Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (30)Реферативна база даних (206)Книжкові видання та компакт-диски (53)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ВІРУВАННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 33
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Токарева В.І. 
Вождь і маса. Соціологія натовпу від Г.Лебона до Е.Канетті: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.І. Токарева ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізові владних відносин у соціологічних концепціях теоретиків масового суспільства. В дослідженні представлено концептуальні моделі та основні поняття соціології мас, типи взаємин вождь - маси. Серед ідей творців соціології натовпу вирізнено проблему наявності понадіндивідуальної свідомості, наділеної емпіричними характеристиками. Раціональна інтерпретація такого поняття визначає його місце в механізмі соціальної взаємодії. Запропонована типологія ідей і вірувань натовпу дає змогу розкрити її внутрішні імпульси. Ключ до розуміння ідеї, яка стала домінантною психічного життя натовпу, перебуває в сфері релігійного життя. В ідеології формується тип віри, в якому "знання" ототожнюється з "віруванням". У роботі проаналізовано різні соціальні концепції, автори яких намагаються розкрити сутність німецького фашизму, порівнюються різноманітні методологічні конструкції, створені теоретиками різних шкіл (марксизм, неофрейдизм, Франкфуртська школа тощо) з метою пояснення цього складного феномена.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*461

Рубрики:

      
2.

Вострокнутов Л.Д. 
Генезіс і розвиток правових норм в галузі фізичної культури і здорового способу життя українського народу: від звичаєвого права до законодавства початку XX ст.: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Л.Д. Вострокнутов ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Запропоновано визначення поняття "здоровий спосіб життя", розкрито його обсяг і співвідношення з поняттям "фізична культура". Установлено соціальні витоки юридичних норм, які регулювали відносини, пов'язані з фізичною культурою та здоровим способом життя українського народу, - народні вірування, обряди, норми моралі, етнографічно-побутові чинники. Визначено, що формування та розвиток норм звичаєвого права, які регламентували фізичну культуру, санітарно-гігієнічні заходи як умови здорового способу життя на українських землях, відбувалося у поєднанні елементів західноєвропейської та східноєвропейської традицій. Виявлено еволюцію в регулюванні фізичної підготовки, санітарії та гігієни в середовищі українського народу від норм звичаєвого права до законодавчих актів. Показано значення регулювання суспільних відносин, пов'язаних з фізичною культурою та здоровим способом життя українського народу. Відзначено, що у XVIII - на початку XX ст. його правосвідомість у сфері санітарії та гігієни, фізичної культури та спорту була дуже високою, що зумовило проведення урядом Московського царства, а з першої чверті XVIII ст. - Російської імперії, у складі якої перебувала значна частина України, до законодавчого врегулювання санітарно-гігієнічних проблем, за умов великої загрози пошестей, врегулювання санітарно-гігієнічних заходів було винятково важливим чинником загального комплексу адміністративно-правових відносин. За результатами компаративного аналізу правового регулювання фізичної культури, спорту та здорового способу життя на українських землях у складі Російської та Австро-Угорської імперій показано недостатність правотворчих заходів держав щодо підтримки фізичної культури та спорту, що існуючі прогалини в законодавчому регулюванні були змушені заповнюватися корпоративними нормами, які активно діяли у спортивних та фізкультурних товариствах, що підвищувало їх роль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч513(4УКР) + Х819(4УКР)135-1 +
Шифр НБУВ: РА324787

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Рахно К. Ю. 
Гончарство у традиційній культурі слов'янських народів: міфологія й обрядовість: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / К. Ю. Рахно ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в етнології та керамології реконструйовано міфопоетичні уявлення слов'ян про процес гончарювання. Вивчено уявлення гончарів про процес формування глиняних виробів, проаналізовано вірування й обрядовість під час цього етапу виробництва. Визначено особливості міфологічного сприйняття процесу випалювання глиняних виробів і охарактеризовано слов'янські вірування й обрядовість під час випалювання. Вперше визначено семантику вогню гончарного горна у традиційній культурі слов'ян. Проаналізовано міфологічні уявлення слов'ян, пов'язані зі збутом гончарної продукції, обряди продажу-купівлі та введення глиняних виробів у домашнє господарство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.171.2 + Т52(4)=ОИ1-51
Шифр НБУВ: РА374729 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Щербак І.М. 
Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ - початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / І.М. Щербак ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2004. — 18 с. — укp.

З застосуванням методології та методичних прийомів, які екстраполюються на світоглядну сферу етнічної культури українців, а також ритуально-магічної практики досліджено питання функціонування верстви "діти" як однієї зі структурних одиниць статевовікової стратифікації у структурі ритуально-звичаєвої організації традиційного українського суспільства XIX - початку XX ст. Здійснено комплексний аналіз генези вірувань і уявлень, ритуальних форм їх вияву, специфіки обрядових дій та функцій щодо дитячої верстви. Визначено її місце та роль у ритуальній моделі соціуму як окремої групи, що мала права та обов'язки, що в цілому, базувалося на уявленнях традиційного колективу про перебіг статевих і вікових процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР)-522 +
Шифр НБУВ: РА331310

Рубрики:

      
5.

Філіпчук М.В. 
Етносимволіка мовних одиниць в українському обрядовому дискурсі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.В. Філіпчук ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Визначено мовні одиниці як константи української етнокультури, ряд етнокультурних концептів на основі обрядових дискурсивних текстів. Розглянуто концепт як зміст слова (сукупність смислів) знака позначуваної реалії, з її асоціативним зв'язками, а також вербалізований компонент людського мислення, який через мову несе знання у формі культурної інформації. Проаналізовано взаємозв'язки українських обрядів з дохристиянськими віруваннями, виділено лексико-тематичні групи обрядових номінацій. Досліджено походження та джерела поповнення певних шарів української лексики, символіку та первісне значення цілого ряду обрядових лексем і фразеологізмів. Реконструйовано мовні одиниці на тлі обрядових контекстів. Розкрито роль та визначено місце етнокультурного компонента в семантиці мовних одиниць, глибинний зміст мотивованого слова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-70 +
Шифр НБУВ: РА352888

      
6.

Горошко 
Знакові функції води в обрядах і віруваннях українців Карпат: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Леся Миронівна Горошко ; НАН України; Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича, Інститут народознавства. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(23=Укр3А/Я)-5 + Т595.241 + Т597.78
Шифр НБУВ: РА351850

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
7.

Котлярова Т.О. 
Іконоборські ідеї в духовному житті Київської Русі та Московської держави: релігієзнавчий аспект: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Т.О. Котлярова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено явище іконоборства у духовному житті Київської Русі та Московської держави. Розглянуто витоки, особливості розвитку та поширення іконоборських ідей на Русі. Зазначено - до головних причин, що сприяли формуванню іконоборських уявлень, належать впливи тих учень, особливо єретичних, які містили іконоборські ідеї. Розглянуто аспект засилля обрядовір'я та фанатичні зловживання стосовно ікон, зростання власного вільнодумства, а також нерозуміння богословського вчення про ікони. Здійснено релігієзнавчий аналіз іконоборських акцій і встановлено, що дії іконоборців у період Київської Русі синкретизувалися з місцевими віруваннями та носили здебільшого побутовий практичний характер (спалення, порубка, відщіпування, розбивання, перевертання "догори ногами" ікон). Згодом практичне іконоборство набуло більш фанатичних розмірів, мало прояв в антицерковних виступах єретиків Московської держави (XIV - XVI с.). Значну увагу приділено еволюційному характеру явища іконоборства на Русі з моменту християнізації до виникнення перших єритичних рухів стригольників і жидовілих. Установлено, що аргументація іконоборства на Русі щодо критики ними іконошанування є подібною до попередніх і сучасних іконоборських рухів, наприклад: посилання на старозавітну заборону ідолопоклонства; використання суперечливих моментів з тексту Нового Заповіту в іконоборській інтерпретації; ототожнення понять "поклоніння" та "шанування"; заперечення, взаємопов'язані з догматом про дві природи Боголюдини Христа; критичне ставлення до феномену чудотворної ікони; заперечення шанування хреста, святих мощів, чернецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э378.142.7 + Э37-482 + Э37-575.1 +
Шифр НБУВ: РА340972

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
8.

Фатюшина Н.Ю. 
Історіософський аналіз уявлень про надприродне у віруваннях слов'янського населення давньої України: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Н.Ю. Фатюшина ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація є філософським дослідженням язичницької релігійності слов'янської людності давньої України в аспекті виявлення в ній образів надприродного. В контексті аналітичних можливостей історіософського підходу, його принципів та критеріїв осмислення досліджується феномен надприродного в його сутнісних рисах та історичних формах. Визначаються суб'єкт уявлень про надприродне та предметне поле їх аналізу. Виділяються демоністичний та теїстичний рівні в процесі становлення і розгортання язичницьких вірувань та уявлень. Аналізуються сутність та форми демоністичних образів надприродного та уособлювальний зміст і функціональні можливості його теїстичних образів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4УКР) + Т52(23=УКР)-76/79

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Федотова Т.В. 
Міфологеми вогню та сонця в українській літературі: інтерпретаційні моделі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.В. Федотова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

На підставі української народної творчості, українських літературних джерел XVIII - XX ст., зокрема, творів Г.Сковороди, Т.Шевченка, Л.Українки, М.Коцюбинського, В.Винниченка, П.Тичини та І.Драча виконано системний аналіз художніх творів з яскраво вираженою вогняною та солярною символікою. Досліджено особливості художнього втілення міфологем вогню та сонця у фольклорі та художніх літературних джерелах в їх динамічному розвитку від найдавніших часів до сутності як ідентифікації українських світоглядних принципів. Встановлено співвідношення оригінальних і запозичених елементів у даних символах. Наведено ретроспективний виклад процесу художнього втілення міфологем вогню та сонця у творах української літератури, описано особливості трансформації образів в уявленнях і віруваннях українців, художньо-змістової генези в письменстві XVIII - XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)-34 + Ш3(45УКР)-694 +
Шифр НБУВ: РА342710

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Федака П.М. 
Народне житло українців Закарпаття XVIII - XX століть: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.05 / П.М. Федака ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Проаналізовано стан і характер джерельної бази, ступінь вивчення проблеми щодо народного житла українців Закарпаття XVIII - XX ст. у вітчизняній і зарубіжній історіографії. Висвітлено історичний розвиток сільських поселень, особливості їх типів і форм. Охарактеризовано зовнішній вигляд, внутрішню структуру та розміри. Проведено класифікацію типів садиби та селянського двору, форм його забудови, типів і варіантів житла та господарських будівель. Наведено характеристику техніки будівництва, архітектурних та інженерно-конструктивних прийомів, внутрішнього планування, інтер'єру. Розглянуто вертикальний розвиток хати, специфіку соціальних аспектів у зв'язку між формами сім'ї та формами житла. Висвітлено давні обряди, вірування та звичаї, які виконувалися під час зведення житлових і господарських будівель. Окреслено ареали поширення типів і форм народного будівництва у різні історичні періоди та різних етнографічних груп краю - долинян, лемків, бойків, гуцулів. Визначено ступінь впливу етнічних, історичних, соціально-економічних, екологічних та інших факторів на формування та розвиток регіональних особливостей народного будівництва. Досліджено реліктові форми, елементи та явища традиційного будівництва та спільні особливості з сільським житлом інших етнічних груп у межах Закарпаття (угорців, румунів, німців, словаків) та у контексті загальноукраїнських, загальнослов'янських, центральноєвропейських та інших етнокультурних зв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.294 + Т52(23=УКР3А/Я)-423 +
Шифр НБУВ: РА364412

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
11.

Базик Д.В. 
Первісні релігійні вірування та форми їх сучасного вияву: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.11 / Д.В. Базик ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН Українин. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Висвітлено специфіку відображення ранніх форм релігійних виявів у культово-обрядовій практиці українських неоязичників. Встановлено, що на сучасному етапі розвитку українського суспільства відродження форм первісних релігійних вірувань в українському неоязичництві має переважно штучний характер і є результатом сучасної свідомої релігієтворчості. Досліджено специфіку синкретичного характеру реліктових виявів первісних форм релігійних вірувань в сучасному православному християнстві України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319(6/8) + Э248.2
Шифр НБУВ: РА370255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Косьмій О. М. 
Політична віра як чинник демократичної трансформації суспільства: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / О. М. Косьмій ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Розкрито особливості феномену віри як чинника демократичної трансформації. Встановлено сутність та основні види політичної віри (ПВ), функції й її роль в політичних процесах. Проаналізовано вплив ПВ на демократизацію тоталітаризму й авторитаризму, розкрито механізми її формування та впливу на демократичну трансформацію. Виокремлено шість моделей взаємозалежності ПВ і демократичних перетворень на основі таких змінних, як вірування правлячої еліти та народу, міра консолідованості еліти та домінуючої політичної культури. З'ясовано механізм впливу ПВ на демократичні перетворення, що полягає у динаміці становлення ідеалу та діяльності щодо його реалізації. Встановлено взаємозв'язок ПВ і темпу демократичних перетворень в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА383375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Смагло Н.С. 
Регіональні особливості народної прози Поділля: (на матеріалах фольклору Вінничини): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Н.С. Смагло ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

У роботі в історико-регіональному аспекті висвітлюється ідейно-художня своєрідність народної прози Поділля. Розглядаються традиційні жанри народної прози: історичні легенди, перекази, казки, бувальщини, повір'я у загальноукраїнському фольклорному процесі, бо на регіональному рівні вони досі залишилися маловивченими. З'ясовується регіональна специфіка жанрів. В процесі дослідження народної прози Поділля автор спирається на методологічний досвід українських фольклористів. Жанри народної прози Поділля тісно пов'язані з обрядами, звичаями, віруваннями, взагалі з культурою регіону, але органічно злиті з місцевою традицією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-615

      
14.

Бондарчук П. М. 
Релігійне життя населення України (середина 1940-х - середина 80-х років): автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / П. М. Бондарчук ; НАН України ; Ін-т історії України. — К., 2011. — 34 с. — укp.

Висвітлено релігійну політику радянської влади, її вплив на релігійне життя України та інші секуляризаційні фактори, основні моменти внутрішнього життя релігійних конфесій, діючих в УРСР, мережу релігійних організацій, кількісний склад віруючих і їхні соціально-демографічні характеристики. Описано особливості та тенденції змін релігійної свідомості пересічних віруючих, зокрема сприйняття ними церковного віровчення. Розглянуто загальне знання релігіного віровчення вірянами та чинники, які на це впливали. Надано характеристеку поганських світоглядних елементів у віруваннях і традиціях, які збереглися в досліджуваний період. Проаналізовано релігійну поведінку віруючих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-725
Шифр НБУВ: РА381198 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Лупій Т.Ф. 
Рушники Західного Полісся кінця ХІХ - першої половини ХХ століть (Технологія. Семантика. Художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.06 / Т.Ф. Лупій ; М-во освіти і науки України. Львів. акад. мистец.. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто історичну еволюцію народного мистецтва від обрядової реалії до мистецького вираження міфологічного світогляду. На підставі мистецтвознавчого аналізу визначено регіональні художні особливості західнополіських рушників кінця ХІХ - першої половини ХХ ст. Розкрито світоглядно-міфологічний аспект рушника як довершеної форми ритуальної тканини, його функції та семантику в традиційній культурі. Розглянуто технологію виготовлення, декорування та обрядове використання рушників у контексті традиційної культури Західного Полісся. Проаналізовано композиційну структуру вишивок, образність орнаменту, семантичний зв'язок народного мистецтва із релігійними віруваннями та традиційною обрядовістю. В науковий обіг введено велику кількість автентичних матеріалів, зібраних під час експедиції, зразків декоративно-обрядових рушників як цінних пам'яток орнаментального мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.33(4УКР) + Щ126.963(4УКР) + Т52(23=УКР7,31)-5 +
Шифр НБУВ: РА321842

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Гаврилов О.В. 
Сільська округа Феодосії у V-II ст. до н.е.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / О.В. Гаврилов ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Робота присвячена дослідженню сільської округи Феодосії від виникнення перших поселень на початку V ст. до н.е. і до припинення життя на укріплених поселеннях, фортецях та городищі наприкінці II ст. до н.е. Визначено межі сільської округи поліса, типологію та хронологію пам'яток античного часу у Південно-Східному Криму. На підставі аналізу археологічних, писемних, нумізматичних та епіграфічних джерел охарактеризовано матеріальну культуру населення, його господарську діяльність, етносоціальний склад, найхарактерніші риси духовної культури. Встановлено, що матеріальна культура як неукріплених поселень, так і укріплених пам'яток, однакова за складом і носить загалом варварський характер. Основою господарської діяльності населення було хліборобство, з переважним вирощуванням пшениці. За етнічним складом населення ранніх поселень було скіфо-кизил-кобинським, з IV ст. до н.е. воно стає скіфським. Очевидно, разом з варварами на поселеннях мешкала невелика кількість греків. Релігійні вірування населення носили змішаний греко-варварський характер і були пов'язані переважно з культами родючості та домашнього вогнища. Одержані результати дозволили запропонувати новий варіант реконструкції історії сільської округи Феодосії у V-II ст. до н.е.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)332К

Рубрики:

      
17.

Михайлина Л.П. 
Слов'яни VIII - X ст. між Дніпром і Карпатами (райковецька культура): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.04 / Л.П. Михайлина ; Ін-т археол. НАН України. — К., 2008. — 27 с. — укp.

Досліджено історію східнослов'янського населення VIII - X ст. між Дніпром і Карпатами за матеріалами райковецької культури. На підставі комплексного аналізу археологічних старожитностей, писемних етнографічних, нумізматичних джерел, остеологічного та палеоботанічного матеріалів розглянуто господарську діяльність, соціальний розвиток і вірування населення райковецької культури. Проаналізовано рівень розвитку землеробства, тваринництва, промислів, ремесел, торгово-економічних відносин райковецької культури, досліджено сакральні пам'ятки, пов'язані з язичницькими віруваннями її населення, розроблено типологію культових споруд. Визначено риси соціальної структури східних слов'ян, основу якої складала община, що входила до складу племені. З'ясовано, що племена об'єднувалися у союзи племен - племінні княжіння, які заклали передумови формування Київської держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(45УКР)431.92Р +
Шифр НБУВ: РА360150

Рубрики:

      
18.

Зубов М.І. 
Слов'янські повчання проти язичництва в лінгвотекстологічному висвітленні: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.03 / М.І. Зубов ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Уперше у слов'янському мовознавстві висвітлено з використання лінгвотекстологічного підходу комплекс писемних джерел давньоруського, давньоболгарського та давньосербського походження, в яких містяться згадки про слов'янські й елліністичні язичницькі вірування. Досліджено пам'ятки, які традиційно визначаються як слова та повчання, спрямовані проти залишків язичництва в народі. Здійснено аналіз семантико-тематичних особливостей ключової лексики джерел цих пам'яток у порівнянні з такими самими особливостями лексики канонічних церковних і літописних центонно-парафразовою архітектонікою побудови середньовічного тексту. Така архітектоніка виявляється у тому, що змістові частини попередніх текстів (прецедентних текстів) використовуються для побудови нових текстів. Завдяки лінгвотекстологічному підході подано численні неординарні інтерпретації відповідних місць давньої слов'янської книжності, які залишалися неясними, або мали хибні тлумачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141-70 + Ш3(0)941-357 +
Шифр НБУВ: РА339452

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Ковальков О.Л. 
Сприйняття часу в українській традиційній культурі (ХІХ - початок ХХ століття): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / О.Л. Ковальков ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

З використанням широкого кола джерел досліджено систему часових уявлень українців. Обгрунтовано господарську основу календарних уявлень і циклічної моделі часу. Доведено, що основною характеристикою народної концепції часу було його якісне сприйняття. Розглянуто систему вірувань про сприятливий і несприятливий, буденний і сакральний час. Проаналізовано природу різної семантики часу. Досліджено систему трудових і поведінкових табу відповідно до часових уявлень, а також часові рамки активізації міфологічних персонажів у народних віруваннях. Досліджено комплекс вірувань стосовно специфічних міфологічних персонажів, які є результатом персоніфікації та уособлення за різних часових відрізків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.312 + Т3(23=УКР)-731 +
Шифр НБУВ: РА360833

Рубрики:

      
20.

Мельничук О.І. 
Статус всесвітньої культурної та природної спадщини людства в міжнародному праві: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / О.І. Мельничук ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Розглянуто співвідношення концепції загальної спадщини людства та концепції всесвітньої культурної та природної спадщини. Проаналізовано міжнародно-правові відносини держав-учасниць Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини 1972 р. та конвенційних органів, зокрема, Міжурядового комітету з охорони всесвітньої культурної та природної спадщини, Фонду охорони всесвітньої спадщини з приводу захисту, використання, популяризації об'єктів культури та природи, внесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Охарактеризовано міжнародно-правові відносини, що виникають у зв'язку з укладенням Конвенції ЮНЕСКО щодо охорони нематеріальної культурної спадщини 2003 р., присвяченій збереженню та популяризації об'єктів, що становлять нематеріальну культурну спадщину (пісні, легенди, вірування, обряди, традиції, ремесла).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х916.63 + Ч114(0) л6 +
Шифр НБУВ: РА342543

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського