Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (27)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (429)Реферативна база даних (4170)Книжкові видання та компакт-диски (1526)Журнали та продовжувані видання (198)
Пошуковий запит: (<.>K=МИСТЕЦЬК$<.>+<.>K=КРИТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 755
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Жицька Т.В. 
Спиридон Черкасенко і театр: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.02. / Т.В. Жицька ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертація є першою спробою комплексно осмислити, проаналізувати і систематизувати творчий набуток С.Черкасенка (1876-1940), ім'я якого впродовж тривалого часу було вилучено із мистецького і наукового обігу. Основна увага приділена дослідженню таких аспектів: визначенню естетичних засад драматургії С.Черкасенка, аналізові сценічних втілень його п'єс і розгляду здобутків Черкасенка-критика. Крім того, принагідно наводиться уточнена і узагальнена хроніка життєпису С.Черкасенка. Таким чином, це дослідження, заповнюючи одну з численних "прогалин" в історії національної культури, зможе прислужитись при написанні якісно нової історії українського мистецтва, потреба у якій сьогодні надзвичайно висока.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ334.3(4УКР)6-074

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Рождественська І.Є. 
О.С.Пушкін у літературній свідомості кінця XIX-початку XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / І.Є. Рождественська ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1998. — 16 с. — укp.

У дисертації вивчаються проблеми розвитку літературної свідомості і формування репутації письменника, особливістю якої є реакція всіх учасників літературного життя на літературну особистість. Системність, що виявляється у формуванні літературної репутації, розглядається на матеріалі освоєння феномена О.С. Пушкіна літературною громадськістю початку ХХ століття. Визначається місце і роль філософської критики у контексті різноманітних уявлень про популярність письменника, виділяється пушкініанство як вектор літературного життя початку століття, відзначається значущість цього явища у теоретико-літературному плані. Становлення літературної особистості як літературного факту відбиває специфіку рецептивного механізму певної епохи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Пушкін 06

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Йосипенко О.М. 
Французький постструктуралізм: критичний аналіз репрезентації: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.М. Йосипенко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено виявленню ролі та місця концепції репрезентації в критиці класичного способу мислення французьким постструктуралізмом. З'ясовується характер цієї критики, виявляється її евристичний потенціал та нові можливості, що відкриваються для думки, звільненої від репрезентативних обмежень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6-667

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Пастух В.В. 
Сценічна хореографічна культура Східної Галичини 20-30-х років ХХ століття: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / В.В. Пастух ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Розглядаються проблеми становлення і розвитку сценічної хореографічної культури Східної Галичини (20-30-і р. XX ст.) у її зв'язках з європейськими мистецькими процесами окресленого періоду та українськими народно-танцювальними традиціями. Визначено загальні тенденції та регіональну специфіку цього процесу. Обгрунтовано важливість тогочасних досягнень у даній галузі для подальшого розвитку вітчизняної танцювальної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ327г(4УКР33)61

      
5.

Колупаєва А.В. 
Українські кахлі XVIII-початку XX ст. (Історія. Типологія. Іконографія. Ансамблевість): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / А.В. Колупаєва ; Львів. акад. мистец. — Л., 1999. — 17 с. — укp.

Розглянуто українські кахлі як самобутнє мистецьке явище. Уточнено витоки, висвітлено історію українського кахлярства. Розглянуто техніки формування й декорування народних кахель. Розроблено типологію творів за тектонічною формою, пластикою, декором. З'ясовано ансамблевість кахляних печей у системі інтер'єру народного житла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.16

Рубрики:

      
6.

Іванова Н.І. 
Концепція життєтворчості в естетиці та поетиці Олександра Довженка: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.І. Іванова ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 17 с. — укp.

Обгрунтовується феномен життєтворчості як художньо-естетична змістовність авангардистських пошуків, тенденцій, спрямувань Олександра Довженка, в яких відбилася специфіка українського літературно-мистецького авангардизму. Досліджується життєтворчість як тип творчості, вияв його синтетичної природи як взаємодія традиційного, модерністського і авангардистського, а саме: романтизму, символізму, імпресіонізму, експресіонізму, футуризму, конструктивізму, поетологізму. Концептуальність теоретично-світоглядних позицій розкривається через відтворення поетологічної моделі універсальних форм буття та її структуротворчих основ - міфу про Героїв та соціокультурного міфу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Довженко 42

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Осьмак О.О. 
Експресіонізм в контексті західноєвропейської культури ХХ століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / О.О. Осьмак ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню феномена "експресіонізм" в контексті західноєвропейської культури XX століття. Розглядається естетико-мистецтвознавче підгрунтя західноєвропейського експресіонізму та його місце в діалозі культур "Захід-Схід" в контексті компаративістського аналізу. Реконструйована історія становлення і розвитку експресіонізму, обгрунтовані його естетико-мистецтвознавчі засади, специфіка прояву у різних видах мистецтва. Експресіонізм досліджено як напрямок у сучасному мистецтві, що має корені у світовій філософській думці і обумовлений динамікою розвитку художнього мислення. З'ясовані типи творчого процесу експресіоністів відповідно до видової специфіки мистецтва. В пропонованому дослідженні експресіонізм розглядається не лише як мистецький напрямок, а, передусім, як специфічний духовний простір в західноєвропейській культурі XX століття, якому притаманне самобутнє світобачення, здатне виконати інтегративну функцію у діалозі "Захід-Схід".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.283.34

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Пидюра О.І. 
Рід Medicago L.(Fabaceae) у флорі України: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.05 / О.І. Пидюра ; Держ. Нікіт. ботан. сад УААН. — Ялта, 1999. — 36 с. — укp.

Дисертація є монографічним вивченням представників роду Medicago L. флори України із застосуванням критико-систематичного аналізу існуючих систем роду та узагальнення відомостей про генетичні центри походження, закономірності поширення, їх видовий склад та хорологію. Вперше наведено результати поліноморфологічного вивчення видів роду за допомогою скануючого електронного мікроскопа та проаналізовано їх значення як систематичної ознаки. В дисертації представлено орігінальну методику фракціонування білків в поліакриламідному гелі і визначено перспективний напрямок таксономічного та еволюційного вивчення роду Medicago L., який грунтується на концепції застосування запасних білків насіння як молекулярно-генетичних маркерів. Використані генетичні ознаки дозволили вирішити проблему розмежування з генетично близькими родами триби Trifolieae, а також більш достовірно визначити таксономічну структуру роду. Запропоновано новий критерій ступеня еволюційного розвитку на основі якого було визначено напрямки еволюції однорічних видів та уточнено схему еволюції багаторічних видів. На підставі результатів власних досліджень уточнено видовий склад, здійснено систематичні комбінації та запропоновано сучасну систему роду Medicago L.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.13Fab,022

Рубрики:

      
9.

Кушнерук В.А. 
Художня проза О.І.Сенковського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / В.А. Кушнерук ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню художньої прози відомого російського письменника, журналіста і критика 1-ої половини ХІХ століття О.І.Сенковського. В ній розглянуто фантастичну прозу письменника, а також його фейлетони, сатиричні повісті та романи з елементами моралізаторства. Аналізуються особливості, які виділяють прозу Сенковського із російської белетристики 1-ої половини ХІХ століття. Зроблено спробу дати класифікацію його прозових текстів, висвітлено особливості розміщення в них образів, їх ідейно-тематичний зміст, своєрідність архітектоніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Сенковський 534

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Бацак Н.І. 
Греки Північного Приазов'я: культурно-просвітницький розвиток (кінець ХVIII- початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.І. Бацак ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджуються процеси культурного розвитку маріупольської грецької громади у зв'язку з проблемами відродження та збереження її етнічної самосвідомості. Розглядається формування і розвиток системи культурно-освітніх закладів грецької громади після переселення з Криму до Північного Приазов'я, досліджуються чинники становлення системи грецької національної освіти на Маріупольщині, простежується еволюція та згортання національного шкільництва греків в умовах урядової політики Російської імперії, визначається рівень залученості грецького населення до початкової і середньої освіти у порівнянні з іншими етнічними групами регіону. Висвітлено роль греків у культурно-мистецькому житті Маріупольщини, проаналізовано особливості організації і функціонування мережі культурно-просвітницьких товариств та бібліотечних закладів північноприазовської грецької громади, основні напрямки її культурно-просвітницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)0-7

Рубрики:

      
11.

Канішина Н.М. 
Художньо-естетичні засади українського авангардного мистецтва першої третини XX століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / Н.М. Канішина ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню художньо-естетичних засад українського мистецького авангарду першої третини XX століття. Українське авангардне мистецтво розглядається як самобутній та оригінальний феномен у річищі європейської культури модернізму. Світоглядна філософсько-естетична основа вітчизняного авангарду формувалася як процес поступового синтезу західноєвропейської філософської традиції з традиціями власної національної культури. На цій основі українські митці-авангардисти запровадили нові художні напрями, які набули загальноєвропейського значення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.283.49 + Ю8г(4УКР)61 + Щ103(4УКР)61-239.11

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Вольський С.Б. 
Літературно-критична діяльність Ксенофонта Олексійовича Полєвого: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / С.Б. Вольський ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 1999. — 22 с. — укp.

Досліджено відтворення естетичної концепції Ксенофонта Олексійовича Полєвого у його критичних роботах, журналістській діяльності та документально-художніх творах. Виявлено жанрові та стильові особливості літературно-критичних і документально-художніх творів автора. Визначено внесок К.Полєвого в утвердження ідей прогресивного романтизму, розвиток теорії літератури, критики, журналістики, документально-художнього жанру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Полєвой 33

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Ткаченко О.П. 
Курйозна поезія в українській бароковій літературі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.П. Ткаченко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація - перше спеціальне дослідження, присвячене вивченню цілісної системи жанрів української курйозної поезії. Встановлено, що курйозна поезія належить до епіграматичного виду, найпоширеніший термін на її позначення в давньоукраїнських поетиках - "epigramma artificiosum" ("мистецька епіграма"). В основі курйозної поезії лежить синтез літератури й мистецтв: шрифту, графіки, музики, а також наук: арифметики, граматики, астрономії, риторики, які й створюють художню специфіку її жанрів. Курйозна поезія проаналізована в основних аспектах барокового розуміння сутності художнього слова: буквального смислу, естетики та езотеричної символіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Кузьменко В.І. 
Письменницький епістолярій в українському літературному процесі 20-50-х років XX ст.: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / В.І. Кузьменко ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 1999. — 34 с. — укp.

У роботі аналізується специфіка письменницького епістолярію, його функції в українському літературному процесі 20-50-x років XX ст. Розглядаються теоретичні аспекти дослідження епістолярної спадщини митців, висвітлюються спадкоємні зв'язки з європейською епістолярною традицією та своєрідність української епістолографії у добу 20-50-x pp. XX ст. На матеріалі приватної кореспонденції вітчизняних письменників вивчаються їхні погляди на роль і завдання літературної критики, характеризуються особливості функціонування епістолярних літературно-критичних оцінок та їхній вплив на тогочасний літературний процес. У дисертації досліджуються також епістолярна публіцистика, відкрите листування і художні епістоли М.Вороного, В.Винниченка, М.Хвильового, М.Куліша, М.Рильського, Ю.Яновського, О.Довженка, І.Багряного, Є.Маланюка, Б.Антоненка-Давидовича та інших письменників означеного періоду, що жили й працювали як в Україні, так і в еміграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Третяк К.О. 
Історія забудови та архітектури Києва наприкінці ХІХ - початку ХХ століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.О. Третяк ; Ін-т історії України НАН України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню забудови та архітектури Києва на рубежі XIX-XX століть крізь призму бурхливого економічного та культурного розвитку міста. Розкриваються передумови формування київської архітектури, аналізуються взаємовпливи економічних та мистецьких чинників. Визначається роль архітектора та замовника у створенні міської забудови. Висвітлюється питання ставлення городян до змін розвитку міста.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)52-7 + Щ113(4УКР-2К)53

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
16.

Девдюк І.В. 
Англійська література у творчій діяльності Пантелеймона Куліша (Переклади. Критичне сприйняття. Творче засвоєння): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / І.В. Девдюк ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена аналізові особливостей творчої рецепції П. Кулішем набутків англійського письменства як цілісного процесу. Увага зосереджена на таких формах засвоєння іншомовної літератури, як переклад, критична інтерпретація, мистецьке використання образів, тем, мотивів. Встановлено художнє, пізнавальне та історичне значення діяльності Куліша як критика та популяризатора англійської літератури в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)-318.37

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Кучма Н.З. 
Стан і функціонування літературної критики в Західній Україні 20- 30-х рр. ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.З. Кучма ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації описано стан та проаналізовано особливості функціонування української літературної критики як літературно-критичного дискурсу Галичини 20-30-х років ХХ століття. Автор реконструює картину літературного життя Західної України в складі Другої Речіпосполитої Польщі, уточнює вплив суспільно-політичних, ідеологічних і культурологічних чинників на диференціацію і гетерогенність функціонування ідейно-естетичного критицизму, а також систематизує літературно-критичні жанри, які функціонували в періодиці Галичини окресленого періоду, простежуючи їх соціодинаміку з погляду теорії естетичної комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4г(4УКР)6

Географічні рубрики:

      
18.

Мірошник Н.С. 
Православні монастирські комплекси України (Принципи функціональної і естетичної реабілітації): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Н.С. Мірошник ; Акад. образотворч. мистец. і архіт. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено духовній, архітектурно-естетичній та функціональній реабілітації православних монастирських комплексів в Україні. Виявлено фактори історико-соціального плану, які зумовили еволюцію характеру будівництва монастирських комплексів, містобудівне значення ансамблів у формуванні планувальної структури населених пунктів, композиційні закономірності побудови монастирів, стилістичну своєрідність їхніх основних елементів. Методика дослідження базується на історико-архітектурному аналізі першоджерел, натурному обстеженні збережених пам'яток монастирської архітектури. При цьому застосовано порівняльно-історичний, типологічний методи та метод графічних реконструкцій. Перший розділ - "Аналіз історичного процесу зародження і розвитку монастирських комплексів" - присвячено узагальненню попередніх досліджень з теми дисертації, проаналізовано історичні основи формування монастирських комплексів та їх роль у суспільстві. Виявлено основні етапи розвитку архітектурно-планувальної системи монастирів в історичному контексті. Обстежено основні групи будівель на території комплексів. Проведено аналіз візуального сприйняття об'ємно-просторової та планувальної структури монастирів. На основі цього узагальнено архітектурно-мистецьку роль монастирських комплексів в історичному середовищі. У другому розділі - "Дослідження монастирських комплексів України з метою їх реставрації та реабілітації" - здійснено аналіз технічного стану монастирів, починаючи з 1917 року і до нашого часу. Розглянуто чинники деформацій та руйнацій споруд. Виявлено історико-культурну значущість архітектурних пам'яток у комплексі та визначено прямованість пам'яткоохоронних заходів. Досліджено фактори, що сприяють реабілітації значущості монастирів у системі поселень. Третій розділ - "Методичні заходи реабілітації монастирських комплексів у сучасних умовах" - присвячено виявленню методики реабілітації, регенерації та реставрації монастирів і їх окремих споруд з метою їх функціонування. Виділено основні принципи включення сучасних споруд у монастирський комплекс з метою надання комплексу втраченої містобудівної значущості. Вперше простежено процес формування монастирських комплексів України як просторово-підпорядкованої системи, що винникла внаслідок дії факторів суспільно-економічного і естетико-культурного плану. Монастирі були організаційним чинником "історичного ландшафту" українських міст та поселень, виконували роль своєрідного каталізатора просторового розвитку урбаністичних утворень, надаючи останнім неповторного архітектурного обличчя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)927.166.083 + Щ117.166(4УКР)083

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Романов І.Ю. 
Поняття психічної реальності в теорії та практиці психоаналізу: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / І.Ю. Романов ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації досліджуються психоаналітичні засоби теоретичної репрезентації та практичного трансформування психічної реальності. Психоаналітичне вчення розглядається у контексті історичних форм піклування про себе. Психоаналіз трансформує європейську традицію технік суб'єктивації, встановлюючи новий тип психологічної практики, що отримує назву психотерапії. Специфічність цієї практики зумовлена її інтерсуб'єктивним характером, безпосередністю відношення до відхилень, критикою самосвідомості. У структурі психоаналітичного вчення це відображається у співвідношенні практичної, дослідницької та (мета)теоретичної частин. Єдність лікування та дослідження, терапевтична підпорядкованість метапсихологічних спекуляцій визначають як формальні особливості психоаналітичного дискурсу, так і притаманний йому засіб конституювання психічної реальності. Остання визначається у якості психічної роботи, несвідомої фантазії та перехідної реальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937.2

Рубрики:

      
20.

Тарапон О.А. 
Становище та діяльність літературно-мистецької інтелігенції України в умовах українізації (1923 р. - початок 1930-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Тарапон ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Аналізуються соціальне становище та позиції літературно-мистецької інтелігенції в умовах політики українізації, специфіка її взаємовідносин з радянською владою, прояви опору діячів літератури і мистецтва становленню тоталітарної системи. Розкрито основні напрямки професійної діяльності літературно-мистецької інтелігенції та її роль у процесі українізації. Виявлено внесок літераторів та митців у відродження національних традицій в культурі, піднесення культурного рівня та національної свідомості громадян України. Показано засоби радянської влади, спрямовані на встановлення партійної монополії в культурі, проаналізовано негативний вплив ідеологізації суспільного і культурного життя на становище та діяльність літературно-мистецької інтелігенції. В контексті посилення репресій тоталітарного режиму, згортання українізації висвітлено трагічну долю літературно-мистецької інтелігенції України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Т3(4УКР)61-7 + Т3(4УКР)61-7

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського