Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (465)Книжкові видання та компакт-диски (14)
Пошуковий запит: (<.>K=БАКТЕРІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 71
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ніколаєнко І.В. 
Агроекологічні аспекти вирощування гороху в умовах Східного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / І.В. Ніколаєнко ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2002. — 15 с. — укp.

Наведено результати досліджень щодо повного використання потенційних можливостей симбіотичної системи горох - бульбочкові бактерії. Доведено доцільність застосування для передпосівної обробки насіння гороху високоефективними екологічно безпечними регуляторами росту рослин ДГ-482, бактозолем на фоні інокуляції комплементарним штамом Rhizobium legumiosarum 263 б. Зазначено, що одночасна стимуляція макро- та мікросимбіотів позитивно впливає на ріст, розвиток рослин гороху, процеси фотосинтезу, формування та розвиток симбіотичного апарату. Встановлено, що нітрогеназна активність на дослідних варіантах більш, ніж удвічі перевищувала нітрогеназну активність на контролі. Зроблено висновок, що стимулятори росту в комплексі з бактеріями підвищують вміст відновленого азоту, а співвідношення вуглецю та азоту підтримується на рівні, оптимальному для азотфіксації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-4(4Укр)
Шифр НБУВ: РА319344 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ващенко Л.М. 
Антимутагенна і протипухлинна активність IPseudomonas syringae/Ipv. Iatrofaciens/I і IPseudomonas syringae/I pv. Icoronafaciens/I: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Л.М. Ващенко ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2004. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено геномоделювальні та протипухлинні властивості культуральної рідини, клітин та ліпополісахаридів (ЛПС) двох патоварів P. syringae. Виявлено, що екстраговані 0,85 % розчином хлориду натрію ЛПС P. syringae pv. atrofaciens 8281 P. syringae pv. coronafaciens 9030 мають типовий для бактерій даного виду хімічний склад. В бактеріальній тест-системі з ауксотрофними за гістидином штамами Salmonella typhimurium встановлено, що P. syringae pv. atrofaciens 8281 і P. syringae pv. coronafaciens 9030 не утворюють сполук з мутагенною активністю у разі культивування на картопляному бульйоні. Виявлено, що ЛПС P. syringae pv. atrofaciens 8281 і P. syringae pv. coronafaciens 9030 притаманна антимутагенна активність стостовно спонтанного та індукованого біхроматом калію мутагенезу у тест-штамів S. typhimurium. Зазначено, що антимутагенна активність обох досліджуваних ЛПС найбільшою мірою виявляється за одночасної дії їх з мутагеном на клітини тест-штамів, що, ймовірно, обумовлюється здатністю ЛПС адсорбувати біхромат калію. Встановлено, що сік з листків пшениці у фазі сходів з ознаками ураження P. syringae pv. atrofaciens 8281 та неуражених листків має однакову антимутагенну активність. Зроблено висновок, що в уражених бактеріями рослинах пшениці не утворюються сполуки з мутагенною активністю. За допомогою моделі пухлиноутворення, спричиненого Agrobacterium tumefaciens на експлантатах картоплі, виявлено, що фільтрат культуральної рідини, зруйновані ультразвуком клітини та ЛПС патоварівP. syringae перешкоджають пухлиноутворенню, зменшують його інтенсивність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.149 + Е422.141.2 +
Шифр НБУВ: РА329736

Рубрики:

      
3.

Руденко П.А. 
Асоціації умовно патогенних бактерій в патології великої рогатої худоби: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / П.А. Руденко ; Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини УААН. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено мікробні асоціації у випадках ендометритів, маститів у корів і шлунково-кишкових, респіраторних захворювань новонароджених телят у дванадцяти господарствах восьми районів Луганщини. Встановлено, що у фермерських біоценозах циркулює від трьох до шости умовно патогенних видів бактерій, які викликають різноманітні патології в корів і новонароджених телят. Ідентичність бактерій, виділених від корів і телят, підтверджується антигенною спорідненістю бактерій у разі різних захворювань, відсутністю антагонізму між бактеріями, ізольованими з одного господарства та позитивним впливом інактивованого полібактеріну, виготовленого з культур бактерій, які циркулюють у даному господарстві. Показано, що під впливом антропогенних факторів і факторів зовнішнього середовища відбувається зміна головних співчленів паразитоценозу, їх кількості в асоціаціях, антогоністичних властивостей, а також зміна чутливості мікрофлори до антибіотиків. Виготовлено експериментальну серію інактивованого полібактеріну. Вперше вивчено клітинні та гуморальні фактори імунної відповіді в корів і телят на введення інактивованого полібактеріну, виготовленого з культур бактерій, які циркулюють у даному господарстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.311-1-8 + П876.181-1-8
Шифр НБУВ: РА319173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Булавенко Л.В. 
Біологічні властивості фосфатмобілізуючих бактерій і їх вплив на формування бобово-ризобіального симбіозу у рослин сої: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Л.В. Булавенко ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено біологічні властивості фосфатмобілізуючих бактерій і їх вплив на формування бобово-ризобіального симбіозу у рослин сої. Виділено та відібрано перспективні штами фосфатмобілізуючих бактерій, які запропоновано для виготовлення бактеріальних препаратів комплексної дії. Досліджено здатність виділених бактерій мінералізувати органічні та розчиняти важкорозчинні неорганічні сполуки фосфору. Вивчено залежність фосфатазної активності B.subtilis 5 від температури, pH середовища, стадії розвитку культури, вмісту катіонів деяких металів та неорганічного фосфату. Виявлено стимулюючий вплив на фосфатазну активність B.subtilis 5 природних глинистих мінералів монтморилоніту і палигорськіту, які є компонентами багатьох типів грунтів. У вегетаційних дослідах встановлено, що бактеризація насіння сої штамами Bradyrhizobium japanicum, фосфатмобілізуючими бактеріями роду Bacillus, а також бактеріями роду Azotobacter, супроводжується збільшенням кількості нормально сформованих проростків, а також значним стимулюванням формування бобово-ризобіального симбіозу у рослин сої. На підставі одержаних результатів відібрано нові мікробні композиції, перспективні для вирощування сої.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П058.1 + Е422.25 + П213.6-273.162.3 +
Шифр НБУВ: РА329735

Рубрики:
 Соя 

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Семчишин Г.М. 
Біохімічні особливості антиоксидантних систем штамів Escherichia coli з різною толерантністю до кисню: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Г.М. Семчишин ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Встановлено, що оксидативний стрес, індукований пероксидом водню, збільшує активність ферментів регулону SoxRS. Досліджено вплив оксидативного стресу на рівень продуктів вільнорадикального окиснення білків і ліпідів у бактеріях. Доведено, що екзогенний пероксид водню призводить до збільшення вмісту окиснених білків та ліпідів у E. coli, a величина цих показників залежить від способу індукції стресу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.151.16*723.4-604.2
Шифр НБУВ: РА321627

Рубрики:

      
6.

Подоліч О.В. 
Взаємодія ендофітних бактерій з рослинами картоплі: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Подоліч ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Вивчено взаємодію ендофітних бактерій з рослинами картоплі та їх вплив на продуктивність й імунітет рослин. За результатами теоретичних узагальнень і комплексних досліджень взаємодії рослин з ендофітними бактеріями показано їх позитивний вплив на ростові процеси і продуктивність даної культури та можливість індукування системної стійкості рослин до некротичних фітопатогенів. Показано, що взаємодія ризобактерій Pseudomonas fluorescens ІЬБГ163 з рослинами картоплі сприяє підвищенню кількості ендофітних бактерій, які значною мірою можуть підвищувати фізіолого-біохімічну активність рослин. Під впливом ризобактерій уперше з рослин картоплі виділено ендофітну бактерію роду Methylobacterium, яку ідентифіковано як Methylobacterium radiotolerans. Ця бактерія створює більш стабільні асоціації з рослинами картоплі і переважно локалізується у паренхімних тканинах і судинах рослин, ймовірно продукує цитокініни та позитивно впливає на ріст і розвиток рослин картоплі. Запропоновано використовувати бактеріальні штами M. radiotolorans ІМБГ290 і Pseudomonas putida 65C для інокуляції рослин картоплі in vitro з метою їх адаптації до умов ex vitro без застосування хімічних засобів захисту рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.1 + П058.61 + П413 +
Шифр НБУВ: РА356199

Рубрики:

      
7.

Руснак Н.І. 
Внутрішньоклітинний метаболізм мікробних популяцій травного тракту тварин за дії екзогенних факторів: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Н.І. Руснак ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено внутрішньоклітинні особливості метаболізму рубцевих змішаних мікробних популяцій, сформованих на менш і більш доступних біосубстратах, та комплексі мікроорганізмів сліпої кишки свиней і кролів та чистих штамів бактерій за умов асиміляції ними різних джерел поживних речовин, а також за дії дуже поширеного у довкіллі біоциду пентахлорофенолу (ПХФ) з застосуванням природного адсорбенту кліноптилоліту (Кл). Показано посилення аналічних процесів у клітинах мікроорганізмів-симбіонтів травного тракту та цілому організмі тварини-господаря за умов засвоєння більш доступних субстратів (у порівнянні з менш доступними), вірогідно підвищену стійкість їх до токсичної дії різних доз ПХФ, передусім, за присутності адсорбенту Кл. Виявлено, що у клітинах цукролітичної бактерії Butyrivibrio fibrisolvens 787 відсутня фосфокетолазна реакція, але ця бактерія інтенсивно утилізує альдози різної молекулярної маси (глюкозу й ксилозу) та пектин, використовуючи метаболічні шляхи Ентена - Дудорова та Ембдена - Мейєргофа - Парнаса, на що вказують дуже висока активність 2-кето-3-дезокси-6-фосфоглюконатальдолази та значно нижча - фруктозодифосфатальдолази. Активність виявлених ензимів гальмується навіть за низьких доз ПХФ (10 - 40 мкМ), вірогідно послаблюється інгібуюча дія токсиканта за присутності Кл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П527.390 +
Шифр НБУВ: РА356937

Рубрики:

      
8.

Криворучко О.М. 
Вплив пробіотиків на гетеротрофну мікрофлору та організм риби у прісноводній аквакультурі: Автореф. дис...канд. с.-г. наук: 06.02.03 / О.М. Криворучко ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Встановлено значну активність пробіотиків біоспорину та субаліну щодо патогенної та умовно-патогенної мікрофлори, виділеної від риб, водного середовища та з гранульованих комбікормів. Виявлено позитивну динаміку клітин Bacillus subtilis пробіотику субаліну у дослідному комбікормі після виготовлення та тривале їх збереження у водному середовищі. Досліджено характер взаємовідносин між бактеріями Bacillus subtilis, що складають основу препарату субаліну, а також автохтонною гетеротрофною мікрофлорою риб. Значну увагу приділено активізації обмінних процесів та захисних сил організму риб під його впливом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11-451,022
Шифр НБУВ: РА309584 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Мельник І.В. 
Гастрит кукси та анастомозит після резекції шлунка: комплексна консервативна терапія і показання до хірургічного лікування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / І.В. Мельник ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено 120 хворих з явищами гастриту кукси шлунка й анастомозиту після проведеної резекції шлунка з приводу виразкової хвороби та 30 пацієнтів контрольної групи для порівняння та аналізу отриманих результатів. Хворих було розподілено на 2 клінічні групи: 1 - пацієнти, обстежені через три місяці після проведеного оперативного втручання; 2 - хворі, обстежені через 12 місяців після резекції шлунка. Використано клініко-лабораторні, реологічні, імунологічні та морфологічні методи дослідження. Показники даних досліджень свідчать про значно глибші зміни в організмі тих пацієнтів, у яких спостерігалося обсіювання слизової оболонки кукси шлунка і ділянки анастомозу H.pylori. Залежно від ступеня обсіювання бактеріями, розроблено чотириступеневе антихелікобактерне лікування в поєднанні з базисною терапією та обгрунтовано показання до повторного оперативного лікування. Внаслідок проведеної комплексної консервативної терапії засвідчено покращання показників використаних методів дослідження. Більш виражені позитивні зміни виявлено після використання антихелікобактерного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6-38
Шифр НБУВ: РА312509 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Черняєв С.А. 
Гетерогенність бактерій роду Aerococcus та її роль в розробці нових пробіотиків і контролю їх автентичності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / С.А. Черняєв ; АМН України. Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І.Мечникова. — Х., 2002. — 22 с. — укp.

Досліджено мофрологічну, фізіологічну та біохімічну гетерогенність аерококів, які представляють основу А-бактерину, розроблено нові пробіотики та методи контролю їх автентичності. Показано відмінності культур аерококів, що мають різне походження, за біохімічними властивостями. Виявлено метаболічний шлях продукції молочної кислоти аерококами через утворення метилгліоксалю. Зазначено декілька біотипів аерококів залежно від оксидазної або редуктазної активності клонів, а також стабільні морфофункціональні мутанти аерококів, які дають гетерогенні ревертанти з різними мофрологічними, біохімічними та фізіологічними ознаками. Розроблено селективно-індикаторні середовища для аерококів, що дозволяють виділити аерококи з контамінованих іншими бактеріями матеріалів, диференціювати їх за біохімічною активністю, дослідити їх біохімічну гетерогенність. Підібрано хіміотерапевтичний комплекс з фармакопейних препаратів "Грамуринетоній", високо антагоністично активний щодо умовно-патогенних і патогенних бактерій, який не інгібує ріст і розмноження аерококів, створюючи для них селективні умови. Розроблено високочутливий лактатоксидазний сенсор для визначення молочної кислоти на базі культур аерококів з підвищеною лактатоксидазною активністю. Удосконалено раціональну схему встановлення автентичності А-бактерину для введення в ФС і ВР виробництва препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.811
Шифр НБУВ: РА320991

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Ліщук А.В. 
Еколого-фізіологічні основи формування фітопланктону прісноводних екосистем: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / А.В. Ліщук ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2007. — 38 с. — укp.

Встановлено, що однією з причин даного ефекту є падіння відношення вмісту азоту до фосфору. Визначено закономірності реакції прісноводних водоростей на підвищення мінералізації води. Показано, що важливим чинником формування фітопланктону є метаболітні взаємозв'язки між макрофітами, водоростями та бактеріями, а також неоднакова чутливість різних представників альгофлори до токсикантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е521.2 +
Шифр НБУВ: РА349424

Рубрики:

      
12.

Горжеєв В.М. 
Епізоотологічний моніторинг та удосконалення системи боротьби з туберкульозом великої рогатої худоби у господарствах України: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.08 / В.М. Горжеєв ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Відзначено, що останні 30 років від реагуючої на туберкулін великої рогатої худоби (ВРХ) збільшилось виділення атипових мікобактерій, зокрема M. smegmatis, M. fortuitum, M. phlei, M. vaccae до 86,2 % від загального числа виділених мікобактерій, що значною мірою ускладнює проведення діагностичних і оздоровчих заходів, особливо за умов повторного виникнення захворювання на туберкульоз. Показано доцільність використання комплексного методу діагностики для визначення природи позитивних реакцій на туберкулін у благополучних господарствах, що дозволяє підтвердити або спростувати діагноз на туберкульоз протягом 60 - 90 діб. Доведено, що важливе значення у системі заходів боротьби з туберкульозом мають випадки повторного захворювання. Визначено, що у 5,3 % випадків причиною повторних спалахів є анергія на туберкулін у хворих тварин, у 71 % неблагополучних стосовно туберкульозу господарствах хвороба виникає повторно внаслідок неповного проведення комплексу заходів у разі оздоровлення стада і у 15,8 % повторні спалахи зумовлені новим занесенням туберкульозного збудника хворими тваринами або незнезараженими молочними продуктами. Для виявлення тварин з анергією рекомендовано застосовувати комплексне дослідження тварин з використанням реакції зв'язування комплементу (РЗК). Зазначено, що у неблагополучних стадах, де за методом РЗК виявляють від 2,8 до 3,2 % хворих тварин, анергічних до туберкуліну, оздоровлення стад слід здійснювати шляхом повної заміни поголів'я здоровою худобою. Зроблено висновок, що вирішальне значення має застосування комплексного методу діагностики у неблагополучних щодо туберкульозу господарствах, де худоба одночасно уражена збудником туберкульозу та сенсибілізована до туберкуліну атиповими або вакцинними штамами мікобактерій. За результатами господарчих досліджень з'ясовано, що за допомогою комплексного методу є можливим їх оздоровлення від туберкульозу. Визначено, що стада ВРХ, де реакції на туберкулін зумовлені атиповими бактеріями, слід вважати благополучними щодо туберкульозу, а сенсибілізованих до туберкуліну тварин - здоровими.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.216-911-1 +
Шифр НБУВ: РА338117

Рубрики:

      
13.

Бабенко О. П. 
Епізоотологічні особливості пневмоентеритів телят бактеріальної етіології: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.03 / О. П. Бабенко ; Одес. держ. аграр. ун-т. — О., 2010. — 17 с. — укp.

Вивчено джерела та резервуари збудників інфекції, механізми та фактори передачі збудників інфекції, а також фактори, які впливають на сприйнятливість тварин. Встановлено склад асоціацій умовно патогенних мікроорганізмів, які виділяються від хворих корів, телят, синантропної птиці, гризунів, зовнішнього середовища, одягу персоналу, предметів догляду за тваринами та посуду. Одержано нові дані щодо ролі гризунів і синантропної птиці в епізоотичному процесі у разі захворювань великої рогатої худоби, викликаних умовно патогенними бактеріями. Визначено вплив факторів зовнішнього середовища на інтенсивність розвитку пневмоентеритів телят. Показано, що у разі застосування рибомунілу у схемі комплексної профілактики пневмоентеритів телят зменшується захворюваність та збільшується збереженість новонароджених телят.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.23-911-1 + П872.332-911-1
Шифр НБУВ: РА371815 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Розенфельд В.В. 
Епіфітна і ендофітна мікрофлора насіння сосни звичайної Київського Полісся: автореф. дис... канд. біол. наук: 06.03.01 / В.В. Розенфельд ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження епіфітної й ендофітної аутомікрофлори насіння сосни звичайної, визначено її роль у вирощуванні садивного матеріалу. Зі здорового насіння сосни звичайної виділено дійсні (Pseudomonas syringae, Erwinia nimipressuralis, Erwinia carotovora) та опортуністичні (Pseudomonas fluorescens, Pantoea agglomerans) фітопатогенні бактерії. З'ясовано, що сапротрофну асоціацію аутомікрофлори насіння сосни звичайної формують Bacillus subtilis, Bacillus pumilus, Paenibacillus polymyxa. Мікрофлору представлено грибами родів Acremonium, Alternaria, Aspergilus, Mucor, Penicillium, Trichoderma, а також дріжджами. На підставі вивчення патогенних, фітотоксичних, антагоністичних, бактерицидних і бактеріостатистичних властивостей виділених ізолятів мікроорганізмів виявлено їх вплив на насіння та проростки сосни звичайної та індикаторних рослин. У взаємовідносинах аутомікрофлори насіння сосни не знайдено чітких ознак антагонізму у межах виду мікроорганізму та між їх видами та групами. Виявлено, що антагоністична активність сапротрофних представників мікробної асоціації насіння до фітопатогенних бактерій дуже низька, але сумарна достатня для їх утримання на дуже низькому рівні. Доведено, що чинником обмеження заселення здорового насіння сосни звичайної фітопатогенними бактеріями є сапротрофні мікроорганізми як складова аутомікрофлори. Встановлено більшу антагоністичну активність мікроміцетів щодо фітопатогенних бактерій. Виявлено здатність біологічних і хімічних пестицидів певною мірою знезаражувати насіння сосни звичайної від епіфітної мікрофлори. З'ясовано, що дані препарати не проникають всередину насіння та не звільняють його від ендофітної мікрофлори. Обгрунтовано необхідність у процесах зберігання та підготовки насіння сосни до висіву підтримувати динамічну рівновагу складових мікробних угруповань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-457 +
Шифр НБУВ: РА358520

Рубрики:

      
15.

Брич О.І. 
Етіологічна роль Haemophilus influenzae в захворюваннях осіб різного віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.07 / О.І. Брич ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Науково доведено доцільність комплексного застосування бактеріологічних та ряду серологічних методів діагностики для виявлення гемофільних інфекцій. Встановлено значний рівень поширення інфекцій, зумовлених бактеріями H.influenzae типу b серед дітей раннього віку та високий ступінь колонізації цими бактеріями носоглотки здорових дітей дошкільного віку. Обгрунтовано необхідність проведення вакцинопрофілактики інфекцій, обумовлених гемофільними бактеріями. Досліджено біологічні властивості штамів H.influenzae, виявлених у здорових дітей дошкільного віку та у дорослих осіб з захворюваннями органів дихання. Визначено переважні біовари досліджуваних культур H.influenzae. Встановлено найбільшу поширеність серед штамів роду Haemophilus, виявлених у дорослих осіб з бронхолегеневими захворюваннями, бактерій виду H.influenzae, менший відсоток становили штами H.parainfluenzae. Показано доцільність дослідження жирнокислотного складу клітин як важливої хемотаксономічної ознаки для підтвердження належності бактерій до роду Haemophilus.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.514.31-1 +
Шифр НБУВ: РА343073

Рубрики:

      
16.

Ковальчук А.А. 
Клініко-параклінічна характеристика та патогенетичне обгрунтування терапії затяжної діареї у дітей раннього віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / А.А. Ковальчук ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості клініко-параклінічного перебігу захворювання затяжної діареї, обумовленої умовно-патогенетичними бактеріями у взаємозв'язку з поєднаним ентерогенним ураженням підшлункової залози зі зниженням рівня фекальної еластази-1 та корекції зовнішньосекреторної недостатності її функції. Показано, що в сучасний період серед чинників, які сприяють розвитку затяжних діарей, значне місце посідають інфекційні та неінфекційні фактори ризику з боку матері та дитини, а ступінь морфофункціональних порушень у кишечнику залежить від бактеріальних, імунопатогенетичних і морфофункціональних особливостей. Встановлено залежність структурнофункціональних змін кишечнику від тяжкості основного захворювання. Науково обгрунтовано включення ферментного препарату "Креону" до комплексної терапії ентероколітів, що позитивно впливає на клінічний перебіг захворювання, забезпечує відновлення екзогенної функції підшлункової залози та сприяє нормалізації кишкового мікробіоценозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.514.19-3
Шифр НБУВ: РА317209 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Старченко С.В. 
Коренева гниль сочевиці та заходи з обмеження ії розвитку в умовах південного сходу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / С.В. Старченко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Розроблено та впроваджено заходи щодо обмеження розвитку кореневої гнилі сочевиці (Lens esculenta Motnch.). За умов південного сходу України коренева гниль сочевиці є широко поширеною хворобою, розвиток якої залежить від типу грунту, наявності інфекції, структури агроценозу та метеорологічних умов. Основними збудниками є види Fusarium oxysporum var. orthoceras (App. et Wr.) Bilai, F.solani (Mart) App. et Wr. var. agrillaceum (Fr.) та F.javanicum Koord. Встановлено, що інтенсивність формування бульбочок з азотфіксуючими бактеріями залежить від ступеня ураження кореневої системи. Проведено вивчення ураженості кореневою гниллю сортозразків сочевиці колекцій Національного центру генетичних ресурсів рослин України та Всеросійського інституту зернобобових та круп'яних культур. Ступінь ураження залежить від походження сортозразків. Виділено стійкі до кореневої гнилі сортозразки, а також такі, що поєднують цю ознаку зі скоростиглістю. Визначено вплив агротехнічного та хімічного заходів на розповсюдження та розвиток кореневої гнилі. Відмічено меншу ураженість і вищу урожайність насіння на посівах раннього строку з нормою 1,8 млн шт./га і глибиною 4 - 5 см. Доведено, що обробка насіння сочевиці фундазолом, 50 % з.п. (1,5; 2,0; 3,0 кг/т), вітаваксом 200 ФФ, 34 % в.с.к. (1,5; 2,0; 3,0 л/т) і роялфло, 48 % в.с.к. (2,0; 3,0 л/т) з домішкою NaКМЦ (0,2 кг/т) сприяє підвищенню польової схожості насіння, врожайності, зниженню розвитку кореневої гнилі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.139.07(4УКР) + П478.139(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320624 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Цикалова В.М. 
Ліпофільні глікозиди мурамоїлдипептиду: синтез і антиінфекційна протективна дія: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.10 / В.М. Цикалова ; НАН України. Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського. — О., 2008. — 22 с. — укp.

Зроблено синтез нових ліпофільних глікозидів N-ацетилмурамоїл-L-аланіл-D-ізоглутаміну (мурамоїлдипептид, MDP) з різноманітною структурою аглікону, зокрема, з різним типом і конфігурацією глікозидного зв'язку. Встановлено вплив структури глікозидів MDP та їх ліпофільності на протективну антиінфекційну активність. З'ясовано, що виявлені глікозиди MDP стимулюють стійкість мишей до поразки грампозитивними (S. aureus) і грамнегативними (E. coli) бактеріями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г291.133-4 + Р281.779 +
Шифр НБУВ: РА358699

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
19.

Коновалова В.В. 
Мембрани з іммобілізованими бактеріями та їх функціональні властивості: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.18 / В.В. Коновалова ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2001. — 16 с. — укp.

Розроблено методи іммобілізації бактерій на полімерних ультрафільтраційних мембранах. Вивчено функціональні та морфологічні властивості біокаталітичних мембран. Досліджено процеси ультрафільтраційного розділення органічних барвників на біокаталітичних мембранах. Запропоновано технологічну схему ультрафільтраційного очищення масловмісних вод на біокаталітичних мембранах. Встановлено можливість використання мембранних біореакторів діалізного типу для процесів денітрифікації та хромат-редукції. Запропоновано технологічну схему проведення процесів денітрифікації та хроматредукції на біокаталітичних мембранах у мембранному біореакторі діалізного типу. Доведено, що для ефективного протікання процесу необхідні однакові швидкості дифузії та біохімічної реакції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.201.424
Шифр НБУВ: РА316115 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Флегонтова В.В. 
Механізми реалізації імуносупресивних властивостей умовно-патогенних бактерій - етіологічних агентів гнійно-запальних захворювань: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 03.00.07 / В.В. Флегонтова ; Вищ. атестац. коміс. України. — К., 2004. — 28 с. — укp.

Виявлено видовий склад збудників у разі гнійно-запальних захворювань, досліджено їх чутливість до антибіотиків, зокрема батуміну. Установлено, що у розвитку гнійно-запальних захворювань визначальна роль належить стафілококам. Вивчено імунний статус хворих на гнійно-запальні захворювання, викликані умовно-патогенними бактеріями (УПБ). Визначено вплив УПБ на гуморальні (антикомплементарну, антилізоцимну, антиімуноглобулінову активності) та на клітинні чинники імунітету (фагоцитоз, Т-, В-лімфоцити, натуральні кілери). Досліджено роль структурних елементів грампозитивних і грамнегативних УПБ у прояві їх імуносупресивних властивостей, а також метаболізм циклічних нуклеотидів (цАМФ, цГМФ) у лімфоцитах і його роль у формуванні імуносупресії під впливом УПБ. З'ясовано вплив УПБ - збудників гнійно-запальних захворювань на апоптоз імуноцитів. Проведено порівняльний аналіз імуносупресивної та апоптоз-індукуючої активності видового складу досліджених УПБ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р456.14 +
Шифр НБУВ: РА331172

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського