Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (495)Книжкові видання та компакт-диски (44)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=МІДЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 54
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

М'якота І.С. 
Виготовлення прес-форм з використанням плазмового напилення сплаву Cu - Al - Fe на неметалеві матеріали: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.06 / І.С. М'якота ; НАН України. Ін-т електрозварювання ім. Є.О.Патона. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням розробки та виготовлення складнопрофільного технологічного оснащення (на прикладі прес-форм для обробки пластмас). Розроблено новий напрямок в технології коркового плазмового напилення, що грунтується на використанні моделей з матеріалів органічного походження. Встановлено, що при застосуванні спеціальної термообробки до мідьалюмозалізних сплавів безпосередньо у процесі напилення забезпечується можливість виготовлення формотворних елементів прес-форм необмеженої товщини з високим рівнем експлуатаційних властивостей. Запропоновано конструктивні і технологічні параметри обладнання і процесів, висока ефективність застосування яких обгрунтована теоретично і підтверджена практично.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К724.71

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Гринюк Т.Ю. 
Визначення закономірностей розкриття базальтів Волині, що містять самородну мідь, у процесі передпромислової підготовки родовища до комплексної переробки: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.09 / Т.Ю. Гринюк ; Ін-т геотехн. механіки ім. М.С.Полякова НАН України. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено методи підготовки базальтової сировини до вилучення саморідної міді та досліджено проблему комплексної переробки вміщувальних порід для їх подальшого раціонального використання на підставі аналізу структури, кількісного оцінювання вмісту й установлених закономірностей руйнування, класифікації та вилучення. Встановлено закономірності розподілу корисних компонентів в основних породах, що складають базальтовий масив. Досліджено закономірність тріщиноутворення в його масиві, особливості руйнування на дробильному устаткуванні та класифікації за крупністю з урахуванням процентного складу компонентів у кожному класі. Визначено параболічну залежність зростання тріщиноутворення у вибої за висотою уступу та відповідно величини у масиві, що є важливим для складання паспорту буропідривних робіт. Розглянуто та встановлено закономірності розподілу саморідної міді в різних класах крупності вміщувальних порід. З використанням методу спектрального аналізу визначено мінералогічний склад порід. Показано промислово доцільний вміст саморідної міді в базальті (0,43 %), у туфі (0,7 %) і лавобрекчії (1,74 до 5,0 %). За методом магнітної сепарації встановлено високу магнітну сприйнятливість складових базальтового масиву Рафалівського кар'єру. За цього базальт містить 55 %, лавобрекчія - 33 %, туф - 54 % магнітно-сприйнятливого продукту. Одержані результати свідчать про доцільність використання комплексної технології переробки базальтів. Відзначено, що базальт видобувають для одержання будівельного щебеню. З використанням моделі тріщинуватості уступу кар'єру розроблено методику прогнозування окремостей у вибої для Рафалівського базальтового кар'єру. Методику впроваджено для коригування паспорту буропідривних робіт. Розроблено методику визначення тріщиноутворення у трьох базальтових кар'єрах Рівненщини. Очікуваний економічний ефект від впровадження результатів роботи становить 297 тис. грн на рік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР3-4ВОЛ)211-42 + И342.1 +
Шифр НБУВ: РА363572

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Федоненко О. В. 
Вплив антропогенних факторів на стан промислової іхтіофауни Запорізького водосховища: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.16 / О. В. Федоненко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2010. — 36 с. — укp.

Проведено аналіз сучасної еколого-токсикологічної ситуації у водосховищі на підставі визначення забруднення важкими металами води, донних відкладень та риб промислових видів. З'ясовано, що вміст важких металів в організмі різних видів риб залежить від характеру їх харчування, біотопу та фізіологічного стану. Проведено екологічну індикацію стану хижих і мирних риб шляхом вивчення біохімічних механізмів їх адаптації. Визначено, що найбільш токсичними для хижих риб є кадмій, залізо, свинець, нікель, ртуть, а на мирних риб значний вплив спричиняють додатково марганець, цинк і мідь. Встановлено, що мирні риби зазнають більшого токсичного впливу у порівнянні з хижими, та перебувають під потужним техногенно-хімічним пресом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*820*801.3(4УКР-4ЗАП)
Шифр НБУВ: РА371192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Чернишова О.С. 
Вплив поверхнево-активних речовин та інших компонентів матриці на аналітичний сигнал катіонселективних мембранних електродів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / О.С. Чернишова ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г461.131

Рубрики:

      
5.

Мельничук М. Д. 
Вплив структуроформуючих чинників на електрофізичні властивості термоелектродних матеріалів: залізо, константан, хромель, мідь: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.02.01 / М. Д. Мельничук ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2011. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено залежності зміни електроопору, термічний коефіцієнт електроопору, інтегральної термо-ЕРС термоелектродів залізо, мідь, константан, хромель за умов різкої циклічної зміни температури в середовищі аргону та на повітрі. Визначено величину похибки показів термопар, зумовленої термоциклуванням. Вперше визначено закономірності впливу ступеня пластичного деформування на номінальну статичну характеристику термопар залізо-константан, мідь-константан, хромель-константан. Вперше розроблено та зведено в єдиний комплекс методологічні основи оцінки ступеня пластичної деформації термоелектродного дроту за різних видів навантаження. Вперше встановлено оптимальні параметри стабілізаційного відпалу термоелектродного залізного дроту в стані поставки з метою усунення структурної неоднорідності та стабілізації термоелектричних властивостей. Експериментально встановлено величину інтегральних відхилень термо-ЕРС, викликаних реакторним опроміненням термоелектродів хромелю, копелю та константану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З322-544-042
Шифр НБУВ: РА379564 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Мельничук В. Г. 
Геологія та міденосність нижньовендських трапових комплексів південно-західної частини Східноєвропейської платформи: автореф. дис. ... д-ра геол. наук : 04.00.01 / В. Г. Мельничук ; Ін-т геол. наук НАН України. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Досліджено походження, тектонічну позицію, стратифікацію, речовинний склад, деформаційну структуру, гідротермальні зміни та міденосність нижньовендських трапів південно-західної частини Східноєвропейської платформи. Обгрунтовано гетерогенність трапової формації, в якій виділено чотири петрогенетично відмінні трапові комплекси: західнобузький, верхньоприп'ятський, брестський і біловезько-подільський. Встановлено, що вони утворились на окремих стадіях вендського трапового магматизму, який проявився в південно-західній частині платформи у зв'язку з функціонуванням мантійного плюму. Вдосконалено стратиграфічну схему нижнього венду (лапландський горизонт) України виділенням трьох нових основних стратонів і трьох допоміжних. Уточнено схему поділу трапів регіону на структурно-фаціальні зони та підзони. Ними визначено металогенічне районування Волинського міднорудного району. В трапах встановлено регіональну та локальну мінералогічну зональність гідротермальних змін, які відповідають цеолітовій і преніт-пумпеліїтовій фаціям метаморфізму. Переглянуто уявлення деформаційної структури трапів на користь більшої ролі плікативних деформацій у Волинському палеозойському піднятті. Показано, що спеціалізованим на мідь є вехньоприп'ятський траповий комплекс. Від нього відбулося зараження міддю порід інших комплексів в процесі її гідротермального перерозподілу. Визначено найдієвіші стратиграфічні, петрографічні, мінералогічні, структурно-тектонічні, палевулканологічні прогнозні фактори міденосності трапів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д432(45УКР)1-51
Шифр НБУВ: РА375452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Черенков В.М. 
Гігієнічне обгрунтування хімічної безпеки харчування населення в умовах індустріального регіону: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.М. Черенков ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему забезпечення населення індустріального екокризового регіону продовольчою сировиною та харчовими продуктами, безпечними за вмістом ксенобіотиків. Наведено гігієнічну оцінку контамінації продовольчої сировини та харчових продуктів токсичними елементами, пестицидами, нітратами. Виявлено, що вміст токсичних елементів у продовольчій сировині та харчових продуктах, вирощених і вироблених в індустріальному регіоні перевищує максимально припустимі рівні вмісту свинцю у 4,0 %, випадків, кадмію - 1,1 %, ртуті - 0,6 %, миш'яку - 0,2 %, міді - 7,1 %, цинку - 2,6%. Встановлено, що в індустріальному регіоні свинець, кадмій, мідь містяться у концентраціях статистично вірогідно вищих, ніж у контрольному. З'ясовано, що найбільш забрудненими пестицидами є молоко, м'ясо, молоко- та м'ясопродукти, овочі та фрукти. Доведено, що в індустріальному регіоні найбільша питома вага проб, в яких вміст пестицидів перевищує МДР, припадає на проби з хлорорганічними пестицидами. Виявлено, що 23,6 % продуктів рослинництва індустріального регіону та 16,3 % контрольного містять нітрати у концентраціях, що перевищують МДР. Визначено ксенобіотичне навантаження на організм різних вікових і професійних груп населення. Встановлено, що токсичність фактичного раціону працездатного населення індустріального регіону перевищує припустимий індекс у 2,18 - 3,42 рази, а контрольного - від 1,58 до 2,4 рази. Розроблено заходи щодо профілактики аліментарних уражень, які дозволяють знизити вміст ксенобіотиків у всіх джерелах їх надходження до харчових продуктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123 +
Шифр НБУВ: РА357046

Рубрики:

      
8.

Васильєва О. О. 
Електроосадження антифрикційних покриттів на основі свинцю із метилсульфонатних електролітів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.17.03 / О. О. Васильєва ; ДВНЗ "Укр. держ. хім.-технол. ун-т". — Д., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено наукові основи технології електроосадження антифрикційних покриттів (АФП) сплавами на основі свинцю (Pb - Sn(10%) і Pl - Sn(8%) - Cu(2%)) з метилсульфонатного електроліту, а також встановлено основні закономірності їх електроосадження. Виявлено, що ефект сумісного впливу парціальних процесів у разі електроосадження сплаву Pl - Sn (типу механічної суміші кристалів), обумовлений зниженням швидкості виділення олова внаслідок ускладнень, що виникають за його кристалізації на сторонній (свинцевій) підкладці. Розроблено й освоєно за промислових умов нову екологічно безпечну високопродуктивну технологію нанесення АФП сплавами свинець-олово та свинець-олово-мідь на вкладиші підшипників ковзання з використанням метилсульфонатних електролітів. З'ясовано, що АФП сплавами свинцю, які осаджуються з запропонованого електроліту, не поступаються за своїми експлуатаційними характеристиками осадам, одержаним за традиційною технологією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.68
Шифр НБУВ: РА384736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Дивинський С.В. 
Закономірності дифузії в інтерметалідах та сплавах на основі перехідних металів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.13 / С.В. Дивинський ; Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України. — К., 2006. — 31 с. — укp.

Досліджено дифузію в об'ємі, межах зерен та фаз інтерметалевих сполук перехідних металів на основі алюмінію. Розглянуто питання застосування комп'ютерного моделювання для встановлення діючих механізмів дифузії. Розроблено модель дифузії в нанокристалічному інтерметаліді з ієрархічною структурою та проаналізовано концентраційні профілі, одержані в кінетичних режимах. Встановлено прискорення дифузії в нанокристалічних матеріалах в процесі спікання молотих порошків окиснювання до атомного переносу вздовж нерелаксованих поверхонь агломератів нанозерон. Відзначено фундаментальну неоднорідність розподілу атомів домішки в сплавах після високотемпературних відпалів. Доведено існування фазового переходу в системі "мідь - вісмут" з особливою квазі-рідкою міжзеренною фазою з прискореними дифузійними властивостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К204.32 +
Шифр НБУВ: РА342256

Рубрики:

      
10.

Брюховецька І.В. 
Каталітична термодисоціація beta-оксиетил-трет-бутилпероксиду у водному середовищі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / І.В. Брюховецька ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 17 с. — укp.

Містяться результати досліджень каталітичної термодисоціації beta-оксиетил-трет-бутилпероксиду (beta-ОЕП) У водорозчинних ініціюючих системах. Встановлені кінетичні закономірності термолізу пероксидного ініціатора deta-ОЕП в присутності таких відновників як аскорбінова кислота, фруктоза, глюкоза та іони металів змінного ступеня окислення. Вперше досліджені особливості перебігу цієї реакції при взаємодії компонентів системи з поверхнями металів. Запропоновано схему відновлення beta-ОЕП іонами металів у нижчому ступені окислення в присутності аскорбінової кислоти. Розроблено полярографічну методику контролю за вмістом пероксиду в ініціюючій системі в процесі його розкладу. Проведені квантово-хімічні розрахунки електронно-просторової структури beta-ОЕП з оптимізацією геометрії, а також координати реакції гомолітичного розпаду пероксиду по -О-О- зв'язку. Експериментально підтверджено участь іонів металів змінного ступеня окислення в реакції розпаду beta-ОЕП. Вважається, що реакція фрагментації пероксиду протікає через стадію утворення комплексу з переносом заряду. Показано можливість застосування запропонованої ініціюючої системи, яка включає beta-ОЕП, аскорбінову кислоту при контакті з металевими поверхнями (залізо марки АРМКО, сталь 20, мідь), для синтезу полімерних плівок на основі метилового ефіру перфторвінілоксиперфторбутанової кислоти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г544.12

Рубрики:

      
11.

Японцева Ю.С. 
Кінетика та механізм електроосадження міді, олова та їх сплавів із цитратних комплексів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.05 / Ю.С. Японцева ; НАН України. Ін-т загал. та неорган. хімії ім. В.І.Вернадського. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вивчено кінетику та механізм електровідновлення міді (II), олова (II) та олова (IV) за їх осадження окремо та сумісно з цитратного електроліту. Досліджено стан іонів у системах мідь (II) - цитрат і олово (II) - цитрат за рівноважних умов та у разі проходження струму. Виявлено вплив параметрів електролізу на кількісний склад та якість покриття, що одержується. Визначено їх кінетичні параметри та механізм розряду цитратних комплексів міді (II) та олова (II). Вивчено вплив аліфатичних спиртів на кінетику, якість і вихід за струмом олова під час розряду з цитратного електроліту. Установлено, що у цитратному електроліті за pH 8.0 розряд міді (II) та олова (II) окремо відбувається практично на одному потенціалі, а за відновлення цих металів до сплаву поляризація виділення міді зменшується, а олова - збільшується, за цього потенціал відновлення сплаву має менш негативне значення. За сумісного розряду міді (II) та олова (IV) з лужного електроліту через різницю у лімітуючих стадіях найбільшою мірою впливає на кількісний склад покриття перемішування електроліту. Показано, що у процесі відновлення до сплаву спостерігається деполяризація виділення міді та збільшення поляризації олова. Досліджено вплив температури, густини струму та концентрації компонентів електроліту на склад осаду. Запропоновано два цитратних електроліти для одержання покриттів білих і жовтих бронз. Визначено швидкість корозії у розчині сірчаної кислоти бронзових зразків, які були осаджені з лужного цитратного електроліту. Показано, що електролітична жовта бронза має антикорозійні властивості, які можна порівняти з металургійним сплавом. Знайдено закономірності розчинення фаз з поверхні бронзового покриття за анодного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.3 + Г124.32 + Г576.6 +
Шифр НБУВ: РА338842

Рубрики:

      
12.

Башкірова Л.М. 
Клініко-параклінічна характеристика та стан забезпечення макро- та мікроелементами у хворих з пароксизмальними станами при хронічних порушеннях мозкового кровообігу: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Л.М. Башкірова ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості показників церебральної гемодинаміки, біоелектричної активності головного мозку, магнітно-резонансної томографії головного мозку, вмісту 28-ми макро- та мікроелементів (МЕ) у волоссі в осіб з вегетативними кризами (ВК) за хронічних порушень мозкового кровообігу (ХПМК), дисциркулярної енцефалопатії (ДЕ) I ступеня без ВК. Порівняно вміст МЕ у хворих з ВК у разі ДЕ і церебральних арахноїдитів (ЦА). За результатами клінічних досліджень виявлено, що за умов ДЕ I ступеня без ВК у переважній кількості випадків установлено гіпертонічний тип реоенцефалограм і III тип електроенцефалограм, а у разі ДЕ I ступеня з ВК - змішаний тип реоенцефалограм і I тип електроенцефалограм. У хворих з ВК у разі ХПМК виявлено тенденцію до зростання кількості кальцію, молібдену, кадмію та тенденцію до зниження калію, заліза, міді, сірки, йоду, селену, брому, титану, кадмію, рубідію. Показники вмісту кальцію, брому, міді кадмію, цирконію у хворих з ВК можна використовувати як додаткові діагностичні заходи у разі ДЕ та ЦА. Показано ефективність застосування солкосерилу у хворих з ВК у разі ХПМК за рахунок позитивного впливу на церебральну гемодинаміку. Виявлено, що солкосерил містить 10 есенціальних МЕ: селен, цинк, марганець, сірку, калій, кальцій, мідь, хром, бром, залізо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703 +
Шифр НБУВ: РА356770

Рубрики:

      
13.

Керносенко Л.О. 
Колоїдно-хімічні процеси біотрансформації важких металів у грунті: Автореф. дис. канд. хім. наук: 02.00.11 / Л.О. Керносенко ; НАН України. Ін-т біоколоїд. хімії ім. Ф.Д.Овчаренка. — К., 2003. — 18 с.: рис., табл. — укp.

На основі систематичних досліджень взаємодій мікроорганізмів з металами: ураном (VI), міддю, кобальтом та стронцієм у грунті вперше встановлено можливість та механізм їх колоїдно-хімічних перетворень під впливом клітинних метаболітів. Визначено шляхи направленого регулювання процесів взаємної трансформації водорозчинних (рухомих) та колоїдних форм металів. Виявлено, що залежно від спрямованості метаболізму, основними продуктами біотрансформації металів у грунті є водорозчинні цитратні комплекси (мідь, кобальт, стронцій, ураніл) або гідроксидно-карбонатні колоїдні осади міді, кобальту, стронцію та водорозчинні карбонатні комплекси (ураніл). Розглянуто колоїдно-хімічні процеси біологічного руйнування у грунті органокомплексів важких металів. Визначено умови утворення кінцевих продуктів екологічно безпечних сполук (карбонатів та гідроксидів) у колоїдній формі. Досліджено сорбційні та седиментаційні властивості природного грунту, що містить метали та інтродуковані до нього спеціальні штами металорезистентних культур. Встановлено селективність сорбції важких металів та характер їх зв'язку в грунті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.9 + П038.1 +
Шифр НБУВ: РА328177

Рубрики:

      
14.

Голеня І.О. 
Координаційні сполуки міді (II) та заліза (II) з піридилгідроксамовими кислотами: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / І.О. Голеня ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено моно- та поліядерні комплекси, а також координаційні полімери міді (II) та заліза (III) з новими полідентатними лігандами - піридилгідроксамовими кислотами. Розроблено методики синтезу, а також виділено в індивідуальному стані й охарактеризовано за допомогою аналітичних і фізико-хімічних методів 37-ми нових моно-, бі- та поліядерних координаційних сполук і координаційних полімерів. Установлено їх склад та способи координації лігандів. З використанням методів потенціометричного pH-титрування, електронної та ЕПР-спектроскопії та ESI мас-спектрометрії вивчено комплексоутворення піридин-2,6-дигідроксамової кислоти з іонами міді (II) у водних розчинах. Установлено константи стійкості утворюваних комплексів і характер їх розподілу залежно від pH. З використанням методу рентгеноструктурного аналізу досліджено будову 15-ти синтезованих сполук, зокрема 2-х моноядерних і 13-ти бі- та поліядерних комплексів і координаційних полімерів. Відкрито два нових способів координації гідроксаматних груп, знайдено новий мотив олігомеризації гідроксаматних лігандів за присутності іонів міді (II), яка зумовлює утворення безпрецендентних тетра- й октаядерних структур. Проведено дослідження температурної залежності магнітної сприйнятливості синтезованих комплексів міді (II) в інтервалі температур 1,7 - 300 К. Установлено, що піридин-2-гідроксамова і піридин-2,6-дигідроксамова кислоти є ефективними оберненими конкурентними інгібіторами мідьвмісного ензиму тирозинази.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.316,0 + Г128.116,0 +
Шифр НБУВ: РА355521

Рубрики:

      
15.

Христенко В.В. 
Литі сплави на основі міді, зміцнені включеннями, які утворюються при емульгуванні розплавів в області незмішування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.04 / В.В. Христенко ; НАН України. Фізико-техн. ін-т металів та сплавів. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Створено нові литі дисперсно зміцнені мідні сплави на базі монотектичних систем. Розроблено технологічний процес отримання виливків із даних сплавів. Характерною рисою розроблених сплавів визначено формування дисперсних зміцнюючих включень безпосередньо в рідкому стані. З'ясовано достатні умови обмеженої взаємної розчинності компонентів у розплавах бінарних металічних систем. Розраховано значення термодинамічних параметрів фаз для системи Cu - Cr. Побудовано лінію ліквідусу й оцінено концентраційну протяжність області двофазного стану розплаву. Встановлено вплив додатків третіх елементів на параметри області двофазного стану розплаву системи Cu - Cr. Запропоновано використання вуглецю як третього елемента, введення якого в аналізовану систему забезпечило мінімальний вміст розчинених елементів у рідкій фазі на основі міді за монотектичної температури. З метою створення сплавів на основі міді, зміцнених дисперсними включеннями, які формуються в рідкому стані, запропоновано використання четверної системи Cu - Cr - Fe - C (мідь + хромистий чавун). Досліджено процеси структуроутворення. Розроблено технологічний процес і впроваджено виробництво литих заготовок зі сплавів системи мідь + хромистий чавун.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К232.104.3 + К61,321 + К722.541.56-3
Шифр НБУВ: РА312187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Сєдова К.В. 
Механізми комбінованої стійкості до дії важких металів і високої температури: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / К.В. Сєдова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Встановлено, що клітини мідьрезистентного штаму Dunaliella viridis більш стійкі до впливу високої температури, ніж клітини мідьчутливого штаму. Відзначено їх підвищену первинну стійкість і здатність швидко відновлювати рухливість і проліферативну активність у порівнянні з клітинами мідьчутливої культури. З'ясовано, що підвищена термостійкість мідьрезистентного штаму зумовлена корпоративними змінами метаболічних систем клітини, зокрема рівнем експресії геному та зміною складу білків. Встановлено вплив високої температури на збільшення вмісту РНК (особливо рРНК) у клітинах мідьрезистентного штаму. Зроблено припущення, що пристутність іонів міді індукує додаткові зміни в їх структурно-функціональних характеристиках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.2*801.1 + Е521.2*730*112.4 +
Шифр НБУВ: РА334436

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Грабовський О.В. 
Міграція та акумуляція важких металів в агроценозах, прилеглих до автомагістралей, в умовах Закарпаття (грунт - рослини - тварини): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Грабовський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 22 с. — укp.

Наведено результати вивчення процесів накопичення важких металів (свинець, мідь, цинк, кадмій), які містяться у викидах автотранспорту, у біогеоценозах за умов низинного та передгірного поясів Закарпаття. Встановлено ступінь накопичення важких металів на фонових ділянках та на агроценозах, прилеглих до автомагістралей, у грунтах, у дикорослих і сільськогосподарських рослинах, а також об'єктах етномофауни та безхребетних тваринах. Досліджено характер накопичення важких металів різними органами рослин на забруднених ділянках. Виявлено, що рівень забруднення біогеоценозів на ділянках сильного забруднення викидами автотранспорту значно перевищує вміст важких металів у досліджених об'єктах на локальних фонових ділянках, а у деяких випадках перевищує значення ГДК. Залежно від ступеня накопичення важких металів у біогеоценозах встановлено ділянки інтенсивного, середнього, слабкого забруднення та відносно чисту ділянку. Визначено та рекомендовано ряд сільськогосподарських культур, які досить стійкі до впливу важких металів. З'ясовано, що густі насадження деревно-чагарникових культур уздовж автошляхів зменшують забруднення агроценозів. Запропоновано ряд культур, які доцільно висаджувати вздовж автошляхів. Розроблено та впроваджено практичні рекомендації щодо зменшення негативного впливу викидів автотранспорту на біогеоценози примагістральних територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.4*80-641.1важкі метали + Е0*801.1-641.1важкі метали
Шифр НБУВ: РА317255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Тищенко О.І. 
Мінералогія самородних металів із кімберлітів і лампроїтів України: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.20 / О.І. Тищенко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — Сімф., 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено золотоносність і мінералогію (поширення, морфологію, фізичні властивості, хімічний склад) самородних металів з кімберлітів і лампроїтів певних районів України (Приазов'я та Кіровоградського району) з використанням порівняльного матеріалу з мінералогії самородних металів з кімберлітів, лампроїтів, інших лужно-ультраосновних порід вибуху та продуктів їх технологічного збагачення Республіки Саха (Якутії), Республіки Білорусь і Китайської Народної Республіки. У кімберлітах Приазов'я та Кіровоградського району встановлено різноманітні за морфологією, складом і генезисом мінерали самородних металів. Найпоширенішими є самородні мідь і золото, одиничні знахідки аваруїту, самородних алюмінію, цинку, свинцю, платинистого іридію, олова, високортутистого та мідистого золота, природних неупорядкованих сплавів міді - цинку - олова й олова - свинцю - стихію - міді. Вивчено морфологію та хімічний склад виявлених самороднометалевих фаз у лужно-ультраосновних породах України, Якутії, Китаю та Білорусії та показано їх різну генетичну природу. Частина мінералів самородних металів є магматичними утвореннями (аваруїт, кулясті виділення бездомішкової міді та золота різного складу, платинистого іридію). Більша їх частина зумовлена авто- та постгідротермальними перетвореннями вміщувальних порід за участі природних відновлювачів. За результатами технологічних досліджень, проведених на пробах кімберлітів України, на хвостах збагачення алмазовидобувних фабрик Якутії та Китаю показано їх золотоностність. Вміст золота у вихідних рудах (кімберліти Східного Приазов'я) досягає 1,04 г/т та у концентратах - 4,0 г/т. Золото в досліджених пробах дрібне, концентрується переважно у класі -0,5 мм, технологічне з використанням методів гравітаційного збагачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332(45УКР)1 + Д59(45УКР)33 +
Шифр НБУВ: РА351113

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Верголяс М.Р. 
Морфофункціональні зміни клітин крові, зябер і хвостового плавця риб при оцінці якості водного середовища і дії токсичних чинників: автореф. дис. ... канд. біол. наук: 03.00.11 / М.Р. Верголяс ; Ін-т біології клітини НАН України. — Л., 2010. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*732.2 + Е60*827.51 +
Шифр НБУВ: РА369615 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Затуловський А.С. 
Наукові і технологічні засади виробництва виливків, оптимізації структури і властивостей зносостійких металокомпозитів системи мідь - сталь: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.16.04 / А.С. Затуловський ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т металів та сплавів. — К., 2008. — 35 с. — укp.

Розроблено теоретичні та технологічні засади виробництва, оптимізації складу, структури, експлуатаційних характеристик виливків з нових зносостійких литих композиційних матеріалів (ЛКМ) на базі мідних сплавів, армованих високомодульними сталевими гранулами, здійснено їх дослідно-промислове випробування та впровадження у практику. Вперше експериментально досліджено процеси контактної взаємодії фаз, які мають місце в макрогетерогенній системі рідкий матричний мідний сплав - тверді високомодульні сталеві гранули. Одержано температурні залежності зміни величин контактних кутів змочування коефіцієнтів розтікання та роботи адгезії, дифузійного перерозподілу легуючих елементів між фазами ЛКМ, швидкості просочення порових насадок. Методами математичного комп'ютерного моделювання й експерименту вивчено теплофізику та кінетику прогріву, твердіння й охолодження в системі ливарна форма - рідкий матричний сплав - пориста насадка - внутрішній стрижень для технологічних умов виготовлення типового трибовиробу ("втулки"). Визначено раціональні морфологічні характеристики структурних складових зносостійкого литого композита, які обумовлюють утворення в робочому шарі під час навантаження деталей ЛКМ тертям ковзання, оптимальних вторинних структур і стійкої захисної плівки на трибоконтакті. Доведено перспективність застосування правила Шарпі під час конструювання зносостійких макрогетерогенних литих композицій. Виявлено зменшення втрат під час зношування тертям ковзання за певного співвідношення мікротвердостей матричних мідних сплавів і сталевих армувальних гранул. Розроблено та впроваджено нові зносостійкі матеріали та раціональні технологічні процеси виробництва композиційних литих виробів з ЛКМ мідь - сталь. Створено новий зносостійкий економно армований ЛКМ системи мідь - сталь, який впроваджено на підприємствах України та В'єтнаму. Організовано централізоване виробництво композитних відливків широкої номенклатури типо-розмірів для вузлів тертя металургійного, підйомно-транспортного, переробного технологічного обладнання. Виявлено, що застосування ЛКМ у високонавантажених вузлах тертя дозволяє підвищити їх довговічність у 1,5 - 5 разів, зменшити простої обладнання та ліквідувати аварійні ситуації, що виникають внаслідок відомови трибодеталей, а також сприяє економії дефіцитних і дорогих кольорових металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К61,32 +
Шифр НБУВ: РА356062

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського