Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (360)Книжкові видання та компакт-диски (278)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>A=ЯНКОВ$<.>+<.>A=ЕЛЕН$<.>+<.>A=СТЕПАНОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Янкова Н.І. 
Жанрово-стильові і поетикальні параметри творчості М.С.Грушевського: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.І. Янкова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено жанрово-стильові та поетикальні параметри творчості М.Грушевського як визначного діяча української науки та культури кінця XIX - початку XX ст. у загальнонаціональному та міжнародному контексті. Розкрито новаторських характер його творчості, що грунтується на взаємозв'язку традицій української літератури та досягнень світової. Вивчено закономірності становлення проблематики та поетики прози М.Грушевського, проаналізовано її структурні особливості. Розглянуто жанрово-стильову специфіку й образну систему його художніх творів. З'ясовано, що науковець, публіцист, письменник, фольклорист, історик у літературній діяльності поєднав кілька творчих ресурсів і цим повністю реалізував себе у кожному з них. Зроблено висновок, що літературна творчість М.Грушевського сприяла активізації національного життя в Україні. Показано суттєвий внесок громадського діяча у справу європеїзації українства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Грушевський, М.С. 4/5 +
Шифр НБУВ: РА355446

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Янковська А. О. 
Клініко-патогенетичні механізми розвитку жовтяниць новонароджених, шляхи корекції: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / А. О. Янковська ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д. Галицького. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Уточнено особливості клінічного перебігу затяжних неонатальних жовтяниць (НЖ) залежно від наявних чинників ризику та рівнів гіпербілірубінемії. Вивчено ефективність застосування лактулози у дітей з НЖ з урахуванням клініко-лабораторних показників. Найбільш вагомими чинниками ризику зі сторони матері є анемія, порушення репродуктивної функції, патологічний перебіг вагітності та пологів. Зі сторони дитини - оцінка за шкалою Апгар 7 балів і нижче, відтерміноване прикладання до грудей, неадекватне вигодовування, роздільне перебування, діагноз значної НЖ в пологовому будинку, функціональні порушення травного каналу. Ефективніше лікування затяжної НЖ досягається включенням лактулози до фототерапії. Достовірним підтвердженням ефективності комбінованої схеми є клініко-лабораторні показники: зникнення жовтяничного забарвлення шкіри, збільшення маси тіла, відсутність функціональних шлунково-кишкових порушень, скорочення тривалості фототерапії, прискорені темпи зниження загального білірубіну сироватки крові, нормалізація показників копрограми та кишкового біоценозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.302.3-5
Шифр НБУВ: РА379496 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Янковська І. М. 
Методика формування у молодших школярів уміння організовувати художню діяльність на уроках образотворчого мистецтва: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / І. М. Янковська ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше розроблено та науково обгрунтовано зміст і структурні компоненти формування уміння організовувати художню діяльність (ФУОХД) на уроках образотворчого мистецтва у молодших школярів, визначено критерії, показники та рівні сформованості цього вміння. Наведено модель ФУОХД та методику поетапного формування дослідженого процесу. Подальшого розвитку дістали положення про використання в педагогічній практиці початкової образотворчої освіти комплексу функцій образотворчого мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ10 р(4УКР)31-34
Шифр НБУВ: РА380021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Янковий Р. В. 
Організаційно-економічний механізм активізації підприємницької діяльності на підприємствах легкої промисловості: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Р. В. Янковий ; Київ. нац. ун-т технології та дизайну. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено актуальні проблеми вдосконалення теоретичних, методичних і практичних аспектів формування організаційно-економічного механізму активізації підприємницької діяльності на підприємствах легкої промисловості. Запропоновано організаційно-економічний механізм активізації підприємницької діяльності як складової організаційно-економічної виробничої системи. Вдосконалено процес організації підприємницької діяльності на підприємстві. Обгрунтовано та вдосконалено методичні засади аналізу підприємницького потенціалу, ризиків і врахування їх впливів на ефективність організації підприємницької діяльності на підприємствах легкої промисловості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.11-131.1
Шифр НБУВ: РА371323 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Янковський О.В. 
Особливості формування структури тонких гарячекатаних штаб і розробка технологічних режимів, що запобігають утворенню різнозернистості: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.01 / О.В. Янковський ; Ін-т чор. металургії ім. З.І.Некрасова НАН України. — Д., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено природу утворення різнозернистості та розроблено технологічні параметри виробництва гарячекатаного тонкоштабового прокату, що дозволяють одержати структурний стан і рівень механічних властивостей сталі, близькі до хлоднокатаного стану. Встановлено закономірності впливу температурно-деформаційних режимів гарячої прокатки та наступного охолодження на структуро- та текстуроутворення низьковуглецевої сталі у поверхневих і серединних шарах тонких гарячекатаних штаб. Проведено порівняльний аналіз структури та текстури тонких гарячекатаних і холоднокатаних штаб з низьковуглецевої сталі, виробленої за діючою технологією. Встановлено причини підвищеного рівня міцнісних і зниженого - пластичних властивостей в гарячекатаному прокаті у порівнянні з холоднокатаним. Досліджено вплив хімічного складу сталі, ступеня гарячої деформації прокату та швидкості його охолодження на положення фазових областей за умов безперервного охолодження. Проаналізовано вплив температури та ступеня деформації низьковуглецевого гарячекатаного тонкоштабового прокату, а також умов наступного охолодження на процеси рекристалізації та текстуроутворення. Встановлено, що виникнення різнозернистості є наслідком різниці в текстурі та пружно-напруженому стані поверхні та центра штаби. Для умов промислового виробництва тонкої гарячекатаної штаби розроблено рекомендації, що дозволяють запобігти утворенню грубозернистої структури у поверхневих шарах штаб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.043 + К621.530.03-1 +
Шифр НБУВ: РА336853

Рубрики:

      
6.

Янковець А.В. 
Підготовка майбутніх перекладачів засобами інформаційно-комунікаційних технологій у вищих військових навчальних закладах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / А.В. Янковець ; Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. — Хмельницький, 2005. — 20 с. — укp.

Наведено методику організації самостійного вивчення іноземної мови курсантами у вищих військових навчальних закладах (ВВНЗ) з застосуванням створених навчальних комп'ютерних програм. Розглянуто педагогічні умови застосування інформаційно-комунікаційних технологій під час самостійної роботи та підготовки до занять. Визначено методичні, техніко-дидактичні та психогігієнічні вимоги до навчальних комп'ютерних програм. Проаналізовано наявні комп'ютерні мультимедійні курси щодо їх застосування під час самостійної підготовки майбутніх перекладачів у ВВНЗ. Розроблено модель організації самостійної роботи з використанням створених навчальних комп'ютерних програм. Ефективність використання розробленої методики теоретично обгрунтовано та підтверджено експериментально.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш107.77 р30 +
Шифр НБУВ: РА340531

Рубрики:

      
7.

Янкова О.С. 
Правове регулювання статутного фонду комерційних організацій: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.04 / О.С. Янкова ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Сформульовано визначення поняття статутного фонду підприємства як категорії, яка відбиває наявність матеріальної бази учасника комерційного обігу. Обгрунтовано доцільність запровадження до господарського законодавства України категорій заявленого та сплаченого даного фонду, а також здійснення державної реєстрації комерційної організації за наявності сплаченого капіталу у встановленому законом розмірі, не пов'язаної з виконанням кожним учасником обов'язку передати первинний внесок. Значну увагу приділено способам закріплення у правових нормах мінімальних розмірів статутних фондів комерційних організацій. Вперше сформульовано загальні принципи формування зазначеного фонду комерційної організації. Розглянуто необхідність змін у порядку оцінювання переданого учасниками майна. Встановлено доцільність створення єдиного порядку формування даного фонду для комерційних організацій сфери виробництва, а також обігу товарів та послуг. Запропоновано механізм контролю за майновим станом комерційної організації протягом усього періоду її існування. Доведено необхідність ліквідації комерційних організацій, чисті активи яких протягом певного періоду є нижчими за встановлений законом мінімальний розмір статутного фонду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4Укр)013.22
Шифр НБУВ: РА310067 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Янковчук М. М. 
Психологічні особливості розвитку обдарованості дитини в сім'ї: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / М. М. Янковчук ; НАПН України, Ін-т психології ім. Г.С. Костюка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто розвиток обдарованості як розгортання структурно-функціональної одиниці нужди. Досліджено ставлення до сімейної освіти студентів-педагогів і спеціалістів галузі освіти в порівнянні з практиками сімейної освіти (батьками дітей, що навчаються екстерном). Показано негативне ставлення педагогів до сімейної освіти в цілому та недовіри до якості сімейної освіти зокрема. Проведено експериментальне дослідження розвитку обдарованих (альтодональних) дітей у сім'ях. Одержані матеріали за результатами проведених інтерв'ю дозволяють виділити схожі ознаки у розвитку обдарованих дітей, а також деякі відмінності, які можна пояснити індивідуальними особливостями кожної особистості та характером сімейних стосунків. Виділено п'ять типів ставлення батьків до факту дитячої обдарованості (негативне, ігнорувальне, гіперсоціальне, позитивне та конструктивно-позитивне). Розроблені психолого-педагогічні рекомендації щодо організації навчання та виховання обдарованих дітей у сім'ї дозволяють батькам позитивно впливати на розвиток обдарованих дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.724 + Ю956-996-06-734
Шифр НБУВ: РА384069 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Янкович О.І. 
Розвиток освітніх технологій у теорії та практиці вищої педагогічної освіти України (1957 - 2005): автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / О.І. Янкович ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2009. — 42 с. — укp.

Досліджено проблему розвитку освітніх технологій як педагогічно-соціальних інновацій у педагогічній теорії та практиці України. Вперше дану проблему розглянуто у ретроспективі із вивченням сучасного стану впровадження технологічного підходу, підготовки педагогів до його реалізації, визначенням перспектив розвитку. Доведено, що розвиток освітніх технологій у педагогічних ВНЗ України - це складний діалектичний процес, в якому акумульовано ідеї національної та зарубіжної педагогіки, відображено особливості та традиції вітчизняної освітньої галузі, збережено відповідність тенденціям суспільно-політичного життя. Доведено, що вітчизняний досвід технологізації освіти педагогічних ВНЗ творчо інтегрується у нових системах, які відповідають міжнародним стандартам підготовки учителів. Розкрито можливості використання прогресивних елементів минулого на сучасному етапі. На підставі результатів ретроспективного аналізу на основі екстраполяції історичного досвіду обгрунтовано систему підготовки педагогів до реалізації освітніх технологій. Здійснено проектування та моделювання інноваційної соціально-виховної технології "Організація успішної діяльності", яка сприяє розвитку професійної компетентності випускників закладів освіти та є джерелом для створення національно-праксеологічної освітньо-виховної концепції держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.513(4УКР)6 + Ч311,01 +
Шифр НБУВ: РА367489

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Янковський С.В. 
Система конкретного ідеал-реалізму в контексті російського релігійно-філософського ренесансу: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / С.В. Янковський ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2004. — 19 с. — укp.

Доведено, що політематичні інтелектуальні дискусії стали підгрунтям для утворення особливого метафізичного спрямування у російській філософській думці ідеал-реалізму, що остаточно визначилося на початку XX ст. Його засади було викладено у працях М.Лосського та С.Франка. Упродовж наступних десятиліть ідеал-реалізм набув вигляду своєрідної філософської системи - конкретного ідеал-реалізму. На початку 1920-х рр. вона вважалася зразком російської академічної філософської традиції, а у вирішенні проблем гносеології, теорії цінностей, антропологічної проблематики, соціально-філософських проблем успішно конкурувала з панівними течіями російської філософії, поступово набуваючи визнання в Європі та Америці. Зауважено, що провідним мотивом гносеології ідеал-реалізму є визначальна роль інтуїтивного пізнання. Онтологія ідеал-реалізму містить оригінальне персоналістичне вчення про субстанційного діяча; існування є витвором творчого прагнення і ствердження цінностей відносно їх сили та рангу. Це було б неможливим поза феноменом свободи волі, яка становить суть соціально-історичної та філософської атропологій у системі конкретного ідеал-реалізму. Наявність духовної свободи виправдовує існування людини як апокаліптичного виміру всесвіту, висвітлення кінцевої мети його існування (causa finais).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю217.1 + Ю3(4РОС)5/6
Шифр НБУВ: РА330961

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Янков А.В. 
Соціально-політичні неологізми та оказіоналізми в американському варіанті англійської мови: структура - семантика - функціонування: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Янков ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Встановлено структурно-семантичні та функціонально-стилістичні особливості соціально-політичних неологізмів та оказіоналізмів у американському варіанті англійської мови за період 1963 - 2003 рр. На основі широкого кола лексикографічних та текстологічних джерел проведено диференціацію понять неологізмів та оказіоналізмів. Простежено та уточненно, за якими традиційними та новими словотвірними моделями морфологічної структури слова побудовано нову суспільно-політичну лексику. Розглянуто різноманітні способи утворення неологізмів та оказіоналізмів, встановлено взаємозв'язок та взаємозалежність між позамовними та внутрішньомовними чинниками, які активізують словотворчі процеси. Виявлено причини виникнення соціально-політичних евфемізмів та дисфемізмів, з'ясовано метафорично-метонімічні та синонімічно-антонімічні особливості нової суспільно-політичної лексики американського варіанта англійської мови у процесі їх функціонування у мові та мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-321
Шифр НБУВ: РА330536

Рубрики:

      
12.

Янковська Д.О. 
Східні впливи в орнаментальному оформленні українських ікон кінця XVI - XVII ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Д.О. Янковська ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему східних впливів в орнаменті українських ікон кінця XVI - XVII ст. На базі комплексного підходу висвітлено історичний аспект впливів мусульманського Сходу на культуру європейських країн, визначено передумови східних впливів на українське мистецтво кінця XVI - XVII ст.. Наведено характеристику орнаменту мусульманських країн Близького та Середнього Сходу, розглянуто причини орнаментування ікон. Висвітлено загальні тенденції розвитку іконної орнаментики, виявлено основні схеми та мотиви, художні особливості досліджених орнаментів. Досліджено їх еволюцію у контексті тогочасних мистецьких явищ - західноєвропейських і східних впливів. На підставі порівняльного аналізу орнаментики українських ікон і орнаментів мусульманського Сходу виявлено численні аналоги схем і мотивів в обох орнаментальних комплексах. У орнаментиці ікон визначено схожі за походженням схеми та мотиви: на основі рослинної ромбовидної сітки та сітки з геометричних фігур з рослинними мотивами всередині (банд-е румі), мотиви тюльпана, гвоздики, лотоса, квітки та плода граната, простежено їх розвиток у східному орнаменті та в оздобленні українських ікон.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ124.3(4УКР)3-183(5) + Щ146.563(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА338721

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Янковський М.А. 
Управління конкурентоспроможністю підприємства на світових ринках: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / М.А. Янковський ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2005. — 30 с.: рис. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні засади формування та управління конкурентоспроможністю підприємств у контексті їх виходу на світові ринки за умов внутрішніх економічних трансформацій та міжнародних процесів інтеграції та глобалізації. Систематизовано організаційно-економічні питання управління конкурентоспроможністю промислового підприємства. На підставі аналізу зовнішньоекономічних зв'язків України у географічному, галузевому та регіональному аспектах здійснено оцінку позицій України в міжнародному конкурентному просторі. Розглянуто конкурентні можливості України й оцінено економічні наслідки включення країни в об'єднання регіонального співробітницва, а також вступу України до СОТ. Оцінено міжнародну конкурентоспроможність українських підприємств хімічної промисловості. З метою формування системи управління конкурентоспроможністю на макрорівні розроблено концепцію інтеграції України у світовий конкурентний простір, на мікрорівні - розроблено системний підхід до ефективної мобілізації внутрішніх резервів підвищення конкурентоспроможності. Запропоновано систему управління якістю продукції на великому промисловому підприємстві. На прикладі ВАТ "Концерн "Стирол" розроблено стратегію розвитку внутрішніх ресурсів конкурентоспроможності підприємства з використанням методу ентропії та екстрапотенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)830.695.2-13-21 +
Шифр НБУВ: РА336982

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Янковська Л.А. 
Управління підготовкою та перепідготовкою працівників промислового підприємства в системі менеджменту персоналу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Л.А. Янковська ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто роль безробіття у створенні та функціонуванні програм підготовки та перепідготовки працівників (ППП) у системі менеджменту підприємства, необхідність планування працівників для визначення потреби в учасниках програм ППП. Проаналізовано управління системою ППП за рубежем, надано рекомендації щодо застосування зарубіжного досвіду в Україні. Запропоновано методику оцінки управління й ефективності функціонування систем ППП на підставі певних показників і умов їх прийнятості для об'єктів і суб'єктів систем ППП. Розглянуто види та способи підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації різних категорій працівників та запропоновано засоби активізації навчального процесу, контролю та самоконтролю знань. Визначено принципи управління якістю ППП.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-640-963
Шифр НБУВ: РА310589 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Янковий В. О. 
Управління прибутком промислових підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / В. О. Янковий ; Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. НАН України. — О., 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Охарактеризовано зв'язок сучасної теорії беззбитковості з основними положеннями маржиналізму, розкрито головні недоліки існуючих методів управління прибутком промислових підприємств. Запропоновано методичні засади формування показників системи співвідношень витрати - об'єм - прибуток на рівні всього підприємства, що дозволяє розраховувати й застосовувати для управління прибутком важливіші узагальнювальні параметри - точку беззбитковості у вартісному вимірі, маржинальний дохід, коефіцієнт маржинального доходу, запас міцності, виробничий важіль, показники чутливості прибутку, кількісні характеристики виробничого, фінансового та сукупного ризиків. Розроблено методичні засади використання додаткових показників і співвідношень апарату виробничої функції Кобба-Дугласа, що відкривають нові можливості для управління інвестиційними проектами промислових підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-864-21
Шифр НБУВ: РА385381 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Янковська Л.А. 
Формування освітньо-фахового потенціалу в системі соціально-економічного розвитку регіону: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.07 / Л.А. Янковська ; НАН України. Ін-т регіон. дослідж. — Л., 2008. — 40 с. — укp.

Розроблено теоретичні засади й обгрунтовано практичні рекомендації щодо формування освітньо-фахового потенціалу (ОФП) регіону відповідно до потреб суспільства з метою забезпечення реалізації стратегічних цілей соціально-економічного розвитку регіону. Досліджено вплив ОФП на рівень інтелектуального капіталу. Визначено структурні елементи ОФП регіону, розглянуто методичні аспекти їх оцінки. Розроблено принципи узагальненої оцінки кількісно-якісного рівня ОФП регіону, виявлено основні чинники його розвитку. Запропоновано інформаційні засоби дослідження складових ОФП регіону й інформаційні технології підвищення його ефективності. Розкрито сутність та особливості експертних процедур у прийнятті рішень щодо оцінки якості ОФП, зокрема, з використанням програмних засобів. Розроблено модель переходу ОФП на стадію збалансованого процесу. Висвітлено методологічні аспекти формування ОФП, здійснено динамічне оцінювання його основних функцій. Розроблено й апробовано методику оцінки якості ОФП за допомогою експертного методу. Встановлено циклічний характер розвитку ОФП регіону, обгрунтовано принципи та пріоритетні напрями підвищення ефективності формування та використання ОФП регіону, визначено перспективи оцінювання його розвитку. Запропоновано систему прийняття рішень за результатами експертної оцінки для визначення якості ОФП.Досліджено вплив рівня ОФП на стан соціально-економічного розвитку регіону, зокрема, за умов євроінтеграції України, обгрунтовано доцільність урахування даного показника під час розробки регіональної соціально-економічної стратегії. Висвітлено перспективи формування ОФП в системі соціально-економічного розвитку західного регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР3)240 +
Шифр НБУВ: РА356045

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Буздиган М. О. 
Внутрішні фактори підвищення ділової активності підприємств. / М. О. Буздиган. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено розгляду теоретико-методичних та практичних аспектів підвищення ділової активності підприємств на основі її внутрішніх факторів. Достовірна оцінка ділової активності та напрями її підвищення є визначальними проблемами вітчизняних підприємств та одними із стратегічних цілей їх діяльності, оскільки дозволяє визначити потенціал росту та шляхи досягнення лідерства на ринку. Відсутність єдиного розуміння щодо визначення сутності поняття «ділова активність», неузгодженість підходів відносно ступеня впливу того чи іншого фактору на ділову активність підприємства, неоднозначність поглядів щодо її оцінки обумовили вибір теми дисертаційної роботи та її актуальність. Основні положення та результати дослідження, які характеризують наукову новизну та особистий внесок автора, полягають у наступному: 1) удосконалено визначення сутності «ділова активність», ієрархію поняття «ділова активність підприємства» як латентної ознаки, методичний підхід до оцінювання ділової активності підприємств, а також її важливіших складових; 2) набуло подальшого розвитку систематизація факторів, що впливають на ділову активність, поділ ділової активності на виробничу, фінансову, інноваційно-інвестиційну та маркетингову складову, модель оцінювання ділової активності підприємств, обґрунтування напрямів її підвищення. Серед отриманих у досліджені результатів практичне значення мають метод оцінювання ділової активності підприємств та її складових на основі сполучення кластерного та дискримінантного аналізу та розроблені рекомендації щодо покращення зазначених складових для підприємств-аутсайдерів.^UThe thesis is devoted to the review of theoretical, methodical and practical aspects of business activity evaluation based on its internal factors. Authentic business activity evaluation and ways of its increase are the main problems of domestic enterprises and ones of the strategic goals of their activity, since it allows determining the potential growth and ways for achieving leadership in the market. The lack of a common understanding regarding the definition of the "business activity" concept essence, the approaches inconsistency regarding the degree of one or another factor influence on the business activity, the views ambiguity regarding its evaluation determined the topic of the dissertation and its relevance. The main provisions and results of the research, which characterize the scientific novelty and the author personal contribution, are: 1) The definition of “business activity” essence, the hierarchy of the concept "business activity of the enterprise" as a latent sign, methodical approach to the business activity and its important components evaluation are improved; 2) The factors systematization that influence on the business activity level, business activity division in the production, financial, investment and innovative, marketing components, the model of business activity evaluation, its increase directions reasoning got further development. The method of business activity and its components evaluation based on a combination of cluster and discriminatory analysis, and recommendations for these components improvement are practical among the results obtained in the research.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Янковий В. О. 
Оптимізація фондоозброєності на промислових підприємствах України / В. О. Янковий. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження присвячене вирішенню важливої наукової проблеми – аналізу та оптимізації фондоозброєності в промисловості. Розглянуто сутність, складові показника фондоозброєності, його двоїстий характер та місце в системі техніко-економічних параметрів промислового виробництва. Сформовано класифікацію чинників фондоозброєності, запропоновано систематизацію її внутрішніх факторів на основі індексних моделей. Розроблено поняття оптимальної фондоозброєності та методи її аналітичного та графічного визначення на базі двофакторних виробничих функцій, досліджено можливості розрахунку резервів росту ефективності господарської діяльності за умови повної відсутності інфляційних процесів в економіці, виявлено особливості поєднання динаміки фондоозброєності, продуктивності праці та фондовіддачі окремого товаровиробника. Проаналізовано рівень фондоозброєності в промисловості, на підприємствах металургійного виробництва, в машинобудуванні, в харчовій промисловості. Запропоновано шляхи наближення фондоозброєності на промислових підприємствах України до оптимального рівня, зокрема, елімінування негативного підвищувального впливу переоцінки основних фондів на рівень фондоозброєності підприємств.^UThe dissertation is dedicated to the solution of an important scientific problem – the analysis and optimization of the level of capital-labor ratio at the enterprises of the domestic industry.The most important production factors at the enterprises of Ukraine are researched. It is proved that for the industry in which the III and IV technological systems are dominant, the main production factors, as before, remain labor and fixed capital. The essence, components of the capital-labor ratio indicator, its dual nature and place in the system of technical and economic parameters of industrial production are considered. The duality of the capital-labor ratio indicator appears in the fact that, on the one hand, it is a measure of the provision of employees with fixed assets of the enterprise, and on the other hand is a relative value of coordination. The last one characterizes the ratio of two important production resources of the modern enterprise – fixed capital (in the form of fixed assets) and labor.The classification of factors that determine the level of capital-labor ratio at industrial enterprises is formed. Analysis of the mobility of the components of the formula of this indicator showed that both the numerator and denominator of capital-labor ratio vary in time and space under the influence of various internal and external factors. As for the external factors of capital-labor ratio, it should be borne in mind that the number of production staff to a much greater extent than the size of fixed assets is sensitive to conjuncture fluctuations in demand in the market of certain products (works, services). At the stage of economic crisis and depression, first of all, the number of employees of the enterprise is reducing (dismissal, part-time employment, week employment, month employment).The author proposes a systematization of internal factors of capital-labor ratio, as well as methods for evaluation of their influence on the level of the studied indicator of industrial enterprises using deterministic index models.The concept of optimal capital-labor ratio has been developed, which means the ratio of fixed assets and labor costs, which maximizes output of the producer or minimizes labor costs and fixed capital at a given volume of production. Methods of analytical and graphical search of optimal capital-labor ratio the basis of two-factor production functions are determined. Possibilities of calculation of reserves of growth of efficiency of economic activity of the industrial enterprises in condition of complete absence of inflationary processes in economy are researched. Positive and negative variants of combination of series of dynamics of capital-labor ratio, labor productivity and capital return of separate commodity producer are revealed.The level of capital-labor ratio in the industry as a whole, at the enterprises of the metallurgical complex, in machine building, at the enterprises of the food industry is analyzed. The calculations carried out with the help of the corresponding production functions allowed us to conclude that all the studied industrial enterprises have non-optimal capital-labor ratio, as the "fixed assets" factor is in a very large surplus relative to the "salary" factor of full-time employees.Analysis of the causes of non-optimal capital-labor ratio in industrial enterprises showed that a significant role in the formation of this economic phenomenon is played by overestimation of fixed assets of enterprises, as the numerator of capital-labor ratio is expressed in units of value, which are significantly influenced by inflation in the country. Instead, its denominator (average number of workers) usually does not change over time or has a downward trend. Considering the consequences of the COVID-19 pandemic, which continues in Ukraine in the form of second, third, etc. waves of disease, the decline in industrial production and the reduction in the number of employees will be even more significant.The study of the degree of ensuring the intended use of the depreciation fund of industrial enterprises showed that it is at the level of 20-25%. It should be noted that in Ukraine, in contrast to developed countries with market economies, the depreciation fund has not become the main source of reproduction of fixed capital. They are rather poorly used as a source of investment for enterprises in modernization and expansion of production.The ways of approaching the actual capital-labor ratio at the industrial enterprises of Ukraine to the optimal level are offered. Among them is the elimination of the negative increasing influence of the revaluation of fixed assets on the level of capital-labor ratio of enterprises. The developed procedure is based on the application of the cost indicator of capital-labor ratio of enterprises in combination with the mathematical and statistical apparatus of production functions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Янковець О. В. 
Англійська прикордонна термінологія: структурно-семантичний, когнітивний і функціональний аспекти / О. В. Янковець. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації обґрунтовано структурні, семантичні, когнітивні та функціональні особливості термінологічних одиниць прикордонної сфери в сучасній англійській мові. Вперше комплексно розглянуто питання структурних, семантичних, когнітивних і функціональних особливостей англійської прикордонної термінології: представлено продуктивні словотвірні моделі термінологічних одиниць та визначено їх продуктивність; здійснено семантичну класифікацію термінологічних одиниць прикордонної сфери відповідно до позначуваних понять; проаналізовано лексико-семантичні відношення між термінами прикордонної терміносистеми; побудовано лексико-семантичне поле прикордонної термінології; досліджено прикордонні новотвори, які з'явилися у зв'язку із проведенням Антитерористичної Операції та Операції Об'єднаних Сил на Сході України; описано специфічні функції певних структурних та семантичних категорій прикордонних термінів. За результатами дослідження укладено термінологічний словник прикордонної лексики. З'ясовано, що основними способами твореннями прикордонних термінів є морфологічний, синтаксичний та семантичний способи. Кожен із них поділяється на підтипи: до морфологічного належать афіксація, словоскладання та абревіація; до синтаксичного – формування дво-, три- та полікомпонентних словосполучень; до семантичного способу у межах нашої роботи зараховуємо термінізацію, транстермінізацію та метафоризацію. У процесі аналізу морфологічного способу словотвору з'ясовано, що суфіксальний метод значно переважає над префіксальним і префіксально-суфіксальним; двокомпонентні терміни-композити значно переважають кількісно трикомпонентними; абревіація фігурує в текстах документів прикордонної сфери у формі стійких та контекстуальних абревіатур. Синтаксичний спосіб є найефективнішим серед проаналізованих способів творення прикордонних термінів. Серед синтаксичних термінологічних словосполучень домінують двокомпонентні терміни, наступними за продуктивністю є трикомпонентні словосполучення, а полікомпонентні терміни є найменш чисельною групою серед проаналізованих словосполучень. У межах семантичного способу частина термінів утворена лексико-семантичним способом, тобто на основі наявних у мові лексичних одиниць загальновживаної, чи міжнаукової лексики, а також з допомогою метафоричного перенесення. Виявлено дев'ять лексико-семантичних груп, які презентують сукупність термінних одиниць терміносистеми прикордонної сфери. Синонімія є типовим явищем для позначення спеціальних понять в прикордонній сфері, яке дає змогу варіювати мовними засобами у межах цієї терміносистеми. Антонімічні термінологічні одиниці є способом вираження діаметрально протилежних ознак тотожної якості в досліджуваній термінології прикордонної сфери. Запозичення та інтернаціоналізми є ефективними способами поповнення прикордонної терміносистеми. Найбільша кількість запозичених прикордонних ТО походить із старофранцузької мови. Основними функціями англійських прикордонних термінів є номінативна, сигніфікативна, дефінітивна, комунікативна та когнітивна.^UThe thesis substantiates the structural, semantic, cognitive and functional peculiarities of the terminological units of the border sphere in modern English. The issues of structural, semantic, cognitive and functional peculiarities of English border terminology are comprehensively considered for the first time: productive word-forming models of terminological units are presented and their productivity is determined; the semantic classification of terminological units of the border sphere according to the denoted concepts is carried out; the lexical and semantic relations between the terms of the border terminology system are analysed; the lexical and semantic field of border terminology is constructed; border neologisms that appeared in connection with the Anti-Terrorist Operation and the Joint Forces Operation in Eastern Ukraine are studied; specific functions of certain structural and semantic categories of border terms are described. According to the results of the research, a terminological vocabulary of border lexis was compiled. The main means of term-formation within the study are morphological, syntactic and semantic methods. Each of them is divided into subtypes: the morphological method deals with affixation, word formation and abbreviation; the syntactic one comprises the formation of two-, three- and polycomponent phrases; the semantic method includes terminologization, transterminologization and metaphorization within our work. In the process of analysing the morphological method of word formation, it was found that the suffix method of word formation significantly prevails over the prefix and prefix-suffix; two-component terms-composites significantly prevail in quantity over the three-component ones; the abbreviation appears in the texts of border sphere documents in the form of stable and contextual abbreviations. The syntactic method is the most effective among the formation methods of border terms analysed by us. Syntactic terminological word combinations are dominated by two-component terms followed by three-component word combinations, and polycomponent terms are the least numerous group among the analysed word combinations. Within the semantic method, some terms are formed in a lexical and semantic way, i.e. on the basis of lexical units of commonly used or transterminological lexis available in the language, as well as by means of metaphorical transfer. Nine lexical and semantic groups are identified, which present a set of terminological units of the border sphere terminological system. Synonymy is a typical phenomenon to denote special concepts in the border sphere, which enables to vary the linguistic means within this terminology system. Antonymous terminological units are a method for expressing diametrically opposite features of identical quality in the studied terminology of the border sphere. Borrowing and internationalism are effective methods to replenish the border terminology system. The largest number of border terminological units comes from the Old French language. The main functions of English border terms are nominative, significant, definitive, communicative and cognitive.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Янковський С. В. 
Соціокультурні світи за доби глобальних комунікацій / С. В. Янковський. — Б.м., 2021 — укp.

Актуальність дисертаційної роботи зумовлюється необхідністю соціально-філософського осмислення трансформації соціальної реальності в умовах Industry 4 виробництво, коли поширення інформації утвердилося як один із пріоритетів діяльності символічного виробництва. Глобальний вимір сучасного періоду життя соціуму перетворив потенціал інформаційно-комунікативні технологій на сталий фактор розвитку соціальних інституцій, а контроль за інформацією надав нового вигляду стратегії управління соціальними процесами. Окремим напрямом реалізації можливостей соціально-філософського аналізу інформатизації соціуму є осягнення сталих конструктів у структурах повсякденності життєвого світу сучасників, які відбулись під впливом глобальної інформаційно-комунікативної системи. Проте при розгляді цієї проблеми варто указати на цінність соціально-філософської рефлексії, враховуючи зміни соціального буття під впливом інформаційно-комунікативних зрушень «цифрового» суспільства. Реалізація соціально-філософської рефлексії дискретності соціального життя в його соціально-культурних виявах реалізується при звернені до практик «розуміючого мислення» і символічного виробництва.Мета дослідження зумовлюється нарощуванням способів зв'язку й каналів комунікації в умовах Industry 4 спричинило якісні перетворення у соціальному житті, призвівши до різких змін у соціально-культурних формах життєдіяльності людства на рівні взаємодії соціальних груп, індивідів і спільнот. Метою представленого дослідження є розгляд місця і ролі явища соціокультурних світів у соціально-філософському дискурсі для з'ясування джерел й механізмів трансформації соціально-культурних форм буття в процесі комунікації за доби цифрового суспільства.Динамічні характер соціокультурних репрезентацій світу зумовлює комплексний характер цієї роботи, метою якої є експлікація структурно-конструктивної й структурно-функціональної особливості соціокультурних світів у сучасному соціумі за доби глобальних комунікацій. Проведення дослідження передбачало застосування конкретних методів: історично-порівняльного (виявлення ідейно-теоретичних передумов й особливостей застосування поняття соціокультурних світів), системного (при дослідженні соціальної реальності та її культурного компонента; при аналізі інформаційно-комунікативної системи суспільства; наслідків впливу інформаційно-комунікативних технологій на сучасне символічне виробництво соціуму), структурно-функціонального аналізу (способи світотворення) і феноменологічного (при розгляді «біографічних ситуацій» та явища інтенціонального світу). Експлікація концептуального складника дослідницької роботи була можлива за умови орієнтації на соціальні теорії, спрямовані на пошук причин універсального характеру в організації суспільного буття та зумовленої ними соціальної взаємодії. Наукова новизна дослідження полягає у виявленні базових рис соціокультурного виміру соціальної взаємодії відображає не суб'єкт, реальність якого виникає із способів господарювання і стилю життя, а суб'єктність, яка забезпечується засобами сегрегації та дискримінації соціальних груп і індивідів, евфімізації дискурсів соціального життя, а також при зростаючій інтенсивності комунікацій в умовах Industry 4, засобів символічного примусу, загального спостереження й індивідуального контролю. Доведено, що поняття соціокультурного світу і соціокультурних світів відмінні. З одного боку, вони ангажуються у дискурсах геополітичного перерозподілу, і при їх застосуванні універсалізм соціально-культурних життєвих форм людства розпадається на відособлені у часі і просторі цивілізаційно-історичні типи соціальної взаємодії, які ніби поглинають своєрідність регіональних ідентичностей. Із протилежної точки зору, яка сприятиме гуманістичній і універсалістській традиції соціального і гуманітарного знання, варто вказати, що коли у соціальній динаміці спостерігається перехід від тенденцій «світу, що глобалізується» до світу, де негативні наслідки глобалізації є очевидними, соціально-філософський аналіз проблеми соціокультурних світів надає можливості виявити особливості соціокультурного виміру взаємодій у теперішньому суспільстві, сприяючи осмисленню значущості тих переваг і користі, що надають суспільному поступу принципи розмаїття, рівності, доступності, а також відмова від розуміння, що світ є лише місцем зосередження природних цінностей і ресурсів.Ключові слова: соціальна реальність, соціокультурний світ, соціокультурні світи, соціокультурна динаміка, символічне виробництво, мережева спільнота, інформаційно-комунікативна система, аберація комунікативної реальності, світоглядно-ціннісні орієнтації.^UThe relevance of the dissertation is due to the need for socio-philosophical understanding of the transformation of social reality in the context of Industry 4 production, when the dissemination of information has been established as one of the priorities of symbolic production. The global dimension of the current period of society has transformed the potential of information and communication technologies into a permanent factor in the development of social institutions, and information control has given a new look to the strategy of managing social processes. A separate area of realization of the possibilities of socio-philosophical analysis of informatization of society is the comprehension of stable constructs in the structures of everyday life of contemporaries, which took place under the influence of the global information and communication system. However, when considering this problem, it is worth pointing out the value of socio-philosophical reflection, given the changes in social life under the influence of information and communication shifts in the «digital» society.The dynamic nature of socio-cultural representations of the world determines the interdisciplinary nature of this work, the purpose of which is to explicate the structural-constructive and structural-functional features of socio-cultural worlds in modern society in the era of global communications. The dissertation involved the use of specific methods: historical and comparative (identification of ideological and theoretical preconditions and features of application of the concept of sociocultural worlds), systemic (in the study of social reality and its cultural component; in the analysis of information and communication system of society; consequences of information and communication technologies on modern symbolic production of society), structural and functional analysis (methods of world creation) and phenomenological (when considering «biographical situations» and the phenomenon of the intentional world).The informatization, mediatization, visualization and other socio-cultural forms of society in the modern world lead to increased intensity of communicative interactions, resulting in an increase uncertainty in accordance with the increase in information, which determines the current development of different socio-cultural worlds; it is noted that the spread of information and computer technology contributes to the construction of a multiple social field, and the conditions of modern society are characterized by new forms of subjectivity, which has an identical nature, socio-instrumental subjectivity, manifested in the creation of bots, intellectual agents and others ways to simulate human activity on the Web.The current tendencies of increasing the scale of significance of the information and communication system contribute to the creation of a neontological (virtual) form of the socio-cultural world, constructed according to the disposition of users and their interest in maintaining communication; it is emphasized on the idea that the dispositional nature of the «environment» of living space in modern society corresponds to eidetic-instrumental, rather than identity-regulatory structures of communication.The structural and constructive features of the socio-cultural dimension of social interaction are explained by the correlation of ideal constructs of community in the daily existence of the individual and the community and intersubjective a priori their perception and evaluation.Thus, the concepts of socio-cultural world and phenomena of the socio-cultural worlds are different. On the one hand, they engage in discourses of geopolitical redistribution, and in their application the universalism of socio-cultural life forms of humanity breaks down into isolated in time and space civilizational-historical types of social interaction, which seem to absorb the originality of regional identities. From the opposite point of view, which will contribute to the humanistic and universalist tradition of social and humanitarian knowledge, it should be noted that when in social dynamics there is a transition from the «globalizing world» to a world where the negative effects of globalization are obvious, socio-philosophical analysis of sociocultural provides opportunities to identify the features of the socio-cultural dimension of interactions in modern society, helping to understand the importance of the benefits and advantages that give social progress the principles of diversity, equality, accessibility, and the rejection of understanding that the world is only a place of natural values and resources.Keywords: social reality, sociocultural world, sociocultural worlds, sociocultural dynamics, symbolic production, network community, information and communication system, aberration of communicative reality, worldview and value preferences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського