Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (6)Наукова електронна бібліотека (37)Реферативна база даних (212)Книжкові видання та компакт-диски (123)Журнали та продовжувані видання (55)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛЬВІВСЬКЕ$<.>+<.>K=БРАТСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 28
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Полієнко Г. О. 
Благодійництво та доброчинність Православної церкви у Чернігівській єпархії (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Г. О. Полієнко ; Черніг. нац. пед. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. — Чернігів, 2011. — 20 с. — укp.

Охарактеризовано основні етапи розвитку церковного благодійництва та доброчинства у визначений період, розкрито особливості, напрямки та форми діяльності Православної церкви. З'ясовано роль православних монастирів у здійсненні благодійництва та доброчинності. Розкрито динаміку розвитку церковно-парафіяльних опікунств і православних братств, визначено специфіку функціонування та фінансування благодійних товариств та установ Православної церкви під час воєн і лихоліть. З'ясовано внесок православного відомства у розвиток освіти Чернігівщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕР)5-725 + Э372.09(4УКР-4ЧЕР)-6
Шифр НБУВ: РА384942 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Капінус О.Л. 
Грецькі громади України кінця XVII - початку XXI ст.: історіографія проблеми: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.Л. Капінус ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено тенденції, напрямки, історіографічні закономірності вивчення історії грецьких громад України у XIX - на початку XXI ст. Виділено історичні етапи вивчення проблеми. З'ясовано особливості підходів до історії греків Ніжина та Північного Приазов'я, якими користувалися дослідники XIX - початку XXI ст. Розглянуто місце відповідної тематики у загальноісторичних студіях, її підпорядкованість більш широким тематичним контекстам. Висвітлено оцінки важливих подій в історії грецьких громад - питань формування Ніжинського грецького братства, відносин громади з гетьманською та імперською владою, торгівельної діяльності братчиків, переселення греків з Кримського півострова до Північного Приазов'я. З'ясовано високий ступінь кореляції дослідницького пошуку з державними ідеологічними настановами за радянських часів. Охарактеризовано класову концепцію історії маріупольських греків, розроблену вченими у 1920 - 1930-х рр. Увагу приділено науковим дослідженням К. Харламповича з історії ніжинських греків. Розкрито умови активізації елліністичних досліжень у незалежній Україні, їх оформлення в інституціалізований результативний напрям вітчизняної історіографії. Проаналізовано основні тематичні та методологічні пріоритети сучасних українських істориків-елліністів щодо дослідженої проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)г +
Шифр НБУВ: РА360813

Рубрики:

      
3.

Ситнік В.П. 
Громадсько-політична діяльність М.Міхновського: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.П. Ситнік ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Досліджено громадсько-політичну діяльність фундатора й ідеолога самостійницької течії в українському національному русі кінця XIX - початку XX ст. М.Міхновського (1873 - 1924 рр.). На підставі широкої джерельної бази та завдяки історіографії здійснено цілісний системний аналіз основних напрямків і форм його суспільної активності у різні історичні переходи, зокрема, його участь у "Братстві Тарасівців" у 1890-х рр., а також державотворчі зусилля у добу УНР. Значну увагу приділено особливостям його тактики за різних історичних обставин та стабільної послідовності у реалізації стратегічної мети самостійницького руху - побудові суверенної, соборної, демократичної Української держави. Показано, що надаючи пріоритет вирішенню національного питання, М.Міхновський не вважав його самоціллю, а лише засобом побудови розвинутого соціально справедливого демократичного суспільства. Наголошено, що радикалізм діяча мав переважно конструктивний характер. Зазначено, що досвід ідеологічної, просвітницько-пропагандистської, практично-організаційної діяльності М.Міхновського повинен бути критично переосмислений і врахований у практиці суспільних трансформацій сучасної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4УКР) + Ф513(4УКР)61 + Т3(4УКР)61-8 Міхновський М +
Шифр НБУВ: РА341082

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Білоус О.М. 
Державно-церковні відносини як об'єкт політологічного аналізу: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.М. Білоус ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 2004. — 20 с. — укp.

З'ясовано вплив конфесійного чинника на процеси формування національної ідентичності та зміцнення демократичних засад української державності. Запропоновано політологічне визначення поняття державно-церковних відносин як сукупності форм суспільно-політичних, правових, економічних і морально-етичних норм і зв'язків між інститутами держави та церкви релігійними центрами, управліннями, об'єднаннями, рухами, братствами, діяльність яких регламентується та регулюється конституційними й іншими нормативними актами, а також загальнолюдськими моральними принципами, традиційно усталеними для даної країни або народу звичаями. З використанням методу історичної реконструкції висвітлено еволюцію форм взаємодії органів державної влади та церковних установ на території України протягом різних етапів становлення та розвитку державних інституцій країни. На підставі системного підходу та теоретичного узагальнення тенденцій розвитку державно-церковних відносин здійснено їх моделювання в історичному та сучасному аспектах. Визначено пріоритети державної політики у сфері міжцерковних відносин і взаємодії церкви та держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.29 + Э211.5 +
Шифр НБУВ: РА332113

Рубрики:

      
5.

Посвалюк В.Т. 
Київська школа виконавства на трубі: історичні та методичні аспекти: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / В.Т. Посвалюк ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Вивчено основні етапи загальної еволюції функцій та різновидів труби. Розглянуто духове виконавство й освіту в Києві від стародавніх часів до сьогодення, обгрунтовано наявність давніх вітчизняних традицій гри на духових інструментах, досліджено діяльність оркестрів Київського військового корпусу, а також, так званих, "братств" або "цехів" - перших осередків фахового духового виконавства та музичного зібрання в Україні, кріпацьких капелій та оркестрів у панських маєтках України кінця XVII - XIX ст. Висвітлено діяльність музичних навчальних закладів Києва з часу їх заснування, а також яскравих представників Київської школи, від попередників і засновників до наступних визначних музикантів. Визначено роль та наведено принципи методики професора В.М.Яблонського - одного з фундаторів і багаторічного лідера Київської школи, розглянуто роль його учнів та послівників І.М.Кобця та М.В.Бердиєва в утвердженні та розширенні традицій даної школи. Проведено порівняльний аналіз сучасного стану розвитку вітчизняного та зарубіжного виконавства та педагогіки в цій галузі музичного мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.73-7(4Укр-2К)-2
Шифр НБУВ: РА316387 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Рудакевич О.М. 
Концепція культурницького націоналізму в українській історико-філософській думці: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / О.М. Рудакевич ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 16 с. — укp.

Досліджено концепцію українського культурницького націоналізму як націоналізму "недержавної" нації в контексті процесів самовизначення європейських народів. Проаналізовано провідні концепції походження та типології націоналізму, зокрема, висвітлено сутність культурницького націоналізму й особливості його прояву в європейських країнах. Виділено чинники становлення та фактори розвитку культурницького націоналізму в Україні, прослідковано генезу утвердження його ідей у працях діячів української духовної культури - Кирило-Мефодіївського братства, громадівців, І.Франка, Л.Українки, М.Грушевського, С.Рудницького. Наголошено на духовно-релігійних факторах формування національної свідомості в Галичині та визначено найважливішщі чинники, що впливали на утвердження концепції українського культурницького націоналізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5/6 + Ф1(4УКР)508 + Ф1(4УКР)608 +
Шифр НБУВ: РА343246

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Левицька М.К. 
Львівське портретне малярство кінця XVIII - першої половини XIX ст.: художньо-стильові особливості: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.05 / М.К. Левицька ; Львів. акад. мистец. — Л., 2003. — 17 с. — укp.

Розглянуто проблеми інтерпретації стилів і напрямків західноєвропейського мистецтва кінця XVIII - першої половини XIX ст. у портретному малярстві Львова. На підставі комплексного аналізу широкого кола творів визначено провідні тенденції розвитку портретного жанру у львівському малярстві кінця XVIII - середини XIX ст. Окреслено основні етапи еволюції трактування людського образу залежно від стилістичного забарвлення епохи. Прослідковано взаємовпливи місцевих традицій та новітніх європейських тенденцій, що творчо інтерпретувалися малярами-портретистами. Виявлено ряд невідомих до цього часу творів, встановлено авторство окремих художників. Проаналізовано типологічні та художньо-стильові особливості львівського портрета у контексті тогочасних естетико-художніх концепцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ147.53(4УКР-2Лво)4-5 +
Шифр НБУВ: РА324227

      
8.

Заяць О.А. 
Міське громадянство Львова XV - XVIII ст. (за реєстрами прийняття до міського права): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Заяць ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено функціонування інституту львівського міського громадянства у XV - XVIII ст. З використанням реєстрів новоприйнятих громадян та інших джерел встановлено, що львівське міське громадянство поділялося на ремісниче та купецьке, міське та передміське. З'ясовано, що існували також етно-конфесійні (некатолицькі) модифікації львівського громадянства - українське та вірменське. Зазначено, що механізм одержання громадянства у Львові був простіший для корінних львів'ян та складніший для прибулого населення. Вивчено питання інтенсивності прийняття міського громадянства та показано, що поповнення львівської громади відбувалося високими темпами. За цього установлено перевагу прибулого населення у порівнянні з місцевим, однак спостережено тенденцію до поступового зменшення між ними різниці у кількості. Відзначено, що серед прибулих домінували вихідці з південної частини Речі Посполитої, українці та вірмени становили незначну частку новоприйнятих громадян. Показано, що професійний слад львівських міщан був досить розмаїтим - міське громадянство приймали як купці, так і широкі ремісничі кола.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4 + Х2(4УКР-2ЛВО)4-523.72 +
Шифр НБУВ: РА340664

Рубрики:

      
9.

Мащенко А. В. 
Німецькі колонії Північного Лівобережжя України (друга половина XVIII - перша половина XIX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / А. В. Мащенко ; Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. — Чернігів, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано утворення й еволюцію німецьких колоній у Північному Лівобережжі України другої половини XVIII - першій половині XIX ст. Показано характер земельних відносин, соціодемографічний розвиток Біловезьких аграрних колоній, їх внесок у сільське господарство регіону. Досліджено особливості соціального та релігійного устрою колонії гутерівського братства, його господарську діяльність, загострення соціальних протиріч. Вивчено систему управління та самоврядування в колоніях, особливості судоустрою та поведінки колоністів. Показано, що колоністи внесли досить різноманітний європейський досвід господарювання та норм життя, відігравали важливу роль у розвитку сільського господарства та промисловості регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9НІМ)47-2
Шифр НБУВ: РА373402 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
10.

Федоренко С.А. 
Освітня діяльність духовенства Полтавської єпархії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.А. Федоренко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу історіографії та джерельної бази проведено комплексне дослідження діяльності православного духовенства щодо розвитку духовної та народної початкової освіти в Полтавській єпархії у XIX - на початку XX ст. Розкрито політику імперського уряду у галузі духовної та початкової народної освіти. Охарактеризовано умови виникнення й основні періоди розвитку навчальних закладів у Полтавській єпархії: духовних (семінарій та училищ) і початкових шкіл (церковнопарафіяльних і шкіл грамоти). Проаналізовано матеріальне забезпечення навчальних закладів, учнівський контингент і викладацький склад, визначно особливості організації навчально-виховного процесу, описано механізм управління ними. Висвітлено внесок місцевого духовенства, монастирів, церковнопарафіяльних попечительств, церкових братств, меценатів у розвиток освіти на території Полтавської єпархії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.91(2-891)5-67 + Э372.240.91(2-891)5-67 + Э372.240.91(2-891)5-67
Шифр НБУВ: РА358539

Рубрики:

      
11.

Баранова Н. В. 
Освітня, благодійна та місіонерська діяльність митрополита Київського і Галицького Платона Городецького (1882 - 1891 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Н. В. Баранова ; Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. — К., 2011. — 23 с. — укp.

Відтворено масштаби та характер освітньої місії митрополита П. Городецького, зокрема розкрито його роль в піднесенні рівня духовної освіти в Київській єпархії, в розширенні мережі початкових, у тому числі, парафіяльних, народних і недільних шкіл. Визначено основні складові й особливості благодійної діяльності митрополита П. Городецького. Показано процес формування системи благочинних інституцій Київської єпархії, складовими якої стали церкви та монастирі, православні братства та товаристава. Проаналізовано місіонерську діяльність П. Городецького, спрямовану на зміцнення позицій православ'я в Україні та протидію впливам римо-католицьких, сектантських та інших конкурентних РПЦ громад віруючих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-8 Городецький П. + Э372.09(4УКР-2К)-35-028 Городецький, Платон (митр. Київ. та Галиц. ; 1803-1891)
Шифр НБУВ: РА379964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Федорчук О.О. 
Православ'я в становленні культури півдня України (кінець ХVІІІ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Федорчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 18 с. — укp.

Проведено дослідження культурницької діяльності православного духовенства на Півдні України у кінці XVIII - на початку XX ст. Наведено загальну характеристику церковно-парафіяльних шкіл (ЦПШ) і шкіл грамоти. Розглянуто історію становлення та особливості функціонування Одеської духовної семінарії як середнього духовного навчального закладу Півдня України у 1838 - 1919 рр. Проаналізовано історико-краєзнавчу діяльність духовенства на прикладі життя та творчості найбільш визначних його представників, висвітлено їх роль у розвитку церковного краєзнавства. Досліджено благодійно-просвітницьку діяльність церковних братств і товариств у другій половині XIX - на початку XX ст., які діяли в містах Херсонської єпархії та визначено їх внесок у розвиток культури регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47/5-55 + Э372.270.9(4УКР7) +
Шифр НБУВ: РА337000

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Потапова О. Б. 
Православне духовенство в суспільному житті України у 1917 - 1920 рр.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. Б. Потапова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено соціально-демографічний склад духовенства, розглянуто проблему матеріального забезпечення кліру та чернецтва. З'ясовано умови становлення самосвідомості православного духовенства. Проаналізовано діяльність православних братств і піклувань, визначено сфери їх впливу в Україні у 1917 - 1920 рр. Розкрито основні напрями та роль просвітницької діяльності священнослужителів, визначено зміст благодійницької діяльності духовенства. Встановлено, що активність благодійницької діяльності священнослужителів залежала від політичної спрямованості певних державних утворень на території України. Доведено, що духовенство було активним учасником суспільного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Э372.09(4УКР)-361-021
Шифр НБУВ: РА376092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Тимочко І. Б. 
Просвітницько-громадська діяльність православних братств Волині (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / І. Б. Тимочко ; Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. — Рівне, 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано просвітницько-громадську діяльність православних братств Волині у другій половині XIX - на початку XX ст. Досліджено головні теоретико-методологічні засади просвітницько-громадської діяльності братств як історико-педагогічного явища. Визначено головні передумови й організаційні характеристики здійснення просвітницько-громадської діяльності братств у даний період. Подано характеристику провідних видів громадсько-просвітницької діяльності православних братств на Волині в другій половині XIX - на початку XX ст.: організаторської, професійно-педагогічної, опікунської, благодійної, видавничої та дослідницької. Визначено головні форми та методи просвітницько-громадської діяльності православних братств Волині в даний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР-9ВОЛ)-647.3
Шифр НБУВ: РА379626 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Борейко О.М. 
Просвітницько-педагогічна діяльність громадських товариств Волині (др. пол XIX - поч. XX ст.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / О.М. Борейко ; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. — Житомир, 2004. — 20 с. — укp.

Висвітлено етапи становлення, часткової стагнації та розвитку громадських товариств Волині у другій половині XIX - на початку XX ст. Здійснено їх класифікацію за основними функціями й напрямами організаційної, просвітницької та культурної діяльності. Обгрунтовано та визначено основні напрями, зміст, форми й методи освітньо-виховної роботи в закладах для дітей та дорослих. Охарактеризовано роль громадських товариств, церковних братств, приватних осіб у підвищенні культурно-освітнього рівня волинського населення. Узагальнено педагогічні й методичні засади даної діяльності громадських товариств Волині означеного періоду, а також розвинено здобутки попередніх досліджень стосовно їх місця в загальноукраїнському просвітницько-педагогічному русі другої половини XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3)52-044 + Т3(4УКР346)5-7 +
Шифр НБУВ: РА331957

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Велемець О.В. 
Розвиток освіти і педагогічної думки на західноукраїнських землях в XVI - XVII століттях: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / О.В. Велемець ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1998. — 17 с. — укp.

Комплексно досліджуються і аналізуються фактори, які зумовили активізацію розвитку педагогічної думки на західноукраїнських землях в ХVI - XVII століттях. Дослідженням встановлено, що саме братства і їх школи виступили як осередки національної самоорганізації і української національної школи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4Укр)4

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Делія О. В. 
Розвиток церковно-історичного краєзнавства на Полтавщині в другій половині XIX - на початку XX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. В. Делія ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено головні напрями та зміст церковно-краєзнавчого руху з урахуванням місцевої специфіки та загальнодержавного контексту. Досліджено церковно-краєзнавчий аспект у діяльності Полтавського губернського статистичного комітету, Полтавської вченої архівної комісії, Полтавського церковного історико-археологічного комітету, місцевих церковних братств. Проаналізовано їх вагомі здобутки на ниві церковно-історичного краєзнавства й оцінено вплив на становлення та розвиток церковно-краєзнавчих студій у регіоні. Визначено коло учасників церковно-краєзнавчого руху, серед яких провідна роль належить І. Павловському та В. Пархоменку. Наголошено, що науково-дослідницька діяльність цих видатних вчених стала визначальною для розвитку церковно-історичного краєзнавства у регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ПОЛ)52-7 + Э372.09(4УКР-4ПОЛ)-35,5 + Ч773(4УКР-4ПОЛ)5
Шифр НБУВ: РА372295 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Гейда О.С. 
Розвиток церковно-історичного краєзнавства на Чернігівщині у другій половині XVII - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Гейда ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

На підставі вивчення значної кількості наукових джерел уперше комплексно досліджено основні тенденції та напрямки розвитку церковно-історичного краєзнавства на Чернігівщині протягом другої половини XVII - початку XX ст. Проаналізовано внесок українських дослідників, місцевої церковної періодики, князя чернігівського, Братства святого Михайла, Чернігівської церковно-археологічної комісії та Чернігівського церковно-археологічного товариства у процес вивчення та популяризації церковної історії краю. Визначено й охарактеризовано основні етапи становлення та розвитку церковно-історичного краєзнавства на Чернігівщині. Відзначено необхідність детального вивчення та використання наукової спадщини місцевих дослідників церковної старовини на сучасному етапі розвитку історичної науки та краєзнавчих досліджень в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕН)4/5-7 + Э372.270.91(4УКР-4ЧЕН)-3 +
Шифр НБУВ: РА337736

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Дубас О.І. 
Становлення та розвиток кобзарських шкіл в Україні (XVII - перша половина XX століття): Автореф. дис... канд. мистецтвознав: 17.00.03 / О.І. Дубас ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнологіЇ ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Прослідковано передумови становлення кобзарства, що бере початок від мистецтва народних співців-боянів періоду Київської Русі. Охарактеризовано основні етапи розвитку кобзарського мистецтва: кобзарство часів Козацької держави (XVI - XVIII ст.). Розглянуто діяльність братств як центрів професійної кобзарської освіти в Україні (Богодухівське братство, центр кобзарства в Мені). Визначено роль української інтелігенції, а також теоретиків і практиків кобзарського мистецтва в розвитку його традицій (XIX - початок XX ст.). Проаналізовано реформаторську діяльність Г.Хоткевича в справі пропаганди професійних засад кобзарського мистецтва (створення наукової, методичної та виконавської бази).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.697.3(4Укр)3/5-2
Шифр НБУВ: РА319028 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
20.

Волониць В.С. 
Торговельно-комерційна діяльність греків-купців в Україні (середина XVII - XIX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.С. Волониць ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено торговельно-економічну діяльність грецького купецтва в Україні у другій половині XVII - XIX ст. Визначено історичні умови та чинники, які впливали на розгортання торговельної активності греків, охарактеризовано її політико-правове забезпечення Гетьманською державою та Російською імперією. Розкрито характер, напрями та результативність торгівлі греків Ніжина. Показано вплив торговельного чинника на процеси самоорганізації та автоматизації, структурування купецького загалу у рамках Ніжинського грецького братства. З'ясовано специфіку одеського грецького купецтва. Доведено, що особливості молодого портового міста та господарська спеціалізація регіону зумовили орієнтацію греків-купців Одеси на експорт зерна, що здійснювався за посередництва великих торгових домів. Визначено соціокультурну роль греків Одеси, показано їх участь у суспільно-політичному, культурному житті міста. Визначено місце підприємницької та торговельно-посередницької діяльності маріупольських купців-греків в економіці Північного Приазов'я. Проведено порівняльний аналіз грецьких купецьких спільнот Ніжина, Одеси та Північного Приазов'я, а також установлено їх роль у розвитку торгівлі в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)4-2 +
Шифр НБУВ: РА354650

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського