Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (170)Книжкові видання та компакт-диски (115)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>A=ЧАЛА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Чала Ю.П. 
Відтворення культурно-маркованих знаків Вікторіанської доби в українських перекладах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.16 / Ю.П. Чала ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено прийоми відтворення культурно-маркованих знаків Вікторіанської доби у Великій Британії за перекладу прозових і драматичних творів англійських письменників українською мовою. Показові концепти історичної доби, які визначають специфіку конкретного соціуму, особливості його матеріальної культури, виражаються у художніх творах за допомогою культурно-маркованих знаків. "Культурно-маркований знак" є поняттям, ширшим за обсягом, ніж поняття "реалія", вони знаходяться у позиції взаємодоповнення. Для передачі "асоціативного шлейфу" культурно-маркованих знаків за перекладу художнього твору, який відображає Вікторіанську добу, доцільно застосовувати прийоми, що відтворюють референтне ядро знаку та його ціннісний і образний компоненти. Оптимальними для цього визначено прийоми: внутрішньотекстові пояснення / додавання, генералізацію, конкретизацію та віднайдення контекстуального відповідника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-77 + Ш141.4-77 + Ш407 +
Шифр НБУВ: РА343588

Рубрики:

      
2.

Чала О.М. 
Договірне регулювання оплати праці в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / О.М. Чала ; НАН України. Рада по вивченню продукт. сил України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено комплекс правових, економічних, організаційних заходів щодо створення механізму договірного регулювання оплати праці в Україні. Запропоновано цілісну систему договірного регулювання оплати праці, уточнено основні її елементи, визначено функції та запроваджено класифікацію регулювання оплати праці в цілому та на виробничому рівні. На підставі критичного аналізу світового досвіду договірного регулювання оплати праці обгрунтовано доцільність його використання в Україні. Визначено місце держави в системі договірного регулювання оплати праці на різних рівнях. Значну увагу приділено питанням визначення розмірів заробітної плати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)245
Шифр НБУВ: РА316726 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Чала Н.Д. 
Європейська інтеграція як фактор розвитку промисловості України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Н.Д. Чала ; НАН України. Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано та розроблено методичні засади входження українського промислового сектору до системи світових господарських відносин, розкрито вплив на його розвиток інтеграції до європейського економічного простору. Запропоновано концептуальні підходи щодо аналізу впливу євроінтеграційних процесів на розвиток промисловості України. На основі дослідження розвитку експортної складової промисловості України зроблено оцінку експортного потенціалу української обробної промисловості, запропоновано механізми виходу промислової продукції на світовий ринок та побудови ефективної співпраці з іноземними підприємствами, а також проаналізовано вплив євроінтеграції та європейських інтеграційних процесів на розвиток вітчизняного промислового сектору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)830 +
Шифр НБУВ: РА335647

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Чала Л.Е. 
Методи динамічної ідентифікації користувачів розподілених інформаційних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Л.Е. Чала ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено методи динамічної ідентифікації користувачів розподілених інформаційних систем (РІС) за їх поведінковими характеристиками, а також методи формування і корегування баз біометричних образів. Розглянуто питання реалізації двоетапної процедури динамічної ідентифікації користувачів з метою запобігання аналізу всіх елементів бази біометричних еталонів, реалізації моделі ідентифікації з використанням змішаного критерію, що враховує різні типи поведінкових характеристик. Розв'язано задачу ідентифікації користувачів за стилем роботи за умов невизначеності з використанням нечіткої логіки та штучних нейронних мереж. Описано модель ідентифікації користувачів РІС на основі агентних технологій для реалізації розроблених методів у структурі мультиагентних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.26-016 +
Шифр НБУВ: РА343038

Рубрики:

      
5.

Чалапко Л.Д. 
Механізм управління фінансово-господарськими результатами діяльності машинобудівних підприємств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Л.Д. Чалапко ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто нові підходи та теоретичні положення щодо механізму управління фінансово-господарськими результатами на підприємствах машинобудівної галузі. Акцентовано увагу на розробці збалансованої стратегії фінансування виробничо-господарської діяльності машинобудівних підприємств. Висвітлено питання проведення комплексного фінансового аналізу. Розроблено нові методичні підходи щодо визначення рівня платоспроможності підприємства з урахуванням його ліквідності й обіговості оборотних активів. Запропоновано рекомендації, що дозволяють удосконалити механізм фінансового менеджменту на підприємстві за умов ринкових відносин, спрямований на підвищення ефективності фінансово-господарських результатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-93-21 +
Шифр НБУВ: РА367582

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Чаланова Р.І. 
Механізми опікової хвороби очей і патогенетичне обгрунтування доцільності застосування ферментативної некректомії для попередження ускладнень опікового процесу: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / Р.І. Чаланова ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2009. — 31 с. — укp.

На підставі даних, одержаних під час проведення флюоресцентної ангіографії переднього відділу ока, встановлено критерії об'єктивної оцінки порушень мікроциркуляції прилімбальної області, які полягають у пригніченні епісклерального кровообігу за опікової травми очей. Розроблено показання до проведення хірургічного лікування залежно від глибини та площі порушень в системі епісклерального кровообігу внаслідок опіків очей різного ступеня важкості. На підставі результатів клініко-імунологічних досліджень розроблено способи прогнозування розвитку ускладнень опікової хвороби (криз відторгнення трансплантанту, ексудативно-гіперпластичний увеїт, ускладнена катаракта), спосіб оцінки індивідуальної імунореактивності організму. Виділено два типи та сім варіантів індивідуальної адренергічної імунореактивності організму та доведено доцільність раннього хірургічного лікування опіків очей важких ступенів. Вивчено некролітичні властивості ряду протеолітичних ферментів, а саме: папаїну, лекозиму, лужної протеази, еластотерази, терилітину та колалізину. Розроблено спосіб попередньої ферментативної некректомії перед лікувальною кератопластикою. Встановлено дозування й експозицію для проведення одноразової аплікації протеаз для досягнення щадного некролітичного ефекту. Проведено експериментальне вивчення ефективності кератопластики із застосуванням попередньої ферментативної некректомії. Розроблено тактику раннього хірургічного лікування опіків очей важких ступенів з використанням попередньої ферментативної некректомії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р675.808.4-5 +
Шифр НБУВ: РА366403

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
7.

Чала О. М. 
Оцінка і прогнозування сейсмостійкості бортів кар'єру в умовах багатоблокових масових вибухів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.15.09 / О. М. Чала ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Удосконалено методику прогнозування сейсмобезпеки схилів кар'єра за дії на них інтенсивних сейсмічних коливань від багатоблокових масових вибухів і розрахунку сейсмобезпечних параметрів підривних робіт. Узагальнено методи розрахунку стійкості грунтових схилів для оцінювання їх стійкого кута нахилу через параметри прискорення від дії багатоблокових масових вибухів. Визначено критрії оцінювання сейсмічної стійкості бортів кар'єру за прискоренням для визначення припустимого кута нахилу уступів і за припустимою швидкістю коливань частинок грунту для обмеження маштабів проведення таких вибухів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И133.1
Шифр НБУВ: РА385842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Чала Т.А. 
Патогенетичне обгрунтування нового підходу до лікування та профілактики загострень хронічного періодонтиту: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Т.А. Чала ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2008. — 16 с. — укp.

Розроблено патогенетично обгрунтований спосіб лікування та профілактики загострень хронічного періодонтиту з використанням композиції для тимчасового пломбування кореневих каналів, яка містить вітамін E, метронідазол, барію сульфат і ультрадисперсний гіроксиапатит, легований сріблом. Доведено етіологіну роль 21-го виду суворо анаеробних бактерій у розвитку хронічного періодонтиту, вивчено їх антилізоцимну, антикомплементарну й антиімуноглобулінову активність. Детально досліджено імунний і метаболічний статус пацієнтів з хронічним періодонтитом. Запропоновано триетапний спосіб лікування таких хворих з використанням композиції для тимчасового пломбування кореневих каналів зубів, що має значний антибактеріальний ефект, імунокоригувальну й антиоксидантну дію та у 2 - 5 разів зменшує частоту розвитку загострень захворювання протягом 24-х місяців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-5 +
Шифр НБУВ: РА359659

Рубрики:

      
9.

Чала О.В. 
Удосконалення управління якістю продукції промислових підприємств залізничного транспорту на основі процесного підходу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / О.В. Чала ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та запропоновано методологічні підходи до побудови, моніторингу й оцінювання процесів, взаємопов'язаних з якістю продукції, а також системи управління нею на промислових підприємствах залізничного транспорту. Розроблено інтегрований процес такого управління. Розглянуто суть, правила та передумови побудови процесів для реалізації процесно-орієнтованого управління якістю на промисловому підприємстві залізничного транспорту. Обгрунтовано методичний підхід до оперативного оцінювання коригувальних і запобіжних дій, який базується на їх життєвому циклі. Запропоновано організаційне забезпечення побудови системи управління якістю та послідовність моніторингу процесів промислового підприємства, взаємопов'язаних з якістю продукції. Розроблено методичний підхід до побудови, моніторингу й оцінювання процесно-орієнтованої системи управління якістю даного підприємства, який дозволяє комплексно вирішити завдання стосовно побудови, функціонування та поліпшення процесів у рамках системи управління якістю. Розроблені тоеретичні та методологічні підходи забезпечують підтримку якості на заданому рівні та її поліпшення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)372.1-823.2-21 +
Шифр НБУВ: РА356568

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Чала Ю.В. 
Формування системи екологічного менеджменту на машинобудівних підприємствах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Ю.В. Чала ; Гуманіт. ун-т "Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.". — Запоріжжя, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні засади екологічного менеджменту й особливості формування системи екологічного менеджменту на машинобудівних підприємствах. Досліджено теоретичні засади даного менеджменту та міжнародні стандарти у галузі систем менеджменту навколишнього середовища. Проаналізовано стан забруднення навколишнього середовища та систему менеджменту навколишнього середовища відповідно до міжнароднх стандартів на машинобудівних підприємствах у Запорізькій області. Визначено екологічну стратегію розвитку даних підприємств. Удосконалено систему екологічного менеджменту на машинобудівних підприємствах. Обгрунтовано запровадження екологічного оподаткування та страхування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-280-212.1 +
Шифр НБУВ: РА346427

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Чалаєв Д. М. 
Розвиток теорії та практики сорбційних і парокомпресійних технологій трансформації теплоти / Д. М. Чалаєв. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню науково-практичної проблеми вдосконалення технологій трансформації теплоти з використанням сорбційних і парокомпресійних теплових насосів. Поставлена проблема вирішується шляхом створення адсорбційних термотрансформаторів на нових енергоємних сорбентах і розроблення енергозберігаючих технологічних процесів конвективного сушіння із застосуванням парокомпресійних теплових насосів. На підставі аналізу термодинамічних циклів теплових насосів сорбційного типу розроблено методологію пошуку і відбору адсорбційних матеріалів, перспективних для використання як робочих тіл адсорбційних термотрансформаторів. Створені та випробувані експериментальні зразки адсорбційних теплових насосів і адсорбційних холодильників з використанням адсорбентів на основі солей лужних і лужноземельних металів, сорбційна дія яких заснована на ефекті оборотних термохімічних реакцій. На підставі узагальнення результатів випробувань отримані енергетичні показники дійсного адсорбційного циклу і розроблені основи теплотехнічного розрахунку та проектування апаратів адсорбційних агрегатів на сольових адсорбентах. Розроблені технологічні схеми теплопостачання з використанням вироблених газових свердловин. Досліджені та оптимізовані процеси конвективного сушіння термолабільних матеріалів в замкненому циркуляційному контурі з примусовим зневодненням сушильного агента за допомогою конденсаційного теплового насоса. Визначені температурні параметри теплонасосного циклу, при яких витрати енергії на вилучення вологи з сушильного агента мінімальні, та отримані аналітичні залежності, що дозволяють оптимізувати процес вологовидалення й інтенсифікувати процес конвективного сушіння.^UThe purpose of the dissertation is to solve the scientific and practical problem of improving technologies for heat transformation using sorption and vapor compression heat pumps. The problem is solved by creating adsorption thermal transformers based on new energy-intensive sorbents and developing energy-saving technological processes of convective drying using vapor compression heat pumps. A methodology based on the analysis of thermodynamic cycles of sorption-type heat pumps has been developed for the search and selection of adsorption materials promising for the use as working fluid of adsorption thermal transformers. Experimental samples of adsorption heat pumps and adsorption refrigerators using adsorbents reached from salts of alkali and alkaline-earth metals have been created and tested, the sorption effect of which is formed on the effect of reversible thermochemical reactions. Due to the generalization of the test results, the energy indicators of the actual adsorption cycle were obtained and the basics of thermal engineering calculation and design of adsorption units on salt adsorbents were developed. Technological schemes of heat supply with the use of abandoned gas wells have been developed. The processes of thermolabile materials convective drying in a closed circulation circuit with forced dehydration of the drying agent using a condensation heat pump have been investigated and optimized. The temperature parameters of the heat pump cycle have been determined, at which the energy consumption for the removal of moisture from the air is minimal. Analytical dependences to optimize the dehumidification process and to intensify the convective drying process have been obtained.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Чала О. В. 
Моделі, методи та інформаційні технології автоматизованого управління темпоральними базами знань для підтримки управлінських рішень / О. В. Чала. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-прикладна проблема розробки концептуальних основ, моделей, методів та інформаційних технологій автоматизованого управління темпоральними базами знань для підвищення ефективності вибору управлінських рішень при вирішенні частково структурованих та неструктурованих задач. Вперше запропоновано модель багатоваріантного управлінського рішення з використанням темпоральних знань, що дає можливість побудувати та оцінити альтернативи при вирішенні задачі формування управлінського рішення. Вперше запропоновано модель представлення темпоральних залежностей для задач підтримки управлінських рішень, що дає змогу у темпоральному й об'єктному аспектах адекватно відобразити багатоваріантність управлінського рішення із заданим ступенем деталізації темпоральних знань згідно організаційної ієрархії об'єкта управління. Вперше запропоновано модель темпоральної бази знань, що містить логіко-ймовірнісне представлення знань, знання щодо поточних процесів управління та станів об'єкта управління. Вперше запропоновано метод виявлення аномального стану об'єкта управління на основі темпоральних правил, який створює умови для автоматизації задачі виявлення проблемної ситуації у процесі підтримки управлінських рішень. Вперше запропоновано метод зворотного ймовірнісного виводу на темпоральних знаннях який дає можливість зменшити кількість альтернатив, з яких вибирає особа, що приймає рішення, і, тим самим, підвищити ефективність підтримки управлінських рішень. Набуло подальшого розвитку продукційне представлення знань у формі ансамблю моделей темпоральних правил, які дають можливість використати темпоральні знання для формування таких нових послідовностей станів об'єкта управління, що забезпечують досягнення цільового стану у процесі підтримки управлінського рішення. Удосконалено методи побудови продукційних знань в аспекті темпоральних правил, що дає можливість сформувати темпоральні знання для підтримки управлінських рішень у автоматичному або автоматизованому режимах. Удосконалено метод визначення ваг темпоральних правил на основі значень ймовірності реалізації послідовностей фактів, що дає можливість уточнювати ваги темпоральних правил після зміни стану об'єкта управління. Наведено результати експериментальної перевірки запропонованих методів, а також апробації розроблених технологій, які підтвердили працездатність та ефективність технологій автоматизованого управління темпоральною базою знань для вирішення задач підтримки управлінських рішень.^UIn the dissertation work, the actual scientific and applied problem of developing conceptual foundations, models, methods and information technologies for automated management of temporal knowledge bases to improve the efficiency of the choice of managerial decisions when solving partially structured and unstructured tasks is solved. For the first time, a model of a multivariate management decision with the use of temporal knowledge is proposed, which makes it possible to build and evaluate alternatives when solving the problem of forming a managerial decision. For the first time, a model is proposed for representing temporal dependencies for the tasks of supporting managerial decisions, which allows in the temporal and object aspects to adequately reflect the multivariance of the managerial decision with a given degree of detailing of temporal knowledge on the organizational hierarchy of the control object. For the first time, a model of a temporal knowledge base is proposed that contains a logical-probabilistic representation of knowledge, knowledge of the current control processes and states of the control object. For the first time, a method is proposed for identifying an anomalous state of a control object based on temporal rules, which creates conditions for automating the task of identifying a problem situation in the process of supporting managerial decisions. For the first time, a method of inverse probabilistic inference based on temporal knowledge is proposed, which makes it possible to reduce the number of alternatives from which a decision maker chooses and, thereby, to increase the efficiency of support for managerial decisions. The production representation of knowledge in the form of an ensemble of models of temporal rules has been further developed, which make it possible to use temporal knowledge to form new sequences of states of the control object, ensuring the achievement of the target state in the process of supporting managerial decisions. Methods for constructing productive knowledge in the aspect of temporal rules have been improved, which makes it possible to form temporal knowledge to support managerial decisions in automatic or automated modes. The method for determining the weights of temporal rules based on the values of the probability of realizing sequences of facts has been improved; it makes it possible to refine the weights of temporal rules after changing the state of the control object. The results of the experimental verification of the proposed methods, as well as the approbation of the developed technologies, which confirmed the operability and efficiency of the technologies for the automated management of the temporal knowledge base for solving the problems of supporting managerial decisions, are presented.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Чала Т. І. 
Соціально-психологічні чинники адиктивної поведінки неповнолітніх з неповних сімей: автореферат дис. ... к.психол.н. : 19.00.05 / Т. І. Чала. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єкт: адиктивна поведінка неповнолітніх з неповних сімей; мета: визначити соціально-психологічні чинники адиктивної поведінки неповнолітніх з неповних сімей; методи: аналіз, експеримент; новизна: визначено соціально-психологічні чинники адиктивної поведінки неповнолітніх з неповних сімей; результати дослідження: розроблено комплексну програму психопрофілактики та соціально-психологічної корекції адиктивної поведінки неповнолітніх з неповних сімей; галузь: психологія.^UObject: the addictive behavior in minors from single-parent families; purpose: to determine the socio-psychological factors of addictive behavior in minors from single-parent families; methods: analysis, experiment; novelty: identified the socio-psychological factors of addictive behavior in minors from single-parent families; research results: a comprehensive program of psychoprophylaxis and socio-psychological correction in addictive behavior in minors from single-parent families; branch: psychology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського