Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (98)Реферативна база даних (2793)Книжкові видання та компакт-диски (450)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>K=ВОДА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 247
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Ящолт А.Р. 
Інформаційна технологія проектування систем обробки даних спостережень якості води: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / А.Р. Ящолт ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено технологію автоматизованого проектування інформаційних систем обробки даних спостереження якості вод за формами вхідних і вихідних даних шляхом ідентифікації та ітеративної деталізації складових, що виконують операції з вхідними та довідковими даними. Розроблено комплекс методів, прийомів, алгоритмів і програмного забезпечення, яке впроваджене на практиці для розв'язання важливих прикладних задач у галузі екологічного моніторингу та контролю в Україні. Результати роботи використано під час створення комп'ютеризованої системи спостереження якості вод "Підсистема "Вода та скиди" автоматизованої системи котролю "Екоінспектор" для нагромадження, обробки та аналізу всіх видів скидів і стану забруднення вод в Україні". Систему впроваджено в обласних підрозділах Державної екологічної інспекції Мінприроди України, зокрема, у Києві, Севастополі й Автономній Республіці Крим, а також під час проектування структури інформаційної системи підтримки приняття рішень для управління водними ресурсами басейну р. Південний Буг, яку впроваджено у Басейновому управлінні водними ресурсами річки Південний Буг, а також інформаційної системи моніторингу поверхневих вод Вінниччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д222,0в641.8 +
Шифр НБУВ: РА364020

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Яцюк М.В. 
Оцінка, прогнозування та оптимізація гідрохімічного режиму в умовах техногенезу (на прикладі басейну р.Самари): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / М.В. Яцюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Геогр. ф-т. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Визначено фактори і закономірності формування гідрохімічного режиму, його зміни у просторово-часових координатах. Встановлено зв'язки якісних характеристик поверхневих вод басейну Самари з режимом господарської діяльності. Оцінено якість поверхневих вод басейну Самари (1994 - 1998 рр.) та проведено прогнозування її на найближчу перспективу. Запропоновано нові методичні підходи до гідрохімічних досліджень у басейні середньої річки, що знаходиться в промислово насиченому (екологічно напруженому) регіоні. Вперше комплексно проаналізовано природні та антропогенні фактори, що впливають на формування гідрохімічного режиму в басейні Самари. Досліджено вміст головних іонів та основних забруднюючих речовин у річкових водах у межах басейну. Вивчено особливості просторово-часової динаміки розподілу забруднюючих речовин у басейні Самари, проведено його прогнозування. Вперше розраховано гідрохімічний баланс басейну Самари з визначенням усіх його складових на базі створеної моделі. Розроблено високочутливу модель оперативного та довгострокового прогнозування з урахуванням головних природних та антропогенних факторів, що впливають на формування гідрохімічного режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д229.5 Самара
Шифр НБУВ: РА313353 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Яковлєва Т.А. 
Стан фетоплацентарного комплексу при багатоводді бактеріального генезу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Т.А. Яковлєва ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Встановлено, що у разі багатоводдя вагітних інфікування плоду відбувається аеробно-анаеробною мікрофлорою, переважно висхідним шляхом з урогенітального тракту з максимальною колонізацією в навколоплідних водах і амніоні. Максимальну чутливість мікрофлора виявляє до цефалоспоринів II - III покоління, серед яких особливе місце займає цефуроксим. Визначено, що гістологічним еквівалентом бактеріального багатоводдя є нейтрофільна інфільтрація амніону, профілерація епітеліоцитів, посилення метаболічних процесів в амніоцитах і, як наслідок, посилення продукції та порушення резорбції навколоплідних вод, що призводить до багатоводдя. Застосування цефуроксиму в комбінації з препаратом системної ензімотерапії дозволяє більш ефективно, ніж традиційна терапія, елімінувати збудника з фетоплацентарного комплексу й амніон-цитотрофобласт-децидуальної тканини, зменшити об'єм навколоплідних вод; покращити гормональну функцію плаценти, ліквідувати явища внутрішньоутробної гіпоксії плоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212.17-3 +
Шифр НБУВ: РА323569

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Юровський О.В. 
Методи та результати розрахунку радіаційного, теплового та водного балансів системи океан - атмосфера: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.08 / О.В. Юровський ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2006. — 22 с. — укp.

Досліджено складові теплового та водного балансів системи океан - атмосфера на базі супутникової та суднової інформації. Запропоновано метод розрахунку середньомісячних величин радіаційного балансу на поверхні океану на підставі супутникових вимірів на верхній межі атмосфери. Введено поняття ефективної хмарності, що характеризує крім загальної кількості хмар їх оптичну товщину. Уточнено коефіцієнт обміну у методі розрахунку турбулентних потоків явного та схованого тепла на межі розділу вода - повітря для Чорного моря та Світового океану. Запропоновано новий метод розрахунку атмосферних опадів на поверхні океану, що дозволяє за ефективною хмарністю та температурою поверхні океану, одержуваних на підставі супутникових вимірів, розрахувати кількість опадів. З використанням запропонованих методів розраховано складові теплового балансу окану й атмосфери та балансу прісної води на поверхні океанів. Складено атлас кліматичних величин цих параметрів. Одержано оцінки меридіального переносу тепла на поверхні океану й в атмосфері над ним, з урахуванням яких надлишок теплової енергії з Тихого й Індійського океанів перерозподіяється у Південний і Атлантичний океани у пропорції 3:1. Оцінено меридіональні переноси прісної води на поверхні океанів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.13 + Д245.114 +
Шифр НБУВ: РА347511

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Щербак В.І. 
Структурно-функціональна характеристика дніпровського фітопланктону: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / В.І. Щербак ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2000. — 32 с. — укp.

З'ясовано основні закономірності багаторічної сукцесії структурних, функціональних характеристик фітопланктону в просторі та часі, його роль у функціонуванні екосистем річкової ділянки Дніпра, а також водоймищ після стабілізації гідробіологічного режиму та аварії на Чорнобильській АЕС. Доведено, що головним чинником стабілізації структурно-функціональних характеристик дніпровського фітопланктону на сучасному етапі його еволюції є остаточна зміна евтрофної лотичної екосистеми на лентичну (після заповнення Канівського водоймища). Встановлено зниження інтенсивності "цвітіння" води синьозеленими водоростями, перехід від монодомінантних угруповань до оліго- і полідомінантних, зростання абсолютного і відносного значеннь у фітопланктоні дрібноклітинних центричних діатомових і зелених (вольвоксових, хлорококових) водоростей. Показано, що просторово-часовий розподіл продукційних характеристик водоростей різних відділів у річних та озерних плесах на популяційно-видовому та ценотичному рівнях, інтенсифікація продукційних процесів дозволяють фітопланктону в більш повній мірі реалізувати біопродукційний потенціал, компенсувати зниження надходжень потоків енергії після зменшення "цвітіння" води синьозеленими водоростями. Підкреслено, що радіоактивне забруднення дніпровських водоймищ після аварії на Чорнобильській АЕС та існуюча еколого-токсикологічна ситуація не викликає загальної деградації фітопланктону. Стабілізація радіаційної ситуації в басейні Дніпра на початку 90-х рр. сприяла зростанню ролі фітопланктону в міграції радіонуклідів у системі "вода - фітопланктон - зоопланктон".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5(45УКР),022
Шифр НБУВ: РА310278 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Щепіна Н.Д. 
Паладійкомплексні хімічні модифікатори у визначенні металів електротермічним атомно-абсорбційним методом: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Н.Д. Щепіна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 19 с.: рис. — укp.

Розглянуто метод зниження межі визначення та підвищення точності атомно-абсорбційного визначення мікрокількостей металів у складних матрицях шляхом хімічного модифікування високотемпературних атомізаційних процесів з використанням хелатів Паладію (II). Запропоновано принципово новий клас паладійвмісних комплексних модифікаторів. Виявлено фактори, що обумовлюють більш високу ефективність нових модифікаторів на основі неорганічних сполук паладію у порівнянні з існуючими модифікаторами. Установлено, що рівень зниження межі виявлення металів за присутності хімічних модифікаторів залежить від термічної стабільності та характеру термодеструкції комплексних сполук. Запропоновано механізм дії паладійкомплексних модифікаторів. Розроблено чутливі високоточні експресні методики визначення металів у мінералізованих водах, харчових продуктах, у тому числі в органічних екстрактах (після концентрування елементів, що визначаються), за допомогою електротермічної атомно-абсорбційної спектроскопії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г128.236,0 + Г461.313,0 +
Шифр НБУВ: РА343442

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Шурова Н.М. 
Структурно-функціональна організація популяції мідій Mytilus galloprovincialis Чорного моря: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / Н.М. Шурова ; Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського НАН України. — Севастополь, 2009. — 32 с. — укp.

Встановлено характеристики морфологічної, фенотипічної, статевої, вікової структури поселень молюска, показники його репродукції, росту, продукції, смертності, тривалості життя, а також закономірності просторових і тимчасових змін цих популяційних характеристик. Зазначено, що поряд з типовими M. galloprovinciakis виявлено edulis-подібні молюски, доля яких зростає у разі збільшення глибини, і trossulus-подібні, які значно поширені серед молодих молюсків, у прибережних опріснених водах, схильних до антропогенного перетворення. Розглянуто два масштабних антропогенних впливи - евтрофування вод і інтродукція близьких видів. Доведено, що відмінності в плодючості, швидкості росту, смертності, тривалості життя різних типів молюсків свідчить про підвищення фізіологічної різноманітності чорноморських мідій, що сприяє збільшенню чисельності та можливості існування популяції за умов високого опріснення й евтрофування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16*804(922.8) +
Шифр НБУВ: РА367749

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Шотова-Ніколенко Г.В. 
Онімний простір романів Ю.І.Яновського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.В. Шотова-Ніколенко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 21 с. — укp.

Досліджено онімний простір романів Ю.І.Яновського "Майстер корабля" (1928 р.), "Чотири шаблі" (1930), "Вершники" (1935), "Мир" ("Жива вода") (1956). Проаналізовано функціональне навантаження, особливості вживання, варіативність, частотність власних назв дев'яти онімічних розрядів у зазначених творах. Розкрито зміст і тематику романів письменника, функціонування певної онімійної лексики, організацію особливостей онімного простору романів. Визначено тенденцію використання письменником великої кількості онімів, їх динаміку від романтизму до реалізму. Відзначено, що власні назви в романах Ю.І.Яновського є незамінним засобом когезії, своєрідними знаками-ідентифікаторами, розкривають підтекст і авторську концепцію письменника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316 + Ш401.171 + Ш5(4УКР)6-4Яновський,Ю.І.457 +
Шифр НБУВ: РА342399

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Будівництво   
9.

Шишкіна О. О. 
Властивості і технологія пінобетону, модифікованого оксидами заліза: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.05 / О. О. Шишкіна ; Нац. акад. природоохорон. та курорт. буд-ва. — Сімф., 2010. — 23 с. — укp.

Досліджено проблеми підвищення стабільності властивостей пітобетонів за рахунок спрямованого формування структури цементного каменю з метою підвищення його міцності та зниження деформативності та проникності. Така спрямованість процесів забезпечується шляхом введення до складу дисперсної системи портландцемент - піноутворювач - вода комплексу лзалізовмісна речовина - поліспирт». Вивчено вплив даного комплексу на формування фазового складу та структури дисперсної системи. Встановлено, що процеси структуроутворення в системі, зумовлені збільшенням на початкових етапах твердіння системи кількості фізично зв'язаної води з подальшим синтезом у продуктах гідратації та твердіння мінералів. Розроблено й оптимізовано склад даної дисперсної системи, досліджено фізико-механічні властивості цементного тіста та каменю, а також бетонної суміші та бетону за даних умов. Визначено особливості технології одержання даних бетонів, які полягають в особливому порядку змішування компонентів і збільшенні тривалості їх перемішування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.741 + Н626.102.741
Шифр НБУВ: РА376684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Шишкін О. В. 
Інтегрування систем морського радіозв'язку і навігації в рамках розвитку концепції е-навігації / О. В. Шишкін. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена розробці методів підвищення техніко-експлуатаційних характеристик суднових засобів радіозв'язку і навігації за рахунок їхнього інтегрування і спільної обробки даних в умовах збереження базового складу суднового обладнання, практичних вимог користувачів – вахтових офіцерів і врахування світових трендів розвитку морських технологій за концепцією енавігації.Висунуті новітні ідеї спільного використання даних спостереження незалежно розроблених і впроваджених за вимогами міжнародної концепції СОЛАС систем навігації - автоматичної ідентифікаційної системи (АІС), глобальної навігаційної супутникової системи (GPS) і систем наземного радіозв'язку з використанням цифрового вибіркового виклику (ЦВВ) і радіотелефонії, що дозволило отримати нові якості з управління радіозв'язком і навігаційного спостереження.Запропоновано використання графічного інтерфейсу для моніторингу/ управління радіозв'язком, якій дозволяє підвищити ефективність і надійність адресного радіозв'язку, забезпечити стандартизацію користувальницького інтерфейсу на противагу різноманіття кнопкових приборних інтерфейсів радіообладнання численних виробників.Обґрунтовано і досліджено вибір комунікаційного інтерфейсу для дистанційного управління модулями радіозв'язку. Розроблений спосіб автоматичної ідентифікації (АІ) радіотелефонних передач і передавання додаткової інформації із залученням сучасної технології цифрових водяних знаків (ЦВЗ). Доведені переваги цього способу АІ для своєчасної ідентифікації станції, що передає в порівнянні з існуючими способами мовної ідентифікації і системою ATIS, яка використається на внутрішніх водах континентальної Європи. Розроблені і досліджені алгоритми формування і виявлення ЦВЗ, які придатні для практичного використання в реальних радіоканалах за умови врахування впливу усіх можливих перешкод (атак). Вирішена задача оптимізації компромісних параметрів алгоритмів в площині кількість інформації – якість сигналу – завадостійкість. Доведено, що найкращі показники дозволяють отримати алгоритми вбудовування даних ЦВЗ в частотній області дискретного перетворення Фур'є і використання інформованого кодеру.Виконано математичне моделювання алгоритмів, розроблені експериментальні прототипи апаратно-програмного комплексу інтегрованої системи радіозв'язку і навігації та системи АІ радіотелефонних передач в реальних радіоканалах морського зв'язку. Ключові слова: цифровий вибірковий виклик, автоматична ідентифікаційна система, радіотелефонія, інтерфейс, ідентифікація, цифрові водяні знаки, інформація.^UThe doctoral thesis is devoted to the development of methods to improve the technical and operational characteristics of ship radio and navigation facilities through their integration and joint data processing in the condition of maintaining the basic composition of ship equipment, practical user needs – officer of the watch and taking into account global trends in marine technology.In the thesis the new ideas for the combined using of observation data from the independently developed and implemented according to the requirements of the international concept of SOLAS navigation systems - automatic identification system (AIS), global navigation satellite system (GPS) and terrestrial radio systems using digital selective call (DSC) and radiotelephony that allowed to obtain new qualities in radio communication control and navigation outsight.It is proposed to use a graphical interface for monitoring / control of radio communication, which allows increasing the efficiency and reliability of the address radio communication, to provide standardization of the user interface in contrast to the variety of button instrument interfaces of radio equipment from outnumbered manufacturers.Currently AIS is an obligatory equipment to be carried on board all vessels. AIS provides for the exchange of information which includes vessel's identification number (MMSI). Electronic chart display and information system (ECDIS) or another multifunction information display, while operating with AIS, enables it to indicate vessels within the AIS operating area, i.e. approximately 30 nautical miles, and to reflect them on ECDIS or information display.The combination of the very high frequency (VHF) DSC equipment with the AIS – Information display allows:– to eliminate, practically, the procedure of DSC forming while substituting manual operations by means choosing AIS target of the vessel to be called on the Information display; and – to provide identification of a calling vessel on the electronic chart and thus to make the process of attachment of the called/calling vessel to the navigation situation automatically. A calling vessel can be indicated on the display by a blinking mark which will allow the officer of the watch quickly estimate the navigational situation and make an effective decision. The unique character of the vessel's identification is provided by the presence of vessel identifier (MMSI) both in DSC and AIS. It gives the ability of automatic attachment the calling vessel to the current navigation situation represented on a navigation display.The choice of communication interface for remote handling the radio communication modules is grounded and investigated. Standard of International Electrotechnical Committee IEC 61162-1/2 is selected for serial data exchange.A method of automatic identification (AI) of radiotelephone transmissions and transfer of additional information using the modern technology of digital watermarking has been developed. Audio watermarking refers to inaudible embedding of additional data just into the post microphone signal, using standard marine installations without any additional radio channel resources. The addressed, properly identified VHF radiotelephone communication is very important for safe navigation. AI, in turn, ensures efficient messaging from the very beginning of a radio transmission, while eliminating the human factor inherent in voice identification. AI allows identifying anonymous, intentionally compromised and harmful transmissions such as transmission button falling back in a VHF transceiver.AI makes possible integrating MMSI detected data and AIS data for graphic display of the transmitting station.Algorithms for audio watermarking were designed application in the real VHF radio channels, provided that the influence of all possible interferences (attacks) is taken into account. The problem of compromise parameters optimization for algorithms in the plane amount of information - signal quality - noise immunity was analyzed. It is proved that the best audio watermarking characteristics may be obtained algorithms for data embedding in the frequency domain of discrete Fourier transform and using an informed encoder.Mathematical modeling of algorithms is performed. Experimental prototypes of the hardware and software complexes of the integrated radio communication and navigation system and AI system of radiotelephone transmissions in the real maritime VHF channels are developed.Keywords: digital selective calling, automatic identification system, very high frequency, radio telephony, interface, identification, digital watermarking, information


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Шейхалі А. М. 
Експериментальне обґрунтування застосування нового комбінованого крему «Дермаліпоін» для лікування гнійно-запальних захворювань шкіри / А. М. Шейхалі. — Б.м., 2022 — укp.

Робота присвячена фармакологічному вивченню нового комбінованого крему умовно названого «Дермаліпоін», до складу якого увійшли: α-ліпоєва кислота, сечовина, оливкова олія, олія чайного дерева, ПЕГ-400 для місцевого лікування гнійно-запальних захворювань шкіри у І та ІІ фазах ранового процесу. Мазь розроблено на емульсійній основі типу олія/вода з помірною осмотичною активністю (200%) для запобігання подразнювальної дії на грануляційну тканину і забезпечення видалення гнійного ексудату з рани. Встановлені виразні антиальтеративні, протизапальні, мембраностабілізуючі, капілярозміцнюючі, репаративні та антимікробні властивості крему, що обумовили ефективність препарату при експериментальному рановому процесі. Визначено переваги нового комбінованого крему «Дермаліпоін» перед ранозагоювальними препаратами, що представлені на фармацевтичному ринку України. За виразністю протизапального ефекту досліджуваний крем достовірно перевершує активність крему «Бепантен» і бальзаму «Спасатель форте» на моделях запальних реакцій, викликаних дією термічного фактора, карагеніну та зимозану. Здатність крему «Дермаліпоін» зменшувати проникність судинної стінки, викликаної різними флогогенами, та стабілізувати клітинні мембрани перевищує судинно- та мембраностабілізуючу дію мазі тіотриазоліну. На моделях лінійних різаних та опікових ран у щурів за планіметричними та морфологічними показниками виразність репаративної дії крему «Дермаліпоін» значно перевищує активність гелю «Тітріол» та бальзаму «Спасатель-форте» При вивченні ранозагоювальної дії крему на моделі видавлених трафаретних ран шкіри у щурів за гематологічними, планіметричними, біохімічними показниками встановлено, що крем «Дермаліпоін» не поступається бальзаму «Спасатель форте». Крем є «практично нетоксичним», не має місцевоподразнювальної та сенсибілізуючої дії.^UThe dissertation is devoted to solving an urgent scientific problem, which is to experimentally substantiate the feasibility and effectiveness of using a new combined cream conditionally named "Dermalipoin", which included: α-lipoic acid, urea, olive oil, tea tree oil, PEG-400 for local treatment of wounds and burns in the 1st and 2nd phases of the wound process. The ointment is developed on an oil / water emulsion base with a moderate osmotic activity (200%) to prevent irritation on granulation tissue and ensure the removal of purulent exudate from the wound.When studying the specific activity, for the first time it was found that the cream has pronounced reparative properties on models of linear cut, burn and squeezed stencil wounds, which manifest themselves in suppression of the inflammatory reaction and secondary tissue destruction, stimulation of plastic processes and acceleration of repair.The advantages of the new combined cream "Dermalipoin" have been determined over the wound-healing preparations presented on the pharmaceutical market of Ukraine. In terms of the severity of the anti-inflammatory effect, the studied cream significantly surpasses the activity of the «Bepanten» cream and the «Rescuer Forte» balm on the models of inflammatory reactions caused by the action of the thermal factor, carrageenan and zymosan. The ability of «Dermalipoin» cream to reduce the permeability of the vascular wall caused by various phlogogens and to stabilize cell membranes exceeds the vascular and membrane stabilizing effect of thiotriazoline ointment. On the models of linear cut and burn wounds in rats in terms of planimetric and morphological parameters, the severity of the reparative effect of «Dermalipoin» cream significantly exceeds the activity of «Titriol» gel and «Rescuer-Forte» balsam. When studying the reparative effect of the investigated cream on a model of squeezed out stencil wounds in rats, according to hematological, planimetric, biochemical parameters, it was found that «Dermalipoin» cream is not inferior to the Rescuer Forte balm. When determining the level of protein-synthetic activity of cells (epithelial cells of stratified squamous epithelium in the epidermal zone and fibroblastic cells in the margins of thermal damage) on the 15th day after modeling a thermal burn in animals of all experimental groups by assessing the content of RNP in the cytoplasm and DNP in cell nuclei, it was found that the cream "Dermalipoin" in comparison with the comparison drugs - balsam "Rescuer Forte" and gel "Titriol" more actively influenced the reparative processes, as evidenced by a significant increase in the protein-synthetic function of epithelial cells of stratified squamous epithelium in the epidermis zone and fibroblastic cells in edges of healing. It was established for the first time that «Dermalipoin» cream has high antimicrobial properties against Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis, is active against Escherichia coli, Proteus mirabilis. The therapeutic efficacy of the cream for experimental candidiasis infection in white mice has been proven, which, in terms of the microbial load in the candida lesion focus and the percentage of animal deaths, exceeded the antifungal effect of «Titriol» gel.It was found that the cream according to the generally accepted classification of K.K. Sidorova belongs to the class of "practically non-toxic substances", both for cutaneous and intragastric administration, and also does not have a local irritating and allergenic effect.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
12.

Шевчук Л.І. 
Звукохімічне очищення стічних вод від домішок органічних сполук: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.21 / Л.І. Шевчук ; Ін-т колоїд. хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України. — К., 2002. — 17 с.: рис. — укp.

Вперше досліджено вплив ультразвуку на процеси рідиннофазного окиснення домішок органічних сполук у стічних водах і показано, що застосування його в цих процесах збільшує швидкість окиснення. Визначено особливості фізико-хімічної дії ультразвуку для процесів очищення стічних вод. Встановлено, що швидкість окиснення значною мірою залежить від фізичних параметрів субстрату, а не від температури, а її залежність від тиску носить екстремальний характер. Одержано нові експериментальні дані про вплив ультразвуку на процес гетерогенно-каталітичного окиснення органічних домішок стічних вод і показано, що за даних умов велике значення має концентрація каталізаторів, а також технологічні параметри проведення гетерогенно-каталітичного процесу окиснення органічних домішок у стічних водах (тиск, температура, час проведення реакції). Визначено відносний ряд активності та оптимальні умови застосування гетерогенних каталізаторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.204.3
Шифр НБУВ: РА321725

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Шевченко О.А. 
Геохімія азоту в підземних водах зони гіпергенезу центральної частини Донбасу: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / О.А. Шевченко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанню геохімії азоту в підземних водах зони гіпергенезу центральної частини Донбасу. Встановлено, що характер розподілу сполук азоту в підземних водах зони гіпергенезу центральної частини Донбасу визначається геохімічними особливостями підземних вод регіону. Розроблено критерії генетичного розподілу гідрогеохімічних аномалій азоту і з'ясовано, що вони утворюються як в результаті висхідного розвантаження азотвміщуючих флюідів по зонах тектонічних розломів, так і завдяки надходженню його з інфільтраційними водами. Побудовано модель гідрогенного утворення і руйнування техногенних азотвміщуючих мінералів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д464.3(45УКР5-4ДОН)

Рубрики:

      
14.

Шевченко Г.М. 
Пар-стабілізовані емульсії типу "масло/вода" у титриметричному, спектрофонометричному та атомно-абсорбційному аналізі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Г.М. Шевченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Розроблено теоретичні засади та практичні рекомендації щодо використання ПАР-стабілізованих емульсій для визначення високогідрофобних органічних сполук титри-, спектрофотометричним та атомно-абсорбційним методами аналізу. Встановлено основні фактори, що впливають на протолітичні характеристики сульфофталеїнових індикаторів у ПАР-стабілізованих емульсіях. Досліджено вплив природи ПАР-стабілізатора на аналітичний сигнал атомно-абсорбційного визначення ряду важких металів у емульсіях. Розроблено методики атомно-абсорбційного визначення гідрофобних металовмісних органічних сполук та умови спектрофотометричного визначення високогідрофобних амінів з використанням ПАР-стабілізованих емульсій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г662,0 + Г461.313
Шифр НБУВ: РА327032

Рубрики:

      
15.

Шаповал В.Ф. 
Епідеміологічна характеристика лістеріозної інфекції та удосконалення методів її діагностики і профілактики: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / В.Ф. Шаповал ; Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Вперше за умов центрального регіону України проведено епідеміологічні дослідження розповсюдження збудників лістеріозу в об'єктах довкілля (воді відкритих водойм, стічних водах тваринницьких ферм, м'ясокомбінатів, міських комунальних стоках, грунті, питній воді з водогінної мережі та шахтних колодязів), продуктах харчування та харчовій сировині (молоці та молокопродуктах, кулінарних виробах з м'яса та риби, напівфабрикатах з овочів). Досліджено клінічний матеріал від хворих (випорожнення, виділення зіву, кров, патологічні виділення піхви від жінок з акушерсько-гінекологічною патологією). Етіологічну роль лістерій підтверджено серологічними дослідженнями. Під час проведення лабораторного аналізу 427 проб з об'єктів зовнішнього середовища бактерії роду Listeria були виявлені в 37 пробах. За результатами дослідження 508 проб продуктів харчування та харчової сировини встановлено, що контаміновано лістеріями було 24 проби. З використанням методів біотипування, фаготипування, бактеріоцинотипування, серотипування, маркірування за чутливістю до антибіотиків, а також на підставі результатів вивчення морфологічних, культуральних і біохімічних властивостей лістерії полімеразної визначено домінуючі види L.monocytogenes та L.ivanovii. Грунтуючись на отриманих результатах досліджень та досвіді США, Японії, країн Європи розроблено комплекс заходів щодо ефективної профілактики лістеріозної інфекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.75-3
Шифр НБУВ: РА317788 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Чорнокозинський А.В. 
Удосконалення технології доочищення та утилізації стічних вод з використанням їх в сільському господарстві: Автореф. дис... канд. техн. наук: 06.01.02 / А.В. Чорнокозинський ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2001. — 18 с.: рис. — укp.

Науково обгрунтовано й удосконалено технологію грунтового доочищення стічних вод меліоративними засобами внутрішньогрунтового зрошення сільськогосподарських культур. Встановлено, що найбільш перспективними є трубчасті системи зі зволожувачами, виготовленими з поліетиленових перфорованих труб. За результатами досліджень, проведених за лабораторних і польових умов, встановлено оптимальне співвідношення діаметра зволожувача, форми і розмірів водовипускних отворів і відстань між зволожувачами. Вивчено закономірності зміни втрат напору за довжиною зволожувача, визначено необхідний ухил їх закладення для забезпечення рівномірності зволоження грунту, як передумови одержання високої врожайності сільськогосподарських культур та якості грунтового доочищення стічних вод. Удосконалено методику гідравлічного розрахунку зволожувача. Розроблено конструкцію модульної ділянки внутрішньогрунтового зрошення стічними водами. Досліджено умови роботи і встановлено раціональні технологічні параметри біофільтра з плаваючим фільтрувальним завантаженням для попередньої підготовки стічних вод перед подачею до систем внутрішньогрунтового зрошення. Наведено результати хімічних та санітарно-гігієнічних досліджень стічних вод і грунтів на зрошуваних ділянках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П062.359
Шифр НБУВ: РА313489 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Чиченін В. В. 
Удосконалення теоретичних основ і експериментальних методів створення енергоефективних структур оборотних систем охолодження АЕС. / В. В. Чиченін. — Б.м., 2021 — укp.

На АЕС України турбоагрегати різної потужності і часу введення в експлуатацію підключаються в об'єднану оборотну систему охолодження (ОСО) із загальним для всіх водно-хімічним (ВХР) і теплогідравлічним режимами (ТГР) з єдиним складом додаткової води і загальною продувкою без врахування конструктивних особливостей конденсаторів окремих блоків, виготовлених з різних металів. Більше того, останнім часом енергетичні блоки АЕС України часто експлуатують при знижених навантаженнях. Така практика призводить до великих витрат додаткової і продувної води, а також створення ланцюга обставин, які сприяють прискореному формуванню відкладення важкорозчинних солей і окислів металів на окремих конденстаторах, зашламленню елементів ОСО, порушенню цілісності трубок і аварійним присосам охолоджуючої води.Ефективна експлуатація подібних багатоблокових електростанцій вимагає використання індивідуальних ВХР для кожного моноблока ОСО. Робота присвячена актуальній проблемі підвищення надійності та ефективності довгострокової експлуатації обладнання ОСО АЕС з метою підвищення КВВП з урахуванням встановленої потужності, термінів експлуатації блоків, стану конденсаторів і диспетчерського навантаження за рахунок застосування індивідуальних ТГР і ВХР ОСО з індивідуальними кількістю і якістю додаткової і продувної води.Проведено аналіз актуальних науково-технічних підходів до дослідження ВХР існуючих схем ОСО з метою попередження відкладень важкорозчинних солей і корозії металів енергетичного обладнання, які забезпечують тривалу ефективну і надійну роботу теплообмінників. Удосконалено математичну модель розрахунку фізико-хімічного складу циркуляційної води в процесі її упарювання і кондиціонування у вбудованих ВПУ. Створена науково обгрунтована методика структурування окремих блоків з послідовним і паралельним підключенням ОCО енергетичних блоків з індивідуальним ТГР і ВХР з урахуванням фізико-хімічного складу додаткової води. Удосконалені методики розрахунку основних показників ТГР і ВХР для схем з повторним використанням кондиціонованої продувної води на попередньо включеному і/або вбудованому осветлювачах, а також комплексного її використання для приготування живильної води ПГ і теплових мереж після обробки на гібрідних водопідготовчих установках (ГВПУ).Створена двоступенева масштабна модель з автоматичним моніторингом ТГР і ВХР, яка дозволяє відтворювати і підтримувати режими і умови випробування в заданих діапазонах з необхідною точністю і стабільністю протягом встановленого часу і прийнята ДП НАЕК «Енергоатом» для тестування нових ВХР ОСО. Розроблений метод дискретного контролю за ефективністю експлуатації ОСО при автоматичному моніторингу показників ТГР і ВХР і величин інтенсивності відкладень ваговим методом на контрольних зразках з архівуванням показників в базі даних для визначення ефективності ВХР в процесі лабораторних досліджень і промислових випробувань для вод різного солевмісту.Розроблено методику досліджень і пристрій (касету), що дозволяють здійснювати в промислових умовах дискретний аналіз відкладень на теплообмінних поверхнях і корозію металів протягом всієї робочої кампанії ОСО АЕС, ТЕС та ін. в заданий період часу.Розроблено метод диференціації відкладень важкорозчинних солей і окислів металів. Продувна вода являє собою цінну сировину і після її кондиціонування може бути застосована повторно у тих же або в інших циклах станції з більш низькими вимогами до якості живильної води.Продувку з незначним СС і Ку або її частини також можна використовувати для живлення менш навантажених теплогідравлічних циклів енергооб'єктів при переведенні на індивідуальні ВХР окремо структурованих ОСО блоків, що складаються з блокових градирень і конденсаторів.При цьому з'являється можливість в одній ОСО АЕС шляхом зміни якості живильної води, що подається, і величини продувок на окремі структури створити індивідуальні ВХР ОСО цих структур, в залежності від диспетчерського навантаження енергоблоків, а також термінів експлуатації та стану конденсаторів, які входять до структури.Однією з переваг такого структурування блоків є широкі можливості управління індивідуальними ВХР ОСО блоків, спрямованих на підвищення економічності і надійності всієї ОСО АЕС при знижених витратах додаткової води, повторному використанні продувних вод і max Ку циркуляційної води.При тривалій експлуатації всіх блоків енергооб'єкта і короткочасних зменшеннях навантаження за виробничої необхідності виправданий метод розрахунку ВХР комплексних оборотних систем охолодження, що полягає в розрахунковому визначенні іонного складу циркуляційної води і пересичення важкорозчинних солей, інтенсивності відкладень на ТПК в залежності від структурної побудови КОСО, якості додаткової води і величини продувок.Дана методика дозволяє проводити аналіз різних схем структурного з'єднання охолоджувача в блоках КОСО, а також багатоступеневих схем структурного об'єднання блоків КОСО.^UAt Ukrainian NPPs turbines of different capacity and various commissioning dates are connected to the combined circulating cooling system (CCS) with common for all water-chemical (WChR) and thermo-hydraulic regimes (THR) specific with a single composition of additional water and never taking into account the design features of individual units' condensers made of different metals. Moreover, in recent years, power units of Ukrainian NPPs are often operated at low loads.Such a practice leads to high costs of additional and purge water as well as involves the origination of a chain of circumstances that contribute to the accelerated formation of deposits of sparingly soluble salts and metal oxides on individual condensers, with components sludging, breaches in pipes integrity and emergency water suction.Efficient operation of such multi-unit power plants requires the use of individual VHR for each CCS monoblock unit.This research is devoted to the topical problem of increasing the reliability and efficiency of NPP equipment CCS long-term operation in order to increase the installed capacity utilization factor (ICUF) taking into account the installed capacity, service life of units, condensers and dispatching load due to the use of CCS individual THR and WChR as well as the additional and purge water quality.The analysis of existing scientific and technical approaches to the existing CCS WChR research for the purpose of insoluble salts deposits and metals corrosion prevention at the power equipment to provide a continued effective and reliable work of heat exchangers is carried out. The mathematical model for calculating the circulating water physicochemical composition in the process of its evaporation and conditioning in built-in VSU has been improved. A scientifically substantiated method of structuring individual units with serial and parallel power units with individual THR and WChR CCS connection has been created, taking into account the additional water physicochemical composition.Improved are the methods for THR and WChR main indicators calculating for circuits operating the conditioned purge water reiterative use with pre-included and /or embedded water cleansing, as well as such water integrated use for SG feed and heat networks water preparation after treatment on hybrid water treatment plants.Created is a two-stage scale model with THR and WChR automatic monitoring that allows reproducing and maintaining test modes and conditions in the specified ranges with the required accuracy and stability for a set time; that model has been adopted by State Enterprise “National Nuclear Energy Generating Company “Energoatom” for testing new WChR CCS. A method of CCS operation efficiency discrete control with THR and WChR indicators and deposits intensity values automatic monitoring by weight method on control samples with indicators archiving at database to determine WChR efficiency in the process of laboratory researches and industrial tests for water of various saltiness has been developed.Elaborated is the research methodology with designing devices (cassettes), which allow performing, in industrial conditions, a discrete analysis of deposits on heat exchange surfaces and metals corrosion during the entire working campaign of NPPs' and TPPs' CCS, during a given time period. A method for the differentiation of sparingly soluble salts and metals oxides deposits has been developed.The purge water is a valuable raw material and after its conditioning can be reused in the same or in other powerplant's cycles which have lower requirements as to the feed water quality.A purge with a small saltiness and Kу or its part can also be used to feed less loaded thermohydraulic cycles of energy facilities when converting to individual WChR the separately structured CCS units consisting of unit cooling towers and condensers. At that it is possible to arrange individual WChR CCS in a separate NPP's CCS by changing the quality of feed water and purge values for separate structures, depending on the power units control load and the condensers service life and condition.One of the advantages of such unit structuring refers to wide possibilities of individual WChR CCS units control aimed at increasing the entire NPP CCS economy and reliability with reduced additional water consumption, reuse of purge water and circulating water max Kу.When continued operation of all power facility's units and short-term reductions of loading upon production considerations justified is the use of complex circulating cooling systems WChR calculation method that consists in calculating to assess the circulating water ionic structure and supersaturation with sparingly soluble salts, quality of additional water and size of purges. This technique allows the analysis of different schemes for cooler, and water-treatment facilities structural connection at CCCS units, as well as CCCS units structural connection multi-stage schemes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Чемоданов 
Мінеральна вода "Нафтуся" у ранній комплексній метафілактиці сечокам'яної хвороби в умовах стаціонару: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Сергій Геннадійович Чемоданов ; Інститут урології АМН України. — К., 2004. — 27 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.504.3-54
Шифр НБУВ: РА332901

Рубрики:

      
19.

Христецька М. В. 
Природоохоронний моніторинг і реабілітація гідроекосистем Шацького національного природного парку: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / М. В. Христецька. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню екологічного стану гідроекосистем та оптимізації їх збереження на прикладі Шацького національного природного парку (Волинська область, Україна).Актуальність роботи полягає в обґрунтуванні впровадження активних заходів охорони шляхом ренатуралізації гідроекосистем Шацького НПП – унікального природоохоронного об’єкта європейського масштабу, розташованого на Головному Європейському вододілі басейнів Чорного та Балтійського морів. Шацький національний природний парк є унікальним поєднанням водно-болотних, лісових, лучних та озерних екосистем поліського типу, через що входить до світової природоохоронної мережі і є частиною Транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся». З урахуванням наявних даних та власних результатів моніторингових досліджень встановлено, що сучасний екологічний стан території Шацького НПП потребує оптимізації функціонування водних екосистем та збереження їх водогосподарських можливостей у комплексі з природоохоронними заходами, для чого необхідне створення системи моніторингу для управління водними ресурсами та забезпечення контролю за використанням природних вод.Водні ресурси Шацького НПП представлені поверхневими водами: озерами, річками, болотами, ставками, меліоративними каналами; ґрунтовими та підземними водами. Озерні комплекси Шацького НПП мають різне генетичне походження (льодовикове, карстове), змішане живлення (атмосферні опади, поверхневий і підземний стоки), водно-болотні комплекси згідно зі своїми фізико-географічними умовами входять до міжнародного переліку; природні об’єкти розміщені в конкретних функціональних зонах, тому для їх охорони необхідно проведення комплексу природоохоронних заходів.Тісний взаємозв’язок напірних, ґрунтових та поверхневих вод дає змогу зробити висновок про те, що порушення хоча б одного компонента водного режиму спричинює деформацію режиму і балансу всіх складових водної екосистеми; озерні екосистеми перебувають у тісному гідравлічному зв’язку.Водні ресурси об’єднують усі галузі господарства території Шацького НПП, тому створення інтегрованого управління слід розглядати, як найважливіше завдання парку як частини природно-заповідного фонду.Управління водними ресурсами території Шацького НПП повинно базуватись на основі комплексного моніторингу усіх складових (екологічної, економічної, соціальної), від яких залежить формування, перерозподіл та збереження поверхневих та підземних вод, водокористування й водоспоживання кожної конкретної території. З огляду на екологічну безпеку та забезпечення сталого розвитку території Шацького НППП, здійснення постійного моніторингу стану водних ресурсів є одним із важливих природоохоронних завдань.^UThe dissertation is devoted to the study of the ecological state of hydroecosystems and the optimization of their conservation, using the example of Shatsk National Nature Park (Volyn Oblast, Ukraine).The relevance of the study lies in substantiating the implementation of active conservation measures through the renaturalization of hydroecosystems within Shatsk National Nature Park – a unique conservation area of European significance located on the Main European Watershed between the basins of the Black and Baltic Seas.Shatsk National Nature Park is a unique combination of waterlogged, forested, meadow, and lake ecosystems characteristic of the Polesie region. Due to this distinctive composition, the park is included in the global conservation network and forms part of the Transboundary Biosphere Reserve "Western Polesie".Taking into account the available data and our own monitoring research results, it has been determined that the current ecological condition of Shatsk National Nature Park requires optimization of the functioning of water ecosystems and the preservation of their hydrological capabilities. This optimization should be implemented in conjunction with conservation measures, necessitating the establishment of a monitoring system for the management of water resources and ensuring control over the utilization of natural waters.The water resources of Shatsk National Nature Park consist of surface waters, including lakes, rivers, swamps, ponds, drainage channels, as well as ground and underground waters. The lake complexes within Shatsk National Nature Park have diverse genetic origins (glacial, karstic) and receive mixed nourishment from atmospheric precipitation, surface runoff, and groundwater. Waterlogged complexes, based on their physiogeographic conditions, are included in international lists, and the natural objects are located in specific functional zones. Therefore, the conservation of these resources requires the implementation of a comprehensive set of conservation measures.The close interrelation among artesian, groundwater, and surface waters allows us to conclude that the disturbance of even one component of the water regime results in the deformation of the entire regime and balance of all components of the water ecosystem. Lake ecosystems are intricately linked through hydraulic connections.The water resources unite all sectors of the economy within the territory of Shatsk National Nature Park. Therefore, the establishment of integrated management should be considered a crucial task for the park as part of the natural conservation fund.The management of water resources within the Shatsk National Nature Park should be based on a comprehensive monitoring approach that encompasses all relevant components – environmental, economic, and social. These components collectively influence the formation, redistribution, and preservation of surface and underground waters, as well as the water use and consumption patterns specific to each particular area.Considering the ecological safety and ensuring the sustainable development of the Shatsk National Nature Park territory, the continuous monitoring of the state of water resources stands out as one of the crucial environmental conservation tasks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Хохряков 
Нейтронні дослідження стурктури рідинної системи вода-фулерен С60: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.14 / Артем Олексійович Хохряков ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В365.3 в738.4,022 + Г741.4,0
Шифр НБУВ: РА352097

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського