Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (9)Наукова електронна бібліотека (28)Реферативна база даних (251)Книжкові видання та компакт-диски (692)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=АБІТУРІЄНТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Хара О. М. 
Дистанційне навчання математики абітурієнтів у системі довузівської підготовки: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / О. М. Хара ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено та теоретично обгрунтовано концепцію дистанційного навчання математики абітурієнтів у системі довузівської підготовки. На підставі визначених концептуальних засад побудовано теоретичну модель дистанційного курсу з математики. Наведено теоретичні підходи щодо структурування та змістового наповнення дистанційного курсу. Визначено організаційно-методичний інструментарій навчання. Досліджено методичні функції дистанційного курсу, його структуру, функціональні обов'язки користувачів. Висвітлено можливості та результати функціонування моделі дистанційного курсу з математики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В1 р3-1
Шифр НБУВ: РА374805 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Алік Н.А. 
Допрофесійна підготовка майбутніх учителів освітньої галузі "технологія" в умовах профільного навчання: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.А. Алік ; Ін-т проф.-техн. освіти АПН України. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано та розроблено методику допрофесійної підготовки учителів освітньої галузі "Технологія" за умов профільного навчання до вступу у педагогічні ВНЗ. Описано структурно-функціональну модель підготовки учителів даної освітньої галузі, етапи процесу допрофесійної підготовки учителів, зокрема, в школах, на курсах підготовки до вступу у ВНЗ. Викладено методику допрофесійної підготовки учителів освітньої галузі, визначено основні етапи діяльності вчителя та учня, викладача й абітурієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.204 + Ч421.266.23 + Ю941.19-734 + Ж6.р(4УКР)3-2 +
Шифр НБУВ: РА350648

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
3.

Алік Н.А. 
Допрофесійна підготовка майбутніх учителів освітньої галузі "Технологія" в умовах профільного навчання: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.А. Алік ; Черніг. держ. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2009. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано та розроблено методику допрофесійної підготовки майбутніх учителів освітньої галузі "Технологія" за умов профільного навчання з метою успішної адаптації до педагогічного ВНЗ. Розкрито різні підходи до трактування понять "технологія", "абітурієнт", "готовність майбутніх студентів до системи навчання", "пізнавальна активність", "організаційно-методична самостійність", обгрунтовано суть допрофесійної підготовки. Розроблено структурно-функціональну модель підготовки майбутніх учителів освітньої галузі "Технологія", яка передбачає етапи даного процесу, а саме: навчання у школі, на факультеті довузівської підготовки, у педагогічному ВНЗ. Розроблено методику допрофесійної підготовки майбутніх учителів освітньої галузі "Технологія", яка дозволяє визначити основні етапи діяльності вчителя й учня, викладача й абітурієнта. Результати дослідження експериментально апробовано у процесі допрофесійної підготовки майбутнього вчителя освітньої галузі "Технологія".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.204 + Ч489.518.5 + Ж6 р(4УКР)3-2 +
Шифр НБУВ: РА363820

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
4.

Гриненко Л.І. 
Клініко-прогностичне значення несприятливих факторів пре- і перинатального періодів в оцінці стану нервової системи у абітурієнтів навчальних закладів системи Міністерства внутрішніх справ України: автореф. дис. ... канд. мед. наук: 14.01.15 / Л.І. Гриненко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Удосконалено діагностичні критерії медичного відбору співробітників органів внутрішніх справ за результатами клініко-параклінічних обстежень 174-х абітурієнтів навчальних закладів (НЗ) системи Міністерства внутрішніх справ (МВС) України. Розкрито прогностичні аспекти несприятливих факторів (НФ) пре- і перинатального періодів (ППП) як факторів ризику зриву компенсаторів, за підвищених фізичних і психоемоційних навантажень. Вивчено нейропсихологічні, нейрофізіологічні та нейровізуальні особливості у абітурієнтів, у яких виявлено дію НФ ППП. Запропоновано алгоритм експертної оцінки стану нервової системи абітурієнтів навчальних закладів МВС України на підставі одержаних результатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212.2 +
Шифр НБУВ: РА370013 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Огаренко Т. Ю. 
Моделювання динаміки попиту на послуги вищих навчальних закладів: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.11 / Т. Ю. Огаренко ; Класичний приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 20 с. — укp.

Розроблено концепцію моделювання динаміки попиту на послуги ВНЗ, яка може бути застосована для прогнозування та прийняття рішення про застосування управлінського впливу для підвищення рівня попиту. Концепція базується на сучасних методах і підходах, зокрема системному підході, методах нелінійної динаміки та методах теорії графів. Побудовано комплекс економіко-математичних моделей, який включає: модель динаміки попиту на основі узагальненого логістичного відображення, нелінійну модель динаміки попиту з урахування якості освітніх послуг, модель рефлексивного управління (РУ) попитом на послуги ВНЗ. Удосконалено методи управління попитом на послуги ВНЗ, в тому числі на основі РУ. Проведено процедуру формування впливів РУ, спрямованих на зближення образів ВНЗ та абітурієнта з метою забезпечення успішної взаємодії агентів, за альтернативними сценаріями залежно від варіанта розташування образів на шкалі узагальненої оцінки відстаней між образами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР) к94 + У9(4УКР)49:Ч30/49 в611
Шифр НБУВ: РА379889 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Бичкова І.І. 
Організаційно-педагогічні засади навчання слухачів факультету довузівської підготовки (на матеріалі дисциплін природничого циклу): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / І.І. Бичкова ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджено організаційно-педагогічні засади навчання слухачів факультету довузівської підготовки вищого педагогічного закладу. Встановлено, що основними умовами ефективної підготовки слухачів ФДП є відповідний підбір їх контингенту; наявність науково обгрунтованих мети і змісту навчання, орієнтованих на вимоги профільних вступних випробувань та врахування прогресивних тенденцій у розвитку конкретних галузей наук і специфіку психофізіологічного розвитку слухачів. У основі розробленої методики професійного відбору майбутніх абітурієнтів природничого факультету закладена модель вчителя природничих дисциплін та система виявлення відповідності до неї психофізіологічних характеристик майбутніх абітурієнтів. Обгрунтовано технологію визначення мети і змісту навчання на ФДП, що детерміновані соціальним замовленням та освітніми стандартами. Розроблено та апробовано варіанти навчального плану і програм з курсів біології та хімії для природничого відділення ФДП, що базуються на дедуктивному підході до побудови наукової інформації, реалізації ідей розвитку особистості та забезпеченні наступності між школою та вузом. Автором визначено педагогічно доцільні сполучення методів та форм організації навчального процесу, його нормативне дидактико-методичне оснащення. Дані рекомендації з кадрового й матеріально-технічного забезпечення діяльності ФДП.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.514(4УКР)718.3

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Клочко А.М. 
Педагогічні умови формування професійних здібностей вихованців ліцеїв юридичного профілю: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / А.М. Клочко ; Криворіз. держ. пед. ун-т. — Кривий Ріг, 2001. — 20 с. — укp.

Систематизовано сучасні наукові підходи до проблеми здібностей. Теоретично обгрунтовано педагогічні умови формування професійних здібностей у вихованців ліцеїв юридичного профілю - організація навчання та виховання здібної молоді у сфері юриспруденції за профільно-рівневою освітньою моделлю. Проведено конкурсний відбір серед абітурієнтів. Висвітлено формування професійних здібностей у контексті особистісно орієнтованої парадигми на принципах діяльнісного підходу, педагогічної взаємодії, співпраці та співтворчості. Забезпечено наступність у роботі юридичних ліцеїв і вищих юридичних навчальних закладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8р(4УКР)2-3 + Ч421.351.6
Шифр НБУВ: РА314345 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Ляховченко Н.В. 
Педагогічні умови формування якісного контингенту студентів у вищих технічних навчальних закладах: автореф. дис. ... канд. пед. наук: 13.00.04 / Н.В. Ляховченко ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано вітчизняні та закордонні системи прийому абітурієнтів до ВНЗ. Визначено ступінь відповідності оцінки знань випускників середніх навчальних закладів вимогам вищої школи. Досліджено педагогічні умови, які становлять основу моделі формування якісного контингенту першокурсниів ВТНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.351.6 + Ч481.442.2 + Ж. р(4УКР)3-3 +
Шифр НБУВ: РА370874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Огнистий А.В. 
Підготовка старшокласників і відбір до навчання на факультеті фізичного виховання: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / А.В. Огнистий ; Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки. — Луцьк, 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі підготовки і відбору молоді до навчання на факультеті фізичного виховання. В ній розроблено програму довузівської підготовки та систему вступних випробувань для відбору абітурієнтів факультету фізичного виховання. Висновки підтверджено даними тестових випробувань, анкетування та результатами впровадження в практику підготовки і відбору молоді до навчання на факультеті фізичного виховання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.351.64

Рубрики:

      
10.

Озерська О.Ю. 
Професійна підготовка вчителів у вищих навчальних закладах Японії: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.Ю. Озерська ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2006. — 22 с. — укp.

Проаналізовано систему професійної підготовки вчителя у вищих навчальних закладах Японії, які співпрацюють зі школами, муніципальними, префектурними та національними органами освіти з питань відбору абітурієнтів - майбутніх вчителів, дотримання державних стандартів освіти, проведення іспиту щодо працевлаштування й удосконалення педагогічної майстерності учителів у перший рік роботи. У дослідженні на підставі вивчення японської джерельної бази та японських, англомовних і вітчизняних наукових праць розглянуто питання соціально-історичних передумов розвитку системи професійної підготовки вчителя, становлення та розвиток педагогічних закладів з підготовки вчителів, особливості національної системи освіти та її методолого-теоретичні засади. Досліджено теоретичну та практичну підготовку вчителя, її особливості, зміст, сучасні тенденції розвитку, основні напрями державного регулювання. Охарактеризовано систему підвищення педагогічної майстерності вчителів. Запропоновано практичні рекомендації щодо використання японського досвіду у практиці професійної підготовки вчительських кадрів у вищих педагогічних навчальних закладах України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.514(5ЯПО) +
Шифр НБУВ: РА346364

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Сошенко С. М. 
Професійно орієнтована освітня діяльність у процесі довузівської підготовки абітурієнтів: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / С. М. Сошенко ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Визначено сутність понять "професійне самовизначення абітурієнтів", "професійно орієнтована довузівська підготовка", "освітня діяльність". Виявлено основні чинники впливу на вибір абітурієнтами професії, розкрито психолого-педагогічні аспекти освітньої діяльності довузівської підготовки. Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови професійної освітньої діяльності на підготовчих курсах у процесі довузівської підготовки абітурієнтів, а саме: забезпечення професійного спрямування професійного вибору, урахування індивідуальних особливостей абітурієнтів у навчальному процесі для підвищення рівня сформованості їх знань і вмінь, нормалізація функціонального стану абітурієнтів за специфічних умов довузівської підготовки з метою підвищення ефективності освітньої діяльності. Удосконалено методику комплексного викладання дисципліни у процесі довузівської підготовки для актуалізації навчальної мотивації особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.442.1 + Ч421.351.6
Шифр НБУВ: РА381312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Сургунд Н.А. 
Психодіагностика професійної придатності майбутнього практичного психолога: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.А. Сургунд ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2004. — 22 с.: рис. — укp.

Розроблено комплексну програму діагностики та розвитку особистісної придатності абітурієнтів і студентів до професійного навчання за спеціальністю "Психологія" та суміжними професіями. Зазначено, що програма передбачає диференціацію абітурієнтів і студентів за рівнем їх особистісної придатності та, відповідно до запропонованого поділу, різне психологічне супроводження, а у випадку їх фахової непридатності - переорієнтацію за іншими суміжними напрямками професійного самовизначення. Наведено аналіз результатів застосування даної програми протягом 1996 - 2003 рр., надано оцінку характеру виявлених взаємозв'язків між групами особистісної придатності та критеріями успішності професійного навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю941.199с:Ю9 +
Шифр НБУВ: РА329873

      
13.

Нестеренко А.М. 
Розвиток пізнавальної самостійності майбутніх абітурієнтів у системі довузівської математичної підготовки: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / А.М. Нестеренко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему розвитку пізнавальної самостійності майбутніх абітурієнтів у системі довузівської математичної підготовки (ДМП) при вищих закладах освіти (ВЗО). Набуло подальшого розвитку поняття "пізнавальна самостійність майбутнього абітурієнта у системі довузівської підготовки". Удосконалено елементи методичної системи організації навчального процесу у системі ДМП при ВЗО, спрямованої на розвиток пізнавальної самостійності (ПС) майбутніх абітурієнтів. Розроблено шляхи та засоби активізації ПС майбутніх абітурієнтів, визначено умови ефективного планування й організації лекційних, практичних занять та самостійної роботи майбутніх абітурієнтів під час вивчення повторювального курсу математики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В1 р3-1 +
Шифр НБУВ: РА339650

Рубрики:

      
14.

Пінчук Ю.В. 
Система професійної компетентності вчителя-логопеда: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / Ю.В. Пінчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Визначено та науково обгрунтовано поняття "професійна компетентність вчителя-логопеда", виокремлено її компоненти, критерії та рівні сформованості. Розроблено модель професійної компетентності вчителя-логопеда, яка виступає науковим підгрунтям системи професійної компетентності даного фахівця. Виявлено умови формування професійної компетентності фахівця, деякі базові вимоги до абітурієнтів, вступників на логопедичне відділення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.7 +
Шифр НБУВ: РА335654

Рубрики:

      
15.

Добровольська Л.П. 
Фаховий відбір абітурієнтів педагогічного вузу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Л.П. Добровольська ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — Запоріжжя, 2001. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено можливість організації професійного відбору абітурієнтів до педагогічного вищого навчального закладу (ВНЗ) на філологічний факультет (українська мова та література). Проведено системно-рівневий та психолого-педагогічний аналіз діяльності вчителя. Виділено професійно важливі якості вчителя української мови та літератури. Визначено критерії професійного відбору, для чого було розроблено маршрутний листок абітурієнта та карту професійного відбору. Апробовано наявні та оригінальні методики дослідження спрямованості особистості абітурієнта, його загальнопедагогічних і спеціальних здібностей. Виявлено, що у студентів, рекомендованих для зарахування до ВНЗ, у порівнянні з нерекомендованими, значно вищою є самооцінка педагогічних і спеціальних здібностей, краще сформовані педагогічні вміння, вища академічна успішність; для них є характерним високий рівень ставлення до процесу навчання у ВНЗ, професійна спрямованість, емоційна стійкість. Доведено, що загальнопедагогічні та спеціальні здібності пов'язані між собою професійною спрямованістю та особистісними компонентами спеціальних здібностей, що забезпечує ефективність діяльності вчителя української мови та літератури на різних етапах його професійного становлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.203 + Ч421.351.64
Шифр НБУВ: РА313369 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Турко Б. Б. 
Професійна підготовка асистента вчителя у навчальних закладах Канади / Б. Б. Турко. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації визначено та науково обґрунтовано особливості професійної підготовки асистентів вчителів у закладах освіти Канади та окреслено можливості творчого використання прогресивних ідей канадського досвіду в систему професійної освіти України. На основі теоретичного аналізу фундаментальних досліджень узагальнено та систематизовано понятійно-термінологічний апарат дослідження: «асистент вчителя», «професійна підготовка асистента вчителя», «професійна компетентність асистента вчителя», «діти з особливими потребами», «інклюзивна освіта». Аналіз історико-педагогічного аспекту зародження та розвитку інклюзії показав, що цей процес залежить від суспільно-політичних та соціокультурних умов на території кожної з провінцій Канади. Визначено, що нормативно-правові засади професійної підготовки майбутніх асистентів вчителів у Канаді характеризуються розробленістю законодавчого забезпечення на рівні уряду провінцій та територій, яке постійно оновлюється та вдосконалюється відповідно до швидкоплинних вимог суспільства до освітнього процесу. Канадські заклади освіти мають свої підходи до укладання програм: відмінності можуть існувати і в межах освітніх закладів однієї провінції; в середньому тривалість навчання складає від 4 місяців до 6-ти років, в залежності від форми (денна, заочна, дистанційна або онлайн) навчання, переліку дисциплін та кредитів. Проаналізовано зміст освітніх програм 48 закладів освіти Канади з підготовки асистента вчителя. З'ясовано, що особливостями структури професійної підготовки майбутніх асистентів вчителів є: наявність 1-2 річної програми для асистентів, які отримують після завершення навчання спеціальний сертифікат або диплом, диверсифікація форм набуття освіти (денна, заочна, дистанційна або онлайн), гнучкість, відкритість. У закладах освіти Канади немає загальнодержавних вимог до підготовки асистента вчителя. Зміст підготовки асистентів передбачає застосування таких форм організації як: лекції, лабораторні роботи, семінари, практичні заняття в малих групах, самостійна робота на основі підручників, конспектів. Програмою передбачено вивчення студентами дисциплін циклу загальної та професійної підготовки. Встановлено, що до видів контролю належать: поточний, модульний, підсумковий, самоконтроль. Кожен канадський заклад освіти має свої умови для вступу абітурієнтів. Обґрунтовано основні функції (організаційна, навчально–розвивальна, прогностична, консультативна) та посадові обов'язки (використовувати професійні знання в практичній діяльності; здійснювати педагогічний супровід дитини з ООП в умовах інклюзивного навчання та ін.) асистентів вчителів у Канаді. Асистент вчителя володіє нормативно-правовою базою у сфері інклюзивної освіти, що регламентує виконання його роботи, в основі якої лежить командний підхід, який забезпечують вчитель, асистент вчителя, логопед, медичний персонал, адміністрація, а також батьки, які залучені до освітнього процесу. Вагомою складовою організації процесу підготовки асистентів є закріплення теоретичних знань студентів на практиці, зокрема вивчення практичного досвіду ведення документації у школах, де працює асистент вчителя, співпраця з вчителем у процесі проведення уроків. Доведеним є той факт, що ефективно організована педагогічна практика, її безпосередній зв'язок з теорією є одним з основних шляхів покращення професійної підготовки педагогічних кадрів, набуттям професійного практичного досвіду. Встановлено, що керівництво, наставництво та підтримку в процесі педагогічної практики, яка поділяється на навчальну та рефлексивну, забезпечує ментор. Він безпосередньо взаємодіє з майбутнім асистентом вчителя. Окреслено можливості використання прогресивних ідей канадського досвіду професійної підготовки асистентів вчителів у закладах освіти України. На основі аналізу досвіду професійної підготовки асистентів вчителів виокремлено методичні рекомендації для учасників освітнього процесу різних рівнів щодо вдосконалення професійної підготовки асистента вчителя у закладах вищої освіти України.^UThe dissertation identifies and scientifically substantiates peculiarities of the professional training of future teacher's assistants in Canadian educational institutions. It identifies the possibilities of creative implementing of foreign experience in Ukrainian education. Based on the theoretical analysis of fundamental research, the conceptual and terminological apparatus of the research is summarized and systematized: «teacher's assistant», «teacher's professional training», «educationalprofessional curriculum», «professional competence of a teacher's assistant», «and children with special needs», «inclusive education». The analysis of the historical and pedagogical aspects of the origin and development of inclusion has shown that this process depends on the socio-political and socio-cultural conditions in each of the provinces of Canada. It is determined that the legal framework for the training of future teacher's assistants in Canada is characterized by the development of legislative support of the provincial and territorial governments, which is constantly updated and improved in accordance with society's rapid requirements for education. Canadian educational institutions have their own approaches to completing a curriculum: the differences may exist within educational institutions in the same province; the average duration of training is from 4 months to 6 years, depending on the form (full-time, part-time, distance or online) training, the list of disciplines and credits. The content of the educational curricula of 48 Canadian educational institutions for teachers' assistant training was analyzed. It is found that the features of the structure of professional training of future assistants are: the presence of 1-2-year curriculum for assistants who receive a special certificate or diploma after graduation, diversification of forms of education (fulltime, part-time, distance or online), flexibility and openness. There are no nationwide teacher training requirements in Canadian educational institutions. The content of training of the assistants involves the usage of such forms of organization as lectures, laboratory work, seminars, and practical classes in small groups, independent work based on textbooks or abstracts. The curriculum provides for students the disciplines of the cycle of general and vocational training. It is stated that the types of control include current, modular, final or self-control. Each Canadian educational institution has its own conditions for admission. The main functions (organizational, educational, developmental, prognostic, advisory) and job responsibilities (apply professional knowledge in practice; provide pedagogical support to a child with special needs in inclusive education, etc.) of teaching assistants in Canada are substantiated. The teacher's assistant knows a legal framework in the field of inclusive education, which regulates the performance of his work, which is based on a team approach provided by the teacher, teacher's assistant, speech therapist, medical staff, administration, and parents involved in the educational process. An important component of the organization of the process of assistants' training is the consolidation of students' theoretical knowledge in practice, including studying the practical experience of documentation in schools where the assistant works, conducting lessons in cooperation with teachers, clearly showing care for children with disabilities during the working day. It is a proven fact that effectively organized pedagogical practice, its direct connection with the theory is one of the main ways to improve the professional training of teachers, gaining professional practical experience. It is established that a mentor provides guidance and support in the process of pedagogical practice, which is divided into educational and reflective. He interacts directly with the future teacher's assistant. The possibilities of using progressive ideas of the Canadian experience of professional training of teacher's assistants in educational institutions of Ukraine are outlined. Based on the analysis of the experience of professional training of teacher's assistants, methodological recommendations for participants of the educational process of different levels to improve the professional training of teacher's assistants in higher educational institutions of Ukraine have been identified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Сас С. П. 
Фінансовий потенціал закладів вищої освіти України в умовах трансформаційних змін / С. П. Сас. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність дисертації полягає в тому, що у сучасних умовах в Україні фінансовий потенціал закладів вищої освіти (ЗВО) та його ефективне використання є передумовою розвитку вітчизняної системи і покращення якості вищої освіти, що принципово важливо в часі інтенсифікації трансформаційних процесів та виникнення глобальних викликів і загроз, зокрема російської військової агресії. В зв’язку з цим забезпечення стійкого фінансового потенціалу, як фактору впливу на ефективне виконання функцій та завдань ЗВО, підвищення економічної безпеки і сталого розвитку країни, на сьогодні є одним із пріоритетних цілей менеджменту як на рівні ЗВО, так й держави загалом. У результаті наукового дослідження запропоновано авторське визначення фінансового потенціалу закладу вищої освіти як сукупність фінансових ресурсів, що формуються в результаті активізації його взаємовідносин з іншими суб’єктами економіки, і спроможність щодо їхньої мобілізації, обсяги та ефективне використання яких дають змогу досягати цілей сталого розвитку в освітній, науковій, інноваційній та інших видах діяльності. Розроблено модель формування фінансового потенціалу ЗВО, що інтегрує його цілі (спрямовані на реалізацію окремих видів діяльності) та фінансові ресурси (як основа досягнення оперативних й стратегічних орієнтирів розвитку). Для оптимізації процесу прийняття управлінських рішень рекомендовано використовувати систему бюджетування, яка складається із п’яти послідовних етапів, що включають: підготовчий етап формування бюджету, розроблення його проєкту, розгляд та затвердження, виконання, аналіз і коригування. На основі виявлених проблем фінансування національної системи вищої освіти (СВО) та розрахованих прогнозних значень показників її розвитку, із врахуванням закономірностей, що склалися у попередніх періодах, визначено та обґрунтовано стратегічні орієнтири розширення й диверсифікації джерел фінансового забезпечення національної СВО. Сформульовано концептуальні положення щодо діагностування фінансового потенціалу ЗВО, а також науково-аналітичні інструментарії його оцінки в частині виокремлення індикаторів у процесі формування та реалізації стратегії розвитку СВО. Обґрунтовано, що формування сучасної стратегії розвитку вищої освіти на рівні держави та кожного ЗВО є пріоритетним завданням керівних органів, а поетапне її виконання, досягнення цілей, мети і поставлених завдань, моніторинг й оцінка реалізації – передумовами ефективного управління СВО в країні. Запропоновано систему індикаторів ефективності формування фінансового потенціалу за: видами діяльності ЗВО (освітня, наукова, маркетингова та організаційно-економічна), зацікавленими особами (здобувачі вищої освіти, викладачі і дослідники, абітурієнти, випускники, роботодавці, менеджмент ЗВО) та критеріями ефективності (результативність, продуктивність, диверсифікація доходів). Аргументовано доцільність використання інтегрованої системи фінансової ефективності ЗВО України, що забезпечить прозорість і відкритість у провадженні усіх видів їхньої діяльності, прийнятті управлінських рішень, а також покращення інформаційної взаємодії між головним розпорядником коштів, вітчизняними ЗВО та зацікавленими сторонами. Визначено основні напрями підвищення ефективності управління фінансовими ресурсами, процесами формування і нарощуванням фінансового потенціалу ЗВО України та зміцнення їхньої конкурентоспроможності. Отримані теоретико-методологічні та науково-прикладні результати дослідження сприятимуть ефективному формуванню й використанню фінансового потенціалу вітчизняних ЗВО, а практична реалізація обґрунтованих пропозицій дасть можливість підвищити рівень фінансової стійкості та забезпечити їхню конкурентоспроможність на глобальному ринку освітньо-наукових послуг.^UThe relevance of the dissertation is defined by the fact that in modern conditions in Ukraine, the financial potential of higher education institutions (HEIs) and its effective use are the prerequisites for the development of the domestic system of higher education and the improvement of its quality which are fundamentally important at a time of intensification of transformation processes and the emergence of global challenges and threats, in particular, russian military aggression. In this regard, ensuring sustainable financial potential as a factor influencing effective performance of functions and tasks of a higher education institution, increasing economic security and sustainable development of the country, are currently one of the priority goals of management both at the level of a higher education institution and the state in general. As a result of the scientific research, the author's definition of the financial potential of a higher education institution is proposed and defined as a set of financial resources formed from the activation of its relations with other subjects of the economy, and the ability to mobilize them, the volumes and effective use of which make it possible to achieve the goals of sustainable development in the educational, scientific, innovative and other types of activities. A model for the formation of the financial potential of higher education institutions has been developed, which integrates its goals (aimed at the implementation of certain types of activities) and financial resources (as a basis for achieving operational and strategic development guidelines). To optimize the management decision-making process, it is recommended to use the budgeting system, which consists of five consecutive stages, including: the preparatory stage of budget formation, development of its project, consideration and approval, execution, analysis and adjustment. Based on the identified problems of financing national higher education system and the calculated forecast values of its development indicators, taking into account the patterns that have developed in previous periods, strategic guidelines for the expansion and diversification of sources of financial support of the national higher education system have been defined and substantiated. Conceptual provisions regarding the diagnosis of the financial potential of a HEI, as well as scientific and analytical tools for its evaluation in terms of identifying indicators in the process of formation and implementation of the development strategy of a HEI have been formulated. It is verified that the formation of a modern strategy for the development of higher education at the level of the state and every higher education institution is a priority task of the governing bodies. Step-by-step implementation, achievement of goals, objectives and tasks, monitoring and evaluation of implementation are prerequisites for effective management of higher education institutions in the country. A system of indicators of the effectiveness of the formation of financial potential is proposed according to: types of activities of higher education institutions (educational, scientific, marketing and organizational and economic), interested (involved) parties (students of higher education institutions, teachers and researchers, applicants, graduates, employers, management of higher education institutions) and performance criteria (effectiveness, productivity, income diversification). The expediency of using an integrated financial efficiency system of higher education institutions of Ukraine which will ensure transparency and openness in conducting all types of their activities, making management decisions, as well as improving information interaction between the main manager of funds, domestic higher education institutions and stakeholders has been reasoned. The main directions of increasing the efficiency of financial resources management, the processes of formation and acceleration of the financial potential of higher education institutions of Ukraine and strengthening their competitiveness have been determined. The obtained theoretical-methodological and scientific-applied research results will contribute to the effective formation and use of the financial potential of domestic higher education institutions, and practical implementation of substantiated proposals will provide an opportunity to increase the level of financial stability and ensure their competitiveness on the global market of educational and scientific services.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Чабань А. В. 
Психологічні особливості професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / А. В. Чабань. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС. Актуальність дослідження зумовлена важливістю обрання майбутньої професії особистістю та адаптації до неї, як невід’ємного компонента подальшого особистого розвитку, якості життя та оточення. Професійне становлення майбутніх офіцерів ДСНС має свої психологічні особливості, оскільки обумовлено високим рівнем стресогенності роботи та певній закритості системи. Закритість системи ДСНС передбачає певну кар’єрну ланку, особливість якої полягає у періодичних посадових переміщеннях по службі. Аналіз наукових літературних джерел з психології професійної діяльності показав, що запропоновані різні підходи до періодизації професійного становлення фахівця, які виходять із різних засад та доповнюють один одного. В ході проведення теоретичного аналізу було виділено чотири основні етапи професійного становлення фахівця ДСНС: перший етап – «професійне визначення»; другий етап – «адаптація»; третій етап – «входження в професію»; четвертий етап – «майстерність». Кожен із виділених етапів професійного становлення фахівця має свої складнощі. Представлено організацію і результати емпіричного дослідження, яке поетапно складалося з шести частин, та проводилося за допомогою використання широкого спектру теоретичних, емпіричних та статистичних методів. Загальну вибірку дисертаційного дослідження склали 704 особи – курсанти та курсантки І та IV курсів, які навчаються у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання: Національному університеті цивільного захисту України, Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності, Черкаському інституті пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.У результаті проведення анкетування, розробленого нами особисто, було визначено, що більшість курсантів та курсанток обирали майбутню професію неусвідомлено. Також проведено визначення гендерної ідентичності курсантів та курсанток, яке засвідчило наявність андрогенного типу абсолютної більшості, що вказує на розвинутість у них гнучкої рольової поведінки та високі соціально-адаптивні здібності, стресостійкість. Діагностика професійної ідентичності показала, що досліджуваним курсантам та курсанткам ІV курсу властиве або повноцінне віднесення себе до професії при позитивному оцінюванні власних якостей, або ж заперечення своєї унікальності, що супроводжується порушенням самоідентифікації з найближчим професійним оточенням. З’ясовано, також, що значна частина курсантів та курсанток І курсу, перебуває у кризі професійної ідентичності та тривожності. Визначено, що у 89% курсантів та курсанток І курсів та 83% – ІV курсів зазначених ЗВО зі специфічними умовами навчання ДСНС простежується тенденція дотримання мотивації успіху. Натомість, діагностика мотиваційної структури особистості показала, що курсанти І та ІV курсів характеризуються споживчою мотиваційною тенденцією, що свідчить про ймовірність вираження у них мотивів підтримки над розвиваючими мотивами.Запропоновано зробити особливий акцент на практичних заходах за спеціалізаціями для абітурієнтів з метою більш детального ознайомлення з майбутньою професійною діяльністю. Основний наголос рекомендується зробити саме на І та IV курсах, які є перехідними між двома етапами на шляху професійного становлення. Як покращення ефективності професійного становлення ми пропонуємо введення напряму у виховній роботі щодо культури офіцера та проведення соціально-психологічних тренінгів за темами: «Професійно-важливі психологічні якості офіцера ДСНС»; «Формування колективу в умовах навчання у ЗВО зі специфічними умовами навчання ДСНС»; «Типові проблеми під час адаптації до умов навчання та служби». Тим часом для курсантів та курсанток ІV курсів може бути корисним проведення тренінгів з метою відпрацювання практичних навичок для виконання завдань за призначенням. Ми вважаємо, що запропоновані заходи мають допомогти у визначенні подальших питань професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС. Наукова новизна отриманих результатів дослідження полягає в тому, що: вперше:-?обґрунтовано етапи та основні складові професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС;–?визначено гендерні особливості основних специфічних складових професійного становлення курсантів закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання системи ДСНС;удосконалено:–?шляхи та методи проведення оцінювання психологічної готовності та вмотивованості до професійної діяльності майбутніх офіцерів ДСНС;набуло подальшого розвитку:–?система професійно-психологічної підготовки курсантів – майбутніх офіцерів ДСНС. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що результати дослідження дають можливість покращити процес професійного становлення майбутніх офіцерів системи ДСНС під час їх навчання у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання.^UThe dissertation is devoted to research of the professional development of the State Emergency Service’s future officers. The relevance of the study is determined by the importance of choosing the future profession of an individual and adapting to it, as an integral component of further personal development, quality of life and environment. The professional formation of future officers of the State Emergency Service has its own psychological features, as it is caused by a high level of stress and a certain closedness of the system. The systematization of various scientific literary sources showed that different approaches to the periodization of specialist’s professional formation were proposed, which proceed from different foundations and as a result complement each other. In the course of the theoretical analysis, the main stages of the professional formation of a specialist in the emergency department were highlighted: the first stage – "professional definition"; the second stage is "adaptation"; the third stage – "entering the profession"; the fourth stage is "mastery". Each of the selected stages of the professional formation of a specialist has its own difficulties. During the research, it was found that the stages of "professional definition" and the stage of "entering the profession" were of particular importance in the professional formation of future officers of the State Emergency Service.The research represents the organization and results of the empirical research, which consists of six parts and is presented using a wide range of theoretical, empirical and statistical methods. The total sample of the dissertation study was made up of 704 people – cadets of the 1st and 4th years studying in higher education institutions with specific study conditions: Lviv State University of Life Safety, Cherkasy Institute of Fire Safety named after the Heroes of Chernobyl of the National University of Civil Defense of Ukraine and the National University of Civil Defense of Ukraine.As a result of conducting a questionnaire developed personally, it was determined that the majority of cadets chose their future profession unconsciously. The determination of the gender identity of male and female cadets was also carried out, which proved the presence of the androgenic type of the absolute majority, which indicates the development of flexible role behavior and high social adaptive abilities.Diagnostics of professional identity showed that the studied male and female cadets of the 4th year are characterized by either a full-fledged attribution of oneself to the profession with a positive assessment of one's own qualities, or a denial of one's uniqueness, which is accompanied by a violation of self-identification with the closest professional environment. It was also found out that a significant part of first-year cadets are in a crisis of professional identity and anxiety.We assume that the professional formation of future officers is not effective enough, therefore we propose to put a special emphasis on practical activities in specializations for entrants in order to familiarize in detail themselves with future professional activities. It is recommended to place the main emphasis on the I-st and IVth courses, which are transitional between two stages on the path of professional development. In order to improve the efficiency of professional formation, we propose the introduction of educational work on officer culture and social and psychological training on the following topics: "Professional and important psychological qualities of an officer of the State Emergency Service"; "Formation of the collective in the conditions of study in the higher education institution with specific conditions of study of the State Emergency Service"; "Typical problems during adaptation to the conditions of training and service." The scientific novelty of the research results is that:for the first time:– substantiated stages and main components of the professional development of future officers of the State Emergency Service;– the gender features of the professional formation of cadets of higher education institutions of the State Emergency Service System are determined.improved:– ways and methods of assessing psychological readiness and motivation for professional activity among future officers of the State Emergency Service;received further development:– a system of professional and psychological training of cadets-future officers of the State Emergency Service.The practical significance of the obtained results lies in the fact that the results of the study provide an opportunity to improve the process of professional formation of future officers of the State Emergency Service System during their training in the higher education institutions with specific training conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського