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / К.В. Поліщук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено теоретичні засади, форми практичної реалізації, суспільні функції та особливості розвитку баскського націоналізму як політичного феномену та його вплив на еволюцію конфлікту в Країні Басків. Розкрито сутність націоналізму, зокрема, проаналізовано співвідношення понять "етнос", "нація", "національна держава". Сформовано понятійно-категоріальний апарат дослідження націоналізму. Систематизовано та класифіковано концептуально-теоретичні підходи щодо вивчення націоналізму, виявлено закономірності функціонування даного явища в житті суспільства. Визначено передумови зародження націоналізму в Країні Басків та основні чинники радикалізації баскського націоналізму в контексті трансформації внутрішньонаціонального політичного простору Іспанії. Розглянуто етнонаціональні причини виникнення конфлікту в Країні Басків та простежено загальнополітичний контекст його розвитку. Визначено на концептуальному рівні вплив європейської інтеграції на розвиток баскського націоналізму та показано роль інтеграційних процесів у політичній сфері функціонування баскської автономії. На підставі аналітичних моделей з'ясовано характер розвитку етнонаціонального конфлікту в Країні Басків. Проаналізовано та систематизовано основні політико-правові механізми врегулювання конфлікту та окреслено перспективи його розв'язання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4ІСП) + Ф51(4ІСП) +
Шифр НБУВ: РА352991

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Заздравнова О.І. 
Ідеологія в еволюціонуючому соціумі: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.03 / О.І. Заздравнова ; Харк. військ. ун-т. — Х., 2002. — 37 с. — укp.

Досліджено поліфункціональність ідеології як складову частину соціокультурного процесу. Сформульовано положення про нову парадигму створюваної ідеології, яка вбачається у тенденціях переорієнтації ідеологічного знання з проблем соціально-групових на проблеми соціуму, в переході від аналітичних знань до знань синтетичного рівня. Простежено еволюцію ідеологічного осягнення соціальної дійсності, виявлено логіку еволюції. Обгрунтовано конструктивність ідей релігії, націоналізму, моралі, а також їх синтезу в утвердженні нової парадигми ідеології, урахування якої плідно впливатиме на визначення вектора державної політики у галузі соціальних і політичних перетворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.22 + Ю6*324.21 + Ф055.2 +
Шифр НБУВ: РА317726 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Кармазіна М.С. 
Ідея державності в українській політичній думці (кінець XIX - початок XX століття): Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.01 / М.С. Кармазіна ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 1999. — 36 с. — укp.

На тлі аналізу наслідків геополітичних змін кінця XVIII ст. на Сході Європи, ходу самоорганізації Новоєвропейської цивілізації досліджено політичні, соціально-економічні процеси, що мали місце на українських землях впродовж XIX ст. і які обумовили приєднаня українців до західноєвропейського націотворчого процесу. На основі вивчення інтелектуальної спадщини - оригінальних праць, споминів, щоденників, автобіографій, партійних програм, конституційних проектів, епістолярію - як добре відомих, так і менш знаних, а то й зовсім невідомих представників української політичної думки - виділено етапи розвитку політичного мислення інтелектуальних кіл українських земель як у складі Російської, так і Австро-Угорської імперій. Показано, що на зламах XIX-XX ст., в період найвищої політизації українського націонольно-визвольного руху, провідною ідеєю політичної думки стала ідея створення Української держави. В дисертації проаналізовано особливості взаємовпливу напрямів політичної думки (соціалізму, лібералізму, націоналізму) на ідейно-теоретичному рівні. За допомогою системного підходу з'ясовано структуру та зміст ідеї державності, витвореної представниками цих напрямків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Коваленко В.Г. 
Квебекське національне питання у 80 - 90- ті роки XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.Г. Коваленко ; Донец. держ. ун-т. — Донецк, 2000. — 20 с. — укp.

Робота є історичним дослідженням квебекського національного питання у 80 - 90-ті рр. ХХ ст., коли загострення проблеми, пов'язаної з існуванням франкомовної спільності, здебільшого у межах однієї провінції - Квебеку, призвело до виникнення конституційної кризи у канадській федерації. Визначено чинники зростання сепаратизму у Квебеку та з'ясовано причини невдачі конституційних угод, метою яких було надання провінції статусу "особливого суспільства". Це обумовлено процесом децентралізації федерації та непідписанням Квебеком конституції 1982 р. Розглянуто зіткнення сил націонал-сепаратизму та федералізму за наявності економічної інтеграції на континенті, а укладення угоди про вільну торговлю призвело до багатоваріантності розвитку ситуації у Квебеку, внаслідок чого постала проблема розвитку багатонаціональних федерацій у наш час. Вперше квебекську проблему проаналізовано як багатоаспектне явище, що синтезує традиції та новації квебекського суспільства. Увагу приділено особливостям мовного й освітнього статусу, ментальності франкоканадців. Релігія, французька мова та колективістський дух є ознаками франко-канадської національної ідентичності. Розкрито причини зросту та основні риси сучасного націоналізму у Квебеку. За умов глобалізації та інтеграції, на засаді загальнодемократичних цінностей має місце зіткнення з традиційними цінностями, що призводить до етнічних конфліктів і суверенізації та регіоналізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7Кан)63-56
Шифр НБУВ: РА308226 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Рудакевич О.М. 
Концепція культурницького націоналізму в українській історико-філософській думці: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.М. Рудакевич ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 16 с. — укp.

Досліджено концепцію українського культурницького націоналізму як націоналізму "недержавної" нації в контексті процесів самовизначення європейських народів. Проаналізовано провідні концепції походження та типології націоналізму, зокрема, висвітлено сутність культурницького націоналізму й особливості його прояву в європейських країнах. Виділено чинники становлення та фактори розвитку культурницького націоналізму в Україні, прослідковано генезу утвердження його ідей у працях діячів української духовної культури - Кирило-Мефодіївського братства, громадівців, І.Франка, Л.Українки, М.Грушевського, С.Рудницького. Наголошено на духовно-релігійних факторах формування національної свідомості в Галичині та визначено найважливішщі чинники, що впливали на утвердження концепції українського культурницького націоналізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5/6 + Ф1(4УКР)508 + Ф1(4УКР)608 +
Шифр НБУВ: РА343246

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Венгер Н. В. 
Менонітське підприємництво та модернізація Півдня Російської імперії (1789 - 1917 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Н. В. Венгер ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2010. — 36 с. — укp.

Доведено, що впродовж 1789 - 1871 pp. підприємництво розвивалось за умов окремої економічної зони, що забезпечувала динаміку його формування й інтенсивного розвитку. Після скасування колоністського статусу (1871 р.) спостерігався процес формування регіонів економічної активності на теренах материнських колоній, міст, а також дочірніх поселень Новоросії, Дону, Північного Кавказу. Досліджено, що у процесі зміцнення та соціальної інституалізації підприємництва відбувалося формування субкультури представників даної страти. Встановлено, що етнічне підприємництво періодично стає мішенню цілеспрямованих гонінь з боку окремих груп російського націоналізму. Зазначено, що підприємці несуть відповідальність за загальний презентаційний образ етнічної групи, намагаються протистояти націоналізму, стримують динаміку та конфесійне поле конфліктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Т2(4УКР)5-2 + Э376.150.9(4РОС7)-112.3 + Э376.150.9(4УКР)-112.3
Шифр НБУВ: РА371937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Шумський І.І. 
Молодіжний рух у Західній Україні (1920 - 1939): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.І. Шумський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми генезу ідеї української державності, конфлікти в західноукраїнському молодіжному русі між "батьками" та "синами". Визначено вплив на становлення та розвиток молодіжних організацій і товариств Західної України надмірної інтернаціоналізації та захоплення ідеями інтегрального націоналізму. Показано значення молодіжного руху в Західній Україні для національної консолідації та єднання українських земель. Висвітлено діяльність молодіжних організацій і товариств Західної України у міжвоєнний період, визначено місце та роль національної еліти у громадському житті, вихованні національної стійкості, самоствердження та консолідації, у боротьбі за суверенність і незалежність, розбудову нової України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф75(4УКР3)2 + Ф75(4УКР3)2
Шифр НБУВ: РА316521 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Янишин Б.М. 
Народовський рух у Галичині як суспільно-політична течія (70 - 80-і роки XIX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.М. Янишин ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2003. — 24 с. — укp.

За допомогою методу просопографії охарактеризовано соціальну структуру керівництва народовського руху. Розкрито джерела світогляду та ідеологію народовців, що грунтувалась на принципах націоналізму та лібералізму, погляди на націю та націєтворення. Простежено формування організаційної мережі народовських товариств, зокрема, "Народної Ради", розглянуто форми її діяльності. З'ясовано взаємодію українофільської течії Наддніпрянщини та галицьких народовців. Запропоновано періодизацію політичної діяльності "народної" партії, а також галицько-наддніпрянських відносин даного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР333)52-45 + Ф69(4УКР333)2 + Ф055.22 +
Шифр НБУВ: РА323660

Рубрики:

      
15.

Кузик 
Націоналізм та шовінізм у міжнародних відносинах: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Петро Степанович Кузик ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256 + Ф4(0)64 + Ф51(0)
Шифр НБУВ: РА330919

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Стрілюк О.Б. 
Національна політика П.А.Столипіна: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.Б. Стрілюк ; Черніг. держ. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2008. — 19 с. — укp.

Проведено дослідження національної політики П.Столипіна, розглянуто її основні складові - єврейське, польське та фінське питання. Визначено світоглядні засади П.Столипіна, що вплинули на формування принципів національної політики. Виявлено причини, які спонукали прем'єра вивчати єврейське, польске та фінське питання, розглянуто особливості їх вирішення та проаналізовано пріоритетні аспекти. Визначено фактори, які вплинули на формування урядових підходів щодо вирішення національної проблеми. Досліджено природу столипінського "націоналізму". Проаналізовано позиції російських політичних партій щодо розв'язання національної проблеми та їх ставлення до національної політики П.Столипіна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-56 + Т3(2)5-8 Столыпин +
Шифр НБУВ: РА357215

Рубрики:

      
17.

Кривчикова О.В. 
"Національний міф" та його трансформація в українській еміграційній поезії (на прикладі "празької школи"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.В. Кривчикова ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто творчість представників празької школи з погляду творення ними нового "національного міфу", якому властиві еволюційні процеси, від активного пошуку національної ідентичності, міфологізації історії та етноландшафту, від створення міфу про власну націю до розкладу основних мотивів, деструкції, психологічної виснаженості, від національного месіанізму до етико-антропологічної домінанти. З використанням даного підходу віднайдено спільні мотиви й загальні тенденції творчості, які були об'єднуючим фактором поезії празької школи. Зроблено спробу комплексно проаналізувати світогляд і стилістику, витоки націоналізму та шляхів оновлення літератури. Виявлено закономірності розвитку національної літератури поза межами країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4ЧЕХ)-335 + Ш5(4ЧЕХ=УК)-335
Шифр НБУВ: РА320448 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Нагірний В.М. 
Політизація російської етнічності в Україні (1991 - 2002 рр.): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.05 / В.М. Нагірний ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Уперше проаналізовано роль, яку відіграють у процесі політизації російської етнічності специфіка етнічної психології та особливості світоглядних орієнтацій росіян України. З'ясовано географію російських політичних і національно-культурних організацій, їх політичні домагання. Установлено політичну програму російського націоналізму в Україні та визначено її місце в українському політикумі, в боротьбі за голоси виборців під час передвиборних кампаній. Зазначено, що реалізація політичної програми українського націоналізму - створення держави - активізувала процеси політизації інших етнічностей України, в першу чергу - російської. Досліджено проблеми, пов'язані з визначенням позиції України щодо інтеграційних процесів на пострадянському просторі, впершу чергу, з Росією, статусу російської мови, національного статусу росіян в Україні, які стали постійним елементом внутрішньополітичного дискурсу. Показано, що за роки незалежності в Україні виникла велика кількість національно-культурних та громадсько-політичних організацій російської меншини; у їх ідеології та діяльності поруч з національно-культурними мотивами, які стали превалюючими, присутній політичний компонент. Відзначено, що характерною ознакою останніх років стало постійне зростання значення саме політичних вимог у розгортанні російського руху в Україні та формування структурованих політичних сил.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 + Ф055.256 + Ф055.5 +
Шифр НБУВ: РА326270

Рубрики:

      
19.

Сірук Н.М. 
Політичний контроль тоталітарної держави за культурно-науковою сферою України (друга половина 40-х - початок 50-х років XX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.М. Сірук ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення архівних документів і матеріалів, критичного осмислення української та зарубіжної історіографії досліджено суспільно-політичну ситуацію та політику державно-партійного керівництва щодо України у другій половині 1940 - на початку 1950-х рр. Розглянуто форми та методи здійснення політичного контролю, зокрема, щодо діячів літератури, мистецтва та науки, висвітлено їх вплив на розвиток культурного життя в Україні. Зроблено висновок, що ідеологічні кампанії даного історичного періоду були спрямовані проти творчої та наукової інтелігенції як головного носія національної самобутності українського народу та реалізовувались під гаслом "боротьби проти українського буржуазного націоналізму".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-7 +
Шифр НБУВ: РА358474

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Бойко Н.Р. 
Політичні ідеї Сергія Єфремова в контексті його суспільно-політичної діяльності: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Н.Р. Бойко ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса НАН України. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Комплексно досліджено політичні ідеї С. Єфремова у контексті його суспільно-політичної діяльності. На підставі аналізу значного обсягу першоджерел і літератури досліджено політичні ідеї С. Єфремова. Висвітлено науково-теоретичну спадщину вченого та визначено чинники, які здійснили вирішальний вплив на формування його світогляду, відіграли важливу роль у становленні його громадянської позиції. Розглянуто політичні погляди С. Єфремова стосовно демократичних основ утворення української державності. Розкрито зміст сформованості вченим доктрини націоналізму як важливого фактора формування нації. Показано місце та роль народу й еліти у розвитку національної свідомості та національного руху. Проаналізовано федералістську концепцію С. Єфремова та виділено основні принципи формування української держави. Охарактеризовано демократизм поглядів вченого щодо державотворчих проблем, наголошено на еволюційному підході до їх вирішення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608 Єфремов, С. + Ф055.256(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА362776

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського