Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (135)Книжкові видання та компакт-диски (5)
Пошуковий запит: (<.>K=КОРТЕЖ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Недашковська А.М. 
Методи лінеаризації для нелінійних матричних рівнянь: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.07 / А.М. Недашковська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 16 с. — укp.

Розглянуто системи матричних рівнянь. Розроблено ефективні алгоритми зведення систем поліноміально-нелінійних матричних рівнянь довільного порядку, заданих над множиною некомутуючих і перестановочних матриць, до задач на власні значення. Запропоновано та досліджено конструктивний метод розв'язування систем алгебричних рівнянь, заданих над полем комплексних чисел. Розроблений алгоритм є модифікацією методу матричної лінеаризації та дозволяє одержувати кортежі розв'язків систем на ЕОМ. Проведено оцінювання складності методу лінеаризації розв'язування систем алгебричних рівнянь, заданих над полем комплексних чисел, а також запропонованих методів зведення систем поліноміально-нелінійних матричних рівнянь до задач на власні значення. Виконано зворотній аналіз похибок заокруглення для побудованих алгоритмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.161,0 +
Шифр НБУВ: РА354990

Рубрики:

      
2.

Калита Н.І. 
Моделі та інструментальні засоби автоматизованого управління поведінкою соціальних груп: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Н.І. Калита ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

На базі застосування логістичних функцій вперше розроблено математичні моделі керування поведінкою індивідуумів однорідної соціальної групи шляхом управління перевагами, частковими характеристиками заданої альтернативи та комбінованим способом у стаціонарному та нестаціонарному зовнішньому середовищі з урахуванням обмеженості ресурсів. Розглянуто можливі варіанти завдання вихідних значень параметрів моделей у точковому й інтервальному вигляді. Удосконалено методи ідентифікації групових переваг на базі експертної оцінки та компараторної моделі. Вперше запропоновано модель формування сценаріїв стану зовнішнього середовища у вигляді кортежу параметрів на базі евристичного підходу. Проведено експериментальну перевірку запропонованих моделей і методів у межах інформаційно-аналітичної маркетингової системи, показано їх адекватність та ефективність використання для вирішення задач управління поведінкою соціальних груп.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*332*4 в641 +
Шифр НБУВ: РА348758

Рубрики:

      
3.

Тарасов Д.О. 
Моделювання системи захисту інформації у реляційних базах даних: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Д.О. Тарасов ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Наведено концептуальне визначення безпечної бази даних, побудовано математичну модель системи захисту інформації безпечної бази даних, яка дає змогу розв'язувати спеціальні задачі захисту інформації реляційних баз даних: забезпечення авторизації та аудиту з деталізацією до рівня кортежів та атрибутів, статистичний захист інформації, захист від одержання надлишкової інформації. Досліджено операції доступу до інформації у реляційних базах даних. Запропоновано методи та алгоритми для реалізації обмеженого набору операцій доступу до даних з метою забезпечення підвищеного рівня конфіденційності, цілісності та аудиту, а також методи адаптації схеми бази даних для забезпечення цілісності шляхом реалізації безпечної бази даних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.611-016.8 +
Шифр НБУВ: РА323183

Рубрики:

      
4.

Романич І.Б. 
Моделювання транспортної діяльності в системі логістики нафтогазових компаній України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.11 / І.Б. Романич ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблеми забезпечення невзаємозамінних багатопродуктових потреб споживачів за допомогою спеціалізованого парку транспортних засобів за критерієм мінімізації сумарних транспортних витрат. Для забезпечення вимог до процесу перевезення світлих нафтопродуктів автомобільним транспортом побудовано комплекс ієрархічно пов'язаних множин маршрутів руху бензовозів з урахуванням якісних характеристик. Запропоновано структурну модель комплексу задач підвищення ефективності транспортування світлих нафтопродуктів і метод знаходження оптимального набору результативних маршрутів, що дозволяє одержати множину кортежів, за допомогою яких визначається план розвезення асортименту світлих нафтоподуктів АЗС-споживачам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.652.11-591-21
Шифр НБУВ: РА370571 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Тоніца О.В. 
Моделювання фізичних полів методами теорії R-функцій та нечіткої логіки: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / О.В. Тоніца ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Розроблені конструктивні методи та алгоритми моделювання фізико- механічних полів на основі теорії R-функцій та нечіткої логіки, які дозволяють враховувати технічні та технологічні допуски на геометричну та фізичну інформацію, погрішності вимірів, помилки скруглення, та на основі аналізу їх комплексного впливу на розв'язок робити екпертний висновок. Запропоновані моделі фізичних полів, що містять допуски на геометричні та фізичні характеристики за допомогою врахування функції належності величин, що розглядаються, в межах заданих допусків. Методика, що розроблена, дозволяє отримувати допуски на розв'язок за допомогою варіювання цих величин в межах заданих допусків, а потім за допомогою отриманих допусків робити експертний висновок про прийнятність знайденого рішення. Побудовані інтервальні обчислювачі арифметичних операцій з врахуванням помилок округлення, які підвищують ефективність реалізації алгебри диференціальних кортежів, що лежить в основі обчислювального процесу. Досліджені можливості розпаралелювання обчислювального процесу на основі ярусно-паралельних форм. Результати, що отримані, застосовуються для розширення можливостей системи "Поле" на випадки вирішення крайових задач, в постановці яких суттєву роль грають допуски на геометричну та фізичну інформацію, погрішності вимірів та помилки округлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В311с,022

      
Категорія: Транспорт   
6.

Кудряшов А. В. 
Підвищення ефективності сортувального процесу на станціях шляхом оптимізації режимів розформування составів на гірках: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.22.20 / А. В. Кудряшов ; Дніпропетр. нац. ун-т залізн. трансп. ім. В.Лазаряна. — Д., 2010. — 21 с. — укp.

Вперше досліджено імовірнісні характеристики процесу багаторазових розділень відчепів составу на розділових стрілках. Розроблено методику, яка дозволяє встановити загальну кількість розділень відчепів составів, а також їх розподіл з окремих стрілочних позицій. Удосконалено математичну модель скочування відчепів з гірки, яка на відміну від існуючої, дозволяє керувати вибором зони гальмування відчепу, в тому числі, за низьких швидкостей виходу з гальмівних позицій. Розроблено метод оптимізації режиму розформування составу з урахуванням багаторазових розділень, що дозволило підвищити якість сортувального процесу за рахунок виключення нерозділень між несуміжними відчепами та маневрової роботи з їх ліквідації. Наведено метод оптимізації режиму гальмування керованого відчепу, який дозволяє врахувати умови його розділення не тільки з суміжними відчепами, а й з усіма іншими, що входять в кортеж керованого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О284.025.432.51
Шифр НБУВ: РА376472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кравець І.М. 
Розподілення навантаження в базах даних великого об'єму методом горизонтальної фрагментації: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.05 / І.М. Кравець ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено загальну методологію, методику й алгоритм для організації розподілення навантаження в БД великого об'єму. Розроблено новий евристичний метод для оптимізації графів великої розмірності. Удосконалено спосіб оптимізації багатоекстремальних функцій, результати якого підтвердили практичну та наукову цінність еволюційних алгоритмів. Розроблено метод декомпозиції SQL-запиту у розподіленій базі даних, що формує сукупність відомостей про частину звертань до кортежів. Досліджено використання постійних з'єднань з БД у традиційній кластерній системі й у сегментованій. Розроблено метод горизонтальної фрагментації БД великого об'єму. Проведено організацію розподілу навантаження в БД інформаційно-аналітичної системи методом горизонтальної фрагментації й описано її основні характеристики, включаючи її функціонування та захист інформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.61
Шифр НБУВ: РА375296 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Корченко А. О. 
Методи ідентифікації аномальних станів для систем виявлення вторгнень / А. О. Корченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми, яка пов'язана з розробкою методів ідентифікації аномальних станів для систем виявлення вторгнень (СВВ). В роботі проведено аналіз сучасних СВВ відносно базовиххарактеристик, як-от «Клас кібератак», «Адаптивність», «Відкритість», «Методи виявлення», «Управління системою», «Масштабованість», «Рівень спостереження», «Реакція на кібератаку», «Захищеність» та «Підтримка ОС». Це надає можливості розробникам і користувачам обирати необхідні методи та відповідне програмне забезпечення (ПЗ) для захисту інформаційних систем (ІС) і будувати відповідні системи безпеки. На основі цього, розроблено кортежну модель формування атакуючих середовищ, яка дозволяє сформувати набір часткових кортежів, для симуляції процесу виявлення аномального стану в m-вимірному гетерогенному параметричному середовищі, утвореноговідповідним атакуючим середовищем у заданий часовий проміжок. Також розроблений метод формування еталонів, для формалізації процесу отримання еталонних середовищ, які містять множини значень фіксованих параметрів заданих груп лінгвістичних змінних, що характеризують конкретне еталонне підсередовище. Запропоновані методи фазифікації та дефазифікації параметрів, які дозволили формалізувати процес перетворення значень параметрів m-вимірних поточних середовищ для їх подальшого застосування у виявленні аномального стану та відобразити параметри детекційного середоваща, що характеризують у числовій формі рівень упевненості експерта відносно його суджень щодо можливих кібератак. Розроблений метод -рівневої номіналізації нечітких чисел, який дозволив здійснити графічну інтерпретацію нечітких величин та визначення ідентифікуючих термів, що відображають у заданий момент часу значенняеталонних та поточних підсередовищ, які характерні для реалізації певних типів кібератак на ресурси ІС. Запропонований метод визначення ідентифікуючих термів, для пошуку в заданих лінгвістичних змінних, ідентифікуючих перетворених еталонних термів, за якими за допомогою детекційних виразів, визначаються рівні аномальних станів. Розроблений метод формування детекційного середовища для побудови необхідної множини детекційних правил, що використовуються при визначенні поточного рівня аномального стану, характерного дії визначеного типу кібератак в m-вимірному гетерогенному параметричному середовищі. На підставі запропонованих методів і моделі розроблено методологію побудови систем виявлення аномалій, породжених кібератаками, яка використовується для визначення рівня аномального стану в m-вимірному гетерогенному параметричному середовищі. Розроблено структурне рішення обчислювальної системи виявлення кібератак, що дозволяє за допомогою визначення рівня аномального стану, характерного впливу певного типу кібератак, розширити функціональні можливості сучасних СВВ. Також, на базі запропонованої методології та відповідного структурного рішення розроблено алгоритмічне забезпечення та програмна модель системи, яка може використовуватися автономно або бути розширювачем функціональних можливостей сучасних СВВ. Проведені експериментальні дослідження підтвердили достовірність теоретичних положень та практичних розробок дисертаційного дослідження.^UThe functionality of modern intrusion detection and blocking systems depends to a great extent on their capabilities to detect new cyberattacks in real time. Systems for countering cyberattacks are well developed, but their effective operation requires appropriate information that is supposed to be helpful in detecting attack actions. As a rule, such data is formed post facto and requires certain time. So, detection and blocking of new cyberattacks are characterized by the conflict between the readiness of cyberattack counteraction systems to immediately respond to an intrusion and the lack of readiness of detection tools to appropriately inform the counteraction functional. In order to deal with this problem, it is necessary to design specific tools that would enable enlarged functional capabilities of modern intrusion detection systems through the a priori formation of information about anomalous states in information systems caused by certain cyberattack types. For this purpose, the most effective approachconsists in using the expert knowledge, which, as a rule, is represented in the form of the expert's judgments about the parameters abnormality level caused by the effect of new types of threats. The dissertation deals with a pressing applied scientific problem related to detection of new kinds of cyberattacks within the shortest possible time by designing an appropriate methodology of creating systems for detecting anomalous states caused by new types of threats. The methodology is supposed to focus on creation of tools that would enlarge the functionality of modern intrusion detection systems. Also, on the basis of the proposed methodology and the corresponding structural solution, an algorithmic support and a software model of a system for detecting anomalous states created by cyberattacks are designed. The model can be used either autonomously or to expand the functionality of modern intrusion detection systems. The conducted experiments confirmed the reliability of the theoretical principles andpractical developments of the dissertation. The results of the study have been adopted by the Saifer BIS Ltd Company. They are also used in the educational process at the Department of Data Protection Computerized Systems of the National Aviation University, at the Information Security Department of the Institute of Information and Telecommunications Technologies of K.I. Satbayev Kazakh National Research Technical University and at the Department of Computer Science and Automatics of the University (Technical-Humanistic Academy) of Bielsko-Biała, Poland.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Лазоренко В. В. 
Моделювання оцінки фінансової стійкості підприємства сфери послуг / В. В. Лазоренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та розробці методичних підходів і практичних рекомендацій щодо моделювання оцінки фінансової стійкості підприємства сфери послуг. У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження проблеми оцінювання фінансової стійкості та реалізовано нові методичні підходи до вирішення оцінки фінансової стійкості підприємства сфери послуг. Досліджено сутність поняття «фінансової стійкості» та систематизовано трактування поняття «фінансова стійкість підприємства сфери послуг». Запропонована формалізація оцінки сезонності за допомогою лінгвістичної змінної-кортежу, яка є узагальненням нечіткої множини. Коефіцієнт регіонального розташування запропоновано розглядати як випадкову величину, розподілену за нормальним законом, де математичне сподівання задає центр розташування, а середньоквадратичне відхилення характеризує відстань від об'єкту до центру розташування. Розроблено економіко-математичну модель процесу оцінки фінансової стійкості шляхом розрахунку інтегрального показника фінансової стійкості підприємства сфери послуг.^UThe dissertation is devoted to theoretical substantiation and development of methodical approaches and practical recommendations for modeling the estimation of financial stability of the enterprise sphere of services. In the dissertation the complex research of the problem of financial stability assessment was conducted and new methodical approaches to the decision of the financial sustainability evaluation of the service sector were implemented. The essence of the concept of "financial stability" is investigated and the concept of "financial stability of the enterprise sphere of services" is systematized. The formalization of the seasonality estimation with the help of a linguistic variable-tuple, which is a generalization of the fuzzy set, is proposed. The regional distribution coefficient is proposed to be considered as a random variable distributed according to the normal law, where the center of the location defines the mathematical expectation, and the mean square deviation characterizes the distance from the object to the center of the location. The economic-mathematical model of the financial stability assessment process is developed by calculating the integral index of financial stability of the service sector enterprise.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Дівчук Т. Є. 
Вдосконалення методів визначення параметрів неробочого ходу силових трифазних трансформаторів І – ІІІ габаритів. / Т. Є. Дівчук. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 05.09.01 «Електричні машини й апарати» (141 – Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка). – Кременчуцький національний технічний університет імені Михайла Остроградського Міністерства освіти і науки України, Кременчук, 2019. Дисертаційна робота направлена на вирішення актуального наукового завдання, спрямованого на вдосконалення методів моделювання електромагнітних процесів і покращення точності визначення параметрів силових трифазних трансформаторів у режимах з несиметричними несинусоїдними струмами неробочого ходу.Виконано аналіз конструктивних особливостей трансформаторів І-ІІІ габаритів та запропоновано перетворення структур геометричних параметрів багатокомпонентних активних частин трансформаторів у кортежі фізико-геометричних структур, які доповнені множинами параметрів і характеристик механічних, електричних і магнітних властивостей їх матеріалів, що дозволило сформувати з кортежів локальних структур силових трансформаторів унітарну структуру для виробничої програми підприємства.Набули подальшого розвитку методи схемно-польових розрахунків електромагнітних процесів в активних частинах силових трифазних трансформаторів І-ІІІ габаритів. Вперше запропоновано спряжену схемно-польову модель електромагнітних процесів, яка поєднує інтегро-диференціальні рівняння схемної моделі для фазних струмів і потокозчеплень із диференціальними рівняннями у частинних похідних для векторних магнітних потенціалів. Запропоновано новий метод «вільного» зсуву обмоток у вікнах магнітної системи і введення додаткових площин симетрії активної частини, що дозволяє в чотири рази зменшити об'єм 3D області моделювання. Засобами конформного відображення ступінчастих стрижнів і ярм магнітної системи 3D області моделювання перетворюються у 2D підобласті, що скорочує час чисельної реалізації на два порядки і забезпечує високу точність розрахунків проектних параметрів.Запропоновано новий функціональний базис із функціями Гаусса і додатковими функціями похибок для побудови рівнянь нелінійної регресії та вдосконалено методику опису явищ гістерезисного і безгістерезисного намагнічування, що забезпечує підвищення точності математичного опису магнітних характеристик анізотропних холоднокатаних електротехнічних сталей.Визначено вплив несиметричного розподілу і гармонійного складу фазних струмів намагнічування на енергію магнітного поля в області активної частини, що дозволило уточнити параметри трифазного силового трансформатора і обґрунтувати напрями для зменшення струмів і втрат неробочого ходу.Розроблено уточнену методику розрахунку електромагнітних параметрів силового трансформатора на основі даних сумісного схемного і польового моделювання, отриманих із застосуванням сучасних спеціалізованих програм для чисельної реалізації 3D моделі магнітного поля з урахуванням особливостей конструктивної будови активної частини та нелінійних властивостей активних матеріалів.Запропоновано нову методику для корегування значень струмів намагнічування при роботі силових трансформаторів на різних ступенях РПН на основі методів лінійної та поліноміальної регресії, що значно покращує точність розрахунків і суттєво скорочує витрати часу на етапі конструкторської підготовки виробництва. На основі порівняння даних випробувань 19 трифазних силових трансформаторів I–III габаритів із розрахунковими параметрами неробочого ходу, що визначаються за коригуючою методикою і даними схемно-польового моделювання, доводиться істотне зниження похибок розрахунку параметрів неробочого ходу (на 12–14 % – для струму і на 9–11% – для втрат неробочого ходу).Запропоновано нові конструктивні рішення для компенсації третіх гармонійних складових струмів намагнічування і складових струмів намагнічування зворотної послідовності фаз, які полягають у диференціації площ перерізу стрижнів і кількості витків обмоток по фазах трансформатора. Це дозволило без збільшення маси магнітної системи і маси його обмоток скоротити відхилення фазних струмів намагнічування по амплітуді до 3,2%, зменшити діюче значення струму та втрати неробочого ходу трансформатора на 6,8% і 16,4% відповідно.Запропоновані у дисертації підходи, методики і нові технічні рішення можна розповсюдити для інших типів виконання силових трансформаторів І-ІІІ габаритів.Ключові слова: трансформатор силовий, магнітна система, активна частина, неробочий хід, магнітне поле, чисельне моделювання, електромагнітні процеси, гармонійний склад струмів.^UThesis for a Candidate Degree in Engineering (Doctor of Philosophy), specialty 05.09.01 "Electric Machines and Appliances" (141 – Electricity, Electrical Engineering and Electromechanics). – Kremenchuk National Technical University named after Mykhailo Ostrogradsky Ministry of Education and Science of Ukraine, Kremenchug, 2019.In the dissertation work the circuit-field calculations methods of parameters in no-load operation of power three-phase transformers I-III dimensions are further developed.New circuit-field models of electromagnetic processes in the active part of power transformer are proposed. The parameters of the external network, design features of active parts and nonlinear properties of active materials are taken into account. Approaches to improve the accuracy and efficiency of numerical implementation are substantiated.The influence of the asymmetric distribution and harmonic composition of phase magnetizing currents on the magnetic field energy in the active part region and the parameters of a three-phase power transformer is determined.Constructive solutions for reducing currents and no-load losses are proposed and substantiated.Key words: power transformer, magnetic system, active part, no-load, magnetic field, numerical simulation, electromagnetic processes, harmonic composition of currents.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Урняєва І. А. 
Оптимізаційні задачі завантаження контейнерів:математичні моделі, методи розв'язання і застосування / І. А. Урняєва. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено актуальній проблемі створення сучасних комп'ютернихтехнологій (математичних моделей, методів, алгоритмів та програм), орієнтованих нарозв'язання задач проектування оптимального завантаження контейнерів з урахуваннямгеометричних обмежень та умов балансу.Проведено системний аналіз проблеми оптимального завантаження контейнерів врізних сферах застосування. Виконано огляд та аналіз задач оптимального завантаженняконтейнерів на рівні контейнерних терміналів як вузлів систем транспортних перевезень.Проаналізовано задачі побудови оптимальних компоновок, які виникають у аерокосмічнійгалузі, а саме: задач проектування оптимального розміщення корисних вантажів заданихформ та розмірів у контейнерах довільної форми з урахуванням геометричних та механічнихобмежень. Здійснено огляд та аналіз засобів математичного моделювання та розв'язаннязадач оптимального завантаження контейнерів, зокрема, методів геометричногопроєктування.Досліджено задачу побудови рівноважної компоновки 3D-об';єктів в контейнері,розділеному горизонтальними стелажами на підконтейнери. Побудовано математичнумодель, що враховує не тільки геометричні обмеження та умови балансу, а й комбінаторніособливості задачі, пов';язані з необхідністю побудови розбиття множини розміщуванихоб'єктів по підконтейнерах. Запропоновано стратегію розв';язання, яка включає процедури:генерації кортежів розбиття; побудови стартових точок з області допустимих рішень;локальної оптимізації.Проаналізовано задачу оптимального упакування опуклих 3D-об'єктів у контейнер зопорними полицями (стелажами) з урахуванням обмежень розміщення та умови балансу.Для аналітичного опису обмежень розміщення використовується метод phi-функцій.Побудовано загальну математичну модель комбінаторної задачі рівноважної компоновки зіспеціальними геометричними та балансними умовами. Пропонується стратегія розв'язанняна основі методу мультистарта і передбачає використання допустимої стартової точки таалгоритму локальної оптимізації. Зокрема, у випадку пакування циліндрів задача зводитьсядо задачі пакування кіл.Сформульовано багатокритеріальну задачу оптимізації розміщення 3D-об'єктів уконтейнер з урахуванням обмежень розміщення (неперетинання, включення, відстань) табалансу (рівноваги, інерції та стабільності) - багатокритеріальну задачу рівноважноїкомпоновки (MBLP). Для аналітичного опису обмежень розміщення використано метод phi-функції. Побудовано математичну модель задачі у вигляді багатокритеріальної задачіоптимізації. Представлено варіанти задачі MBLP залежно від форм цільових функцій, формоб'єктів і контейнерів та комбінацій обмежень.Досліджено задачу пакування (компоновки) для набору груп опуклих об'єктів, щомотивовано проблемами завантаження контейнера, які виникають у задачах логістики.Завантаження розглядається для прямокутного контейнера заданого розміру за умовинеперетину (неперервно трансльованих та таких, що обертаються) об'єктів у групіЗапропоновано нові засоби математичного моделювання груп, що не перетинаються тарозміщуються всередині контейнера. Побудовано нову математичну модель дляоптимального розміщення груп, що формулюється як нелінійна неперервна задачаоптимізації. Розроблено новий алгоритм пошуку допустимих стартових розв'язків дляприскорення та поліпшення процедури локальної оптимізації.Проаналізовано проблему аналізу та моделювання роботи залізничного терміналупри здійсненні операцій перевантаження контейнерів. Досліджено задачу оптимізаціїпризначення потягів на залізничні колії при обробці вантажів на залізничному терміналі.Представлено математичну модель і метод розв'язання. Запропоновано підхід дляпідвищення ефективності виконання операцій перевантаження контейнерів на залізничномутерміналі. Відповідно до підходу здійснюється оптимізація розміщення контейнерів назалізничних платформах та в зоні зберігання на залізничному терміналі. Побудованоматематичну модель у вигляді задачі комбінаторної оптимізації; проаналізовано властивостімоделі.Надано рекомендації щодо використання запропонованих в роботі алгоритміврозв'язання задач завантаження контейнерів в підсистемі "Планування заходів і підготовкарішень" Регіональної інформаційно-аналітичної підсистеми з надзвичайних ситуацій РІАП НС.Запропоновані методи та алгоритми для розв'язання задач оптимального завантаженняконтейнерів можуть бути використані для підвищення ефективності діяльності транспортнихкомпаній.^UThe thesis is devoted to the creation of modern computer technologies (mathematical models,methods, algorithms and programs), focused on solving problems of designing the optimal loadingof containers, taking into account the geometric constraints and balance conditions.A system analysis of the problem of optimal loading of containers in different areas ofapplication was carried outThe review and analysis of the problems of optimal loading of containers at the level ofcontainer terminals as nodes of transport systems are performed. The problems of construction ofoptimal layouts that arise in the aerospace industry are analyzed, namely: problems of designingthe optimal placement of payloads of given shapes and sizes in containers of arbitrary shape,taking into account geometric and mechanical constraints. A review and analysis of mathematicalmodeling tools and solving problems of optimal loading of containers, in particular, methods ofgeometric design.The problem of constructing an equilibrium layout in a container of 3D-objects in acontainer divided by horizontal racks into subcontainers is investigated. A mathematical model isbuilt that takes into account not only the geometric constraints and conditions of the balance, butalso the combinatorial features of the problem associated with the need to build a partition of theset of placed objects in subcontainers. A solution strategy is proposed, which includes procedures:generation of split tuples; construction of starting points in the field of acceptable solutions; localoptimization.The problem of optimal packing of convex 3D-objects in a container with supportingshelves (racks) is analyzed, taking into account the constraints of placement and balanceconditions. The method of phi-functions is used for the analytical description of placementconstraints. A general mathematical model of the combinatorial problem of equilibrium layoutwith special geometric and balance conditions is constructed. A multi-start solution strategy isproposed and involves the use of a valid starting point and a local optimization algorithm. Inparticular, in the case of packing cylinders, the problem is reduced to the problem of packingcircles.The multicriteria problem of optimization of placement of 3D-objects in the containertaking into account constraints of placement (non-intersection, inclusion, distance) and balance(equilibrium, inertia and stability) is formulated - the multi-criteria balance layout problem(MBLP). The method of phi-function was used for analytical description of placement constraints.A mathematical model of the problem in the form of a multicriteria optimization problem isconstructed. Variants of the MBLP problem are presented depending on the forms of objectivefunctions, forms of objects and containers, combinations of constraints.The problem of packing (layout) for a set of groups of convex objects is investigated, whichis motivated by the problems of container loading, which arise in logistics problems. The load isconsidered for a rectangular container of a given size under the condition of non-intersection(continuously broadcast and rotating) of objects in the group.New tools of mathematical modeling of groups that do not intersect and are placed insidethe container are proposed.A new mathematical model for optimal placement of groups is constructed, which isformulated as a nonlinear continuous optimization problem. A new algorithm for finding feasiblestarting solutions to speed up and improve the local optimization procedure has been developed.The problem of analysis and modeling of the railway terminal operation during containerreloading operations is analyzed.The problem of optimizing the assignment of trains on railway tracks during cargo handlingat the railway terminal is investigated. The mathematical model and method of solving theproblem are presented.An approach is proposed to increase the efficiency of container handling operations at therailway terminal. According to the approach, the placement of containers on railway platformsand in the storage area at the railway terminal is optimized. A mathematical model in the form ofa combinatorial optimization problem is constructed; the properties of the model are analyzed.The use of the algorithms of the solution of problems of loading of containers in thesubsystem "Planning of actions and preparation of decisions" of the Regional information andanalytical subsystem on emergencies RIASE is recommended.The proposed methods and algorithms for solving the problems of optimal loading ofcontainers can be used to increase the efficiency of transport companies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Фатьянов Д. В. 
Оцінка ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємств.: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / Д. В. Фатьянов. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертацію присвячено вдосконаленню та подальшому розвитку теоретичного, методичного забезпечення, інформаційно-аналітичного забезпечення та розроблення практичних рекомендацій з оцінки ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємств. Визначено, що теоретичним підґрунтям концепції ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства є теорія потенціалу, теорія ефективності, теорія експортно-імпортного потенціалу, теорія ефективності експортно-імпортної діяльності.Обґрунтовано систему базисних понять ефективності використання експортно-імпортного потенціалу, до якої входять такі поняття як: загальний потенціал підприємства; експортно-імпортний потенціал підприємства (ЕІПП); структурний склад ЕІПП; види ЕІПП; процеси експортно-імпортного потенціалу підприємства; механізми використання експортно-імпортного потенціалу підприємства; управління ЕІПП; експортно-імпортна діяльність підприємства; фактори експортно-імпортного потенціалу підприємства; витрати ЕІПП; результат використання ЕІПП; ефект використання ЕІПП; ефективність використання ЕІПП; показник ЕІПП; критерій використання ЕІПП. Виявлено сутнісні риси ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємств в сучасних умовах діяльності. Ефективність використання ЕІПП визначається як його системна характеристика, що представляється відношенням ефекту до витрат в процесі реалізації тобто в процесі експортно-імпортної діяльності, отриманні позитивного ефекту з урахуванням стратегій та цілей управління цим потенціалом. Обґрунтовано змістовну модель ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства, яка подається як структурній логіко-семантичній формі, так і кортежем.У дисертації систематизовано науково-методичні підходи щодо оцінки різних об’єктів в економіці. Обґрунтовано теоретичні положення оцінки ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства.Рекомендовано основний перелік елементів методологічного каркасу оцінки об’єктів в економіці, до якого входять суб’єкт, об’єкт оцінки, предмет, принципи, мета, завдання, види оцінки, функції, технології, методи, результати, взаємозв’язок цих елементів.Обґрунтовано та розвинуто інформаційно-аналітичне забезпечення оцінки ефективності експортно-імпортної діяльності підприємств, яке розуміється як система, що передбачає сукупність даних у вигляді ієрархічної системи ознак, їх величин тобто показників, організацію їх отримання, обробки, аналітичних інструментів та їх реалізації в програмних середовищах, аналіз для формування відповідного управлінського рішення.У другому розділі сформована багаторівнева системна оцінка ефективності використання експортно-імпортного потенціалу країни, регонів, підприємств, що охоплює відповідно три рівні управління цим потенціалом. Обґрунтовано системи показників оцінки ефективності використання експортно-імпортного потенціалу країни, регонів, підприємств. Визначено особливості оцінки ефективності експортно-імпортного потенціалу на рівні країни, регіону та підприємств, взаємозв’язок цих оцінок. Визначено, що ефективність використання експортно-імпортного потенціалу супроводжується з його структурними змінами. Об’єктивність оцінки ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства передбачає визначення як рівня цієї ефективності, так і рівня її структурної динаміки. Обґрунтовано динамічний структурний еталон ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства в сучасних умовах. У третьому розділі роботи обґрунтовано особливості обмеженості діяльності, які обумовлені форс-мажорними обставинами, як кризові умови, епідемії, війни, екологічні катастрофи. Рекомендовано враховувати ймовірності безпеки зовнішньоекономічної діяльності в прогнозуванні показників оцінки експортно-імпортного потенціалу промислових підприємств. Розроблено методичний підхід до оцінки ефективності використання експортно-імпортного потенціалу промислових підприємств, який реалізується в відповідній послідовності етапів, де вирішуються завдання з використанням аналітичних інструментів та указано очікувані результати.Обґрунтовано послідовність етапів формування стратегії ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства. В процесі формування цієї стратегії слід врахувати вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на рівень ефективності використання експортно-імпортного потенціалу підприємства та його структурну динаміку.Практичне значення одержаних результатів підтверджується довідками про впровадження в діяльність АТ «Українські енергетичні машини» (довідка № 01/02-105 від 02.06.2023). ТОВ «Петрометал Україна» (довідка №08/06-2 від 08.06.2023р.) і в навчальний процес Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця (довідка № 23/86-37-31/1 від 30.05.2023 р.).^UThe dissertation is devoted to the improvement and further development of theoretical, methodological support, information and analytical support, and the development of practical recommendations for evaluating the effectiveness of using the export-import potential of enterprises. It was determined that the theoretical foundation of the concept of the efficiency of using the export-import potential of the enterprise is the theory of potential, the theory of efficiency, the theory of export-import potential, the theory of the efficiency of export-import activity.The system of basic concepts of the efficiency of using the export-import potential is substantiated, which includes such concepts as: general potential of the enterprise; export-import potential of the enterprise (EIPE); structural composition of EIPE; types of EIPE; processes of the enterprise's export-import potential; mechanisms for using the export-import potential of the enterprise; EIPE management; export-import activity of the enterprise; factors of the enterprise's export-import potential; expenses of EIPE; result of using EIPE; the effect of using EIPE; efficiency of using EIPE; EIPE indicator; criterion for using EIPE. The effectiveness of the use of EIPE is defined as its system characteristic, which is the ratio of the effect to the costs in the process of implementation, that is, in the process of export-import activity, obtaining a positive effect, taking into account the strategies and goals of managing this potential.The dissertation systematizes scientific and methodological approaches to the evaluation of various objects in the economy. The theoretical provisions of the assessment of the efficiency of the use of the export-import potential of the enterprise are justified.The main list of elements of the methodological framework for evaluating objects in the economy is recommended, which includes the subject, object of evaluation, subject, principles, purpose, tasks, types of evaluation, functions, technologies, methods, results, and the relationship of these elements.The information and analytical support for evaluating the efficiency of the export-import activities of enterprises is substantiated and developed, which is understood as a system that provides a set of data in the form of a hierarchical system of signs, their values, that is, indicators, the organization of their acquisition, processing, analytical tools and their implementation in software environments, analysis for the formation of an appropriate management decision.In the second section, a multi-level systematic evaluation of the effectiveness of using the export-import potential of the country, regions, and enterprises is formed, covering three levels of management of this potential, respectively. The system of indicators for evaluating the effectiveness of using the export-import potential of the country, regions, and enterprises is substantiated.It was determined that the efficiency of using the export-import potential is accompanied by its structural changes. The objectivity of assessing the efficiency of using the export-import potential of an enterprise involves determining both the level of this efficiency and the level of its structural dynamics. The dynamic structural benchmark of the efficiency of using the export-import potential of the enterprise in modern conditions is substantiated.The third section of the work substantiates the peculiarities of limited activity, which are caused by force majeure circumstances, such as crisis conditions, epidemics, wars, environmental disasters. It is recommended to take into account the security probabilities of foreign economic activity in forecasting indicators of the assessment of the export-import potential of industrial enterprises.A methodical approach to assessing the effectiveness of using the export-import potential of industrial enterprises has been developed, which is implemented in the appropriate sequence of stages, where tasks are solved using analytical tools and the expected results are indicated.The sequence of stages of the formation of the strategy of the efficiency of using the export-import potential of the enterprise is substantiated. In the process of forming this strategy, the influence of external and internal environmental factors on the level of efficiency of using the export-import potential of the enterprise and its structural dynamics should be taken into account.The practical significance of the obtained results is confirmed by certificates of implementation into the activities of JSC "Ukrainian Energy Machines" (certificate No. 01/02-105 dated 06/02/2023). TOV Petrometal Ukraine (certificate No. 08/06-2 dated 06/08/2023) and to the educational process of Semyon Kuznets Kharkiv National University of Economics (certificate No. 23/86-37-31/1 dated 05/30/2023).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського