Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (424)Книжкові видання та компакт-диски (208)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>A=ЦАП$<.>+<.>A=ЕЛЕН$<.>+<.>A=ФЕДОРОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Цап С.В. 
Використання побічних продуктів крохмале-патокового виробництва в годівлі курей-несучок: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / С.В. Цап ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2003. — 18 с. — укp.

Доведено необхідність використання побічних продуктів крохмале-патокового виробництва (ППКПВ) у годівлі курей-несучок породи Ломани Браун за кормових умов Степу України, визначено оптимальні, а також навантажувальні кількості ППКПВ. Вивчено перетравність поживних речовин, засвоєння амінокислот, азоту, кальцію, фосфору та особливості обміну енергії в організмі курей-несучок за умов використання кукурудзяного глютену, кукурудзо-фосфатидного концентрату, сухого кукурудзяного корму у складі комбікормів. Установлено вплив ППКПВ на якість продукції (вітамінний склад яєць, аміно- та жирнокислотний склад грудних м'язів), а також на мікроскопічну будову печінки. На підставі експериментальних даних обгрунтовано економічну доцільність включення кукурудзяного глютену, КФК, СКК у комбікорми для курей-несучок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П68-45 +
Шифр НБУВ: РА325515

Рубрики:

      
2.

Цап Ю.Т. 
Вплив часткової іонізації плазми та маломасштабної турбулентності на енерговиділення і прискорення частинок в атмосфері Сонця: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Ю.Т. Цап ; НАН України. Голов. астрон. обсерваторія. — К., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.49,022

Рубрики:

      
3.

Цапко О.М. 
Діяльність товариства "Просвіта" в Україні (1891-1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Цапко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 18 с. — укp.

У дисертації на основі значної кількості джерел комплексно досліджено історію становлення та розвитку товариств "Просвіта" в Україні у 1891-1914 рр. Проаналізовано основні форми та методи громадсько-політичної роботи "Просвіт", виділені основні закономірності та регіональні відмінності у їх діяльності. Значна увага у роботі приділена дослідженню однієї із найменш досліджених галузей діяльності "Просвіти" - економічному і господарському вихованню українського народу, піднесенню його матеріального і духовного рівнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч710.4(4УКР)л5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Цапко Ю.В. 
Дослідження умов флегматизування горючих газових середовищ озононеруйнівними газовими вогнегасними речовинами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / Ю.В. Цапко ; Укр. н.-д. ін-т пожеж. безпеки. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено розрахунково-аналітичний метод визначення концентраційних меж області флегматизування для газових сумішей системи горюча речовина - окисник - флегматизатор і мінімальне безпечне співвідношення флегматизатора та горючого газу (пари) у закритому об'ємі, установлено залежності мінімальних вогнегасних і флегматизувальних концентрацій азотно-кисневих сумішей від вмісту у них кисню (2 - 10 % об.). Проведено дослідження динаміки флегматизування горючого газового середовища в умовно герметичному просторі із заданими витратами надходження кисню, горючої речовини та повітря, запропоновано схему флегматизування, яка виключає застосування озоноруйнівного хладону 13В1 і значно підвищує рівень протипожежного захисту за рахунок вентилювання робочого простору азотом. Розроблено методичну та випробувальну бази для визначення показників якості газових вогнегасних речовин: мінімальної вогнегасної концентрації у процесі гасіння н-гептану та флегматизувальної концентрації для метаноповітряних сумішей, які є складовою частиною Державного стандарту України ДСТУ 3 958-2000 "Газові вогнегасні речовини. Номенклатура показників якості, загальні технічні умови та методи випробувань". Здійснено експериментальні дослідження щодо визначення умов флегматизування горючих газових середовищ і припинення горіння у замкнених просторах ряду речовин класів A, B, C. Результати досліджень упроваджено у вигляді пропозицій щодо флегматизування азотом горючих газових середовищ у виробництвах холодильників і товарів побутової хімії в аерозольних упаковках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н960.21 +
Шифр НБУВ: РА324681

Рубрики:

      
5.

Цапліна І. С. 
Еволюція образу майбутнього в сучасних ідеологіях: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / І. С. Цапліна ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 14 с. — укp.

Висвітлено етапи та традиції осмислення образу майбутнього у соціально-філософській думці. Проведено аналіз ключових понять і з'ясовано підходи до їх розгляду у соціальній філософії. Досліджено трансформацію образу майбутнього у міфологічному, релігійному, філософському світоглядах. Визначено структуру та функції образу майбутнього в ідеології, розроблено їх класифікацію. Визначено механізми еволюції ідеологій від класичних через некласичні до постнекласичних. Запропоновано детермінанти оптимізації образу майбутнього України у формуванні ідеології її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31 + Ю6*622.22
Шифр НБУВ: РА385395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Цапенко В.В. 
Експерементальне дослідження впливу багатопідграткової магнітної структури на фононні спектри кристалів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.11 / В.В. Цапенко ; НАН України. Фізико-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 2001. — 21 с. — укp.

Експериментально досліджено вплив багатопідграткової магнітної структури на механізми формування фонноних і магнонних збуджень кристалів у далекій інфрачервоній області спектра

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.247,022 + В379.271.7,022
Шифр НБУВ: РА316116 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Цап М.М. 
Жирнокислотний склад ліпідів печінки та скелетних м'язів коропів при додаванні до раціону продуктів олійного виробництва: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / М.М. Цап ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Установлено, що після збагачення стандартного гранульованого комбікорму соняшниковою олією та фузом (5 % його маси) загальний вміст жирних кислот (ЖК) у ньому зростає в 2,4 і 2,1 раза, а кількість лінолевої кислоти - у 2,6 і 2,4 раза. У разі додавання до комбікорму ріпакової олії та фузу у зазначеній кількості загальний вміст ЖК у ньому збільшується у 2,3 і 2,2 раза, а кількість лінолевої та ліноленової кислот - відповідно у 1,6 - 1,3 і 7 - 4 рази. Загальний вміст ЖК у хімусі товстого кишечнику (ТК) дворічок коропа, яким згодовували комбікорм, збагачений соняшниковою і ріпаковою оліями та їх фузами, був менший у 1,4 - 1,6 раза, ніж у хімусі ТК коропів контрольної групи. За умов згодовування дворічкам коропа у заключний період вирощування стандартного комбікорму, збагаченого соняшниковою та ріпаковою оліями та їх фузами, загальний вміст ЖК у складі ліпідів і неетерифікованих ЖК у печінці суттєво не змінювався або був менший, ніж у печінці дворічок коропа контрольної групи, яким згодовували комбікорм без жирових домішок. У скелетних м'язах дворічок коропа, яким згодовували комбікорм, збагачений даними речовинами, загальний вміст ЖК у складі ліпідів і неетерифікованих ЖК був у 1,4 - 1,6 раза більший, ніж у скелетних м'язах коропів контрольної групи. У разі згодовування коропам соняшникової олії та фузу вміст поліненасичених ЖК у складі ліпідів скелетних м'язів зростав головним чином внаслідок збільшення кількості лінолевої, арахідонової та докозаекгсаєнової кислот, а за умов згодовування ріпакової олії та фузу - за рахунок збільшення кількості ліноленової, ейкозапентаєнової, докозапентаєнової та докозагексаєнової кислот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11-451.2 + П729.11-273.9 +
Шифр НБУВ: РА364545

Рубрики:

      
8.

Цаповська Ж.Я. 
Застосування методу потенціалів до розв'язання параболічних задач спряження: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / Ж.Я. Цаповська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто початково-крайову задачу для загального лінійного рівномірно параболічного рівняння другого порядку з крайовою умовою Вентцеля та її узагальнення - параболічну задачу спряження, в якій одна з умов спряження, як і крайова умова Вентцеля, має вигляд параболічного рівняння за дотичними змінними. Відзначено, що такі задачі є важливими для застосувань у теорії випадкових процесів, а також у теорії рівнянь з частинними похідними. Класичну розв'язність доліджуваних задач у просторах Гельдера встановлено з використанням методів теорії потенціалу. Розв'язки цих задач представлено у вигляді суми параболічного потенціалу простого шару та теплових потенціалів Пуассона. За аналітичними методами одержані результати застосовано до вивчення деяких проблем з теорії дифузійних процесів. Зокрема, побудовано інтегральне зображення напівгрупи операторів, що описує найбільш загальний клас неперервних необривних марковських процесів у скінченновимірному евклідовому просторі, які виникають внаслідок розв'язання задачі про склеювання двох дифузійних процесів на гіперплощині. Доведено, що одержані процеси можна трактувати як дифузійні процеси, для яких колмогорівські локальні характеристики руху (вектор переносу та матриця дифузії) існують у класичному сенсі і є кусково-неперервними функціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.626.3-3 +
Шифр НБУВ: РА341465

Рубрики:

      
9.

Цапюк Г.Г. 
Каталіз окиснення вуглецю сполуками лужних і перехідних металів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / Г.Г. Цапюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено макрокінетику процесу окиснення вуглецю без / з домішками карбонатів лужних і оксидів перехідних металів. Розроблено методику вивчення кінетики каталітичного окиснення вуглецю. Виведено макрокінетичне рівняння, адекватність якого доведено експериментально. Вивчено макрокінетику окиснення вуглецю на прикладі беззольної сажі ДГ-100. Зроблено повний опис макрокінетичних режимів процесу. Визначено константи швидкості реакції вуглецю з киснем, не спотворені масоперенесенням. Установлено, що каталітичне окиснення вуглецю за умов проведення досліджень може реалізуватися у двох стаціонарних режимах, і це пояснено з позицій теорії Франк-Каменецького про термічні режими гетерогенних реакцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г221.512
Шифр НБУВ: РА312474 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Цапок О.М. 
Мовні засоби репрезентації концепту краса в поезії українських шістдесятників: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Цапок ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено особливості мовної репрезентації етноконцепту "краса" в поезії українських шістдесятників. Розглянуто місце та структуру цього концепту у концептосистемі та ментальному лексиконі українського етносу. Обгрунтовано комплексну методику концептуального аналізу на базі моделювання пропозиційно-асоціативного фрейму, проаналізовано зміст етноконцепту "краса" у співвідношенні з універсальним концептом, охарактеризовано семантику та етимологічну структуру ядерних слів дослідженого етноконцепту, розглянуто мовну репрезентацію краси людини, духовного та матеріального світу відповідно до світоглядних позицій поетів-шістдесятників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-311 + Ш5(4УКР)6-335 +
Шифр НБУВ: РА330136

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Цапяк 
Порівняльна оцінка діагностичних методів та лікувальних стратегій при неалкогольному стеатогепатиті: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.36 / Цапяк ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2011. — 19 с.: рис., табл. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.510.11 + Р514.16
Шифр НБУВ: РА380048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Цапенко Т.В. 
Профілактика ускладнень перебігу вагітності та пологів у жінок з аліментарно-конституційним ожирінням: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Т.В. Цапенко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Проаналізовано особливості акушерської та перинатальної патології, їх зв'язок зі ступенем ожиріння вагітних. Доведено, що гормональна дисфункція під впливом функціональних розладів обміну ліпідів призводить до виникнення та прогресування ступеня ожиріння, що впливає на зростання акушерської та перинатальної патології у даного контингенту жінок. Отримано нові дані щодо внутрішньоутробного стану плода в жінок з ожирінням за даними кардіотокографії та біофізичного профілю плода. Патологічні зміни кардіотокографії та зниження показників зазначеного профілю плода є преморбідним фоном до розвитку гіпоксичного стану плода від матерів з ожирінням. У характеристиці стану плода від матері даного контингенту виявлено зниження адаптаційних можливостей з наступним розвитком дезадаптаційного синдрому у новонароджених і порушення клінічної адаптації у ранньому неонатальному періоді. Вперше розроблено та запропоновано спосіб профілактики ускладнень перебігу вагітності та пологів у жінок з аліментарно-конституційним ожирінням з використанням препаратів "Хофітол" і "Ліпін", спрямований на нормалізацію гормонального та ліпідного обмінів, що сприяє зниженню частоти ускладнень акушерської та перинатальної патології у жінок з ожирінням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.415.202.1-52 + Р716.226.415.202.1-52 +
Шифр НБУВ: РА324093

Рубрики:

      
13.

Цапко Ю. Л. 
Ресурсозбережувальне окультурювання кислих грунтів як чинник їх ефективного функціонування: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.18 / Ю. Л. Цапко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 37 с. — укp.

Розроблено сучасні концептуальні положення та заходи з окультурювання кислих грунтів, які дозволяють суттєво знизити енергетичні та матеріальні витрати та стабілізувати екологічні та продуктивні функції грунтів. Визначено роль гумусових кислот у саморегуляції кислотно-основного режиму грунтів, яка обумовлена їх здатністю утворювати з алюмінієм стійкі алюмо-гуматні комплекси та притаманними їм протикислотними та протилужними буферними властивостями. Встановлено методологію діагностування агроекологічного стану та режимів функціонування кислих грунтів як основи вибору відповідних управлінських рішень. Висвітлено спосіб оптимізації агроекологічного стану кислих грунтів шляхом створення структурно-функціональної неоднорідності кореневмісного шару з використанням технології локального окультурювання грунтів. Показано значущість просторової неоднорідності кореневмісного шару грунту для стабілізації ефективної родючості та в прогресивному спрямуванні процесів сучасного грунтотворення. Вдосконалено методологію нормування добрив і меліорантів за показниками та графічними моделями буферності. Розкрито роль технології локального окультурювання в покращанні агроекологічних функцій кислих грунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.43
Шифр НБУВ: РА381850 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Цапулич Л.Т. 
Семантична структура іменників середньобаварської богемської говірки Закарпаття (на матеріалі зоосемізмів та соматизмів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.Т. Цапулич ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 22 с. — укp.

Досліджено семантику лексичних одиниць середньобаварської богемської говірки на Закарпатті з 1827 р. за умов мультилінгвального оточення та тривалої ізоляції від вихідного мовного ареалу. Проаналізовано семантичні структури іменників середньобаварської богемської говірки двох тематичних груп "зоосемізми" та "соматизми" та їх зміни. Визначено чинники зростання полісемії, зокрема, семантичне запозичення, фразеологічне калькулювання, на підставі мовних контактів з оточуючими українською мовою, говіркою, угорською та чеською мовами. Вивчено процеси метафоризації та метонімізації семем зоосемізмів і соматизмів. Увагу приділено семному механізму розвитку переносних значень, а також фразеологічно пов'язаним значенням. Встановлено різну міру еквівалентності фразеологічних одиниць середньобаварської богемської говірки та контактуючих мов у процесі аналізу фразеологічних кальок, визначено семантико-структурні та морфолого-синтаксичні типи говіркових фразеологізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-672.1(4УКР) + Ш143.24-212.1 +
Шифр НБУВ: РА342497

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Цапко Т. О. 
Синтез, фізико-хімічні властивості та біологічна активність сульфопохідних 4-метил-1,2-дигідрохінолін-2-онів: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.02 / Т. О. Цапко ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено напрямок перебігу реакції сульфохлорування заміщених у бензольному кільці 4-метил-1,2-дигідрохінолін-2-онів. Розроблено препаративні методи одержання та синтезовано широкі ряди 4-метил-2-оксо-1,2-дигідрохінолін-6-сульфамідів, 4-метил-2-оксо-1,2-дигідрохіноліл-6-алкілсульфонів та амідів 4-метил-2-оксо-1,2-дигідрохінолін-6-сульфонілоцтової кислоти. Показано, що алкілування 4-метил-2-оксо-1,2-дигідрохінолін-6-сульфінової кислоти алілбромідом залежно від умов реакції відбувається з утворенням відповідного алілсульфону або його суміші з ізомерним пропенілсульфоном. Вивчено антимікробну, діуретичну, гемостатичну й антикоагулянтну дію синтезованих сполук. Виявлено певні закономірності зв'язку структура - активність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 хінолін + Г263.25,0 + Г214.3
Шифр НБУВ: РА372288 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Цапко 
Хімічні перетворення та біологічна активність сполук синтезованих на основі эNэ'-антраноїл-а-гідразиду (плюс-мінус)-камфорної кислоти: автореф. дис... канд. фарм. наук: 15.00.02 / Євген Олександрович Цапко ; Національний фармацевтичний ун-т. — Х., 2008 — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 + Г294.72
Шифр НБУВ: РА357636

Рубрики:

      
17.

Цапко О. Ю. 
Захист деревини інтумесцентними покриттями / О. Ю. Цапко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі, що полягає у запобіганні термічному руйнуванню деревини у будівельних конструкціях на основі розкриття механізму уповільнення процесу горіння, підвищення експлуатаційної здатності за умови захисту деревини інтумесцентними покриттями. Аналіз фізико-хімічних властивостей деревини дозволив визначити переваги і недоліки деревини, як конструкційного матеріалу. Виокремлено найбільш поширену ваду деревини, а саме здатність її структури не чинити опір вогневому потоку, що зумовлює великий ризик пожежонебезпеки. Проведено огляд способів та засобів вогнезахисту деревини. Після обробленої інформації класифіковані основні дієві засоби. Висвітлені їхні недоліки та переваги. Виявлені найбільш ефективні композиції для вогнезахисту деревини та встановлені їхні недоліки, а саме: висока токсичність, велика димоутворювальна здатність, відсутність спротиву розповсюдженню полум'я поверхнею, здатність з часом до осипання та відшаровування покриттів на основі композицій. Виявлено особливості утворення пінококсового шару покриття та роль компонентів, що входять до його складу на процес спучення. Обґрунтовано застосування в інтумесцентних покриттях спеціальних каталізаторів, вуглеводнів, газоутворювачів та в'яжучих речовин, які здатні при температурному впливі утворювати пінококсовий захисний шар. Виявлено роль мінеральної складової у структурі вогнезахисного покриття, яка здатна, при високотемпературній дії, вступати в хімічну реакцію з компонентами покриття та утворювати керамоподібні сполуки, що здатні витримувати значний температурний вплив. Проведено моделювання процесу просування фронту фазових перетворень під час спучування вогнезахисного покриття та отримані розрахункові залежності, що дозволяють спрогнозувати зміну динаміки спучування вогнезахисного покриття при впливі підвищеної температури. За отриманими залежностями розраховано час утворення пінококсу при термічному розкладі покриття, який сягає 2,2 с. Розроблено фізичну модель процесу займання деревини та її математичну інтерпретацію, особливістю якої є наявність потужності виділення (поглинання) теплоти при термічному розкладі матеріалу та показника швидкість термічного розкладу сповільнення реакцій горіння при застосуванні вогнезахисного покриття. Встановлено, що після впливу на деревину високої температури, починається його займання з виділенням значної температури. Встановлено, що для необроблених зразків показник розвитку горіння (α) становить 0,0152 с^-1 , показник припинення горіння (γ) ≈ 0. Експериментально встановлено, що введення мінеральних наповнювачів до складу органо-мінеральної композиції у кількості 10 % сприяє підвищенню коефіцієнта спучення від 30 до 36,7, що у 1,5…1,84 рази більше, від значення коефіцієнта спучення органо-мінеральної композиції оптимального складу без наповнювачів. Розроблено комплексний підхід до оцінювання вогнестійких властивостей за показниками займистості, горючості, димоутворювальної здатності. Проведено дослідження ефективності вогнезахисту деревяної тари для зберігання вибухонебезпечних виробів та встановлено, що необроблений зразок здатний до займання та поширення полум'я поверхнею, що призводить до спрацювання піропатронів та руйнування конструкції. Встановлено, що зразок, оброблений інтумесцентним захисним покриттям за рахунок створення спученого шару коксу більш ефективно запобігає впливу високої температури та швидкості обвуглювання деревини, ніж покриття на неорганічній основі, механізм дії яких направлений на теплоізолювання. Розроблено рекомендації та практичні основи отримання вогнезахищених будівельних матеріалів, а саме обробляння покриттями існуючих конструкцій, вимоги щодо застосування захисних засобів, виконання робіт та утримання захищених матеріалів, контроль якості робіт у процесі захисного оброблення та у процесі експлуатації. Проведено техніко-економічне обґрунтування доцільності застосування вогнезахисного оброблення будівельних матеріалів та виробів. Проведено розрахунок вогнезахисту складських приміщень зберігання хімічних речовин НВП “Захисні покриття” площею 8400 м^2 вогнезахисним покриттям «ФАЄРВОЛ-ВУД» та покриттям «Фенікс-ДБ», яке найбільш широко використовується для вогнезахисту деревини. Визначено, що фактичний економічний ефект від впровадження розробленого засобу становить 1 811 712,00 грн, а при застосуванні альтернативного варіанту 607 488 грн.^UThe dissertation is dedicated to the solution of an actual scientific and technical problem which lies in the prevention of the thermal decomposition of wood used in building structures based on the revelation of the mechanism of slowing down of the burning process and raising of the serviceability in case of wood protection with intumescent coatings. Analyzing of physiochemical properties of wood made it possible to identify the advantages and disadvantages of wood as a structural material. The most common defect of wood was distinguished, namely the ability of its structure not to resist the fire flux which causes high risk of fire hazard. Review of methods and means of fire retardant treatment of wood was conducted. Principal effective means were classified upon information processing. Their drawbacks and advantages were highlighted. The most effective compositions for wood fire retardant treatment were identified and their disadvantages were revealed, namely: high toxicity, high smoke-forming ability, unavailability of any resistance to flame spreading across the surface, and ability to crumble over time and delamination of the coatings based on the compositions. Specific features of expanded coke coating formation as well as influence of the components being its constituent parts on the expansion process were revealed. Application of special catalysts, hydrocarbons, gas forming compounds and binding agents capable of forming protective expanded coke layer in the intumescent coatings was substantiated.Role of a mineral additive in the structure of the fire protective coating capable of reacting with coating components in case of high temperature exposure and form ceramic-like compounds which can withstand vigorous thermal exposure was revealed. Necessary condition of ensuring fire retardant treatment efficiency is the determination of any principal transformations (flammability, combustibility, flame spread, smoke-forming ability and toxicity of fire effluents) combined with the environmental and serviceability performance. Simulation of the process of propagation of the phase conversion front was conducted for the time of expansion of the fire protective coating and some calculation relationships were derived which allow forecasting changing of the expansion dynamics of the fire protective coating under elevated temperature exposure conditions. Using derived relationships we calculated duration of expanded coke formation at the time of thermal decomposition of the coating which equals to 2.2 s. Physical model of wood ignition and its mathematical interpretation were developed specific feature of which was availability of heat evolution (absorption) rate at the time of thermal decomposition of the material and index of the rate of thermal decomposition causing deceleration of burning reactions when applying fire protective coating. It was revealed that upon wood exposure to high temperature its ignition was initiated with the high temperature development. It was revealed that for the specimens having not been subjected to fire protective treatment index of burning development was equal to 0.0152 s^–1, and index of burning cessation was 0. It was revealed experimentally that introduction of some mineral fillers to the organic and mineral composition in the amount of 10 % promoted enlargement of expansion factor from 30 to 36.7 which was 1.5 to 1.84 times higher than expansion factor of the organic and mineral composition of optimum formulation containing no fillers. A comprehensive approach was developed to the estimation of fire resistance performance by indices of flammability, combustibility and smoke forming ability. Research of efficiency of fire retardant treatment of wood tare used for explosives storage was conducted; it was established that a specimen having not been treated was capable of catching fire and spreading flame across its surface; these factslead to operation of pyrocartridges and collapse of the construction. revealed that the specimen having been treated with intumescent coating prevented more efficiently influence of high temperature influence and wood charring compared with coatings based on organic compounds mechanism of effect of those was purposed at heat insulation due to formation of expanded coke layer. Calculation of the amount of the materials necessary for the fire retardant treatment of chemicals storage rooms belonging to “Zakhysni pokryttia” SME area of those equals to 8,400 m^2 was conducted for the case of “FIREWALL-WOOD” fire protective coating as well as “Phoenix-DB” coating being the most widely used agent for fire retardant treatment of wood. We revealed that economical effect due to introduction of the developed agent was equal to UAH 1,811,712.00 whereas that due to introduction of the alternative option was equal to UAH 607,488.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Цапенко М. В. 
Формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики / М. В. Цапенко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням, у межах якого з'ясовано теоретичні, змістово-процесуальні та педагогічні засади формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики. У межах характеристики стану розробленості проблеми формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики у вітчизняних науково-педагогічних дослідженнях з'ясовано, що розвиток формування культури енергозбереження учнів в закладах загальної середньої освіти є предметом наукового інтересу широкого кола вітчизняних учених. Установлено, що проблема формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики не знайшла достатнього цілісного висвітлення. Окреслено компетентнісний потенціал предмета «Фізика». Здійснено аналіз чинних стандартів і програм щодо проблем енергозбереження. У процесі аналізу навчальної програми з фізики для 7-9 класів, зроблено висновок, що проблема енергозбереження висвітлюється досить поверхово, бракує в достатній мірі екологічної складової та навчального матеріалу з питань ощадливого енергоспоживання. Проаналізовані актуальні дослідження з проблеми формування культури енергозбереження в учнів основної школи поза межами України. В результаті аналізу визначено, що закордонні науковці та педагоги пропонують і використовують достатньо потужний інструментарій та різноманітні педагогічні прийоми для формування культури енергозбереження учнів. Водночас вивчення, аналіз чи врахування зарубіжного досвіду у питанні формування культури енергозбереження учнів практично не представлено у вітчизняних виданнях, у тому числі при вивченні фізики в ЗЗСО України. Окреслено проблеми формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики: проблема енергозбереження висвітлюється у навчальної програми з фізики для 7-9 класів досить поверхово; огляд психолого-педагогічних особливостей учнів основної школи показав можливості для формування їх наукового світогляду, ціннісного ставлення до природи, громадянського виховання, розвитку екологічних та економічних уявлень, знань та вмінь як основи для формування у них культури енергозбереження; вивчення зарубіжного досвіду у питанні формування культури енергозбереження учнів показує, що закордонними науковцями та педагогами розроблено потужний інструментарій та вироблено ефективні педагогічні прийоми, які слід використовувати для формування культури енергозбереження учнів на уроках фізики у школах України; дисертаційні дослідження з проблеми формування культури енергозбереження учнів у процесі вивчення природничих дисциплін охоплюють лише окремі аспекти формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики, зокрема питання екологічної освіти, і не висвітлюють проблему в цілому. Визначено структуру культури енергозбереження учнів основної школи містить три основні компоненти: світоглядно-особистісний, гносеологічно-праксеологічний, рефлексивний. Обґрунтовано вибір критеріїв: аксіологічний, знаннєво-діяльнісний, поведінковий та відповідні показники - мотивація до енергозбереження, обізнаність у сфері культури енергозбереження, уміння розв'язувати завдання енергозбережувального змісту, саморозвиток у проблемі енергозбереження, за якими схарактеризовано чотири рівні: низький, середній, достатній, високий рівні сформованості культури енергозбереження учнів основної школи. Розроблена авторська методика формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики включає взаємопов'язані структурні компоненти: методологічно-цільовий, організаційний, результативний блоки. Окреслено педагогічні умови формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики: розширення змісту фізичної освіти енергозбережувальною складовою; формування в учнів досвіду енергозбереження через аналітичну, дослідницьку та оцінювальну діяльність в умовах урочної і позаурочної роботи з фізики; забезпечення вчителя фізики методичними матеріалами з формування в учнів основної школи культури енергозбереження. Визначено етапи формування культури енергозбереження учнів основної школи на уроках фізики: мотиваційний, функціональний, рефлексивний.^UThe thesis is a comprehensive study, which clarifies the theoretical, normative, content-procedural and pedagogical foundations of forming the culture of energy saving of primary school students in physics lessons. Within the characteristics of the state of development of the problem of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons in domestic scientific and pedagogical research it is found out that the development of energy saving culture in secondary schools is the subject of scientific interest of a wide range of domestic scientists. It is noted that the problem of forming the energy saving culture of primary school students in physics lessons has not found sufficient comprehensive coverage. The result of structural and logical analysis of domestic scientific research on the studied problem was the selection of social, economic and environmental aspects of its consideration. It was revealed that the leading directions of research were theoretical substantiation of the initial provisions of the energy saving culture; genesis and trends in the development of energy saving culture in Ukraine and the world; forms, methods and technologies of energy saving culture development. The method of terminological analysis clarifies the essence of the key concepts of the study: "Formation", "Culture", "Energy saving", "Energy saving culture", "Formation of energy saving culture" on the basis of systemic, axiological, acmeological, personal and cultural approaches. A review of psychological and pedagogical characteristics of students in grades 7-9, which showed opportunities for the development of their scientific worldview, values to nature in general and energy and energy conservation, in 11 particular, civic education, development of diverse knowledge and skills as a basis for energy culture in school students was completed. The competence potential of the subject "Physics" is outlined. The analysis of current standards and programs on energy saving problems is carried out. In the process of analyzing the physics curriculum for grades 7-9, it was concluded that the problem of energy conservation is covered rather superficially, there is a sufficient lack of environmental components and educational material on energy efficiency. Current research on the problem of forming a culture of energy saving of primary school students outside Ukraine is analyzed. As a result of the analysis, it was determined that foreign scientists and teachers offer and use sufficiently powerful tools and various pedagogical techniques to form a culture of energy saving of students. At the same time, the study, analysis or consideration of foreign experience in the formation of a culture of energy saving of students is practically not represented in domestic publications, including the study of physics in general secondary education in Ukraine. The problems of formation of energy saving culture of primary school students in physics lessons are outlined. Namely, the problem of energy saving is covered in the physics curriculum for 7-9 grades rather superficially; review of psychological and pedagogical characteristics of primary school students showed opportunities for the formation of their scientific worldview, values to nature, civic education, development of environmental and economic ideas, knowledge and skills as a basis for forming a culture of energy saving; study of foreign experience in the formation of energy saving culture of students shows that foreign scientists and teachers have developed powerful tools and developed effective pedagogical techniques that should be used to form a culture of energy saving of students in physics lessons in schools of Ukraine; dissertation research on the problem of forming a culture of energy saving of students in the study of natural sciences covers only some aspects of the formation of a culture of energy saving of students 12 in primary school physics lessons, including environmental education, and does not cover the problem as a whole. The structure of the energy saving culture of primary school students is determined and contains three main components: worldview-personal, epistemological-praxeological, reflexive.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Слєпушова А. І. 
Фамілект персонажів американських анімаційних серіалів: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / А. І. Слєпушова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню та аналізу використання фамілекту в американських анімаційних серіалах. Актуальність теми дослідження зумовлена спрямованістю на вивчення фамілекту персонажів американських анімаційних серіалів уконтексті культурної репрезентації сімейних цінностей. Дослідження фамілекту (ідіолекту персонажів у відображенні їхнього соціолінгвістичного статусу та характерних мовних особливостей) в анімаційних серіалах «“С”значить сім’я», «Сім’янин»та «Американський тато!»має науковий іпрактичний контекст.Відтворенняфамілекту персонажів уанімаційних серіалах дозволяє розкрити їхню культурну та соціальну ідентичність, оскільки особливості мовлення персонажів є маркером їхньогопоходження, класовоїй етнічної приналежності. Крім того, ідіолекти окремих персонажів передають їхні думки, почуття, мотивацію та цінності. Корпусний аналіз мовлення персонажів є актуальним для відтворення як мовних особливостей окремих персонажів, так і для презентації специфіки спілкування між батьками та дітьми, батьками між собою. Зміна ідіолекту окремих персонажів впливає на загальне представлення фамілекту певної родини. Фамілект створює аутентичну атмосферу у світі анімаційних серіалів. Підкреслення мовних особливостей та ідіолектів персонажів сприяє глибшому розумінню їхніх характерів івзаємин у сімейному колі, а також може статиінструментом для аналізу еволюції мовлення та спілкування в анімаційних серіалахпросучасну сімейну динаміку і культурні тенденції^UThe dissertation is dedicated to the study and analysis of the use of familect in American animated series.The relevance of the research topic is determined by its focus on studying the familect of characters in American animated series within the context of cultural representation of family values. The research of familect(the idiolect of characters in terms of their sociolinguistic status and distinctive language features) in animated series «Family Guy»,«“F” is for Family» and «American Dad!»has both scientific and practical significance.The representation of familectin animated series allows for the exploration of the cultural and social identity of characters since the language characteristics of characters indicate their origins, class affiliation, and ethnic background. Moreover, the idiolects of individual characters convey their thoughts, feelings, motivations, and values. Corpus analysis of characters' speech is relevant for representing both the linguistic features of individual characters and the dynamics of communication between parents and children and amongparents themselves.The alteration of the idiolect of individual characters affects the overall presentation of a family's familect. Familect creates an authentic atmosphere in the world of animated series. Emphasizing the language peculiarities and idiolects of characters contributes to a deeper understanding of their personalities and family relationships. It can also serve as a tool for analyzing the evolution of speech and communication in animated series that reflect contemporary family dynamics and cultural trends


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Ставенко О. В. 
Австралійські художні етнонаративи для дітей: лінгвокультурний аспект: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / О. В. Ставенко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню лінгвокультурних особливостей наративного конструювання австралійських художніх текстів для дітей к. ХІХ – поч. ХХІ століть. У роботі фокусом уваги є австралійські художні тексти для дітей жанрів літературної казки та короткого оповідання, що в контексті дослідження постають етнонаративами. Етнонаративи витлумачено як художні тексти австралійської лінгвокультури, що характеризуються етноспецифічним забарвленням, відбитим у стрижневих для конструювання історій мотивах, образах та смислах. Матеріалом праці слугували найбільш відомі австралійські англійськомовні художні тексти, адресовані читачеві-дитині віком від 2-х до 12-ти років й створені представниками австралійської лінгвокультури, з моменту зародження австралійської літератури для дітей до початку ХХІ століття. Метою дослідження є виявлення й характеристика наративних та лінгвокультурних особливостей творення австралійських художніх текстів для дітей.Наукова новизна одержаних результатів визначається тим, що у дисертації уперше розроблено та обґрунтовано наратологічно-культурологічний підхід до дослідження художніх текстів для дітей австралійської лінгвокультури, який базується на методологічних засадах наратології та лінгвокультурології. У науковій роботі побудовано модель історичного розвитку художніх текстів для дітей Австралії, що охоплює чотири етапи її становлення. Здійснено таксономію австралійських художніх етнонаративів для дітей за типом сюжету, патерном його розгортання й особливостями їх наративного конструювання та типологію етноперсонажів за новизною етнокультурних смислів, утілених у їх образах, що уможливило визначення етнокультурних особливостей етнонаративів. Удосконалено уявлення про наративне конструювання, наративні прийоми й етнокультурно марковані лінгвостилістичні засоби творення художніх текстів для дітей, про поняття етнонаративу, етнохронотопу та етноперсонажів. Набули подальшого розвитку погляди на принципи побудови й класифікації казкових типів, наукові положення щодо характерної для певної лінгвокультури моделі нарації художніх текстів для дітей та теорія художніх образів і їх типів.На основі наратологічно-культурологічного аналізу австралійських художніх етнонаративів для дітей з’ясовано, що особливе наративне конструювання відбиває їх етнокультурну специфіку та сприяє реалізації функції етнокультурної самоідентифікації. Результати проведеного дослідження є внеском у розбудову наратологічних та лінгвокультурологічних досліджень, зокрема у царині літератури для дітей, і в перспективі можуть бути застосовані для дослідження художніх наративів для дітей інших лінгвокультур.^UThe dissertation focuses on the study of linguistic and cultural features of narrative construing Australian literary texts for children of the late 19th – early 21st centuries. The paper refers to Australian literary texts for children in the genres of literary fairy tales and short stories, which are qualified as ethnonarratives in the context of the work. Ethnonarratives are defined as literary texts of Australian linguistic culture characterised by ethnic and cultural colouring reflected in main story construing motifs, images and meanings. The most well-known and popular Australian English-language literary texts addressed to a child reader aged 2 to 12 years, created by the representatives of Australian linguistic culture and selected from the main periods of Australian children’s literature development, constitute a case study of the scientific work. The research aims to identify and characterize narrative, linguistic and cultural features of construing Australian literary texts for children.The scientific novelty of the obtained results is determined by the developed and substantiated for the first time in the paper narratological, linguistic and cultural approach to the analysis of Australian literary ethnonarratives for children which is based on the methodological principles of narratology and linguistic and cultural studies. The historical evolution model of Australian literature for children covering four stages has been elaborated. The work suggests the taxonomy of Australian literary ethnonarratives for children by plot type, the pattern of its unfolding and the features of their narrative construing, and the typology of ethnocharacters according to the novelty of knowledge embodied in their images, which has enabled identification of the ethnic and cultural specifics of the ethnonarratives. The definitions of narrative construing, narrative techniques, ethnically and culturally marked linguistic and stylistic means of creating literary texts for children, ethnonarrative, ethnochronotope and ethnocharacters have been clarified and provided. Universal construing and classification principles of fairy tale types, scientific provisions regarding the model of narration of literary texts for children characteristic of a linguistic culture, and the theory of artistic images and their types have gained further development.Narratological and linguistic and cultural analysis of Australian literary ethnonarratives for children has proved that their narrative construing reflects ethnic and cultural specificity and provides the realization of ethnic and cultural self-identification function.The research results contribute to the development of narratological and linguistic and cultural studies, in particular in the literature for children studies, and can be used to analyse literary narratives for children of other linguistic cultures in perspective.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського