Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (28)Тематичний інтернет-навігатор (9)Наукова електронна бібліотека (2675)Реферативна база даних (6925)Книжкові видання та компакт-диски (6015)Журнали та продовжувані видання (123)
Пошуковий запит: (<.>K=ИЩЕНК$<.>+<.>K=КРАТК$<.>+<.>K=ФИЛОСОФСК$<.>+<.>K=СЛОВАР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Скобелєв В.В. 
Аналіз комбінаторно-алгебраїчних моделей ін'єктивних дискретних перетворювачів інформації: автореф. дис... канд. фіз-мат. наук: 01.05.01 / В.В. Скобелєв ; Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему аналізу комбінаторно-алгебричних моделей ін'єктивних дискретних перетворювачів інформації автоматного типу, призначених для розв'язання модельних задач криптографії. Введено та досліджено регуляторну структуру, призначену для представлення у неявному вигляді ансамблю ін'єктивних відображень та є логічним узагальненням керованої операції підстановки. У межах цієї структури побудовано загальну модель ін'єктивного дискретного ператворювача, призначеного для розв'язання задачі руйнування частот букв у початковому тексті - модельної задачі криптографії. Охарактеризовано часову та ємкісну складність алгоритма, що реалізує цей дискретний перетворювач. Визначено умови, за яких запропонований алгоритм дозволяє розв'язати задачу руйнування частот букв з лінійним уповільненням. Побудовано дві деталізації запропонованої моделі, а саме: для першої деталізації регуляторну комбінаторну структуру визначену за допомогою шарів у векторному просторі над полем GF (2), а для другої деталізації - у термінах граней одиничного кубу. На підставі представлених у неявному вигляді підгруп симетричних груп побудовано загальну модель ін'єктивного дискретного перетворювача, призначеного для розв'язання задачі "дифузії інформації". Встановлено, що ця модель придатна для використання паралельних або розподілених обчислювальних структур. На засадах сучасної алгебри, теорії автоматів і теорії систем систематично досліджено класи лінійних і певні класи нелінійних симетричних автоматів над кільцем <$Eroman Z sub {p sup k }>. Виділено підмножини автоматів, які допускають обернення. Охарактеризовано потікові шифри, які визначаються цими автоматами. Виділено й охарактеризовано нетрівіальні підмножини автоматів, які визначають у термінах структури автомата або у термінах значень їх параметрів. Охарактеризовано клас еквівалентних станів досліджених атоматів, а також множини нерухомих точок словарних функцій, що реалізуються ініціальними автоматами. Розв'язано задачі параметричної ідентифікації й ідентифікації початкового стану досліджених автоматів. Для лінійних автоматів над кільцем <$Eroman Z sub {p sup k }> встановлено критерії еквівалентності автоматів, одержано рекурентні співвідношення, що характеризують варіацію поведінки автомата у разі варіації його параметрів, початкового стану та вхідної послідовності. Побудовано канонічне представлення, в якому всі матриці допускають обернення або є діагональними матрицями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.403 +
Шифр НБУВ: РА365803

Рубрики:

      
2.

Нешко С.І. 
Афіксальне вираження конотації в англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.І. Нешко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено конотативне значення афіксів англійської мови, висвітлено механізм формування нових співзначень кореневих основ, проаналізовано вплив конотативного співзначення на денотивне значення слова. Розглянуто емотивно-експресивний словотвір як одне з джерел поповнення словникового складу мови. Проведено конотативний аналіз словотворчих елементів англійської мови з подальшою розбивкою на дві основні групи - афіксів мовленнєвого та мовного типу. Досліджено конотативно-стилістичне забарвлення афіксів, виявлено їх вплив на декодування повідомлення у цілому. Шляхом зіставлення членів синонімичних рядів (словарних і афіксальних) у германських мовах розкрито етнокультурноспецифічну сутність значення лексичних одиниць англійської та німецької мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-1/7
Шифр НБУВ: РА319070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Галас Я.В. 
Із історії української лексикографії на Закарпатті (ХІХ - 1-а половина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Я.В. Галас ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено лексикографічні праці, створені у Закарпатті в ХІХ - першій половині ХХ ст. Проаналізовано сім словників: "Русько-мадярський словарь" Л.Чопея (Будапешт, 1883), "Русско-мадъярскій словарь" О.Митрака (Ужгород, 1881), "Мадъярско-русскій словарь" О.Митрака (Ужгород, 1922), "Мадярсько-руський словарь" Е.Бокшая, Ю.Ревая та М.Бращайка (Ужгород, 1926), "Старославянскій-оугорскій-русскій-нъмецкій словарь къ священному писанію" Е.Кубека (Ужгород, 1906), "Латинсько-руський и русько-латинський словарь для низших клас гимназій" К.Заклинського (Ужгород, 1926), "Русько-мадярська терминологія для школьного и приватного уживання" О.Маркуша, Е.Фотула та Ю.Ревая (Ужгород, 1923). На підставі аналізу зроблено висновок: незважаючи на те, що Закарпаття протягом століть було відірване від решти українських територій, лексикографічний процес, що розвивався тут, є частиною загальноукраїнського лексикографічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш104.г(4УКР) + Ш141.4-4г
Шифр НБУВ: РА314525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:
  

      
4.

Желязкова В.В. 
Наголошення прикметників, займенників, числівників та прислівників в "Енеїді" І.Котляревського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Желязкова ; НАН України. Ін-т мовознавства ім. О.О.Потебні. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості наголошення прикметників, займенників, числівників та прислівників у "Енеїді" І.Котляревського, які зіставлено з правилами вживання наголосу в сучасній українській літературній мові; наголошення слів, які вийшли з ужитку зіставлено з даними, викладеними у "Словарі української мови" за редакцією Б.Грінченка. Детально проаналізовано випадки розбіжностей у наголошенні прикметників, займенників, числівників і прислівників у "Енеїді" та в сучасній українській літературній мові з залученням свідчень давніх українських пам'яток і словників, джерел, де зафіксовано дані щодо полтавських говірок, інших слов'янських мов, насамперед російської.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-131 + Ш5(4УКР)5-4 Котляревський,І.П. 535
Шифр НБУВ: РА316933 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Нефьодов В.М. 
Підвищення ефективності автомобільних перевезень партіонних вантажів з використанням розподільчих центрів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.01 / В.М. Нефьодов ; Харк. нац. автомоб.-дорож. ун-т. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до проектування системи доставки партіонних вантажів з використанням розподільних центрів. Розроблено економіко-математичну модель системи такої доставки, яка враховує можливість суміщення транспортних циклів за всіма ланками логістичного ланцюга, а також передбачає використання автомобілів різної вантажопідйомності для підвозу та вивозу партіонних вантажів з зазначених центрів. Запропоновано визначати оптимальну кількість розподільних центрів, оптимальну вантажопідйомність автомобіля, використовуваного для підвозу вантажів до такого центру, а також оптимальний коефіцієнт краткості у системі доставки партіонних вантажів за мінімальною собівартістю доставки однієї тонни вантажу з її мінімізацією стосовно транспортних циклів на всіх ланках логістичного ланцюга. На підставі результатів проведеного числового експеримента побудовано регресійні моделі залежності оптимальної кількості розподільних центрів, оптимальної вантажості автомобіля, використовуваного для підвозу вантажів до розподільного центру, і оптимального коефіцієнта кратності від елементів системи доставки. На підставі аналізу залежності собівартості доставки однієї тонни партіонних вантажів від параметрів даної системи розроблено методику проектування систем доставки партіонних вантажів з використанням розподільних центрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)373.30-813-07 +
Шифр НБУВ: РА349497

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Скиба І.Г. 
Регіональне та інтеррегіональне в українській лексикографії кінця XIX - початку XX століття: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.Г. Скиба ; Луган. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено регіональні й інтеррегіональні риси лексиконів "Малоруско-нїмецкого словаря" Є. Желехівського, С. Недільського та "Словаря української мови" Б. Грінченка на макро-, мікро- та медіаструктурному рівнях у контексті формування норм сучасної української літературної мови. Розкрито лексико-тематичні групи "Назв спорідненості", "Риси людини", на матеріалі яких проаналізовано спільні та відмінні ряди вокабул, встановлено ідеографічну та діалектичну віднесеність спільних і відмінних елементів, з'ясовано особливості системних відношень у складі лексики. Доведено, що продовжуючи мовну практику різних (західного та східного) мовно-культурних ареалів, "Малоруско-нїмецкий словар" і "Словар української мови" демонструють інтеграційний характер вокабулярів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-4г +
Шифр НБУВ: РА368348

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
7.

Кратковський І.Л. 
Розробка способів вибухового руйнування інтрузивних порід на основі прогнозування їх властивостей та урахування особливостей структури: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.11 / І.Л. Кратковський ; НАН України. Ін-т геотехн. механіки ім. М.С.Полякова. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні закономірності та способи вибухового руйнування інтрузивних порід на підставі прогнозування їх властивостей і урахування особливостей структури. З використанням з'ясованої закономірності розроблено способи прогнозування й урахування властивостей інтрузивних порід, зумовлених характером причинно-наслідкового зв'язку між формуванням структури порід і масиву, їх фізико-механічними та технологічними властивостями. Розроблено ефективні способи вибухового руйнування інтрузивних порід, що базуються на прогнозуванні їх властивостей та урахуванні структури, а також способи відділення монолітів блокового каменю від гірського масиву, що враховують особливості внутрішньої будови та властивості середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И-1 + И133-1 +
Шифр НБУВ: РА341903

Рубрики:

      
8.

Мітіна О.М. 
Синонімія в пенітенціарній лексичній підсистемі сучасної англійської мови (функціонально-стилістичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Мітіна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 18 с. — укp.

Виявлено синонімічні кореляції у сфері пенітенціарної лексики. Наведено результати аналізу словарних одиниць і різних типів текстів, який дозволив виділити основні синонімічні ряди з гіперсемами "prision", "prisioner", "prision officer", "prision item", а також численні гіпосинонімічні ряди, що з ними корелюються, визначити основні якісні та кількісні характеристики синонімічних елементів. Зазначено, що синоніми є основними стилеутворюючим чинником. За кожним функціональним стилем і типом тексту закріплено лише певний набір елементів кожного синонімічного ряду. При цьому ступінь варіювання у разі відбору лексичних засобів синонімічних рядів не однаковий у різних типах дискурсу. Подібний ступінь свободи вибору вищий у публіцистичних текстах і вельми обмежений у текстах наукових та офіційно-ділових.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.3 + Ш143.21-71
Шифр НБУВ: РА321055 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Кацімон О.А. 
Теоретичні і практичні аспекти діяльності українських мовознавців на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / О.А. Кацімон ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз культурно-наукової спадщини українських мовознавців, освітніх діячів Буковини кінця XIX - початку XX ст. - С. Смаль-Стоцького, О. Поповича, З. Кузелі, Ю. Кобилянського, В. Сімовича, О. Маковея, В. Кміцикевича, розкрито суттєву роль їх наукових досліджень у розвитку української літературної мови. Висвітлено традиції граматичного опису української мови, започатковані на Буковині працями С. Смаль-Стоцького та Ф. Гартнера. Проаналізовано структуру українсько-іншомовних словників і "Словаря чужих слів" З. Кузелі та М. Чайковського. Розкрито роль перекладів українською мовою класичних творів європейських літератур у стилістичному збагаченні української мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 г (4УКР)53
Шифр НБУВ: РА371108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Арефьєва Н. Г. 
Фразеологія російських переселенських говірок Півдня України: лінгвокультурологічний та лексикографічний аспекти / Н. Г. Арефьєва. — Б.м., 2022 — укp.

Метою дисертації є виявлення та опис фразеологійної картини світу носіїв російських говірок Півдня України через комплексну систематизацію та верифікацію фразеологійного фонду російських острівних говірок Півдня України, його лінгво-, етнолінгвокультурологійну та лексикографійну характеристику, спираючись на кодові простори та лінгвокультурні коди як згусток культурних значень, виражених мовними засобами. Об'єкт дослідження – фраземіка російських острівних говірок Півдня України, а саме та її частина, яка формально і/або семантично відрізняється від фраземіки російської літературної мови. Методи дослідження мали опертя на принцип комплексного системного підходу з використанням низки методів і прийомів: метод фразеологійної ідентифікації, анкетування, усного опитування та спостереження (включеного і невключеного); метод структурно-семантичного моделювання, метод співвіднесення цілісного значення фразеологізму та його компонентів зі знаками семіотичних сфер культури, семіотичного аналізу, семіотичного методу опозицій, метод лінгво- та етнолінгвокультурної інтерпретації, у підґрунті якого – аналіз мовного матеріалу із залученням знань з історії, культури, звичаїв, обрядів, вірувань, соціальної організації суспільства, яке вивчають; концептуальний аналіз, що охоплює етимологійний і дефініційно-компонентний; Використано також описовий, зіставний та квантитативний методи. Теоретичне значення роботи полягає в обґрунтуванні, використанні та подальшому впровадженні лінгво- й етнолінгвокультурологійного методу у фразеологійних дослідженнях, а також у тому, що фразеологійний фонд російських острівних говірок Півдня України, що протягом понад двохсот років функціонує в полікультурному та полілінгвальному оточенні у відриві від основного мовного масиву «материнських» діалектів, є унікальним об'єктом для вивчення та реконструкції не лише регіональної, але й загальнонаціональної та міжнаціональної картин світу. Крім того, до наукового обігу введено широкий емпіричний матеріал, більша частина якого (75 %) до цього часу не досліджена. Практичну цінність складає змога використання результатів дослідження у фундаментальних розробленнях народного мовлення в академічних закладах та закладах вищої освіти, які вивчають питання лінгвославістики, лінгворусистики, міжкультурної й міжмовної комунікації, історії мовознавства, когнітивної лінгвістики, лінгво- та етнолінгвокультурології, загальної і регіональної фразеології та фразеографії. Експериментальна частина роботи слугує подальшому розвиткові етнолінгвокультурологійного методу у фразеологійних дослідженнях. Оригінальна авторська концепція регіонального фразеологійного словника втілена під час укладання авторкою «Фразеологического словаря русских говоров Одесщины» (Одеса, 2020). Результати дослідження можуть бути використані в лекційних та практичних курсах з російської діалектології, лінгвокультурології, етнолінгвістики, курсах за вибором із фразеології, лексико- та фразеографії, лінгвосеміотики, зіставної фонетики, лексикології та граматики, методики викладання мов іноземцям; у практиці міжкультурної комунікації. Проведене дослідження зумовило такі результативні новації: уперше у вітчизняному та зарубіжному мовознавстві виявлено, верифіковано, семантизовано, систематизовано та схарактеризовано фразеологійний фонд російських переселенських говірок Півдня України, здійснено його лінгвокультурний і лексикографійний опис. Вагомим внеском у розвиток української русистики є введення до наукового обігу поняття кодового простору, у межах якого згруповані лінгвокультурні коди, та виявлення лінгво- та етнолінгвокультурної своєрідності фразеології російських переселенських говірок Півдня України, насамперед Одещини, на основі розробленої класифікації. На великому за обсягом мовному матеріалі доведено, що фразеологійний фонд російських говірок Півдня України, який до цього часу цілеспрямовано не досліджували, є цінним джерелом лінгво- й етнолінгвокультурної інформації, виявлення та опис якої у вітчизняному та зарубіжному мовознавстві здійснено вперше.^UThe aim of this dissertation is an exposure and description of phraseological picture of the world of Russian dialects of the South of Ukraine carriers through complex systematization and verification of the phraseological fund of the Russian island dialects of the South of Ukraine, its linguo-, ethnolinguocultural and lexicographic characteristics, based on code spaces and linguocultural codes as a clot of the cultural values expressed by language means. The object of research is phrasemics of the Russian island dialects of the South of Ukraine, namely that part, which formally and/or semantically differs from phrasemics of the literary Russian language. Research methods are connected with a principle of the complex system approach with the use of such methods as a method of phraseological identification, questionnaire, verbal questioning and observation (included and not included); method of the structural and semantic modeling, method of correlation of integral value of phraseological unit and its components with the signs of semiotic spheres of culture, semiotic analysis, semiotic method of oppositions; method of linguo- and ethnolinguocultural interpretations, basing on analysis of language material with bringing in of knowledge from history, culture, customs, ceremonies, beliefs, social organization of society that is studied; conceptual analysis that includes etymological and definitive and component ones; Descriptive, comparable and quantitative methods are used also. The theoretical value of the dissertation is in a grounding, using and further inculcating of linguo- and ethnolinguocultural method in phraseological researches, and also in that the phraseological fund of the Russian island dialects of the South of Ukraine, during over two hundred years functioning in multicultural and multilingual surroundings out of touch with the basic language array of "maternal" dialects, is a unique object for study and reconstruction of not only regional but also national and international pictures of the world. In addition, to scientific terminological system the wide empiric material, greater part of that (75 %) to this time has not been investigated, is entered. The practical value is in possible using research results in fundamental developments of folk speech by academic establishments and establishments of higher education, that study problems of Slavic linguistics, Russian linguistics, cross-cultural and interlingual communication, history of linguistics, cognitive linguistics, linguo- and ethnolinguoculturology, general and regional phraseology and phraseography. Experimental part of the thesis serves to further development of ethnolinguocultural method in phraseological researches. Original author's conception of regional phraseological dictionary is realized in the published «Фразеологический словарь русских говоров Одесщины» (Odesa, 2020). Research results can be used in lecture and practical courses on Russian dialectology, linguoculturology, ethnolinguistics, special courses on phraseology, lexico- and phraseography, lingosemiotics, comparable phonetics, lexicology and grammar, methodology of teaching of languages to the foreigners; in practice of cross-cultural communication. The study led to the following effective innovations: first in home and foreign linguistics revealed, verified, defined semantics, systematized and characterized the phraseological fund of the Russian migrant dialects of the South of Ukraine, carried out its linguocultural and lexicographic description. A valuable contribution to development of the Ukrainian researches, dedicated to study of Russian language is an including in scientific terminology the concept of a code space, within the limits of that linguocultural codes are grouped, and exposure of linguo- and ethnolinguocultural originality of the phraseology of the Russian migrant dialects of the South of Ukraine, first of all of Odessa region, on the basis of the worked out classification. On the base of the large language material it is well-proven, that a phraseological fund of the Russian dialects of the South of Ukraine, which to this time has not been investigated purposefully, is a valuable source of linguo- and ethnolinguocultural information, exposure and description of that in home and foreign linguistics is carried out first.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Денищенко С. І. 
Структурні особливості галактики Чумацький шлях за результатами кінематичного аналізу: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / С. І. Денищенко. — Б.м., 2024 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського