Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (118)Книжкові видання та компакт-диски (28)
Пошуковий запит: (<.>K=ГОЛОГРАМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Куницька Л.Ю. 
Взаємодія електромагнітного випромінення з наноструктурними системами різної природи на границі розділу фаз: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Л.Ю. Куницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Удосконалено числово-аналітичні розрахунки перерізів розсіяння та поглинання електромагнітного випромінення на багатошарових наночастинках, що знаходяться поблизу підкладки. Досліджено вплив різних чинників на зсув частот поверхневого плазмового резонансу у суцільних наночастинках Au, Ag і наночастинках з оксидною оболонкою. Розроблено метод визначення ефективної діелектричної проникності матричних дисперсних систем з двошаровими включеннями кульової форми. Наведено методику формування електретних темплатів на основі фоточутливих нанокомпозиційних матеріалів, що містять 1,5 мас. % CdSe та 2,4,7-тринітро-9-флуоренону, в електрофотографічному процесі. Показано, що розташування та симетрія осаджених на поверхню електретного темплату кластерів Au, одержаних напиленням у вакуумі, задаються топологією світлового поля голограми, використаного для формування темплату. Запропоновано механізм самовпорядкування кластерів під час напилення Au на поверхню темплату, що полягає в електрокінетичному русі атомів у локальному електричному полі E = 120 МВ/м поблизу поверхні та їх адсорбції на поверхні з утворенням наноострівців. Проаналізовано процес утворення лазер-індукованих поверхневих періодичних структур у разі накладання на поверхню твердого тіла інтерференційних картин, що здійснюється кількома лазерними пучками. Розроблено метод розв'язку нестаціонарної задачі теплопровідності для періодичної системи джерел і розраховано теплові поля та швидкість зміни температури у часі у приповерхневих шарах різної природи. Створено фізичну модель формування гартівних напружень та визначено середні значення компонентів тензора напружень для нанокристалічних сплавів, одержаних з використанням різних методів (гартування розтопу, газотермічного напилення).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 + В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА361243

Рубрики:

      
2.

Богатирьова Г.В. 
Властивості голограм Юнга: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Г.В. Богатирьова ; Ін-т фізики НАН України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено розвитку наслідків юнгівської моделі дифракційних явищ у голографії та кореляційно-оптичній обробці інформації. Обгрунтовано оригінальний голографічний спосіб формування контурних зображень. Виявлено зображаючі та асоціативні властивості безопорного запису картин дифракції ближнього та дальнього полів - голограм Юнга, а також лінійних та нелінійних позавісевих юнгівських голограм, зареєстрованих із простими або комбінованими опорними хвилями. Передбачено та реалізовано ефект оконтурювання фазоспряженого асоціативного відгуку, відновлюваного за статичною нелінійною голограмою Юнга у режимах самообертання хвильового фронту та подвійного фазового спряження. Запропоновано оптимальний алгоритм реалізації оптичного вейвлет-перетворення за умов детектування краю на основі нелінійної юнгівської голограми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.43,022
Шифр НБУВ: РА308874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія:    
3.

Смірнова Т.М. 
Голографічний запис на фотополімерах: механізми і режими запису, дифракційні властивості голографічних граток: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Т.М. Смірнова ; Ін-т фізики НАН України. — К., 2001. — 34 с. — укp.

Вивчено закономірності голографічного запису на фотополімерних композиціях (ФПК), які забезпечують формування голограм у процесі запису. Встановлено механізми запису об'ємних і рельєфних граток та роль фазового розділення композиції у формуванні стабільних структур. Визначено залежності голографічних властивостей ФПК від термодинамічної спорідненості компонент і кінетичних параметрів полімеризаційного та дифузійного процесів, які зумовлюють запис. Досліджено вплив на параметри граток різного типу особливостей механізму запису та розвитку динамічних ефектів, що супроводжують запис у подібних середовищах. Розглянуто методи оптимізації складу композицій, умови забезпечення максимальної ефективності та швидкості запису. Розроблено нові фотополімерні матеріали, виготовлено та випробувано дослідні зразки голографічних дифракційних граток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з973-045.4
Шифр НБУВ: РА312650 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Огір О.С. 
Математичні моделі звукової голограми та обчислювальні методи реконструкції акустичних зображень в системах ехоскопії високого розрізнення: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.05.02 / О.С. Огір ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2003. — 41 с. — укp.

Розроблено та досліджено дискретну апроксимаційну математичну модель звукової голограми з використанням апроксимацій дифракційного інтеграла Релєя - Зоммерфельда. Створена модель враховує фізичні особливості реєстрації амплітудних і фазових даних голограми та дає змогу розв'язати обернену задачу реконструкції акустичних зображень. Запропоновано одновимірно-растровий метод формування голограмного зображення двовимірного перетину середовища (об'єкту), за цього модель фазових компонент голограми базується на апроксимації тривимірних описів просторового положення точок-неоднорідностей середовища в звуковому імпульсі їх одновимірними проекціями на вісь координат, колінеарну лінійній вимірювальній апертурі. Створено методику формування багаточастотної фазової голограми на базі Фур'є-спектрів реєстрованих імпульсних ехосигналів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В328.2 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА327672

Рубрики:

      
5.

Старков В.М. 
Математичні моделі та методи обчислювальної фізики в задачах інтерпретації: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.02 / В.М. Старков ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2000. — 32 с. — укp.

На підставі використання методів обчислювальної фізики досліджено сучасні проблеми загальнофізичного профілю, розв'язання яких пов'язане з виявленням нових властивостей, ефектів і явищ у нелінійній оптиці багатопучкових процесів, динамічній голографії, фізиці плазми, теорії дисипативних структур. Розроблено комплексний підхід до розв'язання проблем математичної та фізичної інтерпретації результатів експериментальних і теоретичних досліджень, що грунтується на використанні апарату лінійних і нелінійних інтегральних рівнянь, теорії сплайн-ітераційних методів для обчислювальної фізики та порівнянні результатів обчислювальних і фізичних експериментів. Математичні моделі в проблемах фізичної інтерпретації результатів теоретичних досліджень, сформульовані у вигляді крайових задач для диференціальних рівнянь, проаналізовано та перетворено на адекватні моделі у вигляді інтегральних рівнянь різних типів. Побудовано нові математичні моделі нестаціонарного двопучкового енергообміну в термінах динамічних голограм, а також моделі нестаціонарної чотирипучкової взаємодії в оптично нелінійних середовищах. Еволюціонуюча плазма у вигляді електронних та іонних пучків, які суміщаються, моделюється системою нелінійних інтегральних рівнянь Вольтерра великої розмірності. Запропоновано нові математичні моделі для дослідження властивостей дисипативних структур і автосолітонів. Розвинуто теорію сплайн-ітераційних методів для обчислювальної фізики, розроблено нові сплайн-ітераційні методи розв'язування лінійних і нелінійних інтегральних рівнянь різних типів, у тому числі й методи розв'язування багатомірних нелінійних рівнянь. Уперше теоретично виявлено та підтверджено фізичними експериментами явище оптичної бістабільності під час обернення хвильового фронту лазерних пучків у нелінійних електрооптичних кристалах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В3в641
Шифр НБУВ: РА312041 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Мокринська О.В. 
Нафтилвмісні олігомерні фотонапівпровідники: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.06 / О.В. Мокринська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено нові нафтиловмісні олігомерні фотонапівпровідники, придатні для використання у матеріалах, призначених для запису інформації. Одержано гомоолігомери, а також статистичні та блок-коолігомери нафтиловмісних гетероциклічних мономерів. Уперше здійснено кополімеризацію вінільного й епоксидного мономерів. Проаналізовано кінетику катіонної кополімеризації нафтилгліцидилових ефірів. Проведено спектральне дослідження донорно-акцепторних комплексів нафтиловмісних олігомерів з акцепторами електронів, встановлено їх склад і розраховано константи стійкості. Визначено склад високочутливих реєструючих середовищ для фототермопластичного запису голограм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г722.13
Шифр НБУВ: РА318048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Мохунь І.І. 
Оптичні сингулярності та структура випадкових оптичних полів. Відновлення їх характеристик: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.05 / І.І. Мохунь ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 35 с. — укp.

На підставі методів сингулярної оптики досліджено загальні закономірності формування скалярних випадкових полів. Наведено результати дослідження структури поля інтенсивності за допомогою топологічних методів. Проаналізовано кореляцію поведінки фази й інтенсивності, а також закономірності формування нулів амплітуди у випадкових полях, які утворюються внаслідок інтерференції спекл-полів. Запропоновано фізичний механізм утворення вихорів фази. Наведено результати досліджень векторних сингулярностей. Розроблено принципи вихрового аналізу векторних полів, який побудовано на основі аналізу сіток вихорів нового типу - вихорів різниці фаз. Встановлено зв'язки між сукупністю таких вихорів і поляризаційними сингулярностями, дисклінаціями, точками їх появи і зникнення. Досліджено кореляцію між поведінкою поляризації поля і поведінкою його інтенсивності. Розглянуто характеристики зображень, що відновлені з безопорних голограм. Проаналізовано їх передаючі властивості, відношення "сигнал - шум" у фантомному зображенні. Розроблено новий неасоціативний метод відновлення амплітуди та фази оптичного поля. Розглянуто вплив декорелюючих факторів на характеристики фантомних зображень,х відновлених з безопорної голограми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.13,022
Шифр НБУВ: РА309912 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Чурашов В.П. 
Принципи створення та властивості малосрібних фотографічних матеріалів з гетерофазними мікрокристалами для рентгенографії та голографії: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / В.П. Чурашов ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 18 с. — укp.

Запропоновано принцип створення композиційних мікрокристалів (МК) типу "безсрібне ядро - галогенсрібна оболонка". Визначено умови, за яких на ядра нарощується тонка світлочутлива оболонка зі збереженням високих сенситометричних параметрів галогенідів срібла. Речовини ядер, які є рентгенолюмінофорами, можна використовавати для створення систем, в яких підсилювальний екран і свілочутлива фаза об'єднані у межах гетерофазного МК. Специфіка проявлення тонкої оболонки зменшує кількість срібла в матеріалі без втрати інформаційної ємності. Одержані матеріали не поступаються за дефектоскопічною та радіографічною чутливостями кращим безекранним вітчизняним і закордонним матеріалам, що містять значно більшу кількість срібла. Розроблено фотоматеріали з гетерофазними нанокристалами та метод їх обробки, який дозволяє частину несрібного ядра використати для запису фазової складової оптичної інформації та одержувати глибокі тривимірні проникні голограми з високими рівнями кутової селективності та дифракційної ефективності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М942.41-3 + М942.45-3
Шифр НБУВ: РА315316 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Мохунь О.І. 
Сингулярності випадкових оптичних полів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / О.І. Мохунь ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2002. — 22 с.: рис. — укp.

Визначено, що під множинами особливих точок розуміють систему поляризаційних сингулярностей (ПС), які містять L-контури та C-точки. Розроблено методику дослідження ПС в оптичному діапазоні, що базується на дослідженні скалярних поляризаційних проекцій поля методами "вилочної" інтерферометрії. У науковий обіг введено поняття еквіазимутальних ліній (a-ліній) у векторних полях. Встановлено та експерементально перевірено зв'язок між різними типами ПС, а саме L-контурами та C-точками. Доведено можливість комп'ютерного та експериментального моделювання даних структур на основі інтерференції елементарних вихрових (вихрових і гладких) пучків різного типу поляризації та технології синтезованих голограм. Вперше на підставі принципів сингуляторної оптики та синтезу елементарних ПС запропоновано метод формування самозвідних темних оптичних пасток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.14,022 +
Шифр НБУВ: РА322477

Рубрики:

      
10.

Карпов Г.М. 
Теоретична модель формування голограм в середовищах з полімеризаційно-дифузійним механізмом запису: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Г.М. Карпов ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Розроблено і досліджено теоретичну модель формування голограм у середовищах із полімеризаційно-дифузійним механізмом запису (фотополімерах). Модель базується на розгляді двох взаємопов'язаних процесів: фотополімеризації та дифузійного масопереносу. Процес полімеризації описано в термінах хімічної кінетики з урахуванням нерівноваженості концентрації та скінченності часу життя макрорадикалів. Для опису дифузійних процесів використано узагальнене рівняння дифузії. Розроблено концепцію дифузійного перерозподілу "вільного об'єму", що утворюється під час полімеризації. Продемонстровано домінуючий вплив співвідношення швидкостей полімеризаційного і дифузійного процесів на ефективність голографічного запису. Запропоновано кількісний критерій досягнення максимальної ефективності та лінійності запису. Встановлено взаємозв'язок складу композиції та фізико-хімічних властивостей її компонент із голографічними характеристиками середовища. Теоретично описано ефект постекспозиційного самопідсилення голограм. Передбачено існування ефекту інверсії фази гратки в процесі запису елементарної голограми та визначено умови його експериментального спостереження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.43 с21
Шифр НБУВ: РА310290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Фітьо В.М. 
Теорія та аналіз явищ оптичної дифракції на складних періодичних структурах: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.05 / В.М. Фітьо ; Ін-т фізики НАН України. — К., 2008. — 36 с. — укp.

Наведено результати досліджень взаємодії оптичних хвиль зі складними періодичними структурами. Побудовано цілісну теорію такої взаємодії на основі методу зв'язних хвиль (МЗХ), вдосконаленого завдяки врахуванню симетрії за умов дифракції. Сформульовано числово стійкі модифіковані R- і S-алгоритми. На основі МЗХ створено новий швидкий метод розрахунку зонної структури 2D фотонних кристалів. Одержано аналітичні вирази для аналізу багатошарових голограм та систему рівнянь для опису поширення хвиль в оптичному волокні з системою граток Брегга. Показано, що за нелінійного запису голограм можна користуватися двохвильовим наближенням. З використанням МЗХ проведено дослідження граток, які мають у своєму складі метал. Установлено, що коли має місце резонанс електромагнітного поля, можна одержати або повне поглинання, або високе пропускання у вузькій спектральній смузі. Одержано аналітичні вирази, що пов'язують параметри граток або багатошарових структур з параметрами електромагнітного поля за умов резонансу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.4 в641.0,022 + В343.4 в641.0,022 + В343.4 в641.0,022
Шифр НБУВ: РА360660

Рубрики:

      
12.

Пасько В.А. 
Топологічні реакції та перетворення спектру орбітального кутового моменту в оптичних пучках: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / В.А. Пасько ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2005. — 23 с. — укp.

Проведено теоретичне дослідження топологічних реакцій, що відбуваються у світловій хвилі з лінійними крайовими дислокаціями хвильового фронту (поперечними оптичними вихорами). За допомогою деструктивної інтерференції двох циліндричних гаусових пучків здійснено моделювання оптичного поля з крайовими дислокаціями. Досліджено основні етапи анігіляції поперечних оптичних вихорів та розгортання крайової дислокації. Проаналізовано структуру світлового поля хвиль з оптичними вихорами, що створені за допомогою бінарних комп'ютерно-синтезованих голограм. Зокрема, досліджено світлові пучки з цілими та половинними топологічними зарядами оптичних вихорів. Знайдено розподіли амплітуди у дальній дифракційній зоні для вищезгаданих пучків. Показано, що пучок з половинним топологічним зарядом у дальній зоні є суперпозицією безвихрової компоненти та компоненти з осьовим вихором одиничного заряду. Проведено дослідження орбітального кутового моменту паралельно зсунутих і відхилених оптичних пучків. Проведено аналіз гаусового пучка та мод Лагерра - Гаусса. Для кожного випадку знайдено спектри орбітального кутового моменту та показано їх залежність від величини відхилення або зсуву. Встановлено існування дискретного частотного спектра, пов'язаного зі спектром орбітального кутового моменту, в зсунутому або відхиленому пучку, що обертається.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.14 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА339408

Рубрики:

      
13.

Шугайло Ю.Б. 
Формування тривимірних дифракційних структур і визначення анізотропії механічних властивостей матеріалів листової форми методами оптичної голографії: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Ю.Б. Шугайло ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Установлено особливості взаємодії зовнішніх інтерференційних полів з об'ємними амплітудно-фазовими голограмами (АФГ) залежно від впливу амплітудного й фазового компонентів та їх відносного фазового зсуву. Одержано залежності, які використано для створення нових пристроїв: системи активної просторової стабілізації інтерференційної картини під час запису тривимірних пропускаючих голограм (ТПГ) у фотохромних середовищах, пристрою для амплітудної модуляції й фазово-амплітудного перетворення світлової хвилі, пристрою для безконтактного виміру лінійних переміщень у нанометровому діапазоні. Показано можливість застосування емульсій з ГМК для запису високоефективних ТПГ великої площі. Одержано голограми-генератори світлових пучків з топологічними дефектами хвильового фронту. Розроблено голографічні методи діагностики структурних неоднорідностей і внутрішніх механічних напруг у композитних листових матеріалах (фольгованому гетинаксі та склотекстоліті), прокаті титанового сплаву ВТ5-1 і монокристалічних кремнійових шайбах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.43,022 +
Шифр НБУВ: РА337288

Рубрики:

      
14.

Панченко Т.В. 
Фото- і термоіндуковані явища у легованих силенітах: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Т.В. Панченко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 35 с. — укp.

Вивчено низку явищ, індукованих термічною та світловою діями на оптичні абсорбційні, люмінесцентні, фотоелектричні та електрофізичні властивості кристалів силіко- і германосиленітів, легованих іонами Al, Ga, Sn, перехідних металів груп Fe (Fe, Cu, Cr, Mn, V) та Pd (Mo, Ag), кристалів, які мають дефекти стехіометрії. Знайдено основні закономірності фото- та термохромного ефектів, термічної активації та гасіння фотопровідності, формування фото- та термоелектричних станів. Визначено параметри електрично й оптично активних дефектів. Ідентифіковано внески об'ємно-зарядової та квазідипольної поляризації. Виявлено процеси багатоцентрової рекомбінації. Одержані результати обговорено в межах концепції глибоких центрів з оцінкою електрон-фононної взаємодії під час електронних переходів і співвідношення енергій термічної та оптичної активації. Виконано моделювання процесів оптичного і термічного перезарядження глибоких центрів. Побудовано діаграми конфігураційних координат, які дозволили описати фотохромний ефект, домішкову фотопровідність та термостимульований струм. Відзначено, що кристали силенітів доцільно розглядати як широкозонні напівпровідники з сильною електрон-фононною взаємодією під час електронних переходів. Викладено окремі рекомендації для практичного застосування одержаних результатів у функціональній електроніці з метою розробки просторово-часових модуляторів світла, планарних мікрохвилеводів, запису голограм, електретних приладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.271.34
Шифр НБУВ: РА312747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Стронський О.В. 
Фотостимульовані процеси в халькогенідних склоподібних напівпровідниках та їх застосування для отримання голограмних оптичних елементів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.10 / О.В. Стронський ; НАН України. Ін-т фізики напівпровідників. — К., 2001. — 34 с. — укp.

Досліджено оптичні властивості, спектри комбінаційного розсіювання, фотоструктурні перетворення, селективне травлення у шарах As - S - Se. Композиційні залежності оптичних властивостей в області прозорості та краю поглинання, а також їх еволюцію під дією зовнішніх чинників (опромінення або відпалу) проаналізовано в рамках одноосциляторної моделі та моделі Пена. Розглянуто особливості механізму незворотніх фотоструктурних перетворень. Розроблено основи застосування реєструючих середовищ на основі шарів As - S - Se для голографії та технології отримання голограмних оптичних елементів з використанням таких реєструючих середовищ. Значення дифракційної ефективності відбиваючих рельєфно-фазових граток, отриманих на основі шарів As - S - Se, близьке до теоретичної межі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.4,022 + В379.4,022 + З843.342.022
Шифр НБУВ: РА315201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Студзинський С. Л. 
Багатокомпонентні напівпровідні полімерні композиції для інформаційних технологій та сонячної енергетики / С. Л. Студзинський. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена розробці багатокомпонентних фотопровідних плівкових композицій на основі полімерів і олігомерів різних класів, сенсибілізованих органічними барвниками, донорами та акцепторами електронів різного типу, як ефективних реєструючих середовищ для оптичного запису інформації, застосувань голографічної інтерферометрії та сонячної енергетики, а також оптимізації їх фотопровідних, фотоелектричних та інформаційних властивостей. В роботі з'ясовано основні закономірності цілеспрямованого створення ефективних, зокрема, мультифункціональних ФПК для оптичного запису інформації та можливості керування їх фотоелектрофізичними та інформаційними властивостями, такими як величина, знак та тип (електронний чи дірковий) фотопровідності, особливості фотовольтаїчного ефекту, голографічна чутливість, величина і характер кінетики дифракційної ефективності, тощо, за рахунок належного вибору структури полі/олігомерної матриці та природи сенсибілізуючих фотопровідність компонентів. Показано, що для оптимізації фотопровідних характеристик та інформаційних властивостей олігомерних ГРС для ФТП-запису інформації слід в якості олігомерної складової вибирати фотопровідні коолігомери з близькими транспортними характеристиками бічних хромофорів, або гомоолігомери з термінальними групами, що нездатні до ефективного утворення між собою фізичних димерів та переддимерних станів – пасток для фотогенерованих носіїв заряду. На прикладі карбазолілвмісних олігомерних систем вперше показано, що при розробці ефективних олігомерних ФТП ГРС за інших рівних умов з метою покращення фотопровідних та інформаційних характеристик ФПК, перевагу у порівнянні з лінійними мають ГРС на основі олігомерів радіальної будови, які характеризуються більшою голографічною чутливістю внаслідок кращих реологічних характеристик та спроможності до накопичення об'ємного електричного заряду під час експозиції, а також деталізована природа виявленого у цих ГРС ефекту «голографічної памяті». В роботі створено нові магніточутливі забарвлені плівкові ФПК на основі фероценілвмісних гомо- та коолігомерів, що є ефективними мультикерованими реверсивними ФТП ГРС, магніточутливість яких пов'язана з впливом зовнішнього магнітного поля, а також високоспінових окислених фероценільних фрагментів як спінових каталізаторів, що накопичуються в об'ємі ФПК при опроміненні, на спінову конверсію фотогенерованих ЕДП, а саме на перехід ЕДП в мультиплетний стан, що характеризується довшим часом життя і більшою ймовірністю дисоціації. Створено нові забарвлені фероценіл-вмісні олігомерні ФПК з фотовольтаїчними властивостями та з магніточутливим ефектом фотопровідності, величиною та знаком якого можна керувати вибором барвника-сенсибілізатора або варіюючи вміст фероценільних фрагментів в складі молекули олігомеру, для реєстрації, зберігання і зчитування інформації оптичними та магнітооптичними пристроями. Показано, що створені і досліджені в роботі ФПК на основі поліядерних комплексів перехідних металів можуть бути запропоновані як комірки оптичної пам'яті, а також як магніточутливі середовища для реєстрації, зберігання і зчитування інформації в оптоелектроніці. В роботі вперше виявлений нетривіальний ефект полімодального характеру кінетики зміни дифракційної ефективності η в процесі ФТП-запису для ряду фототермопластиків, встановлено його природу і вперше показано, що стандартний оптичний контроль процесу ФТП-запису голограм по динаміці зміни величини η в загальному випадку не відображує реальної картини розвитку регулярного геометричного рельєфу ФТП-голограми; показано, що описана ситуація повинна реалізуватися для широкого класу полімерних фототермопластиків. В зв'язку з цим в роботі запропоновано новий спосіб запису ФТП-голограм, який дозволяє досягти вже максимальної в даних умовах запису величини η. Також в роботі створено гібридні фотовольтаїчні гетероструктури CISCuT/полімер та оптимізовано їх фотоелектричні властивості. Розроблено ряд ефективних реверсивних олігомерних ГРС, що виявляють мультифункціональні властивості, зокрема магніточутливість, фотовольтаїчні та електрооптичні властивості, а також придатних одночасно для ФТП- і для поляризаційного голографічного запису, що дозволяє підвищити інформаційну ємність таких систем, а також відкриває можливість використання додаткових факторів керування (зовнішні електричні та магнітні поля і т.і.) їх інформаційними характеристиками. Останнє дозволяє використовувати розроблені системи в якості ефективних середовищ для реєстрації, зберігання і зчитування інформації оптичними та магніто-оптичними пристроями, а також в пристроях оптоелектроніки та в голографічній інтерферометрії.^UThe work is devoted to the development of multicomponent photoconductive film polymeric compositions (PPCs) based on polymers and oligomers of different classes sensitized with organic dyes, electron donors and acceptors of various types, as effective recording media for optical data recording, holographic interferometry and photovoltaics applications, as well as to the optimization of their photoconductive, photoelectric and information properties. The work reveals the main regularities of the purposeful development of effective (in particular multifunctional) PPCs for optical data recording and the possibility of controlling their photoelectro-physical properties, such as the magnitude, sign and type of photoconductivity, features of the photo-voltaic effect, as well as information characteristics, due to the proper choice of the poly/oligomer matrix structure and the nature of the photoconductivity-sensitizer components. It is also shown in the work that to optimize the photoconductive characteristics and information properties of oligomeric holographic recording media (HRM) for holographic data photothermo-plastic (PTP) recording method, photocon-ductive co-oligomers with similar transport characteristics of side chromophores, or homooligomers with terminal groups incapable of efficient physical dimers and predimer states (photogenerated charge carriers traps) formation, should be chosen as the oligomeric component. Using carbazolyl-containing oligomeric systems as an example, it has been shown for the first time that for the development of new effective oligomeric PTP HRM, ceteris paribus, in order to improve the photoconductive and information characteristics of the corresponding PPCs, HRM based on branched oligomers of a radial structure cha-racterized by a higher holographic sensitivity (as compared to oligomers of linear structure) have advan-tages over the linear ones, due to the better rheological characteristics and the ability to accumulate a space electric charge during exposure. The nature of the "holographic memory" effect discovered in the corresponding HRM was also established. The new ferrocenyl-containing co- and homooligomers-based effective magnetosensitive colored reversible PTP HRM have been obtained. Their magnetic sensitivity is caused by the magnetically induced change in the efficiency of spin conversion in photogenerated EHPs. Also, new colored ferrocenyl-containing oligomeric photovoltaic compositions with magne-tically-dependent photoconductivity effect (the value and sign of which can be controlled by choosing the structure of the sensitizing dye or by varying the ferrocenyl fragments content in the oligomer) for data recording, storing and recognition in optical and magneto-optical devices have been created. It is shown that the PPCs based on heteropolynuclear complexes of transition metals investigated in this work, due to low photosensitivity, low mobility of the photogenerated charge, and the presence of a wide range of charge carriers traps, cannot be used as effective HRM and photovoltaic media. However, such PPCs can be used as optical memory cells, as well as magnetically sensitive media for data recording, storing and recognition in optical and magneto-optical optoelectronic devices. In this work, for the first time, unusual multimodal kinetics of diffraction efficiency η in the cycle of hologram recording and erasing were observed for a number of recording media for the holographic photothermoplastic technique, the nature of this phenomenon was detailed, and it was demonstrated for the first time that the standard optical control of the holographic recording by the PTP technique using dynamic analysis of the diffraction efficiency η by the analysis of changes in the value of η may not represent the real dynamics of the development of a general case of regular hologram geometric relief. It was also concluded that the described situation should be realized for a wide class of polymer photothermoplastics. In this regard, a new method for recording PTP-holograms has been proposed in this work, which makes it possible to achieve the maximum value of η under these recording conditions. In addition, hybrid photovoltaic CISCuT/polymer heterostructures were developed and their photovoltaic properties were optimized. A number of effective reversible oligomeric multifunctional HRM, in particular, magnetosensiti-ve, photovoltaics and electro-optical ones, as well as media suitable for both PTP and polarization holog-raphic recording, have been developed. That makes it possible to increase the information capacity of such systems, and also opens up the possibility of using additional channels of influence (external electro- and magnetostatic fields, etc.) to control the information characteristics of the developed HRM.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Тищенко І. А. 
Інформаційні технології експлуатації голографічних 3D вітрин: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / І. А. Тищенко. — Б.м., 2024 — укp.

Мета роботи полягає в дослідженні та формалізації методик подання візуальної інформації на уроках та презентаціях та аналіз доцільності використання сучасних інформаційних технологій для візуалізації презентаційних об’єктів, розкриття методів та засобів досягнення голографічного зображення за допомогою спеціалізованої інформаційної технології, а саме мультиплатформного програмного забезпечення. Під мультиплатформенний програмним забезпеченням розуміється програмне забезпечення, що використовується на всіх відомих ОС (браузери, відео редактори, презентаційні додатки).Об'єкт дослідження – розробка комплексу програмного забезпечення інформаційних технологій для експлуатації голографічних 3D вітрин та розробка рекомендацій до створення мультимедійного контенту голографічних презентацій на вже існуючих програмних забезпеченнях.Предмет дослідження – методологічний інструментарій для моделювання 3D зображення та експлуатації голографічної 3D вітрини. За основу в дослідженні взято нову технологію, яка має назву «Голографічна 3D-вітрина». Запатентована технологія світлової стіни використовується в пристрої, що має назву “uScreener”.Наукова новизна роботи, що виносяться на захист, характеризується наступними твердженнями:уперше:•?розроблено програмне забезпечення спеціалізованої технології «світлова стіна» для створення об’ємного 3D зображення за рахунок комплексного використання нової запатентованої технології перетворення звичайного зображення в голограму та програмного забезпечення голографічних презентацій на основі оптимізованого під відтворення контенту;•?в рамках використання технології «світлова стіна» розроблено та програмно реалізовано метод налаштування та оптимізації контенту під його відтворення у вигляді голографічного 3D зображення;•?розроблено методику подання інформації за допомогою голографічних презентацій на основі механізмів представлення голографічних 3D зображень з використанням оптимізованого під відтворення голографічного контенту веб-додатку або на основі розроблених рекомендацій, вимог, інструкцій до відтворення голографічного контенту з використанням Microsoft PowerPoint або медіа-плеєра;удосконалено: •?систему керування жестами голографічної 3D вітрини, за рахунок програмної реалізації процедур інверсування жестів із збереженням елементів дій кожної з рук;дістало подальшого розвитку: •?методи адаптації контенту в програмному забезпеченні для створення 3D об’єктів, які на відміну від інших, тільки за рахунок тонування відтінків кольорів зображення забезпечують можливість використання існуючого мультимедійного контенту в голографічних 3D вітринах, без його редагування.Актуальність роботи полягає в аргументації використання сучасних інформаційних технологій, що полегшують роботу викладача та збільшують можливості пристроїв, наявних в освітніх закладах. Портативність, мобільність та легкість – це запорука успішного використання ґаджетів у навчальних закладах.Практична значимість наукових результатів. Використання даної технології особливо важливо в класах НУШ (Нової Української школи), так як більшість дітей здатні сприймати інформацію лише в ігровій формі, що дозволяє максимально поринути учням в навчальний процес та не відволікатись на речі, не пов’язані з навчанням.На основі матеріалу дисертаційного дослідження розроблено та впроваджено методичний посібник «Використання голографічних технологій у вивченні англійської мови», що пройшов апробацію в Ржищівському індустріально-педагогічному фаховому коледжі та в класах НУШ Загальноосітнього навчального закладу I-III cт. №2 м.Олександрія.Представлені методичні матеріали розроблено відповідно до навчальної програми «Англійська мова» для студентів освітньо-професійного рівня молодший спеціаліст з огляду на сучасні вимоги щодо підвищення рівня фундаментальної підготовки з англійської мови, а також учнів початкових, середніх та старших класів.За результатами апробації поданий методичний посібник, що містить матеріали дисертаційного дослідження та зосереджений на використанні технологій та додатків, що представлені в даній роботі, доцільно використовувати в освітньому процесі закладів середньої та вищої освіти.В роботі описана методологія створення освітніх матеріалів для голографічної 3D вітрини, що дозволить оптимізувати процес розробки навчальних матеріалів та допоможе глибше зрозуміти специфічні особливості функціонування голографічної 3D вітрини. Окремо, в роботі створено демонстраційний урок англійської мови з використанням голографічних 3D презентацій. Приклад уроку дозволяє зрозуміти принцип використання технології в навчальному процесі та взяти за основу структуру уроку для подальшого створення власних.^UThe purpose of the work is to research and formalize the methods of presenting visual information in lessons and presentations and analyze the feasibility of using modern information technologies to visualize presentation objects, reveal the methods and means of achieving a holographic image using specialized information technology, namely multi-platform software. Multi-platform software means software that is used on all known operating systems (browsers, video editors, presentation applications).The object of the research is the development of a complex of information technology software for the operation of holographic 3D showcases and the development of recommendations for creating multimedia content of holographic presentations on already existing software.The subject of research is a methodological toolkit for 3D image modeling and operation of a holographic 3D showcase. The research is based on a new technology called "Holographic 3D showcase". The patented light wall technology is used in a device called “uScreener”.The scientific novelty of the work submitted for defense is characterized by the following statements:for the first time:•?software has been developed to provide specialized technology “light wall” for creating volumetric 3D images within the framework of a complex vikoristan of new patented technologies for converting the original image into a hologram and software for holographic images presentation based on optimized content;•?within the framework of the new “light wall” technology, a method for adjusting and optimizing content for the purpose of creating a holographic 3D image has been developed and implemented in software;•?a methodology for presenting information using additional holographic presentations based on the mechanisms for presenting holographic 3D images has been developed using a web application optimized for the creation of holographic content, or based on separate recommendations This may include instructions before creating holographic content using Microsoft PowerPoint or a media player;improved:•?the gesture control system of the holographic 3D showcase, due to the software implementation of gesture inversion procedures with preservation of the action elements of each hand;received further development:•?methods of content adaptation in software for creating 3D objects, which, unlike others, only by toning shades of image colors provide the possibility of using existing multimedia content in holographic 3D showcases, without editing it.The relevance of the work lies in the argumentation of the use of modern information technologies, which facilitate the work of the teacher and increase the capabilities of the devices available in educational institutions. Portability, mobility and lightness are the keys to the successful use of gadgets in educational institutions.Practical significance of scientific results. The use of this technology is especially important in the classes of NUSH (New Ukrainian School), since most children are able to perceive information only in a playful form, that allows students to immerse themselves in the learning process as much as possible and not to be distracted by things not related to learning.On the basis of the material of the dissertation research, a methodical manual "Using holographic technologies in the study of English" was developed and implemented. It was tested in the Rzhyshchiv Industrial and Pedagogical Technical College and in the classes of NUSH of Comprehensive Educational Institution of I-III gr. №2 in Oleksandria.The presented methodical materials were developed in accordance with the "English Language" curriculum for students of the educational and professional level of a junior specialist, taking into account modern requirements for improving the level of fundamental training in the English language, as well as students of elementary, middle and senior classes.Based on the results of the approbation, a methodical manual containing the materials of the dissertation research and focused on the use of technologies and applications presented in this work is submitted, it is advisable to use it in the educational process of secondary and higher education institutions.The work describes the methodology of creating educational materials for a holographic 3D showcase, which will make it possible to optimize the process of developing educational materials and help to better understand the specific features of the functioning of a holographic 3D showcase.Separately, a demonstration English lesson using holographic 3D presentations was created in the work. An example of a lesson allows you to understand the principle of using technology in the educational process and take the structure of the lesson as a basis for further creation of your own.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського