Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (43)Реферативна база даних (152)Книжкові видання та компакт-диски (120)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ВАРВАР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Мизгін К. В. 
Античні монети на пам'ятках черняхівської культури: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.04 / К. В. Мизгін ; Ін-т археол. НАН України. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Висвітлено особливості географії та закономірності розповсюдження різних категорій античних монет та їх хронологічних груп. Проналізовано витоки низки звичаїв, пов'язаних з монетами. Вперше всебічно проаналізовано знахідки на черняхівських пам'ятках боспорських монет. Визначено джерела надходжень монет, на підставі хронологічного аналізу різних категорій монет розроблено їх періодизацію. Розглянуто функції в середовищі черняхівського населення римських і боспорських монет, а також "варварських" наслідувань римським монетам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45)271.121.01 + Т221(45)32
Шифр НБУВ: РА372985 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Косоруков П.О. 
Вплив бентонітів на структуроутворення алюмосилікатних та карбонатно-залізооксидних дисперсних систем: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.11 / П.О. Косоруков ; НАН України. Ін-т біоколоїд. хімії ім. Ф.Д.Овчаренка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив особливостей структурної будови бентонітів (смектитів) і карбонатів на колоїдно-хімічні властивості та структуроутворення алюмосилікатних і залізооксидних дисперсних систем. Вивчено мінеральний склад бентонітів, розраховано структурні формули алюмосилікатів. Встановлено, що бентоніти нових родовищ України представлені діоктаедричними смектитами: Al-Fe-бейделітом (Ільницьке родовище) та Al-Fe-монтморилонітами (Томашпільське, Непоротовське, Варварівське). Досліджено вплив іонного обміну, термічної та кислотної обробки на їх колоїдно-хімічні властивості. Встановлено прямо пропорційну залежність ступеня руйнування смектитів під час кислотної обробки від катіонного складу октаедричного шару мінералів. Уточнено уявлення про роль ультрадисперсних частинок смектитів і карбонатів у структуроутворенні водних алюмосилікатних і карбонатно-залізооксидних дисперсій. Встановлено переважне утворення феритів магнію шляхом блокування ультрадисперсними смектитами частинок карбонату кальцію з одночасною взаємодією ультрадисперсного гідроксокарбонату магнію з поверхнею гематитів і феритів. Результати наукового дослідження використано для цілеспрямованого регулювання властивостей алюмосилікатів й обгрунтування оптимального складу водних композицій залізооксидних шламів з домішками ультрадисперсних смектитів і карбонатів кальцію у процесах одержання високоякісних бурових і кольматуючих розчинів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР)51-43 + Д59(45УКР)452.1 +
Шифр НБУВ: РА350912

Рубрики:

      
3.

Варваричева 
Вплив гамма-випромінювання з малою потужністю дози на клітинні реакції лімфоїдних органів при хронічному запаленні: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Ольга Сергіївна Варваричева ; Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2007. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361 + Р252.61
Шифр НБУВ: РА351016

Рубрики:

      
4.

Борисенко Н.Д. 
Гендерний аспект репрезентації персонажного мовлення в англійських драматичних творах кінця XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.Д. Борисенко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 27 с. — укp.

Досліджено особливості гендерно зумовленої комунікативної поведінки персонажів. Розглянуто гендерну диференціацію мовлення крізь призму комунікативної поведінки персонажів сучасної англійської драми. На підставі аналізу гендерних прагматичних відмінностей комунікативної поведінки та її невербальних компонентів розкрито гендерно марковані мовленнєві властивості персонажів. Охарактеризовано комунікативну поведінку персонажів-чоловіків з використанням мовленнєвих актів, які підвищують статус адресата, та стратегій домінування, що демонструють лідерство чоловіка в парі "чоловік - жінка". Для персонажів-жінок типовим є використання мовленнєвих актів, які підвищують статусну позицію обох співрозмовників. Визначено, що стратегії співробітництва притаманні комунікативній поведінці персонажів-жінок і свідчать про їх повагу до співрозмовників-чоловіків. Зазначено, що гендерно зумовлена вербальна поведінка також відображається лексико-стилістичними засобами. Гендерні особливості проявляються у використанні оцінної лексики, вульгаризмів, звертань, варваризмів та іноземних слів, професійної лексики, "дитячого" мовлення, фразеологічних одиниць, засобів модифікації прагматичного значення висловлювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-1/7 + Ш100.3 + Ш5(4ВЕЛ)-357 +
Шифр НБУВ: РА326234

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Рейда Р.М. 
"Готські" війни та античні держави Північного Надчорномор'я: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Р.М. Рейда ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Розглянуто події "готських" війн (232 - 270 рр. н.е.) на території Північного Надчорномор'я. Акцентовано увагу на контактах між народами з різним суспільно-економічним та політичним рівнем розвитку, а саме, варварського населення Південно-Східної Європи з античними центрами Північного Надчорномор'я під час "готських" війн. Простежено характер контактів між варварами та античним населенням регіону напередодні походів. Розглянуто рівень суспільно-політичного розвитку варварського населення Південно-Східної Європи, детермінований його суспільно-економічним розвитком. Виділено три основні райони на території Північного Надчорномор'я, контакти яких з варварами-учасниками "готських" війн, мали своєрідні риси та наслідки. Запропоновано хронологічний поділ "готських" війн на території регіону на два періоди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)323.4-684 + Т3(0)324.46 +
Шифр НБУВ: РА365698

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Зінько О.В. 
Етнічна історія Східного Криму (друга половина ІІІ - середина VІІ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Зінько ; Ін-т сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Визначено, що прикордонне становище Боспорського царства на краю середземноморських цивілізацій та великого поясу степу вимагало постійного маневрування між натиском степових кочівників та Імперією, але Боспор на останньому етапі свого існування не міг активно протистояти натиску варварських орд. В результаті боспоряни були вимушені постійно шукати союзників і грати на протиріччях між ромеями та варварами. Таке балансування було можливим тільки за умов рівнозначності сил між Імперією та кочівниками. Проаналізовано, що, якщо у другій половині ІІІ - V ст. Боспорське царство ще знаходило сили на збереження номінального суверенітету, то у VI - VII ст. воно не тільки втрачає незалежність, але й припиняє існувати, обмежившись у розмірах до одного візантійського провінційного містечка на місці колишньої столиці великого царства. Встановлено, що протягом всього періоду напади варварів призвели не тільки до колапсу Боспору, але й до неухильного зменшення чисельності боспорських греків. Результатом цього історичного процесу, внаслідок взаємопроникнення різних культурно-цивілізаційних світів, стало руйнування античної Боспорської держави, зникнення боспорських греків і зародження нового типу цивілізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)3 +
Шифр НБУВ: РА367514

Рубрики:

      
7.

Хайредінова Е. А. 
Жіночий костюм варварів Південно-Західного Криму V - VII ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук: 07.00.04 / Е. А. Хайредінова ; НАН України, Ін-т археол. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексне вивчення жіночого костюма варварів Південно-Західного Криму V - VII ст., визначено типологію й хронологію деяких типів пряжок і фібул на підставі нових знахідок з закритих комплексів. Виділено й класифіковано гарнітури - функціональні деталі й прикраси з одного набору. Охарактеризовано етнопоказові особливості костюма: визначено "аланські" та "східногерманські" компоненти. Досліджено ступінь впливу візантійської моди, на підставі розташування речей у похованнях визначено їх призначення й місце в костюмі, а також реконструйовано основні типи одягу. Встановлено, що дані візантійських писемних джерел та іконографії, а також знахідки цілих зразків та фрагментів справжнього ранньосередньовічного одягу допомагають наблизити реконструкції до історичних реалій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР-6КРМ)3-416
Шифр НБУВ: РА381911 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Прохненко І.А. 
Історія військової справи даків І ст. до н.е. - початку ІІ ст. н.е.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.А. Прохненко ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2002. — 17 с. — укp.

Джерельною основою дослідження є свідчення античних авторів, епіграфіка, зображення римської скульптури (колона та трофей Трояна), нумізматичні та речові матеріали, а також військово-оборонні пам'ятки. Розглянуто історичну ситуацію в Карпато-Дунайському ареалі та викладено у хронологічній послідовності події протистояння даків і римлян, кельтських племен бойїв і таврисків, населенням міст - полісів Західного та Північно-Західного Понту, сарматських племінних об'єднань язигів і роксолан. На підставі аналізу речей озброєння встановлено особливість екіпірування й складу дакійського війська. За результатами дослідження реконструйовано зразки військового зодчества. Розглянуто місцеві традиції зброярства, військового будівництва й виділення елементів, запозичених під час контактів з кельтами, греками, римлянами та сарматами. З метою з'ясування місця дакійського війська серед озброєних формувань варварського й античного світу проаналізовано здобутки військового навчання римлян, сарматів і германців. Зроблено висновок, що військова справа даків відповідала рівню своєї епохи, а дакійське військо може бути віднесеним до найбільш боєздатних формувань варварського світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)324.453 + Ц35(0)32
Шифр НБУВ: РА319251 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Дзиговський О.М. 
Історія сарматів Карпато-Дніпровського регіону: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / О.М. Дзиговський ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 33 с. — укp.

Уточнено час появи сарматів на землях західніше Дніпра та розкрито головні причини переходу їх у даний регіон. Простежено динаміку проникнення цих кочовиків на дану територію та її заселення ними. Визначено етапи "сарматизації" регіону взагалі та окремих його районів зокрема. Виявлено конкретні сарматські племена або племінні об'єднання, що мешкали на зазначених землях та установлено основні території, з яких мали місце їх міграції в Карпато-Дніпровський регіон. Охарактеризовано взаємовідносини кочовиків з осілими варварськими племенами даного регіону та населенням античних полісів західного та Північно-Західного Понту. На підставі всебічного та комплексного вивчення свідоцтв античної письмової традиції, даних археології, епіграфики та нумізматики вперше створено цілісну концепцію щодо історії цих номадів в ІІІ ст. до н.е. - IV ст. н.е., тобто на протязі майже 700 років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)235 +
Шифр НБУВ: РА325691

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Абрамова В.В. 
Племінні народи Балканського півострова у міжнародних відносинах кінця IV - першої половини II ст. до н.е.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.В. Абрамова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 21 с. — укp.

Виявлено взаємозв'язок між рівнем суспільного розвитку варварських народів Балканського півострова та характером їх участі у міжнародних відносинах. Висвітлено взаємини варварів і цивілізації, а також питання стосовно включення варварів у міжцивілізаційні відносини. Обгрунтовано тезу, що в еліністичну епоху вони виступали як самостійні суб'єкти міжнародної політики. Проаналізовано невоєнні форми контактів варварських народів з грецькими колоніями, еліністичними державами, Римом. Розглянуто міжплемінні стосунки, вплив на них еліністично-римської дипломатії та їх трансформацію на різних етапах елліністичної історії. Простежено причини становлення, форми та еволюцію варварського найманства, показано місце варварських найманих контингентів у еліністичних арміях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(476)3 + Т3(0)322 +
Шифр НБУВ: РА330169

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ковадло Н. П. 
Політичний традиціоналізм та інновації в процесі демократизації України: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / Н. П. Ковадло ; ДЗ "Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського". — О., 2011. — 16 с. — укp.

Досліджено проблеми співвідношення політичного традиціоналізму й інновацій в процесі демократизації України. Сформульовано відправну концептуальну модель розгортання політичної еволюції людства. Згідно з нею, остання розгортається між двома парадигмальними моделями - традицією та сучасністю та передбачає наявність двох проміжних інваріантів: перехідного - варварства й інверсійного - традиціоналізму. Здійснено порівняльний аналіз політичного розвитку країн Західної та Східної Європи на сучасному етапі. Прогнозовано поступову еволюцію країн консолідованої демократії у бік більш консервативних - комунітарних форм врядування та посилення традиціоналістських складових у функціонуванні політичних систем країн Східної Європи. Досліджено специфіку ціннісного коду української політичної еліти. Виявлено, що головним завданням демократизації в Україні є інтеграція ціннісного коду демократизму до ментальних структур представників політичної еліти та громадськості країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)12
Шифр НБУВ: РА380941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Билкова В.П. 
Поселення Нижнього Дніпра в IV ст. до н.е. - ІІІ ст. н.е.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / В.П. Билкова ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням етнокультурного розвитку населення Нижнього Подніпров'я в скіфо-сарматську епоху. В науковий обіг вводяться матеріали з досліджених в останні десятиліття пам'яток. Показано хронологію поселень та виявлено співвідношення еллінської та варварської культурних традицій. Виділяються хронологічні етапи: встановлено, що регіон був освоєний населенням двох етнокультурних груп на рубежі V-IV ст. до н.е., у першій третині III ст. до н.е. поселення припинили існування; потім до другої половини - кінця II ст. до н.е. немає археологічних слідів постійного проживання будь-якого населення; на межі II-I ст. до н.е. осілий спосіб життя поновився, нові групи поселень існували до II-III ст. н.е. Запропонована характеристика двох груп поселень, які відносяться до рустифікованої культури Ольвії на двох хронологічних етапах, і двох груп поселень варварської культурної традиції, де майже неможливо простежити пряму спадкоємність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(237Укр7,3)273.1 + Т3(2)273.1

Рубрики:

      
13.

Лозинська С. О. 
Прикордонна політика Римської імперії у Центрально-Східній Європі (I - III ст. н. е.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / С. О. Лозинська ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості, характер і зміст прикордонної політики із використанням збройних сил Риму у Центрально-Східній Європі в І - ІІІ ст. н.е. Охарактеризовано основні етапи розбудови східноєвропейських лімесів та їх роль у багатофункціональній системі відносин Риму з варварськими племенами. Розкрито роль і характер намісництва та військових з'єднань у проведенні лімесної оборони й організації функціонування приєднаних територій. З'ясовано вплив різноманітних факторів, які сприяли романізації провінцій та населення в прикордонній смузі. Вивчено процес еволюції військової політики, яка проводилась в районах Карпато-Дунайських земель. Досліджено причини та характер змін прикордонної та військової політики Риму у середині ІІ - ІІІ ст. н.е.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)323.4-642
Шифр НБУВ: РА375941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Варваріна Н.М. 
Розробка процесів сушіння кизилу та продуктів на його основі: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.12 / Н.М. Варваріна ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено процеси сушіння плодів кизилу та продуктів на його основі із застосуванням псевдозрідженого шару (ПЗШ), кондуктивного способу сушіння плодового пюре та двостадійного сушіння м'якоті плодів з виробництвом сухого розчинного продукту. Досліджено гідродинаміку ПЗШ плодів, кінетику сушіння в киплячому шарі та кондуктивного сушіння пюре, досушування гранул м'якоті в напівзрідженому шарі. Аналітично досліджено закономірності тепло- та масообміну процесів сушіння, вплив основних факторів на динаміку вологовмісту продукту у процесі видалення вологи. Вперше теоретично й експериментально розглянуто процес сушіння кісточкових плодів з урахуванням неоднорідності їх структури та форми плодів. Виведено рівняння коефіцієнта форми тіла. Запропоновано новий спосіб обробки й узагальнення експериментальних даних на підставі математичного опису нагріву тіла форми, близької до еліпсоїду обертання, за допомогою програмного комплекса ANSYS. Теоретично обгрунтовано та запропоновано графічний метод розв'язання задачі вибору раціональних параметрів процесу сушіння термочутливих об'єктів з визначенням скінченного показника якості продукту як критерія раціоналізації. Розроблено ряд прогресивних технологічних схем і вдосконаленого обладнання для переробки плодової сировини. Результати досліджень впроваджено у виробництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л910.202 + Л910.202
Шифр НБУВ: РА348711

      
15.

Гаврилов О.В. 
Сільська округа Феодосії у V-II ст. до н.е.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / О.В. Гаврилов ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Робота присвячена дослідженню сільської округи Феодосії від виникнення перших поселень на початку V ст. до н.е. і до припинення життя на укріплених поселеннях, фортецях та городищі наприкінці II ст. до н.е. Визначено межі сільської округи поліса, типологію та хронологію пам'яток античного часу у Південно-Східному Криму. На підставі аналізу археологічних, писемних, нумізматичних та епіграфічних джерел охарактеризовано матеріальну культуру населення, його господарську діяльність, етносоціальний склад, найхарактерніші риси духовної культури. Встановлено, що матеріальна культура як неукріплених поселень, так і укріплених пам'яток, однакова за складом і носить загалом варварський характер. Основою господарської діяльності населення було хліборобство, з переважним вирощуванням пшениці. За етнічним складом населення ранніх поселень було скіфо-кизил-кобинським, з IV ст. до н.е. воно стає скіфським. Очевидно, разом з варварами на поселеннях мешкала невелика кількість греків. Релігійні вірування населення носили змішаний греко-варварський характер і були пов'язані переважно з культами родючості та домашнього вогнища. Одержані результати дозволили запропонувати новий варіант реконструкції історії сільської округи Феодосії у V-II ст. до н.е.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)332К

Рубрики:

      
16.

Олійник І.Д. 
Україномовні переклади збірки Редьярда Кіплінга "Just So Stories": рецепція, інтерпретація, оцінювання: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / І.Д. Олійник ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. Володимира Гнатюка. — Т., 2009. — 20 с. — укp.

У ході дослідження на матеріалі україномовних перекладів збірки Р. Кіплінга "Just So Stories" здійснено поліаспектний аналіз рецепції, інтерпретації та оцінювання дитячих творів у перекладах. Актуальність і новизна дослідження зумовлені застосуванням компаративістської методології до аналізу периферійного явища літературної полісистеми - літератури для дітей, що зазнає значної трансформації за іншомовного прочитання. У центрі уваги - найважливіші аспекти літературних творів для дітей, які стають "каменем спотикання" для перекладачів, а отже, вимагають компаративістичного роз'яснення в світлі перекладацької критики: рецепції, інтерпретації, оцінювання. Розглянуто інтерпретаційні версії Євгенії Бондаренко, М. Йогансена, В. Панченка, Ю. Сірого, Л. Солонька, В. Ткачкевича, Варвари Чередниченко, Ю. Шкрумеляка та ін. Предметом дослідження, зокрема, стали жанрова парадигма, озвучене читання, відповідність між ілюстративним (візуальним) та текстуальним (вербальним) елементами книги та інші показники літератури для дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш85(4ВЕЛ)-4 Кіплінг Р. 418.7 + Ш85(4УКР)6-318.3 +
Шифр НБУВ: РА368286

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Діденко С. В. 
Античний керамічний імпорт у черняхівській культурі на території України / С. В. Діденко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація є узагальнюючим комплексним дослідженням, присвяченим важливій науковій проблемі – комплексному аналізу античного керамічного імпорту в черняхівській культурі, де в повному обсязі типологізовано, систематизовано та картографовано усі групи пізньоантичного тарного та столового посуду з черняхівських пам'яток на території України. Для виділених типів та різновидів розроблено вузьку хронологію, визначено зони поширення, простежено час, шляхи та динаміку надходження. Археологічну базу дослідження складають 93 цілих або археологічно цілих форм пізньоантичної кераміки, а також близько 5 000 типологічно визначених фрагментів із 130 пам'яток черняхівської культури та окремих місцезнаходжень. Для порівняльного аналізу, типологічних та хронологічних розробок залучено та опрацьовано численні матеріали із синхронних варварських пам'яток Кримського півострова та античних центрів Північного Причорномор'я. На основі отриманих результатів розкривається проблема взаємовідносин черняхівських племен з античним світом.^UThis dissertation is a summarizing comprehensive research on an important scientific problem: a thorough analysis of ancient ceramic imports in Cherniakhiv culture. It categorize, systematized and mapped all groups of late antique transport vessels and tableware from Cherniakhiv culture's sites in the territory of Ukraine; elaborated detailed vessels' chronology; defined areas of distribution; traced periods, ways and dynamics of their arrival.This study provided a solid basis for historical reconstruction of the relations between the barbarian society of Southeastern Europe and ancient civilization during the Late Roman period. Its results could be used for further study of the problems related to chronology and economic development of Cherniakhiv culture, as well as its neighboring cultures in the European Barbaricum. The results of this research are of interest to specialists dealing with economic relations of the ancient centers in the Black Sea region, the problems of the chronology of late antique wares and attribution of mass ceramic material, etc. The author proposed a chronological scheme for various amphorae and tableware types that could be used for dating the late roman archaeological complexes from the Black Sea region, as well as other territories.The research is based on the following sources: 93 intact or archeologically intact forms of late antique transport vessels and tableware; about 5,000 typologically defined fragments from 130 Cherniakhiv sites and random finds in the Cherniakhiv culture's areal. In order to introduce a comparative perspective and provide an analysis of typological and chronological developments, this study explored numerous materials from synchronous barbaric sites of the Crimean peninsula and ancient centers of the northern Black Sea coast. The author analyzed all known in the Cherniahiv culture types of the red-clay transport wares, and developed a typology as well as a chronology for the amphorae with grooved handles from the North Pontic region. Drawing on the detailed study of the various groups of ancient ceramic imports, this research reconstructed the relationship between Cherniakhiv's population and ancient civilization. It determined that the first contacts most likely took place in the first half – middle of the 3rd century AD. As a result of these connections, the ancient products began to enter the zone where Cherniakhiv's population had settled. Considering that the time of these imports, which consisted mostly of Heraclean wine, coincided in general with the period of the Scythian/Gothic wars, the author regards as probable that, to some extent, the ancient goods appeared in the barbaric area as a result of looting. During the age of Constantine (306 – 337 AD), the contacts of the Cherniakhiv's population with the ancient world turned into permanent relations. From the second third of the 4th century AD, the products in amphorae and tableware of the Pontic, Aegean, Mediterranean and provincial Danube centers started to enter Chernyahiv's areas. On the sites situated to the east of the Dnister river, a significant proportion of imports was represented by Chersonesus' tableware, while the products of the Lower Danube workshops dominated on the sites founded between the Dnister and Danube rivers. This can be explained by the following difference in directions of trade relations in these regions: the main supplier of the ancient goods to Chernyakhiv's population in the eastern zone was Chersonesus and, probably, other cities of South-West Crimea, meanwhile the population of the western zone was accustomed to trade with the Danubian provinces. The Dnister river became the boundary between these two zones. Only the sites of the Dnister basin are known to have finds of imported ceramics from Crime and ceramics produced in the Danubian provinces.The period of the most intense trade and exchange relations between the Chernyakhiv's population and the ancient world dates back to the second half of the 4th century AD (with the peaks in the 360s – 375s AD), when the ancient ceramic imports spread out practically throughout all territory of Chernyakhiv culture's settlers.At the end of the 4th century AD the flow of the imported products to the area where forest-steppe's population settled significantly reduced. At the same time, the population of the southern regions continued to participate actively in the exchange of goods with the ancient world until the first decades of the 5th century AD.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Яковів М. В. 
Амфіфільні флуоресцеїнвмісні кополіестери N-похідних глутамінової кислоти одержані за реакцією Стегліха / М. В. Яковів. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена синтезу незворотньою поліконденсацією за реакцією Стегліха амфіфільних кополіестерів на основі природних амінокислот, поліетердіолів і флуоресцеїну та дослідженню їх структури, колоїдно-хімічних та біохімічних властивостей. Вперше проведені комплексні дослідження поверхневої активності отриманих флуоресцеїнвмісних кополіестерів у водних середовищах, розмірів частинок і стабільності їх дисперсій в залежності від природи мономерних ланок, їх співвідношення та вмісту флуоресцеїну у кополіестері. Встановлено, що синтезовані кополіестери здатні в рівній мірі розподілятися між водною і ліпідною фазами, що є однією з основних характеристик носія для систем доставки ліків. Досліджено агрегативну стійкість водних дисперсій, сорбцію частинками дисперсної фази бичачого сироваткового альбуміну, закономірності гідролітичного деградування кополіестерів та їх комплексів з альбуміном та встановлено залежності цих параметрів від складу та структури кополіестерів. Оцінено здатність амфіфільних кополіестерів до проникнення в живі клітини і можливість контролю за цим процесом, використовуючи ефект люмінісценції флуоресцеїну. Вивчення впливів флуоресцеїнвмісних кополіестерів на функціональний та структурний стан органів лабораторних тварин дозволило зробити висновок про їх безпечність для організму та можливість використання, як самостійних біохімічних маркерів, так і в складі наносистем транспорту ліків для їх маркування та дослідження властивостей.^UThe dissertation is devoted to the synthesis of amphiphilic copolyesters by irreversible polycondensation method, using Steglich reaction, based on natural amino acids, polyether diols and fluorescein and study of their structure, chemical-colloid and biochemical properties.Complex studies of surface activity of fluorescein-containing copolyesters in aqueous media, particle size and stability of their dispersions, depending on the nature of monomers, their ratio and content of the fluorescein in the copolyester were performed for the first time. It has been established that synthesized copolyesters are able to equally distribute between water and lipid phases, which is one of the main characteristics of the carriers for drug delivery systems. The aggregate stability of aqueous dispersions, sorption by particles of the disperse phase of albumin of bovine serum, patterns of hydrolytic degradation of copolyesters and their complexes with albumin and influence of these parameters on the composition and structure of copolyester were determined.Evaluated the ability of amphiphilic copolyesters to penetrate into living cells and the possibility to control this process, using the luminescence effect of fluorescein. The study of the effects of fluorescein-containing copolyesters on the functional and structural conditions of organs of laboratory animals made it possible to conclude that they are safe for the organism and can be used as independent biochemical markers, as well as in the drug delivery nanosystems for marking them and studying their properties.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Вахрамеєва Г. В. 
Культ Деметри на Боспорі: VI–I ст. до н.е. / Г. В. Вахрамеєва. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є першим комплексним узагальнюючим дослідженням, присвяченим історії розвитку культу Деметри в Боспорській державі впродовж VI–I ст. до н.е. Було упорядковано і систематизовано потужну джерельну базу археологічних матеріалів та інших даних, створено каталог найбільш виразних теракот богині та її дочки на Боспорі. Розроблено оригінальну типологію об'ємних статуеток і протом Деметри й Кори-Персефони, що суттєво спрощує і оптимізує роботу з цією групою джерел, визначено основні іконографічні типи Деметри та Кори-Персефони. Конкретизовано періоди розвитку культу богині землеробства на Боспорі, продемонстровано цей процес в історичній динаміці. Розглянуто місце культу в державному пантеоні, родинній релігії та поховальному обряді. Встановлено, що присутність варварських племен у складі Боспорської держави не мала вирішального впливу на шанування Деметри, особливо в архаїчний та класичний часи. Пріоритет античних релігійних норм і традицій у культі Деметри зберігався протягом VI–I ст. до н.е.^UThis dissertation is devoted to the study of the cult of Demeter in the Bosporus of pre-Roman times.The dissertation is the first comprehensive generalized research devoted to the history of the development of the cult of Demeter in the Bosporan Kingdom during the VI–I centuries BC. A powerful source database of archaeological materials and other data has been organized and systematized, a catalogue of the most expressive terracottas of the goddess and her daughter in the Bosporus has been created.An original typology of three-dimensional statuettes and protomes of Demeter and Kore-Persephone has been developed. It significantly simplifies and optimizes work with this group of sources. The main iconographic types of Demeter and Kore-Persephone have been identified.The periods of development of the cult of the goddess of agriculture in the Bosporus are concretized and this process is demonstrated in the historical dynamics. The place of the cult in the state pantheon, family religion and funeral rite is considered. It is determined that the presence of barbarian tribes in the Bosporus state did not have a decisive influence on the worship of Demeter, especially in the Archaic and Classical periods. System analysis of the archaeological materials, taking into account the general tendencies of Greek religion, social, political and economic processes on the territory of Bosporus, allowed specifying separate periods of development of the Bosporan cult of Demeter, identifying both the overall dynamics of this process and key trends for selected periods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Ільєнко В. А. 
Електропровідність зон розломів земної кори Кочерівської ділянки західної частини Українського щита / В. А. Ільєнко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена виявленню і вивченню геоелектричних неоднорідностей земної кори і верхньої мантії Кочерівської ділянки західної частини Українського щита на основі побудови 3D-моделей розподілу електричного опору за експериментальними МТ/МВ даними. Пояснення природи виявлених геоелектричних неоднорідностей за результатами комплексного аналізу геолого-геоелектричних даних та їх дослідження як одного з факторів прояву геодинамічних процесів для пошуку рудопроявів корисних копалин.При якісній інтерпретації комплексних типерів і кривих МТЗ в земній корі Кочерівської ділянки виявлено аномалії високої електропровідності (декілька поверхневих і однієї глибинної). Аналіз кривих МТЗ свідчить про неоднорідну тривимірну ситуацію на всій площі дослідження, аномалії характеризуються різною електропровідністю, глибиною залягання і конфігурацією.Побудовано і проаналізовано тривимірну геоелектричну модель, в якій виділено серію провідників: із поверхні до 5 м виділено велику кількість різноорієнтованих у просторі провідників з ρ – 100 і 250 Ом•м, у більшості випадків вони знаходяться над тектонічними розломами; в північній частині планшету на глибинах від 0,2 до 5 км виявлено провідник, який просторово відповідає Кочерівському синклінорію – шириною 15 км та довжиною 10 км з ρ – 100 Ом•м; на глибинах 0,2-0,5 та 0,2-2 км виділено серію видовжених у більшості випадків у субмеридіональному напрямку провідників з ρ – 100 і 250 Ом•м, вони відповідають основним глибинним розломам регіону: Віленському, Огіївському, Погребищенському, Великоєрчиківському і Самгородському; на глибинах від 0,5 до 11 км у вузлі перетину різнонаправлених глибинних розломів проявився провідник субширотного простягання довжиною 10 км та шириною 45 км, що занурюється із заходу на схід і змінює ρ від 250 у верхній частині та до 100 Ом•м у нижній; підтверджено на глибинах від 15 до 30 км регіональну Чернівецько-Коростенську аномалію з ρ – 20 Ом•м.Виділені аномалії електропровідності приурочені до видовжених зон метасоматозу і районів поширення графітизованих порід, частина поверхневих аномалії приурочена до областей кори вивітрювання гірських порід. Більшість аномалій приурочені до рудопроявів і родовищ корисних копалин в північній частині: ніобію, танталу, берилію, літію, рубідію, церію, вольфраму, золота, міді; в південній частині – заліза, титану, золота, нікелю, цирконію, урану, ітрію. У дисертаційному дослідженні показано, що в межах УЩ прояви сейсмічної активності пов'язані з аномаліями високої електропровідності і їх крайовими частинами. Прояви сейсмічності в межах Кочерівської ділянки приурочені до електропровідної зони перетинів субширотного Самгородського і оперяючим його з півночі на південь (Варварівського, Великоєрчиківського та ін.) розломами, а глибше в земній корі південній границі регіональної Чернівецько-Коростенської аномалії^UThe dissertation is devoted to the detection and study of geoelectric inhomogeneities of the earth's crust and upper mantle of the Kocheriv section of the western part of the Ukrainian Shield on the basis of construction of 3D models of electric resistance distribution according to experimental MT/MV data. Explanation of the nature of the detected geoelectric inhomogeneities based on the results of a comprehensive analysis of geological and geoelectric data and their study as one of the factors in the manifestation of geodynamic processes for the search for ore occurrences of minerals.Qualitative interpretation of complex tipper and MTS curves revealed anomalies of high electrical conductivity (several surface and one deep) in the earth's crust of the Kocheriv area. The analysis of MTS curves shows a heterogeneous three-dimensional situation over the entire study area, the anomalies are characterized by different electrical conductivity, depth and configuration.A three-dimensional geoelectric model is constructed and analyzed in which a series of conductors is selected: from the surface up to 5 m a large number of differently oriented conductors with ρ - 100 and 250 Ohm•m, in most cases they are above tectonic faults; in the northern part of the tablet at depths from 0,2 to 5 km a conductor was found which spatially corresponds to the Kocheriv synclinorium - 15 km wide and 10 km long with ρ - 100 Ohm•m; at depths of 0,2-0,5 and 0,2-2 km there is a series of elongated in most cases in the submeridional direction of the conductors, with ρ - 100 and 250 Ohm•m, they correspond to the main deep faults of the region - Vilensky, Ogievsky, Pogrebyshchesky, Velykoerchykivsky and Samgorodsky; at depths from 0,5 to 11 km at the intersection of multidirectional deep faults, a conductor of sublatitudinal extension 10 km long and 45 km wide appeared, dipping from west to east, changing ρ from 250 in the upper part to 100 Ohm•m in the lower part; the regional Chernivtsi-Korosten anomaly with ρ - 20 Ohm•m was confirmed at depths from 15 to 30 km.The selected conductivity anomalies are confined to the elongated zones of metasomatosis and areas of distribution of graphitized rocks, part of the surface anomalies is confined to the areas of the weathering crust of rocks. Most anomalies are confined to ore occurrences and mineral deposits: in the northern part, niobium, tantalum, beryllium, lithium, rubidium, cerium, tungsten, gold, copper; in the southern part - iron, titanium, gold, nickel, zirconium, uranium, yttrium.In the dissertation research it is shown that the manifestations of seismic activity are associated with anomalies of high electrical conductivity and their marginal parts. Manifestations of seismicity within the Kocheriv section are confined to the electrically conductive zone of intersections of the sublatitudinal Samgorodsky and faults surrounding it from north to south (Varvarivsky, Velykoerchykivsky, etc.), and deeper in the earth's crust to the southern border of the regional Chernivtsi-Korosten


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського