Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (184)Реферативна база даних (604)Книжкові видання та компакт-диски (54)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=НАСТРОЙК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Скаткова Н.О. 
Автоматизоване управління транспортними системами механообробки виробництв на основі інформаційних технологій: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Н.О. Скаткова ; Севастоп. нац. техн. ун-т. — Севастополь, 2006. — 19 с. — укp.

Створено метод структуризації й алгоритмізації інформаційних процесів підтримки прийняття організаційно-технологічних рішень, який базується на спеціальному комплексі імітаційних моделей. Наведено методи дискримінантного та варіантного аналізу транспортних систем для випадку однорідних і неоднорідних потоків деталеоперацій, групових транспортних операцій, що дозволяють одержати кількісні оцінки за умов повної інформаціі, а також за умов невизначеності. Розроблено імовірнісно-аналітичну модель управління груповими операціями механообробки на базі теорії напівмарківських процесів. Наведена модель передбачає використання функцій розподілів загального вигляду з урахуванням директивних строків виконання операцій. Базуючись на інформаційних технологіях, модифіковано алгоритми адаптивного управління, які використовують процедури параметричної настройки та самонавчання. Створено інформаційно-логічну модель підтримки прийняття рішень з оперативно-диспетчерського управління, яка в інтерактивному режимі забезпечує просторово-часову організацію потоків деталеоперацій. Запропоновані методи й інструментальні засоби дозволяють підвищити ефективність систем інтелектуальної підтримки прийняття оперативно-диспетчерських рішень з управління транспортними системами механообробних виробництв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К63-44 +
Шифр НБУВ: РА345090

Рубрики:

      
2.

Недзельський С.Д. 
Вбудована вимірювально-обчислювальна система контролю і настройки стаціонарної передаючої фазованої антенної решітки на базі решітки вимірювальних зондів у ближній зоні: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.17 / С.Д. Недзельський ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2006. — 20 с. — укp.

З використанням решітки вимірювальних зондів розроблено метод та алгоритм вимірювання матриці взаємних зв'язків випромінювачів в стаціонарних передаючих фазових антенних решітках (ФАР). Показано, що використання запропонованого алгоритму у складі системи контролю фазованих решіток дозволяє значно підвищити їх інформативність і сприяє підвищенню ефективності адаптації процесу керування антенами до власного технічного стану. Вперше розроблено метод контролю передаючих ФАР, який формує оцінки амплітудно-фазового розподілу на апертурі з урахуванням взаємних зв'язків випромінювачів після кожного випромінювання антени, що дає можливість постійно коректувати систему керування променем ФАР з метою максимального зближення реалізованого та бажаного амплітудно-фазового розподілу в антені. Відзначено, що новий алгоритм вимірювання матриці взаємних зв'язків випромінювачів в стаціонарних передаючих ФАР і метод контролю розраховано на застосування за умов присутності на вимірювальній площадці лун-сигналів. Досліджено залежність помилок відновлення характеристик фазованої решітки від геометрії вимірювально-обчислювальної системи. Показано, що існують такі міжелементні відстані у решітці вимірювальних зондів і таке її віддалення від контрольованої антени, які мінімізують число обумовленості матриці коефіцієнтів передачі й обмежують помилки відновлення характеристик ФАР у процесі рішення систем лінійних рівнянь шляхом обертання цієї матриці. Запропоновано критерій оптимізації геометрії вимірювально-обчислювальної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.47 +
Шифр НБУВ: РА346524

Рубрики:

      
3.

Бондаренко Є.А. 
Геометрооптична побудова осьового контуру в роз'юстированому резонаторі лазерного гіроскопа: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.03 / Є.А. Бондаренко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2004. — 24 с. — укp.

Одержано систему алгебричних рівнянь, які визначають взаємозв'язок лінійних поперечних і кутових координат осьового контуру на вході в сусідні дзеркала резонатора лазерного гіроскопа (ЛГ). Одержано формули для розрахунку лінійного поперечного відхилення осьового контуру від номінальної осі резонатора ЛГ у відліковій площині, розташованій на заданій відстані від дзеркала, або плоскопаралельної пластини. Визначено співвідношення для розрахунку зміщень центра світлової плями гауссова пучка на вхідних і вихідних поверхнях плоскопаралельних пластин у резонаторі ЛГ, а також на поверхнях дзеркал резонатора. Одержано формули для розрахунку складових оптичних довжин плечей резонатора ЛГ на всіх ділянках прямолінійного поширення світла та співвідношення стосовно оптичних довжин плечей резонатора ЛГ. Запропоновано вирази для розрахунку оптичного периметра осьового контуру резонатора ЛГ. Відзначено, що з використанням результатів дослідження визначено вимоги щодо технологічних допусків на виготовлення моноблока ЛГ, обчислено геометричні масшабні множини і орієнтацію осі чутливості неідеально виконаного ЛГ, розроблено математичну модель зони синхронізації зустрічних хвиль ЛГ з рівнодобротним резонатором за умов точної настройки на центр лінії випромінювання та збалансованості струмів у плечах розряду. Модель враховує члени четвертого порядку малості за коефіцієнтами зв'язку і дає змогу обчислити координати на осі кутових швидкостей відповідно до лівої та правої меж зони синхронізації, координату її центра та напівширину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В213.339,022 +
Шифр НБУВ: РА334888

Рубрики:

      
4.

Скидан О.Ю. 
Математична модель для управління технологічним процесом зволоження зерна на базі нечіткої логіки: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / О.Ю. Скидан ; Вінниц. держ. техн. ун-т. — Вінниця, 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено математичну модель для управління технологічним процесом зволоження зерна на базі нечіткої логіки, яка дозволяє досягти максимальної якості виробленої продукції. Модель дозволяє розрахувати параметри, через зміну яких здійснюється управління технологічним процесом зволоження зерна із врахуванням важливих зовнішніх факторів (збільшення температури зерна та вмісту води). Запропоновано модель, не чутливу до змін у технологічному процесі, адекватність якої надає можливість настройки за рахунок використання функцій належності. Наведено метод інтеграції апарата настройки моделі у математичний апарат моделі, завдяки чому досягається реалізація функцій "самонавчання" моделі. На основі розроблених моделей створено експертну систему, яка представляє собою комп'ютерну програму, що може працювати окремо - у режимі інтелектуальної підтримки оператора-технолога, або у складі єдиної системи управління виробництвом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л821.032.2
Шифр НБУВ: РА317499 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Сорокіна І.В. 
Методи адаптації нечітких моделей на основі штучних імунних систем: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / І.В. Сорокіна ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Розроблено методи структурної та параметричної адаптації нечітких моделей на основі штучних імунних систем, які дозволяють спрощувати нечіткі моделі та підвищувати їх точність. Розроблено метод адаптації нечіткої нейронної мережі, яка реалізує нечітке логічне виведення за алгоритмом Такагі-Сугено, на основі штучних імунних систем з використанням адаптивного мультиантитіла для одночасного настроювання всіх параметрів і структури нечіткої нейронної мережі. Наведено доказ збіжності запропонованих імунних алгоритмів. Вдосконалено методи клонування та мутації антитіл. Проведено експериментальні дослідження на тестових функціях і порівняльний аналіз запропонованого імунного підходу з існуючими методами, які показують підвищення ефективності адаптивних нечітких моделей з імунною настройкою. Розроблено інструментальне середовище нечіткого моделювання. Наведено розв'язок задач диференціальної діагностики алергодерматозів і моделювання технологічного процесу одержання товстоплівкових резисторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.405 +
Шифр НБУВ: РА369059

Рубрики:

      
6.

Пюшкі Л. 
Методи та засоби побудови автоматизованих інтегрованих систем захисту особливо важливих об'єктів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Л. Пюшкі ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Проаналізовано та узагальнено стан робіт в області побудови автоматизованих інтегрованих систем захисту особливо важливих об'єктів (АІС ЗОВО). Розроблено метод моделювання причинно-наслідкових зв'язків у системі захисту особливо важливих об'єктів (ОВО), побудований на базі байєсівської мережі. Наведено метод опису поточного стану системи захисту, що дозволяє прогнозувати характер виникнення хибної тривоги. Запропоновано комбінацію методів оберненого поширення помилки, медіанного згладжування зображень і збільшення контрастності, що є розвитком методу самоорганізованої карти Кохонена. Створено ефективні інтерфейси взаємодії системи захисту, побудованої на базі Leaky Feeder, системи з інфрачервоними сигналізаторами та інтелектуальної системи відеоспостереження, а також схему їх інтеграції до загальної багатопорогової системи захисту. Представлено метод нормалізації зображення папілярного відбитка, що враховує напрямок лінії, яка з'єднує знайдений центр відбитка з іншою особливою точкою - дельтою. Розроблено ефективні методи та засоби удосконалення компонентів і структури АІС ЗОВО, зокрема: нову структуру генератора сигналів УВЧ, ефективну настройку технічних параметрів мережі Etherner для використання в системі захисту ОВО на базі Leaky Feeder.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З885-55 +
Шифр НБУВ: РА338821

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
7.

Лещенко О.І. 
Методи удосконалення гусеничного рушія шляхом адаптивної настройки його ланцюга: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.02 / О.І. Лещенко ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Визначено залежність натягу від геометричних параметрів окремих ділянок ланцюга в рушіях гусеничних машин (ГМ) за адаптивної настройки ланцюгової передачі автоматичними механізмами у динаміці. Створено автоматичні механізми, які враховують зміну натягу з необхідною швидкістю та точністю, для управління якими створено математичну модель на базі удосконалених методик розрахунку статичних і динамічних параметрів ланцюга. Запропоновано три методи зміни натягу гусеничного ланцюга (ГЛ). Удосконалено методи зміни натягу шляхом переміщення направляючого колеса за дугою кола та прямою лінією. Ці методи базуються на застосуванні автоматичного роликово-гвинтового приводу. Третій - уперше запропонований метод диференціальної зміни натягу, який припускає використання повнопривідного гусеничного рушія (ГР). Розроблено стенд, який імітує диференціальну зміну натягу. Фізичні процеси, які відбувались у цьому стенді, використано у розробленій математичній моделі. Модель базується на запропонованих методиках визначення характеристик ГЛ, укладеного між колесами, які задають форму, що враховано у розрахункових методиках. Питання динаміки ГЛ досліджено з використанням методу кінетостатики на базі принципу Д'Аламьера. Використовуючи запропоновані методики, розглянуто питання перерозподілу довжин між робочими і вільними ділянками, установлено мінімальне значення попереднього натягу ГЛ. Розроблено пропозиції щодо впровадження повнопривідних електромеханічних гусеничних транспортних засобів. Розраховано та перевірено можливість застосування електромеханічних систем для адаптивного регулювання натягу у динаміці ГМ. Таке технічне рішення дозволило виключити втрати у трансмісії, підвищити керованість, працездатність і є головним показником у вирішенні задачі конкурентної здатності на світовому ринку. Запропоновані методи адаптивної зміни положення коліс, які задають форму, дозволяють підвищити працездатність ГР завдяки можливості адаптивної зміни ступеня утримання його ланцюга у динаміці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О12-046.5 +
Шифр НБУВ: РА353062

Рубрики:

      
8.

Старостін С.С. 
Мікропроцесорна система керування тиристорним електроприводом з автоматичною настройкою та змінюваним інтервалом дискретності: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / С.С. Старостін ; Донец.держ. техн. ун-т. — Донецьк, 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання теоретичного обгрунтування та реалізації мікропроцесорної системи керування тиристорним електроприводом постійного струму з покращеними функціональними властивостями. Запропоновано принцип змінювання інтервалу дискретності регулювання силового струму тиристорного електропривода, що забезпечує стабілізацію динамічних характеристик контура регулювання струму. Отримано закони регулювання струму з максимально можливою швидкодією. Виконано подальші дослідження систем з ідентифікацією та компенсацією навантаження приводу. Досягнуто покращання динаміки процесів регулювання його швидкості. Розроблено алгоритми швидкодіючої автоматичної настройки регуляторів струму та швидкості електроприводу з поширеною галуззю застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З291.53-05
Шифр НБУВ: РА311736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Оборський Г.О. 
Наукові основи забезпечення параметричної надійності та динамічної якості технологічних систем прецизійної обробки: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.03.01 / Г.О. Оборський ; Ін-т надтверд. матеріалів ім. В.М.Бакуля НАН України. — К., 2006. — 36 с.: рис. — укp.

Досліджено питання моделювання та забезпечення надійності прецизійної обробки за параметром "динамічна стійкість". Розглянуто питання взаємного впливу процесів, що відбуваються за великої швидкості та процесів за середньої швидкості (знос інструменту та тепловий фактор у зоні різання). Розроблено оригіальну розрахункову модель для визначення запасу стійкості прецизійних верстатів з урахуванням впливу рівня коливань за холостого ходу на випадкові коливання борштанги за умов прецизійного розточування. У динамічній моделі використаної системи враховано температурний фактор і динамічну складову зносу інструменту, що дозволило визначати й обгрунтувати наявність оптимальних температур (швидкостей різання), які забезпечують найвищу стійкість інструменту. З урахуванням впливу випадкових факторів одержано можливість розрахунковим шляхом одержати значення рівня параметричної надійності технологічних схем (ТС). Розроблено методи вибору оптимальних конструкторсько-технологічних параметрів ТС. Розв'язано задачі вибору оптимальних режимів тонкого розточування. Обгрунтовано та розраховано основні конструктивні елементи шпиндельних вузлів. Розроблено методи оптимальної настройки гасителів коливань, які дозволяють забезпечити стабільну динамічну якість пружної системи верстата.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К632.5-12 +
Шифр НБУВ: РА346121

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
10.

Дзюбенко О. А. 
Поліпшення паливно-економічних та екологічних показників автомобіля на основі оптимізації параметрів системи управління запалюванням: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.22.20 / О. А. Дзюбенко ; Харк. нац. автомоб.-дор. ун-т. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення та новий розв'язок задачі покращання паливно-економічних та екологічних показників автомобіля. Проведено теоретичні та практичні дослідження впливу параметрів іскрового розряду системи запалювання на робочий процес двигуна, за результатами яких запропоновано концепцію багатопараметричного керування запалюванням. Розроблено математичну модель об'єкта керування, яка дозволяє одержати оптимальні параметри системи запалювання (СЗ) залежно від комплексного критерію, який визначається умовами експлуатації автомобіля. Встановлено метод адаптивної настройки СЗ під конкретні умови експлуатації автомобіля й експериментально доведено доцільність його використання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О35-045
Шифр НБУВ: РА373248 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Агаджанов С.Г. 
Рекурентні алгоритми ідентифікації лінійних об'єктів в умовах обмежених завад: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / С.Г. Агаджанов ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Запропоновано рекурентні алгоритми, що мають зону нечуйності, для оцінювання стаціонарних та нестаціонарних параметрів динамічних об'єктів при наявності обмежених завад. Досліджені питання збіжності алгоритмів та впливу їх параметрів (зокрема, зони нечуйності) на властивості оцінок. Для оцінювання нестаціонарних параметрів запропоновано однокрокові алгоритми з адаптивною настройкою зони нечуйності, багатокрокові та модифіковані алгоритми рекурентного методу найменших квадратів, які мають зону нечуйності та враховують експоненційне зважування інформації або використовують обмежену коваріаційну матрицю. Розроблено систему експертного моделювання алгоритмів параметричної ідентифікації, яка дозволяє всебічно досліджувати рекурентні алгоритми. Приведено результати аналізу роботи алгоритмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813-01

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
12.

Сюй Гуодун 
Робастні автопілоти для малих безпілотних літальних апаратів, засновані на нечіткій логіці: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / Сюй Гуодун ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему проектування робастних систем стабілізації польоту малих безпілотних літальних апаратів (МБПЛА), які базуються на застосуванні нечітких регуляторів (НР) у зовнішніх контурах управління та внутрішніх чітких зворотних зв'язків. Запропоновано метод розділення одержаної системи на "чітку" та нечітку частини. Наведено метод настройки параметрів функцій належності НР за мінімумом інтегральної квадратичної помилки між входами замкнутої системи з НР і еталонної моделі, яка базується на чіткому робастному прототипі. Розроблено закон управління польотом, який базується на навчанні НР у процесі управління за допомогою моделі нечіткої логічної інверсії та еталонної моделі. Створені методи застосовано для синтезу законів управління поздовжнім і бічним рухами МБПЛА за наявності невизначеностей у математичних моделях динаміки МБПЛА. Шляхом моделювання запропонованих систем за детермінованих і випадкових збурень показано їх високу ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О571-521.9 +
Шифр НБУВ: РА352156

Рубрики:

      
13.

Бєлоусова Н.Б. 
Розвиток адаптивних алгоритмів ідентифікації та керування на основі методу функцій Ляпунова: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / Н.Б. Бєлоусова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Запропоновано алгоритми адаптивної ідентифікації та керування на базі прямого методу Ляпунова, в яких диференціальні рівняння для настройки матриць параметрів моделі мають модифіковану у порівнянні з класичними методами структуру. Для розв'язання відомих проблем залежності правих частин диференціальних рівнянь настройки матриць параметрів моделі від невідомих параметрів об'єкта наведено ітераційний і рекурентний алгоритми, які базуються на використанні градієнтних методів мінімізації деяких критеріїв. Досліджено питання диференціальних властивостей функціоналів ітераційного та рекурентного алгоритмів градієнтного типу, установлено існування та єдність розв'язків розглянутих задач. Доведено теореми про збіжність методів проекції градієнта в задачах мінімізації. Сформульовано сумісну задачу непрямого керування з використанням рекурентного алгоритму ідентифікації та досліджено стійкість розв'язку сумісної задачі керування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.617,0 + З965.4-01 +
Шифр НБУВ: РА338762

Рубрики:

      
Категорія:    
14.

Розкаряка П. І. 
Розробка оптимальних за тепловими втратами систем керування позіційним електроприводом: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.09.03 / П. І. Розкаряка ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено оптимальні за швидкодією або за тепловими втратами алгоритми цифрового керування позиційним електроприводом з урахуванням ефектів квантування за часом, екстраполяції цифрових сигналів та особливостей цифрового інтегрування. Обгрунтовано та запропоновано нові розподіли полюсів і нулів, одержані з умови забезпечення бажаного перероблювання перехідної функції, які розширюють можливості досягнення заданої якості перехідних процесів в системах регулювання положення. Синтезовано спостерігачі стану, які ідентифікують момент статичного опору та розроблено методику їх настройки та самонастройки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з291-05
Шифр НБУВ: РА375095 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія:    
15.

Мітюшкін Ю.І. 
Синтез і настройка баз нечітких знань для моделювання багатовимірних залежностей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Ю.І. Мітюшкін ; Вінниц. держ. техн. ун-т. — Вінниця, 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено методи й алгоритми синтезу та настройки баз нечітких знань для ідентифікації багатовимірних нелінійних об'єктів, частина параметрів яких не мають кількісних оцінок. Запропоновано метод синтезу баз нечітких знань як моделей багатовимірних нелінійних об'єктів шляхом їх отримання за експериментальними даними на підставі генетичних алгоритмів оптимізації, а також розроблено метод тонкої настройки синтезованих баз нечітких знань шляхом їх втілення у нечіткі нейромережі. Результати комп'ютерних експериментів доводять дієздатність розроблених методів і моделей, використання під час досліджень об'єктів різної розмірності з дискретним та неперервним виходом, а також стійкість і збіжність їх алгоритмів. Наведено методику й алгоритм реалізації процесу прогнозування добових графіків споживання електричної потужності з урахуванням нечітких факторів впливу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з813.4
Шифр НБУВ: РА317242 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Черно О.О. 
Система автоматичного керування електромагнітними динамічними віброгасниками: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / О.О. Черно ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності систем динамічного гасіння вібрації шляхом оптимального керування частотою настройки та демпфіруванням електромагнітних віброгасників. Розроблено динамічну модель системи керування частотою настройки керованих динамічних віброгасників (КДВГ) та визначено їх оптимальну структуру і параметри. Розроблено алгоритм цифрової обробки сигналів з датчиків вібрації, який здійснює керування частотою настройки КДВГ. Установлено закон керувальної напруги, який дає змогу здійснити одночасне керування частотою настройки та демпфірування КДВГ і, завдяки цьому, підвищити ефективність гасіння вібрацій. Розроблено регресійні моделі, що дозволяють визначити межі діапазону регулювання коефіцієнту відносного демпфірування КДВГ. Одержано оптимальну характеристику нелінійного коригувального пристрою у колі керування демпфіруванням КДВГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З264.36-016 +
Шифр НБУВ: РА350011

Рубрики:

      
17.

Янкелевич Г.Є. 
Створення датчика кутової швидкості на базі динамічно настроюваного гіроскопа з аналого-цифровими контурами керування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.03 / Г.Є. Янкелевич ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2001. — 18 с. — укp.

Запропоновано теорію датчика кутової швидкості на базі динамічно настроюваного гіроскопа з аналого-цифровими контурами зворотного зв'язку в каналах вимірювання кутової швидкості та керування електроприводом обертання ротора гіроскопа. Синтезовано аналого-цифрові контури зворотного зв'язку в каналах вимірювання кутової швидкості, які забезпечують належну якість перехідних та сталих процесів вимірювання, зменшення взаємозв'язків між цими каналами у разі дії випадкових впливів. Розроблено електронний пристрій керування електроприводом обертання ротора гіроскопа, що забезпечує можливість виконання динамічної настройки засобами цифрової електронної техніки замість механічної, надає можливість забезпечувати спрощення конструкції, технології виготовлення гіроскопа, а також високу стабільність кутової швидкості обертання ротора гіроскопа.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж108.1-5-02
Шифр НБУВ: РА320184 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Наумов В.Ф. 
Удосконалення технічного діагностування тиристорних систем збудження потужних синхронних генераторів і електроприводів ТЕС: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.02 / В.Ф. Наумов ; Донец. держ. техн. ун-т. — Донецьк, 1998. — 18 с. — укp.

Розглядаються питання вдосконалення технічного діагностування тиристорних систем збудження (СЗ) потужних синхронних генераторів і електроприводів ТЕС з метою розробки і впровадження нових методів і засобів їх діагнозу. Строгість побудови технічного діагностування СЗ обгрунтовано вперше розробленими аксіомами і загальними критеріями. Запропонована нова класифікація об'єктів діагнозу, що дозволить комплексно здійснювати технічне діагностування СЗ потужних синхронних машин ТЕС. Розроблені нові методи діагнозу: метод діагностичних меж, що дозволить контролювати технічні стани СЗ генераторів електростанції, ідентичність їх настройки, виявляти несправності і здійснювати їх пошук; метод аварійних збурень, що дозволить оцінювати технічний стан СЗ в динамічних, безпечних режимах генератора; метод робочого діагностування, що відрізняється тим, що не містить перевірок в режимі холостого ходу турбогенератора, як вкрай неекономічного. Розроблено нові засоби діагностування: імітатор синхронного генератора і прилад контролю струморозподілу по щіткам генератора, призначені для реалізації запропонованих методів діагнозу СЗ. Основні результати роботи впроваджено в енергосистемах України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.621-082.05

Рубрики:

      
19.

Демедюк Р. О. 
Перебудова енергетичних рівнів просторового квантування у дельта-легованих квантових ямах. / Р. О. Демедюк. — Б.м., 2021 — укp.

Теоретично досліджений вплив іонізації дельта-шару мілкої домішки, розташованої в межах Si0.8Ge0.2/Si/Si0.8Ge0.2 квантової ями, на перебудову енергетичних рівнів в цій квантовій ямі.Приклад поєднання двох видів квантових ям – прямокутної (сформована гетеропереходами) і V-подібної (сформована домішковим дельта-шаром), показує, що з'являється можливість зміни енергетичного зазору між рівнями просторового квантування у вже існуючій квантовій ямі за допомогою іонізації дельта шару мілкої домішки. При підвищенні ступеня іонізації домішок вільні електрони з'являються на рівнях просторового квантування в квантовій ямі та утворюються позитивні іони в межах області дельта-шару, формуючи потенціал Хартрі, що накладається на прямокутний потенціальний профіль. Таким чином, отримується вже новий енергетичний профіль тієї самої гетероструктури, з новим набором рівнів просторового квантування. Цей ефект є цікавим і потенційно корисним, оскільки така зміна має вплив на оптичні переходи між кількома першими рівнями.За допомогою методу самоузгодженого розрахунку, було досліджено вплив на перебудову рівнів в квантовій ямі таких параметрів: ширина квантової ями, позиція дельта-легування, товщина дельта-шару; початкова концентрація домішок, розподіл домішок у дельта-шарі, та ступінь іонізації домішок.Досліджений вплив іонізації домішкового дельта-шару, на міжпідзонне поглинання квантової ями. Виявлено, що поява та подальша зміна потенціалу Хартрі внаслідок іонізації дельта-шару призводить до значних змін у загальному коефіцієнті міжпідзонного поглинання.Сформульовано і обгрунтовано ідею створення модулятора ТГц випромінювання на базі дельта-легованих квантових ям. Було досліджено оптичні властивості і діапазон настройки потенційного приладу при різних характеристиках квантових ям, на основі яких він сформований. В результаті проведеного дослідження можна зробити висновок, що ще на етапі проектування приладу можна прогнозувати його характеристики, такі як: ширина діапазону налаштування та можливість одночасної модуляції декількох ТГц смуг^UThe influence of ionization of the delta layer of a shallow impurity located within a quantum well on the rearrangement of energy levels in this quantum well is theoretically investigated.An example of a combination of two types of quantum wells, rectangular (formed by the heterounctions) and V-shaped (formed by impurity delta-layer), shows that it is possible to change the energy distance between space-quantization levels in an existing quantum well by ionizing the delta layer of a shallow impurity. As the ionization degree rises, free electrons appear at space-quantization levels in the quantum well, and positive ions are created within the delta layer that form the Hartree potential superimposed on the rectangular potential profile. Thus, obtained a new energy profile of the existing heterostructure, with a new set of space-quantization levels. This effect is interesting and potentially useful, because this change has the influence on the optical transitions between few first levels.Using the self-consistent method, the influence on the rearrangement of levels in the quantum well of the following parameters was investigated: quantum well width, delta doping position, delta layer thickness, the initial concentration of impurities, the distribution of impurities in the delta layer, and ionization degree.The influence of ionization of the delta layer of impurities on the intersubband absorption of a quantum well has been investigated. It was found that the appearance and subsequent change of the Hartree potential due to ionization of the delta layer leads to significant changes in the overall intersubband absorption coefficient.The idea of creating a modulator of THz radiation on the basis of delta-doped quantum wells is formulated and substantiated. The optical properties and the tuning range of the potential device at different parameters of the quantum wells it used, were investigated. As a result of the study we can conclude that even at the design stage of the device can predict its characteristics, such as: the width of the tuning range and the possibility of simultaneous modulation of several THz bands.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Лисиченко Р. М. 
Підвищення якості електричної енергії в розподільних мережах за рахунок удосконалення перетворювачів енергії. / Р. М. Лисиченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню наукової задачі – покращення якості електричної енергії розподільних мережах з частотно-регульованими електроприводами за рахунок керування спектральними характеристиками перетворювачів енергії.Має місце актуальна наукова задача, пов'язана з недостатньою ефективністю існуючих сьогодні методів забезпечення зменшення рівня гармонійних складових від нелінійних споживачів до яких відносяться інвертори управління асинхронними двигунами змінного струму. Проведений в роботі аналіз виявив необхідність розробки методів по підвищенню якості електричної енергії в розподільних мережах. Система «керуючий інвертор і електричний двигун» є джерелом гармонічних складових і основним джерелом погіршення якості електричної енергії.В роботі запропоновано метод керування спектральними характеристиками інверторів із цільовою функцією якості електричної енергії, що дозволило розробити засади для створення інверторів зі зменшеними показниками спотворення форми напруги і струму. Запропоновано технічні рішення і обґрунтована можливість використання методів спектрального збудження силових перетворювачів енергії, що забезпечують зниження рівнів гармонійних складових електричної енергії, що створюються як нелінійним навантаженням, так і мережею живлення. У порівнянні з пасивними фільтрами і активними фільтрами, методи спектрального збудження силових перетворювачів енергії не потребують спеціальної настройки під параметри конкретної мережі і відрізняються надійністю.Розроблено апаратно інформаційну систему, яка дозволяє зменшити вплив від гармонійних складових на споживачів і систему електропостачання при різних режимах роботи частотного регулювання електричних двигунів. Результати експериментальних досліджень розробленої системи показали її відповідність технічним вимогам та можливість отримання діагностичної інформації при різних режимах роботи електродвигунів. Елементи конструкції та принцип дії розробленої системи для частотного регулювання захищені патентами України.Отримано такі основні наукові результати:– вперше запропоновано метод керування спектральними характеристиками інверторів, який відрізняється від існуючих цільовою функцією параметрів ЯЕЕ, що дозволило розробити засади для створення інверторів зі зменшеними показниками спотворення форми напруги і струму;– отримав подальший розвиток метод визначення походження гармонічних складових в електричному струмі від силових перетворювачів енергії, який, на вдміну від відомих, дозволив визначити спектральні методи збудження, як найбільш збалансовані з економічної і технічної точок зору;– отримала подальший розвиток математична модель спектрального збудження силових перетворювачів енергії, яка відрізняється врахуванням параметрів електричної мережі, що дозволяє отримати математично обґрунтовані спектрально-енергетичні залежності в електричній мережі;– удосконалено метод визначення параметрів спектрального збудження силових перетворювачів енергії і моделювання їх роботи в середовищі Matlab, який відрізняється урахуванням параметрів електричної мережі, що дозволяє отримати параметри перетворювача з підвищеними характеристиками ЯЕЕ.Практичне значення отриманих результатів для електроенергетичної галузі полягає в обґрунтуванні напрямку підвищення ЯЕЕ в розподільних мережах за рахунок удосконалення частотних перетворювачів енергії; обгрунтуванні параметрів пристрою для коригування показників якості електроенергії (патент на винахід №101521); розробці структурної схеми частотного перетворювача з адаптивним керуванням (патент на корисну модель №113090); розробці та побудові стенду для вимірювання вищих гармонік які генеруються частотно-регульованими електроприводами в розподільну мережу; розробці варіанту принципової електричної схеми частотного перетворювача енергії з можливістю адаптивного керування спектральними характеристиками.Результати роботи та розроблений діючий макетний зразок стенду і програмне забезпечення для обробки результатів вимірювання рівня вищих гармонік, які генеруються частотно-регульованим електроприводом в розподільну мережу, використовуютья в ТОВ «Слобода-буделектромонтаж», ТОВ «Харківське спеціалізоване монтажно-експлуатаційне підприємство», ТОВ «Промагроінжинірінг». Результати теоретичних та експериментальних досліджень використовуються при викладенні дисциплін «Якість електропостачання», «Інформаційні системи та технології в енергетиці», «Smart Grid технології» на кафедрі електропостачання та енергетичного менеджменту Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.^UThe dissertation is devoted to the decision of a scientific problem of increase of quality of electric energy by reduction of harmonic components from energy converters.Thus, there is an urgent scientific problem associated with the lack of efficiency of existing methods to reduce the level of harmonic components from nonlinear consumers, which include inverters for controlling induction AC motors. The analysis revealed the need to develop methods to improve the quality of electricity in distribution networks. The widest distribution of various devices and equipment with induction motors, which are controlled by inverters. The control system of the inverter and the motor is a source of harmonic components and the main source of deterioration of electric energy. The solution of the specified problem at the expense of decrease in harmonic components by a method of management of spectral characteristics of inverters is offered.The following main scientific results were obtained:- for the first time the method of control of spectral characteristics of inverters with target function of quality of electric energy is offered that allowed to develop bases for creation of inverters with the reduced indicators of distortion of a form of tension and current;- further developed the theory of the origin of harmonic components in electric current from power energy converters, which, in contrast to the known, allowed to determine the spectral methods of excitation as the most balanced from an economic and technical point of view;- the model of spectral excitation of power energy converters was further developed, which allows to obtain mathematically substantiated spectral-energy dependences in the external network;- technical solutions are offered and the possibility of using methods of spectral excitation of power energy converters is substantiated, which provide reduction of levels of harmonic components of electric energy, created both by nonlinear loading and power supply network. In comparison with passive filters and dynamic filters, methods of spectral excitation of power converters of energy do not demand special adjustment under parameters of a concrete network and differ in reliability;- algorithms for determining the parameters of spectral excitation of power energy converters and methods of modeling their operation in the Matlab environment are developed, which differ taking into account the parameters of a particular network, ensuring their construction and application at existing and projected power facilities.Of practical importance for instrument making are approaches and recommendations for the construction of control systems for the spectral characteristics of inverters, which allows you to create equipment with reduced impact on the quality of electricity.The practical problem of development of methods of control of spectral characteristics of inverters of asynchronous electric motors with the reduced influence on qualitative indicators of electric energy is solved.On the basis of the offered approaches and methods the information technology of reception of commands of spectral excitation of power converters of energy with use of mathematical methods is developed.A hardware information system has been developed, which allows to reduce the impact of harmonic components on consumers and the power supply system at different modes of operation of frequency control of electric motors. The results of experimental studies of the developed system showed its compliance with technical requirements and the ability to obtain diagnostic information in different modes of operation of electric motors. Elements of construction and the principle of operation of the developed system for frequency control are protected by patents of Ukraine (Pat. № 101521, Pat. 113090).The results of the work are implemented in the educational process of the Department of Power Supply and Energy Management of Petro Vasylenko Kharkiv National Technical University of Agriculture when teaching the course "Technologies, problems and prospects of industry development".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського