Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (56)Тематичний інтернет-навігатор (10)Наукова електронна бібліотека (437)Реферативна база даних (6638)Книжкові видання та компакт-диски (2247)Журнали та продовжувані видання (411)
Пошуковий запит: (<.>K=ЄВРОПЕЙСЬКИЙ$<.>+<.>K=СОЮЗ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 725
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Харук А. І. 
Авіаційна промисловість України як складова військово-промислового комплексу у 1910-ті - 1980-ті роки: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 20.02.22 / А. І. Харук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 32 с. — укp.

Вперше цілісно реконструйовано картину тенденцій становлення та розвитку промислового виробництва авіаційної техніки в Україні для військових потреб. Вперше проведено дослідження розвитку авіаційної промисловості на теренах України, що має комплексний, міждисциплінарний характер. Вперше виділено періоди становлення галузі та проаналізовано їх особливості для сфер українського виробництва. Досліджено наслідки впровадження науково-дослідних і проектно-конструкторських робіт у літакобудування, що забезпечувало високі тактико-технічні характеристики авіаційної техніки. Введено до наукового обігу нові факти, призабуті відомості про вчених і виробників, діяльність яких сприяла стрімкій динаміці прогресивних змін у створенні літаків. Висвітлено вплив імперського (союзного) центру на розвиток авіабудування в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-24 + Ц651(4УКР)1:6
Шифр НБУВ: РА381408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Стреля М. І. 
Авторське право на літературні й художні твори в Європейському Союзі та Україні: порівняльно-правове дослідження: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / М. І. Стреля ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". — О., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано історичні та нормативні аспекти становлення та розвитку авторського права на літературні та художні твори, міжнародні, європейські та національні доктринальні підходи до його визначення та регламентації. Визначено дефініцію авторського права на літературні та художні твори, його джерела, специфіку нормативного забезпечення, об'єктно-суб'єктну та змістовну складові в Європейському Союзі, його державах-членах і в Україні. Особливу увагу звернуто на гармонізаційні аспекти захисту авторського права на літературні та художні твори в законодавстві України й Європейському Союзі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)331/7 + Х915.232.5-91 + Х999.83
Шифр НБУВ: РА379506 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Пастухов О.М. 
Авторське право у сфері функціонування всесвітньої інформаційної мережі Інтернет: Автореф. дис.... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.М. Пастухов ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Досліджено авторсько-правові аспекти функціонування всесвітньої інформаційної мережі Інтернет, зокрема, визначено, які з матеріалів, доступних в Інтернеті, підлягають охороні за авторським правом. Розглянуто особливості правової охорони окремих категорій розміщених в Інтернеті творів. Розкрито зміст та обсяг авторських прав в контексті Інтернету, а також основні засоби їх захисту. Запропоновано враховувати технологічні, соціокультурні та економічні чинники під час вибору оптимальної моделі функціонування Інтернету з точки зору дотримання авторських прав. Проведено порівняльний аналіз положень правових актів та судових рішень у сфері авторського права України, Росії, США та держав Західної Європи, а також норм, що містяться у міжнародних правових актах та нормативно-правових актах Європейського Союзу, присвячених охороні авторських прав. Наведено пропозиції з удосконалення законодавства України, яке стосується охорони авторських прав на розміщені в Інтернеті твори.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х833.39:970 + З970.312.1
Шифр НБУВ: РА321567

Рубрики:

      
4.

Рудой К.М. 
Адаптація адміністративного законодавства України у сфері охорони особистих прав громадян до норм Європейського Союзу: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / К.М. Рудой ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес адаптації адміністративного законодавства України у сфері особистих прав громадян до норм Європейського Союзу (ЄС). Досліджено нормативно-правові засади адаптації, розглянуто її принципи, методи, основні елементи та етапи стосовно законодавства України. Обгрунтовано положення про необхідність законодавчого закріплення поняття адаптації адміністративного законодавства України. Визначено роль органів виконавчої влади у сфері адаптації адміністративного законодавства України до законодавства ЄС, зокрема, діяльність органів внутрішніх справ у правоохоронній сфері. Проаналізовано адміністративно-правовий статус громадянина України та правовий статус громадянина ЄС, визначено адміністративно-правові засоби охорони та захисту особистих прав людини та громадянина на основі європейських стандартів. Розглянуто міжнародні стандарти правоохоронної діяльності, встановлено пріоритети та шляхи удосконалення співробітництва України з Європейським Союзом у сфері юстиції та внутрішніх справ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)07 + Х915.232.5-96(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА331582

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Драга Т.В. 
Адаптація зовнішньоекономічної діяльності агропромислового комплексу до умов світового ринку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Т.В. Драга ; НАН України. Ін-т економіки. — К., 2002. — 19 с. — укp.

На системних засадах проаналізовано найбільш актуальні проблеми методології дослідження адаптації зовнішньоекономічної діяльності АПК до умов світового ринку, на теоретичному та практичному рівнях визначено закономірності даної адаптації з точки зору розвитку сільського господарства та харчової промисловості. Висвітлено питання розбудови системи адаптації зовнішньоекономічної діяльності АПК до норм і правил світового ринку в межах ГАТТ/СОТ, організаційно-економічного механізму інтеграції АПК з ринками країн-членів ЄС та виходу з конкурентоспроможною продукцією на Європейський ринок, а також захисту внутрішнього ринку від дискримінаційного імпорту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)832.0
Шифр НБУВ: РА320004 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Омельченко О.Л. 
Адаптація трудового законодавства України до законодавства Європейського Союзу: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 / О.Л. Омельченко ; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)-383.1 + Х915.232.5-91
Шифр НБУВ: РА374005 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Туманов В. В. 
Адміністративно-правове регулювання господарської діяльності з проведення лотерей: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. В. Туманов ; Відкритий міжнар. ун-т розв. людини "Україна". — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено історичний розвиток правового регулювання лотерей, висвітлено основні засади правового регулювання організації та проведення лотерей в Україні, країнах Європейського союзу та Росії. Розкрито механізм адміністративно-правового регулювання лотерейної діяльності та його елементи. Розглянуто процедуру створення суб'єктів підприємництва, які прагнуть здійснювати господарську діяльність з проведення лотерей, визначено порядок ліцензування такої діяльності та контролю за її здійсненням. Окреслено напрями удосконалення адміністративно-правового впливу на господарську діяльність з проведення лотерей, сформульовано пропозиції щодо удосконалення ряду адміністративно-правових норм, чинних у цій сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)120.01 + Х839(4УКР)921.26
Шифр НБУВ: РА382595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Дорогих В.М. 
Адміністративно-правове регулювання грального бізнесу в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / В.М. Дорогих ; Нац. акад. держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2004. — 20 с. — укp.

Розкрито поняття, зміст і структуру грального бізнесу. Визначено його місце в системі підприємницької діяльності. Висвітлено законодавство, що регулювало даний бізнес у Російській імперії, Радянському Союзі, країнах дальнього та ближнього зарубіжжя. Розглянуто процедуру легалізації грального бізнесу в Україні як самостійний вид адміністративного провадження, у зв'язку з чим з'ясовано адміністративно-процесуальну специфіку кожної зі стадій цього провадження. З'ясовано специфіку підстав, порядок контролю та нагляду за додержанням правил у сфері грального бізнесу. Досліджено структуру адміністративних правовідносин, які складаються між підприємцями - організаторами грального бізнесу та органами виконавчої влади. Проведено аналіз чинного адміністративно-деліктного законодавства, що визначає відповідальність за порушення правил у сфері грального бізнесу, його ефективності, наведено пропозиції щодо їх усунення. Досліджено повноваження органів, що забезпечують виконання правил даного бізнесу, сформульовано пропозиції щодо оптимізації їх роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)139 +
Шифр НБУВ: РА328389

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Чомахашвілі О.Ш. 
Адміністративно-правове регулювання охорони прав на промислові зразки в Україні: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / О.Ш. Чомахашвілі ; Нац. ун-т держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано сучасний стан адміністративно-правового регулювання охорони прав на промислові зразки в Україні. Досліджено історію розвитку інституту охорони прав на промислові зразки у законодавстві та правовій доктрині. Визначено сутність поняття, специфічні ознаки охорони права на промислові зразки як об'єкта адміністративно-правового регулювання. Проаналізовано зарубіжний досвід охорони прав на промислові зразки та визначено передумови та пріоритети його запровадження в Україні. Розкрито структуру державної системи правової охорони прав на промислові зразки. Визначено суб'єкти адміністративно-правового регулювання у сфері охорони прав на промислові зразки. Наведено характеристику методів і форм управління у сфері охорони прав на промислові зразки. Визначено напрями удосконалення механізму адміністративно-правового регулювання охорони прав на промислової зразки. Встановлено юридичну відповідальність за порушення прав на промислові зразки. З метою удосконалення розглянуто елементи механізму адміністративно-правового регулювання охорони прав на промислові зразки з детальним вивченням кожного з них. Окреслено перспективи розвитку адміністративно-правового регулювання у сфері охорони прав на промислові зразки в Україні (теоретичні та практичні аспекти) на сучасному етапі. Проаналізовано законодавство Європейського Союзу з метою гармонізації вітчизняного законодавства у сфері охорони прав на промислові зразки. Обгрунтовано напрями підвищення ефективності адміністративно-правового регулювання шляхом удосконалення норм чинного законодавства й управлінського механізму. Розроблено пропозиції щодо внесення змін і доповнень до чинного законодавства, зокрема Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України "Про охорону прав на промислові зразки в Україні", "Про авторське право та суміжні права", "Про захист від недобросовісної конкуренції".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)390.6 + Х819(4УКР)072.8 +
Шифр НБУВ: РА360297

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гаврилюк Т. Д. 
Адміністративно-правові засади співпраці міліції (поліції) з населенням: європейський досвід: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / Т. Д. Гаврилюк ; Нац. акад. внутр. справ. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проведено теоретико-правовий аналіз понять досліджуваної проблеми, зокрема таких, як "взаємодія", "співробітництво", "співпраця", "партнерство", "громадська думка", "імідж", "паблік рилейшнз" та "довіра". Досліджено аспекти становлення співпраці міліції (поліції) з населенням в історичному контексті та сучасні тенденції їх розвитку. Визначено характерні особливості процесу взаємодії поліції європеських країн з населенням. Проаналізовано сучасний стан функціонування системи МВС України у сфері взаємодії з населенням та обгрунтовано можливі шляхи удосконалення в цьому напрямі з урахуванням позитивних напрацювань поліції європейських країн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.011.028 + Х819(4)112.011.028
Шифр НБУВ: РА380770 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Білозерська Т.О. 
Адміністративно-правові засади співробітництва України та Європейського Союзу у сучасних умовах: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Т.О. Білозерська ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні, адміністративно-правові й організаційні засади та напрямки співробітництва України та ЄС. Визначено шляхи виведення зазначеного співробітництва на якісно новий рівень. Досліджено проблематику сучасного розширення ЄС у зв'язку з поглибленням його інтеграційних процесів. Визначено категоріальний апарат європейської інтеграції. Запропоновано підхід до формування зваженої системи органів державної влади України (до складу якої входить публічна адміністрація), компетенція яких пов'язана з налагодженням співробітництва України та ЄС, а також спільних органів Україна - ЄС. Досліджено сучасний стан і перспективи розвитку інституційного механізму адаптації адміністративного законодавства України до Європейського адміністративного простору. Проаналізовано специфіку формування та розвитку правової бази співробітництва України та ЄС за сучасних умов. Запропоновано адміністративно-правові й організаційні заходи щодо вдосконалення співробітництва України та ЄС у пріоритетних сферах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х915.232.5-96(4УКР) + Ф4(4УКР)64-(4) +
Шифр НБУВ: РА362994

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Настюк В.Я. 
Адміністративно-правові проблеми законодавчого регулювання митної справи в Україні: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / В.Я. Настюк ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 36 с. — укp.

Досліджено адміністративно-правові проблеми законодавчого регулювання митної справи. Розкрито суть поняття митного законодавства та визначено предмет його регулювання - суспільних відносин щодо здійснення митної справи. Вивчено систему митного законодавства, його принципи, значення, зміст, форму та юридичні гарантії забезпечення законності у процесі його реалізації. Розглянуто питання адаптації митного законодавства України до вимог Європейського Союзу, визначено її етапи та пріоритетні напрямки, подано пропозиції щодо вдосконалення відповідної нормативної бази.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.038-30 +
Шифр НБУВ: РА335930

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Добрянський С.П. 
Актуальні проблеми загальної теорії прав людини: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / С.П. Добрянський ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2003. — 20 с. — укp.

Виокремлено у загальній теорії прав людини проблеми, які є найактуальнішими та потребують першочергового дослідження. Охарактеризовано новації у методологічних засадах дослідження феномена людини. Уточнено систему сутнісних ознак прав людини. Сформульовано визначення загальнотеоретичного поняття прав людини, а також деякі вихідні засади сучасної інтерпретації прав людини. Виділено спільні та відмінні ознаки класичної та сучасної концепції прав людини. Уточнено сучасне розуміння соціальної природи прав людини. Надано класифікацію та визначення "питомої ваги" чинників, які детермінують зміст прав людини. Виділено деякі нові тенденції розвитку інституту прав людини в міжнародному праві, зокрема, у правових системах Європейського Союзу та Ради Європи, поступове формування пан'європейської культури прав людини. Обгрунтовано умови адекватності перекладу українською мовою низки термінів, які застосовуються у міжнародних актах з питань прав людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х911.3 + Х809(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА322667

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Салтан О.М. 
Американо-радянське ракетно-ядерне протистояння в 1945-1962 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Салтан ; Харків. Нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 26 с. — укp.

Вперше введено до наукового обігу та досліджено динаміку американо-радянського ракетно-ядерного протистояння в 1945 - 1962 рр. Проаналізовано основні тенденції й акцентовано особливу увагу на впливі ядерної зброї на глобальну політику наддержав за умов воєнно-політичної конфронтації між США та СРСР, яка розпочалася під час завершення Другої світової війни. Вивчено основні напрямки, форми та методи управління та фінансування ракетно-ядерної галузі Радянського Союзу. Розкрито механізм реформування радянських збройних сил на тлі забезпечення армії новітньою ракетно-ядерною зброєю, а також негативні наслідки таких кроків кремлівського керівництва. Простежено процес прийняття рішення про розміщення радянських балістичних ракет на Кубі, а також врегулювання Карибської кризи, яка стала апогеєм "холодної війни".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)63-64(7США) + Т3(7США)63-64(2) +
Шифр НБУВ: РА364267

Рубрики:

      
15.

Терещенко О.О. 
Антикризове управління фінансами підприємств: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.04.01 / О.О. Терещенко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2005. — 34 с. — укp.

Розроблено теоретико-методичне забезпечення антикризового управління фінансами підприємств. Визначено базові складові теоретичної парадигми та фінаново-економічного механізму антикризового фінансового менеджменту. З застосуванням економетричних методів обробки економічної інформації розроблено й апробовано вісім дискримінантних моделей діагностики фінансової кризи на підприємстві. Запропоновано методичні підходи до побудови фінансового контролінгу на підприємстві та обгрунтовано концепцію управління ризиками, що містить контролінг ризиків і внутрішній аудит. Розроблено методичні рекомендації щодо складання плану антикризових заходів, оцінки ефективності антикризового управління, а також визначено місце санаційного аудиту як засобу зменшення інформаційної асиметрії та верифікації антикризового плану. Удосконалено методичні підходи до фінансового забезпечення антикризових заходів. З'ясовано основні домінанти державної політики стосовно фінансової підтримки вітчизняних підприємств, що перебувають у кризі, та запропоновано шляхи її гармонізації зі стандартами Європейського Союзу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-932.1-21 +
Шифр НБУВ: РА338868

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Вишняков О.К. 
Апроксимація правового забезпечення цивільних майнових відносин в Україні до умов внутрішнього ринку Європейського Союзу: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.03 / О.К. Вишняков ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2008. — 36 с. — укp.

Виявлено закономірності, які необхідно враховувати у процесі наближення до правових принципів внутрішнього ринку Європейського Союзу (ЄС). Зроблено оцінювання правової системи України відносно європейської, обгрунтовано шляхи вирішення правових колізій на рівні правових майнових відносин приватних суб'єктів, зокрема неризидентів, у комплексі з відносинами даних суб'єктів з державою, її органами або посадовцями (деривативні "приватно-публічні" правовідносини). Досліджено правові принципи, з використанням яких має бути здійснено долучення України як держави та її суб'єктів економічної діяльності до європейського інтеграційного об'єднання, що працює на загальновизнаних глобальних ринкових принципах. Виявлено особливості розвитку українського права у порівнянні з правом розвинутих західних країн. Визначено зміст поняття правової інтеграції, розглянуто її рівні та методи, досліджено процес інтеграційного правового регулювання та його сферу, з'ясовано основну мету євроінтеграційних процесів у правовому полі. Встановлено основні сфери правової інтеграції, зокрема, досліджено питання правового забезпечення цивільних майнових відносин товарного характеру як аксіоматичного пріоритету для України на сучасному етапі. Визначено ознаки інтегративності правових галузей. В інтеграційному аспекті розглянуто інструменти правового забезпечення цивільних майнових відносин товарного характеру. Досліджено співвідношення приватноправового та публічно-правового підходів у регулюванні цивільних майнових відносин товарного характеру. Проаналізовано взаємодію цивільного законодавства з іншими галузями законодавства України як інструментами не лише правового забезпечення майнових відносин товарного характеру, а й втручання держави у відносини приватних осіб. Обгрунтовано рекомендації щодо використання законодавства та судової практики ЄС у сфері товарних майнових відносин. Визначено основні риси трансформації господарсько-підприємницького законодавства України у зв'язку з її входженням до світової торговельної системи та перспективами залучення до внутрішнього ринку ЄС. Встановлено параметри умовного "зразка", який необхідно використовувати у процесі наближення до правових стандартів внутрішнього ринку ЄС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)104 + Х915.232.5-91 +
Шифр НБУВ: РА358143

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Таран В.М. 
Безпековий вимір індійсько-китайських відносин у постбіполярний період: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / В.М. Таран ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 24 с. — укp.

З урахуванням зростаючого статусу Індії та Китаю визначено особливості еволюції зовнішньополітичних підходів Індії та КНР у відношеннях даних країн і динаміку розвитку їх взаємовідносин на двосторонньому та регіональному рівнях. Виявлено, що перетворення Індії на державу з міжнародним статусом є одним з пріоритетних стратегічних завдань Делі, тому дії КНР, які можуть розглядатися Делі як такі, що суперечать перетворенню Індії на глобальну державу, сприймаються Індією як загроза національній безпеці. Висвітлено різні форми політики управління зростаючою державою, які використовуються Індією та КНР. Обгрунтовано, що збільшення державної потужності КНР та Індії, перехід КНР до активної участі у створенні архітектури безпеки в Азії, активізація контактів між Делі та Пекіном в усіх сферах призводять до подальшої деміфологізації та прагматизації індійсько-китайських взаємодій, а також їх покращання. Відзначено, що навіть у разі максимального зближення Делі та Пекіна одночасне зростання Індії та КНР за наявності спільних, різних і конкурентних інтересів зумовлює союзницько-суперницький формат відносин між азійськими державами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(0)64 +
Шифр НБУВ: РА361281

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Тавшунський О. М. 
Бельгія та колоніальний поділ Африки (1876 - 1918 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / О. М. Тавшунський ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 16 с. — укp.

Проаналізовано участь Бельгії в колоніальному поділі Африки в 1876 - 1918 рр. Вперше проведено комплексний аналіз бельгійської колоніальної політики в новий час. Відзначено, що бельгійський колоніалізм має ряд особливостей, які зумовлюють специфічні відносини між метрополією та колонією. Стаючи сувереном незалежної держави Конго, король розраховував на допомогу Бельгії, але з часом почав затягувати процес трансформації незалежної держави Конго в бельгійську колонію. Він здійснював абсолютну владу в Конго, маючи за мету з початку 1890-х рр. одержання надприбутків, що для конголезців означало встановлення одного з найжорстокіших режимів в Африці. Союзниками Леопольда II були колоніальна адміністрація, концесійні компанії та християнські місії. Поступово реальну владу в Конго взяли в свої руки транснаціональні корпорації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4БЕЛ)52-69 + Т3(6)5-694
Шифр НБУВ: РА377775 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Романько О.В. 
Білоруський воєнний колабораціонізм у період Другої світової війни (1941 - 1945): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / О.В. Романько ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2009. — 40 с. — укp.

Проведено аналіз воєнного колабораціонізму радянських громадян Білорусії з керівництвом нацистської Німеччини у період Другої світової війни, показано його вплив на хід воєнних дій і виділено характерні риси. Визначено військово-політичні причини й умови, які сприяли створенню білоруських колабораціоністських формувань. Розглянуто міжнаціональні відносини на території Білорусії, проаналізовано їх вплив на пробему колабораціонізму. Висвітлено геополітичні плани нацистського керівництва щодо білоруської республіки. Охарактеризовано німецький окупаційний режим на території Білорусії, проаналізовано його вплив на процес залучення місцевого населення до воєнно-політичної співпраці. Розкрито роль білоруського національного руху у процесі створення та використання колабораціоністських частин. Досліджено особливості їх організації, підготовки та застосування, зокрема, 30-ї гренадерської дивізії військ СС і Союзу білоруської молоді. Розкрито зв'язок між діяльністю білоруських частин спеціального призначення у складі німецьких збройних сил і післявоєнним націоналістичним партизанським рухом у БССР. Наведено дані про порівняльну чисельність особового складу білоруських колабораціоналістських формувань як усередині цієї категорії колабораціоністів, так і відносно чисельності особового складу іноземних добровольчих формувань і німецьких збройних сил.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Біл)622 +
Шифр НБУВ: Ра369560

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Дем'янчук Ю.А. 
Білорусько-російські відносини (1991 - 2000 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.А. Дем'янчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Вивчено розвиток взаємовідносин Білорусі та Росії в період з 1992 р. - тобто з моменту розпаду СРСР і початку існування двох держав як самостійних, і до 2000 р. - до моменту ратифікації Договору про Союзну державу Білорусі і Росії. Протягом даного періоду Білорусь та Росія тісно взаємодіяли в політичній, економічній, військовій та соціальній сферах. Зроблено висновок про те, що головним у білорусько-російських відносинах цього періоду була спроба здійснення інтеграції двох держав, що вона не була реалізована в повному обсязі через істотні відмінності між соціально-економічними системами двох країн, рівновекторність курсів реформ в Білорусі і Росії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Біл)64-64(2Рос) + Т3(2Рос)64-64(4Біл) +
Шифр НБУВ: РА368448

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського