Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Наукова електронна бібліотека (47)Реферативна база даних (423)Книжкові видання та компакт-диски (176)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ГЕТЬМАНЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 64
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Вечерський В.В. 
Архітектура й містобудування України доби Гетьманщини (Особливості становлення і розвитку. 1648 - 1781 рр.): Автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / В.В. Вечерський ; Нац. акад. образотв. мистец. і архіт. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто особливості становлення та розвитку архітектури та містобудування доби Гетьманщини (1648 - 1781 рр.) у географічних межах сучасної території України. Досліджено джерельну базу, наголошено на важливості картографічних матеріалів з історії містобудування та джерельній значущості пам'яток містобудування й архітектури. Вивчено соціально-економічні, культурні та фахові засади формування архітектури та містобудування, закономірності формування, розвитку містобудівних утворень (міст і сіл), оборонних і монастирських комплексів. З'ясовано розпланувально-просторові вирішення й архітектурно пластичні, стильові особливості основних типів будівель і споруд. Доведено та вперше кількісно означено регіональну нерівномірність архітектурного та містобудівного розвитку, а також наведено класифікацію типів монастирських комплексів. Визначено панівну стилістику архітектури доби Гетьманщини, а також місце та роль архітектурно-містобудівної спадщини цієї доби в розвитку української архітектури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)331-2 + Щ113(4УКР)4-2
Шифр НБУВ: РА312066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ольховик М.В. 
"Бароковий універсалізм" в українському художньому мисленні: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / М.В. Ольховик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Розглянуто феномен "барокового універсалізму" в художньому мисленні на основі компаративного аналізу поетики українського Бароко доби Гетьманщини у порівнянні з "першим" і "другим" необароко в українському мистецтві початку і кінця ХХ ст. Реконструйовано естетику бароковості за допомогою відтворення систем художньої образності з архетиповою структурою провідних мотивів, образів і топосів українського барокового дискурсу. Зазначено, що пошук транскультурних комунікацій у вітчизняному мистецькому просторі дозволяє зрозуміти Бароко як метамову українського художнього мислення, завдяки чому забезпечуються його універсалістичні функції у розвитку українського мистецтва. Висвітлено сучасні інтенції українського художньо-естетичного дискурсу, розкрито його "універсалістський" характер за допомогою ключових універсалій та принципів барокової і необарокової естетики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.282.11 + Щ103(4УКР)4-211 + Щ103(4УКР)6-211 +
Шифр НБУВ: РА339198

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Близняк М.Б. 
Вадим Архипович Дядиченко (1909 - 1973) - історик України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.Б. Близняк ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Всебічно висвітлено життєвий шлях та наукову діяльність В.А.Дядиченка (1909 - 1973 рр.) - одного з провідних представників української радянської історіографії. На підставі вивчення його наукової спадщини, архівних матеріалів й опублікованих джерел проаналізовано головні аспекти наукової діяльності В.А.Дядиченка як історика, фахівця у галузі історії України другої половини XVII - XVIII ст. Запропоновано періодизацію його життя та наукової діяльності. Відзначено головні проблеми, що досліджувались істориком. Вивчено взаємозв'язки вченого з відомими українськими науковцями та громадськими діячами. Значну увагу приділено внеску історика у вивчення історії Гетьманщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Дядиченко +
Шифр НБУВ: РА346161

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Фицик Л.А. 
Виникнення та еволюція української козацької старшини Гетьманщини (1648 - 1782 рр.). Історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.А. Фицик ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено системний науковий аналіз історіографічних джерел та досліджено проблему виникнення й еволюції козацької старшини Гетьманщини (1648 - 1782 рр.). Вивчено питання її формування та функціонування за конкретно-історичних умов становлення, стабілізації та занепаду української держави. З'ясовано основні етапи та виокремлено чотири періоди розробки теми. Виділено головні напрями досліджень упродовж XIX - початку XXI ст., установлено достовірність їх відображення в історіографії. Висвітлено методологічні та методичні підходи вчених до розробки питання участі козацької старшини в українському державотворенні, виокремлено її персональний внесок у вивченні цієї проблеми. Висвітлено недостаньо вивчені аспекти, спотворені або сфальсифіковані події, явища та процеси. Визначено напрями майбутніх дослідницьких пошуків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-294 г + Т1(4УКР)-1(4УКР)46 +
Шифр НБУВ: РА349536

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Плешко М. В. 
Витоки й еволюція ідеології українського державотворення в середньовічну і ранньомодерну добу: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.12 / М. В. Плешко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Досліджено витоки й еволюцію ідеології українського державотворення в середньовічну та ранньомодерну добу. Розглянуто розвиток ідеосфери слов'янських племен на території України в ранньому середньовіччі. Розкрито ідейні першочинники державотворення Русі, структуру давньоруської ідеології, актуалізовано питання її ефективності в Галицько-Волинській державі. Розглянуто Литовсько-Руський і Річпосполитий періоди в контексті еволюції ідеології державотворення в Україні. Розкрито вплив зміни юрисдикції Київської митрополії на еволюцію ідеології українського державотворення. Розглянуто проблему мазепинства в контексті еволюції ідеології державотворення в Україні. Висвітлено зміни ідеосфери Гетьманщини під дією ідеології імперського централізму. Розкрито роль малоросійської ідеології, запропоновано авторське бачення витоків комплексу меншовартості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР) + Ф50(4УКР)
Шифр НБУВ: РА381337 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Єрмолаєв В.М. 
Вищі представницькі органи влади в Україні (історико-правове дослідження): Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.М. Єрмолаєв ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2006. — 40 с. — укp.

Проведено аналіз формування та розвитку теорії народного представництва. Вивчено витоки народовладдя та ставно-представницьких органів у Київській Русі, сеймовий досвід польсько-литовського періоду та Ради на Гетьманщині (склад, компетенцію, порядок роботи), а також українське представництво у парламентських установах Австро-Угорщини та Державній думі Росії. Значну увагу приділено становленню вітчизняного парламентаризму у добу національно-визвольних змагань 1917 - 1920-х рр., зокрема, формуванню складу та представництва, організаційних структур, компетенції, функцій та порядку роботи Української Центральної Ради; ідеям і спробам скликання народного представництва доби Гетьманату та Директорії; розвитку парламентаризму в ЗУНР, започаткуванню радянських вищих представницьких органів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)-523.1 + Х809(4УКР)62-1 +
Шифр НБУВ: РА343907

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Славутич Є.В. 
Військовий костюм в Гетьманщині: історико-уніформологічне дослідження: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Є.В. Славутич ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено історію костюму збройних сил Української козацької держави (1648 - 1783 рр.) з залученням значного за обсягом масиву джерел, а саме: писемних, зображальних і речових матеріалів з державних архівосховищ, біліотечних зібрань і музейних колекцій України та Російської Федерації. Визначено основні етапи розвитку службових строїв всіх військових формувань Гетьманщини та розглянуто його специфіку у козацьких полках і найманих формуваннях. Здійснено детальну наукову реконструкцію всіх різновидів олягу та спорядження гетьманського війська, установлено їх походження. Показано функціональне призначення окремих елементів і виявлених конструктивних особливостей. Розглянуто порядок і форми забезпечення українського війська обмундируванням, зброєю та спорядженням. Проаналізовано основні рушійні фактори та події, що визначили напрямки розвитку службових строїв гетьманського війська та системи їх постачання. Визначено нормативно-правову базу реформувань у сфері обмундирувння, озброєння та спорядження. Розглянуто особливості і ступінь реалізації реформ. Установлено й уточнено зміст всіх місцевих українських назв і понять з вітчизняної уніформології XVII - XVIII ст. Наведено їх тлумачення у вигляді словника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-7 + Ц4,8(4УКР)243.6 г +
Шифр НБУВ: РА358378

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Мага І.М. 
Віктор Олександрович Романовський - історик та архівіст: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.М. Мага ; Держ. ком. арх. України. Укр. наук.-дослід. ін-т арх. справи та документознавства. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено життєвий і творчий шлях В.О.Романовського як історика, джерелознавця, історіографа, археографа, подвижника архівної справи в Україні, фундатора навчальної літератури з архівознавства, педагога. Розкрито внесок ученого у розробку проблем історії України, зокрема, фінансово-економічного устрою Гетьманщини другої половини XVII - початку XVIII ст., джерелознавства, архівістики та інших спеціальних галузей історичної науки. Визначено пріоритетні напрями досліджень історика. Описано процес становлення В.О.Романовського як історика та архівіста, висвітлено фактори, що вплинули на формування його наукових поглядів, характер та зміст наукових студій. Проаналізовано архівознавчу спадщину науковця, розроблені ним проблеми історії, теорії і практики архівної справи, методи комплектування, описування та збереження архівних документів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)6-8Романовський + Ч813(4УКР)6-8Романовський4 +
Шифр НБУВ: РА328042

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Журавель М. В. 
Генеральний уряд як інститут влади Гетьманщини другої половини XVII - середини XVIII ст.: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / М. В. Журавель ; Міжнар. гуманіт. ун-т. — О., 2011. — 22 с. — укp.

Досліджено процеси виникнення, становлення та розвитку Генерального уряду як інституту влади Гетьманщини в указаний період. Уперше розкрито порядок підготовки та діяльність у вищих державних органах, які утворювали Генеральний уряд, військових канцеляристів як професійних державних службовців. Детально досліджено систему канцелярій Генерального уряду як самостійного державного органу. Висвітлено випадки та порядок призначення наказного гетьмана та встановлено, що інституту наказного гетьмана належало помітне місце в механізмі державної влади та управління Гетьманщини. Поглиблено дослідження порядку обрання гетьманів: процедуру висунення кнадидатів на посаду, порядок проведення передвиборчої агітації та порядок голосування. Проаналізовано роль та історичне місце організації державної влади Гетьманщини у контексті розвитку європейської державно-правової культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-523.1 + Т3(4УКР)46-5
Шифр НБУВ: РА381664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гуржій О.І. 
Гетьманська влада в Українській козацькій державі першої чверті ХVIII ст. (на прикладі діяльності І.Скоропадського): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.І. Гуржій ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній історіографії дослідженням функцій гетьманської влади на території українських земель, що входили до складу Російської держави за царювання Петра I. Висвітлено питання про формування державницької ідеї вищої за рангом особи в Гетьманщині. З'ясовано якими методами володар булави прагнув зберегти автономію великого регіону та його цілісність у територіальному відношенні. Характеризується внутрішня та зовнішня політика гетьмана І.Скоропадського за тяжких тоталітарних умов російської монархії, його участь у війнах і походах на чолі козацьких полків проти можновладців Польщі, Туреччини, Кримського ханства та Швеції. Запропонована нова концепція оцінки постаті І.Скоропадського як державного і військового діяча в історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Севастьянова І.В. 
Державні податки та повинності населення Російської імперії під час російсько-турецької війни 1735 - 1739 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.В. Севастьянова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше в українській історіографії комплексно досліджено виконання населенням Російської імперії державних податей і повинностей під час російсько-турецької війни 1735 - 1739 рр. Висвітлено питання постачання населенням провіату та фуражу, зокрема, "порцій" і "рацій", якими оподатковували жителей Гетьманщини на користь держави, а також забезпечення російської армії вінтер-квартирами на території Лівобережної й Слобідської України, тягловою силою (кіньми та волами). Проаналізовано зміст і характер сплати подушної податі, виконання окремих повинностей, зокрема, рекрутської, гужової та поштової. Досліджено особливості залучення мешканців півдня Росії до виконання державних робіт (будівництва та ремонту укріплених ліній, фортець і суден, "положення льоду" на Дніпрі). Проаналізовано вплив військового конфлікту на формування зобов'язань податних станів Російської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)463-682 + Т3(2)463-2 +
Шифр НБУВ: РА363586

Рубрики:

      
12.

Куташев І.В. 
Державотворчі ідеї у політичній думці доби гетьманщини: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.01 / І.В. Куташев ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 38 с. — укp.

Досліджено розвиток державотворчих ідей у політичній думці доби гетьманщини (друга половина XVI - XVIII ст.). Запропоновано періодизацію політичної думки даного періоду, в контексті якої проаналізовано ідеї державності у джерелах доби Відродження, державницькі погляди у працях ідеологів релігійного протистояння, а також ідеї національної державності у працях доби гетьманщини, зокрема, ідеї державності в джералах епохи козацьких національно-визвольних повстань, незалежності й автономності у поглядах гетьманів козацької держави, розкрито особливості державотворчих ідей у добу руйнації гетьманщини. Проаналізовано погляди на державу мислителів-просвітників, зокрема, великодержавницького та національного спрямування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)4 + Ф055.256(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360246

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Синяк І.Л. 
Джерела з історії діловодства запорізького козацтва доби Нової Січі (1734 - 1775): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.Л. Синяк ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено джерела з історії діловодства Запоріжжя доби Нової Січі (1734 - 1775). З'ясовано функції Військової, Похідної Військової та паланкових канцелярій, визначено їх штат та компетенцію різних посадовців. Доведено, що канцелярії Запоріжжя були поліфункціональними установами, що виконували діловодні, адміністративні, судово-слідчі, військові та господарські функції. Показано особливості впровадження російської форми діловодства у Запорізькій Січі, проаналізовано реакцію Січі на відповідні вимоги. Встановлено коло документів, які продукували канцелярські установи Запоріжжя. Здійснено генеральну класифікацію документів і формулярний аналіз документальних джерел, з'ясовано особливості формулярів різних видів документації Запоріжжя. Простежено діловодні відносини Запоріжжя з Гетьманщиною, київським генерал-губернатором та київською губернською канцелярією, Петербургом, Новосербією, Слов'яносербією, російськими військовими командами, Кримським ханатом і польськими урядниками Правобережної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т211(4УКР)46 +
Шифр НБУВ: РА343982

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Лоха В.А. 
Еволюція соціальної структури та майновий стан населення Переяслава (1648 - 1785 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.А. Лоха ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

Висвітлено еволюцію соціальної структури та майновий стан населення Переяслава (1648 - 1785 рр.). На підставі грунтовного аналізу широкого кола архівних і опублікованих матеріалів здійснено спробу комплексного дослідження державної політики стосовно населення Переяслава. Розкрито та проаналізовано її суть і вплив на еволюцію соціальної структури та майновий стан городян. З'ясовано зміну основних прав і привілеїв місцевого міщанства на фоні суспільних процесів усієї Гетьманщини. Проведено періодизацію основних етапів адміністративних реформувань. Обгрунтовано концепцію взаємовідносин магістрату, сотенної та полкової канцелярії, гарнізонної канцелярії з центральними органами влади та з'ясовано причини втрати Переяславом магдебурзького права. Реконструйовано соціальну структуру та комплекс господарств, маєтностей і характер зайнятості населення, що впливало на формування майнового стану. Вивчено походження, кількісний і етнічний склад городян.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4КИЕ)-22 Переяслав + Т3(4УКР)462 +
Шифр НБУВ: РА355533

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Дешевенко Л.П. 
Збройна боротьба проти соціального гніту на півночі Гетьманщини в XVIII ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.П. Дешевенко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2009. — 21 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження збройної боротьби українського козацтва проти пануючих верств населення як однієї з форм соціального протесту на території Стародубського та Чернігівського полків як найбільш чисельних військових формувань даного типу у Гетьманщині XVIII ст. Визначено соціально-економічні чинники виникнення збройних повстань у регіоні у даний період, зокрема, показано роль загальноісторичного й особистого фактора у даному процесі. Вперше в українській історіографії відображено масштабність та головні закономірності переселенського руху у регіоні, розкрито його значення у формуванні повстанських загонів. Висвітлено ідеологічні уявлення, соціальні прагнення та методи боротьби учасників збройних повстань, досліджено особливості протистояння народних групувань пануючим верствам населення на різних етапах збройної боротьби. Проведено підрахунки чисельності повстанців, збройних виступів і населених пунктів, в яких найбільш ефективно проявися протест посполитих і рядового козацтва проти посилення гніту та поступового закріпачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-4 +
Шифр НБУВ: РА368475

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Крикун Ю.С. 
Звичаєве право українців у наукових дослідженнях 1920-х - на початку 1930-х років: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Ю.С. Крикун ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано наукові дослідження вітчизняних учених 1920-х - 1930-х рр., присвячені вивченню звичаєвого права українців. Розглянуто основні напрямки дослідження звичаїв, традицій щодо сімейно-шлюбних відносин, карного звичаєвого права. На підставі вивчення творчого доробку науковців Української Академії наук і діаспори відтворено окремі види давніх звичаїв, досліджено процеси трансформації у сімейній звичаєво-правовій культурі українців та становлення нових форм побуту. Розкрито специфіку окремих звичаїв, зокрема "жіночого права", інституту приймацтва, опіки над неповнолітніми сиротами, вдовами. Проаналізовано дослідження науковців з проблем функціонування традицій звичаєвого права, вивчення давніх історичних пам'яток, історії судочинства Київської Русі, Литовсько-Польської доби та періоду Гетьманщини. Зроблено критичне переосмислення творчого доробку учених 1920-х - 1930-х рр. і наведено рекомендації щодо його використання у сучасних наукових етнографічних дослідженнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-513 + Т595.13 +
Шифр НБУВ: РА363086

Рубрики:

      
17.

Макаренко О. В. 
Злочини і покарання в праві Української Гетьманської держави 1648 - 1657 рр.: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / О. В. Макаренко ; Нац. акад. внутр. справ. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Показано соціально-економічні та суспільно-політичні передумови становлення української державності та їх вплив на розвиток права періоду Визвольної війни 1648 - 1657-х рр. Проаналізовано джерела права Гетьманщини середини ХVІІ ст. і розкрито види злочинів і покарань. Зазначено, що джерелами кримінального та кримінально-процесуального права того часу були звичаєве право, церковне звичаєве право, Магдебурзьке право, Литовські статути, гетьманське законодавство. Охарактеризовано судовий процес і кримінальні покарання за правом Гетьманщини. З'ясовано, що основними принципами українського правосуддя середини XVII ст. були принципи демократичності, відкритості, прозорості, змагальності, рівності усіх учасників судового процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-628 + Х881.9(4УКР)-1
Шифр НБУВ: РА382943 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Галь Б.О. 
Інтеграція української еліти до політико-адміністративних структур Російської імперії в XVIII - першій третині XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.О. Галь ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено закономірності й особливі риси процесу інтеграції української еліти до політико-адміністративних структур Російської імперії у XVIII - першій третині XIX cт. Наведено періодизацію інтеграційного процесу, розглянуто перебіг найзначіших реформ у галузі адміністративно-судового та фінансового управління, що наблизили владну систему Лівобережної України до загальноімперського зразка. Висвітлено проблему бюрократизації управлінських структур у ході вивершення цивільних органів влади. Зроблено висновок про вплив адміністративних традицій Гетьманщини на формування намісницьких (губернських) владних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-2
Шифр НБУВ: РА314067 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Шихненко І.М. 
Історичні погляди Олександра Грушевського: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.М. Шихненко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено формування та розвиток історичних поглядів О.Грушевського. На підставі вивчення життя, діяльності та наукового доробку вченого розкрито бачення ним вітчизняного історичного процесу загалом, а також окремих періодів, зокрема доби середньовічної історії України, Гетьманщини. У контексті українського національного відродження першої третини XX ст. показано внесок О.Грушевського у розбудову вітчизняної історичної науки та дослідження подій минулого України. З'ясовано значущість творчої спадщини вченого для подальшого вивчення історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Грушевський +
Шифр НБУВ: РА353048

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Репан О.А. 
Козацтво Лівобережної України і російсько-турецька війна 1735 - 1739 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Репан ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 16 с. — укp.

На основі широкого кола архівних джерел, значна частина яких вводиться до наукового обігу вперше, визначено місце "козацького питання" у геополітичних планах Російської імперії, проаналізовано політику російського уряду стосовно Гетьманщини, досліджено правовий, соціальний та війський статус окремих категорій козацтва Лівобережної України 1730-х рр. Вивчено форми участі козаків у подіях російсько-турецької війни 1735 - 1739 рр. З'ясовано причини та зміст еволюції козацького стану у контексті воєнних подій другої половини 1730-х рр. Встановлено, що лівобережне козацтво у даний період багато в чому втратило властиві йому риси військової спільноти. Доведено, що для більшості козаків і старшин війна не була способом життя, а на перше місце у пріоритетах вийшли добробут і спокій. Зазначено, що участь у бойових діях реанімувала певні риси та навички, проте прагнення воювати гетьманці у даний період не виявляли. Доведено, що дана війна засвідчила, що лівобережне козацтво у зазначений період перебувало на етапі перетворення з військового стану на стан, у якому переважають цивільні ознаки, які все більше домінували.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(2)463-682 +
Шифр НБУВ: РА323955

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського